E WEET.... Zag Grevenbicht Maandagavond de vrijgezellen voorgoed vertrekken Dorstige Brit werd in Amsterdam van alle aardse slijk gezuiverd! Zelfbedieningszaak is geen kruideniersbedrijf WEET U HET OOK NIET SCOOTERS Gemeenteraad van Warmond WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gedood door gerucht? De wakkere gemeentesecretaris uit Grevenbicht meende, dat hij in Ne derland een gezellig plannetje kon ontwerpen en hij riep het vrijgezel lencongres bijeen, maar momenteel is hij weer teleurgesteld naar zijn secretarie teruggekeerd en volgens een verslaggever van de „Maasbode" is het vrijgezellencongres voor het laatst in het Limburgse plaatsje bij eengeweest. Reeds enkele weken voor de aan vang van het congres, dat de afgelo pen dagen gehouden werd, kon men horen fluisteren, dat er „excessen" plaatsvonden. Dit heerlijke woord doet alles vermoeden en vertelt in feite niets, maar een dergelijk ge rucht doet het altijd wel, en hoewel de burgemeester als hoofd van de politie verklaarde, dat er in Greven bicht tijdens het congres geen dingen gebeurden, die het" maanlicht niet zou den kunnen verdragen, „men" zei, dat er excessen plaatsvonden en dus rod delde „men" verder. Voorts kwam Grevenbicht zelf te gen tegen de initiatiefvolle secretaris In het geweer en ook hier weer met een mooi woord geschermd: de dorpsgemeenschap werd doorbroken! Tenslotte zonden enkele verstokte vrijgezellen het gerucht de wereld in, dat Grevenbicht een broeinest van huwelijken was en dat iedere princi- Geen 15 dagen vacantie voor grafici De grafici krijgen geen 15 dagen vacantie drie dagen meer dan vroeger zoals in de nieuwe cao, die was goedgekeurd' door werkne mers en werkgevers in deze bedrijfs tak was voorgesteld. Het college van Rijksbemiddelaars, meldt de„Volks- krant", heeft deze artikelen, in over leg met de regering en de centrale werkgevers-organisaties, geschrapt uit de ontwerp-cao. Wanneer deze voorstellen doorge voerd zouden worden, dan zouden de loonkosten met drie percent ver hoogd worden. In verband met de situatie op de arbeidsmarkt zouden ook in andere bedrijfstakken deze eisen gesteld kunnen worden. De regering wil dit risico niet nemen en heeft daarom de verlangens van de grafici niet ingewilligd. De ontwikkeling van de eetkunst, mensen aan tafel, hoe zij in de loop van de eeuwen aten en dronken, is het onderwerp van de tentoonstel ling in Amsterdam, die tot eind Sep tember a,s. plaats vindt in het ge meentemuseum Willet Holthuysen aan de Herengracht. In vier zalen vindt men gedekte tafels en gezelschappensstukken gen re-stukken en huiselijke taferelen van de hand van de Nederlandse schilders. Door deze schilderijen krijgt de bezoeker een beeld van de tafelgewoonten en de wijze van dek ken en opdienen in verschillende tijdperken. De spijzen op de tafels zijn met historisch overleg bereid door een leraar van de banketbakkersschool St. Nicolaas uit Amsterdam. BOTSING NA STEEK VAN WESP De steek van een wesp had voor de Rotterdamse arts W. H. zeer on aangename gevolgen. Het insect stak hem, terwijl hij in zijn auto op de Rijksweg tussen Putten en Nijkerk reed. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen te gen een boom vloog. Een van zijn vijf kinderen kreeg een hersenschud. ding. De andere inzittenden kwa men er met kleine verwondingen af. De auto werd zwaar beschadigd. piële vrijgezel in Grevenbicht het graf van zijn idealen dreigde te vinden. Deze waarschuwing deed de schrij ver Frans van Oldenburg Ermke op de laatste congresdag verontwaardigd uitroepen: „Vrijgezellen, zijn wij niet eens meer vrij om vrijer te wezen?" Al met al is Grevenbicht dit jaar niet geëindigd met de gebruikelijke beloften voor het volgend jaar; Gre venbicht kan zich weer heerlijk in zijn ondoorbroken dorpsgemeenschap koesteren, de deskundigen zullen een ander excessen-oord moeten zoeken en de vrijgezellen zullen in Greven bicht geen klip meer vinden, die hun vrijgezellenleven bedreigt. „Mis schien" het volgend jaar in België of Duitsland", zegt de bedroefde ge meentesecretaris tot slot, „maar nooit meer in Limburg!" WEER DODELIJK ONGEVAL QP ONBEWAAKTE OVERWEG. Om half zes gisteravond is op de onbewaakte spoorwegovergang te Noordscharwoude een motorrijtuig gegrepen door een locomotor van de spoorwegen. De locomotor reed met twee goederenwagens over dit baan vak met een snelheid van drie a vijf kilometer per uur. Het motorrijtuig kwam in aanraking met de buffers van de locomotor en de bestuurder, de 33-jarige H. J. A. Smit uit Alk maar, werd op slag gedood. TREIN DOODT MOTORRIJDER. Op de onbewaakte overweg aan de Westerweg bij de sluis te Noord- Scharwoude is Dinsdagmiddag de 33- jarige arbeider H. J. Smit uit Alk maar met zijn motor door een goe derentreintje gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis in Alkmaar. Ook politie zuiverde Een dorstige Engelse tourist, die Zondagnacht in gezelschap van twee vrouwen te Amsterdam nog een bor reltje-na-sluitingstijd wilde bemach tigen, kwam na diverse teleurstellin gen twee mannen tegen, die nog wel een tempeltje wisten, waar de slui- tingswet niet tot op de letter nage leefd werd. De vrouwen, die de twee bereid- willigen kennelijk vroeger al eens ontmoet hadden, adviseerden de avontuurlijke Brit niet op de uitno diging in te gaan, maar toen deze zijn dorst boven goede raad stelde, lieten zij hem met zijn twee nieuwe kennissen alleen achter. Via een autoritje belandde men in derdaad in een verlat kroegje en nadat de dorst gelest was, zouden de nieuwe vrienden de Engelsman wel even naar zijn hotel brengen. Het werd een lange rit, die eindig de in het Amsterdamse Bos, doch dit had de Brit pas in de gaten, toen hij na een vriendelijk bedankje wilde uitstappen en een stevige hand om zijn hals en vakkundige vingers in zijn zakken voelde. Nadat hij aldus van alle aardse slijk .gezuiverd was, werd hij de auto uitgesmeten en eerst vond hij, dat hij er nog aardig afgekomen was, want in de auto had hij het gevoel gehad, dat hem niet slechts het aard se slijk, maar .ook het stoffelijk om hulsel ontstolen zou worden. Toen hij echter de balans ging op maken en tot de ontdekking kvfam, dat al zijn vacantiegeld verdwenen was, bekeek hij de zaak weer anders en ging naar een telefoon zoeken om de politie op te bellen. De politie wist in recordtijd de da mes te vinden, die haar weer aan een zuiver signalement hielpen en bin nen twaalf uur zaten twee oude be kenden van de politie bij hoog en laag te beweren, dat zij de Engels man niet kenden. Daar echter zowel de dames als de Brit pertinent ver klaarden, dat zij hen wèl kenden, sloot de politie hen in een klein ver trekje, waar zij het oordeel van de justitie zullen moeten afwachten. VEEL BONEN. In Zeeland is op het ogenblik de pluk van groene bonen in volle gang en honderden personen vinden hier in werk, omdat er dit jaar veel groe ne bonen zijn, Aanvankelijk was de het Warme weer heeft dit próduct zich gunstig ontwikkeld, zodat er thans een redelijke oogst is, zij het niet bijzonder groot. Op de veiling dn Kapelle was Dinsdag een aanbod van niet minder dan 50 ton groene bonen. Deze werden hoofdzakelijk gekocht door de binnenlandse con- servenfabriekenmaar ook de bin nenlandse handel kon flinke partijen gebruiken; de prijs lag rond 48 ct. per kg. De Alkmaarse zelfbedieningszaak B. en W. behoeft in de kruideniers- vacantie niet te sluiten. Dit was de conclusie van de uitspraak in kort geding, die de president van de Alk maarse rechtbank, mr A. D. van Regteren Altena, heeft gedaan naar aanleiding van een eis, namens de Alkmaarse kruidenier L. Blauw door de vakcentrale der drie kruideniers bonden ingesteld tegen de zelfbedie ningszaak. Daarbij werd op straffe van een dwangsom van 50.000 per dag geëist, dat de zelfbedieningszaak de eerste vier dagen van deze week in verband met de algemene kruide- niersvacantie haar deuren zou slui ten. De president refereerde zich aan de uitspraak van de economische po litierechter van enkele maanden ge leden, waarvan intussen de officier van Justitie in cassatie is gegaan en waarbij de zelfbedieningszaak werd vrijgesproken van overtreding der gemeentelijke winkelsluitipgs- verordening, die bepaalt dat kruide- niersbedrijven op een bepaalde mid dag gesloten moet zijn. Hierbij gold de overweging dat de zelfbedieningszaak een gemengd be drijf is en geen kruidenierswinkel in stand matig maar tengevolge van de zin der verordening. Op dezelfde gronden is thans de eis van de krui deniers vakcentrale afgewezen. DODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG. Om half vier gistermiddag is op de boek van de Schenkade en de Adelheidstraat te 's-Gravenhage een verkeersongeval gebeurd, dat aan een 21-jarige Hagenaar het leven heeft gekost. De betrokkene, uit de Jan de Baanstraat, reed op een motor in de richting Voorburg en botste door nog niet vastgestelde oorzaak tegen de blauwe tram van Voorburg naar Den Haag. Hij werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. KORTE golf In het paviljoen „Papier in ons land" is gistermiddag op de „E 55" de 500.000e „mop" melk dat is melk in papierverpakking verkocht door de combinatie van melkhande laren. Koper was de heer B. van Vugt uit Rotterdam, die een mand met alle zuivelproducten, die de com binatie maakt, in ontvangst mocht nemen. Ir. W. van Soest, rijkstuinböuw- cónsulent en directeur van het proef station te Naaldwijk heeft gisteroch tend de zevende Westlandse handels tentoonstelling „Weliate" te Honse- lersdijk geopend. U vraagtwij antwoorden Antwoord: Epen, Mechelen, Wittem, Valkenburg, Beek, Sittard, Roermond, Venlo, Arcen, Gennep, Nijmegen, Lent; afstand: 148 km. Vraag: Route R'veen, Gouda, Dru- men, Breda, Heeze, Den Bosóh, Groen- lo, Otterlo R'veen; hoeveel km? In lichtingen over het Kröller-Müller museum. Antwoord: R'veen, Alphen, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Neer en Op Andel, Heusden, Drumen;'afstand: 90 km. Drumen, Waalwijk, Ooster hout, Breda, Tilburg, Best, Eindho ven, Geldrop, Heeze; afstand: 97 km. Heeze, Eindhoven, Den Bosch, Grave, Nijmegen, Bemmel, Pannerden, Bab- berik, Zeddam, Varsseveld, Lichten voorden, Groenlo; afstand: 165 km. Groenlo, Ruurlo, Vorden, Brummen, Eerbeek, Loenen, Hoederlo, Otter lo; afstand: 55 km. Otterlo, Ede, Wou denberg, Utrecht, Alphen, R'veen; af stand: 100 km. Het Kröller-Mülier- museum bevat o.m. moderne schil derkunst. Vraag: Route Noordwijk—Berghem per fiets; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Utrecht, Houten, Culemborg, Buren, Tiel, Wamel, Oyen, Berghem; afstand: 120 km. Vraag: Route WassenaarMaas- trichten NoordwijkMaastricht per bromfiets. Antwoord: Hiervoor kunt u één route aanhouden via Leiden, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Maas tricht. Vraag: Route LeidenSchiphol; hoeveel km? Antwoord: Leiden via Oegstgeest naar de Rijksweg Sassenheim, waar de wegwijzers de route aangeven; af stand: 40 km. Vraag: Route MiddelburgBanneux en terug langs andere route per mo tor; hoeveel km? Antwoord: Middelburg, Goes, Ant werpen, Medhelen, Leuven, St. Trui den, Luik; afstand 205 km, U doet net beste in Luik de kortste route naar Banneux te informeren. Terug kunt u de route nemen 'over Hasselt, Diest, Antwerpen. Deze route is vanaf Luik 210 km. Vraag: Route VoorschotenWit- marsum per bromfiets. Antwoord: Voorschoten, Haagse Schouw, Sassenheim, Haarlem, Vel- sen, Alkmaar, Noord Scharwoude, Nieuwe Niedorp, Middenmeer, Den Oever, Afsluitdijk, Witmarsum. Vraag: Route Den HaagDoorn per bromfiets. Antwoord: Den Haag, Zoetermeer, (Moerkapelle, Gouda, Haastrecht, IJs- selstein, Jutphaas, Houten, Kerkho ven, Doorn; afstand: 75 km. Vraag: Route per fiets Sassenheim Den Bosch en Valkenburg door België naar Eindhoven; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Al phen, Utrechi, Houten Culemborg, Den Bosch; afstand: 116 km. Valken burg, Meerssen, Itteren, Neerharen, Opgrimbie, Mechelen, Asch, Opylab- ibeek, Gruitrode, Bree, Bocholt, St. Huibrechts, Lille, Achel, Valkens- waard, Eindhoven; afstand 85 km. Vraag: Route LeidenEerde (gem. Veghel) en EerdeBreugel; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Blaricum, Eerde; afstand: li25 km. Eerde, St. Oudenrode, Nijn- sel, Son, Breugel; afstand: 23 km. Vraag: over opleiding soheepsbouw- tekenen. Antwoord: Er is een cursus aan de R.K. Technische school te Leiden. Wend u zich (in deze vacantietijd) tot de directeur der school, de heer J. B. L. Bayens, Prinsesselaan 17, Haarlem, tel. K2'500—21415. Vraag: Over vliegen in huis. Antwoord: Koop een verdelgings middel dat bij een drogist, sluit ra men en deuren en maar spuiten Vraag mej. M. W. Beide ouders zijn gestorven en ex is geen testa ment. Mogen de kinderen de nalaten schap, bestaande uit hypotheek, obli gaties en meubilair, onder elkaar verdelen of is inmenging van een notaris verplicht? Antwoord: Erfgenamen hebben over het algemeen en mits zij han- delingsbekwaam zijn het recht de boedelscheiding te bewerkstelligen Op de wijze zoals hen goeddunkt. Een acte van boedelscheiding, op te maken door een notaris, is dus niet verplicht gesteld. Het hangt echter van de ingewik keldheid van de nalatenschap af, of niet de voorkeur moet worden gege ven aan afwikkeling of althans advies van de notaris, mede in verband met de bepalingen van de successiewet. En zeker gezien de bestanddelen, welke op opnoemde zoals het recht van hypotheek, geven wij u de raad, onafhankelijk van de boedelschei ding, contact op te nemen met de be trokken notaris. Juffrouw strooit met Een splinternieuwe scooter werd Zondag door de politie on beheerd bij het tankstation aan de Rijksweg bij het kruispunt naar Laren aangetroffen. De politie, van nature achter dochtig, rook diefstal of een an der vergijp. Men stelde vast, dat de scooter nog geen honderd kilo meter had gereden. Toen men gisterochtend nog niets gehoord had van een even tuele gedupeerde, trok de recher che op onderzoek uit. Men be landde bij een Hilversumse juf frouw. Het was een heetgebaker de juffrouw die „dat onding" nog onlangs had gekocht. De scooter beviel haar niet. Nadat zij Zon dag in Laren enige malen ge probeerd had de motor op gang te krijgen, had zij het vehikel nij dig langs de weg gegooid en was zij liftend naar Hilversum terug gekeerd. Dit impulsieve gebaar werd door de politie beantwoord. De driftige juffrouw kreeg een bon, omdat bleek toen zij op het Larense politiebureau haar bezit kwam afhalen dat zij niet eens 'een rijbewijs had. Men fluistert, dat de Hilver sumse juffer thans door vele ge meentenaren op de voet wordt gevolgd. De kreet gaat door Hilversum: die juffrouw strooit met scooters! Grondverkoop „Leevliet" Water leiding in Boterhuispolder Herstel van de gemeentehaven vroeg in dit verband of het niet ^mo gelijk was om de bestemming van de grond tussen Lockliorstlaan en de woning van de heer Vollaarts aan de Herenweg, zodanig te wijzigen, dat daarop woningwet-woningen ge bouwd zouden kunnen worden. Ge zien de grote woningnood en de schaarste aan bouwgrond, zou dit z.i. zeer aan te bevelen zijn. De voorzitter antwoordde, dat daar voor het uitbreidingsplan gewijzigd zou moeten worden. Er zóu ter plaat se dan een gesloten bebouwing moe ten komen. De heer v. Vliet meende, dat er toch ook ruimte moet blijven voor particulier,bouw. Zou er ter plaatse premie-bouw komen, dan zou de huur zeker 14.per week wor den, omdat de "verkaveling van de grond daar niet zo gunstig kan zijn. De heer Van Rijn betoogde, dat elke woningbouw duurder wordt; het type van d» Julianastraat-wonin- gen zou hier z.i. ook 'best passen; de woningnood dwingt tot een gesloten ibe bouwing. De heer v. d. Voet wierp de vraag op of het wel fair is ten opzichte van de huidige bouwers ter plaatse, om het uitbreidingsplan in die geest te wijzigen; deze hebben er op gere kend, dat er open bebouwing zou komen; zij moeten tooh op het uit breidingsplan wat kunnen rekenen. Op voorstel van de heer Willem- sen werd besloten dit punt ter bestu dering dn handen te stellen van de commissie voor de uitbreidingsplan nen en die woningbouw. Overigens werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De raad ging hiermede accoörd, dat, ter verzekering van een regelmatige drinkwatervoorziening, een nieuwe transportleiding gelegd wordt van af het pompstation té Lisse, langs de Loosterweg, tot een punt ten zuiden van die gemeente, waarvoor War mond een gedeelte der kosten voor haar rekening zal nemen. Op een desbetreffende vraag van de heer Weijers antwoordde de voorzitter, dat door een dergelijke voorziening een regelmatige toevoer van water voor de eerste 20 jaar verzekerd is. De, raad kende vervolgens een subsidie van 10,toe aan de Bond tegen het vloeken. Een nieuwe bezoldigingsregeling, alsmede een wijziging van de kin-, der toel age - veror dening; beide voor het gemeentepersoneel, ontmoetten, geen bezwaar. De voltallige raad van Warmond kwam gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester jhr. mr. M. E. von Fisenne bijeen. Bij de be handeling van de overgelegde exploi tatie-rekening 1954 van de Chr. Be waarschool, merkte de heer Willem- sen op, dat volgend jaar zeker een hoger subsidie noodzakelijk zal'zijn om het kleuteronderwijs op peil te kunnen houden; hij meende, dat het gemeentebestuur dan ook t.z.t. zeker tot een dergelijke verhoging zal moe ten 'besluiten, indien dan de kleuter onderwijswet nog niet tot stand komen zal zijn. Gedeputeerde Staten hadden eni ge wijzigingen voorgesteld in het plan bebouwde kom, o.a. betreffende de geprojecteerde bedrijfsbebouwing ten zuiden van de school met de Bij bel. De raad besloot echter deze wij ziging niet aan te brengen. Wel be stond er in principe geen bezwaar tegen om de bestemming aan de ver lengde Middendorp-laan tussen Dorps straat en Herenweg te wijzigen in ibedrij f sbebouwing. De Centrale van Katholieke Mili taire Tehuizen krijgt voor 1956 een subsidie van ƒ25,—. Door de heer Mol te Leiderdorp was verzocht nog een perceel 'bouwterrein te kunnen aan kopen, gelegen aan de Sweiland- straat. B. en W. stelden voor, dit bouwter rein en de overige nog in het com plex „Leevliet" beschikbare grond behalve die, bestemd v-oor de wo ningstichting „War-rnunda" nog tot 1 Januari 1956 te reserveren voor verkoop aan ingezetenen voor de prijs van 10.50 per m2 en om deze gron den na die datum voor de voet weg te verkopen voor 15,per m2. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. met dit voorstel betoogden de ingezetenen, die voornemens zijn te kopen, 'n stimulans te geven; de ge meente kan toch deze grond niet ten eeuwigen dage laten liggen. De heer Weijers vond dit voorstel wel erg nadelig voor hen, die nog maar pas begonnen waren met een spaarregeling en die b.v. over 3 ja ren daar willen bouwen; hij vroeg dan ook of deze personen niet ge waarschuwd konden worden, wat hun boven het hoofd hangt. De voorzitter zei hier wel vóór te zijn. Hij zou dan ook algemeen wil len bekend maken, dat dergelijke spaarders zich dan vóór 1 Januari moeten opgeven, waarna -"oor hen grond gereserveerd zal worden voor de oude prijs. De heer Van Rijn, Waterleiding naar Boterhuis-polder. Het volgende agenda-punt bevatte een voorstel van B. en W. tot aanslui ting van de in de Boterhuis- en Zwanenburgerpolder gelegen perce len aan het waterleidingnet. Hier mede zal een bedrag gemoeid zijn van 34.000,waarvan de helft voor rekening van het waterleiding bedrijf en de andere helft voor re kening van de belanghebbenden ge zamenlijk zal komen. De voorzitter gaf nog een uitvoe rige toelichting over de voorbespre kingen, die hierover gevoerd waren, na eerst in het bijzonder de heren Vergeer, Zoetemelk en Haverkort dank gebracht te hebben voor hun bijzondere 'bemoeiingen om tot ver wezenlijking van het plan 'te kunnen geraken. Het b-leek, dat, nadat met alle betrokkenen omtrent ieders bij drage, overeenstemming was bereikt, één belanghebbende te elfder ure zich terugtrok. Hierdoor dreigde het 'gehele plan op het laatste nippertje nog te mislukken. Na deze middag daarover nog gevoerde onderhande lingen, had de voorzitter eohter goe de hoop, dat met deze persoon over eenstemming zal worden bereikt. De raad verklaarde zich dan ook met het plan accoord mits deze overeen stemming inderdaad verkregen wórdt. Mede in verband met het feit, dat in de naaste toekomst belangrijke 'bedragen verschuldigd zullen zijn Voor uitbreiding van het interlocaal buizennet der waterleiding, besloot de raad vervolgens vanaf 1 Januari 1956 aan de reserve van het Gem. Water leidingbedrijf 50 pet. der uitgekeerde winst toe te voegen, in plaats van 20 pet., zoals tot dusver geschiedde. De Teylingerkade. Aan de orde was vervolgens het voorstel van B. en W. tot verbete ring van de Tejringerkade. Over deze verbetering is vanaf 1946 reeds ver schillende malen getracht om met de •desbetreffende eigenaren tot over eenstemming te geraken. Thans blijkt er een redelijke basis te zijn om tot afdoende verbetering over te gaan. Deze verbetering zal bestaan in het aanleggen van een betonnen be schoeiing aan de havenzijde van de weg, het plaatsen van een hekwerk op deze beschoeiing en het bestraten van de Teylingerkade. Met een en ander zal een bedrag van 7300, gemoeid zijn. In dit bedrag is dan niet begrepen het maken van de be schoeiing, hetwelk door en voor re kening van de Gebrs. Hóuweïing zal plaats vinden; dit is geraamd op ƒ4600,Aan de Gebrs. Ilouweling zal ook de asschuur verkocht worden voor de prijs van ÏOOO,— Enige eigenaren blijken eohter geen mede werking tot overdracht van de be nodigde grond te willen verlenen. Gezien de urgentie waren B. en W. echter van mening, dat daar maar overheen gestapt móest wórden. De heer v. Vliet sprak zijn voldoe ning uit over dit voorstel; het speet hem, dat enige .eigenaren niet de nodige medewerking hadden gegeven Hij vroeg of deze eigenaren eventueel nog obstakels op de weg konden leg gen. De voorzitter zei, dat deze weg reeds lang openbare weg is; zo nodig zullen bepaalde erfdienstbaarheden misschien onteigend moeten worden. 'De heer Van Vliet stipte aan, dat dit voorstel ook vóórzag in het 'betalen van een bijdrage door de eigenaren van de woningen aan de Teylinger kade, die door deze verbetering ge baat zouden worden. Enige eigena ren willen deze 'bijdrage wel geven, als de anderen dat ook doen. Nu zijn er enkelen, die dat wel zouden wil len, maar vóór wie het financieel een bezwaar is. Hij informeerde in dit verband er naar of voor de wonin gen diergenen, die deze bijdrage niet betalen, geen trottoir gelegd zou wor den. De voorzitter antwoordde, dat •zij vóór wie de eigenaren niet beta len, inderdaad geen trottoir voor hun woningen zullen krijgen. Overi gens is de gemeente bereid een soe pele betalingsmogelijkheid te schep pen. Op voorstel van de heer Van Vliet zal nogmaals met de betrokken eigenaren in overleg worden getre den. Na nóg enige discussie werd het voorstel met - algemene stemmen aan genomen, zodat deze verbetering, waaraan reeds lang grote behoefte 'bestond, eerlang tot stand zal komen. De raad stelde vervolgens de ver ordening öp de reinigingsrechten, welke per 1 Januari a.s. vervalt, op nieuw vast. De heer Willemsem 'merkte nog Op, dat hij 'hoopte, dat deze onsympathieke en opgelegde be lasting. zo spoedig als dit mogelijk •zou zijn, zou verdwijnen. Herstel van de gemeentehaven. Een volgend belangrijk punt was het voorstel van- B. en W. tot het uitvoeren van herstelwerkzaamheden aan de gemeentehaven. Het is n.l. 'gebleken, dat de beschoeiing van deze haven, dringend 'voorziening eist. De paalfundering is op de wa terlijn geheel verrot, terwijl de kade muur door een indertijd (30 jaar ge leden) foutief toegepaste cónstruotie, alsmede door het zwaardere vervoer Op het haventerrein, voor een groot gedeelte voorover helt. O.a. door het aanbrengen van een nieuwe paalfun dering en kademuren van beton, met voldoende verankering, zal verbete ring bereikt kunnen worden. Deze verbetering kost dan naar raming ongeveer 38.000,De voorzitter zei, dat dit bedrag nogal hoog wasi uitgevallen, doch de huidige toestand is niet verantwoord meer. Ook in de raad was op deze toestand reeds her haaldelijk de aandacht gevestigd en op verbetering aangedrongen. De raad besloot dan ook tot verbetering overeenkomstig het opgestelde plan. Het 'bedrag per leerling voor 1955 voor de bijzondere scholen werd ver volgens verhoogd tot ƒ34.40. „Leevliet". Bij de rondvraag informeerde de heer Schepers of Stad en Landschap reeds een plan had opgesteld inzake de buitenplaats „Leevliet". De voor zitter deelde mede, dat een derge lijk plan inderdaad was ingediend. 'Het week echter zozeer af van de mening, welke de raad hierover heeft, dat B.en W. hierover eerst nog een bespreking gehad hebben met de commissie voor de uitbr.- plannen en de woningbouw en ir. Schutvan Stad en Landschap. Te vens is bij deze bespreking, welke gisteravond plaats vond, behandeld de wijziging van het uitbreidingsplan t.a.v. gronden aan de Wasbeeklaan. B. en W. stellen zich voor het resul taat van deze bespreking nader te bespreken met de nieuwe eigenaar van „Leevliet", Deze zaak is echter nog niet rijp om in de raad te v-han delen. Hooibroei. De heer Schepers br* 1 ei gens ter sprake, de rnoc'l heien, welke bij enkele landbouwers onder vonden worden, wanneer last gege ven wordt door de brandweer tot het uithalen van hooibergen bij hooi broei. In Leiden b.v. moeten de hooi bergen bij een temperatuur van 85 'gr. reeds uitgehaald worden; hier geschiedt dit eerst bij "een tempera tuur tussen 85 en 88 gr. Hij zou vanaf deze plaats een beroep willen doen op de landbouwers om zo verstandig te zijn om zelf hun hooibergen bij 85 gr. reeds uit te góoien. De voorz. oordeelde, dat de landbouwers er in derdaad verstandig aan zouden doen •het advies van de commandant van de brandweer (de heer Schepers) op te volgen. De heer Van Schie sneed no? de gezonden circulaire over betaling van 5,bij keuring op hooibroei, aan. Uit het antwoord van de voor zitter bleels, dat 'hiermede de bedoe ling voorzat het onnodig gebruik van personeel van gemeente-werken voor hóóikeurimg tegen te gaan; overigens zal nog een nadere circulaire vol gen. De heer v. d. Voet kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat bij de gemeente Warmond offi cieel nog niets bekend was over het van de baan zijn van het Leidse Me- renolan. Tot slot hadden nog enige verkeers-perikelen de aandacht van de raad.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6