Stijginy aantallen werkers kan hoogconjucteur niet bijhouden NOORDWIJK Motorbootje op Noordzeekanaal overvarendrie man verdronken Aanrijding verzonnen 7 Lauwerszeepolder krijgt 'n dorp van 5000 inwoners Veluwse hotelier binnen 't bereft bracht kroondomein van vacantiegangers Tegenvaller van dertig mille F* van Oldenburg Ermke troostte de vrijgezellen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 WAT DOET NEDERLAND? Voorspoed blijvend? Ons land heeft in het afgelopen jaar naar schatting ruim vier mil lioen mannelijke en vrouwelijke be roepsbeoefenaren geteld. Deze schat ting is gemaakt door de directie voor de arbeidsvoorziening in haar jaar lijkse beschrijving van de arbeids markt. De mannelijke beroepsbevol king omvatte in 954 naar schat ting 3.119.000 personen, de vrou welijke 972.000; voor 1955 wordt een netto aanwas geraamd op 29.000 mannen en 14.000 vrouwen en voor 1956 30.000 mannen en 11.000 vrou wen. In de noordelijke provinciën en in Zeeland neemt de beroepsbevolking relatief langzaam toe; door de hogere geboortecijfers en een vestigings overschot vertonen Noord-Brabant en Limburg naar verhouding de sterkste groei van de beroepsbevol king- Het aantal arbeidsplaatsen is ir 1954 met 70.000 voor mannen en 25.000 voor vrouwen toegenomen. Deze toeneming geschiedde onder invloed van de gunstige conjunctuur. Het totale aantal arbeidsplaatsen be droeg in 1954 gemiddeld 4.013.000, waarvan er 3.047.000 door mannen en 966.000 door vrouwen werden inge nomen. In 1954 werkte 42 van de be roepsbevolking in de nijverheid. 13 in de land en tuinbouw en de vis serij en 45 in de dienstsector. Deze percentages bedragen afzonderlijk voor mannen 47, 15 en 38 en voor vrouwen 27, 9 en 64 Aangenomen wordt, dat de hoog conjunctuur in 1955 en 1956 zal aan houden. D» toeneming van het aan tal arbeidsplaatsen wordt daardoor geraamd op 35.800 voor mannen en i5.300 voor vrouwen in 1955 en voor 1956 resp. 26.300 en 11-800. Het tekort aan mannelijke arbeidskrachten wordt voor 1955 geschat op 38.900 en voor 1956 op 29 100; voor vrouwen resp. op 25.000 en 20.000. HANDGEMEEN MET CONTROLEREND ARTS. Verontwaardigd over de behande ling door een familie aan de Smak- terweg te Venray tijdens een con trolebezoek van de Raad van Arbeid heeft een geneeesheer door de poli tie proces-verbaal laten opmaken. De heer des huizes was het niet eens met hetgeen de dokter hem meende te moeten meedelen. Het meningsverschil draaide zelfs uit op een handgemeen, waaraan niet alleen de verzekerde, maar ook huis genoten deelnamen. De dokter stapte hierop naar de politie, die van een en ander een om standig verhaar maakte. Een kleuter van vijftien maan den, die te Venray gisteravond langs de spoorbaan .speelde werd door de •trein VenloNijmegen enkele meters meegesleurd. Vier vingertjes werden door de wielen afgrukt. In de schaduw van haar komende verjaardag De particulier secretaresse van prin ses Wilehlmina deelt ons het volgen de mede: Hoezeer de prinses ook waardeert de hartelijk bedoelde voornemens en plannen ter viering van haar aanstaande 75e verjaardag, is het haar innigste wens, mede met het oog op haar leeftijd, deze dag in alle stilte in gezelschap van hare kinderen en kleinkinderen door te kunnen brengen. De prinses hoopt, dat het Nederlandse volk ook op deze verjaardag hare teruggetrokkenheid na hare abdicatie zal willen eerbiedi gen. wordt rijk De zon schijnt zich dit jaar een wei nig te vergissen en het gevolg is, dat geheel Nederland elkaar verrukt in het zondoorsidderde gelaat ziet. Maar de zomer is nog pas begonnen en de grote gebeurtenissen van het seizoen staat de trappelen om hun geschiedenis met gouden letters in het gulden boek der historie te schrij ven; onder al de festijnen, die mee helpen om de zomer tot een zonnige herinnering in de barre wintermaan den te maken, neemt de beroemde Noordwijkse schatgraverij een top- plaats in. De kist met de honderd Hollandse gulden is reeds door de Leidse Vin- ceotianen verzegeld; de negen-en-ne gentig andere prijzen waaronder dekens, kleden, lappen stof, taarten, rookworsten, dozen bonbqps en speel goed zijn al van nummertjes voor zien in grote kisten opgeslagen om naar het blonde Noordwijkse strand te worden gebracht,, waar zij de rijke prij zentent zullen vullen. Vannacht over een week zullen toegewijde schatbewaarders de kost bare blikjes met prijsnummertjes weer in het zand laten verdwijnen en morgenmiddag over een week dus Woensdag 10 Augugstus 's middags om drie uur, zal het startschot klin ken, dat honderden in het zand zal doen duiken, waar een ongekende rijkdom popelt om opgegraven te v/orden. Vier opvarenden gered Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de superfosfaatfabriek „Albatros" te Amsterdam heeft zich gisteravond omstreeks zeven uur een tragisch scheepsongeval voorgedaan. Een mo torbootje met aan boord zeven perso nen, waarbij vijf kinderen, werd door nog onbekende oorzaak door een klein binnenvaartuig overvaren. Opvarenden van een passerend En gels jacht, die het ongeluk zagen ge beuren, slaagden er in vier personen, mevr. Blom uit Haarlem met drie kinderen te redden; allen werden naar het Binnengasthuis overgebracht* Tegen middernacht moest worden aangenomen, dat de heer J. Blom van de Bakenessergracht 56 te Haarlem, met een zoontje en diens vriendje zijn verdronken. De motorboot zonk na het ongeval. Tegen middernacht was de Rijkspolitie te water nog aan het dreggen naar de drie vermisten. De geredden zijn: mevr. Blom, haar 14-jarige dochter Petronella, een 11- jarige zoon Leonardus, alsmede een familielid uit Gouda, de 17-jarige Leonardus Blom. Vermist wprden nog de vader, het zoontje Josje en een vriendje, de 11- jarige JTrits de Jong uit Haarlem. Alleen mevr. Blom, die bewusteloos uit het water werd gehaald, moest In Apeldoorn werd enige tijd gele den de 39-jarige W. B. door een auto aangereden en vervolgens van een portefeuille, inhoudende f 8000,be roofd. Tenminste dit beweerde die man, nadat hij in een ziekenhuis was opgenomen. Thans heeft de politie de „aange- redene" gearresteerd, omdat zij re den heeft aan te nemen, dat het on geluk door het slachtoffer zelf in scène was gezet. De politie vermoedt, dat de man bewusteloosheid heeft gesimuleerd. In het ziekenhuis heeft men geen noe menswaardige verwondingen kunnen aantreffen. De man heeft te Apeldoorn een fi nancieringsbureau. Op de avond van de „aanrijding" zou hij f 7900 van een cliënt storten bij de notaris. e politie verdenkt de man er eveneens van, dat hij 2000,hem door een inwoner van Otterloo per aangetekend schrijven toegezonden, heeft zoek gemaakt. in het Binnengasthuis worden opge nomen, doch op verzoek van de Haar lemse politie konden de kinderen daar de nacht ook doorbrengen. Geschenken voor de jarige prinses Gistermiddag om half drie heeft een deputatie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" aan H.K.H. prinses Irene ten paleize Soestdijk een verjaardagsgeschenk aangebo den. Het geschenk bestond uit twee boxecalfslederen koffertjes waarop onder het handvat een vergulde let ter „I" voorkomt. Vervolgens bood een deputatie van de koninklijke landmacht namens de drie strijdkrachtonderdelen H.K.H. het traditionele verjaarsgeschenk (een aanvullende cassette tafelzilver) aan, benevens een grote taart ver sierd met de wapens van alle onder delen van de koninklijke landmacht en met een bouquet rozen van mar sepein. Voor H. M. de Koningin, Z. K. H. prins Bernhard en de andere prin sessen waren er eveneens attenties. Een deputatie van het Garde Regiment Fuseliers Prinses Irene heeft Maandagmiddag op het Paleis te Soestdijk een fraai verjaardagsgeschenk een paar reistassen aan H.K.H. Prinses Irene, die over enkele dagen haar verjaardag hoopt te vieren, overhandigd. Onze fotograaf was bij deze aanbieding aanwezig en maakte boven staand plaatje. Vertegenwoordigers van verschei dene organisaties uit Noord Gronin gen kwamen Maandagavond op uit nodiging van het provinciaal bestuur naar Ulrum om zich te laten inlichten over de plannen voor inpoldering van de Lauwerszee. Zij hoorden onder meer dat in het Noordelijke deel van de nieuwe polder, dat bij Groningen zal worden getrokken, werk voor on geveer 200 man in de landbouw zal komen en dat er een Gronings dorp voor ongeveer 5000 inwoners zal wor den gebouwd. J. Dieperink, directeur van het bureau van de provinciale planologi- Vorstelijke correspondentie Een hotelier in de omstreken van Apeldoorn zag met smart hoe de vacantiegangers steeds minder be langstelling voor de omgeving dus ook voor zijn hotel aan de dag legden en de oorzaak was niet zo heel v'er te zoeken, want men kon geen honderd meter van de rijksweg afdwalen, of men stootte op eer bordje „Verboden toegang". Al deze bordjes waren er neerge- plant door houtvesters van de Kroon domeinen, die prinses Wilhelmina toebehoren, en de hotelier klom op zekere dag in zijn pen en schreef een brief aan prinses Wilhelmina, waarin hij haar mededeelde dat het toerisme in de omstreken van haar •bezittingen steeds meer terugliep door de beruchte bordjes. Een nieuwe loot aan Eisenhowers stam op komst Kaarten, De doortastende hotelier kreeg een brief terug, dat dit in het ge heel niet de bedoeling van de vorste lijke 'bezitster was en dat er maatre gelen genomen zouden worden om dit euvel op te heffen. Deze maat regelen zijn thans genomen en alle •hotels in de wijde omtrek van het •kroondomein hebben de bevoegdheid gekregen voor een luttel bedrag wandelkaarten uit tegen, die toegang tot het recreatie-oord verlenen. De bordjes waren er geplaatst om stropers onmiddellijk te kunnen be keuren, wanneer zij een stap op het igebied gezet hadden, en door de nieuwe maatregel blijft deze moge lijkheid onverminderd van kracht. (De bordjes „Verbaden Toegiang" zijn vervangen door aankondigingen „Toegankelijk voor houders van wandelkaarten" en stropers zullen wel niet in de gelegenheid zijn een dergelijke kaart te bemachtigen. Ook autowegen. Ook de autowegen door het Kroon domein van Hoog Soeren naar As sen zijn opengesteld voor houders van autokaarten, welke ook weer door de hotels verstrekt worden. In feite is er niets veranderd aan de toestand, want de mogelijkheid van wandel- en autokaarten bestond vroeger reeds. Alleen was de tourist meestal niet op de hoogte van deze mogelijkheid en voorts waren er slechts enkele adressen, waar de kaarten verkrijgbaar waren. Door dat de bordjes nu wijzen op de wan del- en autokaarten en ieder hotel deze documenten kan uitreiken, zal het aantal aanmerkelijk toenemen. De prijzen der wandelkaarten be dragen: jaarkaarten 1,dagkaar ten 0.20 en binnenkort zullen ook weekkaarten ingevoerd worden. De autovergunnigen zullen gratis verstrekt worden. Majoor John Eisenhower, Mevrouw Barbara Eisenhow er en de drie kleinkinderen van de Amerikaanse pre sident, de zevenjarige David, de zesjarige Barbara Anne en de driejarige Susan, poseren hier voor een glim lachend familieportret ter gelegenheid van een informele ontmoeting met de pers op de dag, nadat president Eisenhower had aangekondigd, dat het gezin van zijn zoon John een uitbreiding tegemoet kan zien. Toen de 32-jarige John Eisenhower werd gevraagd, of de baby wellicht in het Witte Huis te Washington zal worden geboren, omdat de Eisenhowers daar tijdelijk verblijven, antwoordde hij, dat dat wel interessant zou zijn, maar dat het hem toch niet zo gewenst leek. Hij hechtte, zo verklaarde hij, meer waarde aan een goede verzor ging van zijn vrouw en de nieuwgeborene dan aan het feit, een kind te hebben dat in het Witte Huis werd ge boren. De vierde Eisenhower-baby zal vermoedelijk rond Kerstmis worden geboren. EéN MELKPRIJS VOOR HET GEHELE LAND Het hoofdbestuur van de Gelderse maatschappij voor landbouw blijft van mening, dat slechts één melkprijs voor het gehele land aanvaardbaar De mogelijkheden objectief de grenzen vast te stellen voor de ver schillende prijs-gebieden zijn vol gens het hoofdbestuur veel te gering, terwijl men ook kostprijsgegevens daartoe onvoldoende acht. Dit geldt zeker, naar wordt gezegd, voor de provincie Gelderland, waar noch op basis van de grondsoortverschillen noch op basis van bedrijfsgrootte verkavelingstoestanden e. d. een ge motiveerd verschil in de melkprijs kan worden aangegeven. De door de regering uit te keren prijstoeslag zal dan ook zeker in Gelderland - gelijk verdeeld moeten worden. sche dienst, sprekend over de plano logische aspecten van de inpoldering van de Lauwerszee, meende dat het 1500 hectaren grote boezemmeer voor de recreatie van vele duizenden van belang zal kunnen zijn. Hierbij wordt gedacht aan de zeilsport, rijwielpa den, zo mogelijk een strandbad, hen gelsport en zomerhuisjes in een te bebossen gedeelte. Van de 2200 ha. land tegen de Gro ningse kust zal slechts 15 pet. geheel voor akkerbouw geschikt zijn. De rest zal weiland moeten worden ter ver rijking van de bodem met organische stoffen. Over de toekomstige bedrijfsgrootte en de uitgifte van de gronden kon nog niets worden meegedeeld. 60 Millioen. Ir. P. Stelling, directeur-hoofdinge nieur van de provinciale waterstaat, besprak de hoofdlijnen van de inpol dering. Een 11 kilometer lange dijk zal de Lauwerszee van de wadden afsluiten. Er zal ongeveer 5500 hectaren land worden gewonnen, waarvan waar schijnlijk bijna 3500 bij Friesland, de rest bij Groningen zal worden inge deeld. De totale kosten worden glo baal geraamd op 60 millioen gulden, met inbegrip van wegen en verkave ling, maar zonder gebouwen. Van groot belang vond ir. Stelling de inpolderingswerken ook voor de afwatering van het Waterschap Elec- tra, dat het overtollige water weg maait uit een gebied van 96000 ha. waarvan 28600 hectare in Drente ligt. Het grote gemaal te Lammerburen kan deze taak vaak niet aan, omdat de grote bergboezem bij harde wes telijke en Noordelijke wind vaak niet kan lozen. De nieuwe bergboezem wordt bijna 1700 hectare groot, de oude heeft een oppervlakte van slechts 110 hectare. Doordat bovendien grote uitwate ringssluizen in de afsluitdijk zullen v/orden gemaakt, zal de afwatering in beide provincies aanzienlijk wor den verbeterd. In droge tijden zal het boezemmeer op peil worden gehouden met LJsel- meerwater, dat door Friesland wordt aangevoerd. BROMFIETS-BERIJD STER OMGEKOMEN Op de onbewaakte overweg te Doe- tinchem is Maandagmorgen de 44-ja- rige mevrouw Kok uit Lochem met haar bromfiets door een trein gegre pen. Zij is aan haar verwondingen overleden. Mevrouw K. was met haar man en twee familieleden een dagje uit. Twee dames waren de overweg reeds •gepasseerd toen 't achterwiel van de bromfiets van het slachtoffer werd gegrepen. Mevrouw Kok was nog gewaarschuwd door de familieleden en later had haar man haar nog at tent gemaakt op de naderende trein. De trein had ongeveer 18 minuten vertraging. ,,Renate Leonhardt" Door de interne moeilijkheden bij de Coöperatie Renate Leonhardt, die zich ten doel stelt het goud, dat in het wrak van de „Renate Leonhardt" wordt vermoed, te bergen, is het werk zelf ernstig vertraagd. Ook bleek echter, dat de toren, die moest dienen als werkput, verschil lende gebreken bezit, die verbete ring behoeven. Er is een deskundigenrapport opge maakt waaruit blijkt, dat een be drag van 30.000,nodig zal zijn om deze fouten weg te nemen. Hierbij is tevens rekening gehou den met een bodemonderzoek ter plaatse van het wrak, dat zal moe ten uitwijzen of met duikers kan worden gewerkt dan wel of caisson- werk dient te worden toegepast. Van het geplaatste aandelenkapitaal ad ca 400.000,is niet genoeg over om, behalve de herstellingen aan de werkput, ook nog de berging te kun nen bekostigen. Men wil daarom een ledenvergade ring 'bijeen roepen op 21 Augustus te Utrecht, waar een voorstel zal wor den ingediend om voor 50.000, aan preferente aandelen onder te brengen. In een deze week te houden be stuursvergadering zal de herbenoe ming van de heer Visser als voorzit ter worden besproken. Waar de func tie van voorzitter open is gehouden en waar tegen de heer Visser geen rechtsingang is verleend schijnt het min of meer vanzelfsprekend, dat hij in deze functie zal worden hersteld. Ernst of het congres te Grevenhicht Ook volgend jaar bijeenkomst Niettegenstaande alle verlokkingen van het vrijgezellen leven in Greven bicht; ondanks het liefdespad, waar van wij in de krant van gisteren de innige resultaten toonden was de be langstelling voor het vrijgezellen- congres te Grevenbicht gisteren aan merkelijk teruggelopen. Misschien vond dit wel zijn oor zaak in de folkloristische manifesta tie: het verbranden van de vrijge- zellenpoppen, dat door het hart van menig vrijgezel verfoeid moest wor den. Ernst. De Limburgse letterkundige F. van Oldenburg Ermke, zelf een verstokt vrijgezel, hield in dè namiddag een beschouwing over het onderwerp: de vrijgezel en de vrouw. In deze toespraak peilde spreker de situatie van de vrijgezel met vaak geestige en puntige opmerkingen, maar niettemin met een ondertoon van ernst. En in deze ernstige be schouwing hield hij aan de vrijge zellen een spiegel voor van troost, niet van bemoediging, want de vrij heid om vrijgezel te blijven vindt volgens spreker haar oorzaak in al lerlei omstandigheden welke met het problematieke ideaal van vrijgezel lendom vaak weinig te maken heeft. Dat de problemen van het vrijge zel zijn vaak in overstelpende mate op de celibatairen instormen bleek uit de gedachtenwisseling welke na afloop van de inleiding van de spre ker met deze werd gevoerd in een kring van ernstig gestemde vrijge zellen. De organisator van het vrij- gezellencongres, de heer G. Greyn en de burgemeester van Grevenbicht, mr L. Corten hebben in het verloop van deze dagen aanleiding gevonden om ook het volgend jaar de reeks wereld vrij gezellencongressen te Gre venbicht voort te zetten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5