JUBEL- VEBO „Groenoord" aan Haarlemmertrekvaari dreigt een slachtoffer van het verkeer te worden Oplossing om het bouwwerk en tuin te sparen ligt voor de hand Samenstelling van de bevolking van Oegstgeest is uiteenlopend HUIBERS „En wat doet de boerin V' ZO DOET DE BOER Ruilverkaveling rond Leiden in voorbereiding ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 5 Waardevol als monument, museum en „stadslong" Binnen enkele jaren zal Leiden als een spin een net van verkeersaders rond ziofc gesponnen hebben, waardoor de steeds toenemende verkeersstroom het hart van Leiden geen overlast meer zal aandoen. Zo is er een ringbaan geprojecteerd van het station over de Haarlemmertrekvaart naar de oost zijde van de stad, waar een aansluiting op de rijksweg 4a tot stand komt. Het centrum van de stad wordt door enkele brede boulevards met deze ringbaan verbonden. Het spreekt vanzelf dat de aanleg van deae brede wegen zo vlak langs en door de buitenwijken van de stad een einde zal maken aan de landelijke rust, die men hier en daar nog tegenkomt. Gelukkig hoeft men echter niet als een door vuur ingesloten schorpioen tevergeefs te pogen deze ring van verkeer te doorbreken. Viaducten zuHen een ontsnapping uit de stad zonder de grote risico's, die aan het oversteken van een drukke weg verbonden zijn mogelijk maken. Het lijkt er echter op dat binnen de ring een van de fraaiste en innigst met de historie van Leiden verweven buitens als slacht offer van het verkeert zal vallen. Een onbarmhartige lijn op het bord van een tekenaar bedreigt namelijk direct het buitengoed „Groenoord" met de slopershamer. sintels steken de boomkruinen na melijk boven de huizenzee uit, die door de nabijheid van de gasfabriek „vertroebeld" wordt. De achterzijde van het gebouw. Gelukkig is er echter op het teken bord nog een andere mogelijkheid geprojecteerd, waardoor het buiten slechts een gedeelte van het park zou verliezen zonder dat een steen van het huis gekrenkt wordt. De familie Feitkamp, die het huis nu bewoond, heeft na de oorlog kos- Met de plannen voor de bouw van I ten noch moeite gespaard om het tot een nieuwe veemarkt met een brug de laatste wortel ontgroende park over de Haarlemmertrekvaart en een weer zijn oude luister te geven. Dit parkeerterrein in de Kikkerpolder I groen is van enorme waarde voor de heeft men tevens het probleem ge schapen, hoe deze terreinen vanuit de stad bereikbaar te maken. De smalle weg langs de trekvaart bleek onvoldoende en een nieuwe brede verbindingsweg met de Hansenstraat w^rd geprojecteerd. Deze weg loopt vlak langs de trekvaart dwars door Groenoord. Eerst later heeft men de oplossing gezocht in het doortrekken van de Hansenstraat tot de ringbaan dié het station met rijksweg 4a verbindt. Een beslissing is echter nog niet gevallen Uitgestrekt park. Huize Groenoord werd gebouwd lang voordat de gasfabriek zijn ver stikkende adem over het noordelijk deel van de stad uitbraakte. De fa milie Hartevelt, die reeds in de acht tiende eeuw het graan een spirituele bestemming wist te geven, liet het huis verbouwen en een prachtig park aanleggen, waarvan de kern tot het laatste oorlogsjaar de stad gesierd heeft. De kern slechts, want het land bezit strekte zich uit tot aan de Zijl. Hét tuinhuisje, dat aan de zuidelijke kant van het park lag, is nu opgeno men in de huizenrij langs de Haar lemmertrekvaart en doet als sigaren winkel dienst. Monument voor Verster. Groenoord kreeg echter naam in de historie toen het rond negentienhon derd de woning werd van de grote Leidse schilder Floris Verster. Deze vereeuwigde de aardige hoekjes van het huis en schilderde er zijn prach tige stillevens. Floris Verster heeft Groenoord nooit verlaten. Voor hem waren huis en park geen toevallige woonplaats maar een bron van in spiratie. Wie het werk van Verster kent kent Groenoord met zijn fraaie koe pelkamer en het atelier waar bijna alle schilderijen van de Leidse mees ter aan het doek werden toever trouwd. De stad Leiden, die het volgend jaar met de oprichting van een groot monument zal herstellen wat het tot nu toe aan eerbied voor Rembrandt te kort kwam, mag niet opnieuw in eerbied voor een van haar belang rijkste inwoners te kort schieten. Het behoud van Groenoord maakt immers de oprichting voor een mo nument voor Verster overbodig. Luchtverversing in stadswijk. Er zijn echter nog andere redenen, die voor het behoud van het buiten pleiten. Als een bosje gras tussen de luchtverversing in dit zo door kwade dampen geplaagde stadsgedeelte. Ook museum. De heer Feitkamp heeft niet al leen getracht de oude sfeer van het park te behouden, doch ook het huis een inrichting gegeven, die het meest met zijn waardigheid overeenkomt. De wanden van kamers en gangen zijn bedekt met de nalatenschap van meer dan twintig eeuwen bescha ving. Moderne schilderijen van Van der Lek worden afgewisseld met vazen en tegels uit de bloeiperioden van de Egyptische en westerse kunst. In het atelier van Verster toont de heer Feitkamp de welkome bezoeker met trots de madonna's, die een mid deleeuwse meesterhand gesneden heeft. De gast ervaart tot zijn ver bazing dat deze gothische kunst evengoed in de sfeer van het vertrek past als de stoere lijnen van de uil van John Raedeker, die hier even eens een plaats gekregen heeft. Hui ze „Groenoord" bevat werken van een gehalte, die men elders in Lei den tevergeefs zal zoeken.. Mr- Feitkamp is trots op zijn ver zameling en zal haar gaarne aan iedere kunstliefhebber laten zien. Dus ook het museum Groenoord mag niet voor Leiden verloren gaan. Uit het ETI-rapport In voorafgaande artikelen werden de verschillende aspecten van de Oegstgeester samenleving aan een uitvoerige analyse onderworpen. Nu willen we trachten, op grond van het geen in voorgaande artikelen is ver meld, doch met weglating van bij komstige details een beeld schetsen van het huidige Oegstgeest, dat kan dienen als uitgangspunt voor de be schouwingen over de toekomstige ont wikkelingsmogelijkheden van de ge meente. Afwisselend Een der opvallendste kenmerken van de gemeente Oegstgeest is wel (Advertentie) DE JUBEL-VEBO Van 31 Aug. tot en met 3 Sept. is er ter gelegenheid van de Jubel-Vebo „Zo doet de Boer" een grote tentoon stelling in de Stadsgehoorzaal te Lei* den. De Chr. Boerinnen en Plattelands vrouwenbond, de Kath. Land en Tuin- bouw-meisjes en de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zullen op deze tentoonstelling een gezamenlijke stand inrichten. Door hechte samenwerking willen zij trachten een beeld te geven van het werk van de vrouw op de boer derij. Deze stand beoogt te laten zien wat de boerin doet. Dat de vrijetijdsbesteding voor de boerin geen probleem is, willen zij laten zien door te tonen wat er aan handwerken opp de boerderij gedaan wordt. Immers het handwerk is door de moeders en grootmoeders altijd al gedaan, Vandaar de vele en mooie werkstukken, die er nog op de boer derijen te vinden zijn. De stand zal een verzameling handwerk bevatten o.a. kantklossen, weven, borduren, haken, breien, lam- pekappen maken, pitrietbewerking, handenarbeid, schilderen enz. Ook kook- en bakproducten, in maak, eigengemaakte boter en kaas zullen op deze stand een plaats krij gen. De drie bovengenoemde organisa ties hopen door het verzorgen van deze stand de belangstelling van de bevolking te trekken en zij beogen te bereiken een ruimer begrip voor hqt vaak onbekende leven van de vrouw op de boerderij en het bewa ren van de echte, mooie en waarde volle boerencultuur. haar heterogeniteit. Deze uit zich in de eerste plaats in haar geografische verschijningsvorm, met als eerste verdeling de drie onderdelen: be bouwde kom, Hoge Mors en Rijns- burgsgrensgebied waartussen de bei de psychiatrische inrichtingen. Daarnaast kan men in de bebouw de kom eveneens verscheidene onder delen onderkennen, waarbij de sobere Indische Buurt en de na-oorlogse wijk Standaardbouw het meest afwij kende karakter vertonen. Ook bij de bevolking vindt men deze heterogeniteit, welke ten dele samenhangt met de geografische lig ging. Naast de autochtome bevolking van boeren, tuinders en arbeiders, ge deeltelijk woonachtig in en gedeelte lijk buiten de kom van het dorp ves tigden zich in de loop der jaren een groot aantal forensen en renteniers, voornamelijk behorend tot de meer gegoede, doch waarbij de arbeiders bevolking van de Indische Buurt en tot op zekere hoogte ook de gerepa trieerd en in de wijk Standaardbouw, weer een afzonderlijke plaats inne men. Tenslotte moet nog worden ge noemd de bevolking van de beide grote inrichtingen in Huize Duinzicht. Bebouwde kom Voor een schets van de overheersende structuur van de gemeente, kan men zich in feite beperken tot de bebouw de kom en de daar woonachtige be volking. Eerst nog een enkel woord over de andere delen der gemeente. De psychiatrische inrichtingen kun nen daarbij vrijwel buiten beschou wing blijven. Het Rijnsburgse grensgebied heeft evenals de aangrenzende gemeente zijn agrarische karakter grotendeels behouden, en is in feite van zijn voorzieningen bijna geheel op Rrijns- burg aangewezen. De Hoge Mors vormt een tamelijk op zich zelfstaande wijk met gemengd karakter. De banden met de bebouw de kom van Oegstgeest zijn weinig hecht, doch dit is eveneens het geval met Leiden. Het meeste contact wordt nog onderhouden met het tegenover liggende deel van Voorschoten (Rijn dijk). In dit deel van de gemeente is ook het merendeel van de indu striële activiteit gevestigd. Nu het eigenlijke dorp Oegstgeest- Hierin heeft zich gedurende de af gelopen decennia, vrijwel geheel de opmerkelijk snelle groei van de ge meente geconcentreerd. Daarbij ont wikkelt de gemeente zich tot'n aan trekkelijk woongebied, dat zowel wat zijn verschijningsvormen als de wel stand van de bewoners betreft ten achter staat bij Wassenaar, doch dat gunstig afsteekt tegen de overige forensen plaatsen in de duinstreek. T V p ET M 10 v'n9er syst, t blind rhythm. GTBTK|f| 4 talen (130 letter. ^9 I Eb E# grepen p. minuyl) Ook Juli en Augustus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 265Sj (Advertentie) Kunstschilder DeNocker overleden Hedennacht is op 71-jarige leeftijd overleden de bekende Leidse kunst, schilder Francois Pierre Emile de Nocker. De Nocker verwierf vooral be kendheid door zijn prachtige aqua rellen, waarmee hij op vele tentoon stellingen excelleerde. Hij was een zeer actief lid van Ars Aemula Naturea. Ontwikkeling niet altijd gaaf Zoals reeds eerder gezegd, is de ont wikkeling niet, in alle opzichten gaaf geweest. De bouw van de Indische Buurt, die ook uiterlijk tegenover c overige bebouwing uit de toon valt, moet minder gelukkig worden ge noemd. De voor gerepatrireerden ge bouwde wijk Standaardbouw heeft eveneens wat minder allure ten op zichte van de overige delen van het dorp, doch het verschil is hier aan zienlijk geringer. Historisch bezien kan men spreken van een duidelijk verband tussen deze ontwikkeling in de nabijheid van Lei den. Van de eerste groepen forensen zullen er zeker een groot deel uit Leiden afkomstig zijn geweest. Oegst geest zelf ook heeft slechts zeer ten dele voor werkgelegenheid van de eigen bevolking kunnen zorgdragen en wel hoofdzakelijk in de verzorgen de beroepen. Bijna 40% der gehele bevolking moet tot de forensen worden gere kend. Van de verschillende bestaan- bronnen werden de landbouw en nij verheid reeds vermeld. Voorzover deze laatste in het dorp is gevestigd, heeft zij vrijwel geheel een ambtelijk karakter. Afzonderlijke aandacht ver dient nog het Marine Electronisch Be drijf als gevolg van de grote vraag naar woningen voor het personeel. Uitvoerig bespraken we ook de de tailhandel, die bevredigende resulta ten geeft. Onze gemeente heeft, ondanks haar groei, weinig eigen cultuur- en ge meenschapsleven kunnen ontwikke len. Dit hangt echter geheel samen met de levensfeer van de bevolking. Ook in deze woongebieden treft'men dit verschijnsel aan. Een volgende maal hopen we e.a. te kunnen vermelden uit het rapport over de Toekomst onzer gemeente. £en aytaÜAche aptackt ruit daat Heiden Hekken, CancawcA-kippique in Heidöe Siout 3 September: dag van het paard Zoals wij reeds schreven in het kader van de Jubel-Vebo wordt de Een kijkje vanuit de koepelkamer op de vijver van Groenoord, waarin Floris Verster in 1927 verdronk. dag van het paard (Zaterdag 3 September) voor Leiden en omge ving een zeer spectaculaire dag, die reeds de avond te voren wordt ingezet met een grootse argrarische optocht door de Sleutelstad. Onge twijfeld is het van het Vebo-bestuur goed gezien om voor dit edele dier, waarvoor vrijwel ieder bijzondere belangstelling en bewondering heeft, tijdens deze „vierdaagse" een gehele dag te reserveren. Honderden paar den zullen dit hippisch festijn on getwijfeld tot een spel van kracht en sierlijke lijn doen uitgroeien. Hoewel de mechanisatie en te recht ook tot in de landbouw sector is doorgedrongen, heeft, met name de boer, ook nu nog zijn hart aan het paard verpand. Met hoeveel enthousiasme weipen de landelijke rij verenigingen zich niet op de rui- t en port! Verenigingen, waarop de Optochtcommissie van de 3 October- cereeniging ook telkenjare en niet tevergeefs een beroep doet om voor het levei*! materiaal: onze trouwe viervoeters, te zorgen. Aan de optocht, die op 2 Septem ber door de stad trekt, zullen alle {mogelijke organisaties, corporaties, verenigingen en instellingen uit de gehele landbouwsector deelnemen. Honderden paarden, voertuigen in grote verscheidenheid, talrijke attri buten van het landbouwbedrijf zul len aan deze agrarische stoet, die ook langs autoriteiten zal defileren, een gevarieerd en kleurrijk aanzien ■geven. Uiteraard zal ook het muzi kaal element in deze optocht niet ontbreken. Daarvoor zorgt voor ditmaal in de allereerste plaats de vooral in de zuidelijke provincies zo bekende Staffanfare van de R.K. Bond van Landelijke Rijverenigin- gen, voorafgegaan door een pau- kenist in zijn martiaal uniform, compleet met berenmuts. De hippische dag. De Zaterdag in de Leidse Hout te houden hippische dag, wordt onder verdeeld in een voormiddag- en na- middagprogramma. In de ochtend uren zullen fokpaarden van het Gronings en het Gelders type ter keuring worden voorgebracht, gese lecteerd in de hengsten, merries en veulens. Men kan er verzekerd van zijn, dat een uiterst verzorgde col lectie paarden „het strijdperk" zal betreden, want alle dieren moeten ingeschreven staan in het stamboek, hulpstamboek, veulenboek of hulp- veulenboek van een in Nederland erkende Stamboekvereniging. Dressuurproeven. In groepen van verschillende aan tallen ruiters zullen deze ochtend ook diverse dressuurproeven door landelijke rij verenigingen worden ge houden. Proeven, waaraan het wed strijdelement ten grondslag ligt, om dat de R.K. Bond van Landelijke Rij- verenigingen daartoe uitgenodigd door de Vebo ditmaal Leiden uit gekozen heeft voor het houden van zijn jaarlijkse kampioenswedstrijd. Voor de middaguren is een groot «concours-hippique geprojecteerd, waaraan vele organisaties en ver enigingen op het gebied van de hip pische sport hun medewerking zullen verlenen. Na een massale openings parade, met aansluitend défilé der fokpaarden, volgen ruiterdemonstra- ties, w.o. oow springnummers van de één- en tweespanners en tuigpaar- den. Tijdens dit concours, dat zal worden opgeluisterd door de Staf fanfare van de R.K. Bond van Lan delijke Rijverenigingen, vindt ook de officiële overdracht plaats van de Bondsstandaard en de kampioens wimpel aan de winnaar van de dres suurproeven. Indien de voortekenen niet bedrie gen, staat Leiden op 3 September een hippisch festijn van klasse te wachten. Het is niet toevallig, dat straks op de buitententoonstelling van de Ju bel-Vebo speciale aandacht geschon ken zal worden aan de ruilverkave ling, een probleem, dat de gemoe deren van vele agrariërs heftig in be roering heeft gebracht. Het feit doet zich n.l. voor, dat momenteel in de omgeving van Leiden een viertal grote ruilverkavelingsobjeoten in voorbereiding is. Bovendien zal in de eerstkomende jaren een uitgebreid werkprogram van ruilverkaveling ten uitvoer worden gelegd. De eerste ruilverkaveling is reeds in uitvoe ring genomen, terwijl voor duizen den hectaren inmiddels een aanvraag aanhangig is gemaakt. Ir. H. G. Kuipéri, hoofdingenieur- directeur van de Cultuurtechnische Dienst in de provincie Zuid-Holland, die uiteraard zeer nauw betrokken is bij de opzet en uitvoering van deze ruilverkavelingsplannen, geeft in het komende lustrumboekje van de Vebo als zijn mening te kennen, dat de mogelijkheden voor een gunstiger bedrijfsvoering juist liggen in die ge bieden, waar een ruilverkaveling reeds tot stand kwam. Mogelijkhe den, die de gestelde verwachtingen zelfs nog overtreffen. Hoewel niet voor alle gevallen, is tOoh voor vele streken, waar de kost prijs van de melk, gerekend naar het gemiddelde, te hoog ligt, gebleken, dat één van de oorzaken van die hoge kostprijs voortvloeit uit het verschijnsel, dat de bedrijfsvoering onder ongunstige omstandigheden wordt uitgeoefend, aldus ir. Kuipéri. Hierbij spelen vooral de kavelinde ling, de verspreide ligging der ka vels, gebrek aan goede wegen en ontwatering en een onjuiste ligging van het land t.o.v. de bedrijfsgebou wen een grote rol. De uitvoering van een ruilverkaveling heeft ten doel om deze onvolmaaktheden gelijktij dig tot verbetering te brengen en een goede economische bedrijfsvoe ring te bevorderen. Belangrijk is, dat het Rijk in de kosten van uitvoe ring middels het verlenen van een subsidie aanzienlijk bijdraagt, zowel voor de bouw van nieuwe boerdrijen, als voor de overige werken. Het getuigt van de veelzijdige ac tiviteit van het Vebo-bestuur, dat het bij de komende Jubel-Vebo ook aan dit „brandend probleem" aandacht schenkt.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10