J&MklóCSOll/ÏCl/IU Indonesië.», Rhee mag bestandsover eenkomst niet schenden W aarschuwing van Dulles Daadkrachtige argumenten De spanning in Algerije Wil Indonesië ook geen Nederlandse advocaten in het land toelaten? Radiografische spelevaart in het Amsterdamse Bos fl7~\UG. '55 Van het vreedzame atoomfront De Franse wijnbouwers trekken ten strijde Kleine atoom-onderzeeërs A DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 m' M j 46ste JAARGANG No. 13573 Directeur: c. M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Recht Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De Ver. Staten zullen hun verplich ting, de neutrale bestandscommissie in Korea te beschermen, nakomen, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren verklaard. In „officiële kringen" te Washington werd hieraan toegevoegd: „Desnoods met geweld". Deze toevoeging heeft betrekking op de ongeregeldheden van de laat ste dagen in Korea, waar in hoofdzaak Zuidkoreaanse oud-strijders trachten Amerikaanse legerkampen binnen te dringen, waarin Poolse en Tsjechische leden van deze commissie zijn gehuis vest. Nog gisteren moesten Amerikaanse soldaten op het eiland Wolmi nabij Insjon brandslangen en gasgranaten gebruiken om een „invasie" van 600 Koreanen af te slaan. „Spionnen" min of meer Dulles zei, dat Washington het min of meer met Zuid-Korea eens is, dat de Poolse en Tsjechische leden zich „niet met hun eigenlijke taak' bezig 'houden. (Syngman Rhee, de Zuid- Koreaanse president, noemde hen „spiohnen zonder meer"). Vier honderd woedende boeren, ge wapend met schoffels en schoppen, hebben Woensdagochtend het ge meentehuis van het dorp Apollosa nabij Benevento in Zuid-Italië be stormd, omdat geen voortgang wordt gemaakt met het aanleggen van een weg, die het dorp met hun geïsoleer de boerderijen moet verbinden. Zij sloegen de voordeuren, alle ruiten en kantoormeubilair stuk en verscheur den alle documenten, die zij vonden. De opstand kon worden bedwongen door carabinieri, die tevens verijdel den, dat de boeren de villa van de burgemeester bestormden. De boeren hebben al zeven jaar lang protesten laten horen. Men be gon enige maanden geleden met de aanleg van de weg, maar het werk werd weer onderbroken, zonder dat hiervoor een reden werd opgegeven. De gemeenteraad wordt door monar chisten beheerst. Maar Seoel moet niet proberen het bestand met geweld aan te tasten, zoals het thans schijnt te willen, daar een verbreking van het bestand zou leiden tot de verschrikkingen van een waterstof- en atoomoorlog. Intussen is Londen besprekingen begonnen met de zestien landen, die aan de kant van de Ver. Naties aan de Koreaanse oorlog hebben deelge nomen dus ook Nederland) naar aan leiding van het ultimatum van Syng man Rhee, dat de neutrale bestands commissie voor Zaterdag zijn land moet hebben verlaten. Engeland ver wacht hierbij, dat Amerika zal voort gaan met dxuk op Seoel uit te oefe nen, de agitatie tegen de commissie te staken. Troepen van het Franse Vreemde lingenlegioen hebben Woensdag 12 leden van een bende opstandelingen in de buurt van Batna gedood. Zij maakten gebruik van middelzware artillerie, nadat de bende een Franse patrouille in een hinderlaag had overvallen, waarbij één Franse sol daat sneuvelde. Maandagavond hebben zeven op standelingen in een gevecht met Fran se strijdkrachten bij Deloued het le ven gelaten. Aan Franse zijde sneu velden vier man. Een woordvoerder van het Franse leger heeft Woensdag medegedeeeld, dat acht leden van een Franse een heid door opstandelingen zijn ver moord, nadat zij op 3 Aug. tijdens een gevecht door hen gevangen ge nomen waren. Nederland polst Nadat duidelijk was geworden, dat de Indonesische regering afwijzend stond tegenover de Nederlandse ver zoeken om toelating van prominente buitenlandse advocaten, ten einde op te treden als verdediger in het proces Jungschlager en dat de Indonesische regering zelfs bezwaar had tegen het optreden van zodanige advocaten als adviseurs van de Nederlandse rege ring, heeft de regering op 5 Juli 1955 bij de Indonesische regering in alge mene zin laten informeren of een prominente Nederlandse advocaat zou kunnen worden toegelaten. Aldus wordt medegedeeld door 'het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hierop is op 15 Juli 1955 een afwij zend antwoord ontvangen. De Ne derlandse regering heeft vervolgens mede op grond van een communiqué van de Indonesische ambassade te Washington, d.d. 14 Juli, waaruit kon worden afgeleid dat de Indonesische regering na haar weigering om in verband met het proces Jungslager Engelse en Amerikaanse advocaten in Indonesië toe te laten, tegen uit zending uit Nederland van een Neder- lends advocaat geen bezwaar zou maken, met weerlegging van de In donesische argumenten haar verzoek om toelating van een Nederlandse ad vocaat herhaald. Hierop is van Indonesische zijde nog niet gereageerd. Er zijn geen visa voor bepaalde met name genoemde Nederlandse rechtsgeleerden aan- vraagd en van een weigering van deze visa kan dus ook niet worden gespro ken. Minutieuse geboorte van muzikale baby In Zwitserland, het land van de speeldoosjes en de horloges, is een huwe lijk voltrokken tussen vertegenwoordigers van beide families hetgeen een wat zonderlinge „Baby" opleverde, die men op deze foto kan bewonderen. Het is een klein horloge, gecombineerd met een minuscuul speeldoosje. Als men dat laatste tenminste nog zo noemen mag. Als men aan het „speel- horloge" muziek wil ontlokken, heeft men niet anders te doen dan aan een knopje te draaienEn voor de verwende muziekliefhebbers heeft men- ervoor gezorgd, dat men een ruime keus kan maken uit een verzameling bedjes. Er zijn ook horloges met Nederlandse wijsjes verkrijgbaar. Proccessen uitgesteld De Indonesische rechter Maengkom, die de zaken tegen de gearresteerde Nederlanders in de gedingen tegen Jungslager en de verdachten uit Bandjarnegara leidt, bevindt zich op het ogenblik te Soeka'boemi, waar hij woont. De bij de berechting betrok ken landrechter is ziek geworden en voor 14 dagen ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De verdere behandeling van beide zaken is daar door uitgesteld. Nieuwe regering in Indonesië De kabinetscrisis in Indonesië is op gelost; de 38-jarige premier Harahap blijkt er in geslaagd te zijn, een nieuwe regering te vormen, welkfe- door de Indonesische vice-president Mohammed Hatta is aanvaard. Het kabinet Harahap zal Vrijdag ochtend om acht uur officieel ten pa- leize worden geïnstalleerd. Harahap heeft verklaard, dat hij zo spoedig mogelijk een regerings verklaring in het parlement zal af leggen. Het parlement gaat volgens de huidige agenda van 24 Augustus tot 25 September op reces. Vrijdagochtend om elf uur zal het afgetreden kabinet de werkzaamhe den overdragen aan de nieuwe rege ring. De kabinetscrisis heeft 18 dagen geduurd. De 38-jarige mr. Harahap is de jongste politicus, die de functie van minister-president in Indonesië heeft vervuld. Spoorwegstaking in Italië Zowel de communistische als niet- communisttèche vakbondleiders heb ben een spoorwegstaking van 24 uur in geheel Italië aangekondigd als „eerste stap" naar de vervulling van looneisen. De ergering, die de spoor- beheert, had voorstellen gedaan, die de (staats) employe's niet konden be vredigen. De staking zal kort na de nationale feestdag van 15 Augustus worden ge houden, om „zo min mogelijk schade te berokkenen". De stakingen in het verleden, die voor alle 150.000 employé's waren uit geroepen, legden het gehele spoor wegverkeer stil. Twee en een half jaar heeft de heer C. J. Ruder uit Bennebroek gewerkt aan het model van een rondvaart boot, die radiografisch bestuurd echt kan varen. Voor de kinderen, die Woensdagmorgen in het Am sterdamse Bos te Amsterdam een demonstratie konden zien met op een afstand „radiografisch bestuurde" motorboten, was het dé gebeurtenis van hun leven en zonder zich te storen aan hun schoongewassen kleren zijn zij plat op hun buik gaan liggen, om dit wonder van technisch kunnen, dit dure stukje speelgoed, van dichtbij te kunnen bewonderen. Loterij Kerkbouw Schijndel. 5 Series van elk 2000 loten 25,Voor 67.000,aan prijzen, w.o. 5 Fiats 1100 de Luxe ad 6500,5 Philrps-televisie apparaten met elk één antenne ad 1245,5 Philips radio's met automatische pla ten wisselaars ad 1095,en 185. andere waardevolle prij zen. Trekking derde serie 17 Augustus 1955. KANS VAN 1 OP 50. Bestellingswijzen: Per Giro 25,op giro 548604 t.n.v. Pastoor der Parochie van O. L. Vrouw te Schijndel; per telefoon K 4100—8082, postwissel, telegram of brief aan Drs Fons Raaijmakers, Kerk straat 16, Vught, waarna toezending voorzover nodig onder rembours. Goedgekeurd bij beschikking van de Minister van Justitie d.d. 15 April 1955, 2e Afd. A no. L.O. 540/158. Uitwisseling van gegevens Een aantal geleerden heeft Woens dag buiten de conferentiezaal in een kamer in het paleis der Verenigde Na ties te Genève gegevens uitgewisseld over de bouw van atoomreactors. Het resultaat was, dat Britse, Amerikaan se en Russische afgevaardigden van elkaar „belangrijke nieuwe ontwik kelingen op dit gebied' vernamen, al dus heeft één der gedelegeerden me degedeeld. Alle geleerden verkregen „zeer waardevolle wetenschappelijke in lichtingen" over de fundamenten der kernreactie. De Russische wetenschapsmannen verstrekten gegevens, die totnogtoe geheel nieuw waren voor het Wes ten, en omgekeerd verkregen zij in lichtingen over het werk in het Wes ten. De uitgewisselde kennis zou lei den tot grote verbeteringen in de bouw van atoomreactors, die in de toekomst het grootste deel van de electriciteit in de wereld moeten gaan leveren. In kringen van de Franse delegatie op de atoomconferentie te Genève is vernomen, dat Frankrijk binnenkort aan de Liore zijn eerste atoomkracht centrale zal bouwen met een vermo gen van 60.060 km. Deze centrale zal in 1959 klaar zijn. Frankrijks overtollige wijn Veiligheidstroepen, gewapend met machinepistolen, hebben Woensdag wachtposten betrokken bij de open bare gebouwen in Carcassonne (Zuid west-Frankrijk), nadat Dinsdag in de stad twee bommen waren ontploft, die volgens de politie het begin van een opstand van de wijnbouwers in luidden. De Zuid Franse wijnbouwers heb ben gedreigd een „oorlog" te zullen beginnen, als de regering Woensdag nog niet besloten zou hebben de over tollige voorraden van de wijnbouwers op te kopen. In de straten van Car cassonne wordt door de veiligheids troepen gepatrouilleerd. De regering had onlangs nieuwe maatregelen om aan de wensen van de wijnbouwers tegemoet te komen, aangekondigd, doch deze maatregelen zijn volgens de wijnbouwers onvol doende. Hun leiders hebben Woens dag in Narbonne een „oorlogsraad" gehouden, waarop besloten is het ul timatum te handhaven. Zij hadden de regering de vorige week gewaar schuwd, dat zij een „openlijke oor log" tegen de staat zouden beginnen, tenzij deze de overtollige voorraden wijn voor destillatie opkoopt. De bond besloot thans zijn voorzitter op dracht te geven de minister van financiën Vrijdag te bezoeken om alsnog te pogen een oplossing te vin den. In de afgelopen jaren hebben de wijnbouwers bij acties tegen de rege ring plaatselijk de wegen geblok keerd. Engeland werkt aan een project om de kracht van een waterstombom onder controle te brengen en de ge weldige hoeveelheid energie, die bij een ontploffing van een H-bom vrij komt, voor vreedzame doeleinden te gebruiken, zo heeft sir John Cock- croft, de directeur van het atoom- laboratorium te Harwell te Genève meegedeeld. Hij wilde evenwel niet zeggen, hoever de Britten hierbij zijn gevorderd. Vooraanstaande Sow jet-Russische bladen hebben Woensdag foto's en lange artikelen gewijd aan de eerste atoomkrachtcentrale in de Sowjet- Unie. In het geheel zijn er 20 foto's verschenen. Dit is de eerste keer, dat dergelijke uitvoerige gegevens over de centrale in de officiële Russische pers verschijnen. „Connie" wekt alarm in Amerika In twaalf staten aan de Amerikaanse Oostkust, van Carolina tot Maine, worden voorzorgsmaatregelen- geno men met het oog op een wervelstorm, die door de meteorologen „Connie" wordt en die met een snelheid van ongeveer 11 km. per uur in de richting van de Amerikaanse kust komt, voor afgegaan door hevige stormen. Woensdagochtend bevond „Connie" zich op ongeveer 500 km. ten Oosten van Brunswick in Georgia en 320 km. ten Zuidoosten van Wilmington in Noord-Carolina. Het ziet er naar uit, dat „Connie" de weg zal volgen, waarlangs het vorige jaar de wervel storm „Hazel" trok, die aan 145 men sen het leven kostte. Eenheden van de Amerikaanse ma rine zijn naar zee vertrokken om in open water de storm af te wachten. Militaire vliegtuigen worden in vlieg- tuigloodsen ondergebracht of naar vliegvelden verder landinwaarts ge vlogen. Op de in aanbouw zijnde ra dartoren buiten de kust van Kaap God werkt men koortsachtig om alles stormvast te maken. Een kotter van de kustwacht is in de buurt om, in dien nodig, de mannen van de toren te evacueren. ONTPLOFFING IN ANDOVER In het dorpje Andover, in de Ame rikaanse staat Ohio, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Er zijn tot nu toe vijf en twintig doden en vijf tien personen gewond. De reddingswerkzaamheden zijn nog in volle gang; men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. In Andover is de staat van beleg afgekondigd. Militairen zijn onderweg om de orde te handhaven. Vertrek der Russen uit Oostenrijk Volgens een mededeling van de Oostenrijkse spoorwegen gebruiken de Sowjet Russische autoriteiten in Oostenrijk tien a twaalf treinen met in totaal een 600 wagons per dag om de Russische troepen het land uit te voeren. De laatste wachtposten op de Oos tenrijkse olievelden zijn Zondag j.l. ontwapend en teruggetrokken. De voormalige leden van deze wacht- organisatie zullen door de Oosten rijkse directie van de olievelden als arbeiders in dienst genomen worden. De Verenigde Staten zijn van plan kleine onderzeeboten met atoomaan drijving te bouwen, aldus is Woens dag in Washington meegedeeld. John von Neumann, tijdelijk voor zitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in afwezigheid van Lewis Strauss, verklaarde aan de pers, dat tussen de commissie en een particuliere firma reeds een contract is getekend voor de bouw van een reactor geschikt om in kleine onder zeeboten te worden geplaatst. HOE wordt het weer? ooi een (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. Overwegend zonnig en vrij warm met kans op onweer. Ma tige Noord-Oostelijke wind. 12 Aug. zon op 5.19, onder 20.14; maan op 23.56, onder 16.03. Het weer in Europa stockholm onbewolkt 27 c. oslo licht bew. 28 kopenhagen onbewolkt 25 amsterdam onbewolkt 22 londen regen 22 luxemburg half bew. 19 parijs zwaar bew. 22 bordeaux zwaar bew. 26 grenoble zwaar bew. 23 nice zwaar bew. 26 geneve zwaar bew. 20 zürich geheel •bew. 18 locarno onbewolkt 24 berlijn zwaar bew. 26 MüNCHEN mist 16 wenen half bew. 18 innsbruck licht bew. 21 rome onbewolkt 29 ajaccio half bew. 26 mallorca licht bew. 28 Korreltje Rijke mensen zijn maar arme men sen, die geld hebben. Marnix Gijsen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1