De „Ridders van de Tour in Hengstdijk Prins Bernhard reikte de Gouden Zweep uit NKS-sportkamp Zundert werd een daverend succes MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Hein van Breenen klopte Jan Nolten de sprint na honderd kilometer in De vlaggen hingen gisteren uit in het I Zeeuws-Vlaamse dorpje Hengstdijk, dat I onder de gemeente Vogelwaarde ressor teert. Hengstdijk had dit keer de „pri meur" van de serie huldigingen van de Nederlandse wielerploeg, die deelnam aan de Ronde van Frankrijk. Binnen 24 uur nadat de mannen van Kees Pelle- naars in het Pare des Princes te Parijs door de finish waren gegaan, verschenen zij in Hengstdijk al weer aan de start voor een wedstrijd over 100 km., waarin na elke twee ronden over het ongeveer 3 km. lange parcours door het dorp een puntenklassement werd opgemaakt. De tour-ploeg verscheen volledig, zoals zij begin Juli naar Le Havre was vertrok ken, dus mét de uitvallers Piet Haan, Wies van Dongen en Adri Voorting. De plaats van de gewonde Gerrit Voorting werd ingenomen door Thijs Roks, ter wijl een plaatselijke favoriet, Eddy de Waal, was uitgenodigd, zijn krachten met die van de (nogal vermoeide) „Tour ridders" te meten. De belangstelling voor het verschijnen en het optreden van de Tourmannen was in dit dorpje, dat anders slechts 800 mensen binnen zijn grenzen sluit, overweldigend. Ruim 12.000 toeschouwers uit Zeeuws Vlaan deren, maar ook uit het naburige België, verdrongen zich achter de afzettingen langs het parcours. Vóór de start werden armen vol bloe men en souvenirs voor de renners en hun ploegleider aangedragen en er wer den, zoals gebruikelijk, vele woorden van waardering en bewondering gesproken. De heer Callon, provinciaal consul van de KNWU, opende de rij van sprekers. Dr P. van Dijk, voorzitter van de KNWU gaf eveneens van zijn belangstelling blijk Hein van Breenen, die tijdens de Tour niet erg succesrijk was, won de wedstrijd in Hengstdijk, door Jan Nolten in de eindsprint te verslaan. De uitslag luidde: 1. Van Breenen 31 pnt, 100 km. in 2 uur 45 min., 10 sec.; 2. Nolten 31 p.; 3. Van Dongen 26 p.; 4. De Waal, (Hontenisse) 6 p.; 5. Van Oers 5 p. HERMES DVS 2—LCC. De wedstrijd Hermes DVS 2LCC, voor de tweede klasse B van de com petitie van de NCB is geëindigd in een draw. LCC 166 all out, Hermes DVS 2 145 voor 9 (tijd). ROOD EN WIT ID—AJAX Na de nederlaag tegen VW II ver leden week Zondag heeft Ajax I zich gisteren gerehabiliteerd door een grote overwinning op Rood en Wit Hl te Haarlem. Ajax verloor de toss en werd naar de wickets gezonden. Op de niet al te sterke aanval van R. en W. scoor de Ajax in 3 uur tijd 216 runs voor het verlies van 5 wickets waarvan A. Wempe 50, w.o. een formidabele 6 in de Haarlemmerhout, Ross Smith als steeds in grootse stijl 42, A. v. Heteren 25 en A. Wolterink 15 runs. J. J. de Jong bleef met 31 runs not out. De mooiste presatie werd echter geleverd door de jeugdige R. Bogaards die 36 runs voor zich liet noteren. Bowlingscijfers Rood en Wit, H. Molijn 1 voor 5, G. de Vries 2 voor 54 en J*. Hoog 2 voor 37. Een goed op dreef zijnde Ajax-aan- val zorgde er daarna voor dat Rood en Wit na 88 runs weer aan de kant zat. J. Slenderbroek en G. de Vries beiden 21 runs, H. Molijn 15 runs. Bowlingscijfers Ajax: J. J. de Jong 5 voor 21, R. Smit 3 voor 25, R. Te- gelaar 2 voor 37. Ajax won dus met 128 runs en 5 wickets in handen. LAWNTENNIS De tenniswedstrijd tussen België en Nederland, welke te Spa is gehouden, is in een grote overwinning voor de Eelgen geëindigd. Zij wonnen met 26—8. TONY TRABERT GEWOND. In een zware partij van de halve firales van het tournooi van de Mea dow Club te Southampton in de staat New York tegen Herb Flam heeft de Wimbledon-kampioen Tony Trabert zijn rug bezeerd Trabert, die in vijf sets wond: 68 61 64 26 61, zei na afloop, dat hij bang was voor een ontwrichte rugwervel. De dokter, die hem onmiddellijk onderzocht, verklaarde evenwel, dat de pijn waarschijnlijk veroorzaakt werd door een spierverrekking en dat Trabert, die een bepaalde behandeling moet volgen, kan blij ven spelen. Hij zal in de finale tegen Eddie Moylan uitkomen. De sportcommisie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft, naar men weet, de voorlopige ploeg samenge steld, welke ons land zal vertegenwoor digen op de wereldkampioenschappen op de weg te Rome en op de baan te Milaan Naar bekend, zijn Wim van Est en Wout Wagtmans aangewezen voor de weg wedstrijd op het circuit van Fracati. Voor de achtervolging der professionals is door de sportcommissie nog niemand aangewezen, terwijl de Nederlandse kampioen Pronk en Koch, die zesde werd in de titel wedstrijd, in de stayers wed strijd zullen starten. Naar het ANP verneemt, zag Wout Wagtmans zich gaarne geschrapt als candidaat voor de wegwedstrijd. Hij zou het op prijs stellen, te starten in de stayerswedstrijd op de Vigorelli-baan te Milaan. Hij meent, dat hij hiervoor in aanmerking komt, aangezien hij als der de is aangekomen in de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap achter grote motoren, welke enige weken geleden te Amsterdam werd gehouden (achter Pronk en Van Est). Ook Wim van Est zou zich willen te rugtrekken voor het wegkampioenschap. Hij voelt veel meer voor het achtervol gingsnummer, waarop hij volgens zijn oordeel, veel kans heeft om het op zijn minst tot de halve eindstrijd te brengen. Te Den Haag zijn de Zuid Holland se athletiekkampioensdhappen ge houden, waarbij Kees Koch het Ne derlands juniorenrecord discuswer pen verbeterde. Koch (P.P.) wierp de schijf 51.15 meter ver. Het oude re cord stond op naam van Joop Fik- kert (Sisu) met 50.25 meter sedert 1949. Koch blonk echter niet alleen tussen de juniores uit, maar ook bij de heren leverde hij een uitstekende prestatie. Het nummer kogelstoten werd door hem gewonnen met 14.54 meter, een verbetering van zijn per soonlijk record en de beste prestatie j van dit seizoen. Deze was tot nu toe door Demmink geleverd met 14.20 meter. Goede prestaties werden voorts verricht door G. en Ch. Postma, (bei den van Trekvogels). G. Postma won het discuswerpen heren met 44.22 me ter, terwijl Oh. Postma bij het speer werpen het kampioenschap behaalde met 55.86 mete#-. Voor deze laatste betekende dit een verbetering van zijn persoonlijk record, terwijl G. Post ma zijn beste prestatie van dit jaar leverde. Op de 800 meter zegevierde Ver- wey (Ttrekvogels) in 1 min. 55.3 sec. voor Koudijs (V. en L.), voor wie 1.56 sec. werd afgedrukt. Verwey ver beterde hierdoor zijn persoonlijk re cord met 0.7 sec. Rack;witz (V. en L.) won de 400 meter om 50.3 sec. De sprintnum mers waren voor Aret (DOS), die zowelop de 100 als op de 200 meter Peters (Trekvogels) voorbleef. Op de 100 meter versloeg hij Peters op de streep, voor beiden werd 11 sec. ge noteerd, maar op de 100 meter won j Aret met 0.4 sec. verschil. Voor Aret werd 23 sec. afgedrukt en voor j Peters 23.4 sec. Fekkes (DOS), ten- slotte, won de 5000 meter in 15 min. i 11.4 sec. voor Jansen (Trekvogels) I met 15.21.6. Onvergetelijke week voor driehonderdvijftig jeugdige sporters Enkele maanden geleden werden nog manden vol sappige aardbeien geplukt op 'n veld van ca. 10.000 m2, dat nu in enkele weken werd ge transformeerd in een uitstekend ge outilleerd kampterrein, waarop thans door de buitengewone medewerking van de gemeentelijke autoriteiten van Zundert het kampement is ge legen, dat als vierde in de rij door de Nederlandse Katholieke Sport bond dit jaar is georganiseerd. Tijdens de officiële opening van dit vierde kamp getuigde burgemees ter Manders van Zundert van 1 zijn vreugde over de komst van dit nut tige instituut in zijn gemeente en sprak als zijn verwachting uit, dat de samenwerking van gemeentebe stuur en N.K.S. tot een jaarlijkse voortzetting zou mogen leiden in het belang van de geestelijke en licha melijke gezondheid van de voetbal- jeugd. Ook de voorzitter van het Nat. Be stuur van de N.K.S., die van zijn be langstelling blijk gaf, memoreerde de grote waarde van zo'n kamp en dankte het gemeentebestuur en de NKS-kampcommissie voor het vele en prachtige werk, dat hiervoor is verricht en nog verricht zal worden. Niet minder verheugd was kamp commissie-voorzitter Van Turnhout, toen hij in zijn openingswoord mocht gewagen van de sympathie en be reidwilligheid, die de N.K.S. bij het totstandkomen van het kamp Zun dert had mogen ondervinden. Nadat de kampaalmoezenier ter rein en tenten had gezegend, werd aan de vlaggemast op het terrein midden de N.K.S.-standaard gehesen, terwijl uit driehonderd en vijftig jongenskelen een luid hoera opsteeg. Even tevoren hadden de knapen op werkelijk plechtige wijze ons volks lied gezongen. Maar daarna was dan ook alle plechtigheid ten einde, de schone clubshirtjes en de witte broekjes werden snel verwisseld voor de ge wone kampkleding om eens echt te kunnen ravotten. En van dat mo ment af waren ze „los", de boys uit Utrecht en Den Haag, uit Hilversum en Zevenaar, Almelo en Leiden, hun sport- en trainingsvacantie was be gonnen. Een training voor hun bodies en voor hun geest, daar zij behalve met voetballen, hardlopen, zwemmen en andere sport, geconfronteerd werden met een training van hun wilskracht, kameraadschap, orde en netheid. En zo verliepen vijf volle dagen van 's morgens 6.30 tot 's avonds 10.30, als na het avondgebed en de troepeninspectie het „welterusten" heeft geklonken. Vijf dagen in de prachtige omgeving en in een streek waar je nog uren kunt dwalen zon der het bordje „Verboden toegang" tegen te komen. In een vriendélijk plaatsje aan de grens van. België ge legen wiens nijvere bevolking met het kweken van aardbeien, frambo zen en bloemen zich een afzonder lijke plaats in de Zuid-Nederlandse volksgemeenschap heeft verworven en jaarlijks op de eerste Zondag van September honderdduizenden bin nen de grenzen trekt met het enorme en prachtige, alom vermaarde bloe mencorso, en thans deze bekendheid heeft vergroot door het verblijf van bijna 700 jonge sportmensen, die er naar twee zijden gesterkt met een zekere weemoed afscheid namen tot bet volgende jaar. Het waren onver getelijke dagen. Deelnemende verenigingen uit Lei den waren: DOCOS en VNL, zoals uit de berichten vorige week in onze courant opgenomen reeds gebleken is, de eerste twee weken met elke keer twee elftallen. VNL was er de eerste week met ca. 18 jongens en drie leiders. Dë sportresultaten waren: Afd. A. voetbal DOCOS 3de met 300 pnt.; Afd. C. voetbal DOCOS 2de met 350 pnt.; athletiek en zwemmen: omvat tende doelschoppen, ingooien, bal dribbelen, hardlopen, verspringen en zwemmen: Afd. A. 3de DOCOS 214 pnt.; Afd. C. 3de VNL 233pnt.; 14. DOCOS 174y2 pnt. In de wedkamp om de prijs voor OND werd VNL 6de en DOCOS 9de bij een deelname van 11 verenigin gen. Prins Bernhard heeft gisteravond een déél van de draverijen op Mere- veld bijgewoond, vergezeld van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht rrir. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De Prins heeft de Gouden Zweep uitgereikt aan de eigenaar van het winnende paard „Roland" in het hoofdnummer, de heêr R. C. N. Sil ver. Prins Bernhard hing de rijder P. A. Strooper een grote krans om. Hier mede getooid en met de Gouden Zweep hoog geheven, maakte de jockey zijn ereronde langs de vol- bezette tribunes. Met het verrijden van de Gouden Zweep is op Mereveld een in 1887 beëindigde traditie hersteld. De in 1883 door Koning Willem Hl geschon ken Gouden Zweep was als eeuwig durende wisselprijs door het Konink lijk Huis uitgeloofd. De trophee, die in het bezit was gekomen van de Koninklijke Nederlandse Harddrave rij en Ren vereniging (KNH en RV) wordt nimmer definitief eigendom van de winnaars. Als berinering aan het winnen van de Gouden Zweep wordt de,, eigenaar van het winnende paard in het bezit gesteld van een door Prins Bernhard beschikbaar ge stelde gouden zweep, die driemaal in totaal door dezelfde eigenaar moet worden gewonnen alvorens definitief eigendom te worden. De Gouden Zweep wordt in 1956 te Groninge verreden, in 1957 in Hil versum en in 1958 o(p Duindigt. Begrij perlij kerwijs bestond er voor de courses op Mereveld ditmaal bijzondere belangstelling, hetgeen voor de niet-be- zoeker wel blijkt uit de toto-omzet van ruim anderhalve ton. De draverij om de Gouden Zweep is een fraaie overwinning geworden voor Roland, die enige weken geleden ook de Grote Prijs der Lage Landen op Duin digt veroverde. Een mooi succes voor de heer P. A. Strooper, de berijder van de stevige Noord Hollandse draver. De volledige uitslagen waren: Haarzuilenprijs. 1. Sterntje S (B. U. de Jong) 1.33.7; 2. Theo Bascom; 3. Sja- kie Scott. Toto w: 7.40; pl: 2.20, 2.80; gek: 8.50; cov: 5.40. Austerlitzprijs: 1. Sir Parisien O (A. 5. Teselaar) 1.28.7; 2. Spencer Nora; 3. Rita B H; Toto w: 12.60; pl: 3.60, 4.70, 6.—; gek: 61.—; cov: 18.10. Montfoortprijs: Eerste afd.: 1. Une Ca- sindra (M. Vergay) 1.33.9; 2. Ureka; 3. Untrepil. Toto w: 12.70; pl: 2.1.40, 1.70; gek: 20.70; cov: 2.90. Tweede afd.: 1. Uhlan Erebus (J. Hof) 1.33; 2. Ultra; 3. Ukas. Toto w: 7.30; pl: 1.50, 1.30, 1.60; gek: 4.70; cov: 3.60. Recordprijs der 4-jarigen: 1. Spencer Gay's zoon (R. van Wieringen) 1.23.5; 2. Sorento; 3. Sir Messidor. Toto w: 2.20; pl: 1.50, 1.80; gek: 5.50; cov: 3.40. UPV Jubileumprljs: 1. Oscar (W. J. A. van Schijndel) 1.25,2; 2. Pepsi Cola; 3. Oiseau. Toto w: 2.20; pl: 1.50, 1.80; gek: 5.50;, cov: 3.40. De Gouden Zweep: 1. Roland (P. A. Strooper) 1.22.5; 2. Peterhof; 3. Narciso van Zora; Toto w: 3.60; pl.: 1.30, 1.30, 1.60; gek: 4.90; cov: 5. Sportpark Mereveldprijs. Eerste afd.: 1. Rebecca (J. van Dooyeweerdt) 1.25.2; 2. Reine d'Aster; 3. Rhea Hollandia. To to w: 11.80; pl: 3.60, 2.80, 2.30; gek: 6.50; cov: 5.20. Van Geld en Loosprijs: 1. Double Six M ,(J. van Dongen) 1.21.7; 2. Carlos; 3. Oranje J; Toto w: 1.90; pl: 1.60, 3,20, 3,50; gek: 4.50; cov: 12.70. Sportpark Mereveldprijs. Tweede afd.: 1. Reine Neosho (K. Witteveen) 1.26.2; 2. Quitewell S; 3. Ruth Bufington. Toto w: 5.80; pl: 1.70, 3.—, 1.60; gek: 10.90; cov: 1.70. Totale omzet 152.452.50. COURSES OP DUINDIGT De belangstelling op Duindigt was gis teren niet zo groot, omdat de meeste liefhebbers blijkbaar naar Mereveld wa ren getogen. Het was de dag der vol bloeds, waarvoor uitstekende inschrij vingen bestonden. In de strijd om de Majesto prijs, een handicap-hordenren over 3000 meter voor paarden van 4 jaar en ouder, kwam de Belgische amateurrijder A. Hespel het paard Aubergine II ten val. Hij werd met een shock naar een ziekenhuis ver voerd. De uitslagen luiden: Romi prijs: 1. Sylvia (H. Pije) zeker gewonnen; 2. Roche Fleurie; 3. Nicolas. Toto w: 1.80; pl: 1.40, 2.20; gek: 5.cov- 4.20. Miss Winkieprijs. 1. Sunrise (H. J. v. d. Kraats) na strijd; 2. Flying Gal; 3. Baccarat. Toto w: 4.90; pl: 1.90, 2.70; gek: 13.70; cov: 6.80. Gouden Zweep: 1. Troc (F. v. Deurn) na strijd; 2. Kaliban; 3. Felix. Toto w: 2.20; pl: 1.90, 2.40; gek: 7.20; cov: 3.20. De hoefslag wiselbeker: 1. Aquavit (D Wagenaar) na strijd; 2. Sakina; 3. Kori- don. Toto w: 6.70 (stal); pl: 6.—, 2.20; gek: 48.cov: 3.40. Dollardpins-prijs: 1. Grande Lolotte (L. Rance) na strijd; 2. Mardi Soir; 3. Margriet. Toto w: 9.80; pl: 3.50, 1.40, 2.60; gek: 20.20; cov. 3.10. Majesto prijs: 1. Dicky (H. J. v. d. Kraat) vele lengten; 2. Le Cheuvreuil. Toto w: 1.70; gek: 4.—; cov: 3. Totale omzet: ƒ20.536.50. Z.K.H. Prins Bernhard heeft de gou den zweep uitgereikt aan de heer Stroo per, die op het paard Roland" de beste resultaten boekte. De foto toont het mo ment, direct na de uitreiking van de gouden zweep, met links vooraan de be rijder, de heer trooper, daarachter, met de gewonnen zweep in zijn handen de eigenaar van het paard, de heer Silver. Midden achter staat de Prins glim lachend toe te kijken. Tweede van rechts is jhr De Ranitz, burgemeester van Utrecht. DE INSCHRIJVINGEN VOOR DE HARDDRAVERIJ TE STOMPWIJK. Voor de harddraverij, welke Woensdagmiddag te Stompwijk zal worden gehouden zijn de volgende paarden ingeschreven; Ria Kitty (405 m), Playsier (310 m), Prinses Zora (315 m), Carlos j (320 m), Quen Belwin (305 m), Oli via Havilland (310 m), Quita Scott (305 m), O Marijke (320 m), Sylvia Anna (300 m), Thea Cornelia (300 m), Nico Maire (310 m), Redloff W B (305 m), Octavia (315 m), Rolan- dus (305 m), Partout (315 m), Pe tulance K (310 m), Quirinus (305 m), Rita du Maire (305 m), Rina V (305 m), Rita Belwin (305 m), P. Louis II (310 m), Opveger (310 m), Quelle Veine (305 m), Oviedo A (310 m), Paul (310 m), Tereaise (300 m), Ti tus Saint (300 m), O Nelly Zora (315 m), Louis F H II (320 m) en Quant a Moi (305 m). SCHAKEN ORBAAN WON VOORRONDE KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Na de laatste ronde van de voor ronde om het kampioenschap scha ken van Nederland is de eindstand: 1. C. Orbaan 8 pnt.; 2. en 3. C. B. van den Berg en Lod. Prins, beiden A'dam 7 pnt.; 4. Visser, Utrecht 6 pnt.; 5. dr. J. T. Barendregt, A'dam 5 y2 pnt; 6. en 7. J. H. van de Pol, Delft en E. van der Wolk, A'dam 4Vi pnt; 8. en 9. dr. ir. J. C. Schef- fer, Groningen en P. A. Hoogen- doorn, Dordrecht 4 pnt; 10. D- 't Hart R'dam 3 pnt.; 11. drs. J. G. Karper, A'dam 1 y2 pnt. De eerste vijf geklasseerden heb ben het recht uit te komen in het kampioenschap van Nederland, dat volgend jaar wordt gespeeld. DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Felle strijd om de 2e plaats. In de laatste ronde van het per soonlijk kampioenschap van Leiden zorgde P. J. Bruné voor een verras sing door van W. J- Kleijn jr. te winnen, waarmede de kans van Kleijn op de 2e plaats verkeken is. Het werd een zeer spectaculaire partij, waarin Kleijn te veel risico nam. In het middenspel moest Kleijn dan ook om schijfverlies te ontgaan een damzet nemen, die nadat Bruné deze dam afnam hem wel een gelijk aantal schijven liet, maar in een zo slechte stand, dat verlies voor Kleijn niet meer te ontgaan was. S. v. d. Reek gaf in het middenspel tegen W. Heemskerk een schijf ca deau, waarna de rest slechts een kwestie van techniek was. In een onregelmatige partij tussen Th. Uittenbogaard en I. Teleng wist wit in het vergevorderd middenspel schijf winst te forceren. De overblij vende stand bleek voor zwart echter nog wel perspectieven te bieden. De partij werd afgebroken in een remi- se-achtige stelling. A. ter Haar won reglementair van F. Lardee. De partij tussen W- HuismanJac. v. Wezel werd uitgesteld. In verband met de vacanties zijn er na de laat ste ronde nog vrij veel partijen te spelen, zodat er oog geen definitieve eindstand gegeven kan worden. De stand luidt nu; 1. W. Huisman (kampioen) 16 pun ten uit 8 partijen; 2. W. Heemskerk 1110; 3. W. J. Kleijn jr. 119; 4. Jac. v. Wgzel 107; 5. I. Teleng 10 9; 6. S- v. d. Reek 6—8; 7. A. ter Haar 6—8; 8. P. J. Bruné 5—7; 9. Th. Uit tenbogaard 4—4; 10. M. Brinks 2—7; 11. F. Lardee 06. de vrolijke speurder EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT HOOFDSTUK II. Die Zondag was Hoodson de stad uit, zoals tevoren was besproken. Hoodson's zuster had een klein fami liefeestje op touw gezet ter gelegen heid van haar vijf-en twintig jarig huwelijk en Hoodson had daartoe een dag vrijaf gekregen. 's Morgens, toen zijn patroon en diens vriend nog lang niet de zon wenste te begroeten, maar in volle onbewustheid onder de dekens uit rustten van de veelbewogen avond tevoren, sloot Hoodson de deur van de flat achter zich en begaf zich naar het station. Hoodson zou Hoodson niet zijn ge weest, wanneer hij evenwel tevoren niet alles punctueel in orde had ge bracht, wat nodig was. De ontbijt tafel stond gedekt. De thee was gezet en stond onder de muts; scheerwater zong op een laag gedraaid comfoortje en de kleren die Reggie zou dragen, lagen gereed, afgeschuierd en or delijk. Slechts na een lange, critische blik als van en veldheer over de tafel te hebben geworpen, was Hoodson ver trokken. Die avond amuseerde hij zich oip zijn rustige manier en even na middernacht keerde hij in zijn meesters flat terug, waar hij op tafel een voor hem bestemd papier vond. Zelfs nu hij alleen in het vertrek was en niemand hem kon zien, bleef nog zijn gelaat effen en geen spiertje vertrok daarin ten bewijze, dat hij verbazing gevoelde. En toch moest er ongetwijfeld iets door het hoofd van de Onvolprezene gaan bij het lezen van de ongewone boodschap op het papier: Hoodson, Wek mij morgenochtend om half acht. Zorg, dat ik direct kan ontbijten. Pak vier boterhammen in een plat pakje, dat in mijn actetas gaat. Doe er suiker op. Ja, vreemd waren deze orders zeer zeker. Vooreerst kon Hoodson zich niet heugen, zijn meester ooit op een zo buitengewoon vroeg uur buiten de slaapkamer te hebben gezien. De tijdsindeling van Reggie was ge woonlijk anders geregeld. Verder lag in het klaarmaken van boterhammen-met-suiker en het in pakken daarvan met het kennelijk doel, deze als lunch mede te nemen, een groot vraagteken opgesloten. Het was alles zeer vreemd. Maar Hoodson legde, uiterlijk on verstoord, het papier neer en knoopte de orders in zijn hoofd. En nu was het Maandagmorgen. Hoodson legde de laatste hand aan de ontbijttafel. Misschien bleven zijn ogen ies langer rusten op het platte pakje in vetvrij papier, dat terzijde op het dientafeltje gereed lag, doch, zij verrieden nog geen spoor van ver wondering. Hoodson keek on zijn horloge. Half acht.Hij stapte naar de deur van Reginald's slaapvertrek en kromde de wijsvinger tot tikken, maar deze raakte de lucht, want juist werd de deur geopend en Reginald, geheel ge kleed, verscheen. Nog juist op tijd trok Hoodson zijn vinger voor Reg gie's neus terug. „Goedenmorgen, Hoodson". „Goedenmorgen, mijnheer. Goed geslapen, mijnheer?" „Jawel, Hoodson; beter dan ooit, dank je". Reggie nam plaats aan de ontbijt tafel. „Hoodson", zei Reggie. „Mijnheer?" „Ik kom niet 'thuis voor de lunch. Heb je brood ingepakt?" „Hier is het, mijnheer". „Mooi. Stop het in mijn tas. Om zes uur diner. Ik zou wel willen, dat je je aan het volgende menu hield, Hoodson: cötelette, aardappelen, één groente. Griesmeelpudding na. Een banaan". „In orde, mijnheer. Geen soep „Geen soep". „Juist, mijnheer. Geen Hors d'Oeu- vre. „Neen. En geen wijn. Sodawater". „Goed, mijnheer. Wenst u pudding met of zonder bessensap?" „Hmlaat eens kijkenja wel, mét". „Juist, mijnheer". Hoodson bediende zijn meester van de ham en eieren en schonk hem een kop koffie in. Reggie vouwde de courant open naast zijn bord. Grote koppen met veel bijkopjes brulden het nieuws al in zijn gezicht. Lodging Lodging Bankroet. Bekend Bankiershuis Staakt Zijn Betalingen. Een Passief Van Acht Millioen. Duizenden Beleggers Gedupeerd. Grote Opwinding in de City. Reggie las rustig het hele artikel, onder het verorberen van zijn ontbijt. Daarna keek hij de sportberichten na, doorliep het laatste nieuws en vouwde de courant dicht. „Wenst u nog een kop koffie, mijn heer?" „Dank je, Hoodson". Reggie keek peinzend naar het rus tige gezicht van zijn factotum. „Luister eens, Hoodson". „Jawel, mijnheer!" „Ga er even bij zitten, Hoodson". Hoodson zétte zich rechtop aan ta fel tegenover Reginald. „Hoodson, je bent nu ongeveer vier jaar in mijn dienst". „Jawel, mijnheer; vier jaar, drie maanden en twee weken". „Ik ben uiterst tevreden over je hulp, Hoodson. Ik had nooit buiten je gekund; je hebt je op meer dan buitengewone wijze van je taak ge kweten!" „Ik hoop het, mijnheer; dank u". „Ik zal jou zeer missen, Hoodson!" Voor het eerst gleed een onrustige trek over Hoodson's gelaat. Zijn oog lid knipperde even en zijn linker wenkbrauw ging een milimeter om hoog. „Er zijn dingen voorgevallen, Hood son, die een grondige verandering in mijn bestaan hebben gebracht. Heb je al iets gehoord of gelezen over de krach van het bankiershuis Lodging Lodging?" „Neen, mijnheer". „Hm.... In dit blad kun je het drama, volledig uitgesponnen, lezen. Mijn vermogen, Hoodson, was daar belegd.Ik heb mijn knikkers ver loren!" „Dat is lelijk, mijnheer. Ik condo leer zeer! Dat isheel lelijk!"

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6