Nederland won de zwemkamp van Zuid Slavië met 118-105 punten Canadese Marilyn Bell -17 jaar - zwom over het Kanaal De Kampioenscompetitie van het Zaterdagvoetbal MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 dag bleken de Nederlandse spelers, die nu in een andere opstelling aan traden (alleen Lamme en Bijlsma hadden in het team van Zaterdag ge speeld) meer op dreef. Het tempo lag hoger dan in de wedstrijd van Zaterdag. Bijlsma en Lamme lieten voortreffelijk spel zien. Stakula scoorde voor Zuid-Slavië het eerste doelpunt, Jecic werd er uit gestuurd j en het was Bijlsma, die na goed com- 1 binatiespel met Mosterd en van der J Toren, het leder in het net plaatste. I Na prachtig samenspel van Mosterd en Bijlsma wist laatstgenoemde op- nieuw door een verrassend schot te j doelpunten, waarme de stand op 21 voor Nederland kwam en ook de rust inging. Chataway heroverde 3 mijls-record REVANCHE BEHAALD DOOR DE NEDERLANDSE DAMESPLOEG Nederland heeft op fraaie wijze te gen Zuid-Slavië revanche genomen, door de wedstrijd, die destijds in Za- dar met een nederlaag einidigde (107 tegen J16 punten) in het Goffertbad te Nijmegen te winnen met een to taal van 118 tegen 105 punten. Het leeuwnaandel in deze mooie overwinning komt op naam van de Nederlandse zwemsters, die alle ze ven nummers voor haar rekening na men. Van de acht nummers bij de he ren, te weten de 40 x 100 meter wis selslag estafette, de 200 meter vlin derslag en de 100 meter vrije slag. Ook de beide waterpolowedstrij- den leverden, zoals verwacht werd, overwinningen op voor de gasten, doch met minder hoge cijfers dan men gevreesd had. Zaterdag verlie ten de Zuid-Slaven met een 32 ze ge het bad en Zondag nadat Neder land bij rust met 21 had voorge staan, gingen de Zuid-Slaviërs met een 42 overwinning naar huis. In de schoonspringnummers zowel bij de dames als bij de heren waren de eerste plaatsen eveneens voor Zuid- Slavië. Herman Willemse was bij de he ren favoriet. Hij won niet alleen de 1500 meter in de zeer fraaie tijd van 19 min. 40.8 sec., waarmede hij zijn persoonlijke prestatie op dit nummer met niet minder dan tien seconden verbeterde, maar ook de 400 meter vrij slag bracht hij op zijn naam (4.50,2). Op de 100 meter vrije slag werd Willemse tweede achter de crack Skanata, die 0,2 sec. eerder in 59.1 sec. aantikte. De 1500 meter leverde een gemak kelijke overwinning op voor Willem se. Hij nam onmiddellijk de leiding en stond die niet meer af. De beken de Zuid-Slaviër Finci, van wie men verwachtte, dat hij het Willemse zeer moeilijk zou maken, stelde te leur. Lilan Zuvela probeerde Wil- temse bij te houden, maar onze land genoot, die met een constante snel heid door het water gleed, gaf uit stekend partij en toonde zich verre weg de meerdere. Ten Thije, die ge durende enkele banen voor lag, zak te geleidelijk af en raakte tenslotte ver achter. Weinig tegenstand bij de dames. De dames ondervonden van de gasten, die kansloos waren, weinig tegenstand. De enige met wie reke ning gehouden moest worden was Vin ka Jerevic, die tegen Rika Bruins vocht om de eerste plaats op de 200 m. schoolslag. Tijdens de wedstrijd te Zadar, werd Rika geklopt door Vinka, maar ditmaal toonde onze landgenote zich de sielste. Rika tikte 1.9 sec. eerder aan. Hannie Boon vond in Mira Madjarev geen sterke tegenstandster. Zij werd gemakkelijk derde. Zeer enerverend (op de eerste dag) was de 400 meter vrije slag voor da mes, waarop voornamelijk de strijd werd gevoerd tussen Mary Kok en Hettie Balkenende. De Nederlandse meisjes, die een veel soepeler slag de monstreerden darf de buitenlandse gasten, maakten zich weldra los van de Zuid-Slavischen. Hetty lag na 200 meter voor ap Mary Kok. Pas na het vijfde keerpunt liep Mary langzaam maar zeker in. Bij het zevende keer punt lagen beide dames weer gelijk, maar toen zette Mary een felle eind spurt in en Idopte op de laatste 50 meter Hetty met 1.1 sec. verschil. Op de 100 meter rugslag moest Geertje Wielema in Jopie van Al phen haar meerdere erkennen. Jopie tikte in de tijd van 1 min. 16,2 sec. 1.7 eerder aan. De honderd meter vrije slag werd eveneens door Hettie Balkenende ge wonnen. Hettie, die in hoog tempo zwom, maakte in dit zware bad de goede tijd van 1 min. 7.1 sec., waar mee zij haar beste persoonlijke pres tatie op dit nummer met 1.2 sec. ver beterde. Cocky Gastelaars draaide mooi mee, zy werd tweede in 1.08,5 sec. De 100 meter vlinderslag leverde een prachtige overwinning op voor Atie Voorbij. Mary Kok, haar sterk ste rivale op dit nummer de Zuid- Slavische meisjes kwamen er niet aan te pas was iets sneller weg dan Atie, maar met de haar eigen soepele slag, liep de laatste na 75 meter haar clubgenootje, die op kracht zwom in en met 0.6 sec. ver schil tikte Atie als eerste aan. Bekkering verloor van Jaspers. De 200 meter schoolslag heren werd hoofdzakelijk een strijd tussen Ton Japers en Peter Bekkering. Na 100 meter lagen beide zwemmers ge lijk. Bekkering bleef taai volgen. Hij kon echter niet verhinderen, dat Jas pers zich op de laatste 50 meter toch los zwom en 1.1 sec. eerder aan tikte. De Nederlandse heren toonden zich Zondag in de 4 x 200 meter esta fette vrije slag verre superieur aan de Zuid-Slaviërs, zowel ten Thije als Hoogveld noteerden over 200 meter 2 min. 17.6 sec., terwijl Jaap de Jong zelfs 2.17 liet afdrukken. Willemse, die als laatste startte, noteerde de snelste tijd, n.l. 2.15.1. De waterpolowedstrijden. Enerverende spanning brachten de waterpolo-wedstrijden. De wed strijd van Zaterdag bracht een ver jongde Nederlandse ploeg in het wa ter, met als „oude rotten" Smol, Bijl sma en Korevaar. Onze landgenoten gaven zeer goed partij, maar de Zuid-Slaven, die de prominente spe ler Stakula in hun midden hadden Kurtini speelde alleen Zondags mee hadden niet allen een hoger tem po dan onze landgenoten, maar zij zwommen zich beter vrij, plaatsten vaker en beter en in hun techniek waren zij superieur aan de onzen. De Belgische scheidsrechter Bau- wens stuurde voor de rust Stakula voor een zware overtreding het water uit, toen stond Zuid-Slavië echter al met 20 voor. Jecic had het eerste doelpunt gescoord, terwijl kort daar na Radonic er 20 van had ge maakt. Enkele kansen gingen voor beide partijen verloren met schoten tegen de paal. Na rust werd voor Nederland Luchs een poosje op non-actief ge steld, doch dit duurde niet lang, want enkele minuten later scoorde Smol Op de 400 m. vrije slag voor heren wist de Nederlander Herman Willem se een daverende overwinning te be halen in een tijd can 4 min. 50.2 sec. Tweede werd de Joegoslaaf Milan Jeger, met een tijd van 4 min. 56.6 sec. De foto toont het moment, waar op de beide zwemmers elkaar de hand schudden, links Milan Jeger, rechts Herman Willemse. na goed samenspel met Bijlsma die voortreffelijk gpel liet zien 't eerste Nederlandse doelpunt. Radonic plaatste kort daarna een prachtig flitsend schot, waarbij de bal echter naast ging. Dadelijk daarna had hij opnieuw het leder in zijn bezit; hij schoot wederom van verre afstand, doch ook ditmaal ging de bal naast. Maar Radonic scheen zijn zinnen er op te hebben gezet te scoren en toen hij voor de derde maal, kort voor het einde, een onverwacht schot afvuur de had hij succes. Met 31 voor Zuid-Slavië eindigde de wedstrijd. Tijdens de polo-wedstrijd van Zon- Radonic fnaakte voor Zuid-Slavië na rust gelijk en hij was het ook, die uit een vrije* worp van Kurtini het derde Zuid-Slavische doelpunt maak te. Door de scheidsrechter werden tenslotte Kacic en van der Toren het water uitgestuurd. Het laatste doel punt kwam van de hand van Jecic (4—2). LENIE DE NIJS WON IN BELGIë. Voor de tweede maal is in België de lange afstandswedstrijd Damme Brugge gehouden over 4500 meter. Bij de dames verschenen elf deel neemsters aan de start. De eerste zes plaatsen werden ingenomen door Ne derlandse zwemsters. Lenie de Nijs (Robben, Hilversum) tikte als eer ste gan. Zij deed er 1 uur 6 min. en 21 sec. over (vrije slag). Jans Koster van ,,'t Gooi" noteerde 1.07.55 en werd tweede, terwijl Judith de Nijs (Rob ben, Hilversum) zich als derde klas seerde in 1.09.34. Corry Schimmel ('t Gooi) eindigde als vierde in 1 11.27 en haar clubgenootje Ina van Heule (1.11.36) verzekerde zich van de vijfde plaats. De Robben-zwem ster Dicky van Ekris kreeg de zesde plaats (1.17.11). Bij de heren werd Fack (Fr.) eer ste. Hij legde de 100 meter vrije slag af in 1.07.51, de Antwerpenaar An- thoon werd tweede (1.07.52) en Vis ser ('t Gooi) derde (1.10,8). Weidijck (Hilversum) bezette met 1.13.32 de vijfde plaats en Rademaker (Hilver sum) klasseerde zich twaalfde. Voor de 4500 meter schoolslag had den zich 16 deelnemers gemeld. De Belg Govaere maakte de snelste tijd 1.18.00- Desmit (Brugge) werd twee de op 30 sec. Als eerste Nederlander klasseerde zich de Hilversummer Dick. Hij werd zesde in 1.24.14. Zijn plaatsgenoot Venendaal werd acht ste (1.29.47). De Britse athleet Chris Chataway (no. 1) wordt hier gefeliciteerd door de Duitser H. Schade, nadat hij Zaterdag in het White City Stadion in Londen, tijdens de atletiekontmoeting Gcoot-BrittanniëDuitsland, de drie mijl had gelopen in de tijd van 13 minuten, 23,2 sec. en daarmee een nieuw wereldrecord had gevestigd op deze afstand. Schade werd derde. De tijd, die Chataway maakte, was 3,2 sec. beter, dan die welke de Rus Vladimir Koets enige tijd geleden als recordtijd liet afdrukken. Met taaó uieet dtuü in £aa&diecht Niet minder dan 226 zeilers, een record aantal, gingen Zaterdagmid- bij „Het Witte huis" in Nieuw Loosdrecht van start op de eerste van de bekende Nieuw Loos- drecht-week, die door de zeilvereni ging Het Witte Huis wordt georgani seerd. Er was een goede N.N.W.-wind en de deelnemers konden profiteren van vrijwel ideaal zeil weer. Reeds op deze eerste dag kreeg de protestcom missie een ongekend groot aantal pro testen te verwerken, waarmee men tot in de avond bezig was. Een ervan had een nogal grote schade tot on derwerp. De Flying Dutchman Lam biek van H. Schipper werd door een Valk zodanig aangevaren, dat zijn ballonzeil aan flarden ging en zijn dek werd vernield. De schuldige Valkzeiler, W. Paine Stricke, werd gediskwalificeerd. De voornaamste uitslagen van de eerste dag luiden: Valkenklasse: 1. H. J. Mathieu, Het Witte Huis. Flying Dutchman: 1. C. Th. Gulhcer, K. W. V. Loosdrecht. 12 m2 klasse: 1. J. v. d. Kraan, Braas- semermeer. Vrijheidsklasse: 1. P. Frech, De Kaag. Olympiajollen: 1. H. Prins, Het Witte Huis. 16 m2 streep- klasse: 1. A. Taselaar, Uselmonde. Pampusklasse: 1. W. Jaarsma, Het Witte Huis. 12 Voetsjollen: 1. G. Le- verland, K.W.V. Loosdrecht. Jeugd- klasse: 1. G. de Jong, Het Witte Huis. 16 m2 Puntklasse: 1. A. van Hemert, H.Z.V. Haarlem. Finnjollen: 1. J. Hof land, Aegir. Het 17-jarige Canadese schoolmeis je Marilyn Bell is erin geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Zij startte te Kaap Gris Nez om ongeveer 5 uur in de morgen en zette voet aan wal te Abbotscliff, tussen Dover en Folke stone. De tijd van Marilyn Bell bedroeg 14 uur 35 min., 1 uur 25 min. langer dan de tijd, welke Florence Chad wiek, de toenmaals 34-jarige Californische typiste in 1950 had laten noteren, ook tijdens een tocht van de Franse naar de Engelse kust. Marilyn is een klein slank blond meisje, slechts 1.50 meter lang. Zij zag er fris uit, toen zij na ruim 14 uur in het water te hebben gelegen, aan wal kwam. Ooggetuigen hebben ver klaard, dat het meisje de laatste 200 meter in volle spurt heeft afgelegd. Het laatste gedeelte van haar tocht kon worden gadegeslagen door dui zenden vacantiegangers aan de wal. Zij had een rood mutsje op, had een zwart badpak aan en haar ogen had zij beschermd tegen het zoute water met een witte bril. Nog nimmer heeft een zo jeugdige zwemmer het Kanaal overgezwommen. Marilyn was vijf minuten vertrok ken na de Engelse zwemster Shirley Dunbar, die 18 jaar oud is. Zij had den elkaar op het strand ontmoet. Onder gunstige omstandigheden wa ren beide zv/emstertjes vertrokken. Maar Shirley Dunbar, een meisje, dat in een sigarettenfabriek te Notting ham werkzaam is, moest haar pogin gen opgeven. Een jaar geleden heer Marilyn Bell een geslaagde poging gedaan om het Meer van Ontario (50 km.) over te zwemmen. Marilyn Bell kwam om 19.30 uur GMT aan land. Badgasten verwel komden haar enthousiast en zij pro beerde enkele dankwoorden te uiten, maar het geluid van de branding maakte haar woorden onverstaan baar. Een golf wierp haar in het water terug. Men hielp haar aan wal, waarna het meisje naar Dover werd overgebracht. Zy zou gedurende 12 uur medisch geobserveerd worden. Gertrude Ederle was 19 jaar, toen zij als eerste vrouw het Kanaal in 1926 overzwom. Ook Peggy Duncan, een Zuid Afrikaanse zwemstertje, die in Al was het weer dan niet meer zo ideaal als het in de afgelopen weken wel eens is geweest, toch werden ook Zondag op de Loosdrechtse plassen zeilwedstrijden gehouden. De foto geeft een beeld van de deelnemers in de jeugdklasse, die juist de boei ronden. Op de voorgrond enkele sharpies. Op de tweede dag hebben de or ganisatoren voor moeilijke puzzles gestaan. Er stonden twee wedstrijden op het programma. De weergoden werkten echter niet mee om deze vol ledig te doen slagen. Des morgens stond er zo weinig wind, dat de baan moest worden ingekort. Het werd een drijfpartij en toen de tientallen boten gelijktijdig de finish bereikten, had de jury van aankomst grote moeite om ze te klasseren. Talloze protesten waren het gevolg. In de middaguren kwam er wat meer wind opzetten en verliepen de wedstrijden, die op een 12 km.-baan werden ge houden, beter. De voornaamste uitslagen van de tweede dag (resp. de eerstaankomen- de van de ochtend- en middagwed strijden) luiden: Val'kenklasse: J. Prins, Het Witte Huis (beid). Flying Dutchman: F. A. Meeuwissen, W.V. Utrecht en C. Th. Gulcher, K.W.V. Loosdrecht. 12 m2 klasse: B. Verhagen, Aegir en N. Oer- lemans, De Maas. Vrijheidsklasse: C. de Haas jr., Het Witte Huis en H. Frech, De Kaag. Finnjollen: J. Hof land, Aegir (beide). Olympiajollen: H. Prins, Het Witte Huis en J. J. Huurman jr., Amsterdam. 16 m2 Streèpklasse: A. Taselaar, IJselmon- de en A. W. Endsra, Het Nieuwe Diep. Pampusklasse: C. Tjebbes, K.W..V Loosdrecht en M. Blok, Het Witte Huis. 12 Voetsjollen: G. Lever- land, K.W.V. Loosdrecht en H. M. Reyers, De Kaag. Jeugdklasse: C. van Schie, Het Witte Huis en G. de Jong, Het Witte Huis. 1930 een geslaagde poging deed, was 19 jaar. De snelste tijd, tot nu toe door een zwemster genoteerd, in de rich ting van de Franse naar de Engelse kust, staat op naam van Brenda Fis her, een Engelse zwemster, die op 17 Augustus 1951 van Gris Nez naar Do ver zwom in de tijd van 12 uur en 42 minuten. Maar Brenda Fisher zwom toen niet alleen, maar tezamen met verscheidene gegadigden. Flo rence Chawick met haar tijd van 13 uur en 20 minuten in 1950 gemaakt, zwom evenals Marilyn Bell alleen. Shirley Dunbar staakte de strijd wegens zeeziekte. Zij had toen vijf uur in het water gelegen. VOETBAL IJsselmeeivogels en Quick Boys slaan gelijk De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de kampioenscompeti tie Zaterdagvoetbal van de KNVB luiden: Blauw Wit '34IJsselmeervogels 1—10. Sportclub GenemuidenHoogvliet 2—0. De stand is nu: Usselmeerv. 6 5 0 1 10 287 Quick Boys 6 4 2 0 10 136 Genemuiden 7 3 1 3 7 1415 Hoogvliet 7 1 2 4 4 8—12 Blauw Wit '34 6 0 1 5 1 5—28 SPELEN VOOR INVALIDEN. Geneviève de Galard-Terraupe, de Franse verpleegster, die zich onder scheiden heeft tijdens het beleg van Dien Bien Fhu, heeft Zaterdag te Stoke Mandeville in Buckingham shire de „Olympische spelen in arm stoelen" bijgewoond voor invalide mannen en vrouwen. Ongeveer 280 gedeeltelijk verlamd e mannen en vrouwen uit 18 landen, patiënten van een ziekenhuis, dat gespecialiseerd is in de behandeling van aandoenin gen van de ruggegraat, nemen deel aan deze spelen die voor de vierde maal gehouden worden en die boog schieten, netbal, zwemmen, scher men, tafeltennis, sooker (een soort biljartspel) en speerwerpen omvat ten. De meeste patiënten komen uit de Ver. Staten, Australië, Duitsland, Turkije Israël en de Maleise staten. De Oostenrijkse ploeg won de trofee voor de zwemwedstrijden en de Ver. Staten en Nederland deelden de prij zen bij het tafeltennis. De andere nummers werden door Amerikaanse en Engelse ploegen gewonnen. Geneviève Galard, die momenteel bij de Franse luchtmacht dient, zei- de, dat zij van plan is een diepgaan de studie te maken van het probleem van de herplaatsing van invaliden in de burgermaatschappij. Het is moge lijk, dat zij naar Stoke Mandeville zal terugkeren. ATHLETIEK HAUS VERBETERDE NED. JONGENSRECORD 800 METER. Tijdens de Zuid-Nederlandse ath- letiekkampioenschappen te Tilburg won Henk Haus van PSV de 800 m. voor juniores in 1 min. 55,1 sec. Haus bleef hiermede 1,2 sec. béneden het Nederlandse jongensrecord, dat door Janssen (AAC) in Juli van het vo rig jaar op 1 min. 56,3 sec. was ge bracht. Een Zuid-Nederlands^ record werd verbeterd door mej. J* van Dongen (Volt, Tilburg), die de 80 meter hor den won in 12 sec.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8