Militaire politie arresteerde een afgetreden minister Maria-leest toetssteen van goede wil Het volkswagentje verovert (weer) de wereld HET LEGER IN INDONESIË DEMONSTREERT Z'N MACHT Boot omgeslagen mvm i m m m-ym *f \m-\ mrm-i-m mm <-«» m "•J-v-mh- Schrijver Thomas Mann is in Zürich overleden Onbestendig Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13575 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Minister werd beschuldigd van corruptie De Indonesische ex-minister van Justitie mr. Djody Gondokoesoemo, is Vrijdag, enkele uren nadat hij zijn portefeuille aan zijn opvolger, de socialist Loekman Wiriadinata, had overgedragen, door de militaire politie gearresteerd. Het leger (dat geen enkele bevoegdheid heeft tot het verrichten van arrestaties) demonstreerde zijn macht door in de avond een kort commu niqué uit te geven, waarin wordt gezegd, dat op grond van rapporten en gevonden bewijzen „mr. D. G." is gearresteerd. Hij zal voor nader onder zoek worden vastgehouden. Deze kwestie staat naar alle waarschijnlijkheid in nauw verband met de aanklacht, die Djody tegen de hoofdredacteur van het blad „Djakarta Raya" had ingediend. Dit blad had de ex-minister er in een artikel van beschuldigd 200.000 Straitsdollars aan steekpenningen, die afkomstig waren van een buitenlandse mogendheid en bestemd waren voor de pas afgetreden premier dr. Ali Sastroadmidjojo, te hebben aangenomen. HUISZOEKING. Kort nadat het nieuwe kabinet van premier Harahap was geïnstalleerd, reed de militaire politie in jeeps naar het huis van de toen ex-minister Djody Gondokoesoemo. Zij arriveerde daar om 16.00 uur plaatselijke tijd. Een half uur lang werd huiszoeking gedaan. Toen vertrok de militaire polity met mr. Djody. Na het verschijnen van het artikel, waarin de minister van corruptie werd beschuldigd, en nog vóór de val van het kabinet-Ali Sastroamid- jojo, werd in het parlement een mo tie van wantrouwen tegen de minis ter van Justitie ingediend, daar hij zonder reden het hoofd van de af deling crimineel onderzoek van de politie, Sagro Danoekoesoemo, zou hebben ontslagen. Ook heeft Djody aan hevige cri- tiek blootgestaan wegens de depor- Chinezen Ook partijvoorzitter. De partij van mr. Djody, de Partai Rakjat Nasional, heeft gisteravond een bekendmaking uitgegeven waar in wordt medegedeeld, dat het voor zitterschap der partij, dat tot dusver door Djody werd bekleed, door een ander zal worden waargenomen. In deze mededeling van de partij is sprake van de arrestatie van mr. j Djody „door de procureur-generaal", j Er wordt verder in gezegd, dat de partijleiding poogt in contact te ko men met de minister-president, de procureur-generaal en mr. Djody zelf, ten einde nadere bijzonderheden te vernemen. In de Chesepeake Baai (V. S.) is Vrijdag gedurende een storm een boot met 27 personen aan boord ge kapseisd. Volgens de eerste berichten kwamen negen personen om het le ven en konden er twaalf worden ge red, zes personen worden nog ver mist, doch zijn vermoedelijk verdron ken. Het schip was de „Levin J. Mar vel", een oude zeilboot, die in de zo mer vanuit Annapolis rondvaarten maakt. Met helicopters wordit op het ogen blik nog naar eventuele overleven den gezocht. komen. De Westduitsers staan op het I moderne winkelcentrum van de stad, werd, volgens de eerste berich ten, tenminste één persoon gewond. OP REIS NAAR MOSKOU Binnenkort vertrekt ade- NAUER naar Moskou. Het kan eind Augustus zijn of begin Septem ber, maar omstreeks die tijd zal men het vreemde schouwspel kunnen be wonderen, dat de machtigen van het Kremlin buigen als knipmessen voor de man, die in Europa hun meest ver beten en ook meest succesvolle be strijder is geweest. Tot voor kort zou niemand zoiets voor mogelijk hebben gehouden, maar de drang der Russen naar ontspan ning is blijkbaar zó groot, dat zij zelfs met Adenauer goede vrien- 0 den willen worden. Overigens vraagt men zich af, wat voor resultaten een bezoek van de Westduitse bondskanselier zou kunnen hebben? Het ligt voor de hand, dat hij wil spreken over de hereniging van de beide gescheiden Duitse helften, maar de tegenstelling tussen het Duitse en het Russische standpunt is zó groot, dat niemand weet, hoe die twee standpunten bij elkaar zullen kunnen standpunt, dat er in beide delen van Duitsland vrije verkiezingen moeten worden gehouden en dat op basis daarvan een regering over heel Duits land moet worden gevormd. De Rus sen willen rekening houdend met de bestaande toestand, dat er twee ver schillende regiems in de beide delen t aan het bewind zijn, dat Oost en West met elkaar gaan overleggen. Zij de Russen zullen dan wel een handje helpen;, niets het nieuwe verenigde Duitsland zich verplicht geen mili taire bondgenootschappen aan te gaan. Dit Russische standpunt ligt he lemaal niet in de lijn van Adenauers politiek en de Duitse visie ligt de Russen niet. Het ziet er dus wel naar uit, dat Adenauer, wat dit betreft, met de kous op de kop naar Bonn terugkeert. Is dat wellicht ook de bedoeling van Moskou? Het zou een dikke, vette nul zijn op Adenauers rapport en zo'n nul zou zijn prestige niet bepaald trr i goede komen. In zoverre zou de Rus sische uitnodiging dan beschouwd moeten worden als een zeer listige zet van de heren van het Kremlin. Maar aan de andere kant is Adenauer er de man niet naar, om zich aldus in de nek te laten zien en men mag veilig aannemen, dat hij de uitnodi ging niet zou hebben aanvaard, als hij geen redelijke kans gezien had, om van dit bezoek iets te maken. Het is mogelijk, dat hij op het ge bied van de wederzijdse handelsbe trekkingen iets weet te bereiken, dat althans als het verguldsel van een bittere pil kan dienen, maar het is ook mogelijk, dat er straks enige ver rassingen uit de bus komen. Indien dat zo zou zijn, zouden ze toch nader bekeken moeten worden op de confe rentie van de ministers van buiten landse zaken der „Grote Vier", welke in October te Genève bijeen komt. In elk geval zal de wereld Ade nauers reis naar Moskou met meer dan ongewone belangstelling volgen. Vuurgevecht met Katholieken Ondanks het regeringsbesluit van 20 Mei j.l., dat het feest van Maria Ten-hemel-opneming niet meer als nationale feestdag erkend wordt, heb ben de katholieke verenigingen van werkgevers en werknemers in Argen tinië besloten op 15 Augustus niet te werken. Het feest van Maria Ten-he mel-opneming zo werd verklaard is minstens even belangrijk als de viering van de sterfdag van Evita Peron, op welke dag de bedrijven, aangesloten bij de Algemene Vak vereniging, eveneens het werk heb ben neergelegd. Goed ingelichte kringen beschóu/wen de 15de Augustus als een toetssteen voor de van officiële zijde de laat ste tijd betoonde goede wil" om de Kerkstrijd in het land bij te leggen. Maar ondanks de regeringsverkla ringen, dat de geestelijke zorg in ge vangenissen en ziekenhuizen geen hinderpaal in de weg zal wordien ge legd, was het de geestelijken tot op heden niet toegestaan in deze tehui zen hun zielszorgelijke arbeid te ver richten. Vrijdagavond is het nog tot een vuurgevecht gekomen tussen Katho lieken en een groep anti-Katholieken. Bij het gevecht, dat plaats had in de Calle Florida, hoofdstraat van De moeilijkheden begonnen gedu rende een bijeenkomst van Katho lieken bij de Santo Domingo-kerk, die op 16 Juni in brand werd gesto ken. Voor deze 'bijeenkomst was of ficieel geen toestemming gegeven. Toen ongeveer 2.000 Katholieke demonstranten na deze bijeenkomst door de Calle Florida liepen, wér den zij plotseling door anti-Katholie ken aangevallen. Met gebruik van traangas slaagde de pplitie er in aan het gevecht een einde te maken. Ge durende het gevecht werden een twaalftal schoten afgevuurd. De politie arresteerde een groot aantal personen. m i-m-m-rn-mM i mmH-m-vm <mmtmm i-tr» mmi» n h Duizenden glanzende „speelgoed-autotjes" om pree ies te zijn een kleine tweeduizend op deze foto, met een waarde van een slordige tien millioen gulden vormden in de Duitse stad Wolfsburg 'n intrigerende reclame voor de in deze stad gevestigde Volkswagenfabriek welke deze week haar tien millioenste wagen afleverde sinds het einde van de tweede wereldoorlog. De fabriek geeft werk aan 30.000 arbeiders, die per dag 1280 wagens voltooien. Van de tegenwoordige productie wordt 58 geëxporteerd naar diverse landen, waarvan de Ver. Staten iu 1954 de belangrijkste afnemers waren met 35.000. Nederland importeerde in dat jaar 14.000 volkswagens. WITTE SCHORTEN VOOR DE HUISHOUDSCHOOL 3.10 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9. Midza-bonnen voor onze cliënten Zwerver over de aarde Thomas Mann, de beroemde Ame rikaanse schrijver van Dditse af komst, is Vrijdagavond op tachtig jarige leeftijd te Zuerich overleden. Hij overleed om tien uur in het kantonnale ziekenhuis van Zuerich, waar hij 23 Juli was opgenomen. Hij leed aan thrombose, nadat een algemene toestand van zwakte was ingetreden. De Nobelprijswinnaar was deze zomer op vacantie in Nederland, toen hij plotseling, op 23 Juli, wegens ziekte naar Zwitserland moest terug keren. Volgens de artsen had hij een peesontsteking. Veertien dagen ge leden had men een verbetering in zijn toestand geconstateerd, waar door hij korte tijd het bed weer mocht verlaten. Vrijdag trad echter plotseling een verergering in. Zijn echtgenote Kat ja bevond zich aan zijn sterfbed. Thomas Mann zal worden begra ven op de begraafplaats van 't stadje Kurchlberg, aan de oever van het meer van Zuerich, niet ver van de stad. Thomas Mann, die als de grootste Duitse schrijver van deze tijd wordt beschouwd, verwierf wereldbe roemdheid op 25-jarige leeftijd met zijn eenste roman „Buddenbrooks" (1901) over een rijke familie in Luebeck, gelijkend op zijn eigen fa milie. Van deze roman werden alleen al in Duitsland meer dan een mil lioen exemplaren verkocht en het Na de geluidsbarrière wordt nu de hittebarriere aangevallen blijft een van de meest gelezen ro mans van deze eeuw. Dr Mann verkreeg de Nobelprijs voor litteratuur (in 1929), de Goe- the-prijs van Frankfort am Main en het ereburgerschap van Weimar (1949), het kruis van het Franse Le gioen van Eer (1953) en eredoctors- titels van Duitse, Amerikaanse en Engelse universiteiten. In 1933, het jaar van de machts overname door Hitier, ging hij eerst naar Zwitserland en vijf jaar later naar de V.S., waar de universiteit van Princeton hem een docenten- stoel aanbood. Tijdens de tweede wereldoorlog*" sprak hij regelmatig over de radio tot de Duitsers. Zijn vaderlandse bodem betrad hij voor de eerste maal weer in 1949, om de Goethe-prijs van Frankfort en het ereburgerschap van Weimar (Oost-Duitsland) in ontvangst nemen. Voor het laatst was hij in zijn land in de zomer van 1955, toen hij ter gelegenheid van de 150e sterfdag van Sohiller in Oost- en West-Duitsland herdenkingstoespra ken hield. Marokaanse hervorming Het Franse kabinet heeft gister avond overeenstemming bereikt met de Franse resident-generaal in Ma rokko Grandval over de nodige so ciale en politieke hervormingen in Marokko. Een compromis is bereikt over de netelige kwestie van de dynastie. De bejaarde sultan Mohammed Ben Ara- fa, die de afgezette sultan Sidi Mo hammed Ben Yoessef is opgevolgd, zal een nieuwe regering vormen, die zoveel mogelijk alle politieke groe peringen van de Marokkaanse bevol king vertegenwoordigt. Gilbert Grand val zal vanavond per vliegtuig naar Marokko terugkeren. Eerder op de dag hadden rechtse •groepen in de regeringscoalitie ver klaard, dat zij nooit zouden toestem men in een terugkeer van de verban nen sultan Sidi Mohammed Ben Yoessef, die tegen het Franse bestuur in Marokko is gekant. Diens terug keer was eerder voorgesteld door re sident-generaal Grandval. Is het nog maar kort geleden, dat de kranten vol ston den over het doorbreken van de geluidsbarrière door de mens, tegenwoordig is dit al weer „alledaags" gewor den. De luchtvaartexperts streven nu een nieuw doel een nieuwe barrière na: de hittebarrière. In Amerika zijn ze nu al zo ver, dat er een experimenteel toestel ontworpen en gebouwd is, de X-2 - (zie foto) waarmee men de hitttebarrière hoopt te bedwingen. De motoren van deze machine kunnen evenveel kracht leveren als die van een moderne kruiser.... de verwachte snelheid zal omtrent de 2500 km/u bedragen.... Het weer in ons land is gisteren geleidelijk onder invloed gekomen van een boven Noord-Frankrijk ge legen storing. Deze breidde zich langzaam maar zeker in Noordelijke richting uit, evenals de met de sto ring gepaard gaande onweersbuien. Deze bereikten gistermiddag Zuid- Limburg. Daarna ging het ook elders in het land onweren, maar in Gro- j ringen, Friesland, Drente en een deel van Overijsel bleef het tot vanoch tend nagenoeg droog. De zwaarste regenval 38 mm werd gemeld uit Volkel. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel 21 mm. Het ziet er naar uit, dat de storing, die nog langzaam naderbij komt, ook morgen het weer bij ons zal beheer sen. De kans op buien blijft daarom bestaan, vooral in de middag en avond. Van het Zuiden uit is een ge leidelijke verbetering mogelijk. Wegens het feest van Maria ten Hemel-Opneming zal De Leidse Cou rant Maandag 15 Augustus NIET verschijnen. DE DIRECTIE. Eén uur atoom-electriciteit De Amerikaanse delegatie op de atoomconferentie heeft verteld, dat een Amerikaans dorp van 1200 inwo ners op 17 Juli meer dan een uur lang voorzien is van electriciteit voor verlichtings- en andere doeleinden, welke uit kernenergie verkregen was. Het was het stadje Arco in Idaho. De energie was opgewekt door een experimentele kerncentrale, welke zich op 30 km afstand in een proef station voor atoomenergie bevond. Het was de eerste keer, dat een Amerikaanse plaats op deze wyze van electriciteit werd voorzien. De in Arco wonende mensen hebben er zelf niets van geweten of van ge merkt. weer (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 j uur). ONVAST ZOMERWEER Zwaar bewolkt met opklarin- gen, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen- de richtingen. Dezelfde tempera- turen als vandaag of iets hogere. 14 Aug. zon op 5.22. onder 20.10; maan op 1.01, onder 17.55. 15 Aug. zon op 5.24, onder 20.08; maan op 2.16, onder 18.33. 16 Aug. zon op 5.26, onder 20.06; maan op 3.38, onder 19.03. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 27 C. OSLO licht bewolkt 23 KOPENHAGEN licht bewolkt 24 AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ROME AJACCIO MALLORCA regen 23 motregen 27 mist 18 geheel bewolkt 18 half bewolkt 23 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 20 geheel bewolkt 17 onbewolkt 25 mist 25 zwaar bewolkt 23 onweer 27 licht bewolkt 27 licht bewolkt 33 Wie grond. Korreltje met modder gooit, verliest

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1