De Kleppende Klippen* K li E ff de vrolijke speurder^ Snel optrekken en stoppen voordeel van korte afstand Treinen met locomotief op de langere routes Gevechten in Algerije RIJNSTREEK DUINSTREEK VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De nieuwe treinstellen bij de Spoorwegen Zoals wij reeds gemeld hebben, zijn voor de Nederlandse Spoorwegen bij de Nederlandse industrie nieuwe trein stellen in de maak. Enige tijd geleden hebben wij een afbeelding van dit nieuwe treinenstel gepubliceerd. De Spoorwegen hebben 248 electri- sche rijtuigen besteld. Zij zullen wor den geleverd in de vorm van 47 vier-rijtuig- en 30 twee-rijtuig treinstellen. De aflevering van hei materiaal zal in 1956 beginnen. Waarom treinstellen? Lezers hebben ons de vraag voor gelegd, waarom de Spoorwegen trein stellen in plaats van wagun-: door een electrische locomotief getrokken in dienst brengen. Men vindt de ligging van getrokken treinen veel rustiger en de restauratie is in deze trein van alle punten te bereiken. Men deelde ons van de zijde der Spoorwegen mede, dat het in de be doeling ligt op de lange trajecten zoals thans al met de expres-treinen, die naar het Noorden, Oosten en Zui den rijden het geval is de nieuwste doorgangsrijtuigen met locomotief in dienst te stellen. Op de kortere tra jecten, waar de trein de nodige ke ren moet stoppen, geeft men echten de voorkeur aan treinstelten. omdat ieder treinstel een compleet motor vermogen heeft. Nagenoeg al'e assen van de treinenstellen worden aange dreven. Dit heeft tot gunstig gevolg, dat de trein zeer snel kan stoppen en optrekken. Bovendien kan men de treinenstellen afzonderlijk of in iedere combinatie laten rijden, omdat elk stel een compleet motorvermogen heeft. Dit is met wagons door een locomotief getrokken niet het geval. Als een locomotief twaalf wagens kan trekken, betekent het trekken van minder wagons energie-verlies. Electricificatie Zoals reeds op de gepubliceerde foto tot uiting kwam heeft het nieuwe treinstel als bijzonderheid, dat de plaats van de bestuurder achteruit geschoven en iets omhoog is ge plaatst. De bestuurder heeft dus een soort bumper vóór zich, die bij een botsing de eerste stoot moet opvan gen. De bestelling is omi. een logisch gevolg van de uitbreiding van het electrische net. Straks zullen onder meer de baanvakken VlissingenNij megen, en AlkmaarDen Helder en AmsterdamAntwerpen worden ge- ëlectrificeerd. Tussen Amsterdam en Antwerpen zal dan een uurdienst rijden. COLLECTIEF PASPOORT. Voor schoolreisjes naar België en Luxemburg kan gebruik gemaakt worden van collectieve paspoorten voor personen beneden de 16 jaar. Dit deelt minister mr J. M. A. H. Luns mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer F. J. Goedhart (PvdA). De ervaring heeft evenwel geleerd, dat voor de ze documenten in de afgelopen ja ren slechts weinig belangstelling was. Na overleg met de Belgische autoriteiten begin 1954 is reeds ge bleken, dat er voor een nieuwe re geling onvoldoende aanleiding be stond. De bewindsman acht geen termen aanwezig voor het hernieuwd over leg met België en Luxemburg, door het Kamerlid gesuggereerd, vooral niet, nu sedert de aanzienlijke ver laging der paspoorten de behoefte aan goedkope reisdocumenten zeer sterk is verminderd. Terwijl de Franse heersers over Noord-Afrika gisteren in Parijs be sprekingen voerden over het lot van Marokko en zijn troon, kwam het nieuws dat ten minste 63 personen gedood werden bij gevechten tussen Franse troepen en nationalisten in Algerije. Van de drie Franse gebieden in Noord-Afrika schijnt het alleen in Tunis kalm te zijn. Bejaarde wielrijder door auto gedood Gistermiddag te omstreeks 16.00 uur is op de Rijksstraatweg te Was senaar, nabij de Rozenweg de 76- jarige A. v. d. Knaap uit Den Haag, toen hij met zijn fiets de weg wilde oversteken, door een personenauto gegrepen en gedood. Naar aangenomen wordt, heeft het slachtoffer te weinig op het verkeer gelet en is de man vlak voor de auto de weg overgestoken. Daar er geen duidelijke identiteits bewijzen op de man aanwezig waren, heeft het vrij lang geduurd eer men de identiteit van het slachtoffer kon vaststellen, doch hedenmorgen nam de Wassenaarse politie aan, dat het de bovengenoemde Hagenaar was, hoewel de confrontatie met de fami lie toen nog moest plaats vinden. De Italiaanse spoorwegarbeiders hebben de algemene 24-uurstaking, die voor de volgende week was af gekondigd, afgelast. De regering en die vakverenigingen hebben over eenstemming bereikt over het hou den van verdere besprekingen over de looneisen. ALPHEN AAN DEN RIJN Motorclub. De Motor, en Auto club „Rijnland" te Alphen a. d. Rijn organiseert op Maandag 15 Augustus haar „Vacantierit 1955", over 50 km. De rit is minder zwaar dan de vori ge; schijncontroles komen er niet in voor. De gemiddelde snelheid is ook dit keer op 30 km. per uur gesteld. De rit telt mee voor de competitie. Oriën- teringspunten zullen zonder behulp van schijnwerpers te zien zijn. De start vindt plaats tussen 6.30 en 7.30 uur bij Hotel „Toor", Stations straat, Alphen a. d. Rijn. De finish „ergens" in de omgeving van Al phen. BOSKOOP Voetbal. Door het eerste elftal van GDS wordt deelgenomen aan het sportfeest, hetwelk op Maandag 15 Aug a.s. door de sportvereniging Nieuwkoop te Nieuwkoop wordt ge organiseerd. Gedurende de middag uren zullen enkele voetbalwedstrijden worden gespeeld tussen Nic. Boys, Weterings Boys, Nieuwkoop en GDS. Het vertrek van de spelers is bepaald op 12.15 uur. Tengevolge van de va- cantie en mil. dienst van enkele spe lers zal GDS niet op volle „sterkte" uit kunnen komen. „Irene" vierde feest. De Buurt vereniging „Irene" heeft Woensdag j.l. feest gevierd en wel zodanig, dat „het klonk als een klok" voor hon derd procent van toepassing was. Terugblikkend, op deze feestdag, kan en moet gezegd zijn, dat „Irene" weer een alleszins geslaagd feest achter de rug heeft. De prijswinnaars waren: Viswedstrijd: 1. Hans Kooy; 2. Hans Gelderbloem; 3. Leo Kerver; vliege ren: 1. Joop de Wit; 2. Hans Kooy; 3. Arie Blanken; autoped-race; 1. Sjaak van Ofwegen; 2. Rudi Kooij; 3. Piet Goudriaan; (45 jaar( 56 jaar): 1. Anja v. d. Water; 2. Henny v. d: Voort; 3. Elsje van Teylingen; bal letjelopen (meisjes): 1. Bep van 't Wout; 2. Maart je Deelen; 3. Cobi Kooij; zalopen (jongens): 1. Joop de Lange; 2. Toni v. d. Velden; 3. Wini de Wit; flessenrace (meisjes): 1. Jo- pie Nederhof; 2. Lenie /an Leeuwen; hindernisloop (jongens): 1 Joop van Eek; 2. Jasper van 't Wout; 3. Ger- rit van Rijswijk; sprietlopen: 1: Wim Deelen; 2. Rien Rodenburg; 3. Jo van 't Wout; driebeenlopen: 1. Bep van 't Wout; 2. Lenie van Eek; 3. Tini en Nelly Oosterwijk. Ronde van Spoelwijk: Groep 1: 1. Gerrit van Wijk; 2. Joon van Eek, 3. Kres van Dam groep 2: 1. Wim van Eek; 2. Gerrit de Jong; 3. Wim Ne derhof; srietlopen over water: 1. Wim Deelen; 2. Ankie Koemans: 3. Ali Ne derhof; pap-eten. 1. mevr. Van Eg- mond; 2. mevr. Van Willigen. NIEUWE-WETERING De elk jaar terugkerende Oranje feesten vormen voor een groot ge deelte van de bewoners van het plat teland de enige onderbreking in de iedere dag weerkerende werkzaam heden. Begrijpelijk dan ook dat deze dagen met grote vreugde begroet worden. Zo is het ook te Nieuwe We tering, en dit was reeds merkbaar op de eerste openingsavond. Immers het cultureel centrum was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van de Oranjevereniging „Eensgezindheid", de heer M. Spring in 't Veld weer met vreugde in het hart het eerste welkom naar de Oran jefeesten mocht uitspreken. Voor de officiële opening gaf hij hierna het woord aan de burgemeester van Alke made, E. J. M. Kolfschoten. Deze wees erop, dat Nieuwe Wetering met zijn gemengde bevolking een unieke plaats genoemd mag worden, want zelden zal men een grotere eensge zindheid aantreffen dan in dit dorp. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus waren dan ook de Oranje feesten 1955 weer ingezet. Allereerst trad hierna de muziekver. „Door Gunst Verkregen" voor het voetlicht. Bij afwezigheid van haar directeur, M. Couprie bracht deze thans o.l.v. de heer M. Jansen een luchtig mars-pro gramma ten gehoren. Na dit muzikale voorprogramma was het woord aan de plaatselijke gemengde toneelvereniging, welke met de opvoering van de dolle klucht „De wielrenner keert" wel een zeer gelukkige keuze gemaakt had. Regis seur Spring in 't Veld heeft met dit sluitstuk van deze openingsavond veel eer in gelegd. De aanwezigen hebben zeer genoten. Aangezien hedenavond de herope ning plaats heeft voor de jongelui, achten v/ij het beter om over de in houd zelve nog de geheimhouding te bewaren. De verloting ten bate van de jaarlijkse uitgaansdag der Ouden van Dagen verkreeg weer een mooi saldo. Vermelden wij tenslotte nog iets over het verder feestprogramma, Za terdag 13 Aug. worden alle kinderen van 614 jaar verzocht om te 9 uur op het feestterein naar het Cultu reel Centrum aanwezig te zijn. Na keuring der versierde fietsen en steppen volgt dan de optocht met medewerking van de muziekvereni ging. Hierna tractatie in het „Cen trum" met tevens optreden voor de kinderen van de beroemde kinder goochelaar Mario. Na afloop hiervan is er voor de kinderen een gezamen lijke maaltijd. Te 2 uur beginnen de kinderspelen. Te 6.30 uur wordt de jaarlijkse ronde van Nieuwe Wetering verreden. Mooie geldprijzen met pre mies voor de winnaar van iedere ronde. Maandag 15 Aug. begint de feestviering te één uur met de ge bruikelijke volksspelen. Ongetwijfeld zullen ook vele niet ingezetenen in deze dagen weer naar Nieuwe Wete ring trekken, temeer daar het feest terrein dit jaar wel zeer vele verma kelijkheden telt met o.a. luchtschom- mel, cake walke, Turkse schommel etc. Als gebruikelijk zullen de inwo ners tijdens de feestdagen de vlag uitsteken en zal hopenlijk het Oran je-zonnetje ook dit jaar weer luister bijzetten aan de feestviering. R0EL0FARENDSVEEN DOSR. Om de fraaie wisselbeker welke DOSR destijds op DWS uit Amsterdam veroverde, spelen de Ve- ners Zondag om half 3 in Roelof- arendsveen thans tegen het sterke DHg uit Delft. Z0ETERW0UDE Met een flink-opgezette feestvie ring herdenkt de R.K. Voetbalver eniging S.J.Z. het tienjarig bestaan. Het feestprogramma is verschenen en het belooft een schoon feest te worden in drie gedeelten zeer goed verzorgd met een kerkelijke viering, een sportmanifestatie en een gezel lig samenzijn. Nadat voor de oorlog de R.K. Sportvereniging A.S.C., na een roem rijk verleden, was gaan kwijnen en nadat tak voor tak alle sport-afde- lingen waren ontbonden begon ka pelaan Jos. Koomen spoedig na de bevrijding bij de organisatie van het jeugdwerk een voetbalvereniging op te richten onder de nieuwe naam St. Jan Zoeterwoude S.J.Z. Aanvankelijk werden met mede werking van enige voetballers van buiten de gemeente, twee elftallen in het veld gezet. Langzaam groeide de vereniging, want vele en grote moeilijkheden en zware financiële zorgen moesten overwonnen worden. Tien jaren lang hebben vele leiders zich ingezet en met grote inspanning en toewijding gegeven tot het eerste doel onze jon gens in katholiek verband door goe de ontspanning naar ziel en lichaam ten goede te leiden. Van de oprichters hebben in het huidige bestuur nog zitting de heren Th. Zandbergen en W. Belt, die vooral door het steeds begeleiden van de juniores grote verdiensten hebben verworven voor het jeugd werk van de vereniging. De heer J. Lelieveld heeft gedu rende acht jaren het secretariaat van S.J.Z. vervuld en aan zijn ernstige toewijding is het krachtig voortbe staan en de bloei van S.J.Z. te dan- kpn. In de a.s. competitie komt S.J.Z. uit met zeven elftallen en het leden tal is gestegen tot 125. In de Sint Janskerk zal met een triduum op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 September een schoon KATWIJK AAN DEN RIJN Opbrengst. De kortgeleden alhier gehouden huis aan huiscoliecte ten behoeve van de Harmonie „Katwijk" heeft in totaal 264.20 opgebracht. Wandeltocht. Voor de tweede maal in dit seizoen organiseerde VW een wandeltocht waaraan thans 1270 personen deelnamen. Er was een groep die 10 km moest tippelen en een van 15 km. De start en finish waren bij de heer Tieleman aan de Parkstraat. De tocht had plaats in de avonduren n.l. na 19 uur en even als vorige maal werkte ook nu de Christ. Muziekvereniging U.N.I. en het Tamboer en Pijperskorsp mee. In de 10 km mars werden de prijzen ge wonnen als volgt: 1. Meikevers, Kat wijk 195 pnt.; 2. Hercules 175 pnt.; 3. Hercules 172 pnt. Voor de 15 km. was de uitslag: 1. Reserve Politie, Kat wijk 225 pnt.; 2. Utrechtse politie 224 pnt.; 3. Koksschool, Leiden 221 pnt.; Ook nog in dezelfde groep: 1. Hercu les, Katwijk 234 pnt.; 2. Hercules, Kat wijk 230 pnt.; 3. Van alles wat, Kat wijk 229 pnt.; 4. D.V.S., Rijnsburg 223 pnt.; 5. Nat. Reserve, Katwijk 219 punten. Na de uitreiking voerde de heer P. Denekamp, voorzitter van de Nederl. Wandel9portbond het woord waarbij hij de organisatoren van deze wandeltocht dank zegde voor de organisatie. Weer eens iets anders. Vrijdag avond zullen de Huzaren van Boreel uit Amersfoort in het sportpark „Nieuw Zuid" een muzikale show ge ven. Door middel van schijnwerpers begin gemaakt worden. Dit triduum wordt geleid door rector W. G. Grim bergen, diocesaan sportadviseur. Op Zondag 4 September zal de Hoogmis om 8.15 uur worden opge dragen voor de leden en weldoeners van de vereniging, waaronder alge mene algemene H. Communie voor de leden. Na de H. Mis verenigen de bestuurderen en sportleden zich in de grote zaal van het parochie huis aan een gemeenschappelijk ont bijt. Sportief en met een goede geest zullen ter gelegenheid van dit feest drie nederlaag-wedstrijden worden gespeeld. Op Zondag 14 Augustus speelt SJZ I en II tegen St. Bernardus I en II. Op Zondag 21 Augustus SJZ 1 Oranje Groen 1 en op Zondag 28 Augustus SJZ 1Rijpwetering 1. De club die SJZ de grootste neder laag zal toebrengen krijgt een prach tige beker. Leden en donateurs hebben voor deze wedstrijden vrije toegang. In het parochiehuis zal 's avonds een gezellig feest georganiseerd worden. Het gezelschap onder lei ding van Arie Westgeest uit Noord- wijk zal voor echte vrolijkheid zor gen. De Melodia's 15 accordeonisten zullen de goede stemming ten top voeren, totdat het feest met een dansje en wals zal worden besloten. (12) zal een en ander door allen goed ge zien kunnen worden. Geslaagd. Voor het diploma on der Rijkstoezicht gediplomeerd schoenhersteller slaagde te 's Graven- hage de heer W. Lange, Grote Steeg, alhier. N00RDWIJKERH0UT Nieuwe groepscommandant Rijks politie. Tot opvolger van adjudant Been is m.i.v. 15 Augustus as. be noemd tot commandant van de groep N'oordwijkerhout der Rijkspolitie de opperwachtmeester H. C. Vlaskamp, thans groepscorrimandant te Zeven bergen. Vacantie-bridge-drive. Maandag 15 Augustus a.s. 's avonds om 8 uur organiseert de V.V.V. Noordwijker- hout een Vacantie-bridge-drive in café-restaurant „De Zwaan" (gebrs. Brama) aan de Dorpsstraat. Er zul len fraaie prijzen zijn en voor de technische leiding zorgt de bridge club „Het juiste bod", dezelfde club, die in het voorjaar jaarlijks de Bloe- mendrive organiseert. Beginnelingen zowel als gevorderden kunnen aan de drive deelnemen en de inschrij ving staat open vanaf heden tot de aanvang van de drive. Inschrijfgeld f 1.— Zomerronde van St- Bavo. Voor de 2e maal in dit seizoen zal er in de lanen van de St. Bavostichting een wielerwedstrijd v. amateurs worden gehouden en wel op Zondag 21 Aug. Verwacht mag zeker worden, dat er weer een aantal van de beste ama teurs aan de start zal verschijnen en Noordwijkerhout rekent er natuur lijk op, dat hun favoriet Arie van Wetten van de partij zal kunnen zijn ondanks zijn uitverkiezing voor de wereldkampioenschappen op de weg, welke te Rome worden gehouden op Geslaagd. Voor het midden standsexamen slaagden te 's-Graven- hage de dames C. Berg, D. van den Berg, J. de Groot, N. de Klerk, L. Koot, W. Meijer, J. Rodenburg, A. v. d. Slot, J- v. d. Slot en de heren G. van den Burg, J. v. Eeden, P. v. Eeden, J. v. d. Klugt en A. Smit. Personalia. Tot onderwijzer aan de St. Jozef jongensschool is be noemd de heer Th. Jansen te Haar lem. 0EGSTGEEST Geboren: Johannes Cornelius Gerardus z. van G. C. van Velzen en M. J. van Schie. Overleden; A. Grippeling 69 j. WARMOND •St- Matthias. De afd. toneel van „St. Matthias" ontving in de verga dering van het W.K.A. op Donderdag 11 Aug. te Leiden een fraaie me daille als eerste prijs in de eerste klasse van de toneelcompetitie Kring Rijnland. Thans zal „St. Matthias" de strijd moeten opnemen in het pro vinciaal concours. Hiervoor werd uitgekozen het toneelspel „De flu welen handschoen", dat met Kerstmis voor het voetlicht zal worden ge bracht. Z0ETERMEER Oranjefeest. De a.s. Oranjefees ten in deze gemeente zullen worden gehouden op Maandag 5 en Dinsdag 6 September, op een terrein aan de Vlamingstraat. Gevallen. In de hellende bocht van de Julianalaan kwam gisteren avond omstreeks 7 uur het 8-jarig zoontje van de heer O. met zijn fiets zodanig te vallen, dat hij een flinke kaakwond opliep. Dokter de Bruijn verleende de eerste hulp, waarna de jongen naar huis werd gebracht. Aanrijding. Op de onoverzichte lijke viersprong Den Hoorn had gis teravond omstreeks 9 uur een aan rijding plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. De bestuurder van de personenauto naderde met onverantwoorde snelheid over de Rokkeveenseweg het kruispunt,ter wijl uit de richting Schinkelweg de bode T. uit Moercapelle naderde. Door krachtig remmen van T. kon een ernstige aanrijding worden voorko men, waardoor de schade aan beide voertuigen betrekkelijk gering was. De lading van de vrachtauto werd door elkaar geworpen, waardoor gro te schade ontstond. Door de Verkeers- groep van de Rijkspolitie werd een onderzoek ingesteld naar de toestand van beide voertuigen. Zondagsdienst. Doktersdienst: J. H. N. de Bruijn, Dorpsstraat 1, te lefoon 59; kruisverenigingen: zuster E M. van Hooff, Leidse Wallen 32.' telefoon 341. EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 14) Na afloop van het diner maakten zij, op verzoek van Reggie een rond gang door het huis. Hij wilde zich de ligging der verschillende vertrek ken goed in het geheugen prenten, om zich te kunnen oriënteren. Gelijkvloers bevond zich de hall, waarop uitkomend de eetkamer, de bibliotheek, de salon. Achter in het huis de keuken met bij vertrekken en kelders. Op de eerste verdieping de slaap kamer van de heer Liffings, enige logeerkamers en badkamers. Op 'de bovenste verdieping de bedienden kamers en zolderruimten. Reggie nam de situatie nauwkeu rig in zich op, zoals het een goed veldheer betaamt, die de gesteldheid van het slagveld inspecteert. „Uw kamer ligt vlak naast de mijne", wees de gastheer. „Ik heb dit expresselijk zo geschikt, opdat wij direct in eikaars buurt zijn". Reggie ging de hem toegewezen kamer in en keek uit het venster. Buiten was het zo goed als geheel donker, maar hij kon vaag de omge ving nog onderscheiden. „Als ik mij niet vergis, kijkt men van hier uit op de weg, waarlangs wij zijn gekomen?" „Inderdaad. Deze kamers liggen aan de voorzijde van het huis". Zij hadden het gehele huis doorlo pen en keerden terug naar de hall, waar een knappend houtvuur gezel lige warmte uitstraalde. „Ik laat Wilkins in een van de logeerkamers op de eerste verdieping slapen, inplaats van op zijn eigen ka mer. In deze omstandigheden acht ik het gewenst, dat wij allen zo dicht mogelijk bij elkaar vertoeven. Mocht zich iets voordoen, dan zijn wij in eikaars stembereik". Tot elf uur bleven ze bijeen, onder het genot van goede whiskey en goe de sigaren. Toen ging de heer des huizes een rondgang maken door het huis, waarbij hij de rolluiken voor alle vensters terdege nakeek. „We zullen nu gaan rusten, mijn heer Felham. Voorzover ik kan na gaan, is er nog geen onraad. Het is echter mogelijk, dat vannacht de boel losbarst; ik mag wel op u reke nen, als ik iets bemerk?" „Maar natuurlijk, waarde heer! U kunt op mij bouwenen als de ure des gevaars slaat, schaar ik mij in de gelederen. Ik heb een hazen- slaap; lispel slechts mijn naam. en ik sta naast u'op de barricade!" „Welterusten dan en ik hoop, dat ge ongestoord uw nachtrust zult mo gen genieten!" „Slaap wel, waarde heer!" Ieder verdween in zijn kamer; ook Wilkins ging ter ruste. Reggie had echter nauwelijks zijn jas uitgetrokken, of de gastheer klop te weer op zijn deur. ,Ik vergat nog iets", zeide hij, toen Reggie zijn kamer opende. „Hebt u een vuurwapen bij u?" Reggie glimlachte. „Het gevaarlijkste wapen, dat zich in mijn bezit bevindt, is ditEn hij nam uit zijn suitcase de buigzame ploertendoder. „Dat is niet voldoende", zei de heer Liffings bedenkelijk. „Hier, houd dit onder uw bereik!" Hij reikte Reggie een zwaar auto matisch pistool over, die het ge vaarlijk uitziende wapen zeer voor zichtig aanvatte. - „HmDit zzet er nogal kordaat uit, niet? Placht u met dit geschut op de olifanten jacht te gaan, of hebt u er de slag aan de Marne mee ge wonnen?" „En hier zijn vijf reservehouders met patronen", vervolgde de gastheer. „Leg alles onder het bereik van uw hand, liefst onder uw hoofdkussen!" „Lieve hemel", ontviel Reggie, ont hutst. „Met zo'n helse machine onder mijn hoofd slapenDat is net zo rustig als het roken van je after- dinner in een kruitfabriek!" „Zonder gekheid, mijnheer Felham: volg mijn raad op. Wellicht zult ge het spoedig dankbaar waarderen. Nu, welterusten!" „Welterusten", zei Reggie, sloot de deur en droeg met een bedenkelijk gezicht het arsenaal naar zijn nacht kastje, waar hij het behoedzaam de poneerde. „De ouwe knaap neemt het niet van de luchtige kant!", mompelde hij. „Die maakt er een drama van, in twaalf taferelen met een ris lijken in het verschiet. Je meent het, Jona than!" Hij ging voort met het uitpakken van zijn suitcase. Het kleurige boek deel van Peter Wancell kwam in zijn handen. Glimlachend las hij de titel: Een nacht vol verschrikking„Zeer adrem, waarde collega en meester!", grinnikte hij. „Is dit misschien een voorspelling van je, kameraad?" Hij keek aarzelend om zich heen. In slapen had hij nog geen zin; hij had zich voorgenomen, een nach telijke onderzoekingstocht door het huis en de tuin te maken, omdat hij dit zo min of meer tot zijn plicht re kende jegens z'n cliënt. De kamer was eenvoudig doch ge riefelijk gemeubileerd; een breed bed met hagelwitte lakens stond tegen de zijmuur. Aan de andere kant, geflan keerd door twee boekenkasten, was een divan geplaatst; hierop viel Reg gie's keus. Hij besloot, het zich gemakkelijk te maken en zich een uurtje rust te gunnen, in welke tijd hij zich onle dig kon houden met wat lectuur. Aldus strekte de gloednieuwe Speur der zich uit in zijn volle lengte en stopte een gemakkelijk kussen achter zijn hoofd. Dan keek hij bedenkelijk naer de tafel. „Komaan, oude jongen.... het hoort er nu eenmaal bij je moet er toch aan wennen, of je wordt nooit een goed detective!" Hij pakte zijn pijp, stopte die en stak er met een vies gezicht de brand in. Dikke wolken rook naar de zolde ring blazend, sloeg hij het boek open en verdiepte zich in „Een nacht vol verschrikking". Hoofdstuk I: „De man zonder hoektanden Gelukkigerwijze heeft een pijp an dere eigenschappen dan een sigaret: ze gaat uit, als men er niet meer aan zuigt! Ware dit niet het geval, dan had Reginald Felham het einde van zijn speurdersloopbaan gevonden tus sen de verkoolde ruïne van mijnheer Liffings landhuis. Toen hij twee uur later, huiverig, ontwaakte, was de gedoofde pijp uit zijn mond gevallen en Peter Wancell's boek uit zijn vin gers gegleden. „Héik ben warempel in slaap gevallen!" Hij keek op zijn polshorloge: half twee. Geeuwend richtte hij zich over eind van de divan en keek rond. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2