S)e CeidoeSoti/fcci/rit Disconto-verhoging in 3 landen Adenauers a.s. bezoek aan Moskou Na de kunstmaan het kunstmatige maanlicht Mijnramp in Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 BONN IS NIET ENTHOUSIAST De Sowjet-Unie heeft voorgesteld, dat de Westduitse bondskanselier Adenauer aan het einde van deze of in het begin van volgende maand naar Moskou komt voor zijn voorge nomen bezoek. Dit voorstel was vervat in een no ta, welke de Russische ambassadeur te Parijs, Vinogradof, zijn Westduitse ambtgenoot in deze stad, baron Voll- rath von Maetzan, persoonlijk kwam overhandigen. het probleem der Duitse hereniging te spreken. Men gelooft in Bonn niet meer aan opzienbarende voorstellen van de Sowjet-Unie die voor Duits land verleidelijke voorstellen tot ver eniging van het land zouden inhou den. Veeleer rekent men in West- duise regeringskringen met de mo gelijkheid, dat de Russen Adenauer met lege handen naar huis terug zullen willen sturen teneinde zijn politiek prestige in de Bondsrepu bliek te verzwakken. Men rekent er op, dat de Russen een diplomatiek contact met Bonn zullen willen gebruiken als een soort sanctie op de verdeling van Duits- Volgens de nota moet er tijdens i land. De wijze waarop de Russische het bezoek van Adenauer te Moskou gesproken worden over het vestigen van diplomatieke en culturele con tacten tussen beide landen. Deze Russische uitnodiging aan dr Adenauer is in Bonn met sombere voorgevoelens ontvangen. Het door Moskou voorgestelde conferentie schema blijkt namelijk de daar be staande vrees te bevestigen, dat de Sow jet-regering niet bereid zal zijn in dit stadium met dr Adenauer over In Gelsenkirchen (W.-Duitsland) heeft gisteren een mijngasontplof- fing plaats gehad. Er zijn tot nu toe 16 lijken van slachtoffers geborgen. Er worden er nog 25 vermist. De reddingswerkzaamheden wor den onder uiterst moeilijke omstan digheden met alle kracht voortgezet. De ontploffing volgde op een brgnd ondergronds, die op onverklaarbare wijze was uitgebroken. In dezelfde mijn vonden in Mei 1950 78 mijn werkers, eveneens bij een ontplof fing, de dood. MENSELIJK VERNUFT l/ORIGE WEEK WERD de tijd voor 'n ogenblikje een halve eeuw te ruggezet; dat was toen die Fransman met een vliegtuig, dat een trouwe copy was van Bleriots toestel, het Kanaal overstak. Wat was dat een sensatie vijftig jaar geleden! Een mens had 'bewezen, dat hij over de zee kon vliegen; de eeuwen-oude droom van Icarus was werkelijkheid geworden. En menig een zal toen gezegd hebben: Er zit meer in die waaghalzerij dan ik tot nu toe gedacht heb. Wij zijn sinds 1907 alweer 0 een halve eeuw verder geko men en een vliegtocht over het Kanaal is minder dan een peule- schil. En weer is er nu een sensatie, een ongelooflijk wonder van menselijk vernuft en menselijke overmoed: binnenkort gaan we kunstmatige ma nen om de aarde laten cirkelen. Het idee is niet nieuwe meer, zeker, wij hebben van die plannen reeds eerder gehoord. Maar tot nu toe hebben wij ze altijd naar het rijk van de fanta sieën verwezen, evenals al die rei zen naar de maan en naar Mars of Venus, welke binnen afzienbare tijd tot de bruikbare mogelijkheden zou den behoren. Plotseling staan we echter voor het feit, dat die wonderlijke fantasieën inderdaad tot leven gewekt gaan worden. Niet alleen Amerika blijkt met ver gevorderde plannen rond te lopen, maar ook Rusland beweert reeds zo ver gevorderd te zijn.dat binnenkort zo*n kunstmatige satelliet de lucht in gaat. Een nieuw tijdperk blijkt te zijn geopend; de mensheid klopt aan de deur van de grote wereldruimte. Zo als de kleine mens een halve eeuw geleden om toegang verzocht tot het rijk van de lucht, zo vraagt hij thans toegang tot de onmetelijke ruimten daarbuiten. Is deze overmoed te groot? Is dit hoogmoed, die noodzakelijk ten val moet komen? Honderd jaar geleden zou men dat ook van de vliegpliannen gezegd hebben. Men vond dat toen onmo gelijk en 't was ook onmogelijk bij de toenmalige stand van wetenschap en techniek. Over nogmaals honderd jaar zal ons nageslacht lachen om het gestumper van tegenwoordig. Want bij al onze kennis en al onze wetenschap zijn we maar heel kleine mensjes, die nog veel te leren heb ben. Wij zijn nog altijd kinderen, die bij elke stap iets nieuws en wonder baarlijks ontdekken en die telkens hun inzicht in het wereldbestel moe ten herzien. Want er is nog zoveel, dat de mensheid niet weet. En er is nog zoveel dat de mensheid niet kan: bijv. de vrede bewaren. leiders in de jongste weken weer het Oostduitse regiem gespaard hebben, heeft veie nog gebleven illusies in Bonn verstoord. Alles bijeen kan men gevoeglijk zeggen, dat de con ferentie door de leidende politici in Bonn met de zwartste voorgevoe lefis wordt tegemoetgezien. OUD-WAARNEMEND HOOFD VAN HET INDONESISCHE DEVIEZEN- INSTITUUT GEARRESTEERD. De militaire politie heeft Woensdag het oud-waarnemend hoofd van het Indonesische deviezeninstituut, Van D. gearresteerd. Dit is een onderdeel van een actie, die tegen de corruptie wordt gehouden. Door deze corrup tie zou 300 millioen aan buitenlandse valuta verloren zijn gegaan, aldus een woordvoerder van de militaire politie. Officiële struikroverij De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger in Teheran pleegt overleg met de andere diplomatieke missies om te komen tot gezamenlij ke maatregelen tegen een soort van „officiële beroving", waarmee lucht reizigers in Perzië op het ogenblik hebben te kampen, aldus meldt de „Volkskrant". Sinds het begin van de vorige week wordt deze reizigers meegedeeld, dat zij het land niet kunnen verlaten, voordat zij een flink bedrag hebben betaald aan het gemeentebestuur van Teheran. Het gemeentebestuur int het geld zo wordt gezegd voor de Perzische „Rode Leeuw en Zon"-organisatie dat is zoiets als de nationale Rode- Kruisvereniging. Luchtreizigers voor de Verenigde Staten mogen niet vertrekken zonder 50 gulden te betalen. Passagiers voor Europa moeten 40 gulden neerleg gen en van degenen, die naar het Midden-Oosten gaan wordt 30 gulden geëist. De luchtvaartmaatschappijen die Teheran aandoen hebben gepro- I testeerd bij de internationale orga nisatie voor luchtcontrole en de Per zische minister-president, Ala. Deze maatschappijen en hun reizigers wacht inmiddels een nieuwe bedrei ging. Bij het Perzische parlement zijn twee wetsontwerpen ingediend: volgens het ene moet op elk passa gebiljet voor luchtreizen drie per cent belasting worden betaald en het tweede voorziet in een staatsbelas ting van niet minder dan 300 tot 400 gulden, te betalen door iedere passa gier, die het land Verlaat. In Euro pese diplomatieke kringen worden deze heffingen „struikroverij" ge noemd. MET 'N PONDJE NATRIUM Natuurkundigen in dienst van de Amerikaanse regering zullen de vol gende maand trachten, kunstmatig maanlicht boven Nieuw Mexico tot stand te brengen, zo is Woensdag in Washington bekend gemaakt. Hiertoe zal o.m. een raket met een betrekke lijk geringe hoeveelheid natrium af geschoten worden, waarbij het na trium op de vereiste hoogte als damp wordt verspreid, mogelijk door mid del van een explosie. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft de proef hoofdzakelijk ten doel, de juist heid vast te stellen van de veronder stelling, dat in de ijle atmosfeer on geveer 100 km boven de aarde een laag voorkomt, waarin zich natrium- deeltjes bevinden. De proef zal omstreeks 6 September genomen worden door natuurkundi gen, verbonden aan de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van de luchtmacht. Professor D. R. Bates van de Queens-universiteit te Belfast, heeft Woensdag onthuld, dat ook Engeland kunstmatig maanlicht wil maken door het afschieten ,van raketten met na trium. Enkele ponden natrium zouden een fantastisch licht teweegbrengen, zo verklaarde hij. Het bovenste ge deelte van de atmosfeer bevat, aldus prof. Bates, ongeveer één deel natri um op een billioen andere delen. Door de hoeveelheiden natriumdeeltjes sterk te vermeerderen zou, zo gelooft prof. Bates, het beoogde effect verkre gen worden. DE VERKOOP VAN BOTER DOOR DE AMERIKAANSE REGERING" Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft zijn verkooppro gramma voor boter uit regeringsbe- zit uitgebreid door te bepalen, dat deze boter ook in het buitenland voor industrieel verbruik kan worden ver kocht. Het departement heeft mede gedeeld, dat het overschot boter van kwaliteit A en B voor commerciële uitvoer zal aanbieden ter verwerking zowel voor suikerwerk- als bakkerij- producten als voor andere industrië le doeleinden. Aanvragen voor der gelijke export kunnen van 15 Augus tus a.s. af worden ingediend. De Amerikaanse regering heeft bepaald, dat een aanvraag tot aankoop van cverschotboter moet vergezeld gaan van of gevolgd worden door een schriftelijk bewijs inzake het ver bruik, getekend door een gemachtig de vertegenwoordiger der regering van het land, waar de boter moet worden gebruikt. Indien een dergelijk bewijs niet wordt verstrekt zal de Amerikaanse regering de volle binnenlandse ver koopprijs voor boter berekenen, het geen een veel hogere prijs is dan wordt gevraagd voor verkoop op de wereldmarkt. Dit voorschrift is uit gevaardigd teneinde boterproducen-' ten in het buitenland te beschermen tegen invoer van Amerikaanse boter zonder hun voorkennis. GROTE DROOGTE IN CANADA. De ernstige droogte, welke reeds enige maanden in Canada heerst, heeft alleen in de provincies Quebec en Ontario reeds een schade veroor zaakt, welke volgens de jongste ra ming meer dan 100 millioen dollar bedraagt. De vochtigheid ligt bene den het gemiddelde, de weiden zijn totaal verschroeid en in Zuid-Onta- rio zijn grote hoeveelheden fruit verdroogd. De boeren zijn reeds be gonnen hooi aan hun vee te geven en gevreesd wordt, dat een groot aantal boeren zich bij het begin van de winter van een deel van hun veestapel zal moeten ontdoen, het geen de melkproductie zeer nadelig zou kunnen beïnvloeden. Anderzijds zijn grote oppervlakten bos door brand verwoest. Volgens het Canadese bureau voor de statistiek wordt voor de Cana dese prairiegebieden dit jaar echter een graanopbrengst verwacht, welke boven het gemiddelde ligt. De rijping van het graan is gunstig beïnvloed door het warme weer, doch in som mige gebieden bestaat behoefte aan regen. De kabinetscrisis in Indonesië Terwijl president Soekarno naar Mekka is, sleept zich de kabinetscri sis in Indonesië voort. Vice-president Mohammed Hatta heeft gisteravond mr. Boerhanoed- din Harahap van de Mohammedaan se Masjoemi-partij opdracht gege ven een kabinet te formeren, nadat de eerste drie formateurs gistermid dag hun mandaat hadden terug ge geven. Zij hadden gefaald, omdat de grootste twee partijen, de Masjoemi en de nationalistische PNT, het niet over de positie van Hatta eens kon den worden, aan wie zij hadden ver zocht het premierschap van het door hem samengestelde kabinet op zich te hemen. Hatta droeg na het falen van het „driemanschap", Wilopo van de PNI, Soekiman van de Masjoemi en de partijloze Assaat Datoek Moedo, in overeenstemming met de parlemen taire procedure de Masjoemi op een nieuw kabinet te formeren. Deze partij is de grootste in Indonesië. De Masjoemi wees daarop haar fractie-voorzitter in het parlement, Harahap, als formateur aan. Zijn op dracht is dezelfde als die, welke aan de drie vorige formateurs was gege ven. Hij heeft een week de tijd de crisis op te lossen, die werd veroor zaakt, doordat het leger weigerde de door de regering benoemde chef-staf, Bambang Oetojo, te erkennen. Vrijgelaten vliegers te Hongkong De elf Amerikaanse militaire vlie- YïloAqen w-oïdt 9,Unleó HAene $.eltien jaaA Deze recente opname toont H.K.H. Prinses Irene, de tweede dochter in het Nederlandse Koninklijke gezin, die op 5 Augustus a.s. haar zestiende verjaardag hoopt te vieren. Tegen inflatie-gevaar Zowel in West-Duitsland als in Bel gië is het officiële disconto verhoogd. De Bank Deutscher Laender heeft Woensdag met onmiddellijke inwer kingtreding het officiële disconto ver hoogd van 3 tot 3 ys procent. De Na 11UUM..C ,«»c- tonale Bank van België heeft het of- gers, die uit communistisch China 'iciële, disco"to met ingang van 4 mochten vertrekken, na aldaar twee j Augustus verhoogd van 2% tot 3 pro jaar gevangen te zijn gehouden, zijn i cent* Donderdagmiddag plaatselijke tijd te Hongkong aangekomen. Zij schreeuw den van vreugde, toen zij de grens van de Britse kroonkolonie overschre den. De elf maakten de indruk lichame lijk in een redelijke toestand te ver ren. Wel zagen ze er vermoeid uit. Het ligt in de bedoeling, dat de vlie gers hun reis binnen enkele uren in twee vervoersvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zullen voort zetten, waarbij de Philippijnen het volgende reisdoel zullen zijn. Surinaamse minister woonde Haagse ministerraad bij Tijdens de Dinsdagmiddag in Den Haag gehouden zitting van de Ministerraad was de gevolmachtig Minister voor de Nederlandse Antillen, mr. W. F. M. Lampe voor de eerste maal aanwezig. Op de foto, die tijdens de zit ting werd gemaakt, zien we vap links naar rechts: mr. W. F. M. Lampe; dr. R. Pos, gevolmachtigd Minister van Suriname; mr. L. A. Donker, Minister van Justitie; mr. F. J. F. M. Thiel, Minister van Maatschappelijk werk; J. v. d. Kieft, Minister van Financiën; prof. dr. Zijlstra, Minister van Economische Zaken. Zoals bekend is, heeft een verho ging van de discontovoet de bedoe ling de rentevoet te verhogen en het op deze wijze voor het bedrijfsleven moeilijker te maken credieten te verkrijgen voor uitbreiding van de bedrijven. Men is te Frankfort van mening, dat de verhoging van het disconto voornaipelijk moet worden opgevat als een teken, dat er weer inflatoire druk is in de volkshuishoudingen der Europese landen. Het Westduitse bankdisconto heeft geen verhoging ondergaan sedert de Koreaanse oorlog. Met haar besluit het discontotarief te verhogen heeft de centrale bank- raad van West-Duitsland te kennen i gegeven, dat juist in deze tijd van hoge conjunctuur, het stabiel hou den van de munt het voornaamste doel van de politiek der circulatie bank blijft. De toeneming van de aan het bedrijfsleven verstrekte credie ten, die de laatste tyd valt waar te nemen, was niet de voornaamste re den, waarom tot discontoverhoging is besloten. Het onophoudelijke voortschrijden van de economische expansie van maand tot maand was d^ belangrijkste bron van ongerust heid. De Bank Deutscher Laender achtte kennelijk het ogenblik geko men het gevaar van „oververhitting" te voorkomen, dat onder de opper vlakte ten dele veroorzaakt door niet gerechtvaardigde bewapenings verwachtingen aanwezig is. De prijsstijgingen 0P de goederenmarkt, de koersstijgingen op de beurs en vooral ook de in de komende maan den te verwachten loonronden zijn de eerste tekenen, die een „waar schuwingsschot voor de boeg" schij nen te rechtvaardigen. Onlangs had de president van het directorium der Bank Deutscher Laender de banken reeds verzocht zich een zekere mati ging bij het verstrekken van credie ten op te leggen. Een andere poging tot voorkoming van inflatie is een dezer dagen reeds gedaan door de minister van woningbouw, die voorstelde de aan besteding van bouwwerken voor de overheid uit te stellen tot de win ter, daar de druk op de bouwnijver heid dan minder groot is dan in de zomer. Ook in Amerika. Ook de Amerikaanse Federal Re serve Board heeft gisteren een ver hoging van de discontotarieven voor de „Reserve"-banken in Chicago, Boston en Atlanta (van l3A op 2 en in Cleveland (van 2 op 2\4 goedgekeurd. De andere „Reserve"- banken, in de V. S. zullen weldra volgen. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur) DEZELFDE TEMPERATUUR Overwegend droog weer met X J vrij veel overdrijvende wolken- X velden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Weinig veran- dering in temperatuur. 6 Aug. zon op 5.10, onder 20.25; maan op 20.55, onder 8.23. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bewolkt 20 C. OSLO zwaar bewolkt 24 KOPENHAGEN licht bewolkt 20 AMSTERDAM zwaar bev/olkt 19 LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEUAX GRENOBLE NICE GENèVE ZÜRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA regenbui 20 zwaar bewolkt 18 onbewolkt 22 mist 27 onbewolkt 25 onbewolkt 28 zwaar bewolkt 24 .regenbui 22 zwaar bewolkt 27 geheel bewolkt 19 zwaar bewolkt 21 geheel bewolkt 21 licht bewolkt 22 regen 20 onbewolkt 28 onbewolkt 28 onbewolkt Korreltje Het enige sieraad van de ouder dom is de deugd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1