PRAATJE EN EEN PLAATJE Gemeenteraad van Zoeterwoude De elfde Pavilion d'Or ZATERDAG 30 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gisteravond te acht uur kwam de Raad der gemeente Zoeterwoude, in geheime zitting bijeen ter bespre king van het uitbreidingsplan. In deze vergadering was aanwezig lr Schut van het Instituut Stad en Landschap en de gemeente-architect. De daaropvolgende openbare zit ting, welke was bepaald op half tien ving te tien uur aan. De heer Wesse- lingh was wegens verhindering af wezig. Mevr. NeuwahlSanders maakte een opmerking over de notulen, en die een wijziging tot gevolg had. Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van G. S. omtrent de boeking van de kosten van de bestrating van de 5 Mei-laan. B. en W. hebben be zwaar deze kosten zoals G.S. wen sen op het grondbedrijf te boeken, omdat daardoor de grondprijs voor de reeds gebouwde woningen zou verhoogd worden en stellen voor aan G.S. te berichten in een andere ad ministratieve vorm deze zaak op te lossen. In een technisch rapport van de gemeente-architect wordt voorge steld de huizen welke op de Zwet- kade gereed komen voorlopig op het te leggen stamriool, dat- op gewone wijze geloosd wordt, aan te sluiten. De heer v. d. Ploeg meent, dat daar een paar maanden mee gemoeid zul len zijn, doch de voorz. zegt dat de Techn. dienst een paar weken nodig zal hebben om dit werk uitgevoerd te krijgen. De kerk- en torenrestauratie wordt weer voortgezet. Naar aanleiding van de aandrang van de Raad tot voortzetting van de restauratie van de Ned. Herv. kerk en de gemeentetoren heeft het Ar chitecten-bureau Dekker en Van den Sterre afschriften overgelegd van de sommatie aan de afnemers Groen en Bregman om het werk, dat meer dan drie maanden heeft^ stilgelegen, op 1 Augustus weer aan'te vangen. Voor één leerling van de Chr. Landbouw- winterschool te Hoofddorp wordt een subsidie van 50.verleend. B. en B. adviseren tot invoering van de schoolradio over te gaan op de O.L. school zal de schoolradio niet wor den ingevoerd omdat dit op deze één- mansschool niet mogelijk is. Op het verzoek van de St. Aloysiusschool, Schenkelweg, om medewerking tot aanschaffen van een radio- en een filmprojector adviseren B. en W. om deze kosten te beschouwen als geen normale hulpmiddelen, zodat deze door het schoolbestuur niet uit de ge wone middelen betaald kunnen wor den en alzo door de gemeente moe ten worden gefinancierd. Alzo beslo ten. Een verzoek van Jac. W. Hoger- vorst om vergoeding van de vervoer kosten ingevolge art. 10 der L.O.-wet 1920 kan niet worden behandeld, om dat adressant desgevraagd zijn inko men nog niet heeft opgegeven. Aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam zal op voorstel van B. en W. een subsidie van 5.worden gegeven. Voor de behandeling van het vol gende agendapunt: aankoop grond gaat de Raad weer geruime tijd in geheime zitting. Na heropening wordt besloten tot onderhandeling met mevr. J. M. Ver hagenStadhouder te Vught over de verkoop van perceel groot 690 m2., liggende Zuidbuurtseweg voor de Nieuwewegbrug thans bewoond door de heer J. v. Veen. De voorzitter deelt mede dat de leerling-werkman J. v. Klink ontslag heeft genomen en dat op de oproep van sollicitanten geen enkele gega digde is gekomen voor deze betrek king. Aan G.V. zal een extra bouw-toe- wijzing van 4 huizen gevraagd wor den in verband met de sloping van 4 huizen op de Miening voor de te leggen Provinciale toegangsweg van af de Miening naar de Prov. weg. De voorz. deelt mede nu 4 keren spreek uur te hebben gehouden aan de Hoge Rijndijk. Eenmaal zijn er 3 personen, eenmaal 1 persoon en tweemaal kwam er niemand ter bespreking. Bovendien waren de meeste be sprekingen zaken die óf ter gemeen tesecretarie óf bij de gemeentearchi tect besproken moesten worden, zo dat de voorzitter meent niet meer dit spreekuur aan de H. Rijndijk te houden. De heer Van der Ploeg zou het nog willen aanhouden en mevr. Neuwahl maakt de opmerking dat op het zit tingsuur Donderdags ten Raadhuize ook wel eens niemand komt, terwijl het spreekuur toch blijft. Spr. meent ,dat de mensen het te weinig weten en zou in de pers bekend willen ma ken dat de burgemeester iedere laat ste Donderdag van drie tot vier uur te spreken is aan de H. Rijndijk, ten huize van de heer Cornelisse, ge meenteontvanger. De heer Van der Ploeg heeft ver nomen, dat iemand die zijn werk daar toe verzuimd had, de burgemeester op het spreekuur ten Raadhuize niet heeft aangetroffen. De voorz. zegt als regel iedereen elke dag te woord te staan; in het ge noemde geval is medegedeeld, dat de volgende dag de bespreking kon wor den gevoerd. Voor de taxatie van de grond wel ke is aangekocht van de heer E. Jos. Gosschalk verlangd door G.S. zijn tct deskundige rapporteurs taxateurs benoemd de heren G. J. van der Stoel en ir Van Nooten. Aan de fa. P. Versluis te Bodegra ven is het asphalteren van wegen op gedragen. Voor de aanwijzing tot be stratingswerkzaamheden kwam geen enkele aannemer op. De rioleringsplannen. De rioleringsplannen zijn in be spreking gekomen met de R.I.Z.A. on het Hoogheemraadschap Rijnland. Vooreerst zal nu de noodlozing op de Korte Miening een plan overgelegd moeten worden. Voor het maken van een plan tot volledige riolering ook in de Loethe met zuiveringsinstallatie wordt een crediet van 1300.verleend tot op dracht aan de R.I.Z.A. Tegelijkertijd Een 85-tal feestelijk gepavoiseerde motorjachten had in de Coolhaven te Rotterdam een ligplaats gevonden toen Vrijdagmiddag om 4 uur het tijdstip was aangebroken waarop de deelnemers aan de Internationale motorboot rallye van de U.I.M. (Union Internationale Moto- nautigue) op genoemde verzamelplaats aanwezig dienden te zijn. Het is de elfde maal. dat dit evenement, bekend onder de naam Pavilion d'Or. plaats vindt en de derde keer, dat Nederland tot doel van deze tocht is gekozen. De belangstelling voor de elfde Pavil- jon d'Or is dit jaar van Engelse zijde het grootst. Niet minder dan 33 jachten van allerlei formaat waagden de over steek over de Noordzee, een sportieve onderneming zoals bleek uit het log boek van b.v. D. M. Craig, die met de „Chaperone" Donderdagmorgen om half acht uit Oxford, een plaatsje bij Har wich, was vertrokken en Vrijdagmiddag om half twee bij Hoek van Holland arri veerde. Toen hij in Rotterdam meerde en precies 100 mijl achter zich had lig gen, had hij 17 uur onafgebroken aan het roer van zijn vroegere reddingsboot gestaan, hetgeen mede was veroorzaakt door een vrij ruwe zee, die hem had doen besluiten de motor af te zetten en van de zeilen gebruik te maken waar door het scheepje wat vaster op het wa- Docos in het jeugdkamp te Zundert Na de vermoeiende fietstocht van de junioren naar de Belgische grens en een bezoek van de Docos-adspiranten aan de Sint Leonardusgroep van de Haagweg- parochie, die kamperen in het nabijge legen Rijsbergen werden de avonduren doorgebracht in het Parochiehuis, waar enige sportfilms vertoond werden. Na het vermoeiende dagprogramma lag het kamp al spoedig in diepe rust. Vrijdagmorgen was het al vroeg re veille geblazen en werd door de Schola van het kamp de Hoogmis in de Paro chiekerk gezongen. Na het ontbijt werd het restant voet balprogramma afgewerkt. De Docos-ju- nioren verloren met 40 van PH uit Almelo en moesten zich tevreden stellen met de onderste plaats op de ranglijst. De Docos-adspiranten deden het beter en wonnen met 10 van Quick Steps uit Den Haag. Ton Kohlbeck was de maker van het doelpunt. De tweede wedstrijd speelden ze tegen Zwaluwen Vooruit uit Utrecht en deze werd gewonnen met 4—0. E. Spadon nam er daarvan 3 voor zijn rekening en Wim van Hoorn één doelpunt. Ondanks blessures aan zijn knie speelde Ton van Berge Henegouwen al zijn wedstrijden uit. Van de zeven gespeelde wedstrijden wonnen de Docos adspiranten er 4 en speelden 3 gelijk. Met de eindstand van 11 punten eindig den ze op de tweede plaats. Voorwaar een goed resultaat! Diverse bezoekers uit Leiden bezoch ten het jeugdkamp, o.m. de heer Wanst, voorzitter van de Docos-jeugd, met zijn echtgenote. Bovendien de fam. v. d. Kraan, de heer Kitselaar, de heer van Oudenhoven en de weleerw. pater Kokx OFM, geestelijk adviseur van Docos. ter zou liggen De grootste afstand is on getwijfeld afgelegd door een Finse deel nemer, die met zijn scheepje van 7.90 m. eerst de Oostzee overstak en via het Kanaal Rotterdam bereikte. Naast onge veer 30 Nederlandse zijn er voorts nog 16 Belgische,- 2 Franse- en 2 Duitse jachten aanwezig. Een aantal van hen had zich eerder in Terneuzen verzameld om vandaar uit gezamenlijk de reis naar Rotterdam voort te zetten. Men heeft hierbij voortreffelijke hulp ondervonden van de rijkspolitie te water, die hen be geleid heeft en met twee boten de orga nisatie doorlopend behulpzaam is. Als gastvrouwe van de deelnemers aan deze Pavilion d'Or fungeert de KNMC. Zij verraste de pleziervaarders bij hun aan komst met bloemen en een Italiaanse rieten tas, welke door diverse onderne mingen met aardige en nuttige presen tjes was gevuld. Maandag vertrekken de jachten naar Gouda, daarna naar Haarlem en Am sterdam waar men nog een regelmatig heidswedstrijd op de Zuiderzee zal hou den en speedbootraces een attractie vor men. Men hoopt Prins Bernhard, die het beschermheerschap van deze rallye op zich heeft genomen, hier te mogen ont vangen. ATHLETIEK KAV DE BATAVEN Morgen organiseert de Haagse Athe- letiekvereniging DES op de sintelbaan aan de Laan van Poot de Zuidhollandse- Athletiekkampioenschappen. De volgen de Bataven-athleten zullen hieraan deelnemen: J. Berbee, polstokhoogsprin gen en hoogspringen: H. Fasel, 800 m.; A. Gieske, polstokhoogspringen: M. Spa don. 110 m. horden; H. Warmenhoven, hoogspringen: J. Westgeest, 100 m. jon gens B; J. Schoo, 800 m. M. Sandvos, 80 m. horden; J. Guldemond 80 m. meisjes A; J. Dorlandt. 60 m. horden meisjes A. Voor zover men niet op eigen gelegen heid naar Dén Haag gaat, wordt men verzocht om kwart over 10 aan het sta tion te zijn, teneinde gezamenlijk met de trein van tien voor half elf mee te gaan. WATERPOLO Z1AN KAMPIOEN Met een 71 overwinning op HVGB heeft het Haagse ZIAN gisteravond het kampioenschap van de le klasse C be haald. PAARDENSPORT De Nederlandse tweejarige draver schimmelhengst „Umberto van Gonny", vader van de bekende draver hengst „Parisien" is door Van der Veen uit Wolvega verkocht aan de Amerikaan Brown, die in de buurt van New York een stoeterij van dravers heeft. Het paard is speciaal verkocht voor fokdoel- einden, omdat in de bloedlijn oud Rus sisch bloed, het zogenaamde Orloff-bloed gemengd met Nederlands bloed voor komt. Zondag a.s. zal „Umberto van Gonny" per vliegtuig van Schiphol ver trekken. zal ook met de polderbesturen over leg moeten worden gepleegd. Ook worden nog mededelingen ge daan omtrent de plannen tot het ma ken van het sportveld Hoge Rijndijk. Hiertoe zijn onderhandelingen gaan de met de Heide My. Ter verbetering van de bocht NieuwerwegWeij- poortseweg is de heer G. v. Dam aan gezegd de bomen voor zijn boerderij vóór 1 September a.s. te rooien. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN Klaverjas-tournooi. Als laatste wedstryd in het Klaverjas koppel en concourstournooi, uitgaande van de Alphense Klaverjas Club (AKC) werd in café-restaurant .Winkel" aan de Steekterweg gespeeld AKCK. en R. (Klucht en Revuie) uit Leiden. De Leidenaars kwamen op met 35 leden. In concours behaalde K. en R. 14.110 punten, tegen AKC 12.760. In koppel behaalden T. BoefJ. Lefeber van K. en R. '5792 punten, G. ZekveldN. v. Egmond (Ouder domszorgen, Alphen, ten bate van welke vereniging het touirnooi werd georganiseerd) 5263 punten en de AKC'ers Piepenbrink Sr.L. v. Lien- den 4632 punten. De prijsuitreiking heeft plaats ge vonden ten overstaan van afgevaar digden van de deelnemende vereni gingen. De voorz. van AKC, de heer J. J. Winkel, sprak een dankwoord tot de deelnemers aan het kamp. Het mooie doel, de ouden van dagen, werd goed aangevoeld en velen brachten hier voor offers mede door soms 3 a 4 wedstrijden per week te spelen. Aan de voorz. van de vereniging Otiderdomszorg, de heer G. Zekveld, werd het batig saldo ad f 160.11 overhandigd, waarvoor deze zeer har telijk dankte. Hij gaf de verzekering, dat het bedrag goed besteed zal wor den onder de oudjes. De uitslagen zijn: Concours: 1. AKC. Alphen 17.220 punten; 2. DES, Gouda 14.340, 3. K. en R., Leiden, 14.110 punten, 4. GKGT, Gouda, 13.865, 5. Harten Aas, Zwammerdam 13.170, 6. Stolwijkersluis 12.224, 7. Nieuwe Markt, Gouda 11.041 8. Var- rossieau en Cie., Alphen, 10.770 p. Koppel: 1. Th. VerkerkA. de Kor te (AKC) 6138 punten; 2. D. Groenen dijkJ. J. Winkel, idem 6097, 3. C. v. KlaverenJ. Rooijrnans, idem 6068, 4. F. Boef—J. Lefeber, K. en R. 5792, 5. D. VerkerkJ. van Lienden, AKC 5706 7. Verhoef, Harten Aas 5548, 8. HuurmanMartens, GKGT 5471, 9. MokveldDe Vries, idem 5343, 10. TieleDe Jong, idem 5300, 11. Petit Blom, K. en R., 5274, 12. Zekveld Van Egmond, Ouderd. orgen 5263, 13. echtpaar N. de Jong, AKC 5233, 14. Piepenbrink Sr., AKC 5210, 15. VerwaalDuym, DES 5198 16. H. v. EngelenC. Vriesekoop, AKC 5184, 17. W. v. KlaverenR. de Jong, AKC 5160, 18. S. Overes Sr., idem 5156, 19. LeekGijzenij, K. en R. 5106, 20. StampsSchouten, DES 5094, 21. MulM. Schouten, idem 5093, 22. mevr. Groenendijkmevr. Finkelflügel, AKC 5082, 23. M. van LoonA. Schouten, DES 5044, 24. L. van Lieden, AKC 5028, 2'5. Meeuwen De Keijzer, Nieuwe Markt 50'19, 26. GuldemondDisseveld, K. en R. 5001, 27. N. v. d. IJssel, AKC 5001 p. Volleybal. In Den Haag zijn de districts volleybal competitie-wed strijden van de Ned. Politie Sport bond voortgezet. Hieraan heeft de Alphense politiesportvereniging deel genomen. De competitie-wedètrijd tegen Den Haag eindigde in een overwinning van P.S.A.V. waardoor H.P.S.V. en P.S.V.A. gelijk eindigden in de com petitie. Hierdoor was een beslissings wedstrijd nodig. Deze bestaat uit 5 games, waarvan in dit geval er maar 4 gespeeld behoefden te wor den, omdat P.S.V.A deze beslissings wedstrijd inmiddels met 31 had ge wonnen. Door deze overwinning kan P.S.V.A (Alphen) deelnemen aan de wedstrijd om het landskampioenschap volley bal van de politie afd. district West. Deze landelijke ontmoeting vindt vermoedelijk in September a.s. plaats in Amsterdam, in de politiesporthall van hot hoofdbureau. Zondagsdienst. De huisartsen- dienst wordt Zondag waargenomen door dr. A. J. Zwartendijk, Stations straat 5. Tel. 2472. BODEGRAVEN Personalia. Mej. Lia Vink, Oud- Bodegraven 29, behaalde te Gouda het Middenstandsdiploma. DE KWAKEL 10-Jarig bestaan van K.D.O. Bovengenoemde sportver. hoopt a.s. Zondag 30 Juli haar 10-jarig best te herdenken. De dag zal worden begonnen met een H. Mis voor al len, die iets met deze sportvereni ging te maken hebben. Deze Mis is om 9 uur; na de Mis gezamenlijk ontbijt in café Leenders. De feeste lijkheden op het sportterrein zullen beginnen op Zaterdagmiddag. Om 5 uur zullen de KDO-welpen de strijd aan gaan binden tegen de welpen van RKDES uit Kudelstaart. Des avonds om 7 uur zal het le elftal van KDO een wedstrijd spelen tegen Maarsen. Zondagmiddag om 12 uur spelen de junioren b tegen de RK DES-junioren. Om half 3 heeft de grote ontmoeting plaats van een combinatie van spelers uit VDO-^- VW (Uithoorn) en van KDO tegen de reserve le klasse KNVB „Volen- dam". Dit belooft een uitermate span- nendp en interessante ontmoeting te worden. Om half 5 treden de dames van de handbal voor het voetlicht; de dames van het le elftal spelen dan een wedstrijd tegen de dames V over Oud-Alphen a. d. Rijn jyfET ONZE VORIGE „Praatje en plaatje over Oud-Alphen aan den Rijn" zijn we over de Alphense brug gekomen en zijn we beland aan de lage zijde, het gedeelte van de ge meente dat tot 1918 Aarlanderveen was. En als er een straat in Alphen is welke zich beroepen kan op een „hoge ouderdom" en op „eerbied waardige voornaamheid", dan is het zeker wel de Van Mandersloostraat aan de Lage Zijde, waarvan boven staande foto een beeld geeft van om streeks 1890. Op de plaats zien wij nog veel „gesloten" woonhuizen. Nu is dat wel heel even anders. De rollen zijn wel sterk veranderd, want nu vinden wij in die straat, die zich beroepen kan op de ondertitel „De Kalverstraat van Alphen aan den Rijn", overwegend winkelhui zen. Slechts een tweetal „gesloten" woonhuizen zijn er nog en precies eerlijk verdeeld: één aan de linker kant en één aan de rechterzijde. Het ene is naast de Comestibles en Deli- van RKAV uit Aalsmeer, ook deze ontmoeting zal niet onaardig wezen. De feestelijkheden op het terrein zullen worden opgeluisterd door de R.K. Muziekver. TAVENU. 's Avonds om 8 uur zal er eèn feestavond wor den gegeven in zaal Leenders voor leden en genodigden. Aan deze feest avond zullen medewerking verle nen „De Vrolijke Vrijbuiters" onder leiding van Klaas Tas, uit Aalsmeer. Indeling KDO. Het le elftal is voor de competitie 19551956 inge deeld in d'e 3 e klasse B, de indeling is als volgt: Abekewalde, ABIM, ARTA, JVVD, Geinburgia, KDO, ODIV, Tavenu en ZRC. Oost-priesterhulp. Woensdag avond arriveerde de grote kapelwa gen van Oost-priesterhulp in de Kwa- kel. 's Avonds om 8 uur was er een bijeenkomst in „Ons Huis", welke door een groot aantal parochianen wend bijgewoond. Men kon hier ver nemen, hoe het met het katholieke leven in de door de communisten be zette landen gesteld is. Alle aanwe zigen waren diep onder de indruk van de medelingen van pater Stoffel. Donderdagmiddag trok de grote ka pelwagen door het dorp voor een grote inzamelingsactie, waarbij goe deren en geld werden ingezameld voor de vluchtelingen achter het IJzeren Gordijn. Er bestond overal goede belangstelling en er werd royaal gegeven. HAZERSW0UDE De L.T.M. ging uit. Ofschoon deze vereniging pas 'n klein jaar draait in ons dorp wilden de leden, in deze tijd, nu iedereen uitgaat ook graag een dag uit. De dag werd be gonnen met een H. Mis, welke on gedragen werd door de Aalmoezenier tot intentie van de leden. Om kwart voor 8 stond de bus klaar en om 8 uur konden de eindelijk vertrekken. De rejs ging langs ver schillende omwegen naar de St. Jan in 's-Hertogenbosch nadat we eerst even in „De Postzegel" onze dorst gelest hadden. De rondleiding in de St. Jan was reuze interessant ofschoon 't jammer was dat er zoveel bezoekers waren. Na deze rondleiding gingen we zo vlug mogelijk eten, want ver schillende leden vielen bijna van de graat. Toen we allemaal weer flink fit waren, ging de reis verder naar Rom meldam. Nadat de hele groep weer bij elkaar was, werd er 'n bezoek ge bracht aan de Efteling. Iedereen kan hier wel iets naar zijn zin vinden. Toen het zeven uur, dus sluitings tijd was, kwam ieder weer op het parkeerterrein, waar de bus klaar stond om ons naar Teteringen te brengen, waar we in het restaurant „De Nieuwe Uitspanning" voor de laatste keer van deze dag gegeten hebben.' Om ongeveer negen uur ging 't nu verder zonder onderbreking huis waarts. Precies elf uur kwamen we weer in ons dorp aan. Dank zij het mooïe weer en vooral dank zij de prima steming die er van het begin tot het einde geweest is, kunnen we deze dag als reuze geslaagd beschou wen. catessenzaak van de heer Hazebroek en een naast de slagerij van de heer J. B. Timmer. Veel van de winkelza ken zijn de laatste tientallen jaren, voornamelijk na de tweede wereld oorlog, aanmerkelijk verbouwd tot grote moderne winkelpanden. Wij doen niemand tekort en aan geen der andere straten oneer aan als wij zeggen dat hier het hart van de han deldrijvende middenstand het sterkst klopt. Het moet in deze straat ook wel het gezelligst zijn. Om dat te er varen behoeven wij slechts een Za terdagmiddag en -avond of op de wekelijkse koopavond (Vrijdags) er een wandeling door deze smalle le vendige en drukke straat te maken. Het is niet ten onrechte dat de „hoge zijde middenstand" zich door het uit vallen van de brug in de Pieter Doel manstraat in ernstige mate gedupeerd voelt, want de „beweging" van de massa beperkt zich thans in over grote mate tot de lage zijde en wel voornamelijk tot Alphen's Kalver straat. EVEN GOED KIJKEN. Bezien wij de foto, dan treffen we aan de linkerzijde de Schoenhandel aan van de firma D. Raaphorst Czn., nog in de oude gedaante. U ziet op de foto nog duidelijk in de oude eta lage de rij „gaspitten", hetgeen wel heel demonstratief de oude tijd il lustreert. Het allereerst begon de fir ma haar schoenhandel in het naast gelegen klein huisje, waarin thans de kruidenier A. Voorsluys zetelt. In die tussentijd huisden vele kleine za ken in dit pand, allemaal voor korte tijd. Na enkele verbouwingen, .het vorig jaar voor het laatst, is het thans een der grootste en modernste schoenwinkels van Alphen gewor den. Achter de zaak van de firma Raaphorst was van 1858 tot 1902 de particuliere gasfabriek van de firma Stekelenburg en Ponsioen te vinden. In 1902 ging de fabriek over in handen van de gemeente en werd ze aan de Gaslaan gevestigd, waar ze op 30 December 1953 als gemeente lijk productiebedrijf werd stopgezet na enkele tientallen jaren lijdens geschiedenis en kostbaar bestaan toen men overging om het gas yan de stad Leiden te gaan betrekken en het Alphens bedrijf overschakelde op distributiebedrijf. Vanwege de bocht in de straat ver toont de foto duidelijke wijze geen panden meer. Op de plaats van de drie eerste panden aan de rechterzijde vinden wij nu het grote en moderne winkel pand van de firma Bosch Bontje, dat tot stand is gekomen na verschillen de verbouwingen over een reeks van jaren, zowel van het exterieur als het interieur, voor wat de beneden- zijde betreft. Onlangs werd nog het woonhuis erbij betrokken op de foto even voorbij de persoon te zien. Op de foto is nog even het kruide- niersbedrijf van Götken te zien. Toen dit werd overgeplaatst naar de over zijde, op de hoek Van Mandersloo- straat-Aarkade, waar thans de heren Gebrs. J. en P. Kleyn hun manufac turen-, woninginrichting- en baby artikelenzaak hebben, voordien vele jaren een zelfde bedrijf door de heer L. N. van Dien werd gedreven, enige jaren het algemeen ziekenfondskan toor was gevestigd en wederom enige jaren de zaak van wijlen de heer L. N. van Dien werd voortgezet door diens neef, vestigde de heer Jac. v. d. Bosch erin zijn eerste manufactu ren en lingeriewinkel, welke zaak werd voortgezet door diens zonen Jan, Jac. en Cornelis, door Jacobus het langst. Daarna werd de zaak overgenomen door zijn neef P. C. v. d. Bosch uit Woerden en zijn eerste winkelbediende de heer T. Goedhart (beiden waren aanvankelijk geruime tijd gezamenlijk als bedienden in de zaak werkzaam), die thans de zaak samen leiden en enkele jaren gele den het woonhuis bij de zaak hebben betrokken. De foto toont dit woon huis, het gesloten huis van de heer Jac. v. d. Bosch sr. grondlegger van 'de firma Bosch-Bontje, die zijn tex tielhandel aanvankelijk in een geslo ten huis begon en heel veel „de boer op ging", een gewoonte in die dagen die vrij algemeen was. Naast de winkel van Götken zien we „De Waag" van Pieter van der Gaag. Het ronde bordje aan de ge vel vermeldde de weegtarieven. In de Waag is nog lange tijd, o.a. met metselbedrijf van de firma D. J. Wenting Zn. gevestigd geweest, welke firma thans daar alleen nog maar kantoor houdt op de boven verdieping en de heer D. Wentink senior nog woont. Het bedrijf is, van wege de verbouwing van de firma Bosch-Bontje, overgeplaatst naar de Verlengde Aarkade. EVEN VERDER. Naast het woonhuis van de heer v. d. Bosch staat het woon- en win kelhuis van de juwelier en edelsmid Jac. v. d. Bergh. Toen deze de zaak wegens zijn hoge ouderdom ophief en zich bij zijn schoonzoon, de heer Jac. Rozestraten (smid) te Aarlan derveen ging vestigen, werd het pand afgebroken. Er verrezen toen op die plaats twee winkelpanden met bo venwoningen. In de, volgens de fo to, eerste winkel is thans gevestigd de groenten- en fruithandel van de fa. Wed. G. Burger, in de andere de herenmodezaak van de fa. D. Raap horst Sr., de stichter van de schoen handel aan de overkant. Thans wordt de modezaak gedreven door twee •dochters van hem. Verder staat het oorspronkelijk woon- en winkelhuis van de fa. M. v. d. Hoek; aanvankelijk begon de heer v. d. Hoek als boter- en aard appelhandelaar. Later, toen het ca deaustelsel opgang deed in de bo- terhandel, hoofdzakelijk van allerlei huishoudelijke artikelen, is -de han del in de laatstgenoemde artikelen hoofdzaak geworden. De grondlegger verdeelde toen zijn twee zaken tus sen zijn twee zoons. Arend kreeg de aardappelhandel, thans nog gevestigd in de Hooftstraat en Theo kreeg de galanterieënhandel, die in de loop der jaren sterk is uitgebreid, o.a. met ijzerhandel, speelgoederen, luxe ar tikelen enz. Ongeveer 20 jaar geleden werd het daarnaast bevindende ho ge pand mét de oude zaak geheel af gebroken en er verrees één groot pand, met twee winkels en werden de zaken in luxe en huishoudelijke artikelen en in ijzerwaren gesplitst, thans gedreven respectievelijk door enkele dochters van de heer M. v. d. Hoek en een schoonzoon. Dan volgt de juwelierszaak met woonhuis van de heer F. H. de Haan, thans is de heer S. Mellema eigenaar, die het oude winkelgedeelte liet ver bouwen. Boven is dit pand ongewij zigd gebleven. 't LAATSTE STUKJE. Nog verder is het woonhuis en de slijterij van de heer A. Oosthoek niet te verwarren met de industrieël van dezelfde naam welk pand een kit ine dertig jaar geleden eveneens werd afgebroken en vervangen door het moderne winkelpand van schoen handel Foekking voorheen in de Hooftstraat gevestigd thans bezet door de firma Van Keeken (schoen handel), die er haar filiaal van de Schoolstraat, heeft gevestigd, na eni ge modernisering van de winkel Tenslotte zien wij op de hoek van de Koekebakkersteeg nog het oude groenten winkelt je van G. Burger, die, zoals wij hiervoor al schreven, meer naar de richting van de Aar- brug is verhuisd, toen daar de nieu we winkel was gebouwd. Ook dit oude pand werd later met de grond gelijk gemaakt en er verrees 'n nieuw winkelgebouw, waarin thans de siga renwinkel van de heer H. Hazebroek is gevestigd. Wat de personen op de foto betreft kunnen wij nog opmerken, dat de gezette figuur op de linkervoorgrond, met de zijden pet op, iis de heer Jou- stra, die een winkeltje dreef in tou wen en mandwerk, op de plaats waar thans de heer Schiedon zijn winkel en kleermakerij heeft. Nadat daar een nieuwbouw was verrezen, die eerst tot woning diende van de fa milie Vellekoop, later de Boazbank erin was gevestigd en vervolgens de Middenstandsbank, verbouwde de heer Schiedom het benedengedeelte tot winkel en atelier. De heer Jou- stra staat vóór zijn winkel, die op de foto net niet te zien is. De jongen, welke als derde van rechts staat is Meijer van Dien, de vader van Ad van Dien, die het laatst de textielhandel en woninginrichting van de firma L. N. van Dien op de hoek Van Mandersloostraat-Aarkade dreef, nadat zijn oom Louis Natan van Dien en zijn neef Natan (Nico) van Dien als Israëlieten in de oorlog om het leven waren gekomen. De lompenwagen op de voorgrond is vermoedelijk van de oude beken de IJdo. Verderop zien wij ook nog een petroleum-hondenkar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6