Opa Schram weet zich niet te herinneren wat gebeurd is Maat-tetug. in anó tand- at meet vat plannen Geslaagde landdag te Heemstede van de L.T.J. Ned. Katholieke Sportbond had in 1954 een goed jaar Nederland gaat in rook op MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Aanrijding of beroving? Opa Schram, de 68-jarige tippelaar uit Almelo, is kerngezond, maar zon der zijn baard, in Almelo gearriveerd, Zijn familie heeft hem van het sta tion afgehaald en met een taxi ging hij snel huiswaarts. Daar is opa een flink diner voorgezet. Daarna is hij wat gaan rusten om wat te bekomen van alle vermoeienissen. Die moe heid is echter maar een kwestie van korte duur. Nieuwe plannen. Intussen piekert opa, wiens voet reis naar Lourdes drie en een halve maand heeft geduurd op 12 April was hij uit Almelo vertrokken al weer over een nieuwe trip. Hij wil, zo zegt hij, nu eerst de ronde van Nederland gaan maken. Opa, die vol gens bepaalde berichten aan een ge heugenstoornis moest lijden, herin nert zich nog echter bijna de gehele reis. Hij weet alleen niet precies wat hem op de weg tussen Dyon en Lyon is overkomen. Waarschijnlijk is hij wel beroofd want hij weet nog wel, toen hij aan de kant van de weg een beetje rust zocht, plotseling tussen drie kerels stond, waarvan er een een knuppel in zijn zak had. Eerst werd hem zijn baard ruw afgeknipt en „toen was ik plotseling alles kwijt", zo vertelde opa. Ze hebben me zelfs mijn sokken uitgetrokken, waarschijnlijk om te zien of er iets in zat en inderdaad bewaarde opa hier zijn waardepapieren. De tippe laar had, toen hij van Dyon naar Lyon vertrok, net een kwade veer- CJV.O. GRAFISCH BEDRIJF. Op een te Utrecht gehouden ver gadering van de landelijke vak groepsraden van de Alg. Nederl. Grafische Bedrijfsbond, is met over grote meerderheid van stemmen de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het grafisch bedrijf aan vaard. ZIEKTE VAN WEIL. Het Spinnemeer aan de Hoofdweg te Ederveen is besmet met de ziekte van Weil. Een inwoner van Veenen- daal, die in het meertje gezwommen had, moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. De ziekte van Weil is een door ratten overgebrachte in fectieziekte, die ook voor de oorlog in ons land heerste en ernstige ge volgen kan hebben. (Tel.). BOSBRAND BIJ ARCEN. In Limburg tussen Lom en Arcen is Zondagmiddag omstreeks vier uur een felle bosbrand uitgebroken. Enkele hectaren bos, behorende bij het bekende kasteel Arcen en gele gen in een omgeving vol natuur schoon, waar veel toeristen verblij ven, werd een prooi der vlammen. (Tel.) tien dagen achter de rug. Om onna speurlijke redenen lukte het hem niet om voedsel te kopen en hij was derhalve totaal uitgehongerd. Bewusteloos. Toen opa Schram na het incident weer verder kon, is hij doorgelopen naar Lyon. Hij is toen bewusteloos geraakt en in deze toestand werd hij, zo vertelde opa, in een Lyons zieken huis opgenomen. De heer Schram had een grote wond op zijn zitvlak. Men heeft hem gezegd, dat hij deze kreeg door een aanrijding, waarbij hij dan ook bewusteloos moet zijn geraakt. Hiervan weet opa zich ech ter niets te herinneren. Het is ook mogelijk dat de rovers hem slagen hebben toegediend en dat de hierbij opgelopen wonden als gevolg van schrijnen ernstiger zijn geworden. Hoe dan ook in het ziekenhuis heeft de vermagerde en zeer ver moeide opa het goed gehad. De zus ters waren bijzonder vriendelijk en zorgzaam. Opa is in het ziekenhuis gebleven, totdat de ambtenaar van buitenlandse zaken hem*is komen op halen. En de baard? Opa heeft op zijn Franse reis een boel boze dingen meegemaakt, maar hy deed er ook onvergetelijke heer lijke indrukken op, zo vertelde hij. Lourdes was prachtig elk moment komt opa in zijn gesprek hierop te rug en de Franse Riviera en Men ton niet minder. De Fransen waren over het algemeen zeer vriendelijk en charmant. Alleen de omgeving van Dyon kan de heer Schram min der waarderen, hetgeen na alle na righeid ook zeer begrijpelijk is. Onze laatste vraag aan opa was, of hij zijn baard weer zou laten groeien. „Och, ik weet het nog niet", zei opa. Maar zijn kinderen riepen om het hardst: _,ja opa, dat moet je beslist weer doen". Eeuwfeest een jaar te vroeg gevierd De stad Monnikendam heeft haar 600-jarig bestaan een jagr te vroeg, gevierd, zo heeft de archivaris van de gemeente Purmerend. de heer J. G. Schulting, vastgesteld. Stukken uit het rijksarchief hebben dit feit be vestigd. De heer Schulting kan aantonen dat aan Monnikendam stadsrechten zijn verleend „des Woensdaghes nae Smte Matthys Dach", zijnde 25 Fe bruari van het jaar 1355. Dan is er toch niets aan de hand zult ge u afvragen: 1955 min 1355 is toch 600. Dit rekensommetje gaat echter niet op, want als de Monnikendammers vroeger schreven „25 Februari 1355" moest het eigenlijk zijn ,,25 Februari 1356". Er waren namelijk verschil lende jaartellingen in gebruik in de lage landen. Het gewone volk begon het nieuwe jaar op 1 Januari, het bisdom Utrecht hield zich aan de kerkstijl, Holland en de andere ge westen volgden de Paasstijl. In de Monnikendamse stukken was de Paasstijl aangehouden. In 1355 viel Pasen op 24 April en werd het dus in Monnikendam pas op 24 April 1356.... PRIJS VAN ƒ25.000,—. Op lot no. 12331 van de 528ste staatsloterij, eerste klasse, is vandaag een prijs van 25.000,gevallen. Variatie in sport In tegenstelling tot het vorige jaar, toen de regen bij stromen uit de he mel viel, heeft de L.T.J. in samenwer king met de L. T. M., gisteren onder gunstige weersomstandigheden zijn landdag gehouden op het sportterrein van het klein-seminarie ..Hageveld' te Heemstede. Ongeveer twee duizend jongeren, zowel jongemannen meisjes, waren bijeen, toen om half elf de landdag werd geopend met ge bed. Ter inleiding sprak de voorzitter van de L.T.J., Theo Mourits uit Reeu- wijk, een kort woord, waarin hij met dankbaarheid het tienjarig bestaan van de L.T.J. memoreerde. In die ja ren kon er veel werk verzet worden voor de jongeren op het platteland en hij sprak het vertrouwen uit, dat er in de toekomst nog meer gedaan zou kunnen worden. Dat zou zeker kunnen geschieden, nu ook de meis jes op het platteland haar eigen orga nisatie hebben gekregen in de L.T.M. Het voornaamste punt van de och tendbijeenkomst werd gevormd door de rede, die gehouden werd door de directeur van „Ons Erf", de heer Theo van Steen. Deze wees er op, hoe de mensen van het platteland lange tijd geleefd heb ben in een zeker puritisme: uit grote zorg voor het geestelijke koesterde men angst voor het lichamelijke. Daarin in nu gelukkig een grote ver andering gekomen, zij het dan wel, dat een overdreven lichaamscultuur ook op het platteland door de zorg In het jaarverslag van de Ned. Ka tholieke Sportbond over 954 wordt als algemene indruk weergegeven, dat het voor de NKS een goed jaar is geweest. 1 Niet alleen vanwege de overal te constateren activiteit maar-ook door dat de bond in het Nederlandse sportbestel een bijna allerwege er kende plaats heeft gekregen, als ge volg van de doorwerking van de idee, dat de sport niet primair een tech nisch verschijnsel is. Het ideële, niet primair technische werk, dat de N.K.S. verricht, is niet zo spectaculair, spreekt niet zo aan, vandaar dat het moeite kostte en nog zal kosten hiervoor erkenning en begrip te vinden. Het voorbije jaar bracht in dit op zicht een kentering bij de overheid, in de organisatie zelve en daarbui ten. Ook al zette dtze kentering in de organisatie zelve zich nog niet tot in de onderste regionen van de bond door. Ongetwijfeld heeft de omzwaai in de voetbalsport, welke de Nederland se sportwereld gedurende bijna het gehele jaar in beroering hield, ten deze mede de geesten wakker ge- scnud. Immers, wie alleen techniek zaait, zal professionalisme oogsten! De N-K.S. vond echter niet alleen een meer erkende plaats door facto ren buiten de bond, maar ook door eigen activiteit. N.K.S.-ledentallen 1954 (gedeeltelijk naar ramingen) niet beneden 12_jaar. Takken v. sport Athletiek Gymnastiek Handbal Korfbal Hockey Tafeltennis Voetbal Volleybal Wandelsport Zwemmen Lawntennis Basketbal Honkbal Wielrennen Motorsport Veren. Mannelijk Vrouwelijk Totaal Sen. Jun. Sen. Jun. 38 640 342 49 58 1089 278 2570 5839 7271 15699 31379 251 1006 293 4548 2738 8585 123 2073 472 2545 35 488 109 242 97 936 118 1479 507 512 132 2621 1007 73714 35720 109454 65 574 62 553 187 1376 71 1053 502 795 607 2957 18 359 390 414 367 1320 10 227 123 189 112 651 2 42 27 69 1 18 18 19 1049 330 1379 1 45 45 2036 83255 44244 16646 20469 164424 Over de verschillende bisdommen verdeeld, waren de verenigingen en leden als volgt gegroepeerd. Roermond 499 verenigingen met 35332 leden, den Bosch 479—45474, Utrecht 442—28737, Haarlem 463— 40580 en Brkda 155—14534. Deze leden-statistiek laat zien, dat de verhoudingen tussen de takken van sport, in de N.K.S. georganiseerd, evenredig is aan deze verhoudingen in het land. De cijfers lalen ook enige lacunes zien in de organisatie van bepaalde takken van sport in enkele diocesane afdelingen, zoals b.v. de athletiek in het Haarlemse. De N.K.S. behoort met meer dan 160.000 leden georganiseerd in meer dan 2000 verenigingen tot een der grootste sportorganisaties in den lande. Het jaarverslag geeft voorts be schouwingen o.m. over het eigen (semie-officieel) orgaan „Sportpara- de", over publiciteit en propaganda, over het belangrijke Vormend Werk (kampen, cursussen en weekends), enz. Uit een en ander blijkt vol doende hoe omvangrijk het werk van de N.K.S- is en hoe dit werk niet voor niets geschiedt. voor het gëestelijke dreigt te ver dringen. Die dreiging, dat gevaar dus, werd op het platteland geweten aan d« kwade invloed van de stad. Dat ver wijt wordt echter ten onrechte ge maakt. Men mag de stad niet zien als een bron van alle kwaad, want de stad is op zichzelf goed, maar de mensen gaan er soms heen om het kwaad te zoeken. Daar komt verder bij, dat vooral de jonge boeren en tuinders een antipathie tegen de stad koesteren, omdat de stadsuitbreidin gen hen vaak van een toekomst in het vertrouwde beroep beroven. Niettemin bond Theo van Steen zijn gehoor op het hart om meer open te zijn ten opziohte van de stad en de eigen waarde in 't oog te houden. „Probeer", zo zei hij. „bij een ge zonde ontwikkeling van de stof de geest zodanig te verheffen, dat je je zelf aan de tijd aanpast. Beoefen de deugd niet als een kwaal, want deugd is „virtus", dat is kracht. Beschouw de L.T.J. als een civitas Dei, de stad Gods. Daarin kun je jezelf van je eigen kracht bewust worden". De ochtendbijeenkomst verliep ook verder uiterst plezierig. Voordat Theo van Steen zijn rede uitsprak, voer de een Delftse groep drie volksdan sen uit en voordat het middagpro gramma begon sprak de voorzitter van de diocesane L.T.M. een woord van gelukwens tot de tienjarige L.T.J. Zij bood alsgeschenk van de meisjes aan de versiering van het altaar, waaraan tot besluit van de dag een H. Avondmis zou worden opge dragen. Ter ere van de L-T.J. zongen de meisjes daarna op de wijze van „Gil- debroeders" een huldelied. Leidse victories De sport, die een belangrijk onder deel van het programma vormde, bood velerlei variatie. De Zuidhol landse voerden over het algemeen de boventoon. De voetbalwedstrijd Zuid hollandNoordholland eindigde ten minste voor hen in een eclatante overwinning van 84. De dames ble ven niet achter. Beide provincies speelden een handbal wedstrijd, die door de Zuidhollandsen met 2—1 werd gewonnen. Bij de athletieknummers was het eveneens het geval. De estafette voor heren over 4 x 80 meter werd door de Leidse Kring gewonnen. Hetzelfde nummer voor de dames werd ook een Leidse victorie. Bij touwtrekken waren er elf ploe gen aan bod en het was Zoetermeer, dat op de sterkste en dus eerste prijs beslag legde. De 1500 meter-loop, waaraan twintig man deelnamen, van wie vijf buiten mededingen, werd een overwinning voor Siem Hopman uit Egmond a. d. Hoef. Het paardenfestijn had veler aan dacht, zij het dan dat buiten ieders schuld de organisatie meer een kwes tie van improvisatie werd. In de serie VOLLEYBAL VOLLEYBAL TE NOORDWIJK-NOORDWIJKERHOUT Reeds enkele jaren wordt op de kampeerterreinen in Noordwijk en Noordwijkerhout gevolleybald. Werd tot op heden meestal gespeeld tussen mensen van het zelfde terrein, thans heeft de heer A. J. Smit, eige naar van de Kampeerboerderij „Vre- de's Vreugde" een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, waarvoor vier weken gespeeld zal worden tussen de mensen van de kampeerterreinen Smft, Duindam, v. d. Bent en War merdam. De afgelopen week zijn de volgen de wedstrijden gespeeld met de vol gende resultaten: SmitDuindam 20; v. d. Bent Smit 11; SmitWarmerdam 02; Duindamv. d. Bent 0—2; v.d. Bent Warmerdam 02. De stand na 1 week spelen is als volgt: Warmerdam 2 2 ,4 v. d. Bent 3 11 13 Smit 3 1113 Duindam 2 0 2 O 0 8-tal werden no. 1 de Oldebarnevelt- ruiters uit BerkelRodenijs, gevolgd door „Sint Hubertus,, uit Lisse als no. 2. In de serie 4-tal was „Sint Marti- nus" uit Schermerhorn no 1; „Sint Joris' 'uit Den Beemster werd 2. Individuele dressuur lichte klasse: 1. Anton Wijsman uit Lisse; 2. A. Hunneker uit Alkmaar. Individuele dressuur middel en zwaar: 1. Jan Vlaar uit Beemster; 2. Piet Hoogeveen uit Zoeterwoude. Tot slot werden er staaltjes van vrije dressuur getoond en voor het overige konden de toeschouwers ge nieten van fraaie volksdansen. Spelers uit Kennemersland voerden op ver dienstelijke wijze Henri Ghéons „Gastmaal der kinderen" op en de landdag werd afgesloten met een plechtige H. Mis, opgedragen door aalmoezenier P. Matthijssen, geassis teerd door rector D. de Wit uit Haar lem en kapelaan G. Schlattmann uit Voorhout. Verstoord bruidspaar toch blij gestemd Het gebeurde in Utrecht in de hal van het stadhuis even 'voordat het gemeentebestuur van Utrecht zich opmaakte voor de officiële ontvangst van het harmonie-orkest uit het Deense Aarhus, dat op bezoek is bij het Utrechts harmonie-orkest. Een bruidspaar had bij de burger lijke stand van Utrecht een trouw plechtigheid geboekt van de hoofd ingang van het stadhuis uit compleet met luchters fonkelende kaarsen in de hal. De plechtigheid was om ruim tien voor elf afgelopen, maar de Deense muzikanten en de hun begeleidende Utrechtse collega's vulden reeds om kwart voor elf de overigens zeer ruime ontvangsthal van het gemeen telijk centrum. Het bruidspaar, nog onder de in druk van de zo juist ondergane plechtigheid schrok van al deze be langstelling en zaïg zelfs zijn weg versperd door mensen en blaasin strumenten. Personeel van het stadhuis raad de het bruidspaar aan toch maar het stadhuis via de achteruitgang te verlaten, maar daar voelde men niet voor. Men had er immers voor be taald De muzikanten werden toen voor lopig eerst weggezonden, maar toon den zich sportief. Tot tweemaal toe werd het „Lang zullen ze leven" door de harmonie aangeheven en de in het wit' geklede bruid beloonde de mannen van de harmonie met een al lerliefste glimlach. Ook de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die latei- de Deense gasten officieel toesprak, toonde zich zeer perheugd over deze muzikale oplossing en bracht de dank van het bruidspaar aan de muzikan ten over. TRAGISCH ONGEVAL De 76-jarige mevrouw A. H. R. M., gewoond hebbende in de Wolmaranf- straat te 's Gravenhage, is dezer da gen op tragische wijze om het leven gekomen. De dame, die slecht ter been was en ook niet al te best meer kon zien, kwam in haar keuken te vallen, waarbij zij de slang van het gascomfoor trok. Daar zij niet alleen meer kon op staan, kwam zij door gasverstikking om het leven. Toen 's middags haar dochter thuis kwam, vond zij haar moeder levenloos lig gen. VERKEERSRUZIE Dezer dagen ontstond een woorden wisseling op de Loosduinse weg te 's Gravenhage, waarbij een automo bilist werd verweten geen voorrang te hebben verleend. Een passeerende bouwvakarbeider met vacantie, de 52-jarige J. B., meen de de automobilist een lijfstraf te moeten toedienen. De laatste, de 29- jarige fabrikant A. H., was de man te vlug af en deelde de eerste klap uit. De bouwvakarbeider incasseerde daarbij een slag op het hoofd en sloeg tegen de grond. Met verwondingen aan dit lichaamsdeel is hij naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overge bracht. De automobilist heeft zich over het toedienen van de klap bij de politie moeten verantwoorden. VAN GASLICHT EN AAPJES KOETSIERS. Straatliedjes en andere uit de tijd van eeuwwisseling bekende levens liederen (O wat een parel is toch mijn Karei), gezongen door Alex de Haas en Truus Verburg, waarvan de refreintjes door de omstanders met animo werden meegeneuried, verge zeld gaande van joelende kinder stemmen op de achtergrond, vorm den Zaterdagochtend het sluitstuk van de officiële opening der ten; toonstelling „Van gaslicht en aapjes koetsiers" in de Galerij te Amster dam. De talrijke etalages van de Ga lerij zijn op de voor die tijd eigen wijze ingericht met meubeltjes uit 1900, japonnen en badpakken, uur werken, fietsen, gramophoons, boe ken en tijdschriften, en rookartike len sigaren 2 cent per stuk. De bedoeling van de tentoonstel ling is voor de wandelaar door de galerij een tipje op te lichten van de sluier, die over de historie van deze periode ligt. BROMFIETSER VERONGELUKT Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een bromfietser uit Geldrop (29 jaar oud) bij het passeren van enkele wielrijders op het rijwielpad van Eindhoven naar Geldrop ter hoogte van de ijsbaan, een der wiel rijders geraakt, waardoor hij de macht over het stuur verloor en te gen een langs de weg staande boom is gereden. De bromfietser werd naar het ziekenhuis te Geldrop over gebracht, waar hij enkele uren na dien is overleden. BROMFIETSER VERONGELUKT. Op de Wouwseweg te Bergen op Zoom is Zondagmiddag een 32-jarige bromfietser uit St. Willibrord door een auto aangereden. Op weg naar het ziekenhuis te Roosendaal is het slachtoffer overleden. Toen hij in de richting Pindorp wilde rijden en de kruising passeer de van de rondweg Roosendaal Bergen op Zoom werd hij door een auto aangereden. Het slachtoffer was ongehuwd. DUO-PASSAGIER DOOR BUS OVERREDEN Te Zeist is gistermiddag tegen half drie een 28-jarige vrouw onder het linkerachterwiel van een bus geraakt. In het ziekenhuis is zij overleden. Haar echtgenote bestuurde de mo tor, waarop zij als duo-passagiere ge zeten was. De motorrijder reed gelijk met een bus op. Toen deze bus naar links afsloeg, raakte hij met het rechterhand vat van zijn stuur de bus. De motorrijder viel naar rechts, zijn vrouw echter naar links met het genoemde noodlottig gevolg. Aetherklanken DINSDAG Televisieprogramma NCRV: 20.15 Mil. rep. (In de pauze 20.55 Weerbericht en journ.). 21.15 Gevar. programma voor de mil. 22.05 22.15 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. iO.OO Gram, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Gram. 14.55 Voordracht. 15.15 Kamerorkest. 15.45 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.15 „De dierenwereld en wij", caus. 17.25 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: „Eramus", door dr. A. Saalborn. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Disco-caus. 19.45 „K.P. 760", klankbeeld, 20.00 Nieuws. 20.05 Jorn. 20.15 „Der Graf von Luxem- Grote vlucht van maatschappelijk werk 1I7IE DENKT aan de vele adverten- ties in dag- en weekbladen, in vaktijdschriften en andere periodie ken, waarin medisch-opvoedkundige bureaux; opbouwstichtingen voor so ciaal werk, instellingen op het ge bied van de gezinsverzorging, grote bedrijven, kerkelijke organen en overheidsdiensten en nog zovele andere organen te kennen geven maatschappelijke werkers en -werk sters in dienst te willen nemen, ont komt niet aan de conclusie, dat hier sprake is van een betrekkelijk nieuw beroep, hetwelk kennelijk in een maatschappelijke behoefte voorziet. Vooral na de bevrijding heeft het maatschappelijk werk een grote vlucht genomen. Het werd en meer duidelijk, dat de sociale voorzienin gen die voor grote groepen van de bevolking in het leven werden ge roepen en die in beginsel een sterk onpersoonlijk karakter dragen, op verschillende terreinen aangevuld dienden te worden met meer op de persoon afgestemde vormen van hulpverlening. Hoge eisen. Bij het maatschappelijk werk gaat het dus zeker niet meer in de eerste plaats om het lenigen van materiële nood. Integendeel! Sinds aan de ma teriële noden in de samenleving in belangrijke mate is tegemoet getre den door de sociale wetgeving heeft het accent in wat wij nu maatschap pelijk werk noemen zich meer en meer verplaatst naar allerlei vormen van hulpverlening, die er op gericht zijn de oorzaken weg te nemen van allerlei noodsituaties, waarvan ma teriële moeilijkheden hoogstens een onderdeel vormen. Deze arbeid stelt hoge eisen, niet alleen aan de persoonlijkheid van de maatschappelijke werker, maar ook aan zijn opleiding. Een warm klop pend hart voor de medemens dient de maatschappelijke werker zeker te bezitten. Maar zonder een veelzijdige kennis van de mens in zijn verhou ding tot de samenleving en van de wijze, waarop hulp geboden kan wor den zal hij zijn taak evenmin naar behoren kunnen verrichten. De opleiding voor het maatschap pelijk werk kan behalve op een R.K. Dagschool voor maatschappelijk werk worden verkregen op een avondcursus van de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Wer kers, Kleine Houtweg 41, Haarlem. burg", operette (gr.). 21.05 „Het tele gram", hoorspel. 21.30 Amus. muz. 22.00 „Glimlach en tranen van het succes in Parijs", caus. 22.15 Gram. muziek. HILVERSUM II, 296 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtba ken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luis tert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20'Dans muziek. 13.45 Radio Fhilharmonisc'h orkest. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: mr. J. A. U. M. van Gre- venstein: „De voorbereiding van de emigrant". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Residentie-orkest, koren en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.30 Radio bromfiets-cursus. 20.40 Act. 20.55 De gev/one man. 21.00 „Uit het Boek der Boeken". 21.15 Madrigalen. 23.00 Nieuws. 23.15 Holland Festival 1955: Hongaars Strijkkwartet. 23.40—24.00 Gram. Als spreekwoorden waarheid be.- vatten zijn wij een bijzonder vreed zaam volk want het spreekwoord zegt „Een tevreden roker is geen onrust stoker". En roken doet Nederland met volle teugen en uit volle borst want de aantallen sigaretten die in rook opgaan worden steeds groter. Smaken verschillen, daar valt nu eenmaal niet over te twisten. Verge leken met voor de oorlog zijn wij minder kaas en eieren gaan eten en ook de thee en de boter vallen niet zo erg meer in de smaak maar wat er ook gedaald is de tabak beslist niet. En het is wel speciaal de sigaret die stormachtig ons land steeds meer aan het vefctveren is. Vergeleken met voor de oorlog roken wij thans meer dan het dubbele aantal en het ziet er ook helemaal niet naar uit, dat er een einde aan deze stijging zal komen, alle waarschuwingen over longkan ker ten spijt. Wij verbruiken thans ca. 1100 sigaretten per jaar per hoofd van de bevolking, hetgeen dus wil zeggen dat ook alle baby's en ouden van dagen gerekend zijn. Zo snel als echter de sigaret is ge stegen, zo treurig was het leven van de sigaar. Hoewel er thans weer een stijging merkbaar is in het roken van sigaren zijn wij toch nog ver van het vooroorlogse verbruik af. De sigaar zal nog wel wat tijd nodig hebben eer het het broze dekblad omhoog heeft kunnen werken tot het peil van 1938. Naast de twee hoofdpersonen uit de rokerswereld vinden wij eigenlijk ook nog de pijp- en kerftabak. Verge leken echter met de sigaret en de sigaar telt deze soort eigenlijk niet mee. Door de jaren heen heeft het verbruik hiervan zo ongeveer 1 kg. per persoon per jaar bedragen en grote wijzigingen zijn er niet ge weest. Nee, de sigaret is wel de ab solute heerser in rokersland en is be zig aan een opmars waarvan het einde niet is te overzien. NE0ERLANO ROOKT STEEDS MEER* ïiïvF

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7