A90k^id0CSOll/totH PEKING De 11 Amerikaanse vliegers in China weer vrijgelaten Chroestsfef steunt kunstmanen - plan Ouderdoms- verzekering Gebaar vlak voor de bespre kingen van Amerika-China Bulgaarse tegenwerking na vliegtuigincident B DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 A - /V 1 a M 46ste JAARGANG No. 13565 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I I Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 jhet vliegerS ü.t Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1,90 II. P*éN ASPECT in de door minister *-J Suurhoff ontworpen definitieve ouderdomsvoorziening schijnt nogal onrust te veroorzaken onder hen, die zich van een onderdomspensioen al zeker waanden. In de bepalingen van art 60 ligt namelijk opgesloten de mogelijkheid, dat niet alleen alle gedane pensioen toezeggingen, maar ook de reeds toe gekende pensioenen niet gestand zul len worden gedaan. Men heeft bij het ontwerpen van het ouderdomspensioen namelijk re kening gehouden met de mogelijk heid, dat de toekenning van het bo dempensioen in - sommige gevallen het inkomen van 'n gepensionneerde tot meer dan 100% van zijn laatste lijk genoten inkomen zou doen stij gen en dat is van een bodempensioen allerminst de bedoeling. Indien de wetgever dit op zijn beloop zou la ten, dan zou dat tevens tot gevolg hebben, dat de werkgever, die met het treffen van pensioenvoorzienin gen de zaak had afgewacht, bevoor deeld zou worden boven de werkge ver, die zich bewust van zijn more le plicht, reeds een pensioenfonds had ingesteld of reeds pensioenen uitkeert, waaraan hij dan gebonden zou blijven. Voor de werknemer echter knelt de vraag, nu de wetgever een aftrek mogelijkheid voorstelt: krijg ik dan eventueel minder dan waarvoor ik premies heb gestort? Het antwoord hierop moet natuurlijk zijn, dat het niet in de bedoeling kan liggen de gepensionneerde minder te geven dan waarop hij recht heeft. In het wets ontwerp zelf echter is het recht het bodempensioen of een gedeelte ervan in mindering te brengen van het eigen pensioen niet precies uitge werkt en nogal vaag gehouden. dat iedere werkgever binnen twee jaar eenzijdig het recht heeft het bodempensioen in mindering te brengen op toegezegde en reeds ge dane uitkeringen. Eenzelfde bepaling is gemaakt ten aanzien van de pen sioenfondsen, maar dit zal als regel wel niet eenzijdig kunnen geschieden daar de bepalingen van de pensioen fondsen zelf hiertegen wel zullen waken en het in de regel dus wel zo zal zijn, dat het hier in gezamenlijk overleg zal gaan. De voornaamste beperking hierbij is, dat pensioenen, die wegens onvol ledige diensttijd beneden het bereik bare maximum blijven niet met het volledige bodempensioèn mogen worden gekort. En eerst in de toelichting op dit ar tikel staat, dat de gepensionneerde natuurlijk niet minder mag ontvan gen dan waarop hij uit hoofde van zijn particuliere pensioenregeling recht had. of deze regeling straks bij de be handeling in de Tweede Kamer al dus zal blijven gehandhaafd. Daar zal, naar wij menen, nog wel iets aan worden veranderd. En wij -menen eveneens, dat dit zeer noodzakelijk moet worden geacht. Met het eenzij dige recht, dat de werkgever wordt gegeven, wordt de rechtsontwikke ling met betrekking tot het pensioen begrip o.i. wel erg geweld aange daan. Over deze regeling heeft de rege ring het advies gevraagd van de Stichting van de Arbeid, die als haar oordeel heeft uitgesproken dat deze regeling van het in mindering bren gen van het bodempensioen redelijk moet worden geacht, indien het pen sioen op zich reeds aan redelijke eisen voldoet d.w.z. dat het 60 a 70 van het ontvangen loon bedraagt. Maar dit is in het wetsontwerp niet geregeld. In het wetsontwerp wordt de werk nemer eenvoudig afhankelijk gesteld van de opvattingen van de werkge ver, die eenzijdig het recht heeft het bodempensioen in mindering te bren gen, geheel of gedeeltelijk. Wij spre ken hier dan over de particuliere pensioenen. Voor de aanpassing der ambtelijke pensioenen komt er een aparte regeling in een apart wets ontwerp. Wij zeiden reeds, dat voor de be drijfspensioenregelingen in de mees te gevallen wel overleg zal worden gepleegd met het bestuur van het pensioenfonds, maar men vergete niet, dat de werkgever, ook indien het advies van het bestuur om het bodempensioen in mindering te bren gen afwijzend is, de directie van het bedrijf dit advies volgens de letter van het wetsontwerp naast zich kan neerleggen. Juist door die eenzijdigheid wordt aan de onaantastbaarheid van het pensioen in de individuele sfeer ern stig afbreuk gedaan. Het vertrouwen in de pensioen overeenkomst, waarvoor door vele werknemers, vooral door hen, voori „Opluchting en vreugde Communistisch China heeft giste ren, een uur voordat in Genève de directe besprekingen met de Verenig de Staten zouden beginnen, bekend gemaakt dat het besloten had de elf Amerikaanse vliegers, die wegens spionnage tot langdurige gevangenis straffen waren veroordeeld, in vrij heid te stellen. De bekendmaking werd omgeroe pen door radio-Peking. Gezegd werd dat China had besloten de straftijd van de gevangen vliegers te bekor ten en ze het land te zetten. Er werd geen datum voor de vrijlating ge noemd, doch de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Fos ter Dulles, verklaarde later bericht te hebben ontvangen, dat de Ameri kanen gisteren al op vrije voeten ge steld zouden worden. Zij worden Donderdag in Hongkong verwacht. De elf vliegers werden in Novem ber vorig jaar tot gevangenisstraf van vier tot tien jaar veroordeeld. De Chinezen verklaarden dat de vlie gers werden gearresteerd, toen hun vliegtuig tijdens een spionnagemissie werd neergeschoten. Amerika heeft steeds volgehouden dat de betrokke nen gevangenen uit de Koreaanse oor log waren. De secretaris-generaal van de Verenigde Staten heeft in Januari een bezoek aan Peking gebracht om het lot -van de gevangen vliegers te bespreken. Geen concessies Om mogelijke wantrouwen in het Amerikaanse Congres over dit resul taat te voorkomen, verklaarde minis ter Dulles onmiddellijk na de bekend making van de vrijlating der vliegers, dat de Verenigde Staten geen enkele concessie of toezegging hadden ge daan ooi deze vrijlating te verkrijgen. De Verenigde Staten hebben ook geen bedreigingen met geweld gebruikt,, voegde, hij hieraan toe. President Eisenhower begroette de vrijlating met „opluchting en vreug de". Hij bracht dank uit aan allen die tot die menselijke resultaat heb ben bijgedragen. De secretaris-gene raal van de V. N., die op het ogenblik met vacantie in Zweden is, heeft een gelukwens-telegram naar de Ver enigde Staten gezonden. DE BESPREKINGEN TE GENèVE. De Amerikaanse en Chinese am bassadeurs, die in Genève besprekin gen zfjn begonnen over het ver minderen van de spanningen in het Verre Oosten, hebben gisteren intus sen overeenstemming bereikt over hun agenda. Als eerste punt staat op de agenda de repatriëring van bur gers van beide landen, die zich nog op elkanders grondgebied bevinden. Nu de elf Amerikaanse vliegers reeds zijn vrijgelaten, gaan 4e be sprekingen nog over de 40 Ameri kaanse burgers, die zich in de Chine se Volksrepubliek en de Chinese stu denten, die zich in de Verenigde Sta ten bevinden. Uit Londen wordt gemeld dat het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken de Britse regering officieel heeft medegedeeld dat alle Chinese studenten in de Verenigde Staten, die voorheen geen toestem ming kregen het land te verlaten, thans vrij zijn naar China terug te keren als zij dat wensen. In Londen ziet men in de vrijlating van de Amerikaanse vliegers een mogelijk heid dat de houding van de commu nistische landen ten aanzien van krijgsgevangenen over de gehele lijn soepeler zal worden. Enkeöe bericlr ten wijzen hier ook reeds op. Moedige pelgrim op weg Parijs naar Rome „Mits in belang van de mensheid" Rusland is bereid het Amerikaanse plan voor het afschieten van kunst, manen te steunen „als dat in het be lang van de mensheid is". Dit ver klaarde gisteren Nikita Chroestsjef, de leider van de Russische communis tische partij. President Eisenhower deelde Vrij dag mee, dat de Verenigde Staten be- Geknoeid met de wrakstukken Bulgarije staat niet toe, dat een Israëlisch vliegtuig in Sofia landt om de stoffelijke resten te halen van de slachtoffers van het boven Bulgaars gebied neergeschoten Israëlische pas sagiersvliegtuig. De verongelukten zullen per trein naar Turkije worden gezonden en van daar per vliegtuig naar de Is raëlische luchthaven Lydda gebracht worden. Volgens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken hebben de leden van de commissie, die ter plaatse een onderzoek hebben inge steld naar het neerschieten van het Israëlische lijnvliegtuig boven Bul garije, de vaste indruk gekregen, dat het toestel met machinegeweervuur is aangevallen. Dit was geconstateerd „niettegenstaande het feit dat er dui delijk met de wrakstukken was ge knoeid in een poging om belastend materiaal te verwijderen". z De eerste berichten van de com missie maken, zo zei een woordvoer der van het ministerie, „het barbaar se karakter van de aanval nog af schuwelijker". In de wrakstukken, die over een groot gebied lagen ver spreid, had men talrijke kogelgaten i aangetroffen. In het voorlopige rapport wordt j voorts gezegd, dat de commissie van de zijde der Bulgaren geen medewer king ondervindt. Aan de drie leden van de commissie van zes, die ten slotte tot Bulgarije waren toegela ten, weigerden de Bulgaren de ge gevens te verstrekken, die zij om trent het gebeurde bezaten. Ook was het de Israëliërs verboden Bulgaar se ooggetuigen te ondervragen. Intussen verneemt A.F.P. uit Mos kou, dat de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Ni kita Chroesjtsjef, tegenover de Is raëlische ambassadeur in Moskou, Avidar, heeft verklaard het neer schieten van het Israëlische verkeers vliegtuig boven Bulgarije te betreu ren. FILMSTERREN OMGEKOMEN Bij Burbank in Californië zijn Zon dag de filmacteur Robert Francis en de actrice Ann Russell om het leven gekomen, doordat een sportvliegtuig, waarin zij met nog een derde waren gezeten, neerstortte. reid zijn de gegevens, die door mid del van de „kunstmanen" zullen worden verkregen, met andere lan den, ook de Sowjet-Unie, te delen Deze Amerikaanse bekendmaking is noch door de Russische pers, nóch door de Russische radio gepubliceerd. Tijdens een ontvangst op de Zwitser se legatie in Moskou vroeg een ver slaggever gisteren aan Chroestsjef, wat hij van het plan dacht. De Rus sische partijleider antwoordde: „Ik hem er iets over gehoord, maar ik heb het niet* zorgvuldig gelezen, dus kan ik er niets definitiefs over zeggen. Maar als het in Ihet belang van de mensheid is, is de Sowj et-linie al tijd bereid het te steunen". Chroestsjef was op de Zwitserse legatie ter gelegenheid van de Zwit serse nationale feestdag. Hij toonde zich optimistisch over de Chinees-Amerikaanse besprekin gen, die gisteren in Genève zijn be gonnen. „Ik ben er zeker van dat communistisch China positieve resul taten wenst op deze bijeenkomst en wanneer de V.S. dit ook wensen dan kan dit nooit een negatief resultaat opleveren. De problemen zijn duide lijk en kunnen worden opgelost", zei Chroestsjef. Nederlands officier in Russisch kamp overleden Na dertien lange jaren heeft de familie Van der Waals uit Utrecht zekerheid gekregen over het lot van haar zoon Gerrit van der Waals, die 15 Mei 1942 (toen 22 jaar oud en tweede luitenant bij het K.N.I.L.) door de Duitsers als krijgsgevangene is weggevoerd. De Russen hebben via het Nederlandse departement van buitenlandse zaken laten weten dat hij 11 Augustus 1948 in Rusland is overleden tengevolge van een long ontsteking. (Alg. Dagbl.). Een onbekende pelgrim torst een zwaar kruis met de beeltenis van Maria van Altijddurende bijstand door de straten van Parijs. Zonder angst voor de enorme afstand, die hij nog heeft af te leggen, heeft hij zich voorge nomen vanuit het mondaine Parijs naar de Eeuwige Stad Rome te trekken. Weer Nederlanders vermist Het Nederlandse echtpaar H. W. Holsheimer uit Enschede wordt sinds Zondag in Oostenrijk vermist. Het echtpaar kampeerde in de gemeente Umhausen en was met een 12-jarige zoon voor een bergtocht vertrok ken. Maandagnamiddag was nog steeds gepn spoor der drie vermisten te bekennen. Een patrouille van de gendarme rie is op zoek gegaan. De familie Holsheimer is met twee kinderen naar Oostenrijk vertrokken. Over het lot van het niet genoemde kind is niets naders bekend. Zeeslag in Straat van Formosa Kanonneerboten van de nationalis tisch Chinese marine hebben Maan dag twee kleine communistische ka nonneerboten zwaar beschadigd in een zeeslag met een „grote" commu nistische vloot in de Straat van For mosa, aldus heeft het nationalistische ministerie van defensie bekendge maakt. De zeeslag duurde ongeveer een half uur. Volgens de bekendmaking leed de nationalistische marine geen verlie zen. „ALGERIJNSE" WIJK IN PARIJS AFGEZET De Parijse politie is gisteren begon nen met het uitkammen van een ar moedige wijk in Parijs, waar werk loze Algerijnen afgelopen Zaterdag de Mohammedaanse feestdag Aid El Kebir hevige relletjes veroor zaakt hebben. Bij deze relletjes wer den 18 personen, onder wie buiten landse toeristen, gewond. De strijdmacht-taart dwingt vorstelijke bevjondering af HOE wordt weer (Geldig van Dinsdagavond tot j Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met j opklaringen en vannacht plaat- selijik wat lichte motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. wie een pensioenregeling op latere H leeftijd tot stand kwam, grote offers HL V héSfi 'mft'lÉ BI Wfc •:{S|P^J8F» A id®, worden gebracht, zal hierdoor ernstig -3qL1 worden ondermijnd. Wf lÈÊS^Ê Men zal ?r dan ook in de Kamer W Xk^H ernstig op moeten aandringen om dit HljgHM|K|v HH^K onderdeel van het wetsontwerp aan- RS|^^^HG^xgjÉ SI0HRb gaande het bodempensioen stevig te herzien en wel zo, dat de rechten. HglflPiv1 f f die particulier verzekerden zich in waar werkzaam zijn, hebben verworven, ten koste van g premies, zullen worden veilig gesteld. En wel in die f de hoogte van hun komend pensioen betreft afhan- 1 l kelijk zullen worden van de werk- - v.-V, gever, die eigenmachtig zal kunnen bepalen of een gedeelte van het bo- IhlV /HHj^^r jj dempensioen of zelfs het gehele bo- I T - dempensioen in mindering van het verworven pensioen zal worden ge-, Ét K bracht. HHBfH^ Met dit ontwerp komt de gepen- sionneerde in de lucht te zweven en &L 0L wordt hij voor het deel van het t Staatspensioen afhankelijk van zijn Af m I werkgever. Dit kan worden voorko- ^H men door de bepalingen van aftrek van het bodempensioen duidelijker i Vol ontzag en bewondering staat H.|£.H. Prinses Irene bij de enorme verjaardagstaart, welke haar Maandag- omschreven in de wet vast te leg-1 middag op het Paleis te Soestdijk werd aangeboden door een deputatie van de Koninklijke Landmacht namens 6en -- de Nederlandse Strijdkrachten. 4 Aug. zon op 5.06, onder 20.29 maan op 20.19, onder 5.56. Het weer in Europa AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE I NICE GENEVE I ZURICH LOCARNO BERLUN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME j AJACCIO i MALLORCA onbew. 30 C. onbew. 18 I regen 20 zwaar bew. 22 geheel bew 27 zwaar bew. 22 zwaar bew. 25 licht bew. 25 licht bew. 26 licht bew. 26 onbewolkt 26 zwaar bew. 23 onweer 23 lichtbew. 25 regen 23 half bew. 24 half bew. 27 half bew. 25 licht bew. 32 licht bew. 29 onbewolkt 29 Korreltje Wie zich kennis verwerft zonder die toe te passen, is als een boer, die zaait, maar niet oogst.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1