S)e De eerste Amerikaanse kunstmaan binnenkort de ruimte in £uCe& Hewe'ó dtaatn vaatdt laeidetykheid Anderhalf uur rond de aarde Moskou gaat talen leren Atoomvliegtuig nadert Meer contact tussen Oost en West 850-jaxig, &eataan aan ^Diepenheim Politie-methoden in Argentinië Qiaat&e Slatade itt Slia Het Bulgaarse vliegtuigincident ZATERDAG 30 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13563 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ (2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. P. m.m. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. I De eerste stap naar interplanetair verkeer President Eisenhower heeft gisteren zijn fiat gegeven aan een Ameri kaans project om kleine onbemande satellieten op te laten en buiten de dampkring om de aarde te laten cirkelen. Men hoopt de eerste satelliet of „kunstmaan", die zuiver en alleen de wetenschap ten dienste zal staan, over ongeveer twee jaar de ionosfeer in te schieten. De verrassende mededeling werd gisteravond gedaan door de perssecre taris van Eisenhower, Hagerty. Het plan om satellieten om de aarde te laten draaien, hetgeen de bijdrage van Amerika aan het internationale geophysische jaar van Juli 1957 tot De cember 1958 zal vormen, kreeg gestalte, toen in Maart van dit jaar, het Amerikaanse Raket Genootschap tot de conclusie kwam, dat het „technisch mogelijk" was, dergelijke satellieten te vervaardigen. Het Genootschap vroeg toen de Amerikaanse Nationale Stichting van Wetenschappen, de practische waarde van het oplaten varf een satelliet te bestuderen. ces wordt door vele andere, mogelijk zelfs „bemande" zal worden gevolgd, zal zijn samengesteld, is thans nog niet bekend. Wel is het zo goed als zeker, dat hij zal worden aangedreven door atoomkracht. De satelliet zal vermoedelijk ook worden volgestopt met instrumenten, die de geleerden „voor het eerst in de geschiedenis", gegevens zullen ver schaffen welke buiten de dampkring werden geregistreerd. Maar zelfs wanneer de eerste „kunstmaan" geen instrumenten zou meevoeren, zou hij, wanneer hij slechts twee of drie da gen bleef cirkelen, een schat van we tenschappelijke gegevens versohaffen. Bij de thans berekende snelheid zou de satelliet n.l. iedere 90 minuten een keer rond de aarde cirkelen en be studering hiervan zou reeds zeer be langrijke gegevens opleveren. Overigens zouden niet alleen de EEN HALVE METER IN DOORSNEE De eerste satelliet die de dampkring zal verlaten, zal volgens de huidige plannen een doorsnee van een halve meter krijgen, en ongeveer 50 kilo wegen, zo heeft de Belgische profes sor Nicollet, de secretaris van het In ternationale Comité van Geophysici gisteravond meegedeeld. Het object zal uit drie delen be staan. Het eerste deel zal op een hoog te van 20 tot 22 km afvallen. Het tweede deel, waarin de satelliet zelf zit gesloten, brengt deze tot een hoog te van ongeveer 300 km, waarna het buitenste deei eveneens afvalt en de satelliet vrij komt. De „kunstmaan' 'dan practisch vrij van de aantrekkingskracht van de aarde zal op een hoogte van 300 tot 500 km met een snelheid van onge veer 2300 km rond de aarde blijven cirkelen. Daar de satelliet evenwel ook op deze hoogte nog enige wrij ving ontmoet en bovendien op den duur toch nog onderhevig zal zijn aan de aantrekkingskracht, zal de snelheid na een aantal dagen, of mo gelijk v/eken, verminderen. De „kunstmaan" zal dan vallen, doch niet op de aarde terugkomen, daar de toenemende wrijving de sa telliet lang voor die tijd uit elkaar zal doen spatten. Van welk materiaal de eerste satel liet, die, wanneer de proef een sue- Het bestuur van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie heeft besloten, dat met ingang van September van dit jaar op Russische Universiteiten meer aandacht zal worden besteed aan de studie van Engels, Frans of Duits. Talenstudie zal voortaan in de eerste twee studiejaren verplicht zijn. In het derde en vierde jaar zul len de studenten een persoonlijke taak moeten uitvoeren, beslaande uit het vertalen van een buitenlands Specialistisch werk. Bovendien zul len zij een examen moeten afleggen. In het halfjaarlijkse rapport van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie aan het Congres staat, dat begonnen is met de aanmaak van verscheidene typen nieuwe atoom wapens aan de hand van de gege vens, die vorig jaar zijn verkregen bij de proeven met waterstofbom men in de Stille Oceaan. Verder wordt in het rapport ge zegd, dat de vooruitzichten voor het bouwen van een vliegtuig met atoom- aandrijving aanzienlijk beter zijn ge worden. De binnenlandse productie van uranium en zijn concentraten heb ben een recordhoogte bereikt, waar door Amerika een van de grootste geworden, begonnen. De proeven die de laatste tijd zijn gedaan, rechtvaardigen een zeker op timisme wat betreft de mogelijkheid tot bescherming tegen uitstraling en herstel van nadelige gevolgen van straling. Deze problemen zelf zijn echter nog steeds niet opgelost, al dus het rapport. geleerden maar iedereen op aarde de satelliet met kijkers, en in de sche mering mogelijk zelfs met het blote oog kunnen waarnemen. De gegevens die men hoopt te ver krijgen liggen op diverse gebieden: dat van de ionosfeer, belangrijk voor radioverbindingen; verbetering van weersvoorspellingen; een beter in zicht in de gevolgen van licht- en ul traviolette straling van de zon; en meer gegevens over l^smische stra len en meteoren. De verkregen gegevens zullen aan alle geleerden ter wereld, ook aan alle Russische ,ter beschikking worden gesteld. Ook de Russen Ook de Russen zijn hard bezig aan de vervaardiging van satellieten. Een van de leden van de Sowjet-commis sie voor interplanetaire verbinding, Korpenko, zei reeds, dat deze com missie tot taak heeft een „automa tisch laboratorium" te constreren^ dat als een satelliet rond de aarde zal cirkelen. De Russen hebben op dit gebied ook reeds grote voortgang ge boekt, zoals zou blijken uit de ver vaardiging van een raket van onge kende kracht. REIZEN DOOR DE RUIMTE Het afschieten van onbemande sa tellieten wordt door de geleerden beschouwd als de eerste stap naar interplanetair verkeer. Een volgende stap zal zijn het lanceren van een be mande „kunstmaan", waarna moge lijk tenslotte reizen door de ruimte tot de werkelijkheid gaan behoren. Men verwacht dat kernenergie hierbij een grote rol zal spelen. Sinds jaren werken in verschei dene landen, in het bijzonder de V.S., de Sov/jet-Unie en Engeland, geleer den aan dergelijke plannen. .Ook al omdat men vaak van oordeel is, dat ruimteschepen de grootste waarborg voor de vrede zouden zijn, aangezien men van uit deze ruimteschepen elke oorlogsvoorbereiding zou kunnen op merken. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd, dat het project voor de kleine satelliet het begin is van het onderzoek van de wereldruimte door middel wan satel lieten. Het departement treeft plan nen voor een kunstmatige satelliet, die „v/eken, maanden of zelfs jaren" in de wereldruimte kan blijven. Zelfs tussen Tsjoe en Tsjang? In New Delhi worden pogingen ge daan om directe besprekingen te or ganiseren tussen communistisch en nationalistisch China. De Chinese premier, Tsjoe En-lai, zou reeds ge zinspeeld hebben op zijn bereidheid om de nationalistische leider, gene raal Tsjiang Kai-Sjek te ontmoeten. In diplomatieke kringen in New Delhi heerst een gevoel van optimis me en hoopt men dat een dergelijke ontmoeting spoedig zal kunnen wor den belegd. Directe besprekingen tussen Pe king en Formosa zouden parallel lo pen aan de .besprekingen tussen com munistisch China en de Verenigde Staten, die volgende week in Ge- nève zullen beginnen en zouden kun nen bijdragen tot een algemene re geling voor de vraagstukken in het Verre Oosten. De premiers van India en Birma, Nehroe en Oe Noe, hebben de afge lopen weken nauw contact onder houden over de situatie in het Verre Oosten. Hoewel een algemene confe rentie over het Verre Oosten nog ver weg lijkt wordt aangenomen dat wel voorbereidende stappen in deze rich ting door Nehroe en Oe Noe zijn be sproken. President Eisenhower heeft giste- In het Overijsselse stadje Diepenheim, dat op het ogenblik bezig is zijn 850ste verjaaAag te vieren, werd Vrij dag in het kader van deze feestelijkheden een concours hippique gehouden, dat o.a. werd bijgewoond door Prinses Armgard von Lippe Biesterfeld. Onder de deelnemende paarden was ook de stal van het paleis Soest- dijk vertegenwoordigd. De foto toont op de eretribune prinses Armgard, gezeten tussen de heer en mevrbuw Wijs en in gesprek met (links) de burgemeester van Diepenheim, de heer H. A. te Riet. ren uit handen van de Indische am- sadeur in de Verenigde Staten, Metha, een boodschap ontvangen van premier Nehroe. De ambassadeur weigerde mee te delen wat de bood schap inhield. India heeft belangrijke medewerking verleend bij het leg gen van het contact tussen Amerika en Peking. Radio Peking heeft intussen giste ren verklaard dat thans het ogenblik is gekomen voor „contacten tussen Oost en West". In de uitzending werd aangedrongen op opheffing van het embargo op de handel met de communistische landen. BEDELAARSCONFERENTIE. Te Kyaungdawya in Opper-Birma wordt een bedelaarsconferentie ge houden, waarbij de Birmese minister van sociale diensten, Ba Saw, met vertegenwoordigers van vijftien landsdistricten aanwezig is, aldus meldt de „Times". Het aantal bede laars in geheel Birma wordt officieel op twintigduizend geschat, waarvan meer dan negentig procent analpha- beet. Ondanks de grondwettelijke waarborg van gelijke rechten heb ben de bedelaars nog geen gebruik gemaakt van hum stemrecht bij ver kiezingen. Ter conferentie zal gezocht wor den naar manieren om de bedelaars op passende wijze te werk te stellen en hun levenspeil te verbeteren. In Argentinië is grote beroering gewekt door het vinden van het lijk van een communistische arts Juan Ingalinella. Deze arts werd sinds de 16e Juni, in de dagen van de op stand tegen Peron, vermist. Thans heeft men zijn lijk in de rivier de Parana gevonden. De politie had opgegeven, dat de arts was gearresteerd en na een „streng verhoor" door de politie aan een hartverlamming was overleden. Volgens Reuter doet deze zaak veel stof opwaaien en brengt zij de rege- ring-Peron in grote verlegenheid. Enkele belangrijke politie-ambtena- ren van Rosario werden ontslagen en gearresteerd voordat de regering be kend maakte, dat Ingelinella als ge volg van een hartaanval was overle den. De oppositie heeft gezegd, dat de dokter werd vermoord en heeft geëist, dat de politie het lijk toont. De zaak-Ingalinella heeft Donder dag in het Congres een tumult te weeggebracht. Radicale afgevaar digden eisten een onmiddellijk debat doch de aanhangers van Peron wil den de bevindingen van de commis sie van onderzoek waarin ook radi calen zijn opgenomen, afwachten. Een speciale vergadering van de Kamer van Afgevaardigden, die Vrij dag zou worden gehouden en waar op over de zaak-Ingalinella zou wor den gesproken, heeft geen doorgang gevonden, daar door het wegblijven van de Peronistische Kamerleden het quorum niet aanwezig was. De grootste parade uit de geschiedenis van Rio de Janeiro vormde het slot van het Eucharistische Congres, dat in de afgelopen week in deze stad werd gehouden Kardinaal Macella, de Pauselijk Gezant, voerde in een rijtuig in de stoet mee een. zes voet hoge, met goud overtrokken monstrans, als zin nebeeld van Christus in Eucharistie. Hij werd gevolgd door vijftien kardi nalen te voet. Meer dan een half millioen gelovigen sloegen het voorbij trekken van de processie gade. De foto toont Kardinaal Masella tijdens het dragen van het Heilig Sacrament. Israël heeft gisteren van Bulgarije geëist, dat de militairen, die ver antwoordelijk zijn voor het neer schieten van de Constellation van een Israëlische burgerluchtvaart maatschappij, gestraft zullen wor den. Het vliegtuig werd Woensdag nabij de Griekse grens door Bulgaars luchtafweergeschut neergeschoten. De 58 inzittenden kwamen om het leven. Israël heeft tevens formeel vollledige compensatie geëist voor het verlies aan mensenlevens en ma teriaal. Eerder op de dag had de Bul gaarse regering, die sprak over eer 'betreurenswaardig ongeluk, aange boden een deel van de schade door het verlies van het vliegtuig te ver goeden. Een officiële Israëlisohe commissie van onderzoek van zes man, die zich uit Griekenland naar de plaats van de ramp wilde begeven, kreeg gis termorgen geen toestemming van de Bulgaarse grenswacht om de grens te overschrijden. De Bulgaarse zaak gelastigde in Jeruzalem verklaarde hieromtrent, dat de Bulgaarse rege ring reeds een commissie van onder zoek naar de plaats des onheils had gezonden en dat dus een Israëlische commissie overbodig was. Later ga ven de Bulgaarse autoriteiten aan drie van de zes leden van de Israë lische commissie alnog toestemming om Bulgaars grondgebied te betre den. Zij zouden vanochtend bij de grenspost Koula de grens overschrij den. Grote schoonmaak Sinds president Eisenhower in 1953 bepaalde, dat het Amerikaanse ambtenarencongres op betrouwbaar heid moest worden onderzocht, zijn meer dan 34.000 ambtenaren ontsla gen, van wie 3,.432 om redenen van staatsveiligheid. In totaal zijn in deze twee jaar 2.300.000 mensen in regeringsdienst onderzocht. In dezelfde periode hebben 441.025 ambtenaren eigener beweging ont slag ingediend. KIND ONDER TREIN Gisteravond omstreeks zeven pur is het vijfjarige dochtertje van de familie Timmermans uit Rosmalen door een trein, komende uit de rich ting Nijmegen, onder Rosmalen ge grepen en vrijwel op slag gedood. Het meisje was met een aantal kinderen langs de spoorlijn aan het vissen, al spelend kwam zij op de spoorbaan, met het genoemde noodlottige gevolg. f (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN Droog weer met op de meeste plaatsen opklaringen. Iets hogë- re temperaturen. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Westelijke rich- tingen. 1 Aug. zon op 5.02, onder 20.34; maan op 19.07, onder 2.31. 2 Aug. zon op 5.03, onder 20.32, maan op 19.36, onder 3.36. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 22 C. OSLO licht bewolkt 28 KOPENHAGEN zwaar bewolkt 26 AMSTERDAM regen 18 LONDEN zwaar bewolkt 21 LUXEMBURG zwaar bewolkt 19 PARIJS zwaar bewolkt 18 BORDEAUX onbewolkt 26 GRENOBLE licht bewolkt 22 GENèVE mist 20 ZURICH regen 19 LOCARNO onbewolkt 27 BERLIJN regen 20 FRANKFORT geheel bewolkt 23 MüNCHEN regen 18 WENEN zwaar bewolkt 22 INNSBRUCK regen 15 ROME onbewolkt 29 Opklaringen Het K.N.M.I. deelt mede: Het lage drukgebied boven Midden- Europa, dat nog steeds over een uit gestrekt gebied regen- en onweers buien veroorzaakt, trekt zich lang zaam naar het Oosten terug. Gelijktijdig breidt een hoge druk gebied op de Oceaan zich uit over West-Europa. De winden worden daardoor in ons land steeds zwakker en in verband daarmede komt er aan de aanvoer van bewolking van de Noordzee een einde. Voor Zondag wordt droog weer verwacht met op vele plaatsen op klaringen en iets hogere temperatu ren overdag. Korreltje Wie over&I is, is nergens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1