LOUISON BOBET BRIEMAAL TOURWINNAAR Laatste étappe was weer voor de Spanjaard Poblet Felle strijd tussen deze twee renners bracht de zege aan de Spanjaard De uitslagen en klassementen Pellenaars tevreden over zijn jongens MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Parijs, Zaterdagavond (Van een spe- indien Gaul in de Alpen tactischer had ciale ANP-verslaggever) Een ver- gereden Bobet toen verslagen zou zijn moeide Louison Bobet stapte Zaterdag- geworden en als Brankart meer durf en middag in het Pare des Princes van zijn meer initiatief had gedemonstreerd, de fiets. Een glimlach van vreugde over zijn Belg de Tour de France had gewonnen, derde achtereenvolgende overwinning in Lusteloos verklaarde Bobet voor de deze monsterrit, een record op zich zelf, radio bij de aankomst te Parijs, dat hij kon er nauwelijks op overschieten. De dodelijk vermoeid was en toen men dagen in de bergen, de zogenaamde min- hem vroeg of hij zijn wereldtitel op de der moeilijke etappes over vlakke we- weg eind Augustus te Rome zou verde gen en de tijdrit hebben hem nerveus digen. hij daar zeker zijn best voor zou gemaakt. Zijn overwinning was voortdu- doen, maar dat zo iets geen eenvoudige rend in gevaar geweest. Toen de beslis- i zaak zou zijn. sende slag moest vallen had hij aan zijn ploegkameraden, trouwe steunpilaren „DE LAATSTE ETAPPE van hem in het eerste gedeelte van de tour, niets meer. Zelf moest hij aanval-.Parijs, Zaterdagavond (Van een spe len, zelf moest hij zich verdedigen. In ciale ANP-verslaggever) De'tour is de Pyreneeën veroverde hij de gele trui „fini" en iedereen is er eigenlijk wel blij door het offensief te openen, in de tijdrit om. De af gesloofde renners, zowel als de op de voorlaatste dag moest hij defensief volgers, voor wie na een maand een opereren. Lichamelijk heeft hem de einde is gekomen aan een wel avontuur- strijd tegen de bergspecialist Charlylijk, maar vermoeiend soort zigeuner- j Gaul en tegen de zeer regelmatig rijden- bestaan. .In de laatste etappe was het, j de Jean Brankart uitgeput, meer uitge- zoals gebruikelijk, weer duidelijk te put dan vroeger ooit het geval is geweest merken, dat de karavaan er genoeg van in de duels met Fausto Coppi en Hugo had. Bijna het gehele traject van Tours Koblet. Het is de strijd geweest van de naar Parijs (tegenovergesteld aan de 30-jarige onoverwinnelijk geachte wie- richting, die men in de bekende „klas- ler-ster tegen de aanstormende jeugd, te- sieker" ParijsTours volgt) werd in een gen de pas 25-jarige Belg en de nog slakkengangetje afgelegd. Alleen de ont- jeugdiger Luxemburger. Die strijd is knoping van het spelletje op de laatste met meesterlijke hand geleid door Loui- dag was belangwekkend. Vooral voor son Bobet zelf. Het gevecht heeft hij ge- Nederland, maar dan niet helemaal in wonnen, maar niet met alle glans, welke gunstige zin. hij verwacht had. Want de tijdrit voor i ^.an jjet einde van de traditionele wan de ploegen is door Nederland gewonnen del-etappe door het Loire-dal, via Cha- f.1? .n.'et door de tricolores, de individuele teaudun, Chartres en Rambouillet, kwam tijdrit was voor Brankart en niet voor er vijftien kilometer voor de finish, Bobet, die pas op de derde plaats kwam, even voor Bièvres. eindelijk een demar- Bobet werd verder geen bergkoning, rage. Twee man trokken er tussenuit, maar deze eer viel te beurt aan Charly Dacquay van de lie de France-ploeg en Gaul en zelfs de zware bergetappes, de Sjanjaard Miguel Poblet. De demar- over de Galibier naar Briangon en over rage van Poblet was zo verbluffend, dat de Aubisque naar Pau leverden geen Wim van Est, die hem de gehele dag overwinningen op voor Louison Bobet, scherp had bewaakt, niet kon volgen, maar juist voor zijn jongere concurren- van Est had gegronde redenen gehad om ten, voor Gaul en Brankart. Bobet heeft p0blet te schaduwen, in verband met het zijn derde overwinning behaald en de eindklassement voor de groene trui. j prestaties als zodanig is zonder weerga Daarin stond Van Est op de voorlaatste in de geschiedenis van de wielersport. dag 0p de derde plaats met 405 punten Maar compleet is deze zege niet geweest en p0blet op de vierde plaats met 408 en vele deskundigen zijn van mening, dat punten. Deze twee waren dus felle con- 1 currenten voor de derde plaats achter Ockers en Wagtmans. Deze derde plaats bracht nl. 4000 gulden op en de vierde niets |HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||lllllllllllllllllllllll||||||||||lll De Nederlandse j resultaten M Wout Wagtmans won één etappe, p werd een keer tweede, twee maal =e 4de, 1 maal 5e. 1 keer 6e en 1 maal W 83. In het eindklassement werd hij P 19e. H Wim van Est eindigde 1 maal als jg 3e, twee maal als 4e, 1 maal 5e en P 6e. 3 keer als 8e en 1 maal als 10e, M in het eindklassement staat hij 15e. ff Jan Nolten werd 1 keer 2e, een maal 6e, twee keer 8e en 1 keer 9e. Daan de Groot won één etappe, f| evenals Jos Hinsen. Van Breenen "werd nog een keer 7e. Wies van Dongen een maal 8e en Gerrit Voor- H ting een keer 10e. Daan de Groot en Jan Nolten veroverden beiden een keer de prijs voor de meest strijd- lustigste renner. Drie keer werd de Jf Nederlandse ploeg eerste in het dagploegenklassement, waar de ploegentijdrit te Dieppe nog aan H toegevoegd kan worden. De Nederlandse ploeg heeft een M behoorlijk bedrag aan prijzen en ff jf premies, buiten de gegarandeerde ff gages om, verdiend. Ongeveer 3.500.000 Franse francs werden in H de 22 étappes bij elkaar gereden. In p ij dit bedrag zijn niet de extra-pre- mies opgenomen, welke door Ne- l^ierlandse firma's ter beschikking zijn gesteld voor étappe-overwin- ningen e.d. Zowel de eerste als de laatste etappe van de Tour de France 1955 heeft de Spanjaard Miguel Poblet op zijn naam weten te brengen. De foto toont het mo ment, waarop hij in het Pare des Prin- Nu had Jan Nolten er tegenover ons Vrijdagavond al zijn bevreemding over uitgesproken, dat Poblet zo teleurgesteld Stadion te Parijs de finlsh-lfjn pas- had in de tijdrit. Nolten wist, dat Po seert, na de etappe ToursParijs als biet een uitstekend tijdrijder is. Dat had snelste te hebben afgelegd. de Zuid-Limburger tijdens de Ronde van Spanje bemerkt, waar Poblet als eerste eindigde. En Vrijdag, in de tijdrit van Chatellerault naar Tours, over vrijwel dezelfde afstand, werd de Spanjaard 56steHad Poblet zich gespaard voor de slotrit van Tours naar Parijs? Het heeft er alle schijn van gehad. Want voor Poblet en de zijnen stond er nog meer op het spel dan de 4000 gulden van Van Est en de Nederlandse ploeg. Zou Poblet er in slagen, de derde plaats te herove ren in het puntenklassement voor de groene trui, dan betekende dat allereerst een prijs van 400.000 francs. Maar de Spanjaard moet verder hebben nage dacht. Want die derde plaats kon hij al leen terugkrijgen door er alleen tussen uit te gaan. Daarbij moeten hem nog en kele niet minder 'belangrijke bijgedach ten door het hoofd hebben gespeeld: de etappe winnen (200.000 francs) en tevens voor zijn land het ploegendagklassement (wederom 200.000 francs) en ook nog de premie voor de strijdlustigste renner (100.000 francs) verdienen. In goed Ne derlands geld omgerekend, ging het bij Wim van Est „slechts" om 4000 gulden, bij de Spanjaard echter om negen dui zend gulden. De winnaar van de Tour de France 1955, Louison Bobet, overhandigt Tony Hoar, die als laatste werd geclassifi ceerd, een symbolische rode lantaarn. Ondanks het feit dat hfj in deze Tour niet bepaald als winnaar te voorschijn kwam, weet de Engelsman, aan z(jn ge zicht te zien, het geschenk van de Frans man toch te waarderen. Fr ankrijks wieleridool voor de microfoon Dacquay en Poblet hebben maar één kilometer samengereden. Toen moest de Fransman lossen. De voorsprong van Po blet groeide van tien tot dertig secon den. En door alle energie, die nog in hem was overgebleven, aan te wenden, handhaafde hij zijn voorsprong tot bij het Pare des Princes. Ondanks verwoe de achtervolgingspogingen van Louison Bobet, die het toch wel aardig had ge vonden, als winnaar van zijn derde tour, nu ook (voor de eerste maal) als win naar van de laatste etappe op de Parijse baan te arriveren. In de achtervolging heeft ook Van Est alles gegeven wat hij nog had, maar dat was niet genoeg meer om de Spanjaard te bereiken. Bovendien werd Poblet enigszins geholpen door het „scherm" van motorrijders, dat onmid dellijk rondom hem werd getrokken. De nederlaag, die Van Est bij deze gelegen heid leed, stemde de Brabander wel beetje somber en zette ook even een domper op de stemming in het Neder landse kamp. ONTVANGST IN PARIJS De ontvangst van de Tour in de Fran se hoofdstad was, als vanouds weer vor stelijk. Honderdduizenden Parijzenaars hadden zich van Sèvres af. waar na een bocht de slanke Eiffeltoren reeds ir verte opdoemde, langs de wegen ge schaard. En het ondanks de vacanties toch altijd nog drukke Parijse verkeer de propvolle bussen incluis was volkomen lam gelegd. Niemand mopper de. Als „de Tour" voorbij gaat, raakt iedere Fransman en Frangaise immers in extase! In vervoering waren ook de 40.000 bezoekers in het „Pare des Prin ces", die dan misschien in hun hart iets teleurgesteld waren over het feit, dat „hun" grote Bobet het niet gepresteerd had, Poblet bij te houden, maar die hun met geestdrift geladen gemoederen toch konden luchten om de unieke gebeurte nis. welke zij meemaakten. Een renner Louison Bobet! te zien binnenko men, die voor de derde achtereenvolgen de maal de Ronde van Frankrijk won. Bobet maakte zijn ere-ronde met de ver grijsde Belg Philippe Thys, die óók drie maal de ronde won, maar niet achter el kaar (in 1913, 1914 en 1920). Thys, direc teur van een reisbureau in Brussel, had met liefde zijn vacantie in Frankrijk on derbroken om op een racefiets geze ten weer eens het genot van een ova tie te smaken, ook al moest hij die dan delen. Er waren er trouwens meer, die be halve Bobet, de aandacht van het Parij se publiek hadden. Op de eerste plaats Antonin Rolland, die ondanks zijn ziek te van de laatste dagen op de vijfde plaats in het algemeen klassement ein digde en die door zijn volharding tijdens deze dramatische wending de harten der Parijzenaars stal. En verder de Luxem burger Charly Gaul, wiens populariteit in de afgelopen maand tot een fantasti sche hoogte is gestegen. Dit laatste wensten de Franse organisatoren van wielerwedstrijden volstrekt niet te nege ren. Zij boden deze nieuwe „trekpleis ter" tot dusver al vijftig contracten aan voor de komende maanden. Tijdens de ere-ronden van de ploegen kregen ook Pellenaars en zijn zes over gebleven mannen op de vierde plaats in het landenklassement hun deel van het steeds weer opklaterende applaus. Aan het „hup Holland"-geroep was dui delijk te merken, dat wederom een flink aantal landgenoten een plaatsje op de tot berstens toe gevulde tribunes van het Pare des Princes had gevonden. Namens de KNWU was dr P. van Dijk aanwezig. Hij complimenteerde Pelle naars met de prestaties van de ploeg, welke de voorzitter van de Kon. Ned. Wielerbond, na de tegenslagen in de eerste helft van de ronde, dubbel en dwars waren meegevallen. En natuurlijk ontbrak ook de nog altijd zeer belang stellende oud-voorzitter van de KNWU. jhr I. L. van den Bergh van Heemstede, niet op het appèl. De Nederlandse ploeg voor de Ronde van België voor onafhankelijken (614 Augustus) is door de KNWU als volgt samengesteld: Kees Boelhouwers, Sjoerd de Vries, Gerard Keulers, Piet Maas. Gijs Paauw, Hein ven den Broek en Sjef vén der Weyden. Als ploegleiders zal Klaas Buchly optreden. VAN VLIET TWEEDE TE PARIJS In afwachting van de komst van de Tour de rance-renners zijn op de wieler baan van het Pare des Princes wedstrij den gehouden. De uitslagen: sprintwed strijd: finale: 1. Maspes (It.) 12 sec.; 2. Als U soms nog zou twijfelen over de vraag, wie toch wel die netgeklede heer is, die hier met zwier voor de microfoon verschijnt: het is écht Louison Bobet-de- Grote, de man, die Zaterdag 1.1. in het Parijse Pare des Princes voor de derde achtereenvolgende maal kon worden ge huldigd, en hóé, als winnaar van de mon- sterit-aller-monsterritten, de Tour de France. Bobet was de man, die waar maakte, wat alle wielrenners vóór hem slechts konden dromen en hem viel dan ook het grootst mogelijke enthousiasme van de warmbloedige Fransen ten deel. De foto werd gemaakt op de Place de I'Hotel de Ville in Parijs, waar Bobet per microfoon zijn duizenden supporters uiteen zette, dat zo'n Tour de France éérlijk nog héél iets anders is dan een vacantie-fietstocht van Amsterdam naar ZandvoortEn ook hierop volgden toejuichingen en vivats in groten getale. De uitslag van de laatste etappe: 1. Poblet 6 uur 38 min. 25 sec.; 2. Darri- gade 6.38.39; 3. Fantini; 4. Ockers; 5. Monti; 6. Caput; 7. Louison Bobet 8. Van Jjst; 9. ex aequo: Jean Bobet, Fore- stier, Gauthier, Geminiani, Mahé, Rol land, Adriaenssens, Brankart, Close, De Bruyne, Impanis, Van Steenbergen, Company, Lorono, Mateo, Ruiz, Hoar, Robinson, De Groot, Hinsen, Nolten, Van Breenen, Wagtmans, allen in dezelf de tijd als Darrigade. Het eindklassement: 1. Louison Bobet 130.29.26; 2. Brankart 130.34.19; 3. Gaul 130.40.56; 4. Fornara 130.42.10; 5. Rolland 130.42.44; 6 Geminiani; 7. Astrua 8. Oc kers; 9. Close; 10. Mahé; 11. Quentin; 12. Coletto; 13. Impanis; 14. Jean Bobet; 15. Van Est 131.34.16; 16. Vitetta; 17. De Bruyne; 18. Bauvin; 19. Wagtmans 131.39.42; 20. Lorono; 21. Nolten 131.51.11 Van Vliet (Ned.); 3. Patterson (Austr.). Internationaal omnium voor de kop- pels CoppieKoblet en AnquetilLe Ber: 1. CoppiKoblet (It.-Zwits.) 3 overwinningen; 2. AnquetilLe Ber (Fr.) 1 overwinning. Voorts werd er een stayerswedstrijd bestaande uit drie manches van resp. 30, 30 en 40 km gehouden. Winnaar werd de Fransman Lemoine met 7 pnt.; gevolgd door zijn landgenoot Queugnet 8 pnt., en de Nederlander Pronk met 12 p. Een 1 km. handicaprace eindigde in een zege voor onze landgenoot Van Vliet in 1 min. 8 4/5 sec. Tweede werd de Fransman Beyney en de Australiër Pat terson. Natuurlijk was Pellenaars met de overige leden van de ploeg te Parijs teleurgesteld, dat de derde plaats in het klassement voor de groene trui Wim van Est juist was ontgaan. Maar Poblet reed beter, dat stond vast. „In Mo naco", zo oordeelde Pelle naars, „stond de ploeg er slecht voor. Gerrit Voorting was door een ongeluk uitge schakeld. Niet alleen dat Ger rit goed was voor een etappe zege of als het erom ging bij het winnen van het dagklas sement voor een tweede of derde plaats, maar het onge luk zelf heeft diepere indruk op de andere jongens ge maakt dan menigeen opper vlakkig beschouwd, zou zeg gen. Die rustdag in Monte Carlo is niet op normalerwij ze doorgebracht. De groep is naar Nice gegaan. Heintje van' Breenen mocht zwem men, de jongens konden een ijsje eten en iedereen pro beerde het zijne om de stem ming te verbeteren. De tac tiek moest worden gewijzigd. Van dat ogenblik af lag de kans alleen nog maar in het winnen van etappes. En Jan Nolten had de etappe naar Ax les Thermes tegen Pezzi misschien kunnen winnen en als de voorband van Wim v. Est 5 km vóór Poitiers niet was leeggelopen had de man uit St. Willebrord zeker een ernstige gooi gedaan naar de overwinning in die etappe". Pellenaars vervolgde: „Wij hadden geen winnaar in onze ploeg. Als dat het geval was geweest, zou het spel anders zijn gelopen. Maar ik had Wout Wagtmans tocl\,wel ge schat onder de eerste 5 in het eindklassement. Jan Nolten ging hij de volgende dag een krachttour volbrengen, wel ke hem alleen maar achterop bracht. Waarom? Zijn men taliteit is niet de juiste en als hij ooit in aanmerking wil komen voor een der hoogste plaatsen, dan zal hij moeten luisteren naar ver standige raadgevingen en niet eigen wil volgen. Trou wens, Nolten beeft het geluk kig ingezien, dat hij onver- Al werd Wim van Est naar 4e plaats gedrongen kan misschien een winnaar zijn, als, ja als.... hij moet zich anders en dus beter voorbereiden. Na 10 dagen is hij in vorm wat heeft de Zuid-Limburger tegen het einde van de Tour niet sterk gereden maar dan staat hij al zoveel achter in het klas sement, dat een zege bij voorbaat is uitgesloten. Denk eens aan de tweede rit van Dieppe naar Roubaix. Omdat hij een minuut had verspeeld in de ploegentijdrit te Dieppe standig is geweest. Misschien is het wederom een harde les voor hem geweest voor het volgend jaar. Iedereen wenst hem succes toe, maar het hangt op de eerste plaats van hem zelf af. Hij heeft alle mogelijkheden, maar zijn karakter is moeilijk te door gronden. Wim van Est zou tot aan de Alpen de gele trui hebben kunnen dragen dat was het plan als hij eerst niet vier of vijf etappes de stijf heid uit zijn benen heeft moeten trappen, veroor zaakt door die 100 km rit achter motoren vlak voor de start. Nu veroverde Wim het kostbare tricot pas op de dag, toen de Alpen waren bereikt. Over Jos Hinsen en Daan de Groot ben ik, omdat zij de butanten Waren, tevreden. Trouwens, dat ben ik over Hein van Breenen, die niet in vorm was, maar er zich uitstekend doorheen geslagen heeft. Met deze ploeg hebben wij drie etappes gewonnen, plus de ploegentijdrit, drie keer werd de Nederlandse equipe eerste in het dagklas sement, de tweede plaats in het puntenklassement is toch ook niet gek. En vaak is on ze ploeg als voorbeeld ge steld van homogeniteit ten aanzien van de andere teams. Vierde in het eindklassement der ploegen? Geen prijs, in derdaad, maar die plaats kan het ere worden vermeld. Want tenslotte zijn er toch dertien teams in Le Havre gestart. De resultaten in 1953 mogen misschien wat meer spectaculair zijn geweest, die van dit jaar overtreffen de successen van 1954 echter aanzienlijk", zo eindigde Pel lenaars. 27. Van Breenen 132.19.15; 36. De Groot 132.54.24; 41. Hinsen 133.05.42. Ploegenklassement laatste etappe: 1. Spanje 19.54.43; 2. Frankrijk 19.55.27; 3. ex aequo: Italië, België. lie de France, Nederland (Van Est, De Groot, Wagt mans), NOC. Ziud Oost, West, Gemengde ploeg, Zwitserland, allen 19.55.57. Eindklassement der ploegen: 1. Frank rijk 389.10.14; 2. Italië 389.57.47; 3. Bel gië 391.04.21; 4. Nederland 392.21.56; 5. NOC 392.57.02; 6. Spanje; 7. Zuid Oost; 8. West; 9. Zwitserland; 10. Gemengde ploeg; 11. lie de France. Eindpuntenklassement: 1. Ockers 322 p.; 2. Wagtmans 399 p.; 3. Poblet 409 p.; 4. Van Est 415 p.; 5. Bauvin 483; 6. Rolland 503; 7. De Bruyne 503; 8. Fan tini 573,5; 9. Monti 638,5; 10. Impanis 652,5; 19. Nolten 801.5. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan de Spanjaard Poblet met 40 punten. Dacquay, Gaul en Ruby kregen resp. 23, 7 en 6 punten. Eindklassement meest strijdlustige ren ner :1. Gaul 256 p.; 2. L. Bobet 220 p.; 3. Hassenforder 114 p.; 4. Brankart 112 p.; 5. Stablinski 107 p.; 6 .Alomar 106 p.; 7. Nolten 96 p.; 8. Poblet 75 p.; 9. Ko blet en Le Ber ieder 74 p.; 14. De Groot 61 p. Desgrandcs-Colombo Na de Ronde van Frankrijk luidt de stand in de competitie om de Challenge Desgrandes-Colombo: 1. Ockers 84 p.; 2. Louison Bobet 80 p.; 3. Brankart 69 p.; 4. Koblet 58 p.; 5. ex aequo: Geminiani en Germain de Rijcke ieder 53 p.; 7. ex aequo: Magni en Coppi ieder 51 p.; 9. Fornara 44 p.; 10. Gauthier 38 p. Het landenklasement van de Challange Desgrandes-Colobo luidt thans: 1. België 422 p.; 2. Frankrijk 368 p.; 3. Italië 274 p.; 4. Zwitserland 103 p.; 5. Luxemburg 36 p.; 6. Nederland 32 p.; 7. Spanje 20 p.; 8. Engeland 19. p. Cijfermateriaal over de Tour Louison Bobet, Miguel Poblet en Charly Gaul hebben ieder twee etappe-overwinningen behaald. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de Spanjaard de eerste etappe won en.... de laatste: De Franse nationale ploeg won zes etappes, Nederland won er 3 plus de ploe- I gentijdrit, vervolgens komen België. Luxemburg en de vijf regionale Franse ploegen met elk drie etappe- S zeges, Spanje en Italië wonnen twee weer een etappe. Engeland en Zwit- seriand behoorden niet tot de lan- den, die een etappe op hun naam konden brengen. Frankrijk won 6 J keer het dagploegenklassement. Ita- lië 5 keer, Nederland 3 maal (zon- der de ploegentijdrit). lie de France en België elk 2 keer, Spanje, de NOC-ploeg, Luxemburg en Zuid- Oost ieder 1 maal. Ax les Thermes naar Toulouse werd afgelegd met het hoogste moyennne, 41.659 km. in het uur. S Het laagste gemiddelde werd be- j reikt in de tweede Pyreneeënetappe van St. Gaudens naar Pau met J 30.927 km. H. J. Antonin Rolland droeg 12 dagen de gele trui Louison Bobet 6 dagen, Wagtmans 2 dagen. Wim van Est en Miguel Poblet ieder 1 dag. Wout Wagtmans heeft tien dagen f de groene trui aan gehad, Stan Ockers acht dagen. Wim van Est en Miguel Poblet eveneens twee da- gen. Charly Gaul werd bergkoning en tevens eerste in het eindklasse- ment van de meest strijdlustige ren- ner. Het totaal aantal afgelegde km's j bedroeg 4495,100, het algemeen ge- j middelde gerekend naar de tijd van j Bobet kwam op 34,434 km het uur I te staan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5