Bu s -station te Leiden gereed Ton Mank groef onbedoeld extra prijs van f* 100t~ uit 't Noordwijkse strand Gouden bruidspaar in Oud-Ade Duitser kaapte Woensdagnacht plezierjacht uit R'damse haven DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 DE LEIDgE ^COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I De zon glimlachte over Vincentius-Schatgraverij „Pax Cbristi" kan vrede versterken In de voormiddag van de derde Pax Christi-dag hield kanunnik Ber nard Lalande uit Parijs in de hoofd- bijeenkomst een academisch referaat over de verantwoordelijkheid en de mogelijkheden der Pax Christi-bewe- ging in verband met de internationale vrede. De beweging kan de mogelijkhe den verkennen,welke de vrede kun- nen versterken. Daarbij kan zij zich i stellen boven partijen en zich met andere groepen en landen weer ver- I enigen, aldus spr. De P. C.-beweging staat zo ook in dienst van de kerk. De kerk moet de achterstand inha- I len op het terrein der vredesbewe ging. De P. C.-beweging staat hierbij in de voorhoede. In de afdelingsbijeenkomsten zijn I de volgende conclusies vast gelegd, i De Pax Christi-beweging is geen be- j weging voor Europa maar voor de hele wereld. Het Christendom mag ook niet vereenzelvigd worden met de Westerse cultuur. Gepleit werd voor het denkbeeld van kardinaal Feltin om te komen tot de oprichting van een internationaal studiecentrum van godgeleerden, wijsgeren, econo men, sociologen, zowel geestelijken als leken die genoemd kunnen wor den de „technici van de vrede". De vredes pelgrims Gistermiddag zijn de ongeveer 500 routiers van de P. C., die al dagen wandelend onderweg zijn, officieel ontvangen door kardinaal Feltin van Parijs in de dekenale kerk van St. Antonius aan de Groesbeekse Weg. Onder de pelgrims zijn o.m. Ameri kaanse, Argentijnse en Oostaziatische studenten. Gisteravond gaven zij een vrede vreugdeavond in het openlucht-thea ter van de Goffert. het was een avond van internationale kunst. Onverwacht kwam tweede waardebon boven aarde om'de^av'er^ Zeven minuten voor vier gister middag, zeven minuten voordat de schatgraverij aan het Noordwijkse strand een einde zou nemen, vond de 11-jarige Ton Mank van de Oost- dwarsgracht 9 te Leiden in het zand een blikje, dat even later op het strand grote beroering verwekte. Want in Tons blikje zat een briefje, waarop stond, dat Ton de gelukkige bezitter van honderd gulden was ge worden en nu hadden de Leidse Vin- centianen wel een honderd-gulden- prifs beschikbaar gesteld, doch deze was om 13 minuten over half drie al uit het zand gehaald. Na ampel beraad met de aanwe zige bestuursleden, klom de heerK. Vlasveld, die de gehele middag al zijn aanmoedigingskreten via de loudspeakers over het veld gezonden had, weer achter de microfoon en deelde de ruim 2.000 schatgravers mede, dat er tijdens het verpakken van de prijsbonnetjes een vergissing gemaakt was, zodat het kostbare bon netje van 100.in een blikje terecht was gekomen in plaats van in de zeeroverskist. Zonder te aarzelen maakte het be stuur echter bekend, dat ook aan Ton deze kostbare prijs uitgereikt zou worden, zodat voor de tweede maal die middag honderd klinkende guldens van eigenaar verwisselden. Door deze stapel guldens zal Ton niet alleen een onvergetelijke herin nering aan de schatgraverij bewaren, maar tevens aan de Leidse R.K. Va- cantiebezigheden, want deze vereni ging had Ton en met hem al zijn vriendjes en vriendinnetjes gister- naar het Noordwijkse strand ge bracht. De zon verleid. De Noordwijkse schatgraverij moet wel een zeer bijzondere aantrekkings kracht bezitten, dat zelfs de zon, die zich dagenlang achter grijsgrauwe wolken verscholen had, gisteren met een resoluut gebaar de nevelvelden opzij geschoven heeft om met haar gulden stralen het Noordwijkse fes tijn tot een gouden zomerfeest te maken. De honderden gravertjes en gra vers, benevens hun vrouwelijke col lega's doken weer precies om half drie na het startschot van de Noord wijkse politie met hun neus in het zand en sommigen kwamen onmid dellijk ook met dit lichaamsdeel in de boter terecht, want een paar minuten over half drie was er al een gedrang bij de prijzentent, waar de opge graven blikjes tegen wollen dekens, dozen bonbons, flessen limonade en tientallen andere kostbaarheden in geruild konden worden. Eendracht maakte ƒ1.00— Een bewijs van de deugdelijkheid der oude pioniersgeest leverde 13 mi nuten na het startschot het in Am sterdam geboren, in Duitsland woon achtige en thans in Noordwijk Binnen (Voorstraat 157) logerende echtpaar Bakkers, dat eendrachtig de schat graverij begonnen was en na der tien minuten de grote zeeroverskist aan de oppervlakte wist te brengen. Onder groot enthousiasme werden de stralende mevrouw Bakkers hon derd guldens in luid klinkende munt uitbetaald. 't Leven kan hard zijn. Voor het overige was de middag weer zoals andere jaren; de honder den gebruinde ruggetjes waren vol toewijding over het strand gebogen en de ongeduldige vingers grabbelden verwachtingsvol in het natte zand, waar ieder ogenblik een blikje te voorschijn kon komen. Bepaald ontroerend was het, hoe een heer met een gebreid mutsje, die zich al aardig in de schaduw van z'n pensioen moet koesteren, volmaakt systematisch een ai gebakend gebiedje aan een onderzoek onderwierp en kwartier na kwartier geduldig verder kroop, zonder dat zijn volharding be loond werd; het* goudgraversleven kan hard zijn! Alleen op de wereld. De Noordwijkse politie, die te za- men met de Gemeente Noordwijk weer op schitterende wijze de com missie van voorbereiding en uitvoe ring der Leidse Vincentianen terzijde heeft gestaan, had een aparte dienaar der-mensheid bij de vlaggemast ge zet, waar om de paar minuten de dat een huilend jongetje of meisje op de politiepost een moederloze toe komst vreesde. Na anderhalf uur graven waren de meeste blikjes uit het zand opgediept en de laatste prijzen, die in de tent achtergebleven waren, werden door de heer Vlasveld als waardig besluit van deze zondoorblakerde schatgra verij, verloot. PARIJSE KARDINAAL BEZOCHT NIJMEEGSE HEILIG -LAND - STICHTING. Eergisterenmiddag heeft kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, de Heilig-Land-Stichting bezocht. Hij werd rondgeleid door dr. C. van Beek, geestelijk bestuurder der Hei- lig-Land-Stichting. Het echtpaar P. v. cL PloegC. Schreurs in het goud (29 Augustus). Wilt u oud worden, vestigt u in Oud-Ade, aldus de bruidegom. Een gezond land met gezondte mensen. Immers binnen een jaar telde Oud- Ade onder de tooh kleine bevolking 5 gouden paren. Bruidegom P. v. d. Ploeg verrichtte in zijn jeugd in Hoogmade het gezonde boerenwerk en is nu ondanks zijn bijna 80-jarige leeftijd nog kern gezond en goed bij de rede. Tijdens zijn huwelijk ver diende hij voor 'het steeds groter wordende gezin de kost als vracht- schipper en brandstoffenhandelaar. Sinds 1940 is de kolenzaak echter in andere handen en legde de bruide gom zich toe op de handel in onge zaagd hout. De laatste jaren ligt zijn werkkring echter dichter bij huis. Om fit te blijven mest hij nog een respectabel aantal varkentjes, die een patente verzorging krijgen. Buiten de strijd om het bestaan vond de brui degom ook nog tijd zich jarenlang verdienstelijk te maken als voorzitter van de Stille Omgang, van welk ge nootschap hij nu ere-voorzitter is. Jaren lang beheerde hij de financiën van de middenstandsvereniging en maakte deel uit van het bestuur der ibrandstoffenhandelaarsbond. De bruid sleet haar jonge jaren in Nieuw-Vennep. Toch heeft zij zich dn Oud-Ade steeds thui s gevoeld. Binnenkort opening Binnenkort zal het nieuwe bussta- tion op het Stationsplein te Leiden in gebruik genomen worden. De ge meente wacht nog slechts op de af- TiCieyende Mettandew, oude* Manke zeiten Af wikkeling van enige administratieve kwesties, zoals het veranderen van de begin- en eindpunten der buslij nen en de goedkeuring van de Rijks verkeersinspectie. Ruim twintig. Het station zal aan alle bussen, die in Leiden een begin- of eindpunt vin den, plaats geven. Zoals het aantal parkeersluizen op de foto aangeeft zullen dit er ruim twintig kunnen zijn. Voor de wachtenden zijn flinke wachthuisjes gebouwd, die de reizi gers zelfs bij de hevigste regen een droge plaats garanderen. Tot heil van het verkeer van Lei den en de busreizigers zal met het in- gebruiknemen van dit station een einde aan de bushalte-verdeeldheid van Leiden zijn gekomen. De haltes aan de Beestenmarkt en Rijnsburger- weg komen dan uiteraard te verval len. (Foto: De Leidse Courant) Politie praaide hem In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd een schipper van een Rot terdamse watertaxi nieuwsgierig naar het zonderlinge gedrag van een kano rond een jacht, dat gemeerd lag in de Wilhelminahaven te Rot terdam. Hij waarschuwde de politie, die zich met de eigenaar in verbinding stelde en toen het gezelschap aan de Wilhelminahaven arriveerde, was het jacht verdwenen. Daar er in Rotterdam geen politie- boot bemand in voorraad was, werd de waterpolitie te Hoek van Holland gewaarschuwd, die onmiddellijk kon uitvaren en het jacht nog precies Een groep „Flying Dutchman" gefoto grafeerd tijdens de wedstrijden op het I.Tsselmeer op de eerste dag van de In ternationale Holland-week. Deze wed strijden staan onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roei vereniging. binnen te pieren, ter hoogte van de Berghaven te Hoek van Holland, kon paaien. Het voer toen met volle kracht naar zee en werd bemand door een 27-jarige Duitse monteur, die onmid dellijk gearresteerd werd en weiger de enige verklaring voor zijn gedrag te geven. Geen grote reis. De Duitser was per kano uit Duits land gekomen en was in het bezit van een geldig paspoort. De politie onderzoekt tlians wat het reisdoel van de Duitser is get weest, daar ed geen levensmiddelen aan boord waren, zodat het dus erg onwaarschijnlijk moet worden ge acht, dat de Duitser een lange reis van plan was te maken. De Duitser was weinig enthousiast over zijn arrestatie en toen pers fotografen een plaatje van hem wil de maken, hield hij zijn hand voor het gelaat en maakte zich kennelijk kwaad over de activiteit van de pers mensen. Dat is best te begrijpen, want uit haar huwelijk zijn nu nog zeven flin ke zoons in leven en drie dochters. Een daarvan is Zuster Anselmina J.M.J. en heeft haar werkkring in Helvoirt, de tweede heet Zuster Alexia en is belast met de zorg voor veel (patiënten van het St. Elisabeth- ziiekenhuis te Leiden, terwijl de der de de zegen is van hun ouden dag. We hopen voor de gouden bruid en de gouden bruidegom nog vele geluk kige jaren. DE KAAG PATER WERENFRIED STOKMAN Van de Orde der Norbertijnen, die op 14 Augustus zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt in de parochiekerk van de Kaag. Benoemingen Paters Montfortanen (Meerssen Provincalaat: de paters J. v. d. Boorn en Jac. Limpens. Schimmert Apostolische School: pa ter R. Schrooten; opdracht studie Duits, en J. Dassen; opdracht studie klassieken. Rheydt Apostolische School: pater J. Jongen, Overste, pater J. Kleijnen en frater H. Drove, leraren. Voorschoten Apostolische School: pater J. Bokefoh, Overste, pater G. Op 't Veld, leraar met opdracht studie M. O. Geschiedenis, pater Jan Meels, leraar muziek en assistent, pater W. Bisscheroux, opdracht studie Engels. Fatima Apostolische School in Por tugal: pater P. Bonnier, leraar. Missievakschool Bunde: pater II. Smeets, Overste, P. J. v. d. Asdonk, leraar. Oirschot Scholastikaat: pater W. 1' Ortyei Overste, pater Dr. L. Moesen, H. Schrif l, oater Dr. H. Frehen, Dog matiek, ipat'j- Dr. J. Hermans, Ascese en redactie} cretaris van de Stan daard van M. -r%*. Egmond aan^&ee: pater A. v. Heus- den, Overste „n pastoor, pater A. Schneider, volksmissionaris. Heiloo: pater Fr. Knibbeler, kape laan. Voorschoten (Haagse Schouw): pa ter J. Habraken-Overste, de paters C. Holthuizen en J. Spobeck, Missie- prokuur, de paters A. de Waard, A. v. Zwieten, Ch. Knibbeler en C. Corbey, volksmissionarissen. Nijmegen H. Landsticnsting: pater Dr. M. Hupperts-Overste, pater L. Tertsroet. Berg en Dal: pater H. Dederen- Overste, pater J. Cuppan, directeur Montfoortaanse Werken, pater J. Ma 's. Hoensbroek: pater C van Leuven, godsdienstleraar, pater F. Roex, ka pelaan. Schaesberg Leenhof: pater M. Bes- sems, Overste, pater Fr. Coole, kape laan, pater P. ten Dijck, assistent. Genk: pater G. Snackers, assistent. Doornik: pater J. Limpens, pater spiritualis Dochteren der Wijsheid. Salzburg Oostenrijk: pater S. We vers-Overste, pater Fr. Heckman. Missie Vicariaat Blantyre: de paters Jos. Hamers, M. Budé, H. Hameleers, J. Beëhtold, M. Schofferleers en M. Moonen. Met deze groep zal ook ver trekken pater Frits v. d. Asdonk, die zijn studies met onderscheiding heeft beëindigd aan een Engelse Universi teit. Mozambique: de paters J. van Haa ien en G. Cuppen. Congo: de paters R. Michiels en A. Gorissen. Denemarken: pater H. Herberighs. Columbia: pater A. Linssen. Benoemingen Broeders: Broeder Tarcissus, Genk; broeder Egbertus, Meerssen; broeder Pius, Voorschoten-Beresteyn; broeder Aloy- sius, Voorschoten-Beresteyn. DODELIJKE VAL. De loondorser G. van Ginkel uit Wekerom viel van een stroomijt en kwam ongelukkigerwijze terecht op een, met de tanden omhoog staande, houten hooivork. De man liep inwen dige kneuzingen op en is in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht aan de opgelopen verwondin gen overleden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5