Pastoor Auxentius van Schalen in Leonarduskerk geïnstalleerd BB. PROGRAMMA „Vacantie vreugd voor de Leidse R.K. Jeugd." ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Leonardusparochie te Leiden heeft gisteravond de nieuwe pastoor, Auxentius van Schalen o.f.m, inge haald. Leden van gidsen en verken nerij vormden een pad waarlangs de nieuwe pastoor te half acht de kerk binnentrad. Pastoor Van Schalen was verge zeld door deken M. A- Jansen; getui gen van de plechtige installatie wa ren pastoor J. A. van Kleef en pater C. Tijnagel o.f.m.. Aanwezig waren voorts pastoor G. M. J. Lohuis o.f.m., de pater-rector van het R.K. Lyceum, W. Geurts o.f.m-, rector F. A. M. Bernefeld, de pater-gardiaan van het klooster te Woerden, pater D. Koot o.f.m., oud pastoor S. Smits o.f.m. en vele andere geestelijken van Leiden. In de kerk betrad pater H. J. L. Keulaerds o.f.m. als eerste de preek stoel voor 'n woord van welkom na- mene de parochie. De kerk was bijna geheel gevuld met parochianen, die van dit belangrijke moment voor de parochie getuigen wilden zijn. Ceremoniën. De ceremoniën, die deze plechtig heid begeleidden werden door de pa rochianen met aandacht gevolgd. Steeds weer is het ritueel bij een pastoorsinstallatie voor de beschou wer rijk aan zinvolle handelingen, die de overdracht van het pastoraat aan de nieuwe pastoor duidelijk mar keren. Deken Jansen las allereerst de be noemingsbrief voor. Het koor zong onder leiding van de heer C. P. de Heiden het Veni Creator van Eppink, waarna de nieu we pastoor de ambtseed aflegde. Vervolgens reikte de deken aan de nieuwe herder de sleutels van de kerk over, het missaal, de kelk en de gewaden. Bij preekstoel, biecht stoel en doopvont legde hij de pries terlijke macht, die in deze plaatsen uitgeoefend wordt, in handen van de nieuwe pastoor. Tenslotte hield de deken een toespraak tot de geïnstal leerde pastoor en het volk. Toespraak van de deken. Deze onverwachte benoeming zowel voor pastoor Schmitz als voor pater Van Schalen plotseling geko men brengt als altijd offers met zich mede, aldus de deken. Pastoor Schmitz was bemind door zijn paro chianen, de afscheidsreceptie heeft dit bewezen. Pastoor Schmitz was niet gemakkelijk voor zichzelf, zwaar drukte op hem het besef van ver antwoordelijkheid voor zijn kudde. Niettemin toonden zijn parochianen een oprechte aanhankelijkheid. De pastoor verdient de blijvende dank baarheid van zijn parochianen, een dankbaarheid, die door geregeld ge bed getoond moet worden. Het leven gaat onverbiddelijk ver der, zo vervolgde deken Jansen zijn toespraak. Voor u staat uw nieuwe Begroeting op het kerkplein. Links: pastoor Van Schalen, rechts: deken Jansen. (Foto: „De Leidse Courant"). pastoor Auxentius van Schalen. Pas toor Van Schalen krijgt nu een ge heel ander werk. Hij was de volks missionaris in het land, die voor ver schillende acties vijf en twintig jaar van parochie tot parochie trok. Hij staat vreemd tegenover het pasto raat, aldus de deken, maar eigenlijk is dit een groot voordeel- Met nog jeugdige frisheid staat hij tegenover zijn nieuwe taak. Die frisheid heeft hij ook nodig voor het werk, dat hem te wachten staat. De deken herinner de de parochianen aan het feit, dat het stadsdeel Zuid-West in de toe komst 20.000 zielen in Leiden zal brengen; daaronder zullen vele ka tholieken zijn. De structuur van de parochie wordt veranderd. Op de eerste plaats moet in dit stadsdeel een nieuwe kerk gebouwd worden. Pastoor van Schalen wordt onmid dellijk met dit probleem geconfron teerd. Hij wordt een bouwpastoor. De pastoor zal de bouwheer zijn, maar de gehele parochie bouwt haar eigen kerk. Het was mij bekend, zo vervolgde de deken, dat pastoor Schmitz voor de bouw van de nieuwe kerk plan nen had, die de volgende maand een aanvang zouden nemen. Pastoor Van Schalen zal ook ongetwijfeld binnen kort met actieplannen komen, en hij is er de man niet naar om met ge ringe plannen te komen. Deken Jansen tekende hierop de kerk als het centrum van genade. Eén parochie moet in staat zijn een nieuwe kerk te bouwen. Volgens be rekeningen, die hij zelf als bouw pastoor meer dan eens gemaakt had, is één procent van het inkomen van de parochianen voldoende om een eigen nieuw Godshuis te bouwen. Zielenheil. Maar de pastoor heeft nog een be langrijker taak, n.l. om u, levende kerken Gods, te verfraaien, de bouw steen voor steen te voltooien. De stoffelijke kerk is slechts het mid del, uw zielenheil is het doel van de priesterlijke arbeid. Geeft u dan ook geheel, zo spoorde de deken de ge lovigen aan, om die bouw te doen slagen. Op de eerste plaats door volgzaamheid, door met de priesters mede te werken, bezield door een echt apostolische geest. Niet alleen de pastoor en de kapelaans, maar ook u allen moet apostelen zijn. Zo kan met de medewerking van u allen de Leonardusparochie inderdaad een ge lukkige kudde zijn. Pastoor Van Schalen celebreerde vervolgens een kort lof. VREEMDE DIEFSTAL. De Leidse politie heeft in Amster dam een man kunnen aanhouden, die ervan verdacht wordt een liter kwik uit het Kamerlingh Onnes labora torium gestolen te hebben. Nu lijkt op het eerste geizcht een litertje kwik de kosten van een reisje naar Amsterdam niet waard, doch als men bedekt dat een kan van de stof twaalf kilo weegt en vijfhonderd gulden opbrengt dan wordt de nieuwsgierigheid van de Leidse po litie wel duidelijk. Dr. J.W. Blom directeur van H.B.S. Den Helder Thans leraar te Leiden Dr. J. W. Blom, leraar aan de ge meentelijke H.B.S. te Leiden, is met ingang van het nieuwe schooljaar be noemd tot directeur van de Rijks H.B.S. te Den Helder. Sinds 1944 is de heer Blom als le raar en repetitior in de natuurkunde te Leiden gevestigd. Hij werd op 26 April 1908 te Den Haag geboren. Studeerde aldaar aan de H.B.S. en vervolgens aan de uni versiteit te Leiden in de wis- en na tuurkunde. Op het Kamerlingh Onneslabora- torium was de heer Blom enige ja ren werkzaam als assistent van prof. dr. W. J. de Haas. In 1936 werd hij benoemd tot le raar aan het instituut Wullings te Voorschoten. In 1944 volgde zijn be noeming tot leraar in de natuurkun de aan de gemeentelijke H.B.S. te Lei den. Dr. Blom promoveerde tot doctor in 1950 bij prof. C. J. Gorter. Bijzondere studie heeft hij ge maakt over de invloed van een mag neetveld op de electrische weer stand van gallicum bij lage tempe raturen. De heer Blom is secretaris van de landelijke vereniging ■'•an leraren in natuur- en scheikunde „Velines" en afdelingsvoorzitter van de vereni ging van leraren bij het middelbaar onderwijs. AVONDMIS. Maandagavond is er in de kapel van de Vrolijcke Arke een avondmis voor de meisjes van de S.F.R. en haar ouders. Aanvang acht uur. Burgerlijke Stand Geboren; Carla Thérèse dr van S. L Schot en W. M. Zuidhoek; Petrus Johannes zn van P. J. Riemens en H. J. Prins; Louise Hendrikje dr van J. D. van Schoonhoven en A. H. Veld huis; Johannes Anthonius zn van J. Trippenzee en R. A. M. Vreeburg: Christina Hendrika dr van H. H. Teljeur en J. C. van den Tol; Richard Paul zn van D. Pattiapon en M. M Kroon; Johannes Wilhelmus zn van S. B. Sassen en J. Klijn; Jacobus Wilhelmus zn van J. W. Visch en A. van Asselt; Jacobus Adrianus zn van A. A. Oerlemans en M. P. Snelder- waard; Johannes zn van J. Warmen- hoven en J. M. Schoonderwoerd; Maria Cornelia dr J. M. Kuijl en A M. van der Heijden; Desiree Manon dr van F. Sanders en S. Segaar; Ro- bert Jan Aernout zn van A. J. te Rijdt en E. de Beukelaar; Isaac zn van C. v. d. Reijden en J. C. Fasseur; Madeleine Sin Tse dr van S. B. Tjio en E. H- Schweizer; Brenda Margje dr van F. van .Ginkei en H. E. E. Lau. terbach. Overleden: M. A. J. van den Burg zoon 4 jaar; R. L. Hogewoning man 45 jaar; J. Wïschmeijer man 67 jaar; A. D. de Vink vrouw 79 jaar; J. A. Trippenzee zoon 2 uur. Agenda Leiden ZATERDAG: Schuttersveld. 3 en 8 uur nm. ZONDAG: Schuttersveld. 3 en 8 uur nm. Circus Van Bever, Circus Van Bever, TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden 1012 en 25 uur (tot 1 Augustus). BIOSCOPEN. De films voor de week van 12 tot 19 Augustus zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Weekend in Parijs", 14 jaar. Lido: „Cadet Rousselle", alle leeftijden. Luxor: „Wij willen George", alle leeftijden. Trianon: „Modern Times", alle leef tijden. Rex: „Apache", 14 jaar. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag 14 Augustus zal de dienst worden waargenomen door de dok toren: Jansen, Schaefer, Nieuw- zwaag, Pieterse, Makkink. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel, 25274. Wacht niet tot morgen, morgen kan het te Iaat zijn. Week van 16 Aug. t.m. 19 Aug. 1955 S.v.p. uitknippen en bewaren Jozef-Parochie 1—2—3—4—5 11—12—13—14—15 Hartebrug-Parochie 21—22—23—24—25 26—27—28—29—30 31—32—33—34—35 36—37—38—39—40 Leonardus-Parochie 41—42—43 41 45 4647484950 51—52—53—54—55 5657585960 Lodewtjk- en Petrus-Parochie 61—62—63—64—65—66 71—72—73—74—75 Film; daarna naar de duinen. 9.30 u. Alex.-straat. Poppenkast. 8.45 u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken mee. .30 u. Romanuszaal Film; daarna naar de duinen. Brood drinken mee. ill i i 2 .OS, 1.30 u. Romanuszaal Naar circus Knikkebeen. 1.30 u. Romanuszaal Naar circus Knikkebeen. c W .3 3 w c 8.30 u. Alex.-straat. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 9.30 u. Alex.straat. Lakenhal 8.30 u. Alex.-straat. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 u. Alex.-straat. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 8.45 u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.15 u. Romanuszaal Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 8.45 u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 u. Potgieterlaan Naar de duinen. Brood en drinken mee. 10 u. Potgieterlaan Naar de duinen. Brood en drinken mee. u. Potgieterlaan Naar Duinrel. Brood en drinken mee. 10 u. Potgieterlaan. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.15 uur Kerkplein. Zwemmen. Zwem pak mee. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 uur Kerkplein. Fietsen. Brood en drinken mee. 9 uur Kerkplein. Fietsen. Brood er drinken mee. DONDERDAG 8.30 u. Alex.-straat. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 u. Alex.-straat. Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 8.30 u. Alex.-straat. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 8.30 u. Alex.-straat. Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 8.15 u. Romanuszaal Zwemmen; daarna naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.25 u. Romanuszaal Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 8.30 u. Romanuszaal Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 8.25 u. Romanuszaal Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 9 u. Potgieterlaan. Zwemmen. Zwem pak mee. 8.15 u. Potgieterlaan Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 9 u. Potgieterslaan Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 8.15 u. Potgieterln Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 8.15 uur Kerkplein. Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 8.15 u. Potgieterln Zwemmen, badm. mee; n. d. duinen Brood en drinken mee 8.15 u. Potgieterln Zwemmen; daarna korfb.-tourn. Nach- tegaalln. Brood en drinken mee. 2 uur Kerkplein. 9.30 u. Alex.straat Zwemmen. Zwem pak mee. 9.30 u. Alex.straat. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 9.30 u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 9 uur Romanuszaal. Naar circus Knikkebeen. 9 uur Romanuszaal Fietsen. Brood en drinken mee. 9 uur Romanuszaal Naar circus Knikkebeen. 3 b s -0 3 "I Men gelieve steeds op tijd aanwezig te zijn! Let goed op plaats en tijd van samenkomst

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2