met melk meer mans irustige morgen in Mauritsmijn regens verwijdering kruisbeeld Wetsontwerp ingetrokken n- Straaljager in het IJselmeer neergestort Ned. student neergestort in Karinihië Kunstmanen in principe stellig mogelijk ERPAG 30 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 bikking getroffen de cokesfabriek Maurits te Ge il is gisterochtend enige beroering (aan, omdat de bedrijfsleiding op- had gegeven een kruisbeeld te deren uit de verbandkamer. t beeld was daar opgehangen door jnijnarts en de bedrijfsleiding fcte daartegen bezwaar, omdat de nen als staatsbedrijf, hoe- wërkend met in hoofdzaak is-Katholiek personeel, in zaken deze geen bepaalde overtuiging uiting kunnen brengen. lel had de bedrijfsleiding toege- ,n, dat de mijnarts het kruisbeeld i eigen werkkamer zou ophan- 'egen deze afspraak in en zonder sr overleg heeft de mijnarts het sbeeld toen toch in de verband- er opgehangen. Daarop gaf de rjjfsleiding hem op grond van ■wegingen van diciplinaire aard acht het kruisbeeld te ver wij de- aan dezo opdracht werd door de arts voldaan. In iedere verbandkamer middels heeft de R.K. federatie mijnpersoneel naar aanleiding deze zaak tot de directie van de tsmijnen te Heerlen het verzoek cht in elke verbandkamer van de smijnen een kruisbeeld te mo- ophangen. De directie heeft zich ;rochtend op dit verzoek beraden jesloten toestemming hiertoe te n, gezien het bijzondere karakter de verbandkamer, waarin even- zieken of zwaar gewonden kun- worden opgenomen; dit besluit echterlijke organisatie )e minister van Justitie, mr. L. A. nker, heeft aan de Eerste Kamer degedeeld, dat krachtens machti- g van de Koningin, het ontwerp wet tot wijziging in de rechter- organisatie, zoals dit wetsont- ingegevolge het aanvaarden de amendementen van de heer Rijckevorsel c.s. gewijzigd is, r hem in overeenstemming met gevoelen van de raad van minis- wordt ingetrokken. De strekking deze wijzigingen en de conse- inties, welke daaraan noodzakelijk 'bonden zijn, acht de minister on- vaardbaar. amendement-Van Rijckevor- waarop de minister in zijn brief de Eerste Kamer doelt, betrof permanent college van advies in- e de rechterlijke organisatie. Vol- s het ontwerp van de minister den de leden van het college wor- benoemd en ontslagen door de Don. let amendement-Van Rijckevoi'sel de de leden doen benoemen en slaan door de Hoge Raad. De minister vond het echter niet delijk, dat men de benoeming, ook n niet tot de zittende magistratuur ïorende leden, opdraagt aan de ge Raad en niet aan de Kroon. )e minister zeide zeer grote be- 'aren tegen het amendement te bben en hij ontried dringend aan- arding er van. Het werd echter ïgenomen met 44 tegen 28 stem- De Nederlandse ambassadeur in nada, de heer A. H. J. Lovink, is weekeinde met vijf gezellen op no-tocht gegaan langs een Noord- inadese route van pelshandelaars, melijk van lie a la Crosse in Sas- Ichewan naar Beaver Lake bij inflon in Manitoba. )eze tocht, langs de Churchill- ier via Stanley naar Frog Portage Pelican Raipids en tenslotte de rgeon-rivier af naar Beaver Lake, een week of drie duren. Men heeft geen gidsen meegeno- in en rekent wat de leeftocht be ft op de eigen visvangst ter aan- jlling van het meegenomen sobere ïtsoen. Het gezelschap vormt reeds renlang een team. 3e gezellen van de ambassadeur n dr. Solant, voorzitter van de raad voor defensie-onder kingen, de heer Coolican, presi- Int van de Canada BNK Note Cie., peraal Rodger van het prairie com- de heer Sergud Olsen, presi- Int van de Amerikaanse nationale- irkvereniging en de heer Eric More, itionaal directeur van Canadese ibs, aldus meldt de „Times". TRACTOR GEKANTELD Bestuurder verongelukt Gisteravond omstreeks zes uur is 1 Vrouwenparochie een ongeval met Jdelijke afloop gebeurd. De 30-jarige ongehuwde S. Monsma as bezig voor de ouderlijke woning •n tractor te keren, ijdens deze manoeuvre brak een !el van de tractor, waardoor deze antelde en met de aanhangwagen de vaart terecht kwam. De be- uurder kwam onder het voertuig te Bgen. Terstond kwam hulp opdagen van in vader, zijn broer en anderen be- 'ven zich te water. Pas na twintig inuten gelukte het, het lichaam on- :r de tractor vandaan te halen; toen eek echter, dat het slachtoffer reeds as overleden. I werd later op de dag bekend ge maakt. J Intussen evenwel hadden de arbei ders van de vroege dienst, nog on kundig van het inmiddels genomen besluit, geweigerd, uit protest tegen de verwijdering, het schaftlokaal te verlaten. Zij wensten, dat het beeld weer zou worden opgehangen. Toen de middagdienst opkwam, verklaarde een groot deel van de arbeiders van deze dienst zich solidair met het per soneel van de vroege dienst. Terwijl deze actie aan de gang was, werd het besluit bekend, zodat het beeld v/eer werd opgehangen en de rust op het bedrijf onmiddellijk terugkeerde. Lectuuraanbiedingen in kazerne-cantines R.K. Thuisfront protesteeit Het hoofdbestuur van Nationaal Katholiek Thuisfront heeft zich tot de minister van Oorlog en Marine gewend om de aandacht te vestigen op de verkoofp van boeken in de mi litaire cantines. Er zouden daar ten toonstellingen worden gehouden en de verkoop worden gestimuleerd van boeken die een sterk eenzijdige in slag hebben en welke voornamelijk door de Arbeiderspers in circulatie worden gebracht, o.m. humanistische en anti-katholieke boeken. Het be stuur van Nationaal Katholiek Thuis front acht het niet wenselijk dat de jeugd in dienst op een wijze wordt beïnvloed, welke voor onze katho lieke militairen schadelijk moet wor den geacht of dat van officiële licha men gebruik kan worden gemaakt voor verspreiding of propagering van een dergelijke lectuur. V uurwerk-gevaren Scherpere bepalingen Tijdens het vuurwerk, dat Donder dagavond te Scheveningen werd af gestoken, zijn weer kleine ongelukjes gebeurd als gevolg van overwaaiend I vuur. Twee personen gelukkig niet I ernstig werden aan het oog ge-1 wond en verscheidene toeschouwers kregen brandgaatjes in hun kleding, welke schade door de verzekering vergoed „wordt. In verband hiermede verwacht men scherpere bepalingen voor het afste ken van vuurwerk; tot nu toe geldt het verbod om vuurwerk af te ste ken, wanneer er een straffe wind staat, maar het lichte zeebriesje van Donderdagavond schijnt ook al niet ongevaarlijk te zijn. Zwakke plek in dijk versterkt Drie millioen Nederlanders wonen eiliger, nu een zwakke plek in de Hoge Zeedijk bij Nieuwerkerk aan de IJsel is verdwenen. Vrijdag middag heeft de dijkgraaf van Schie- land, mr. M. van Hasselt, een asfalt weg van zeven en een halve kilome ter in gebruik gesteld, die is aange legd over de verhoogde en versterkte dijk. Reeds vóór de ramp van 1953 leefde bij het gemeentebestuur van Nieuwerkerk a. d. IJsel de wens om dit deel van de dijk van een verharde kruin te voorzien. PAARD SPRONG DOOR EEN WINKELRUIT. Een op hol geslagen paard is gis termiddag op de Oostersingel Schiedam door de winkelruit van een slagerswinkel gesproken. Het dier klauterde van schrik door de etala ge, die gelukkig leeg was slager M. Klaris uit Rotterdam was met vacantie en kwam 'achter de toon bank terecht. Vervolgens forceerde het paard de deur achter in de win kel. In de worstmakerij bezweek het hevig bloedende dier tenslotte. Een bediende van het abattoir heeft het dier later met een schot uit zijn lij den verlost. Het paard stond die middag op de Hogenbanweg voor een melkwagen. Het schrok ergens van, rukte zich los en sloeg op hol. Na vele omzwervin gen kwam het tenslotte op de Oos tersingel. De zeventienjarige slagersknecht A. Onlangs, die het paard tot stil stand wilde brengen, liep enkele schaafwonden op. (Alg. Dagbl) Enkele kilometers van de Afsluit dijk, aan de Friese zijde, Vrijdagmid dag een straaljager verongelukt. De bemanning van de botter WB 55 zag omstreeks twee uur een van de oefende „Gloster Meteors" van de vliegbasis Leeuwarden bij de Afsluitdijk, ongeveer ter hoogte van de Breezanddijk, het water ingaan, i Schipper J. Bakker uit Den Oever wendde onmiddellijk de steven en voer naar de plek des onheils. Hij kon echter niets anders opvissen dan wat wrakstukken van het veronge- lukte vliegtuig, die in een grote olie plas ronddreven. Hij liet een lange staak met een vlag er aan in het ongeveer vijf meter diepe water zetten en voer toen zo snel mogelijk naar de wal, oir autoriteiten te waarschuwen. „Castor" van de marine-duikoplei- ding is toen uitgevaren. Er is geen •hoop, dat de vlieger van de „Meteor" het ongeluk heeft overleefd. Het nieuwe telefoonsysteem van de ANWB langs de Afsluitdijk, dat gis teren in werking is getreden, heeft meteen zijn nut bewezen. Om twee uur zag een hengelaar een straalja ger vermoedelijk van het type Glos ter „Meteor", in het IJselmeer vallen. Hij waarschuwde een opperwacht meester van de rijkspolitie, die toe vallig op de dijk aanv/ezig was. Deze greep direct de telefoon en gaf alle noodzakelijke waarschuwingen voor reddingswerk door. Naar wij vernemen van de com mandant van de vliegbasis Leeuwar den, is de vlieger die gisteren bij het ongeluk met een straaljager bij de Afsluitdijk om het leven is gekomen de 23-jarige reserve sergeant-vlieger Bernhard Harmsen uit 's Graven- hage. Harmsen, die ongehuwd was, nam deel aan schiet- en vliegoefe- ningen met enkele Gloster „Meteors" van 'het 323 squadron van de vlieg basis Leeuwarden. Zijn stoffelijk overschot is inmid dels naar Leeuwarden overgebracht. [Pobncciti* N.derlond» Zulvdburaau. Grovcnhoge 35 (Advertentie) Baby's huidje stuk? Dan BABYDERM ZALF (Advertentie) Mening van prof. Minnaart In een onderhoud, dat een ANP- redacteur met prof. dr. M. G. J. Min- naert, hoogleraar in de sterrenkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, had naar aanleiding van de verkla ring van president Eisenhower, zeide prof. Minnaert, dat dit plan al zeer dikwijls is voorgesteld, zowel in de Oostelijke als in de Westelijke lan den. In beginsel is het stellig mo gelijk, maar de te overwinnen tech nische moeilijkheden zullen nog bui ten gewoon groot zijn. vooral indien men waarnemers op de satelliet wil plaatsen. De mensheid, aldus prof. Minnaert, heeft al te lang haar techniek ge bruikt voor de oorlog. Wanneer men de weg van de vrede inslaat, komen dergelijke ondernemingen binnen het bereik van de mogelijkheden. Waar nemingen op een kunstmatige satel liet zouden volgens deze Utrechtse hoogleraar van bijzonder grote be tekenis zijn voor de sterrenkunde, omdat men daar het heelal zou kun nen waarnemen zonder gestoord te worden door de lucht, die het werk van de astronoom zo dikwijls verhin dert. Als enkele bijzonder belangrijke problemen, die daar bestudeerd zou den kunnen worden op het gebied Vrijdag-ochtend heeft een reddings- van de astrophysica, noemde prof. ploeg in de Zuid-Oostenrijkse provin- Minnaert de corona der zon, de in- cie Karinthië op de Rauchkofelberg I tenplanetaire stofwolk, het voorko- nahij Lienz de 19-jarige student WU- I men van zuurstof en waterdamp op helmus M. J. Godding uit de Joh. I dê Plana'<m, de straling van de zon en van de sterren jn het verre ultra violet, in het verre infrarood en in het hele nacht hulpeloos en gewond ge-1 5ebjed der !an«® radiogolven, alsmede leeen had de kosmische straling. Het scheppen Verhulststraat 15 boven, Amsterdam, j aangetroffen, naüat déze daar de ge- Het Nederlandse Internationale Wegvervoer heeft in 1954 ruim 179.000 ritten uitgevoerd, waarin bij na 30 millioen kilometer werd afge legd. De vrachtopbrengst bedroeg bijna 22,5 millioen gulden. Dat is 28 percent meer dan in 1953. De vracht opbrengst in de eerste vijf maanden van dit jaar was 26 percent hoger dan in 1954. Dit deelde vandaag de directeur van de NIWO, de heer Co- lette, mee tijdens de algemene ver gadering van deze organisatie. Minder verheugend noemde de heer Collette het, dat het buitenland se beroepsgoederenvervoer over de weg in het laatste jaar op schrikba rende wijze is toegenomen. Wel nam het buitenlandse eigen vervoer op Nederland eveneens toe, doch lang niet in die mate als het beroepsgoe derenvervoer. Nader besprak de heer Collette de fiscale lasten voor de Ne derlandse internationale wegvervoer der in het buitenland, waartegen over hij stelde, dat de buitenlandse wegvervoerder in ons land genérlei legen had. De jongeman, die deel uitmaakte van een groep van Amsterdamse studenten, was de vorige avond de afdaling van déze berg naar Lienz langs een andere route begonnen, dan zijn vrienden. Daarbij stortte hij van een 3 meter hoge rots naar beneden en bleef de gehele nacht in de storm en de regen gewond lig gen. Vrijdagochtend heeft de reddings ploeg hem naai de vallei van het Pusterdal gebracht. Medegedeeld wordt, dat zijn toestand niet zorg wekkend is. Godding was met een groepje an dere studenten op uitnodiging van de bekende Belgische „spekpater" Werenfried van Straaten naar Ka rinthië gereisd om daar mede te wer ken aan diens reeds jaren oude lief dadigheidsactie. Pater van Straaten :begon in 1945 gelden daartoe in te zamelen en trekt thans werkkrachten aan, die zich vrijwillig 'beschikbaar stellen om deel te nemen aan het bouwen van speciale vacantiehui- zen. De bijnaam van „spekpater" heeft hij te danken aan een actie om spek te verzamelen bij de Belgische boe ren ten bate van de vluchtelingen. De Rauchkofelberg, waarop de Amsterdamse student verongelukt is, ligt ten zuiden van het plaatsje Lienz en is 1911 meter hoog. De 'berg be hoort tot de Lienzer Dolomieten en heeft vrij grillige vormen. WATEIflORGEL SPRONG LEK van een kunstmatige satelliet zou een belangrijke voorbereiding zijn om het zenden van een vuurpijl naar de maan mogelijk te maken. Prof. Minnaert sprak in dit onder houd de hoop uit, dat dit grootse experiment op zuiver wetenschap pelijke wijze zal worden opgezet en zonder zucht naar sensatie. Dan kan men volgens de hoogleraar er zeker van zijn. dat de resultaten de mens heid ruim ten goede zullen komen. Opa's portefeuille Toen de CO-jarige, heer F. van Rens te Horst-Meterik een jas uit een kleerkast haalde viel z'n portefeuille op de grond, zonder dat hij er erg in •had. Zijn driejarige kleinzoon Frits was even later de gelukkige vinder, die met dit bijzondere speelgoed wel raad wist. Hij liet de 'bankbiljetten dwarrelen, scheurde ze aan snippers en deed er klaarblijkelijk nog andere tot dusverre nog niet opgehelderde dingen mee. Toen opa zijn portefeuille miste was er van de inhoud, ongeveer f 450, niet veel meer over. Later vond men een tientje in de gierkelder, een tientje in ae waterput en twintig gulden onder de kersenboom. Men vreest, dat een groot gedeelte van het geld in een brandend for nuis terecht is gekomen; meer dan de helft van het bedrag is zoek ge bleven. OPRICHTING VAN EEN NIEUWE PAROCHIE TE EINDHOVEN. Met ingang van 26 Juli 1955 is in Eindhoven een nieuwe parochie op- £ericht, genaamd parochie van Onze ieve Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans. Het grondgebied van de ze parochie werd uitsluitend afgeno men van de parochie H. Jozef te Eindhoven-.-J'ot eerste .pastoor dezer nieuwe parochie is benoemd de zeer- eerw. heer A. W. Verweij, kapelaan van de parochie H. Jozef te Eindho ven. I H. WIJDINGEN PATERS CAPUCIJNEN. Mgr. Tarcisius van Valenberg O.F.M. Cap., apostolisch vicaris van Pontianak en titulair bisschop van Comba, zal op Dinsdag 2 Augustus in de kloosterkerk van de paters Capu- cij nen te Udenhout de volgen H.H. Wijdingen toedienen: Mindere Orden aan de fraters Va- lentius van Drunen, Matheus van Arnhem, Emmanuel van 's-Hertogen- bosch, Sidonius van Oldenzaal. Man fred van Rosmalen, Desiderius van 's-Hertogenbosch, Alexius van Eind hoven, Raynerius van Rotterdam, Patricius van Zevenbergen, Wolfgang van Probolinggo, Nivardus van Til burg, Rombout van De Bijt, Salvator van Etten, Joachim van Geldrop, Al- bertus van Monster, Cantianus van Dongen, Maurinus van St. Oedenro- de, allen van de Orde der paters Ca- pucijnen. H. Subdiaconaat aan de fraters Bonifiluis van Ridderkerk, Leonius van 's-Gravenhage, Rogerius van 's-Gravenhage, Vitalianus v. 's-Gra venhage, Hermas van Helvoirt, Win- fried van Breda, Gerbert van Asten, Zacheus van Eindhoven, Osmund v. Deurne, Novatus van Zevenbergen, allen van de Orde der paters Capu- cijnen. H. Priesterschap aan de fraters Paulinus van Middelburg, Walfridus van Helmond, Maturus van 's-Gra venhage, Wigbertus van Hengelo, Li- bertus van Heeswijk, Ferdinandus v. Mierlo-Hout, Marcus van Didam, al len van de Orde der paters Capucij- nen. DIESEL GEDERAILLEERD Bij het rangeren is gisteravond om streeks 20 uur op het stationsempla cement van Amersfoot een leeg die- selelectrisch treinstel ontspoord. Een aantal sporen raakte daardoor versperd; twee draaistellen van het ontspoorde treinstel stonden naast de rails. Door de ontsporing was slechts één zijde van het perron bruikbaar voor het treinverkeer en de spoorwegen zagen zich daardoor genoodzaakt een aantal treinen op de lijn Amersfoort Utrecht; te laten uitvallen; andere treinen ondervonden vertraging. Om 22.45 uur stond het ontspoorde treinstel weer op de rails en was de stremming opgeheven. Gisteravond is een der slangen ge sprongen van het waterorgel, dat in deze dagen ieder half uur voorstel lingen in de schouwburgzaal van het theater Gooiland te Hilversum geeft. Met een druk van 20 atmosferen spo ten duizenden liters water in een oogwenk het toneel op, dat over stroomd werd. Ook de kleedkamers onder het toneel stonden in minder dan geen tijd volkomen blank. Het personeel, behorende bij het waterorgel en van de schouwburg hebben de zaak nog vrij spoedig weer zover in orde kun nen krijgen, dat gisteravond na het incident toch nog een voorstelling kon worden gegeven. 60 JAAR EEN PAAR Op 6 Augustus zal het echtpaar P. Kessels en P. Franssen, Meyelseweg 10, te Beringe (Gem. Helden) zijn diamanten 'bruiloft vieren. Daags na de diamanten bruiloft wordt de heer Kessels 86 jaar, zijn vrouw is 81 jaar. Tien jaar geleden moesten zij de gou den bruiloft in een geïmproviseerde tent van zeildoek vieren, want hun woning was door de oorlog verwoest en zij huisden in een kippenhok. lasten te betalen heeft, afgezien nog Thans wonen ze in bij een van him van het feit, dat zowel dieselolie, als gehuwde dochters en voor het dia- benzine in Nederland veel goedkoper manten feest is nu een echte tent be- steld. „Dat is de beste hond, die ik ooit gehad heb!" Gevoelig. Eindelijk had hij al zyn moed bijeen geraapt. Zij had ge zegd: „Ik hou van je", en hij vleide zijn wang tegen de hare. „Nee!", riep ze en trok terug. „Jij moet eerst naar mijn vader!" Hij keek haar verbouwereerd aan, Nu direct?", vroeg hij. „Waar om?" „Hij is barbier", antwoordde zij. Opschepper. Sollicitant: „En 'buiten dat alles 'bezit ik nog een speciale gave. Ik weet altijd direct, wat de mensen van me denken. Directeur: „Kerel, hoe houdt je dat uit?" Geen promotie. Bediende: „Zou ik de plaats van de overleden pro curatie-houder mogen innemen?'' Directeur: „Dat weet ik niet, jon geman. Je zal het aan de directeur van het kerkhof moeten vragen." Niet vals. Rechter: „U hebt een valse leeftijd opgegeven." Dame: „Nee geen valse, hoor. Maar 't was er een van vroeger". Daar niet. De surveillant van een kostschool stevende op 'n leer ling af, die zijn mes aan het tafel laken afveegde. „Doe je dat thuis ook?", infor meerde hij. „Nee", antwoordde de knaap, „daar krijgen we schone messen'.' Veel erger. Zij: „Zeg Jan, kijk eens even, ik heb het gevoel, of er een ladder in mijn kous zit!" Jan kijkt en ziet even boven de schoen een groot gat. „Nou een ladder is het niet, hoor. Ik geloof, dat het een liftgat is." Douche. Acteur: „Denkt u dat ik tot het genoegen van het publiek speel?" Dame, „Ach ja, de sterfscène, komt goed op tijd." Opluchting. „Zeg, heb je mijn laatste mop gehoord?" Nee, dat niet, maar ik hoor tot mijn genoegen, dat het je laatste is." Afgetroefd. Ilij: „Voor jou zou ik naar het andere eind van de we reld willen lopen." Zij: „Nou, dan mag jc wel gaan ■opstappen." Nieuwe gezichtspunten. Onder wijzer: „Henkic, vertel jij me nu eens, wat nieuwe gezichtspunten, zijn?" Henkie (na lang denken): „Zomer sproeten, meneer". Goed begrepen. Dame:. „Aal moezen geef ik niet, maar ik heb wel werk!" Bedelaar: „Oh, neem me niet kwa lijk. Laat ik u dan niet langer op houden." Practisch. „Ik vraag mijn man nooit, waar hij heengaat." „Dat zal hij wel prettig vinden." „Dat weet ik niet. Ik ga altijd met hem mee". Aankomende heer. Verdachte: „Drie maanden zegt u, edelachtbare? Eens even kijken in mijn agenda, of ik niet door de war kom met mijn andere afspraken." Hij„En nou zeg je niets, Mariawaarmee je die agent nijdig kan

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9