DE STER VAN DE WEEK De nieuwe huurverhoging op 1 September 2 Amsterdamse jongens stalen een auto en trokken naar Parijs L Oude meesters inspireerden Menu van de week ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Overzicht in grote lijnen woning tot de vóóroorlogse huurprijs verlagen en daarmede de drie huur verhogingen van resp. 1 Januari 1951, 1 Januari 1954 en 1 September 1955 ongedaan maken. Bij de toepassing van deze ingrijpende huur verlaging is de Minister echter gebonden aan de regelen, welke nog door de Kroon bij algemene maatregel van bestuur vastgesteld moeten worden. Slecht onderhoud. Evenals bij de behandeling van de vorige huurverhoging is er ook nu weer veel gesproken over de slechte staat van onderhoud, waarin vele huizen verkeren. De nieuwe huur verhoging van 5 zou alleen mogen toekomen aan die eigenaars, die hun huizen behoorlijk onderhouden, al dus werd vrij algemeen betoogd. Wij vrezen, dat bij vele huurders van slecht onderhouden huizen de illusie gewekt is, dat zij de nieuwe huur verhoging niet zullen behoeven te betalen. Ter voorkoming van verdere teleurstelling zij hier daarom 'uit drukkelijk vermeld, dat de huurver hoging ook ten aanzien van ver waarloosde woningen automatisch cp 1 September 1955 ingaat. Wel zal de huurprijs van zo'n woning op verzoek van de huurder later weer verlaagd kunnen worden tot de huurprijs van 31 Augustus 1955, indien de woning als gevolg van verwaarlozing door de verhuurder kennelijk niet voldoet aan de eisen, welke daaraan in verband met in standhouding en bewoonbaarheid re delijkerwijze kunnen worden gesteld. Dit onderdeel van de wijzigingswet treedt niet zonder meer op 1 Septem ber 1955 in werking. De bepaling van het tijdstip, waarop dit onderdeel in werking zal treden, is overgelaten aan de beslissing van de Kroon. In Op een enkel onderdeel na zal de wet tot wijziging van de Huurwet op l september 1955 in werking treden. Wij menen daarom goed te doen onze lezers in grote lijnen in te lichten over de werking van deze wet. De huurprijs van een zelfstandige woning, welke vóór 27 December 1940 tot stand is gekomen, wordt verhoogd met 5 Dit geldt ook voor woningen, welke tussen 27 De cember 1940 en 5 Mei 1945 tot stand zjjn gekomen en waarvan de huur prijs vóór 1 September 1955 nader is vastgesteld door de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting. Dat zijn de woningen, waarvan de huur prijs is opgetrokken tot het niveau, waarop de huurprijs van vóóroorlog se vergelijkbaar gebouwd onroerend goed na de twee vorige huurverho gingen is gelegen. Uitgangspunt van de huurverho ging is de huurprijs op 31 Augustus 1955, d-w.z. de huurprijs, welke op die datum wettelijk verschuldigd is, dus niet de in werkelijkheid betaalde huurprijs, indien deze hoger of lager mocht zijn. Deze huurverhoging doorbreekt de bestaande contracten; zij geschiedt os als het ware automatisch. Wat niet verhoogd wordt. Tndien in de huurprijs oP 31 Aug. 1955 een bedrag is begrepen wegens een verbouwing, een vernieuwing de centrale voorzieningen of wegens het aanbrengen van verbete ringen of technische voorzieningen, wordt de huurverhoging van 5 niet over dat bedrag berekend. Het zelfde geldt ook, indien de betalings- erplichting van de huurder een ver goeding bevat voor de levering van water, gas of electriciteit of voor het gebruik van meubelen of stoffering. Laten we een voorbeeld nemen: De huurprijs van een woning be draagt op 31 Augustus 1955 f 106, per maand. In deze prijs is 6,be grepen wegens door de verhuurder aangebrachte verbeteringen. De huur prijs van 106,wordt nu eerst verminderd met genoemde f 6, Het overblijvende bedrag vpn f 100, wordt met 5 van 1Ö0,5, -erhoogd. Wij krijgen dan 105, Hierbij komt dan weer het bedrag 6,wegens aangebrachte verbeteringen. De nieuwe huurprijs wordt dus 111, Een ander voorbeeld: De huurprijs van een woning be- raagt op 31 Augustus 1955 f 8,55 per week. Hierin is 0,35 begrepen wegens waterlevering. Deze 0,35 trekken wij van het bedrag vah 8,55 at Blijft over 8,20. Dit be drag verhogen wij met 5 van 0,41. Wij komen dan op 8,61. Hierbij tellen wij weer f 0,35 (water) op. Wij krijgen dan 8,96. bedrag wordt naar boven afge rond tot een veelvoud van 5 cent. De nieuwe huur wordt dus 9,00. Krotwoningen. De wijzigingswet handhaaft de be staande regel, dat de huurprijs van een onbewoonbaar verklaarde woning gelijk is aan de huurprijs op 31 De cember 1950. Deze regel komt prak tisch hierop neer, dat de huurprijs van zo'n woning gelijk is aan de vóóroorlogse huurprijs. De wijzigingswet machtigt de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting om genoemde regel ook van toepassing te verklaren op een woning, welke hoewel niet onbe woonbaar verklaard naar zijn oor deel ongeschikt is ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbe teringen in bewoonbare staat kan [echter pech met de auto en Donderdag worden gebracht. De Minister kan kwamen zij een garage i;i Montmartre de huurprijs van een dergelijke'binnen, waar zij een monteur ver- elk geval zullen eerst nog diverse zaken bij algemene maatregel van bestuur geregeld moeten worden, zo als de wijze, waarop een huur verla ging, als hier bedoeld, tot stand zal kunnen komen. Ook moet de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting nog richtlijnen vaststellen, welke in acht genomen zullen moe ten worden bij het nemen van een beslissing ten aanzien van een ver zoek om huurverlaging. Bedrijfspanden- Bedrijfspand in de zin van de Huurwet is: een gebouwd onroerend goed, waarvan ten minste 40 van bet totale vloeroppervlak voor be drijfsdoeleinden wordt gebruikt, als mede een winkelwoning. Evenals bij de huurverhoging van 1 Januari 1954 worden ook thans de huren van bedrijfspanden niet auto matisch verhoogd. Hier kan een huurverhoging alleen door een over eenkomst tussen verhuurder en huurder tot stand komen. De wijzi gingswet bepaalt slechts, dat een eventuele nieuwe huurprijs niet bo ven een zeker maximum mag liggen. Dit maximum is de huurprijs, welke cp 31 Augustus 1955 ten hoogste overeengekomen mocht zijn, ver meerderd met 5 Bij de huurverho ging van 1 Januari 1954 mocht de huurprijs van een bedrijfspand ver hoogd worden met ten hoogste 17, 20, 23, 26 of 29 al naar gelang van de klasse der gemeente, waarin het pand gelegen was. Deze maxi mum huurprijs wordt nu weer ver hoogd met 5 daarvan. Indien de huurverhoging van 1 Januari 1954 ten aanzien van een be paald bedrijfspand achterwege is ge bleven, moet die verhoging toch toe gepast worden voor de berekening van de maximum huurprijs. Het maakt dus voor de berekening van de nieuwe maximum huurprijs geen verschil, of de huurverhoging van 1 Januari 1954 al dan niet op 31 Auig. 1955 reeds toepassing heeft gevonden. Mr. C. A. Baron BENTINOK. iDubbele pech Dank zij een telefonische waar schuwing van een auto-reparateur in Montmartre te Parijs zijn Donderdag twee jeugdige avonturiers uit Am sterdam met een gestolen auto in handen van de Franse politie geval len. De eerste stamt uit een Amster damse familie, waarvan al eerder enkele leden in aanraking met de politie zijn geweest. Zij reden in de nacht van 3 op 4 Augustus j.l. bij de Hoge Sluis met een personenauto weg, die eigendom is van een firma in Zaltbommel, en hebben er dus juist een week plezier van gehad voor ze gearresteerd wer den. Volgens de eigenaar van de auto, die zich daags daarna tot de Amster damse recherche wendde, moeten de dieven het slot van de wagen heb ben geforceerd voor zij er mee kon- nen wegrijden. Volgens een bericht uit Frankrijk vertrokken de twee avonturiers er nog dezelfde nacht mee naar België, echter nadat ze de nummerborden hadden vervalst. In België zouden zij enkele voorwerpen, die achterin de wagen lagen, verkocht hebben en voor de opbrengst ervan de benzine tank hebben laten vullen; daarna zet ten ze hun tocht voort naar Parijs. Monteur-rechercheur Daar kregen zij enkele dagen later zochten de auto te herstellen. Ze waren in gezelschap van twee Noord- afrikaanse individuen, die volgens Agence France Presse hun steentje zouden bijdragen, indien de monteur na het uitvoeren van de reparaties met te veel klem op betaling zou aan dringen. De monteur ontdekte echter op de achterband van de auto een knuppel, hetgeen zijn achterdocht wekte. Hij stelde zich ongemerkt telefonisch met de Parijse recherche in verbinding en nog voor de auto gereed was, werd het viertal gearresteerd. De Parijse recherche stelde zich daarop in verbinding met de Neder landse consul, die de eigenaar van de wagen in Amsterdam opbelde en contact opnam met de Amsterdamse recherche. OPLEIDING PERSONEEL RUKS MOBIELE COLONNES. De stichting „Bescherming Bevol king" heeft twee barakken, die ach ter kasteel „De Sohaffelaar" nabij •Barneveld staan en die op 15 Augus tus door de thans aldaar verblijven de Ambonezen moeten zijn ontruimd, •tijdelijk gehuurd, Een der barakken zal als instruotiegelegenheid en de andere voor de legering van B.B.- linstructeurs worden ingericht. Deze instructeurs zullen in een periode van vijf jaar ongeveer 15000 man personeel voor de rijks mobiele co- •lonness van de B.B. opleiden. De in richting van de 'barakken is 'n nood maatregel; waar de definitieve in- structieschool zal komen is nog niet bekend. Zoals in de Sterrenkijker al zo dikwijls gebleken is, behoef je heus niet iets heel bijzonders te doen om werkelijk een Ster te worden; er zullen hoogstwaar- erg veel Sterren over de aarde schijnen, waar nog nooit iemand van gehoord heeft en waar ook nooit iemand iets over zal ho ren; gewone mensen, jongens en meisjes, die eerlijk proberen iedere dag weer opnieuw, van hun leven een succes te maken in de ogen van God; die iedere dag opnieuw weer proberen goed te zijn voor de mensen rondom hen, die er dikwijls maar heel slecht in slagen, om dat za zoveel van zichzelf hou den, maar die nooit de moed op geven de opdracht, die Jezus aan de mensen gegeven heeft „Be min God boven alles en Uw naasten als Uzelf", ten uitvoer te brengen. Dergelijke mensen vallen niet op; ze wonen misschien naast je; ze wonen misschien in het zelfde huis, het kan je broertje zijn of je zusje, maar je hebt het niet in de gaten, omdat dik wijls aan de buitenkant zo wei nig blijkt van de moeilijke strijd, die inwendig gevoerd wordt. En juist naar die strijd kijkt Onze Lieve Heer; niet op de eerste plaats zijn Hem de mensen ge liefd, die als onaantastbare hei ligen door het leven gaan', maar de tobbers, die het iedere dag weer opnieuw proberen en die dikwijls zo weinig resultaat zien van hun inspanning, staan bij Hem erg goed aangeschreven. Uit deze grote groep is de ven van 18 jaren deze strijd ge streden heeft, iedere dag weer opnieuw en dit kwamen de men sen te'weten, toen na haar plot seling dood een dagboek gevon den werd, waarin zij dagelijks opgeschreven had, hoe moeilijk het weer was geweest en in hoe veel dingen zij weer tekort was geschoten. Op 14-jarige leeftijd begon Paula Geerts uit 's Hertogen- Paula Geerts Sterrenkijker blijven rusten bij een meisje, dat in haar korte le- bosch haar dagboek en dikwijls moest ze 's avonds bedroefd schrijven, dat ze weer hopeloos te kort geschoten was in de eisen, die God aan een goede Christen stelt. Maar Paula durf de dit voor zichzelf te bekennen, ze durfde iedere avond heel eer lijk bij zichzelf te biecht te gaan en dan schreef zij niet in haar boek, dat de andere mensen zo lastig geweest waren, maar ze schreef,, dat ze een hekel aan zichzelf had, omdat ze weer zo veel gelegenheden om vriende lijk en goed te zijn, voorbij had laten gaan. Ook begreep Paula, dat alle succes, dat je hier op aarde be machtigt, erg onbelangrijk is voor je latere leven en dat het zelfs erg onbelangrijk is voor je leven hier, want je kunt nog zo veel bereiken, de mensheid is je zo weer vergeten en hoog stens blijft er een regeltje over in een geschiedenisboek, dat kinderen later lastig vinden om te leren. Dat je de weg, dié God voor je uitgestippeld heeft, niet kon ontlopen, ontdekte Paula op het eind van haar leven. Na het eerste nachtbombarde ment van Den Bosch in 1940 vluchtte zij met haar moeder naar Roosendaal, maar dezelfde nacht werd ook Roosendaal ge bombardeerd en Paula beëindig de onder vallend puin haar le vensstrijd. Paula is geen Ster, waar de mensen over honderd jaar nog over zullen praten, maar zij is een Ster, waarvan wij zo enorm veel kunnen leren; zij was een meisje, dat naast ons staat, dat dezelfde moeilijkheden kende, die wij dagelijks ontmoeten, en dat ons wellicht een klein beetje kan helpen om die moeilijkhe den de baas te worden. STERRENKIJKER. GENERAAL KAPITTEL KRUISHEREN. Het Generaal Kapittel van de pa ters Kruisheren is gesloten. Het werd gehouden in het klooster te Uden, waar het 1 Augustus geopend werd. Het Kapittel benoemde tot defini- toren dr. H. v. d. Ven en dr. Y. Sna- :bel, .beiden uit Nederland, en dr. A. Ramaikers en S. Aerts, beiden uit België. Tot procurator generalis werd herbenoemd dr. P. Rutten te Rome; hij werd benoemd tot visita tor. Pate J. Busé uit Hees bij Nijme gen werd 'benoemd tot econoom ge neraal. KINDJE TE KORT BU MAAIMA CHINE. In Udembout is een tragisch onge luk gebeurd, waarbij een driejarig landje van de land/bouwer M. van I. zijn beide voetjes verloor. Het kind je was op het korenveld, waar de vader aan het maaien was, aan het spelen. De beide voetjes werden door de machine afgesneden, toen het kindje plotseling te dicht er bij kwam. Baby's huidje altijd gaaf met (Advertentie) KINDERWAGEN REED IN SLOOT Woensdag is de babi' ^aT1 de fam. B. te Hoogkarspel in de sloot achter de woning verdronken. De kinderwa gen waarin het kind lag is op onver- k'aarbare wijze in beweging geko men en in het waitr gereden. BIG MET TWEE KOPPEN. Een varken van de heer Van Ag- gelen, uit Bennekom wierp Donder dagavond vijf biggen. Een van deze biggetjes bleek twee koppen te hebben. Het diertje, dat uit twee bekken tegelijk drinken kan, is kerngezond. Het wordt met de fles gevoed. Olenaiöiance ötand madei in de haedenmade 9 Seriij» Kopenhagen A LEA JACTA" de teer- ling is geworpen. Het is geen geheim meer, welke kant de modewereld van 't najaar uit wil met de dameshoeden. De centra van creatieve activitei ten in de verschillende grote steden hebben gesproken het resultaat Is er. Welnu, 't komt op niet minder neer dan een zich werpen op de klassieken in de schilderkunst, de wedergeboorte van een roem rucht tijdperk uit de bescha vingsgeschiedenis van de mens heid, de renaissance uit de da gen van Michel Angelo, Rubens, Rembrandt, de herleving (zij het op beperkte schaal) van de kunst der oude Latijnen. Trouwens, ook de reeds ge toonde modellen uit de kleding industrie wijzen duidelijk op een stijl, die door Renaissance op vattingen is geïnspireerd. Er is daar sterke neiging tot het ge bruiken van prachtige, zware zijden stoffen, geborduurd met goud- of zilverdraad, of goede imitaties hiervan. Men had er afbeeldingen van toiletten van Katharina de Médicis aan de muur, en ook oude prenten van Romeinen in schilderachtige tu nica. Enfin, niemand kan straks nog met wanhoop in het hart zeggen: „Hoe kregen ze dat in hun hoofd!" of „Waar halen schillende leeftijden en types. Natuurlijk zijn het alle variaties op één bepaald basisontwerp, waarop men steeds teruggrijpt. Dat is de sleutel naar het nieu we seizoen, 't Ziet er ongeveer zó uit: Goed aansluitend, schuin naar achteren toe ruimte gevend, bloempot- of kelkvormig model, slap uitgewerkt, zonder rand of wel voorzien van een smal, on regelmatig omgebogen, dicht te gen 't hoofd aan liggend randje. Enige afleidingen daarvan: Gladde, effen halve klokken, van het soort dat in oude tijden wel door arme kustvissers werd gemaakt van slecht gelooide vellen. Later in gecultiveerde vorm voor speellieden en nog later bijna luxueus voor matro zen-aan-wal. We vinden ze op schilderijen van Rafael en Rem brandt. Variatie genoeg. Randlozen, die aan het boven ste stuk van een fez doen den ken, u weet wel, dat hoofddeksel dat nog niet eens zo lang gele den officieel tot de Turkse na tionale dracht behoorde, uitge voerd in rode wol. De Floren tijnse kunstschilder Filippino Lippi (14571504) liet doeken na, waarop ze meesterlijk afge beeld staan. Mutsachtige modelletjes schijn baar door een plotselinge wind vlaag meegenomen van het eer biedwaardige hoofd van een professor of oude geestelijke. Ze danken hun bestaan aan schep pingen uit het oeuvre van Va- nueci, de leermeester van Ra- faël. Een beetje ingedeukte, brede re dito's, kennelijk gekopieerd van doeken van de religieuze kunstenaar Cosimo Rosselli. Wat meer naar boven toe af gerond, geleerd van de Zuid- Nederlandse Hans Memlinc (uit Brugge). Het achterhoofd nauwomslui- tend, afgekeken bij de beroem de Venetiaan Tiziano Vecellio. Bij al deze modellen is de op zet, dat het haar aan de voor zijde even zichtbaar is, hetzij als pony, in een plukje of een lok. Beroemde peetouders. Er is overigens nog een serie hoedjes, die zich speciaal heeft bepaald bij opgeslagen randen, die aan de bol onttrokken zijn. Ook zij hebben allerlei beroem de peetouders. Bij voorbeeld een zelfportet van Rafaël, of zijn Luca Signorellis, en tekeningen van Albrecht Dürer als rond trekkend gezél. De bedoeling is, dat alle modellen van deze reeks bij voorkeur schuin op het hoofd geplaatst worden, als men ten minste wil dat ze op charmante wijze tot 'hun recht zullen ko men! Als versiering zijn veel veren gebruikt, zó vervormd en ge verfd, dat de herkomst niet meer is na te gaan. De kleuren zijn alle zacht, vaag als nevelgordij nen in de herfst: wazig groen of rokerig blauw, bruin en goud die lui 't vandaan?", want de hedendaagse ontwerpers maken van hun bronnen geen griezelig raadsel. Uit de musea. Voor zover 't de dameshoe denbranche aangaat, heeft men dagen en weken achter elkaar, gewapend- met grote schetsboe ken en verfdozen, door alle be kende musea van Europa ge dwaald. Vooral voor de portret ten van iemand als Lorenzo il Magnificio, de schitterendste en prachtlievendste vorst (bescher mer van kunsten en wetenschap pen) der hele Italiaanse geschie denis, is men erg lang in diep gepeins blijven staan. In een speciale bijlage wordt u bet resultaat getoond, aan de /hand van een aantal voorbeel- 'den ter kennismaking, voor ver- (14/m 20 Augustus 1955). Hoewel we onwillekeurig bij het zien van paddestoelen aan de Herfst denken, zijn deze toch ook al in de Augustusmaand verkrijgbaar. In de winkels ziet U dan oook behalve champig nons, de hanekammen of canta- rellen. Wanneer U die niet kent, is het nu tijd daar eens een heerlijk gerechtje van klaar te maken. Zondag: Tomaten gevuld met cantarellenragoüt;. gehakt snij bonen, aardappelen; chocola depudding of vla met slag room. Maandag: Slakropje gevuld met gehakt, aardappelpurée (beide in de oven); vruchtensla. Dinsdag: Nierragoüt, macaroni, gesmoorde komkommer; griee- meelpuddünkjes met vruch tensaus. Woensdag: Ham, doperwten en worteljes, aardappelen, boter saus; beschuitje met kaas en kopje koffie. Donderdag: Croutons met roerei en kaas, spinazie, aardappe len; vanillevla met yoghurt. Vrijdag: Gebakken schol, andij- viesla, gebakken aardappelen; fruit. Zaterdag: Gegratineerde bloem kool met purée in de over; rijstepap. Recept: Tomaten gevuld met cantarellenragoüt. 8 grote mooie tomaten, 200 gr cantarellen, 35 gr. boter, 25 gr. bloem, 2% dl bouillon (water met bouillonblokjes), zout, pe per, ui. Halveer de tomaten na het wassen en hol ze voorzichtig uit, bestrooi ze van binnen met iets zout en plaats ze in een vuur vaste schaal met een bodempje water en wat stukjes boter. Was de cantarellen. snijd dc grote paddestoelen door en laat ze goed uitlekken. Smoor ze nu in een weinig boter samen met een zeer fijngesnipperd stukje uit. Maak een gebonden saus van de rest der boter, bloem en bouil lon en voeg hierbij de gesmoor de canterellen; de ragout op smaak maken met peper en zout. Vul nu de tomaten met de ragout en bestrooi ze met wat paneermeel. Schuif de schaal ge durende 15 min. in de oven of laat de tomaten bovenop het gas gaar worden op 'n.asbestplaatje. Recept: Croutons met roerei. 4 eieren, 4 lepels melk, zout, peper, 50 gr pittige gemalen kaas, boter, 8 sneedjes brood zonder korst. De eieren los kloppen met melk, zout, peper, grootste deel der kaas. In een koekepan de sneedjes brood in boter bakken en ze op een warme schotel warm houden of het brood roosteren. Nu in de koekepan boter verwarmen, het eimengsel erbij gieten en de massa op een matig vuur laten stollen terwijl telkens het gare gedeelte van de bodem wordt losgemaakt. Het vooral niet ge heel droge roerei op de stukjes brood verdelen en bestrooien met de rest der geraspte kaas. De schotel garneren met een toefje peterselie. Deze schotel is ook bijzonder geschikt als voor gerecht. JOIIOIIOIIOIIOIIOMOllOIIOIIOIIOIIOtlOIIOIIOIIOIIOIIOIIO 3IIOIIOIIOII011011011

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11