slmügat èbjumstm Centrum van Leiden zal tijdens de Jubel-Vebo met een „boederij-in-bedrijf" verrijkt worden Rijkswerkplaats nam afscheid van adj.-directeur B. Wijland „ZO DOET DE BOER" in woord en beeld Stadsgehoorzaal en omgeving ^an de Waag in „jubel" betrokken Leids merenplan gaat niet door S Naar HUIBERS PROGRAMMA „Vacantievreugd voor de Leidse R.K. Jeugd." a 11 ZATERDAG 30 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Watermolen op het Waaghoofd Zoals w*j reeds schreven, zal de Jubel-Vebo „Zo doet de boer" uit groeien tot een unieke manifestatie van agrarisch kunnen. Indien wij voor vandaag eens even een tipje op lichten van de sluier, die momenteel alle Vebo-activiteiten. nog aan de openbaarheid onttrekt, dan blijkt, dat van 31 Augustus tot 4 September niet alleen de agrariër, de boer, doch juist en vooral de stedeling geconfron teerd zal worden met't leven in al zijn gevarieerde samenstelling op de boerderij. Hoewel uiteraard straks het vee bij deze lustrumviering een voornaam onderdeel zal uitmaken, spectaculair wordt zeker de boerde rij voorheen en thans), die in en ook rond de Stadsgehoorzaal wordt in gericht. Rond deze boerderij, die men in het kader van de grote landbouwtentoon stelling zal aantreffen, v/ordt het ge hele landbouw- en boerenbedrijf ge groepeerd. O.a. gedetailleerde inrich tingen van huisvesting van verschil lende dieren, als een stal voor run deren, een hok voor varkens en pluimvee, voorts gereedschappen, werktuigen en apparaten bij het boe renbedrijf in gebruik. Op zeer uitge breide schaal zal verder een inzicht worden gegeven van de producten van dier en bodem verkregen, zoals daar zijn vleeswaren (bereid en op gemaakt door een vleeswarenfabriek), zuivel, wol het gehele proces van af het scheren van het schaap tot en met de diverse eindproducten leder, groenten, bloemen en veevoe ders. In nauwe samenwerking met de Flora te Rijnsburg en de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling „Leiden en Omstreken", zal van bloe men, fruit en groenten een zeer deco ratief middenstuk in de zaal worden aangebracht. Tenslotte zal men in aantrekkelijke stands allerlei artike len, die bij het boerengezin in ge bruik zijn, aantreffen, terwijl enkele grafieken en schematische voorstel lingen een duidelijk inzicht zullen geven van hetgeen agrarisch Neder land in deze tijd verzet. De tuin rond de boerderij Heeft men zich aldus een indruk gevormd van het leven in de boerde rij, de buiten expositie, waartoe een gedeelte van de Aalmarkt wordt ge reserveerd, brengt ons de tuin rond de boerderij, waarin o.a. enige grote landbouwmachines een plaats zullen vinden. Een afzonderlijk gedeelte van deze tuin zal worden aangeduid als „de hoek voor ruilverkaveling", een onderwerp, dat in deze tijd sterk in de belangstelling van de agrariërs staat. Hier zal een beeld worden ge- feven hoe het thans met de ligging er percelen grond gesteld kan zijn en hoe het in de toekomst worden moet. Op het Waaghoofd komt een Oua-Hollandse watermolen te staan, typisch beeld voor het Zuid- Hollandse polderland, terwijl ook enkele fonteinen hun stralenbun dels over het water zullen ver spreiden. Expositie in het Waaggebouw Hoewel de restauratie van het Waaggebouw nog wel niet geheel ge reed zal zijn, bestaat er toch een mo gelijkheid om in deze historische ruimte een kaasexpositie te houden. In overleg met het Rijkszuivelbureau en de Huishoudscholen zullen de be zoekers hier kaasgerechten ter keu ring worden aangeboden. Uiteraard zal op deze expositie ook aandacht worden besteed aan de kaasbereiding, waaraan met name de boerin zulk een groot aandeel heeft. Blijven wij nog even in dit cen trum van het boerenbedrijf, dan dient een bezoek aan de gymnastiekzaal van de Aalmarktscfhool (te bereiken via de Stadsgehoorzaal) om een in zicht te krijgen van de vorderingen en de presaties van de leerlingen der Slagersvakschool. Prachtige uit vet vervaardigde werkstukken en met worst en alle soorten vlees waren opgemaakte schotels zullen hier te bewonderen zijn. Jongerendag Aangezien ook voor het boerenbe drijf de stelregel geldt: „Wie de jeugd heeft .heeft de toekomst", heeft het Vebo-bestuur besloten in het kader van deze lustrumviering ook een jon gerendag (31 Augustus) op te ne men. Over deze dag en de grote vee show op het veemarktterrein een vol gend maal. Reeds thans kan worden medege deeld, dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, deze Jubel-Vebo op Woens dag 31 Augustus zal openen. De Leidse plannen tot het aanwin nen van zand in de Zwanenburger polder onder Warmond en de Simont- jespolder onder Warmond en Oegst- geest zullen geen doorgang vinden. Het „Leidse merenplan" is hiermede voorgoed van de baan. Het plan had betrekking op het graven van twee grote meren ter weerszijden van de grote sloot, die de afscheiding vormt tussen beide tussen de Leede en de Zijl. Deze randvorming ontmoette niet alleen verbeten verzet van de zijde der getroffen gemeente, maar bleek ook genoemde polders en de verbinding zoveel kosten met zich mee te bren gen dat verwezenlijking onmogelijk werd. V A c rtXl/M' STADSONTSIERING. De firma Hoppezak aan de Nieuwe Rijn heeft van de gemeente aanzeg ging gekregen het bescheiden houten reclamebord aan de gevel te verwij deren, wegens ontsiering van het pand en het stadsbeeld ter plaatse. Wij zijn van mening dat als betrek kelijk onschuldige versierselen reeds verwijderd moeten worden, er voor de gemeente op het gebied van stads- ontsiering door reclame en afbraak nog een zeer groot arbeidsveld braak ligt. Aquarium-vrienden. In Leiden is een nieuwe vereniging opgericht die zich bezig zal houden met het verstevigen van de aange name banden dus geen vissnoeren met onze gevinde vrienden. De bond heet „De Leidse Aquarium Vrienden" en is aangesloten bij de Nederlandse Bond „Aqua Terra". Het secretariaat van de vereniging is gevestigd .op Kortenaerstraat 82. Succesvolle streekgenoten. Aan de Universiteit van Leuven slaagde pater A. de Groot O.P. cum laude voor het doctoraal examen kerkelijk recht. Pater J. van der Berg slaagde voor het candidaats- examen Germaanse letteren. Mej. P. de Bruyne, Leiderdorp, be haalde het diploma tolk vertaler Frans. Advieszitting Horeca. Van de advies-zitting, die de eer ste en derde Woensdag van de maand voor het personeel werkzaam in de Horeca-bedrijven plaats vindt, zijn de tijden veranderd. Raad wordt nu gegeven tussen 2 en 4 uur n.m. Deelnemers worden verzocht met alle benodigde papieren ter zitting te verschijnen. Op thuisreis. De jongelui van de voetbalclub V.N.L., die deel hebben genomen aan het vacantie-kamp te Zundeft zijn cp de thuisreis en worden omstreeks zeven uur hedenavond in Leiden verwacht. DWARSKIJKER. 25 JAAR BIJ DE P.T.T. Gisteren herdacht de heer J. van Dijk de dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als besteller bij de P.T.T. Op de gebruikelijke wijze werd de jubilaris gehuldigd. 600 timmerlieden opgeleid In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer B. Wijland gistermiddag af scheid genomen van de Rijkswerk plaats te Leiden. De heer Wijland, die in 1936 werd aangesteld als werkmeester van de toenmalige Ge meentelijke Werkplaats en tevens de functie van adjunct-directeur be kleedde, leidde tijdens zijn langdurig verblijf in deze werkplaats, die zich bezighoudt met de omscholing van werkkrachten, niet minder dan ruim 600 timmerlieden op. In tegenwoordigheid van de inspec teur van het Districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, de heer J. Reijer- sen en de adjunct directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer G. R. L. Oostveen, vond gistermiddag in de lering van het leidingsgevend perso neel een hartelijk afscheid plaats. De heer Re ij er sen die mede namens de directeurgeneraal voor de arbeids voorziening het woord voerde, wees op de bijzondere capaciteiten van de heer Wijland en de goede naam, wel ke de werkplaats, mede door zijn toe doen, thans in de kring van het be- drijfs- en industriële leven heeft. Voorts gewaagde spreker van de gunstige resultaten, die in de loop der jaren op het terrein van de om scholing van werkkrachten zijn ver kregen. Dat wij allen zeer veel waar dering voor uw werk hebben, aldus spreker, blijkt o.m. uit het feit, ddt u nog onlangs promotie maakte. De heer Reijersen wenste de heer Wij land nog een lange periode van wel verdiende rust toe. De directeur, de heer G. H. Kot telaar, wees op de bijzondere energie en plichtsbetrachting van de heer Wijland. Voorts herinnerde spreker aan de omzetting (in 1942) van een Gemeentelijke in een Rijks werkplaats en het grote aandeel, dat de heer Wijland in de opleiding van- werk- I Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Cehoorteaankondigingen (Advertentie) krachten heeft gehad. Van de ruim 600 timmerlieden, die door hem zijn opgeleid, hebben velen het tot uit voerder gebracht. De heer Kottelaar, die nimmer is beschaamd in het ver trouwen, dat hij de heer Wijland schonk, dankte hem voor. de prettige samenwerking, die tot zulke vrucht dragende resultaten leidde. Mede na mens de werkmeester en het perso neel van de werkplaats bood de heer Kottelaar de heer Wijland een lees- lamp aan. De heer P. Kwestroo, die als werk meester het langst met de heer Wij land heeft samengewerkt, weidde hierna uit over de cöllegiale omgang. Voor mevr. Wijland had de heer Kwestroo een attentie in de vorm van een prachtige plant. In gelijke geest voerde tenslotte de heer J. van Wijk het woord namens de directie, van Werkspoor, voor welk bedrijf de Rükswerkplaats vele men sen opleidde, en de heer G. v. d. Post als oud-werkmeester. In een kort woord dankte de heer Wijland tenslotte voor de vele goede woorden en de aangeboden geschen ken. Alvorens dit afscheid in intieme kring plaats vond, heeft de heer G. J. C. Hogenes in tegenwoordigheid van alle cursisten der Werkplaats het zijn er een 150 de heer Wij land bedankt voor zijn prachtig on derricht. Een ets van de Leidse Universiteit onderstreepte deze dank. GOEDE RESULTATEN OP R.K. AVONDSCHOOL. Terwijl het percentage geslaagden voor het middenstandsexamen in het gehele land 50 pet. bedroeg sloeg de R.K. Handelsavondschool met 91 pet. van de opgeleide cursisten, dat het waardepapier in handen kreeg, een goed figuur. De beste resultaten werden behaald door mej. C. Brug man en de heer J. van Santen, die beiden 53 punten behaalden. De ove rige resultaten werden reeds in ons blad vermeld. Voor het associatiediploma boek houden slaagden de dames Atie Klein te Zoeterwoude, Coby de Jong te Voorschoten en de heren A. van der Meer te Noordwijkerhout en J. van Vliet te Voorschoten- Voor het Associatiediploma Neder landse taal en handelscorresponden tie slaagden de dames Ria ten Have te Oegstgeest en Ingrid Ruis te Lei den. Week van I Aug. t.m. 6 Aug. I9S5 S.v.p, uitknippen en bewaren GROEP: MAANDAG. DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG OCHTEND MIDDAG Jozef-Parochie 1—2—3—4—5 1112131415 Hartebrug-Parochie 21—22—23—24 Leonardus-Parochic 41—42—43—44 51—52—53—54 LodewUk- en Petrus-Parochie 61—62—63—64—65—66 71-72—73—74—75 10.30 u. Alex.-str. Naar de duinen. Brood en drinken mee. u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak mee. 1.30 u. Alex.-straat. Naar de duinen. Brood en drinken mee. .30 u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. J.15 u. Romanuszaal Zwemmen. Zwem pak mee. 10.45 u. Rom.-zaal. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken mee. 10.45 u. Rom.-zaal. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 u. Potgietersl. Film. Bovendien naar de duinen. Dus brood en drin ken mee. Potgieterslaan. Zwemmen. Zwem pak mee. 8.30 u. Potgietersl. Film. Bovendien naar de duinen. Dus brood en drin ken mee. 9 u. Potgieterslaan. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 8.30 uur Kerkplein. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 uur Kerkplein. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 10.15 u. Kerkplein. Zwemmen. Zwem pak mee. 10.15 u. Kerkplein. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 1 u. Alex.-straat. u. Alex.-str. Naar de duinen. Brood en drinken mee. uur Alex.-straat. Poppenkast. 10.30 u. Alex.-str. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 u. Potgieterslaan. 8.30 u. Potgietersl. Naar de duinen. Brood en drinken 9 uur Kerkplein. Oefenen in circustent. 8.30 uur Kerkplein, Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.30 uur Kerkplein. Naar de duinen. Brood en drinken 2 uur Alex.-straat. 2 u. Potgieterslaan. Gezellige middag in circustent. 2 u. Potgieterslaan. Gezellige middag in circustent. 2.15 uur Kerkplein. Gezellige middag in circustent. 2 uur Kerkplein. 8.15 uur Kerkplein. Gezellige middag Zwemmen. Zwem- in circustent. pak mee. 1.30 u. Alex.-straat. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 8.30 u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak mee. 8.30 u. Alex.-straat. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. .30 u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8.15 u. Romanuszaal Zwemmen. Zwem pak mee. 8.30 u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken .15 u. Romanuszaal Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 10.15 u. Potgietersl. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8 u. Potgieterslaan. Zwemmen. Zwem pak mee. 10.15 u. Potgietersl. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 8 u. Potgieterslaan. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 8.15 uur Kerkplein. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 2 uur Kerkplein. 2 uur Kerkplein. u. Alex.-straat. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 uur Alex.-straat. Fietsen. Brood en drinken mee. Niet- fietsers speurtocht. 8.30 u. Alex.-straat. Naar de duinen. Brood en drinken mee. uur Alex.-straat. Fietsen. Brood en drinken mee. Niet- fietsers speurtocht. 9 uur Romanuszaal. 9 uur Romanuszaal. Fietsen. Brood en drinken mee. Niet- fietsers speurtocht. 9 uur Romanuszaal. 9 uur Romanuszaal. Fietsen. Brood «Sb drinken mee. Nï'et- fietsers speurtocht. 10.30 u. Kerkplein. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 uur Kerkplein. Fietsen, Brood en drinken mee. Niet- fietsers speurtocht. 10.30 u. Kerkplein. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 uur Kerkplein. Fietsen. Brood en drinken mee. Niet- I fietsers speurtocht, u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak mee. 8.30 u. Alex.-straat. Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 8.30 u. Alex.-straat. 8.30 u. Romanuszaal Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 uur Romanuszaal. Vissen. 8.15 u. Romanuszaal Zwemmen. Zwem pak en badm. mee. 8.30 u. Romanuszaal Oefenen in circustent. 10.15 u. Potgietersl. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 u. Potgieterslaan. Zwemmen. Zwem- pak mee. 10.15 u. Potgietersl. Naar de duinen. Brood en drinken mee. 9 u. Potgieterslaan. Fietsen. Brood en drinken mee. 8.30 uur Kerkplein. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 9.15 uur Kerkplein. Zwemmen. Zwem pak mee. 8.30 uur Kerkplein. Naar Groenendaal. Brood en drinken mee. 10.15 u. Kerkplein. Naar de duinen. Brood en drinken mee. ur Alex.-straat. Gezellige middag in circustent. 2 uur Alex.-straat. Gezellige middag in circustent. 2 uur Romanuszaal. Gezellige middag in circustent. 1.45 u. Romanuszaal Gezellige middag in circustent. 1.30 u. Potgietersl. Voetballen Men gelieve steeds op tijd aanwezig te zijn! Let goed op plaats en tijd van samenkomst

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2