1300 pelgrims o.l.v. mgr. Huibers naar Lourdes DUINSTREEK Werk ligt stil toch betalen KORTE golf Eerste plechtige H. Mis van pater N. Steenvoorden te Lisse DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zieken in speciale ambulancewagen Onder leiding van mgr. J. P. Hui bers, bisschop van Haarlem, zijn gis termiddag, 1.300 pelgrims met de 59ste nationale bedevaart uit Roosendaal naar Lourdes vertrokken. De zieken, bijna driehonderd in getal, reizen per witte trein. Voor de eerste maal be vindt zich in de witte trein, bij wij ze van proef, een ambulancewagen, die plaats biedt aan 38 liggende zie ken. Deze ambulancewagen is spe ciaal voor Lourdesbedevaarten in Frankrijk ontworpen. De blauwe en rode treinen voor gezonde pelgrims hadden eveneens in Roosendaal hun vertrekpunt. Aan de rode trein werden in Schaerbeek nog enkele Maartrichtse wagons ge koppeld. De pelgrims, van de beide laatste treinen, zullen, in tegenstel ling met de zieken, die regelrecht doorreizen, op de heenweg in de ge legenheid worden gesteld een H. Mis bij te wonen in de Sacré Coeur van Bordeaux. De verpleging der zieken van de 59ste nationale staat o.l.v. prof. dr. Dirken, hoogleraar in Groningen. De medische leiding berust in handen van dr. Dijkstra, .geneesheer-direc teur van het sanatorium „De Klok- kenberg" bij Breda. Voor verschillen de zieken hebben Nederlandse huis moeders door middel van spaarzegels de reiskosten bijeengespaard. De 300.000, voor dat doel verzamelde bon netje vertegenwoordigen een waarde, corresponderend met 80.000 km. Voor de eerste maal gaan 34 gid sen mee ter bedevaart, die zich in Lourdes verdienstelijk zullen maken bij de verzorging der zieken. Voorts enkele tientallen leden van de K.N.B.T.B., onder wie verscheidene zieken, &5 gediplomeerde verpleeg- Ongeregeldheden in St. Nazaire Bij ernstige ongeregeldheden in Saint Nazaire hebben Maandag 20 politiemannen verwondingen opgelo pen. De politie raakte slaags met sta kende havenarbeiders, die het hoofd kwartier van de vereniging van scheepswerfeigenaars in brand hadden gestoken. De ongeregeldheden begonnen Maandagmorgen toen ongeveer 5.000 arbeiders van de Penhoet-werf het werk neerlegden uit protest tegen een beslissing om de werkweek te ver korten van 48 tot 40 uur. De stakers verwierpen tevèns een antwoord van de eigenaars op door hen ingediende looneisen. De politie arresteerde dertig sta kers, doch stelde deze later op spe ciaal verzoek van de burgemeester van Saint Nazaire weer op vrije voe ten. Politieversterkingen zijn onderweg. Chileense vulkanen in werking De vulkanen Nilahue en Runiahue in Chili stoten grote hoeveelheden lava en rotsblokken uit. Honderden bewoners van de dorpen in de omge ving zijn gevlucht. Twee personen hebben het leven verloren en 34 an deren, van wie gevreesd werd dat zij door vergiftige gassen om het leven waren gekomen, zijn door vliegtui gen waargenomen aan de oever van de rivier de Nilahue, geheel geïso leerd van de bewoonde wereld. Patrouilles zijn nu op weg om te trachten deze mensen te redden. Zij hebben geen voedsel bij zich en deze streek behoort tot de gevaarlijke zóne waar veel gas hangt. Piloten van de verkenningsvlieg tuigen meldden eveneens, dat een derde vulkaan tot uitbarsting is ge komen. Er stijgt een rookkolom van 7000 meter recht uit de krater om hoog. Enkele rivieren zijn door de lava versperd. Het water in deze rivieren stijgt onrustbaar. Boven drie provin cies van Chili hangen dichte zwavel houdende rookwolken. Uit de stad Lago Ranco zijn 400 ge zinnen geëvacueerd. Geredden vertel den, dat zij vier dagen waren opge sloten in hun huizen, omdat het voort durend stenen en as regende. sters, talrijke infirmieres, studenten- brandcardiers en gezinsverzorgsters uit Breda. Evenals de vorige maal bevindt zich in elke trein een geluidsinstallatie. De Raad van Arbitrage voor de bouwbedrijven heeft in het geschil tussen de gemeente Baarn en de Baarnse aannemer, de heer v. d. Broek, geconcludeerd, dat de ge meente de verplichte termijnbetaling van 27.000 zal moeten voldoen. De aannemingsovereenkomst hoeft vol gens de Raad van Arbitrage niet te worden ontbonden. De aannemer had zich belast met de bouw van 25 woningwetwonin gen. Het werk stagneert al enkele maanden, doordat de metselaars het werk hebben neergelegd. Zij weige ren te werken onder de qpzichter, die door de gemeente met het toe zicht op het bouwwerk is belast. De aannemer kon geen andere met selaars vinden, de gemeente nam geen genoegen met de stagnatie en weigerde de termijnbetaling te vol doen. De Raad van Arbitrage zegt in zijn oordeel, dat de aannemer, met in schakeling van een andere opzich ter, een snelle hervatting van het werk zal moeten bevorderen. De enige leemte in deze uitspraak is de vraag waar de aannemer bij de hui dige schaarse arbeidsmarkt metse laars vandaar; moet balen. FRIESE BOER GEDOOD TIJDENS HOOIOOGST. Tijdens de hooioogst is de 71-jari ge landbouwer J. de Vries te Drie- sum Maandag om het leven gekomen. Hij was met zijn maaimachine met twee paarden naar het hooiland ge gaan. Even later sloegen de paarden op hol. Toen hij de paarden opving kfeeg hij een klap van de dissel boom en daarna kwam hij onder de. maaimachine terecht. Hij overleed vrij wel onmiddellijk. Aauvullingscursussen voor leerkrachten van lager techn. onderwijs Onder auspiciën van het Neder lands Genootschap tot opleiding van leerkrachten voor het nijverheidson derwijs en onder toezicht van de in specteur-generaal voor het nijver heidsonderwijs zal een serie aanvul lingscursussen worden gehouden voor 250 leraren en directeuren bij het lager technisch onderwijs. Leraren van verscheidene scholen zullen een vijfdaagse bijeenkomst houden, om zich te concentreren op de vernieuwingsproblemen. Daarna houden groepen leraren van dezelfde school dagbijeenkomsten, waar zij de reeds besproken onderwerpen nader kunnen bezien en tenslotte zullen weer bijeenkomsten tot het vormen van discussieleiders worden gehou den op een conferentieoord. Het plan voor deze cursussen is ge groeid uit de behoefte tot aanpassing van het nijverheidsonderwijs aan de vele structuurveranderingen van de samenleving gedurende de laatste tientallen jaren. De cursussen worden verzorgd door een staf van drie leden-docen ten, waarvan één cursusleider, resp. schakel met het bedrijfsleven, één paedagogisch en één psychologisch deskundige is. De inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs houdt toezicht op de juiste uitvoering van het pro ject, dat in September a-s. begint, en in maximaal drie jaren moet zijn afgewerkt. KLEUTER DOOR TREIN GEDOOD. Het eenjarig dochtertje van een blokwachter der Nederlandse Spoor wegen aan de Marsweg te Zwoller kerspel is gistermiddag toen zij vlak bij haar huis op de rails van de spoor lijn Zwolle--Almelo speelde, door een trein gegrepen; zij was onmid dellijk dood. Bij Koninklijk Besluit is D. J. von Balluseck, ambtenaar van de buiten landse dienst der 2de klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur bij de Unie van Socialistische Sowjet Republie ken. Reisbemiddelaar in arrest f 3000 aan „bedrijfsonkosten" besteed De vacantiepret van enige tiental len Hagenaars is volkomen bedorven, nu gebleken is, dat de 52-jarige reis bemiddelaar N. C. J. van K. uit 's-Gravenhage hun reizen niet heeft iaten boeken en het gestorte reisgeld aan „bedrijfskosten" heeft besteed. Hoewel het onderzoek nog gaande is, staat thans reeds vast, dat meer dan ƒ3000 agn gestorte reissommen is verdwenen. Van K. boekte sinds 1954 reizigers voor vacantietochten van enige gro te reisbureaux. Hij had daartoe in de Haagse - binnenstad een pand van 50.000 gekocht, zonder zelf één cent te bezitten. Om aan zijn verplichtin gen te voldoen hield van K. telkens een deel der geïnde reissommen ach ter en vulde later de „gaten" op, tot dat hij niet meer bij machte was de ontstane tekorten te dekken. De reisbureaux waren niet van zijn manipulaties op de hoogte. Toen de gedupeerde inschrijvers zich voor de reizen meldden, bleken zij niet ge boekt te^staan. De reisbemiddelaar is in arrest ge steld. De 10-jarige Jan van de Sman uit Delft is gistermiddag omstreeks twee uur met zijn fiets door een vrachtauto op Rijksweg 13, ter hoog te van de Hofweg, te Rotterdam, aan gereden. Met ernstige hoofdwonden is hij naar het Oud en Nieuwe Gast huis te Delft gebracht. In een sloot in het Vondelpark tegenover de Reijer Anslostraat is gistermiddag een vierjarig jongetje uit de Jacob van Lennepstraat leven loos opgehaald. Langs de met vlaggen opgesierde straten trok. Zaterdagavond 'n feeste lijke stoet. Vrijwel de gehele Maria- parochie was uitgelopen om voor de tweede maal in een maand tijd een neomyst te begroeten. Deze keer be trof het pater N. Steenvoorden, van de Congregatie van de Oblaten van het Onbevlekte Hart van Maria. Van af de rand van de parrochie aan de Lisserdijk werd de jonge priëster naar de parochie-kerk geleid. Voorafge gaan door „Canite Tu'ba", verken ners, welpen, gidsen en de gymnas tiekverenigingen, ging het via Ka naalstraat, julianastraat, Heereweg, Koningstraat, Irenestraat, Prinsesse- straat en Nassaustraat naar de kerk waar de neomyst een plechtig Lof op droeg met eerste priesterzegen. Tot haar grote spijt kon „Canite Tuba" de gebruikelijke serenade die ze altijd bij de ouderlijke woning van de noemyst pleegt te brengen, niet uitvoeren. Door contractuele ver plichtingen moest de vereniging om acht uur in Haarlem zijn. Zondagmorgen om half negen droeg pater Steen voorden zijn eerste plech tige H. Mis op. De buitenkerkelijke viering stond in het teken van een druk bezochte receptie op Zondag middag. Op de officiële receptie van 13.00 13.30 uur bood de heer H. v. d. Reep LISSE (ENGEL) FANCY-FAIR, GROOT SUCCES. De organisatoren van de fancy-fair zijn zeer tevreden over de resultaten' die na weken en maanden van voor bereiding werden bereikt. Verleden jaar was de fancy-fair tegengevallen en daarom had men het nu groots opgezet. Hoeveel de ■netto-opbrengst is, wist de heer P. Meeuwissen nog niet te vertellen; in ieder geval overtroffen de resultaten de verwachting verre. Men had het verenigingsgebouw om getoverd in een complete kermis, ter wijl de speelplaats voortdurend ge vuld was met een honderdtal danslus- tigen die zich op de muziek van „The Gay Players", goed wisten te vermaken. Na afloop werden de prijzen be kend gemaokt: rnej. Gré kors bleek de gelukkige bezitster van de was machine geworden te zijn. KATWIJK OUDHEIDKAMER HEROPEND In het gebouw „Irene" had gister middag de officiële opening plaats der in het kader tot de oprichting ener gemeentelijke oudheidkamer te houden tentoonstelling „Schilders in Katwijk". Dr. G. W. Overdijkink heette als voorzitter voor de tentoonstelling de vele aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn dank uit voor de grote be langstelling. Spr. heette bijzonder welkom de directeur van de Ethno- graphisch Museum te Leiden, de wet houders Van Leeuwen en Bloot, vele raadsleden, bestuursleden van de vroegere oudheidkamer, besturen van diverse verenigingen als Vuurbaak, Middenstandscentrale, KAB, e.a. De Oudheidkamer is weer als een phoenix uit haar as herrezen, zeide spreker. De pioniers hiervoor heb ben veel arbeid verricht. Enkelen de zer zijn ons door de dood ontvallen. Spr. noemde inzonder wijlen mevr. Eerdbeik die veel voor deze instel ling heeft gedaan. Spr. bracht in herinnering hoe in 1934 de oprichting van een oudheid kamer op eigen initiatief berustte, en op eigen enthousiasme. Die taak was voor die kleine groep te zwaar gebleken, men heeft er uiteindelijk het bijltje bij neergelegd. De kamer is nu weer uit haar as verrezen. Door overleg is een en ander overgegaan aan de gemeente. Men heeft met de wederoprichting veel steun en mede werking van het gemeentebestuur ondervonden. Spr. brengt dank aan de heren Van Brakel en Veldhuizen van Zanten. De ruimte is nu nog beperkt, maar we moeten toch iets goeds geven. Spr. besloot met te wijzen op de tekst, te lezen in de gang naar de tentoonstelling: „In de eerbied voor Katwijks verleden ligt het vertrou- wep in de toekomst besloten". Spr. vei-zocht wethouder Van Leeuwen de ten*1 toonstelling te openen. De wethoüder zeide met dank deze uitnodiging te hebben aanvaard. Een schijndode is door de commissie tot leven gebracht. Het gemeentebestuur heeft deze instelling gaarne willen steunen. Moge de Katwijkse Oudheid kamer een rijk inzicht geven aan Katwijks historie. Hiermede verklaar de de wethouder de tentoonstelling voor geopend. Allen begaven zich dan naar de tentoonstellingszaal. De voorzitter verzocht mevr. Wol- dringh van der HoopAndré de la Porte de aanwezigen te willen voor gaan. Na bezichtiging der tentoonstel ling keerden allen terug in de ont vangstzaal terug, waar de thee werd geserveerd. Onder de aanwezigen zagen we o.m. pastoor Hesp, 'notaris Verhees, de heer Eijbergen, lid van Prov. Staten, de heer Priester dir. van Gemeentewerken en afgevaardigden van diverse verenigingen. KATWIJK AAN DEN RIJN De ronde van Katwijk aan den Rijn. Aangemoedigd door 't succes vo rig jaar hiermee behaald zal de R.K. Voetbalver. K.R.V. in samenwerking onder welgekozen woorden het paro chie-cadeau aan. Dit cadeau bestond uit een schitterende schrijfmachine, welke de neomyst zeer zeker van pas zal komen. Het is niét uitgesloten dat pater Steenvoorden, die nu nog voor een jaar in Gijzegeni (België) gaat studeren, waarna hij wordt uitgezon den naar de Missie in Afrika en wel in Kenya. Namens het buurtcomité uit de Julianastraat bood de heer J. Schloone vervolgens een vierdelig-brevier aan t.w.v. 200.Van zijn naaste fami lieleden ontving de neomyst een kelk. Juist omdat de paters Oblaten maar een jaar hun eigen kelk mogen ge bruiken, dacht de neomyst dat hij er zich in die korte periode bijzonder aan zou hechten. Van overige familie leden en bekenden ontving pater Steenvoorden nog diverse misgewa den. ONGEVAL. Door onoplettendheid van spelende kinderen heeft zich weer .een ver keersongeval voorgedaan. Toen de 16-jarige mej. J. v. Keste- ren uit Sassenheim Zondagmiddag om half drie met haar vriend door het buurtschap De Engel fietste, ren den er plotseling een paar kinderen hei fietspad op. Door onverwachts uitwijken, haak ten de sturen in elkaar, waardoor rnej. van Kesteren kwam te vallen, juist tegen een naderende N.Z.H.-bus. Dr. Haasse, die eerste hulp verleen de, constateerde een sleutelbeen breuk en liet haar per ambulance naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden vervoeren. Na behandeling kon ze weer naar huis terugkeren. Haar fiets, die ze verleden week pas gekocht had, was totaal ont wricht. MUZIKALE ROEM. Dat de 'harmoniekapel Canite Tuba een goede x-eputatie geniet, blijkt wel uit de vele uitnodigingen die ze ont vangt om bij diverse festiviteiten in de omgeving haar muzikale mede werking te verlenen. Werkte ze Zaterdaagvond mede bij de opening van de Haarlemse feest- iveek, waar de tajptoe Unique uitge voerd werd, Zaterdag 6 Augustus gaat de verenging naar Katwijk waar het Bloemencorso muzikaal opge luisterd zal worden. VOORSCHOTEN Aanrijdingen. Gistermiddag von den bij De Gouden Leeuw 2 aanrij dingen plaats. De eerste aanrijding gebeurde toen een auto de parkeer plaats van De Gouden Leeuw wilde inrijden en geen voorrang verleende aan een fietser op het rijwielpad. Het rijwiel werd flink beschadigd. De berijder kwam er goed af. De tweede aanrijding gebeurde toen een auto de parkeerplaats wilde verla ten en daarbij geen voorrang verleen de aan een naderende bromfietser. Ook dit voertuig werd flink bescha digd, terwijl de berijder er met een val afkwam. Het is uitkijken gebla zen bij dit drukke punt. met de Oranjevereniging ook dit jaar een wielerronde organiseren en wel op 1 September, op de dag van de Oranjefeesten. Het parcours is als vorig jaar: Commandeurslaan, Baron van Wassenaarslaan, Wassenaarse weg. Ook thans zal er weer in groe pen gereden worden, n.l. Senioren en Junioren. AFSCHEID VAN DE HEER CASTENMILLER 31 December a.s. gaat de heer P. H. Castenmiller, hoofd der St. Jozef school wegens de pensioengerechtigde leeftijd de school verlaten. De heer Castenmiller is sinds de stichting de zer school op 1 Maart 1Ö24 als hoofd aan deze school verbonden. LAST VAN DIARRHEE? (Advertentie) WASSENAAR ESSO SPORTCLUB NAM RECREATIE-PARK IN GEBRUIK Zaterdagmiddag heeft de heer C. R. Smit, president-directeur van de Esso Nederland het nieuwe sport- en re creatie-terrein „Duyngheest", dat ten behoeve van de employé's van deze maatschappij gesticht werd op een prachtig stuk terrein aan de Waals- dorperlaan, .tussen Duindigt en de Buurtweg, aan de Esso Sportclub overdragen. Dit hoogtepunt in de 30-jarige ge schiedenis van de sportclub werd door zeer vele belangstellenden bijge woond. De gemeente Wassenaar werd vertegenwoordigd door wethouder Th. J. M. Rees van den Ende. Na enige toespraken kregen de be langstellenden gelegenheid het ter rein te bezichtigen. Temidden van ongerepte natuur liggen er een voetbalveld, drie tennis banen en een visvijver .Óp 'een duin plateau is een modern en doelmatig clubhuis gebouwd. Maar niet alleen voetballers, vissers en tennissers kunnen op „Duyn gheest" terecht; er ia daar omheen nog ruimte genoeg voor ontspanning in de vrije natuur. EENJARIG BESTAAN VAN R.K. BEJAARDENBOND De afdeling Wassenaar van de R.K. Bond van Bejaarden en gepension- neerden heeft Zondag het eenjarig bestaan herdacht. De dag werd geopend met een Hoogmis, die in de parochiekerk van St. Willibrordus werd opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan Van Vliet. Daarna begaven ongeveer 80 leden zich naar het verenigings gebouw, waar in de foyer de tafel feestelijk gedekt was voor een ge zamenlijk ontbijt. Er werden aan tafel enkele toe spraken gehouden. Door de voorz. van de afdeling, de heer Schoorl, door de geestelijk adviseur en door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Heselaar uit Amsterdam, die op boeiende wijze het doel van de bond uiteenzette en vertelde waarom het van belang is, dat de bond, wat ledental betreft zo sterk wordt als maar enigszins mogelijk is. Er heerste aan de ontbijttafel een prettige stemming en het afdelings bestuur is de bevriende middenstan ders, die door gaven in natura dit feestmaal hielpen mogelijk maken, van harte dankbaar. Er volgden 's middags nog een feestelijke samenkomst in het Ver enigingsgebouw, waaraan medewer king. verleend werd door de Toneel vereniging „De Vriendschap". Vice-voorzitter H. B. v. d. Klaauw deelde in een openingswoordje mede, dat de burgemeester tot zijn spijt verhinderd was persoonlijk van zijn belangstelling blijk te geven. Voordat De Vriendschap het woord kreeg, voerde een viertal dames een door de heer J. de Smit geschreven schetsje op. In de pauze werden thee en ver snaperingen aangeboden. Tussen de bedrijven door was er gezellige mu ziek o.l.v. Marius de Smit. 0EGSTGEEST JUBILEUM „ONS GENOEGEN". Genoemde vereniging viert dezer dagen haar tweede lustrum en heeft dus niet, als zovele buurtverenigin gen, die na de bevrijding werden op gericht. een kort bestaan gehad, doch mag zich nog steeds verheugen in een grote bloei. In deze tien jaar heeft de vereni ging haar activiteit ontplooit met tal rijke buurtfeesten, vele feestavonden, St. Nicolaasfeesten voor de kinderen, de zieke bewoners worden niet ver geten en militairen uit Indonesië, za gen bij thuiskomst een erepoort voor de deur staan. Dit alles heeft er toe bijgedragen dat de onderlinge band zeer hecht is geworden. Op het feestprogramma stond voor gisteravond na de gegbruilcelijke re ceptie van het bestuur, ontsteking der feestverlichting, waarna een lampion- optocht werd gehouden. Hedenavond is er een feestavond in het patronaatsgebouw en Woens dag zullen kinderfeesten worden ge houden. Donderdagavond een gecóstumeer- de voetbalwedstrijd met muzikale medewerking der harmonie „Triumph' en volksspelen. Vrijdagavond zal de harmonie der N.Z.H.V.M. een concert geven afgewisseld door volksdansen. If de vrolijke speurder EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 5) „Misschien, Hoodson. Ik weet het nog niet; op 't ogenblik voel ik mij zeer fit.In ieder geval heeft het Lot de Wissel omgelegd en ik ben op een zijspoor gekomen. Waarheen dit leidt, weet ik nog niet; ik kan dat niet overzien". Hij begon plotseling te grinnikken. „Zeg, Hoodson, kun jij je mij voor stellen, werkend voor de kost? Hè? Ik.met een baantje?" Hoodson wreef de zijkant van zijn onberispelijk geschoren kin, in min of meer onrustige afwachting. Reggie tikte met zijn mes op het tafellaken en trok er figuurtjes mee. „Ik moet vandaag veel regelen, Hoodson. Na het dinerzal ik je uitbetalen". „Het is nog pas de zestiende, mijn heer, als ik dat mag opmerken". „Ja, Hoodson. Maar.... eh.... de zaak isik zal je niet langer in dienst kunnen houden. En ik ver zeker je, beste kerel.dit is het eerste beroerde gevolg, dat de nieuwe tostand mij oplegt". Hij glimlachte, maar slikte eer* plotselinge dikte weg achter zijn adamsappel. Hoodson stond bruusk op. Er was iets wits om zijn neus gekomen; het timbre van zijn stem klonk wat schorrig. „Met uw verlof, mijnheerdaar praten wij eerst nog eens over, van avond!" Reginald keek hoofdschuddend naar de deur, die achter zijn snel verdwe nen Factotum dichtklapte. Voor de eerste maal, sinds Reggie hem in dienst had genomen, was de Onvol- prezene uit zijn onverstoorbare rol gevallen De klok sloeg acht zilveren 'klan- ken door de kamer. Reggie stond van de ontbijttafel op en pakte zijn actetas. In de hal wachtte Hoodson hem met zijn regenjas en hoed, die hij Reggie aanreikte; hij toonde hetzelfde effen gezicht van altijd. „Tot vanmiddag, Hoodson!" „Goedendag, mijnheer". Reggie stapte in de lift en zag de brede rug van Hoodson in de flat verdwijnen. Zijn eerste tocht was naar het kan toor van zijn zaakwaarnemer, notaris Dowsley. Reggie behoefde niet lang te wach ten in het halfduistere wachtkamer tje; hij werd in het privékantoor toe gelaten, zodra zijn komst was gemeld. De oude heer stond op achter zijn bureau en kwam hem met uitgesto ken hand tegemoet. „Ach, mijn beste Felhamwelk een slag! Arme kerel, als ik dat had kunnen zien aankomenik ben er kapot vanNiemand had kun nen vermoeden Reggie grijnsde vriendelijk en drukte stevig de hand van de oude heer met de gouden bril. „In orde, waarde heer! Ik keek ook wel even beduusd, toen ik de brief kreegMaar laten wij kalm blij ven. Er is geen moord gebeurd en geen oorlog uitgebroken; ik ben kern gezond en de aarde draait nog keu rig om de lieve zon!" De oude heer wrong zenuwachtig de handen. „Ja, maarbeste Felham dringt het wel tot je door? Alles, hoor jealles, je gehele vermogen, is bij dit bankroet verloren gegaan! Je weet, dat wijlen je-vader reeds bij de firma Lodging „Ik weet het, mijheer Dowsley. Het was altijd een solied huis en wat nu gebeurd is, geeft een donderslag in de City. Maar wat kunnen de eraan doenTrek het u niet aan. De wip is gekanteld en ik zit op de grondGrienen helpt nietik zal mijn benen moeten spannen en mij weer naar boven duwen. Dat zal mijn spieren oefenen!" Hoofdschuddend keek de notaris hem aan. „Je blijft maar dezelfde dwaze jon gen, Felham. Misschien is jouw op timisme een zegen, die je in deze zware dagen er doorheen zal helpen!" „Waarde heer, zolapg de belletjes van mijn narrenkap nog lustig klin- gelenL druk ik mij niet tegen de Klaagmuur. Ook met klompen aan kun je door het leven dansen, als je maar durft en wilt. Ik voel mij heel wel en het is, of ik op een frisse, lichte morgen aan het begin van een nieuwe weg sta. Van nu af aan ga ik aan de slag!" De notaris drukte hem warm de hand, met een hoopvol lachje. „Kerelje bent een wonder! Hoevelen zullen in zulke omstandig heden dezelfde optimistische koel- bloedigehid tonen? Je hebt misschien gelijkpak het leven aan, blijf niet staan jeremiëren voor het ge sloten hek, maar tracht erover te klimmen! Heb je al een plan, Felham? Het spreekt vanzelf, dat je bij mij altijd terecht kunt voor raad en daad, als het nodig is. Weet je al, wat je gaat beginnen?" Reggie zette zich op de rand van het schrijfbureau en liet zijn ene been bengelen. „Nog niet precies. Ik twijfel nog tussen komenijsbediende en ijsver- koper. Misschien zou ik hier een bij kantoor kunnen stichten vcpr Al Ca- pone; dat zou iets nieuws zijn voor Londen en een beetje leven brengen in de brouwerij. Of anders kan ik naar de Zuidzee-eilanden vertrekken en daar de een of andere zeerovers- schat graven. Ik wil er dezer dagen eens over denken en uitkijken naar een baantje". „In ieder geval, Felham, laat me iets van je horen. Ik zal hier je zaken afwikkelen en je de papieren toestu ren met de rekening en verantwoor ding". Hij schudde het grijze hoofd. „Het is wel een pijnlijke afsluiting van je boeken, kerelMaar kom aan, je hebt zelf het goede voorbeeld gegeven.... laten we vooruit zien!" Van het kantoor van de notaris ging Reginald verder. Hij deed enkele kleine inkopen en genoot van de prik kelende morgenlucht; meestal was hij om deze tijd nog niet buiten. Er lag werkelijk iets opwindends in, iets dat hij bijna nog niet gekend had. Tegen twaalf uur trad hij een kleine lunchroom binnen; hij had trek ge kregen. Aan een dienstertje met wit mutsje en niet al te fris boezelaartje bestelde hij een kóp koffie en keek rond. De tafeltjes met gevlekte marme ren bladen begonnen langzamerhand bezet te raken, meest met eenvoudige kantoorklerkjes, mannelijke en vrou welijke, die hun lunch in .papier mee brachten net als hijzelf. Deze omgeving was geheel vreemd voor Reggie, die tot heden een geheel ander soort inrichtingen gefrequen teerd had. Wanneer hij niet thuis lunchte (of liever ontbeet), deed hij dat op zijn club, maar daar was de omgeving wel heel anders!

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2