Tjoc En Lai stelt vredespact voor het Oosten voor „Bleriot" vloog heen en weer Is Israëlisch toestel door jagers neergeschoten? De Russen uit Oostenrijk De Paus naar zomerverblijf Moeder krijgt zoon terug In 107 uur om de wereld Marokkaanse brandweer commandant doodgeknuppeld De communistische filmdienst is tevreden Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13564 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEJN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Koele ontvangst in Amerikaanse kringen „Vreedzame" bevrijding van Formosa Premier Tsjoe En-Lai van communistisch China heeft aan de vooravond van de rechtstreekse besprekingen met de Verenigde Staten in Genève een groots veiligheidsverdrag voorgesteld, waaraan zouden moeten deelnemen communistisch China, de Verenigde Staten en andere Aziatische staten en landen van de Pacific. Premier Tsjoe, die enige tijd geleden een uitsluitend Aziatisch non- «gressieverdrag had voorgesteld, deed zijn suggestie Zaterdagmiddag tijdens een regeringsverklaring over de buitenlandse politiek voor het nationale volkscongres in Peking. Hij verklaarde dat China zal trachten verdere be sprekingen voor een dergelijk veiligheidsverdrag voor te bereiden, als de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en communistisch China van daag in Genève bijeen komen voor hun eerste directe besprekingen, die in de eerste plaats zullen gaan over de staatsburgers die zich nog op elkanders territoir bevinden. GEEN ZWAKTE, ZEGT TSJOE. Tsjoe liet hier onmiddellijk de waarschuwing op volgen, dat als men China's houding wil uitleggen als zwakte of meent dat druk of bedrei gingen enige uitwerking zullen heb ben op China, spoedig zal blijken, dat deze berekeningen in het geheel niet zullen opgaan. Hij zeide dat het Chinese volk hoopt dat de landen in Azië en in bet gebied van de Pacific, de Ver enigde Staten inbegrepen, een ver drag voor collectieve veiligheid zul len tekenen, ter vervanging van de militaire blokken die thans in dit deel van de wereld tegenover elkaar staan. Sprekende over Formosa zei Tsjoe dat zijn regering bereid is om met plaatselijke autoriteiten van het door de nationalisten bezette eiland te spreken over him „vreedzame bevrij ding". Hij zeide dat het duidelijk moet zijn dat diat dan besprekingen De Canadese vlieger Jean de la Bruyère is er Zondagochtend in ge slaagd met een nagemaakte Bleriot- eendekker uit het jaar 1909 zonder tussenlanding in beide richtingen het «anaal over te steken. De la Bruyère steeg om half acht te Calais op en zette zijn vliegtuig je om tien minuten over half negen op het vliegveld Calais-Marck aan de grond. Omstreeks half negen vloog het vliegtuigje boven het kas teel van Dover en de plaats waar Bleriot in 1909 landde na de eerste vlucht over het Kanaal. De Canadese piloot keerde onmid- delijk terug naar de Franse kust. Hij werd op beide delen van de vlucht vergezeld door een ander vliegtuig. Donderdag stak, zoals gemeld, de Fransè vlieger Jean Salis in een soortgelijk toestel het Kanaal over, echter slechts in één richting. Bleriot zelf deed er 37 minuten over over het Kanaal in één richting over te steken. zullen zijn tussen de centrale rege ring in Peking en plaatselijke autori teiten. Het Chinese volk keert zich tegen elke oplossing in de zin van „twee China's", aldus Tsjoe. Hij achtte de kans op een „bevrijding" van Formosa zeer toegenomen, mits de Verenigde Staten zioh niet mengen dn China's aangelegenheden. Over de conferentie die vandaag in Genève begint, zei Tsjoe dat kwestie van de gevangen Amerika nen in China en van de Chinese stu denten in Amerika „gemakkelijk kan worden geregeld". „PROPAGANDA", ZEGT MEN IN AMERIKA. In de Verenigde Staten zijn de ver klaring van Tsjoe over China's bui tenlandse politiek en zijn voorstel voor een veiligheidsverdrag in Azië en de Pacific, koel ontvangen. Men zag in de suggestie van Tsjoe een propaganda-manoeuvre •met het oog op de besprekingen, die vandaag in Genève worden geopend. Men zag er ook een aanval in op Amerika's veiligheidsverdragen het Verre Oosten, die voornamelijk zijn aangegaan om de Aziatische partners in deze verdragen te bevei ligen voor aanvallen van de commu nisten. Bovendien werd er op gewe zen, dat de Verenigde Staten commu nistisch China niet hebben erkend en met dat regiem dus moeilijk een veiligheidsverdrag kunnen sluiten. Conclusie van commissie De leider van de Israëlische com missie, die Zaterdag in Bulgarije een onderzoek heeft ingesteld op plaats waar de Constellation van de burgerluchtvaartmaatschappij El Al is neergestort, verklaarde Zondag na terugkomst in Athene, dat er geen twijfel aan kan bestaan dat het vlieg tuig is neergeschoten met vuurwa penen van klein kaliber „waarschijn lijk gebruikt door jachtvliegtuigen". Ook een correspondent van een Israëlisch dagblad vernam in Kula op de grens van Bulgarije en Grie kenland van een Britse waarnemer in Sofia, die de Israëlische commis sie van onderzoek had vergezeld, dat 't vliegtuig werd neergeschoten door jagers en niet door luchtdoelgeschut. De leider van de Israëlische com missie, Joel Palgi, verklaarde dat de verkoolde resten van de Constellation over een grote oppervlakte verspreid lagen. Hij voegde hieraan toe dat alle sporen van de passagiers reeds door de Bulgaren uit het wrak van het vliegtuig waren verwijderd. Palgi verklaarde dat de ontvangst door de Bulgaren uitermate koel was geweest. Gedurende het onderzoek van zes uren was de Israëlische com missie slechts eenmaal een glas wa ter aangeboden. Hij deelde mee in Bulgarije een portefeuille met 1800 dollar te zijn kwijtgeraakt. Een lid van de commissie verklaarde: „Als wij ons onderzoek hebben beëindigd en rapport hebben uitgebracht, zal de wereld geschokt zijn". Naar de correspondent van het Is raëlische dagblad vernam werd de Constellation aangevallen door Migs en ontplofte het vliegtuig daarna in de lucht. De Amerikaanse regering heeft in tussen van Bulgarije volledige scha devergoeding geëist voor de nagela ten betrekkingen van de twaalf bij. de vliegramp om het leven gekomen Amerikanen. Ook werd geëist dat Bulgarije alle noodzakelijk stappen zal doen om een herhaling van een dergelijk incident te voorkomen en de verantwoordelijke personen te straffen. Amerika verzocht de maat regelen te mogen vernemen, die de Bulgaarse regering denkt te nemen. De Franse regering heeft in een nota aan Bulgarije haar afschuw uit gesproken over het neerschieten van het Israëlische toestel en dit gelijk gesteld aan een oorlogsdaad. In het toestel bevonden zich enkele Fransen. De Sow jet-minister van defensie, maarschalk Zjoekof, heeft Zaterdag in een dagorder de Russische troepen uit Oostenrijk teruggeroepen en dank gezegd voor de diensten welke zij daar hebben verricht. De terugtrek king moet ingevolge het Oostenrijkse 9taatverdrag tegen een October zijn voltooid. In de dagorder werd ook gezegd, dat de totale sterkte van de Sowjet- strijdkrachten met het aantal terug te trekken militairen zal worden ver minderd. J.aiaëC andeuzae&t uCieytuiyuvtaft met ueldkifkei Z.H. de Paus heeft Zaterdag het Vaticaan verlaten om zich naar zijn zomerverblijf te Gastel Gandolfo, 25 km. ten Zuiden van Rome, te bege ven, waar hij naar men verwacht, tot eind November zal blijven. De reis van de 65-jarige Duitse moeder naar Genève is niet vergeefs gebleken. Zij had zich zoals inder tijd gemeld naar Genève begeven met een smeekschrift aan premier Boelganin om de vrijlating van haar in 1945 krijgsgevangen genomen zoon. Zij had enige dagen voor de wo ning van de premier vertoefd in de hoop, dat zij hem de brief zou kun nen overhandigen. Op het moment, dat zij verwijderd zou worden was er een Sowjet-Russische function- naris gekomen, die haar beloofd had de brief aan de premier te overhan digen. Thans heeft zij een antwoord van de consul der Sowjet-Unie in Zwit serland gekregen met de mededeling, dat haar inmiddels 49-jarige zoon eerlang in vrijheid gesteld en gere patrieerd zal wófden. De 21-jarige Amerikaanse Susan Bryan is Zaterdag te San Francisco teruggekeerd, nadat zij in de record tijd van 107 uur en twintig minuten via gewone luchtlijnen om de we reld was gevlogen. Het vorige record stond op naam van Jean Marie Audiibert, die in 1952 voor een wereldreis van Parijs tót Parijs 115 uur en'twintig minuten nodig had. De nieuwe recordhoudster maakte de reis via New York, Parijs, Rome, Beiroet, Bagdad, Karasji,, Calcutta, Bangkok, Saigon en Manilla. Ook een andere inwoner van San Francisco, Andrew Lerios, verbeter de het record van A/udibert, maar deed er langer over dan Susan Bryan. Lerios, die de wereldreis in omgekeerde richting heeft onderno men, kwam vier uur en vier minuten na Susan Bryan aan. Sevenum ging schuil onder bloemen In het Limburgse plaatsje Sevenum zijn Zaterdag, Zondag en vandaag de jaarlijkse oogstfeesten gevierd, waarvoor, als altijd, veel belangstelling bestaat. De foto geeft een beeld van de Zondag o.m. gehouden Oogstfeest optocht; een zomers getooide praalwagen trekt voorbij. Rumoerig Marrakesj Zaterdag en Zondag hebben in Ma rokko weer ongeregeldheden plaats gehad, die aan twintig mensen het leven hebben gekost. Vooral te Mar rakesj, tot voor kort dank zij het krachtig bewind van de pasja, een bolwerk van orde en rust, is de toe stand weer ernstig geweest; er zijn vijftien doden gevallen. Eerst liet het zich aanzien, dat het feest van Aid El Kebir, de feestdag, waarop een schaap wordt gedood, dat als offerande aan de sultan of diens plaatsvervanger wordt aange boden, nogal rustig zou verlopen, doch tegen de avond trokken groe pen jonge Marokkanen, onder wie zich ook veel vrouwen bevonden, door de stad. Zij voerden, zoals ge bruikelijk, portretten van de vroege re sultan met zich mee en Marok kaanse vlaggen. Hier en daar staken Vele argeloze verenigingen liepen erin De commissie van onderzoek, die uit Israël is gekomen om de omstandigheden van het neerschieten van het passagiersvliegtuig te bestuderen, heeft nog geen toestemming gekregen om Bulgarije te betreden en moest zich zich voorlopig tevreden stellen met een veldkijker, om daarmee de wrakstukken van het neergeschoten vliegtuig aan een onderzoek te onderwerpen. Acht en vijftig mensen lieten het leven, toen door Bulgaarse luchtdoelartillerie een passagiersvliegtuig, van Londen op weg naar Tel-Aviv, werd neergeschoten. I)e foto toont de Israëlische commissie, die op een Griekse grenspost door een veldkijker naar de wrakstukken van het Israëlische toestel kijken. De Waarheid-filmdienst, een com munistische mantelorganisatie in Ne derland, heeft volgens gegevens van de communisten zelf in 1950 131.000 bezoekers gekregen bij zijn propagan da voorstelling, 352.000 in 1954 er 200.000 in het eerste halfjaar 1955. De voorstellingen zijn niet alleen voor partij-bijeenkomsten gegeven, maar ook voor personeelsverenigingen en sporadisch voor bijeenkomsten in parochiehuizen in het Zuiden van het land. Hoewel cijfers niet aan de waar heid getoetst kunnen worden, staat wel vast, dat deze film-activiteit in vele plaatsen van Nederland wordt ontplooid. In de afgelopen jaren zijn 70 speel films, tientallen documentairen en honderden voorfilms over het gehele land vertoond. Hot geld, dal met deze bijeenkomsten wordt verzameld dient ter versterking van de partij kas. De communisten zijn zeer in hun schik. Voor de komende winter staan 3 nieuwe speelfilms op het program ma, n.l. een Russische: Het lied van Siberië, een Tsjechische: De slag in de wolvenkloof, en een Poolse film. Deze zelfde dienst tracht de com munistische banden nog meer te be mantelen en verschijnt in oen „neu traal" kleed voor het niet-communis- HAARLEMMERS WENDEN ZICH TOT KONINGIN. Het comité „actie veilig verkeer Schoterweg. en Rijksstraatweg" in Haarlem-Noord heeft zich met een telegram tot koningin Juliana ge wend namens zeventigduizend inwo ners van dit stadsdeel, waarin ge vraagd wordt aandacht te willen schenken aan „de groeiende angst, ongerustheid en verontwaardiging onder de bevolking van Haarlem- Noord, als gevolg van het uitblijven van doeltreffende maatregelen tot haar beveiliging". De tot dusver door het comité ondernomen stappen bij de betrokken overheidsinstantie zijn helaas vruchteloos gebleven, al dus het telegram. Gevraagd wordt aan de noodtoestand een einde te maken. tische publiek onder de benaming „Radio Werkend Nederland-film dienst", een enkele keer wordt de naam „Nieuwe Nederlandse Filmliga" gebruikt, vooral als de voorstelling uitgaat van de zogenaamde „Vriend schapsvereniging Nederland—USSR" en de voorstelling gegeven wordt in een plaats, waar nog geen afdeling bestaat van Nederland-USSR. De Radio Werkend Nederland-film- dienst maakt vooral propaganda on der niet-communistische organisaties. De laatste tijd worden folders rond gezonden, waarin populair-weten- schappelijke of natuur-films werd aangeboden, terwijl men voor sport verenigingen sportfilms, een lucht vaart-film (aangeboden aandeL.S.K.- zweefvliegclub), verzetsfilms, henge laarsfilms enz. ter beschikking heeft. Deze filmdienst voert thans onder de Engelse naam „Radio Working Netherlands" een uitgebreide reclame door middel van vouwblaadjes en advertenties, waarin complete pro gramma's voor de huiskamer en voor grote zalen worden aangeboden. De aangeboden films behandelen onder werpen, welke ogenschijnlijk niets met politiek te maken hebben. De grens met politieke propaganda is op deze wijze wel zeer vervaagd. Bovendien ontvangen niet-communis- tische toeschouwers na enige tijd uit nodiging voor andere avondjes, waar de propaganda duidelijker tot uiting komt. De Waarheid-filmdienst en „Radio Werkend Nederland-filmdienst", wor den geleid door de bekende commu nist Max van den Berg, terwijl het adres van beide filmdiensten is: Kei zersgracht 324, Amsterdam, het ge bouw „Felix Meritis", het hoofdkwar tier van de C.P.N. VULKAANUITBARSTING IN CHILI De politie meldt, dat 34 personen worden vermist na een hevige uit barsting van de vulkaan Nilahue, on geveer 900 km. ten Zuiden van San tiago in Chili. De uitbarsting neemt af, maar alle verbindingen n.et het gebied, waar 200 personen van de buitenwereld zijn afgesloten, zijn verbroken. zij winkels en huizen in brand en toen de brandweer kwam werd die met stenen bekogeld. Zo hevig was de strijd, dat de brandweerlieden zich in hun auto's in veiligheid) moesten brengen. De troepen van het vreemdelingenle gioen en de politie konden de toe stand slechts met moeite meester worden. Men heeft trouwens de in druk, dat zij te gering in aantal zijn, om overal met succes het hoofd te kunnen bieden aan de ongeregeld heden die de aanhangers van de ex- sultan steeds weer veroorzaken. Ook gisterochtend zijn zij weer ac tief geweest, niet alleen in Marra kesj, doch ook in Moulay Idris, de heilige stad van Marokko. Daar heb ben twaalf jonge Fransen het hoofd moeten bieden aan zeshonderd woe dende en tierende Marokkanen. Het is hun gelukt, zich er door te slaan, zij het ten koste van enige doden. Toen de brandweer van het nabijge legen Meknes arriveerde keerden de demonstranten zich tegen haar. Zij hebben de commandant, de luitenant Dupont, letterlijk afgemaakt met stenen en stokslagen. \Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG BEWOLKING. Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking en on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. 3 Aug. zon op 5.05, onder 20.30, maan op 19.59, onder 4.45. 20.30 volle maan. Het weer in Europa De weerrapporten van hëdenmor- gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 31 C. OSLO onbewolkt 30 KOPENHAGEN licht bew. 25 AMSTERDAM zwaar bew. 18 LONDEN onbewolkt 27 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS nevel 23 BORDEAUX zwaar bew. 25 GRENOBLE licht bew. 22 NICE half bewolkt 26 GENEVE half bewolkt 23 ZüRICH geheel bew. 20 LOCARNO geheel bew. 22 BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFORT nevel 21 MüNCHEN nevel 19 WENEN zwaar bew. 22 INNSBRUCK zwaar bew. 24 ROME half bewolkt 31 AJACCIO half bewolkt 27 MALLORCA licht bew. 31 Korreltje Wie er alleen aan denkt zijn maag te voeden, laat zijn hoofd hongeren. Chinees spreekwoord.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1