Ervarinien van de vrijgelaten Amerikaanse vliegers Onbewaakte overweg nabij Hoorn eist leven van twee kermisgangers Alcohol halveert Handel Ned,- Polen Nijmeegse bergspoor door steekvlam in beroering De spoorfariefverhoging Protest van Sint Christoffel MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 2 Ernstig gewonden Van vier jongelui, die Zondag avond in een gehuurde auto op weg waren naar de kermis in Hoorn, zijn er twee, die achterin de wagen zaten, onmiddellijk overleden, terwijl de chauffeur zelf levensgevaarlijk ge wond werd en het naast hem zitten de meisje lichtere verwondingen op liep, toen de auto omstreeks kwart over tien op de onbewaakte overweg aan de Jaagweg te Oosthuizen door een trein van de spoorlijn Pur- merendHoorn werd gegrepen. De doden zijn de 28-jarige W. Schilder, knecht van een groente boer, en de 25-jarige bankwerker Th. E. J. Snoek, beiden uit Volendam. Levensgevaarlijk gewond trof men in het zwaar gehavende wrak van de te Volendam gehuurde auto de 20- jarige chauffeur S. Kras uit Volen dam aan. Hij w.erd met de 17-jarige mej. Sophia Dorothea Prumper uit Edam in een ziekenhuis te Pur- merend opgenomen. Dramatische melding. Toen de wagen door de in volle vaart passerende trein gegrepen werd, werd de jeugdige Sophia Prumper uit de auto geslingerd en kwam in een sloot terecht. Met ver wondingen aan haar benen, ge scheurde kleren en met bloed over dekt, strompelde zij een kwartier later enkele honderden meters ver der het café-restaurant Kaan le Oosthuizen binnen, waar zij totaal overstuur stotterend vertelde, dat er een ongeluk gebeurd was. Daarop toog de heer Kaan met enkele an deren op onderzoek uit. Zij troffen het wrak van de auto, langs de Eipoorlijn aan. De trein, die de auto greep, was op weg van Purmerend naar Hoorn. De auto was de overweg bijna gepas seerd, toen het achterste gedeelte door de neus van de aanstormende Dieseltrein werd gegrepen. Niet eerste ongeluk. Niet alleen de 17-jarige mej. Prumper, doch ook de chauffeur Kras en een van de twee passagiers ach terin werden uit de wagen geslingerd. Toen de heer Kaan op de spoor lijn arriveerde ontwaarde hij het wrak bevond zich één van de twee Op de Hoenderloseweg onder Apel doorn is gisteren de heer F. J. van Huizen, adjunct-directeur van de Ne derlandse Handel Mij te Amsterdam, met zijn auto met volle snelheid te gen een boom gereden. Zijn echtge note, mevr. C. C. C. M. van Huizen Pynxter, is tengevolge van deze bot sing om het leven gekomen. De heer Van Huizen en zijn schoonzuster, mevr. MeinardiPynxter, wetden zwaar gewond en zijn in zorgwek kende toestand naar het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn overgebracht. De auto is waarschijnlijk geslipt op een langs de rijbaan aangebrachte sliprand en vervolgens doorgegleden op een mengsel van grint en leem, dat door de aanhoudende regen zeer glad was geworden. gen nog op de neus van de diesel- trein, dwars op de sfpoorbaan In het wrak bevond zicsh één van de twee overleden Volendammers. De trein, die daar ter plaatse met een s' heid tussen 50 en 80 km. rijdt, had de auto circa 4 a 500 meter meege sleurd voor zij tot stilstand kwam. De zwaar gewonde chauffeur' Kras lag dertig meter van het wrak ver wijderd. Zes meter van hem af trof men de reeds overleden, uit de wa gen geslingerde tweede passagier van de achterbank aan. De trein zelf had ongeveer een uur vertraging. Het is niet de eerste maal, dat op deze onbewaakte overweg eer* on geluk is geschied. Het betreft hier een kruising van een spoorlijn met een hoofdver keersweg tussen Edaan en Hoorn. De onbewaakte overweg wordt slechts -beveiligd door knipperlichten. Motor-met-zijspan in botsing met autootje Twee gewonden bij Hattem Op de Bevrijdingsweg, de weg om 't dorp Hattum, zijn Zaterdagmiddag omstreeks half zes een motor en een bestelatuo met elkaar in botsing ge komen, toen de bestelauto linksaf een zijweg insloeg. De motorrijder en zijn duopassa- giere, een echtpaar uit Noordwolde, kwamen te vallen en werden ernstig gewond; zij zijn in het ziekenhuis te Zwolle opgenomen. Over de juiste toedracht van het ongeluk is de politie nog niets be kend. De bestuurder van de bestel auto heeft verklaard geen motorrij der te hebben gezien. De politie te Hattum stelt een onderzoek in en heeft de bestuurder van een blauwe personenauto, die waarschijnlijk ge tuige van het ongeval is geweekt, ver zocht zich met haar in verbindnig te stellen. Op de Apeldoornsestraat in Voort huizen is Zondagmiddag rrevr. V. uir Culemborg, die per bromfiets terug keerde van familiebezoek in Voort huizen, door een auto gegrepen en gedood. Zij zou zonder op het ver keer te letten overgestoken zijn. De chauffeur van de auto treft geen schuld. Haar man, die achter haar reed, bleef ongedeerd. Arbeider gedood door zwaar landbouwvergif Doordat de landarbeider J. Bak ker uit Venhuizen Vrijdagmiddag een fles Parathion verwisselde met een fles thee en een flinke slok van dit zware vergif nam, is hij enkele uren later in het ziekenhuis overleden. Het landbouwvergif, dat zeer brandbaar is, was in een emmer wa ter geplaatst, waardoor het etiket van de fles was afgeweekt. Onbeschaafde pressie middelen „De Chinese communisten hebben pressiemiddelen op ons toegepast, waarvan beschaafde volken niet zou den aannemen dat iemand hier ooit gebruik van zou maken" aldus heeft kolonel John Knox Arnold juaior. oudste officier der elf Amerikaanse vliegers, die in communistisch China gevangen hebben gezeten en kortge leden op vrije voeten werden gesteld, Zondag te Tokio op een persconfe rentie, die mede werd bijgewoond door radio- en televisieverslaggevers en filmoperateurs, verklaard. Sommige van de piloten hebben een over het algemeen behoorlijke be handeling ontvangen, met uitzonde ring van „geestelijke druk", isole ring en speciale behandeling. Hun verhalen maakten duidelijk dat Ar nold was uitgekozen voor strenge be handeling. Arnold gaf toe dat hij de commu nisten, als gevolg van marteling en eenzame opsluiting, militaire gege vens heeft verstrekt, die hij had moe ten achterhouden. Hij vertelde dat eens zijn voeten werden gebonden en hij zo zes dagen achter elkaar moest blijven staan. „Na dertig uur ga je schreeuwen". Vele malen had men met een mar telwerktuig de bloemsomloop in zijn handen stopgezet, één keer 96 uur achter elkaar. Arnold had nooit een verklaring getekend waarin hij positief zei, dat zijn vliegtuig boven China was door gedrongen. Toen later tijdens zijn proces zo'n verklaring werd overge legd, had hij de schuld er van be twist. Negen van de andere tien piloten zeiden dat ze soortgelijke verklarin gen hadden getekend. Alle vliegers, met uitzondering van kolonel Arnold, hebben verklaard, dat in hun behandeling een verbete ring intrad nadat zij hadden verno men van de stappen der Ver. Naties bij de communisten te hunnen be hoeve. Zij vertelden verder, besloten te hebben niet in te gaan op de com munistische voorstellen dat familie leden hen in Peking zouden bezoe ken. Zij hoopten door stilzwijgen de familieleden te kunnen beduiden niet over te komen. Een van de elf piloten, majoor Baumer, is niet aan lichamelijke mar telingen blootgesteld geweest maar wel aan geestelijke. Hij was ernstig gewond toen hij aan zijn valscherm boven Noord-Korea neerdaalde. De communisten hbeben hem later me disch zo goed mogelijk geholpen, maar Baumer loopt nog steeds op krukken. Olie - opslagplaats in de fik Vrijdag is een geweldige brand uitgebroken in een opslagplaats van ontvlambare producten te Oesoem- boera (Belg. Congo). De gehele voor raad, welke door de oliemaatschap pijen aldaar was opgeslagen, is een prooi der vlammen geworden. 4.300 Vaten vliegtuigbenzine, 27.000 vaten automobielbenzine, 2500 vaten petroleum en 4500 vaten stookolie zijn verloren gegaan. Volgens de eer ste uitslagen van het ingestelde on derzoek zou de brand te wijten zijn aan de onvoorzichtigheid van een in landse bewaker, die zijn sigaret had aangestoken vlak bij een vat, waar uit benzinedamp ontweek. In de opslagplaats lagen al de voorraden aan brandstof en olie van Roeanda-Oeroendi voor een periode van drie maanden. Deze voorraden zijn volledig vernield. Dit betekent dat er te Oesoemboera nauwelijks brandstof genoeg is om de behoeften van ongeveer tien dagen te dekken. De Rheuma-actie Nogmaals wordt erop gewezen, dat de bekendmaking van 't geheim ver bonden aan de eenmalige rheumaver- rassingsactie niet morgen 9 Augustus doch Dinsdagavond 16 Augustus be*- kend zal worden gemaakt, en dat de instructies op de couvertjes, nauw gezet opgevolgd moeten worden. Het niet opvolgen kan tot gevolg hebben, dat men een deel van het kwart mil- lioen gulden aan prijzen ontgaat. Daar de actie begin volgende week beëindigd wordt, verzoekt het bij kantoor van Het Nationaal Rheuma- fonds de verkoopadressen die deze week wegens vacantie gesloten zijn eventuele voorschotjes rheumacou- vertjes onverwijld naar Rotterdam te sturen, daar deze nodig zijn om dë overige verkoopadressen te bevoorf- raden. Bestellingen zowel telefo- nish aan K 1800-50000, 50182, 50328, 54540 als telegrafisch aan Rheuma Rotterdam, worden onmiddellijk uit gevoerd. Mocht men dan ook in de laatste dagen nieuwe verkoopadres sen willen vestigen ook dan wordt telegrafisch of telefonisch bericht in gewacht en zullen onmiddellijk 100 couvertjes worden toegezonden zo mede reclame-materiaal. Een binnenlandse vijand, die het levensgeluk van tienduizenden land genoten jarenlang met voeten heeft getreden, dient voor altijd onschade lijk worden te worden gemaakt. Het Nederlandse volk kan deze week op zeer besliste wijze met deze volks vijand afrekenen. Het laatste verras- singscouvertje móet worden ver kocht. Het gevolg zal zijn: méér bed den, méér klinieken, méér onderzoek en méér levensgeluk. De verrassingscouvertjes kosten 50 ct. per stuk en mogen niet tegen een hogere prijs worden verkocht. TREIN GREEP KNAAPJE OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Omstreeks kwart vöor negen Za terdagochtend is een negenjarig jon getje uit Rijswijk, toen hij per fiets de onbewaakte overweg het Haantje in de lijn Delft's-Gravenhage over stak door een uit Delft komende trein gegrepen en gedood. De knaap heeft, toen het belsig- naal van deze overweg in werking was, gewacht tot een trein uit de richting 's-Gravenhage passeerde; het belsignaal bleef in werking voor de trein die uit Delft naderde, maar de knaap stak de overweg over; zijn fiets werd bij het achterwiel gegre pen. Mag burgemeester op het kasteel wonen? Er is grote onenigheid ontstaan tus sen het gemeentebestuur van Drei- schor en de Rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek te Amers foort welke kwestie zo hoog gerezen is,dat de rijksdienst thans de bemid deling van de commissaris van de koningin in Zeeland en de provinciale staten van Zeeland heeft ingeroepen. De gemeenteraad van Dreischor besloot enkele jaren geleden tot de bouw van een ambtswoning voor de. burgemeester. Als bouwplaats 'koos men de funderingen van het kasteel Windenburg, eertijds de zetel van de edellieden van Bourgondië en Kleef, welk kasteel in 1837 werd afgebroken. Deze week is de bouw van de bur gemeesterswoning gegund en alle protesten van historici ten spijt, zal de bouw voortgang vinden, indien geen verbod van overheidswege komt. Dit eventuele verbod zal zeer moei lijk blijken, daar twee jaar geleden de burgemeester zelf monumenten zorg van dit voornemen op de hoogte stelde .waarop geen bezwaren van deze dienst werden ontvangen. MILLIOENEN-OPDRACHT VOOR NEDERLANDSE FIRMA Volgens functionarissen van de We reldbank heeft Pakistan een Neder landse firma, Volker Aanneming Maatschappij in Den Haag, uitgeko zen om een kademuur in de haven' van Karatsji te bouwen. De kade muur, onderdeel van een algemeen program voor havenverbetering, dat met behulp van een lening van de Wereldbank (14.800,000 dollar in Europese en Japanse valuta) uitge voerd wordt, zal tussen de 4^ a 5 millioen dollar kosten. Functionarissen van de bank, die de lening Vrijdag bekend maakten, zeiden dat de Nederlandse Handel- Maatschappij zou deelnemen aan de lening tot een equivalent van 217.000 dollar, terugbetaalbaar in guldens en de eerste vervaltermijn vertegen woordigend. Het is de eerste maal, dat een Nederlandse bankinstelling helpt één van de leningen van de In ternationale Bank te financiëren. Strop voor moppenblaadjes Het Duitse genootschap voor wet telijke en sociale geneeskunde heeft zich uitgesproken voor strengere drankbeperking tenaanzien van mo torrijder, omdat het stuur van een motor 10 ei 20 maal meer gevoeliger is, dan het stuur van een auto. Voorts hebben het genootschap alle moppentekenaars tot wanhoop ge bracht, want proeven hebben uitge wezen, dat alcohol het gezicht niet verdubbeld maar halveert. Het genootschap liet een aantal er varen chauffeurs met een vaart van 72 km langs een weg rijden, waar m de vijf meter auto's geparkeerd stonden. De chauffeurs, die met enkele borreltjes hun rit begonnen waren, melden na afloop van de rit slechts de helft van het aantal auto's, dat de chauffeurs gezien hadden, die niet in het gezelschap van Bacchus hun auto bereden hadden. Nieuw accoord Na onderhandelingen te Warschau is op 4 Aug. j.l. een handelsaccoord tot stand gekomen tussen Nederland en Polen met een geldigheidsduur van 1 Augustus 1955 tot 31 Juli 1956. Het accoord vervangt het handelsac coord van 20 Mei 19.49 en voorziet in wederzijdse goederenlijsten met een volume van ongeveer 25 millioen gulden over en weer. Het betalings- acoord van 18 December werd ver vangen door een nieuw monetair accoord. Evenals voorheen vindt de verre kening van het wederzijdse goederen en dienstenverkeer plaats via een 'guldensrekening. De accoorden zijn in afwachting van de goedkeuring door beide regeringen met ingang van 1 Augustus 1955 voorlopig in v/erking gesteld. De voornaamste Nederlandse uit- voerproducten zijn: agrarisch repro- duet iemateriaal, plantaardige en dierlijke vetten en olieën, haring, vee, meststoffen, chemische en phar- maceutische producten, metaalpro ducten en electroteohnische artike len. De invoer uit Polen omvat onder meer brouwgerst, zaden, paarden en diverse andere agrarische produc ten, metaalproducten, chemische pro ducten, keramische artikelen, hout en houtproducten en diverse leder producten. KRUISHEREN IN HET GOOI De Kruisheren, die tijdens ds oor log korte tijd in Bussum hebben ver bleven, zullen er waarschijnlijk reeds volgende maand terugkeren, thans om er de leiding te nemen van het aldaar te stichten tweede Katholieke lyceum in het Gooi. De bedoeling is evenwel dat het merendeel van de leerkrachten leken zullen zijn. Het lyceum wordt voorlopig gevestigd in een bestaand gebouw aan de Wil lemslaan en zal later worden ver vangen door een nieuw gebouw op het naastgelegen terrein. Het lyceum, dat zal zijn toegewijd aan de H. Vitus, patroon van het Gooi, zal in September starten met vijftig leerlingen, te verdelen over twee eerste klassen. Deze nieuwe on derwijsinstelling zal aldus het over bevolkte katholieke lyceum te Hil versum nog pas zeer aanmerkelijk vergroot) kunnen ontlasten. Inmiddels vordert de enorme nieuwbouw van de Kruisheren nabij Amersfoort; het wordt een complex, dat in grootte de naastgelegen meis jesscholen van O.L. Vrouw Ter Eem overtreft. Vrijdag kreeg de lijn van het eni ge Nederlandse bergspoor, dat Nijme gen met Berg en Dal verbindt, kort sluiting en deze meldde zich door een grote steekvlam uit een van de schakelkasten. De trambestuurder schakelde on middellijk de stroom uit en trok de beugel van de voedingsdraad, zdat er niets had hoeven te gebeuren, als niet de passagiers in paniek geraakt wa ren. Onmiddellijk toen de steekvlam uit de schakelkast schoot, kwam het reisgezelschap, afkomstig uit Gro ningen, in hevige beroering. Enke len begonnen de dikke ruiten van de tram in te slaan om zich tussen de scherven door naar buiten te wer ken, anderen meenden dat zij met wat doorzettingsvermogen best als eerste de tram zouden kunnen ver laten, ook al stonden zij in het mid den en zo raakten verscheidene per sonen min of meer ernstig gewond. De tram had geruime tijd vertra ging en de toegeschoten dokters hadden handen vol werk om de vele snijwonden en kneuzingen een voor lopige verzorging te geven. VARKENSPEST IN KETHEL De veeartsenij kundige dienst te Rotterdam heeft onder de varkens van de landbouwer C van der E. te Kethel, bij Schiedam aan de Woud weg een geval van varkenspest ge constateerd. Straffen voor de A'damse stakers Behalve de Amsterdamse stakers, die door de gemeente Amsterdam ont slagen werden, omdat zij een leiden de rol in d^ wilde stakingen hadden gehad, zijn alle andere stakers door de gemeente disciplinaire straffen met drie dagen schorsing en inhou ding van salaris, hetgeen neerkomt op het niet uitbetalen van de sta kingsdagen. Voorts zijn alle stakers voorwaar delijk ontslagen met een proeftijd van drie jaar. Een onderscheid is gemaakt tussen het personeel, dat reeds eender aan stakingen deelnam en oersoneel, dat' voor de eerste maal in staking ging. De eerste groep kreeg een schor sing van vier dagen met inhouding vgn loon, terwijl zij tevens voor lij den, variërend van 3 tot 24 weken, in een lagere salarisklasse zijn geplaatst. De groep, die voor de eerste maal in staking ging, kreeg de bovcnver- rre.'de 3 dagen schorsing en een vo<rwaardelijke terugzetting in een lagere salarisklasse voor de tijcl van 6 weken met een proeftijd van 1 jaar. AMSTERDAMSE STAKINGSREL. Toen vanochtend omstreeks elf uur na de vergadering in Krasnapolsky de stakende Amsterdamse arbeiders in optocht naar het gebouw van de centrale bond van werknemers in het transportbedrijf aan de Stadhouders kade waren vertrokken, een bond, die bij het N.V.V. behoort, troffen zij daar een aantal politie-agenten aan, die er tevoren reeds hadden post gevat. Aanvankelijk verliep het voorbij trekken rustig, doch toen de demon stranten zich aan de overzijde te genover het gebouw opstelden, kwam de politie in actie. Enkele minuten na elf uur, toen een stationcar met ter assistentie geroepen agenten verscheen, werd onmiddellijk een begin gemaakt (met zachte drang) met 't versprei den der demonstranten; Toen de honderden arbeiders talm den, trokken de agenten hun gummi- Xii'üjppels en openden de aanval op de arbeiders. Deze verzetten zich en bloc, drongen in gesloten formatie tegen de agenten op en sloten een aantal van hen in. Eén der agenten werd van achte ren besprongen en op de grond ge worpen. Een ander ,die dit zag ge schieden, trok daarop zijn pistool en loste een waarschuwingsschot in de lucht. Inmiddels was versterking voor de agenten gearriveerd. Twee motorzij spannen begonnen heen en weer over de trottoirs te rijden in een poging om de demonstranten te verspreiden. Iets later volgden radiowagens. In totaal waren er toen naar schatting dertig agenten aanwezig. Zij zetten de Stadhouderskade tus sen de Van Woustraat en de Hemo- nystraat voor alle rij verkeer af en veegden daarna gezamenlijk het af gezette terrein schoon. Tijdens het relletje werd een ar beider neergeslagen. Hij bleef op de .giond liggen en werd na ongeveer twintig minuter door een ambulance van de G.G. en G.D. weggebracht. Tegen half twaalf, toen de demon stranten in verspreide groepjes bui ten het afgezette terrein waren ge dreven, was de rust min of meer her steld. De katholieke vereniging van han delsvertegenwoordigers St. Christof fel zal protesteren tegen de verho ging van de spoorwegtarieven per 1 September aanstaande. Dit is door de samenwerkende or ganisaties van handelsreizigers ook reeds eind 1954 gedaan, toen de eer ste geruchten over een voorgenomen tariefsverhoging in omloop kwamen. Er is, aldus de vereniging, nooit ge legenheid geboden de kenbaar ge maakte bezwaren nader toe te lich ten. Voor de handelsagenten die geheel zelfstandig werkzaam zijn en voor de ^vertegenwoordigers die de abonne menten uit de provisie moeten beta len, betekent de tariefsverhoging een vermindering van inkomsten, die niet in overeenstemming is met de door de regering gevolgde prijspolitiek. Zo zeide ons de voorzitter van St. Christoffel. Er is wel een spoorweg- raad, doch die heeft volgens hem geen enkele bemoeiing met de tarie ven. Na de oorlog zijn de abonne menten tóch al op verscheidene punten beperkt, zodat bijvoorbeeld een aantal kleine stations daarmee niet bereikt kunnen worden Naar de mening van de voorzitter van St. Christoffel zijn voor deze beperkin gen compensaties zeer wenselijk. DODELIJKE BOTSING Zaterdagmorgen is de 23-jarige motorrijder M. Vrieze uit Ruurlo ter hoogte van de grens Ruurlo-Zelhem aacn de Tolhutterweg in botsing ge komen met een aanhangwagen, ten gevolge waarvan hij werd gedood. SPOORWEGWACHTER GESCHORST Een spoorwegwachter van de over weg aan de Overschiesestraat te Schiedam is in zijn functie geschorst. De man is voorlopig bij de rangeer dienst aangesteld. De vorige week opende hij, nadat een trein uit de richting Den Haag gepasseerd was, de bomen te vroeg, want uit de te genovergestelde richting naderde een andere trein. Gelukkig zag de machi nist van deze trein dat de bomen te gen de voorschriften in open ston den en bracht de trein tot stilstand. Had hij dit niet gedaan, dan zouden er op deze drukke verkeersweg waar schijnlijk ongelukken gebeurd zijn. De zaak wordt nader onderzocht. 15-JARIGE JONGEN VERDRONKEN Tijdens een dagtochtje, dat de 15- jarige Sjoerd Wynia uit Bolsward Zaterdag j.l. in gezelschap van een vriend naar Terschelling maakte, heeft hij zich hoewel hij niet goed zwemmen konzover in zee ge waagd, dat hij gegrepen werd door de vrij krachtige ebstroom, die hem naar zee sleurde. Toen zijn vriend van de schrik be komen was en tot het besef kwam hulp te gaan halen, was het reeds te laat. KONINGIN EN PRINSES NAAR NOORWEGEN. H.M. Koningin Juliana vergezelt dit jaar prinses Wilhelmina op haar vacantiereis in Noorwegen. De ko- ningin en de prinses zijn hedenoch tend vertrokken. De reis, welke ruim veertien dagen za' duren, draagt een strikt incognito karakter. STAATSLOTERIJ: PRIJS 30.000 In de tweede klasse van de 528ste staatsloterij is vandaag de prijs van 30.000.gevallen op lot 8840. VERBETERINGEN STAATS LOTERIJ. In de loterij-lijst var heden moe ten de volgende wijzigingen worden aangebracht: 1000 moet vervallen; 19281 rnc.-t vervallen; 19182 toevoegen; 2746 moet zijn 2646; 2383 moet zijn 2382. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 20.15 Act., journ. en weerber. spel. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 3.18 Gram. 9.00 Idem. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgenw. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amus. muz. 11.30 Klarinet en piano. 12.00 Musette ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.35 Twee piano's. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13 25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Si belius Festival te Helsinki. 14.55 Boekbespr. 15.10 Pianorecital. 15 40 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Gram. 17.30 Amus. muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianorecital. 18.30 R.V.U Dr. A. Saalborn: „Thomas Morus". 19.00 Gram. 19.05 Amateursprogram. 20.00 Nieuws. 20.05 Journ. 20.15 Amus. muz. 21.15 Promenade ork. koor en sol. 22.00 „Ik doe nergens aan", caus. 22.15 Stijkkwt. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.2524.00 Idem. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 „Lichtba ken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 1130 Gram. 11.50 „Als de ziele luis tert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nieuws. 13.20 Dans- muz. 13.45 Gram. 14.00 Hobo, klari net en fagot. 14.30 Kamermuz. 15.00 Gram. 15.30 „Ben je zestig". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee: J. Th. Verstelle: „Kartering van de wa teren". 18.00 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Operamuz. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Avondgebed, en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 „Uit het Boek der Boeken". 21.15 Altviool en piano. 21.45 Gram. 21.50 Rep. v. h. Int. Pax Christi Congres. 22.00 Kamerork. en soliste. 22.45 Kamerkoor. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Scheepsberichten AAGTEKERK 6 te Suez. ABBEKERK p. 7 Ouessant, 8 Antwerpen verw.; AL CYONE 7 te Abadan. ALDABI 6 v. An- tonina n. Montevideo. ALMKERK 6 te Genua. ALTAIR 6 v. R'dam n. Santos, p. 7 Ouessant n. Las Palmas. ALWAKI 8 te Colombo. APPINGEDIJK 5 v. Rio de Janeiro n. New York. BANTAM 7 te Los Angelos. BOSCHFONTEIN 7 te Zanzibar CALTEX DELFT p. 7 Gibraltar, 11 te R'dam verw. CALTEX NEDERLAND 7 te R'dam. CRADLE OF LIBERTY 7 van Port Said n. Philadelphia. DRENTE 6 v. Belawan n. Aden. DUIVENDIJK 5 van Los Angelos n. Cristobal. EEMLAND 7 v. Refice n Las Palmas. ESSO AMSTER DAM p. 7 Finisterre n Antwerpen. ESSO DEN HAAG 7 te Sidon. GAASTER- KERK 8 te Manilla. GROOTE KERK p. 6 Ceylon n. Penang. GUINEEKUST p. 6 Finisterre n. Dakar. HILVERSUM 7 te Bandarmashur. JUPITER 6 van R'dam n. Sevilla. KELLIA 6 v. Suez n. Singapore. KOTA BAROE 7 v. Singapore n. Port Swettenham. KOTA INTEN 6 v. R'dam n. Hamburg. LAERTES p. 7 Penang n. Aden. LAURENSKERK 8 te Marseille. LOPPERSUM p. 7 Ouessant n. Ceuta. MAASDAM 7 te Bermuda MADOERA 7 van A'dam n. Lissabon. MEERKERK 6 te R'dam. MELISKERK p. 6 Finisterre n. Marseille. MITRA 6 te R'dam. NIEUW AMSTERDAM 6 v. Southampton n. New York. OOSTKERK 4 v. Fremantle n. Mei bourne. OOTMARSUM p. 7 Ouessant n. Bermuda. ORAN.TEFONTEIN 7 te East- london. OUWF.RKF.RK 7 v. Port Said n. Genua. OVERIJSEL 6 v. R'dam. n. Svd- ney, 7 te Le Havre. POF.LAU LAUT 8 te Ti. Priok. POLYDORTTS 8 te Singapore. PRINS FREDERIK WILLFM 7 v. R'dam n. Montreal. PRINS WILLEM IV 6 te Le Havre. RADJA 6 v. Singapore n. Port Swettenham. RUYS 7 te Rio Janeiro. SALATIGA 6 v. Karachi n. Basrah. SA- WEG A 6 v. Tj Priok n. A'dam. SCHIE- DIJK 6 te Galveston. SINGKEP 7 te Suez. STAD ALKMAAR 6 v. Wabana. 7 240 m. NO Kp Race n. Engeland. STAD MAASTRICHT 6 te Savona. TALISSE 7 te Port Said. TARAKAN 7 v. Suez n. Perz. Golf. TERNATE 7 te Marseille. UTRECHT 6 v. R'dam n. Tj. Priok. WEL TEVREDEN 8 te Makassar. WESTER- DAM 6 v. New York n. R'dam. WIEL- DRECHT 7 te Pto Covenas. WONORA- TO 7 te Belawan. ZIJPENBERG p. 7 Ouessant, 9 te IJmuiden verw.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2