Wethouder Jongeleen kreeg het halve hondennumnter op schoot Drie kinderen verdronken Twee zusters door 'n vrachtauto gegrepen en gedood Wegen blank door 't noodweer Eerste sprekende boek gisteren aan Haagse blinde uitgereikt Kerkdiefstallen in Limburg Alcoholmeter in plaats van de bloedproef? 't Passiespelseizoen van Tegelen loopt ten einde VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Ongeveer ter hoogte van de plaats, waar in de afgelopen winter te Ber gen aan Zee de „Katingo" is gestrand, zijn gistermiddag, toen de noodoos- tenwind een zeer sterke trek naar zee veroorzaakte, de 8-jarige Al'ber- tine Gianotten en de 6-jarige Annie van der Schot, beiden van de Jac. Obrechtstraat te Amsterdam, ver dronken. Toen om half vier het 8-jarig meis je, dat door haar ouders reeds werd vermist, aanspoelde, miste men even eens het tweede kind. Men dacht dat zij zidh tussen de omstanders bevond Om 5 uur is ook dit meisje aange spoeld. Twee artsen trachtten nog de levensgeesten op te wekken; evenwel zonder resultaat. Gistermiddag omstreeks twee uur waagden zich aan het vrije strand van de gemeente Monster ten Zui den van Bad ter Heide de broertjes Broere uit Poeldijk te ver in zee. Een van de beide knapen kon nog gered worden, de andere, de 13-ja rige Piet dreef af; het stoffelijk overschot is tot nu toe niet gebor gen. Vijf mensen namen deel aan de redding en een van hen kwam ook in moeilijkheden te verkeren, doch kon bijtijds gered worden. In de avonduren is het lijk van de jon gen aangespoeld. Militairen vormen de kern van de B.B. Generaal-majoor Warringa commandant De minister van oorlog en marine en binnenlandse zaken hebben een gemeenschappelijke beschikking ge publiceerd betreffende de instelling van mobiele colonnes voor brand weer, geneeskundige-, opruimings- en reddingswerkzaamheden. Deze mobie le colonnes (m.c.'s), zullen de kern van de organisatie Bescherming Be- 'volking vormen. Het besluit, dat de mobiele colon nes militaire colonnes zullen zijn, werd reeds 14 Maart genomen. Deze m.c.'s zullen worden bemand met militair personeel. De militaire vor ming en uitrusting heeft plaats op aanwijzingen van de minister van oorlog, de opleiding en oefening voor specifieke B.B.-taken geschiedt naar richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken. Ook de opleiding van instructeurs berust bij het minis terie van oorlog. Binnenlandse zaken coördineert het werk tussen de m.c.'s en de gemeentelijke B.B.-organisaties. Commandant van de m.c.'s wordt een algemeen inspecteur, die recht streeks onder de minister van oorlog ressorteert, en verantwoordelijk is voor zowel militaire als specifieke E.É.-zaken. Voor de B.B.-aangelegen- foeden wordt tevens door het minis terie van binnenlandse zaken een ge- commiteerde belast, die nauw con tact houdt met de algemeen inspec teur. Algemeen inspecteur is de generaal- majoor J. G. Warringa, commandant van de derde divisie. Met ingang van 1 Aug. is opgericht de staf van de al gemeen inspecteur, die in Vught wordt gevestigd. TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN DIARRHEE. BEDORVEN MAAG, "KATER", ANDERE INGEWANDSSTOORNISSEN (o.a. NERVEUZE) helpt direct mild stoppend onschadelijk Strip-verp. a 8 (ook voor kinderen) ^3^ Bujsje a 20 bij apotheker of drogist! witte 'at/effen TIJDENS HEVIGE SLAGREGENS IN VENLO: Tijdens een noodweer, dat Don derdagmiddag boven Venlo woedde, zijn twee zuster om het leven geko men door een verkeersongeluk. Zij stapten uit een autobus bij het kerk hof aan de Tegelseweg. Door de slag regens zijn zij vlug en blijkbaar zon der voldoende op het verkeer te let ten overgestoken, met het gevolg, dat zij gegrepen werden door een vrachtauto, die naderde uit de rich ting Tegelen. De 57-jarige mevrouw A. K.-B. overleed ter plaatse. De 59-jarige mevrouw C. C.-B. is met zware ver wondingen naar het ziekenhuis ge bracht, waar zij enige tijd later is overleden. De slachtoffers waren beiden uit Venlo afkomstig. Bij het hevige onweer, dat zich bo ven Venlo en omgeving ontlastte, is op vele plaatsen regenwater de kel ders binnengestroomd. In ongeveer 50 gevallen werd de hulp van de brandweer ingeroepen om de kelders leeg te pompen. Enkele wegen kwa men blank te staan. HANDELSREIZIGERS TEGEN VERHOOGDE SPOORWEG TARIEVEN. De drie samenwerkende confessio nele organisaties van handelsreizi gers hebben de directie van de Ne derlandse Spoorwegen in overwe ging gegeven een reductie te verle nen voor een bepaald aantal gere den kilometers. In de brief, die aan de directie van de N.S. is gestuurd, wordt grote teleurstelling uitgespro ken over de verhoging per 1 Septem ber van de algemene spoorwegabon nementen. Voorts wordt een compensatie ge vraagd voor de algemene abonne mentskaarten, omdat de prijzen van abonnementen meer zijn gestegen dan die van enkele- en retourreizen. Voorts wordt gedacht aan de beperk te geldigheid op bepaalde buslijnen van de dochterondernemingen van de N.S., in het bijzonder naar die plaatsen waar voorheen de treinen stopten. Men vreest, dat de te velde staan de gewassen, vooral de augurken, die juist op volle productie waren gekomen, zeer van de stortregens en zware hagelbuien te lijden hebben gehad. Wilt U iets weten? Vraag; Route per fiets van Noord- wijk naar EsbeekNoordbrabant; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Rot terdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Hilvarenbeek, Esbeek; afstand: 130 km. Vraag: benaming van geslachten van dieren. Antwoord, ooi is de naam voor een vrouwelij schaap, ram voor de mannelijke; bij konijnen resp. voed ster en ram. Rammelaar is een man netjeshaas. De koe op de „E 55" Leids meisje won prijs Van 2 tot 9 Augustus konden de bezoekers van de „E 55" meedoen aan een prijsvraag, uitgeschreven door de federtie van slagerspatroons bonden. Er stond in hun afdeling er gens een gemeste koe, waarvan men het gewicht moest raden. Er werden maar liefst 23.000 formulieren inge vuld. Dinsdagmiddag is het dier op 't abattoir gewogen en wie 750,5 kg. geraden had werd de winnaar. Dat was de heer M. R. Bens uit Mill (N.-B.), 2e prijs F. van der Wal uit Veenwoudsterwal (Fr.) en 3e prijs Tinie Buma uit Leiden. De Rheuma-verrassingsactie nadert het einde. Dinsdagavond zal tijdens een gezamenlijk radio-programma na de bekendmaking van het geheim een ware regen van prijzen over ons land neerdalen. 5456 Gelukkige bezitters van het geheim zullen niet minder dan bijna een kwart millioen gulden aan prijzen in vrije besteding verde len. De laatste Rheuma-verrassings- couvertjes bevinden zich thans in handen van de verkoopadressen, ken baar aan het actie-raambiljet. Deze verkoopadressen moeten, voor zover niet in Rotterdam gevestigd, de even tueel overgeschoten couvertjes vóór Maandagavond 5 uur retourneren vóór Het Nationaal Rheurpafonds te Rot terdam, door middel van een aange tekende expresse zending. Bij die zending moet een briefje worden ge voegd, vermeldende naam, adres en aantal, hetgeen ook op de buitenzijde van de zending dient te worden ver meld. Maar ongetwijfeld zullen zowel de kopers als de verkopers zich be ijveren, dat geen enkel couvertje naar Rotterdam wordt teruggezonden. Het is een ere-plioht van het Nederlandse volk deze reeds te lang verwaarloos de, wrede ziekte een onmiddellijk halt toe te roepen en dit is mogelijk, indien alle couvertjes, ook de aller laatste, een koper vinden. Ex-voto's verdwenen Pastoor L. Obers van de St. Lau- rentiuskerk te Maasniel bij Roer mond ontdekte Woensdagmorgen, dat twee glazen kastjes, die ex-voto's bevatten bij het Mariabeeld in de kapel van Maria van Altijddurende Rijstand, stukgeslagen waren en dat enkele ex-voto's horloges en een gouden ring waren verdwenen. Een onderzoek wees uit, dat de dieven via een openstaand raam de kerk zijn binnengedrongen. Hoogst waarschijnlijk zijn zij tijdens him inbraak gestoord, want uit een kast je, waarvan zij ook het glas ver nield hadden, werd niets ontvreemd. Offerblok gelicht. Elders in Limburg, in de parochie kerk van Brunssum, meende een kerkdief Woensdag eveneens zijn slag te kunnen slaan. Toen hij bezig was met het lichten van een offer blok, kwam toevallig het zoontje van de koster de kerk binnen. De Het eerste „Gesproken Boek" ter wereld, opgenomen op een dictafoon met manchetten, is gistermorgen door de voorzitter van de vereniging „Le Sage ten Broek", de heer J. A. Duynstee, aan de 79-jarige heer M. van de /oort te Den Haag, die in Mei van dit jaar blind is geworden, overhandigd. Aan de heer Van de Voort is dit voorrecht te beurt gevallen mede omdat hij in de afgelopen 25 jaar meer dan 67 boeken, omvattende 200 banden, voor de Nederlandse blinden heeft gebrailleerd. Voor de proefneming, die geslaagd mag heten, is de roman „De oude man ?n de zee" gekozen van Ernest Hemingway. De tekst wordt voorgedragen door pater Dorothé, hoofd van de MULO-school in Grave. Het is geenszins de bedoeling, dat het gesproken boek het gebrailleerde boek zal verdringen. Het gesproken boek is alleen bedoeld voor hen, die op latere leeftijd blind geworden zijn of voor blinden die geen brailleschrift kunnen leren. In October zal een vergadering worden gehouden van alle blindenbibliotheken en alle verenigingen, die belang hebben bij het gespro ken boek, om aldus te komen tot de aanschaf van één gezamenlijk opname apparaat teneinde de kosten der exploitatie zo laag mogelijk te houden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat in ons land over enige tijd een instrument zal worden gebruikt, dat het mogelijk maakt aan de uitademing van een mens onmiddellijk met ab solute zekerheid het alcohol-percen tage vast te stellen van diens bloed. De bloedproef, die al zoveel onrecht matige beoordelingen heeft veroor zaakt, zou dan kunnen vervallen. Met bedoeld instrument maakte ar. P. H. Erres, psychiater van het Medisch Consultatiebureau te Amster dam en voorzitter van de Federatie van instellingen voor de zorg van al coholisten (F.Z.A.), kennis tijdens een zesdaagse studiereis door de Verenigde Staten. Hij stak bij zijn terugkomst in ons land zijn waardering voor dit nieuwe hulpmiddel, dat in Amerika al veel vuldig wordt gebruikt, niet onder stoelen of banken, en sprak de ver wachting uit dat ons land dit instru ment, evenals een aantal nieuwe Amerikaanse geneesmiddelen, zonder twijfel bij de zorg voor en controle op alcoholisten zal gaan gebruiken. Het instrument de alcoholmeter an Greenberg stelt de medicus in staat het alcoholgebruik van bijvoor- I beeld een verkeersovertreder direct I vast te stellen. I „Het mooiste is het, wat de bloed- I proef niet doet, de onschuldigen be- schermt. Ik hoop dat deze meter in ons land spoedig zal worden toege past", aldus dr. Esser. BLIKSEM IN TRIBUNE Tijdens een plotseling losgebarsten onweer sloeg de bliksem in te Em- men in de tribune van het plaatselijk sportpark. Zojuist waren de zitplaat sen verlaten door honderden kinde ren, die meededen aan de atletiek wedstrijden van een vacantie-actie voor de jeugd. De leidsters hadden gelukkig de bui zien aankomen. KOSTPRIJSONDERZOEK IN BAKKERIJ? Minister Mansholt heeft de Neder landse Bakkerijstichting meegedeeld, dat hij van plan is een nieuw accoun tantsonderzoek te doen instellen in het bakkersbedrijf. Het bestuur van de bakkerijstichting heeft dit plan van de minister nog niet besproken maar in kringen van de bakkerij heerst hierover een zekere ontstem ming. dief nam de benen, maar het zoontje wist een goed signalement aan de politie op te geven, zodat men nog dezelfde dag een oude bekende van de justitie te Heerlen in arrest kon nemen. Circus van Bever weer in Leiden Gezellig programma met enkele sternummers Een van de eerste nummers, die gisteravond in de goedgevulde tent van circus Van Bever vertoond werd, was het hondenvoetbalspel van Katja Sobolewsky; een half dozijn bulldog- gen joegen om strijd achter lucht ballonnetjes aan, terwijl twee doel- verdedigers onder de goalpalen meer vergramd werden door een papieren kat, dan door de doelpunten, die ge maakt werden. Het nummer viel bij het publiek goed in de smaak, maar halverwege viel het halve nummer bij wethouder Jongeleen op de schoot en dit was een beetje te veel van het goede. Een onbewaakt ballonnetje was tussen JqniAM het publiek terecht gekomen en als VJOUaen aagen voorechte voetballers gingen de honden een inbreker Een inbreker in Den Haag vond in een huis aan de Nieuwe Parklaan de correspondentie van mpneer en las in één van de brieven, dat de familie voorlopig niet terug zou komen. Daarom heeft hij er zijn gemak maar van genomen. Hij heeft de bed den op hun nuttigheid beproefd en is van luilekkerland er was wel het een en ander te halen in dromen land overgestapt, 's Morgens nam hij met een stevige sigaar tussen de lip pen een verfrissend bad. De insluiper heeft dit zo enige dagen volgehouden. Hij had in die dagen de tijd om de buit in koffers weg te slepen. Hij vond een sleutel van de zijdeur, zodat hij niet steeds door het keuken raampje behoefde te klimmen. Op deze wijze nam hij in bezit: de vol ledige garderobe van beide bewoners, het tafelzilver, twee radio's, een schrijfmachine en een wekker. De drankvoorraad was op de datum van ontdekking 6 Augustus j.l. ook aan merkelijk geslonken. De dader is echter gearresteerd. Het was een 29-jarige bouwvakar beider A. uit Rotterdam. Een deel van de buit is teruggevonden. Ook de heler van de buit een 37-jarige Hagenaar zit nu achter slot en gren del. zo op in hun spel, dat zij de gehele omgeving vergeten waren en pas weer tot bezinning kwamen, toen ze geremd werden door de wethouder van openbare werken, die tot dan toe geamuseerd het nummer gevolg had. Een nieuw ballonnetje bracht de honden weer in de piste en het pu bliek had een extra attractie gehad. Aan dit voetbalspel was o.m. een geslaagd nummer berendressuur voor afgegaan, hetwelk gebracht werd door de Hagenbeek-temmer, André Beil- fus en een charmante assistente. Kunstige koorddansjes Een van de uit Chili afkomstige „Osado's", die na de pauze in trio een rilling bezorgend nummer trapeze verzorgden, gaf na het hondse voet balspel een verbluffend staaltje even wichtskunst en het glanspunt voor de De prinsessen Margriet en Marijke hebben gistermiddag in gezelschap van een hofdame en een vriendin netje een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam te 's-Gra- venhage. De prinsesjes, die ruim een uur in Madurodam bleven, toonden zich zeer enthousiast over het minia tuurstadje. Voor de Zaterdag-uitvoeringen zijn er nog plaatsen verkrijgbaar Het passiespelseizoen 1955 nadert nu snel zijn einde. Nog slechts zeven opvoeringen staan er op het pro gramma; zeven opvoeringen welke tevens ook de Tegelse Passiespelers voor de zwaarste eisen stellen, meer in het bijzonder de opvoeringen van de komende dagen. Nog geen enkele keer in dit seizoen werden er op drie achtereenvolgende dagen uitvoerin gen gegeven, maar Zaterdag, Zondag en Maandag zal dat wel het geval zijn. Na dit zware drietal opvoeringen nadert snel de dag van de laatste der 34 opvoeringen, welke een totaal be zoekersaantal naar Tegelen bracht dat de geschatte 150.00Ó nog wel iets zal overtreffen. Op Zondag 28 Augus tus is definitief de laatste speeldag. In September zullen dus geen opvoe ringen meer worden gegeven. Het is dan trouwens voor de 550 mede werkenden welletjes geweest. Nog diezelfde Zondagavond 28 Augustus zullen de baarden en het lange hoofd haar het slachtoffer worden van schaar en mes van de „Coiffeur de Theatre" want.reeds de dag nadat de menigte voor de laatste keer zijn „Hosanna" en zijn Kruisig hem" ge roepen heeft, zal „Groep 1" de 160' spelers en speelsters boven 21 jaar aantreden voor een zesdaagse reis naar Oostenrijk, die de enige ver goeding is voor de vele opofferingen welke de medewerkenden zich gedu rende twee jaar hebben moeten ge troosten. Voor de andere groepen zijn kortere reizen vastgesteld. Het seizoen nadert dus zijn einde. Nagenoeg alle uitvoeringen waren tot dusver uitverkocht. Nu de vacanties een aanvang genomen hebben, blij ken de Zaterdag-uitvoeringen iets minder goed bezocht te worden, het geen bleek uit de overigens slechts enkele open gaten in het amphi- teater bij de beide laatste Zaterdag uitvoeringen. De mening heeft hier en daar post gevat, dat alle uitvoe ringen volledig uitverkocht zijn. Dit is dus niet geheel juist. Het lijkt ons daarom gewenst temeer daar er stellig nog velen zijn die de Passie spelen willen bezoeken de ginteres- seerden erop attent te maken dat voor de resterende Zaterdag-opvoe ringen nog plaatsen beschikbaar zijn. Hoewel de Zondagopvoeringen alle uitverkocht zijn, is de mogelijkheid om kaarten te verkrijgen, niet geheel en al uitgesloten. Het komt namelijk voor dat bestelde kaarten niet wor den afgehaald; deze plaatsen vallen dan open en worden natuurlijk ter beschikking gesteld van anderen. Een prachtig souvenir van de Tegelse Passiespelen vormen de z.g. gedenkboeken met meer dan 50 kunst foto's van de bekende fotograaf Cas van Os. Van deze boeken die men bij het Secretariaat van de Passiespelen kan bestellen, is nog een restant over, zodat deze ter beschikking worden gesteld tegen een propagandaprijs van 1.50. De oorspronkelijke prijs bedroeg bijna het dubbele. Twee van de drie Osado's, tijdens hun koudmakende kunsten in de nok van den tent; een van hen verkoos de ho ge hoed boven het tricotje en bracht daardoor een hartverruimende hu mor bij de spanningen, die het drie tal in de tent bracht. pauze vormden ongetwijfeld de Ita liaanse koorddanseresjes Tonita en Lili. Evenals vóór de pauze, waren ook tijdens de tweede helft van de avond, enkele zeer goede paarden- nummers te bewonderen en naast het optreden van de directeur A. van Bever met zijn gedresseerde olifan ten, dat zeer veel bijval oogstte, brachten ook de 4 Barbara's de zaal in bewondering door hun perfecte spierbeheersing. Het geheel overziend, was 't een gezellige avond. We misten zo nu en dan de in het circus zo noodzakelijke originaliteit, de humor was niet de sterkste zijde van het programma en voor de pauze had het tempo iets hoger kunnen zijn, maar de terugkeer van circus Van Bever, dat voor 1938 ieder paar een trouwe gast in Leiden is geweest, zal ongetwijfeld door vele circusminnaars met enthousiasme begroet zijn of worden in de komen de dagen. Aetherklanken VARA: 19.45 Op Tele-bezoek in Blijdorp. 20.15 Act. 20.30 Filmfrag- aWH 00'ÏZ azned ggpg uajuaiu muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. cn weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram of pro gramma voor de jeugd. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwart. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12 3012.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Metropole ork. 14.40 Harmonie ork. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 Samenzang. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Ita liaanse liederen. 18.40 Lichte Griekse rnuz. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed en liturgisch kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.40 Gev. liedjes. 22.00 „Toen zag ik Afrika", caus. 22.15 Kamerork. 22.55 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. HILVERSUM T. 402 M, 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—21 00 VARA VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekal. 8.30 Gram. 8.55 Voor de vrouw 9.10 Voor de kind. 9.25 Gram. (9.359.40 Water stand). VPRO: 10.0(1 „Tijdelijk uit geschakeld", caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor dc arbeiders in de continu-bedr. 11.25 Radio-Phil- harm. sextet. 12 00 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Vara-Varia. 13.20 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Madrigaal koor. 14.35 Streekpit. 15.00 „Euro pees tourisme", caus. 15.15 Gram. 16.00 ,,Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Kamerork. 17.00 Radio- weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „IJsland moei lijkheden en mogelijkheden", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. 21.00 Ge- var. progr. 21.45 Lichte muz. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Sport. 22.40 „Lessen in echtelijk geluk", hoorsp. 23.00 Nws. en S.O.S-ber. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5