Ay&vCidóCÜHl/^li I DE DANS Naties wisselen hun atoom- ervaringen ui! Nasleep van de revolutie 't Z. Koreaanse ultimatum Het wintert in de Alpen Franse regering remt Grandval in Marokko Vrij zonnig A WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 f A\\ I "1 vLa 46ste JAARGANG No. 13572 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j RFSPIITSTF flTflMFN 1 Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 7 ,f Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 AMERIKA VERSCHAFT GEGEVENS OVER ATOOMREACTOREN Krachtcentrales met hoopvolle vooruitzichten Admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft Dinsdag de Indische voorzitter van de atoomconfe rentie te Genève, dr. Homi Bhabha, de secretaris-generaal van de confe rentie, prof. Walter Whitman, en de zes vice-voorzitters der conferentie en hoge ambtenaren van de Verenigde Naties acht boekdelen met blauw drukken overhandigd, die de volledige technische gegevens bevatten over atoomreactoren voor onderzoekingen, die thans in de Verenigde Staten in gebruik zijn. Deze gegevens over het Amerikaanse onderzoekingswerk met betrekking tot het vreedzame gebruik van atoomenergie, zijn door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie speciaal verzameld ten behoeve van de afgevaardigden van de 72 landen, die aan de huidige conferentie te Genève deelnemen. ENGELAND IS ALLEN VOORUIT. In conferentiekringen is Dinsdag verklaard, dat de internationale des kundigen het er over eens zijn, dat Groot-Briftannië tenminste drie jaar vóór is op alle andere landen bij de ontwikkeling van de atoomenergie voor industriële doelen. Britse atoom deskundigen hebben bij informele besprekingen verklaard, dat Enge land binnen twintig jaar tijds gro tendeels gebruik zal maken van atoomenergie en dat van die tijd af alle nieuwe krachtcentralen, die in LEVEN OF DOOD? Een gedachte, waarmee men al vaker gespeeld heeft, is deze: wat zou een man uit de tijd van Von del bijv. denken, als hij eens op de aarde tot het leven zou kunnen te rugkeren in onze tijd? In onze tijd" met z'n radio en televisie, vliegtuigen, auto's en bromfietsen, eleotrisch licht, telefoon en schrijfmachines. Waar schijnlijk was de man na één uur reeds stapel krankzinnig en 'binnen de twee uren morsdood gereden door een auto. Neen, dan wij, moderne men- 0 sen Laten we maar oppassen; straks kunnen wij, moderne mensen, het dolle tempo ook niet meer bij houden. Het begint ons toch al te duizelen, als we lezen van „kunst manen", die in anderhalf uur om de wereld cirkelen, en van al d'at aitoom- geplits, waarmee Genève ons op het ogenlblik de oren vol toetert. Toch is dit alles betere lectuur dan dat eeuwige geharrewar tussen Oost en West, die dreigementen tus sen het ene volk en het andere, of dat gooien met bommen in Noord1- Afrika. Het is tenminste een teken van vooruitgang en opbouw, van vredelievende samenwerking tussen de volken, waardoor het spook beeld van een nadersluipende hete of koude oorlog op de achtergrond wordt gedrongen. Wij staan thans aan de poort van een nieuw tijdperk en boven die poort staan de waarschuwende woorden van Einstein: „Als gij er in slaagt de kernphy- sische vindingen voor vreedzame doeleinden aan te wenden, ligt de weg naar een nieuw paradijs open. Kunt gij het niet, dan ligt voor u het gevaar van een universele dood". Leven of dood? Wat zal de mens heid vinden, als zij de poort is Groot-Brittannië gebouwd zullen worden, atoom-krachtcentralen zul len zijn. Een Britse woordvoerder verklaar de Dinsdag tegenover Reuter, dat Britse atoomdeskundigen over onge veer vijf jaar instaat zullen zijn electriciteit te produceren, die even goedkoop zal zijn als electrische energie, opgewekt met de huidige middelen. Daarna zouden de kosten De dood, als men voortgaat met de wedstrijd in atoom- en water stofbommen; het leven, als de man nen, diie op het ogenblik te Genève •bijieen zijn, de gelegenheid krijgen zioh rustig te wijden aan de ont wikkeling van de kernphysische vindingen en hun toepass-ing op vreedzame doeleinden. De keuze lijkt op het eerste ge zicht zo eenvouddg en voor de hand liggend; welk zinnig mens zou de dood verkiezen boven het leven? Doch zó eenvoudig is het niet, want men vergeet zo licht, diat mensen mensen blijven, met hun begeerten en hartstochten. Iedere vreedzame ontwikkeling bergt het gevaar van strijd en vernietiging dn zich. Hoe meer een mens bezit, des te meer wil hij hebben; de be<*ee~te naar gro ter macht heeft reeds veel or. aangericht. Ook de ontwikkeling van de kernphysica houdt het gevaar in van een toenemende jacht op de daarvoor benodigde grondstoffen, zo als uranium en andere elementen, die niet overal op de aarde gevonden worden. Slechts als men er in slaagt, de weldaden van de nieuwe energie bronnen gemeengoed te maken van de hele mensheid, als er geen be voorrechte en geen achtergestelde gebieden zullen zijn, zal dat gevaar bezworen kunnen worden. Wie durft de toekomst te voorspel len? Als Saarstatuut verworpen wordt Gezaghebbende Franse kringen bevestigden gisteren, dat verwerping van het Saarstatuut bij de in October te houden volksstemming slechts automatisch kan leiden tot terugkeer van de toestand van voor 23 October 1954. Het accoord over het Saargebied werd tussen Frankrijk en West- Duitsland gesloten, aldus genoemde Franse kringen, en het Franse par lement maakte van deze overeen komst een voorwaarde voor de goed keuring van de Parijse accoorden, die voorzien in bewapening van een souverein West-Duitsland. Verwerping van het Saarstatuut zou de Saarlanders niet slechts be roven van de belangrijke voordelen, die hun in dit statuut zijn toegekend, doch zij zou eveneens zeer ernstige gevolgen hebben voor de betrekkin gen tussen Frankrijk en West-Duits land, zo voegde men hieraan toe. van electriciteit uit atoom-kracht centralen geleidelijk kleiner worden. Een volledige atoomkrachtcentrale met twee reactors kost op het ogen blik ongeveer 160 millioen gulden. Britse firma's zullen waarschijnlijk in staat zijn proefreactors te leveren voor prijzen, die variëren van een millioen tot tien millioen gulden Ook V. S. goed op weg. James Lane van het Amerikaanse nationale laboratorium te Oak Ridge in Tennessee heeft Dinsdag op de Geneefse atoomconferentie verk d dat de Ver. Staten reeds „goea op weg zijn" naar de ontwikkeling en bouw van grote atoom-krachtcentra len, die goedkope electriciteit zullen produceren. De vooruitzichten in de Ver. Staten achtte hij veelbelovend. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft een vijfjarenplan, dat voorziet in vijf typen atoomreac tors. In een document van twee Amerikaanse geleerden worden bij zonderheden gegeven over een atoom krachtcentrale met een reactor, waar bij water wordt verhit in een "-etel met elementen atoombrandstof en de verkregen stoom gewone turbines aandrijft. Deze centrale is in de Ver. Staten reeds in werking en produ ceert 2.000 kwu aan electriciteit. Men verwacht, dat dit type reactor een belangrijke stap vooruit zal blijken te zijn bij het zoeken naar een ma nier om op economische wijze atoom energie aan te wenden voor indus trie 1 gebruik. Als slachtoffer van de relletjes van 16 Juni in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires is aldaar Zondag overleden de Duitse pater J. Wag ner CssR. Slechts door uit het raam van de eerste verdieping te springen, heeft pater Wagner zich op die dag van de Peronisten, die de pastorie waren binnengedrongen, kunnen ontdoen. Met zware verwondingen werd hij opgenomen in een ziekenhuis. Paro chie en kerk werden geplunderd en gingen in vlammen op. Pater Wagner, die 71 jaar oud ge worden is, was jarenlang adviseur van kardinaal Copello, aartsbisschop van Buenos Aires, en een der in vloedrijkste personen onder de Ar gentijnse Katholieken. De 400ste paddenstoel in Brabant onthuld „Hutehy" Hutchinson, de K.L.M.-piloot van Engelse na tionaliteit, die zich in autoraces in de loop van de jaren een grote internationale vermaardheid heeft verworven, is in het afgelopen week-einde tijdens een autorace voor sportwagens in de Zweedse stad Christianstadt uit de baan gevlogen en moest met een hersenschudding en enige lichtere verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De foto toont de verongelukte wagen van Hutchinson, terwijl politie bezig is een afzetting te vormen voor het opdringende publiek. In Oisterwijk in Noord Brabant is Dinsdag de 400ste en laatste padden stoel onthuld van het grote Paddenstoelenproject Oost Brabant en Noord en Midden Limburg. De onthulling werd op originele wijze verricht door de Commissaris der Koningin in Noord Brabant, Prof. Dr. J. E. de Quay; in gezelschap van o.m. de heer A. G. M. Boost, directeur van Wegen en Verkeer van de A.N.WJB. (links achter de commissaris). De Zuid-Koreaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken, Tsjoe Tsjoengwhan, heeft Dinsdag avond in een officiële verklaring meegedeeld, dat de leden van de neutrale controlecommissie, als zij geen gehoor geven aan de eis van de Zuid-Koreaanse regering om vóór Zaterdag a.s. het land te verlaten, niet met geweld uit het land gezet zullen worden. De Zuid-Koraanse regering zal echter na het verstrij ken van de gestelde tijdslimiet geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor eventuele „incidenten waarbij leden van de commissie betrokken zijn". Inmiddels duren de anti-commu nistische betogingen in Zuid-Korea voort. Te Poesan trachtten Dinsdag ongeveer 4.000 betogers een verblijf plaats van commissieleden te bestor men, doch zij werden verdreven door Amerikaanse soldaten, die ge bruik maakten van traangas. In buitenlandse diplomatieke krin gen in Seoel maakt men zich zorgen over het standpunt dat de Zuid-Ko reaanse regering inneemt. De Austra lische afgevaardigde in de V.N.-com- missie voor hereniging van Korea, de Chinese ambassadeur in de Zuid- Koreaanse hoofdstad en een hoge functionaris van de Amerikaanse ambassade hebben Dinsdag afzon derlijk met minister Tsjoe over de kwestie gesproken. Sneeuw, koude en zware regen val teisteren midden-Europa, met als resultaat overstromingen, aard verschuivingen en mislukte vacan- ties. Zo wordt het dorpje Trento in Ita lië met vernietiging bedreigd. Sinds Zondag komen duizenden tonnen aarde en rotsen van een berghelling afrollen en zij worden slechts door een klein ravijn, dat echter snel wordt opgevuld, tegengehouden. De dodelijk beangste dorpelingen wachten nu op een teken van de autoriteiten om him huizen onmid dellijk te verlaten. In de Oostenrijkse Alpen is voor de tweede achtereenvolgende dag sneeuw gevallen. De temperatuur is daar tot zeven graden onder het vriespunt gedaald. In Oost-Oostenrijk houdt zware regenval aan, waardoor er een ern stig gevaar voor overstromingen is ontstaan. In de Zuid-Duitse Alpen viel sneeuw, evenals in Joegoslavië en Noord-Italië. De inwoners van Triëst hulden zich in winterjassen, daar de temperatuur tot een or ver kwikkelijk laag peil was gegzakt. In midden-Italië moesten in som mige plaatsen de mensen met roei; bootjes door de straten varen; de re gens hadden grote overstromingen veroorzaakt. Volgens meteorologen zyn de merkwaardige stormen, die van kou de vergezeld gaan. de eerste van die aard in dit jaargetijde sinds 50 jaar. Moet zijn plannen matigen De Franse regering heeft aan haar resident-generaal in Marokko, Gil bert Grandval, verzocht ten aanzien van zijn fel omstreden plan voor Ma rokko water in de wijn te doen, meldt United Press. Dit verzoek zou Maandag aan Grandval zijn gedaan tijdens een geheim onderhoud in Zuid-Frankrijk met de minister voor Noord-Afrikaanse Zaken, July, en de minister van Defensie, Koenig. Grandval had vorige week een plan ingediend dat de afzetting be oogde van de huidige sultan, Sidi Mohammed Ben Moulay Ben Arafa, en de instelling van een regent- schapsraad, die zou moeten aanstu ren op meer zelfstandigheid voor Marokko. Dit plan is echter op grote tegen stand gestuit van de rechtse minis ters in het Franse kabinet, die de huidige sultan tot elke prijs willen handhaven. Wel hebben deze ministers zich accoord verklaard met „werkelijk democratische" hervormingen, die op zelfbestuur voor Marokko gericht zijn. Aan Grandval is nu verzocht, zijn plan te matigen ten einde een breuk in de regering te voorkomen. Grandval zou gaarne tegen 20 Augustus een oplossing voor het dynastieke vraagstuk in Marokko één der voornaamste oorzaken van de onrust aldaar hebben, daar hij vreest, dat zich anders op deze da tum, waarop twee jaar geleden ex- sultan Ben Joessoef werd afgezet en verbannen, mogelijk ernstige wan ordelijkheden zullen voordoen. Veel Franse ministers zijn echter van mening, dat afkondiging van de nieuwe maatregelen vóór de 20ste Augustus door de nationalisten als 'n Franse capitulatie zal worden be schouwd. Men zou Grandval verzocht heb ben zijn overredingskracht bij de Marokkaanse leiders aan te wenden om voor Frankrijk een nieuwe adem pauze te verkrijgen. HOE wordt weer Het K.N.M.I deelt mede: De betrekkelijke mooie zomer is in het begin van de week verstoord geworden door een „buiendepressie", die via IJsland naar Zweden trok, daar plotseling van richting veran derde en naar de omgeving van Ham burg koerste. Hier vulde hij snel op. De wind wakkerde boven de Noord zee tot hard aan en het windveld drong ook tot boven ons land door, waar de buiige wind en de regens be paald onaangenaam vacantieweer ver oorzaakten. Ook gisteren vielen nog talrijke buien, die wegens de gerin ge wolkendrift langdurig boven een bepaalde plaats bleven hangen. Zo doende varieerden de neerslag-hoe- veelheden sterk van plaats tot plaats. Gisteren werd bijv. op het vliegveld Deelen tussen 7 uur Wiorgens en 7 uur 's avonds 12 mm afgetapt, in De Bilt echter minder dan 0.1 mm. Gis teravond nam de buiigheid snel af en trad een belangrijke weersverbe- tering in. Een krachtig hogedrukgebied trok namelijk van de Oceaan naar Schot land en de Noordzee. Het bracht een verbinding tot stand met een ander hogedrukgebied boven Noord-Duits- land. De wind ging naar Noordoost en zette boven Scandinavië warme en tamelijk droge continentale lucht in beweging. Deze lucht stroomt het komende etmaal ons land binnen, zodat op een geleidelijke stijging van de temperatuur gerekend kan worden. Overdag komen flinke sta pelwolken tot ontwikkeling, die hier en daar het buiïenstadium kunnen bereiken, maar deze buien hebben niet veel te betekenen. Oimdat ook in de bovenlucht een krachtig hogedrukgebied ten Noorden van ons land het weer bij ons gaat beheersen, zullen we de komende paar dagen op vrij mooi zomerweer kunnen rekenen. (Geldig van Woensdagavond tot 3 Donderdagavond. Opgemaakt te S 10 uur). VRIJ ZONNIG Vannacht hier en daar mist. 3 Morgen wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. f Zwakke, later matige Noordoos- 5 S telijke wind. Vrij warm. 11 Aug. zon op 5.18, onder 20.16; maan op 23.05, onder 14.50. 20.58 nieuwe maan. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNOHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt half bewolkt onbewolkt mist motregen mist geheel bewolkt mist onbewolkt onbewolkt half bewolkt mist licht bewolkt regen mist regen zwaar bewolkt geheel bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt 23 C. 22 22 17 19 16 22 25 21 25 20 17 23 16 18 16 28 25 30 Korreltje Moeilijker dan kapitaal te verwer ven, is kapitaal te behouden. K.L.M.-piloot verongelukte op een Zweedse autoracebaan

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1