Idyllisch onthaal op Boelganins landgoed Moordenaar van Woerdense apen! is gisteren uit Leeuwarden ontv Rhee wil bestandscommissie voor 13 Aug. uit het land hebben Net als in de dagen van Marie Antoinette Grote atoomconferentie te Genève m President Eisenhower imiteerde professor Einstein TOT NU TOE SPOORLOOS Ongelukken in de Alpen S)e QMócOoiVtaMt MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13570 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd-, f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et p. man. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Buitenlandse diplomaten in ongedwongen sfeer Maarschalk Boelganin, de Russische premier, heeft Zondag de hoofden van alle buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in Moskou op zijn landgoed „Datsja" ontvangen. Ongeveer 250 gasten waren aanwezig, onder wie de hoofden van 45 bui tenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen en een aantal permanente buitenlandse correspondenten in Moskou. De maarschalk bood zijn gasten op zijn landgoed, dat vroeger heeft toebehoord aan Katharina de Grote, een uit zes gangen bestaande lunch aan en onthaalde hen op een concert. Van Russische zijde waren ook aanwezig, de secretaris van de commu nistische partij, Nikita Chroesjtsjef, en enkele andere communistische leiders. Het is de eerste maal, dat een Russische premier buitenlandse diplomaten op zijn landgoed heeft ontvangen. De sfeer was de gehele dag zeer ongedwongen. Maarschalk Boelganin verklaarde tegenover zijn gasten te hopen dat zulke bijeenkomsten in de toekomst meer zullen worden gehouden. VREEDZAME TONEELTJES. Hoe vrolijk en ongedwongen het er op het landgoed van Boelganin is toegegaan, blijkt wel hieruit dat vice- premier Mikojan met mevr. Charles Bohlen, de echtgenote van de Ame rikaanse ambassadeur, en haar 15- jarig dochtertje Avis in een bootje stapten en een roeitochtje gingen 'maken. Dit bijzonder vreedzaam to neeltje werd nog bekroond door een vriendschappelijke roeiwedstrijd tus sen Mikojan en Bohlen zelf, waarbij de Russische vice-premier in de Amerikaan zijn meerdere moest er kennen. Het geheel begon op het Versailles van Marie Antoinette te lijken toen men een vrolijk koutende Ohroestsjef en de anders zo bars uitziende maar schalken Zjoekow en Konjew te za- men met een aantal dames aardbeien en frambozen zag plukken, die zorg vuldig in mandjes werden gedaan. Tussen alle boot- en autotochtjes, dansen en het aardbeien plukken in was er een overdadige maaltijd van acht gangen, die twee uur duurde en in de open lucht onder een afdekking van canvas geserveerd werd. Deze luisterrijke maaltijd, waarvoor de schotels aangedragen werden door 100 obers en diensters, deed middel eeuws aan van overdaad en pracht. De diensters kwamen in lange rijen van het mooie rood-stenen landhuis van Boelganin, dat op een heuvel op 100 km. van Moskou gelegen is, door het park van pijnbomen en perken met de hoog-opgetaste schotels aan dragen. VOOR HERHALING VATBAAR. Er waren slechts twee belangrijke toasts. Een kwam van Boelganin. Hij zei o.a.: ,Ik ben van mening, dat er niets werkelijk verrassends in ons samenzijn schuilt, want het is de af gelopen periode in de internationale politieke arena geweest, die inder daad zonder precedent was. De geest van vriendschap, die in Genève tot stand gekomen is, heeft ons samen zijn hier mogelijk gemaakt". Boelganin verklaarde te hopen, dat dit pas de eerste van veel van der gelijke partijen zou zijn. De Birmese ambassadeur stelde in zijn antwoord-toast voor „een jaar lijks diplomatendiner" te houden ter ere van de Sow jetleiders eri uit dank voor hun vele vriendelijkheden. Boelganin heeft nog met de Britse zaakgelastigde Parrott voor het tele visietoestel gezeten om de wedstrijd SpartakWolverhampton Wanderers te volgen, die in Moskou gespeeld werd. Sommige autoriteiten brachten hun echtgenoten mee. Boelganin zei, dat zijn vrouw niet kon komen, omdat zij lerares Engels in Moskou is en thans op vacantie was. Een verslag gever vroeg Boelganin of hfj wat Engels van zijn vrouw zou leren voordat hij naar Londen ging. „Ik heb al 25 jaar lang getracht van haar Engels te leren, maar zonder succes", zei de premier. Tijdens een der concertnummers raakte de eerste vice-premier Kaga- novitsj naar het scheen zo ontroerd, dat hij zijn tranen moest drogen, toen het lied „Russky Roman" gezongen werd. Mikojan bleek zijn humeur aller minst verloren te hebben door de verloren roeiwedstrijd, want korte tijd later kon men hem te midden van een groep diplomaten, Sowjet- functionarissen en bekende sterren van het Bolsjoi-theater vinden, waar hij onvervaard een Armeense volks dans ten beste gaf. De hele groep gaf met handgeklap het rhythme aan en zong luidkeels de melodie mee. On der de zangers bevonden zich Mo- lotof, Chroesjtsjef vice-premier Ka- ganowitsj en vice-premier Perwoe- chin. Atoomenergie voor vreedzame doeleinden Ruim 2000 deskundigen op wetenschappelijk gebied uit 72 landen zijn dit weekeinde in Genève aangekomen om deel te nemen aan de interna tionale conferentie over het gebruik van atoomenergie voor vredesdoel einden, die vandaag in het paleis van de Verenigde Naties te Genève is geopend. Tien jaar nadat de eerste atoombom boven Japan werd uitgeworpen, gaat de wetenschappelijke wereld confereren over de vooruitgang die de atoom energie de mensheid kan brengen. Uitwisseling van gegevens zal op deze conferentie op zeer grote schaal plaats vinden. Er zijn bij het secretariaat namelijk niet minder dan 1071 verhandelingen over allerlei aspecten van het gebruik van atoomenergie binnengekomen, en ongeveer 460 daarvan zullen in de loop van de komende twee weken mondeling worden behandeld. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft Maandag ochtend bij de opening van de inter nationale conferentie over het vreed zaam gebruik van kernenergie een rede uitgesproken, waarin hij wees op het historische belang van het feit, dat vooraanstaande geleerden uit zoveel landen zich gaan beraden over de wijze waarop hun weten schap zo veel mogelijk de mensheid ten goede kan komen. Het uitwisselen van wetenschap pelijke en technische gegevens, dat hier zal plaats vinden, zo zeide hij is slechts een eerste stap, maar het is een belangrijke en onmisbare eerste stap. Gezien de hulp van de deelne mende regeringen bij de voorberei dingen tot deze conferentie en ge zien de aard* van de bijdragen, die zij tot haar resultaat leveren, bestaat er alle hoop dat deze eerste stap zelfs nog waardevoller zal blijken te zijn dan men had verwacht. Boodschap van Eisenhower. „Het atoom zelf heeft geen natio naliteit en kent geen grenzen. Het is moreel, noch immoreel. Slechts de mens kan het ten goede of ten kwa de richten", aldus zegt president Eisenhower in een boodschap aan de conferentib. De atoomwetenschap is „het meestbelovende instrument voor de verbetering van het leven van de mens en de uitroeiing van kwaad als ziekte, onwetendheid en en economische stilstand, waaruit wanorde en oorlog ontstaan", aldus de Amerikaanse president. Dreigend brandstoftekort. Twee Britse geleerden hebben er op de internationale conferentie voor vreedzaam gebruik van atoomener gie op gewezen, dat men snelle vor deringen zal moeten maken bij het aanwenden van kernenergie als alge mene krachtbron, wil de wereld zich niet voor een schaarste aan brand stof zien geplaatst. De twee geleerden E. A. G. Ro binson van de universitait van Cam bridge en G. H. Daniel van het Brit se ministerie voor brandstof en ener gie zeggen in hun rapport dat de brandstofvoorraad, indien niet op grote schaal gebruik kan worden ge maakt van nieuwe energiebronnen, in het jaar 2025 nog maar voor 300 jaar toereikend zal zijn. In Hilversum vierde internationale folklore hoogtij Van de pas overleden geleerde Einstein wordt verteld, dat hij eens tijdens een hittegolf college gaf aan een Weense universiteit. De studenten, die meenden, dat de geweldige hitte hen wel excuseerde, hadden hun jasje uitgetrokken en volgden in hemdsmouwen het college van de beroemde professor. Aan het eind van het college zei Einstein: „Mijne heren, tot mijn genoegen heb ik ge zien, dat U het zich tijdens dit college een weinig gemakkelijk gemaakt hebt en de hitte in hemsmouwen getrotseerd hebt. Ook ik had het erg warm en zou graag mijn jasje uitgetrokken hebben, maar de hoog achting, die ik U allen toedraag, heeft mij hiervan weer houden", President Eisenhower heeft thans behalve de eerste letters van zijn naam, ook deze gebeurtenis met de grote geleerde gemeen. Tijdens de wekelijks persconferentie was de journalisten in verband met de grote hitte, die momenteel in Washington heerst, toestemming verleend de conferentie in hemdsmouwen bij te wonen. President Eisenhower verscheen echter correct in colbertjasje; hij heeft kennelijk voor hetere vuren gestaan. In Hilversum is een folkloristisch festival gehouden, dat door de deelname van een aantal Europese landen een internationaal karakter kreeg. Ook ons land was goed vertegenwoordigd, o.a. door de Twentse „Boggelriederfc" uit Losser, die op hun merkwaardige fietsen grote bijval oogstten. Russisch vliegtuig verongelukt Een Russisch vliegtuig met aan boord een delegatie Noorse vrouwen, die een bezoek bracht aan de Sovjet- Unie, is Zondag op weg' van Stalin grad naar Moskou verongelukt, al dus heeft het Noorse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Behalve de tien leden van de dele gatie, bevonden zich aan boord van het vliegtuig, een gewoon passagiers toestel, tien Russische passagiers en vijf bemanningsleden. Alle inzitten den kwamen bij het ongeluk om het leven- De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De Noorse delegatie was verleden week Maandag in Moskou gearriveerd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie op uitnodiging van de Russische commissie van anti-fascis tische vrouwen. De deelneemsters aan de delegaties waren vertegen woordigsters van verschillende Noor se vrouwenorganisaties. Te zamen met de 30-jarige Herman Houben uit Maastricht is in de vroege ochtenduren van gistermorgen de 29- jarige moordenaar van de Woerdense agent A. van Eek, de Bodegraver Chris J. Blanken, uit de strafgevange nis van Leeuwarden ontsnapt, waar de Bodegraver een levenslange ge vangenis onderging. De ontsnapping is nogal sensatio neel tenuitvoer gebracht via een dakgoot, vanwaar de twee gevange nen zich met lange touw naar de tien meter lager gelegen gr0nd hebben laten zakken. Hoe zij op het dak gekomen zijn, hoe zij het touw hébben weten te bemachtigen en hoe zij tenslotte over de brede gracht gekomen zijn, die het gehelegevangeniscomplex omgeeft, is voorlopig een raadsel. Betogingen in Zuid-Korea Zuid-Korea heeft de neutrale be standscommissie een ultimatum ge- stuur om het land vóór Zondag a.s. t© verlaten. Deze stap is in hoofdzaak gericht tegen de Tsjechische en Pool se leden van de commissie. De Zuid- koreaanse regering beweert dat zij als communistische spionnen optre den. De andere leden van de commis sie, die toezicht op de naleving van het bestand moet houden, zijn Zwit sers en Zweden. Als gevolg van de zenuw-oorlog van de regering tegen de communis tische bestandsinspecteurs gist het overal in Zuid-Korea. Van alle kan ten worden berichten over demon straties en botsingen ontvangen. In Seoel en in de havens Poesan en Intsjon, waar zich inspectieploegen van de commissie bevinden, is Za terdagavond gedemonstreerd. De be togers, voor het merendeel oudstrij ders, verzamelden zich in groten ge tale voor de gebouwen waarin de commissieleden zijn ondergebracht. Zij eisten het vertrek van de com missie. In Poesan kwamen betogers in bot sing met Amerikaanse wachten voor de commissiegebouwen. Vier demon stranten werden gewond door bajo netsteken. Te Intsjon heeft een joelende me nigte van 6.000 personen de inspectie- ploeg van de^ veiligheidscommissie op een eilandje in de haven belegerd. De demonstranten bekogelden Ameri kaanse wachtposten met stenen en gebroken flessen. Amerikaanse gevechtswagens en infanteristen bewaakten de tsmalle dam van het eilandje naar het vaste land, maar sommige demonstranten voeren in bootjes rondom het eiland je. Er werd betoogd ter ondersteu ning van de eis van president Syng- man Rhee tot teruggave aan Zuid- Korea van gebieden ten Zuiden van de 8ste breedtegraad die sinds de Koreaanse oorlog onder Noordkore- aans gezag staan. Synghan Rhee heeft inmiddels in een interview verklaard, niet be doeld te hebben dat hij van geweld gebruik wilde maken voor de over neming van bovengenoemde gebie den. Twee Nederlandse toeristen i„ Oostenrijk, de dames Corrie van der Glas en Corrie Groothuizen, zijn in het Zillerdal van een autobus geval len. In zorgwekkende toestand zijn ze naar het ziekenhuis te Schwaz overgebracht. Bij het Meer van Achen in Salz- kammergut is een 22-jarig Belgisch meisje, Christiane Homble, dodelijk verongelukt. De groep, waartoe het meisje be hoorde, was 's avonds door slecht weer overvallen en verdwaald. Zon der onderdak werd de nacht doorge bracht. Het verongelukte meisje heeft nog getracht een alpenhut te vinden. Groot alarm Alle politieposten door het gehele land zijn gealarmeerd en hun is de waarschuwing gegeven, dat de Bode graver als zeer gevaarlijk moet wor den beschouwd. Zoals men zich zal herinneren werd de Bodegraver per 18 December 1953 tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij in de nacht van 14 op 15 November 1952 de Woer dense agent A. van Eek neerschoot, toen deze hem en zijn broer wilde aanhouden na een gemelde poging tot autoroof. De beide vluchtelingen zijn gekleed in een manchesterbroek, bruine pilo broek, khaki-overhemd, zwarte das en zwarte schoenen. Het signalement van de Bodegra ver luidt: lang 1.72, donker blond haar, blauwe ogen, blonde wenk brauwen, spitse kin, ovaal gezicht en fors postuur. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te s 10 uur). MINDER WIND Wisselende bewolking met j aanvankelijk hier en daar mor gen ook zonnige perioden. Vrij krachtige en tot matig of zwak i afnemende N.W. wind, draaiend naar Noordoost. Dezelfde temperaturen vandaag of iets hogere. 9 Aug. zon op 5.14, onder 20.20: maan op 21.57, onder 12.12. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE LOCARNO BERLIJN MUNCHEN ROME AJACCIO MALLORCA zw. bew. zw. bew. licht bew. regenbui onbew. regen licht bew. licht bew. half bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. licht bew. half bew. onbew. onbew. 21 C. 19 20 16 19 18 22 24 23 26 22 24 28 26 30 Korreltje De worstelaar, die volgens een oude Griekse sage zich oefende door een kalf te dragen, kon ten slotte een stier optillen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1