Verontwaardiging over de houding der Bulgaren Opnieuw vloog Bleriot over het Kanaal Sterk staaltje Ouderdoms- verzekering Israëlische commissie wordt niet toegelaten Convooi van vreemdelingen legioen overvallen Het Niagara spaarpotje Een voedzaam bombardement Vermist in Alpen de Net als in 1909 Dat belooft wat S)e Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 29 JULI 1955 46ste JAARGANG van Rembrandt Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 f\VER HET WETSONTWERP van de Algemene Ouderdomsverze- kering is reeds kort na indienen er van in ons blad geschreven. Sindsdien is de critiek hierop al gemeen instemmend geweest. Dat wil echter niet zeggen, dat er op dit stuk niets te wensen zou zijn of dat hier en daar geen nadere toelichting of uitwerking zou zijn vereist. Ook is het goed de economische gevolgen van deze ouderdomsverze- kering in het oog te vatten, omdat regeren nu eenmaal vooruitzien is. Over de economische gevolgen van deze pensioenregeling is ook in de Memorie van Antwoord op dit ont werp het een en ander gezegd en wel, dat er op korte termijn in de eerste plaats te rekenen valt met enige stijging in het peil der arbeidskosten. De werknemers, die de gehele pre mie van rond 7% moeten gaan beta len, zullen daarvoor een compense rende loonsverhoging verlangen. Men kan nu natuurlijk nog niet vooruit lopen op het resultaat van de onder handelingen terzake tussen werkge vers- en werknemersorganisaties en men kan dus ook nog niet zeggen of deze compensatie geheel gelijk zal zijn aan het bedrag der op te brengen premie. Men heeft hier en daar reeds de veronderstelling ge uit, dat de compenserende loonsver hoging zal uitgaan boven de 4%, welke aan de werkgevers zal toeval len door de voorgenomen afschaffing der vereveningsheffing. Nu stelt de re.gering echter, dat de voorgestelde regeling een offer van de arbeidende bevolking moet bete kenen. Wij geloven dat dit juist is, omdat het niet juist is de verant woordelijkheid voor de oude dag ge heel bij het individu weg te nemen. Enige verantwoordelijkheid moet er blijven, hierop duidt ook deze re geling van het bodempensioen. Maar als dat zo is, dan zou men om dit of fer speciaal-psychologisch duidelijk te maken de premie, welke van de loon- en salaristrekkers wordt gevor derd niet volledig door een loonsver hoging dienen te compenseren. Dan zou men de compensatie dienen te beperken tot de 4%, welke de werk gevers wordt geschonken door het wegvallen van de vereveningsheffing. Een volledige compensatie voor de loontrekkers zou ook een ongewen ste tegenstelling scheppen tot de zelf standigen, die wel het volledige pre mie-offer moeten brengen. HET LIGT VOOR DE HAND, dat de ondernemers zullen trachten en zij zullen daarin ook wel sla gen dit verschil in de prijzen hun ner producten of diensten door te be rekenen. Waar wij zeiden het reeds de zelfstandigen voor zich zelf dè premie zullen hebben op te brengen, waartegenover geen com pensatie zal staan, zal ook hier reke ning moeten worden gehouden met zeker een gedeeltelijke doorbereke ning van de premie in de prijzen. De repercussies op prijspeil en ex portposities zullen naar het Centraal Planbureau berekende binnen enge grenzen blijven, men schatte daar 1 a VA De gevolgen voor werkge legenheid en investering worden ge ring geacht. Uit de inkomensver schuiving ten gunste van de bejaar den kan echter een bestedingsinflatie volgen, maar men verwacht niet, dat deze van grote betekenis zal zijn. Mocht dit echter wel het geval zijn, dan zal het te voeren financiële mo netaire en economische beleid op het tegengaan van deze tendentie gericht moeten zijn. Voor de overheidsfinanciën zal de invloed van de invoering der ouder- domsverzekering geringzijn. Ver- eveningsheffing en Noodwetuitke ringen vallen ongeveer tegen elkaar weg. De ten laste van het Rijk ko mende premiën voor kleine zelfstan digen worden geraamd op ongeveer 30 millioen. Dit wordt een extra last, welke gezien de stand van de Rijks financiën aanvaardbaar wordt ge acht. Maar de gevolgen voor het prijspeil zullen na enige jaren, naar verwacht wordt, ongeveer verdubbe len en voor de export verdrievoudi gen, hetgeen niet van dusdanige om vang wordt geacht, dat daarop de regeling van de ouderdomsverzeke- ring zou moeten stranden. Een andere zaak, die men wel ter dege onder het oog zal moeten zien is de aanpassing van het onderne mingspensioen. Over de ambtelijke pensioenen behoeft men nu nog niet te praten, omdat dienaangaande een apart wetsontwerp in het uitzicht is j gesteld. Over de ondernemingspensioenen zullen wij het in een volgend artikel hebben. Een v. Gogh ontdekt? Een zakenman in Noorwegen, die voor 24 kronen onlangs te Kopenha gen een schilderij kocht, gelooft, dat hij zonder het te weten een Van Gogh heeft aangeschaft. Hij dacht, dat hij een imitatie kocht, maar nadat hij het schilderij thuis voorzichtig had afgewassen kwam de beroemde hantekening Vincent voor den dag. Ook bemerkte hij, dat het doek een bijzonder soort canvas is, dat Van Gogh vaak gebruikte. Het werk stelt een landschap te St. Rémy voor en er staan cypressen en korenvelden op, die de hand van Van Gogh verraden. AMERIKA ZOND EEN PROTESTNOTA De Bulgaren maken geen goede beurt met de affaire van het neerschieten van de Israëlische Constellation. Het is niet alleen het neerschieten op zich, maar ook de wijze waarop zij een Israëlische commissie van onderzoek de toegang tot het land weigeren, welke de verontwaardiging van de wereld opwekt. Het motief, dat zij voor hun weigering aanvoeren, is, dat de „commissie niets op de plaats van de ramp te maken heeft", omdat de Bulgaren onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mintcho Neoetsjev zelf, „al een onderzoek instellen". De enige die zij tot dusver hebben toegestaan, naar Petritsch te gaan is de Israëlische zaakgelastigde in Sofia, Baruch Nir, maar hij kreeg dit fiat eerst een etmaal, nadat hij er om had gevraagd. Een Britse consulaire amb tenaar in Bulgarije schijnt eveneens naar de plaats van de ramp te mogen gaan, aangezien zich onder de bemanning en de passagiers Britten bevonden. Van de 58 (en niet 57, zoals gisteren werd gemeld) slachtoffers van het incident, schijnen tot dusver slechts de stoffelijke resten van tien geborgen te zijn. LACONIEK COMMUNIQUé Het eerste teken van Bulgarije kwam ongeveer 24 uur nadat het vliegtuig door luchtdoelgeschut naar beneden was gehaald. De Bulgaarse regering verklaarde in een communi qué, dat de Constellation van de „El Al" van haar koers was afgeweken en door afweergeschut naar beneden was geschoten. De regering betreurde het incident en zei, dat een commis sie van onderzoek op de plaats van de ramp aanwezig was. Niets meer. Gisterochtend reeds zond de Israë lische regering een protestnota naar de Bulgaarse legatie in Tel Aviv (die uit voorzorg tegen demonstraties van woedende Israëli's bewaakt wordt), waarin zij haar verwondering uit spreekt over de houding van de Bul gaarse regering, die aan de Israëlische diplomatieke vertegenwoordiger in Sofia na een etmaal nog niets had meegedeeld. De Israëli's eisten van de Bulgaren, dat zij alle mogelijke faciliteiten zouden verlenen aan de Israëlische commissie van onderzoek, die toen reeds in Griekenland was. Gisteravond zond de Israëlische re gering een tweede, in veel scherpere bewoordingen gestelde protestnota. Zij stelde de Bulgaren volledig ver antwoordelijk voor de ramp en ver klaarde zich het recht voor te behou den alle nodige maatregelen te nemen ter verkrijging van volledige schade loosstelling. Misnoegen Ook in Amerika en Engeland is men buitengewoon verontwaardigd over de daad van de Bulgaren. Was hington zond een nota, waarin het zijn misnoegen over het gebeurde uit te, terwijl in Londen de ramp in het Lagerhuis ter sprake kwam. De on der-minister van Buitenlandse Zaken, Turton, zei, zich niet te kunnen voor stellen met welk recht de Bulgaren een passagiersvliegtuig, dat een wone vlucht maakte, hebben kunnen neerschieten en betuigde zijn mede leven aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. De plv. Labourleider, Herbert Mor rison noemde het incident „beestach tig", hetgeen de onder-minister vol komen met hem eens was. Het verkeerde dal Ook is thans iets meer bekend ge worden over de toedracht van het incident. Men neemt n.l. aan, dat de gezagvoerder Stanley Hinks, die koningin Elizabeth heeft gevlogen, per vergissing het Stroemdal plaats van het Vardar-dal heeft ge volgd en toen boven Bulgaars gebied terecht is gekomen. Opa Schram, baardloos en uitgetippeld Jarenlang hebben toeristen geld stukken in de schuimende stroom van de Niagara-waterval, aan de Ameri- kaans-Canadese grens, geworpen om dat dit geluk zou aanbrengen. Dat heeft het nu gedaanal thans voor de arbeiders, die daar aan de bouw van een krachtstation werken. Zij hadden er namelijk een dam aangelegd rondom een bouwput en het geld, dat zij er drooggelegd vonden, liep in de honderden dollars. In de bergen van Algerije Manschappen van het Franse vreemdelingenlegioen zijn verwik keld in een verwoede jacht op de rebellen in Algerije, die de laatste dagen opnieuw in actie zijn gekomen. Gisteren overvielen zij een convooi van het vreemdelingenlegioen en doodden 24 legionnairs. Dertien re bellen werden gedood. Het was de bloedigste botsing in Algerije sinds het uitbreken van de gewelddadig heden in November van verleden jaar. De overval begon gisteren bij 't aan breken van de dag op het slingerend bergpad tussen Taberga en Djellar, ten Zuidoosten van Constantine. Het convooigeëscoorteerd door 140 legion nairs, reed een ravijn binnen, toen de rebellen achter wegversperringen en heuvelstellingen plotseling een in tens vuur openden met automatische geweren. Een vrachtwagen ging vlammen op; een andere kantelde. De legionnairs bestormden de hel lingen en sloegen de eerste aanval af. Daarna werd het gevecht een door lopende strijd in de bergen. Het con vooi slaagde er in uit het ravijn te komen. Helicopters werden te hulp geroepen om de gewonden weg te voeren. De Fransen telden onder de rebellen 13 doden, maar bloedige sporen wezen er op, dat er zeker meer slachtoffers waren. Een andere groep Algerijnse rebel len heeft een onverhoedse aanval ge daan op een jeep in de Kasserine- pas, waarbij een Franse korporaal werd gedood en twee Tunesische werklieden werden gewond. De republikeinse senator van de Ver. Staten, Ralph Flanders, heeft voorgesteld communistisch China te bombarderen met zakken tarwe, waarop boodschappen van goede wil gedrukt staan. „Laten wij denken aan het bijbelse verhaal van Jozef", zei Flanders in Senaat. „In Amerika hebben wij onze zeven vette jaren gehad. De Chinezen zijn bezig met zeven magere jaren. Laten wij onze graanschuren openzet ten niet voor Chinese dollars, maar voor de vriendschap van het Chinese volk". „Het lot van regeringen berust uit eindelijk bij de v/il hunner volkeren. Door het volk te helpen kunnen wij zijn vrijheid dienen. Wie weet hoe die vrijheid komt? Misschien wel door een omverwerping van de regering. Misschien door een verstandiger be leid van China's heersers". Flanders heeft een afschrift van zijn voorstel doen toekomen aan pre sident Eisenhower. Hij zei, dat er wel licht over gesproken zou kunnen worden tijdens de op 1 Augustus-te Genève beginnende besprekingen tus sen communistisch-Ohinese en Ameri kaanse vertegenwoordigers. „China heeft thans met een hon gersnood te kampen", zei Flanders, .terwijl de overtollige levensmiddelen in Amerika een probleem vormen". De Franse piloot Jean Salis heeft Donderdagavond, in een evenbeeld van het vliegtuig, waarmee Bleriot in 1909 de eerste vlucht over het Ka naal maakte, een vlucht van Frank rijk naar Engeland gemaakt. Salis landde ongeveer acht kilometer ten Westen van de plek, waar Bleriot in 1909 zijn toestel aan de grond zette. De vlucht werd gemaakt ter gele genheid van het feit, dat Bleriot 46 jaar geleden zijn vlucht volbracht. Salis werd op zijn vlucht begeleid door verschillende andere vliegtuigen. De vlucht van Salis duurde 1 uur en 24 minuten. Hij legde in totaal 35 kilometer af. Wegens ongunstige weersomstan digheden was de vlucht reeds vier dagen uitgesteld. Het vliegtuig is ge maakt in de werkplaats van piloot Salis in Parijs. Het toestel, een vol maakt evenbeeld van het vliegtuig van Bleriot, was oorspronkelijk be stemd om te worden gebruikt in een film, doch de bewuste film is nooit in productie genomen. De Oostenrijkse Alpenpolitie zoekt met behulp van Italiaanse vliegtuigen het gebied langs de Oostenrijks-Itali aanse grens bij Obergurgl, in Tirol, af naar een Nederlandse toerist, de 27-jarige Willi de Jager uit Benne- kom, die sinds Dinsdag 26 Juli wordt vermist. De Jager vertrok die dag voor een tocht door de bergen en is sindsdien niet teruggezien. De Oostenrijkse poli tie is van mening, dat hij wellicht in Italië terecht is gekomen, daar de grens vlakbij is. Inmiddels hebben de autoriteiten in „Opa" Schram, de 76-jarige wandelaar uit Driebergen, die zich o.m. naam verwierf door zijn voettocht DriebergenRome v.v. en zijn herhaalde deel name aan de Vierdaagse, is kortgeleden bij de Franse stad Lyon, in uitge putte toestand en beroofd van al zijn bezittingen in een sloot aangetroffen. Deze telefoto toont „Opa" Schram zittend in een rolstoel in een ziekenhuis in Lyon, waarheen hij na zijn vondst werd overgebracht. Het meest van al betreurt de krasse wandelaar het, dat zijn lange baard in het ziekenhuis werd afgeschoren. U ziet dat trouwens zelf wel. Gerlos de hoop opgegeven dat de twee Nederlandse toeristen de ge broeders Leendert Jan en George Koetsier uit Bussum die sinds de vorige week in de Oostenrijkse Alpen vermist worden nog levend zullen worden teruggevonden. Een reddingsploeg bestaande uit ruim 50 bergbeklimmers, heeft tot dusverre geen spoor van de jongemannen ge vonden. De moeder van de vermisten, die deze week naar Oostenrijk is ge reisd, is Woensdag zelf naar de Zit- tauer-berghut geklommen, waar haar zoons het laatst gezien zouden zijn. Twee leden van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen hebben Donderdag het voorstel gedaan, de hoogste Sowjet- Russische leiders voor een bezoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen, waartegenover vice-president Nixon de Sowjet-Unie zou bezoeken. De voorstellers zijn de republikeinse se nator Aiken en de democraat Spark- man. Senator Sparkman heeft verklaard, een besluit om Nixon of Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, naar de Sowjet-Unie te zenden, te zullen steunen. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is vernomen, dat ambtenaren zijn be gonnen aan plannen voor uitbreiding van het vreemdelingenverkeer tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie. is op het ogenblik in de Ver. Sta ten een golf van enthousiasme los gebroken om nieuwe verhoudingen met de Sowjet-Unie tot stand te bren gen „in dé geest van Genève". De rechtse republikeinse senator William Knowland heeft er reeds tegen ge waarschuwd. In Londen hebben de Engelsen Donderdagavond voor het eerst se dert het einde van de tweede wereld oorlog de stem van een vooraanstaan de commentator van radio-Moskou over de B.B.C. besluisterd. De Sowj et-regering had een uit nodiging van de B.B.C. om een voor aanstaande commentator te laten spreken in een programma getiteld: ■,JNa Genève", aangenomen. De Russische spreker Nicolai Do- brof, zei onder meer, dat „de koude oorlog ter zijde is geschoven" in Genève. „De geschiedenis zal Genève beschouwen als een belangrijke mijl paal op de weg van de vermindering der internationale spanning", aldus Dobrof, wiens toespraak eerder op de dag in Moskou op een band was op genomen. DE KONINGIN BEZOEKT „UNICA" IN HILVERSUM H. M. de Koningin heeft gistermid dag onverwacht een informeel bezoek gebracht aan de tentoonstelling voor toegepaste kunst „Unica" te Hilver sum. AUDIëNTIE BISSCHOP HAARLEM Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Dinsdag 2 en Woensdag 3 Augus tus geen audiëntie verlenen. /V aT \v •<5 O (Advertentie) (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 u.). WEINIG VERANDERING EN TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met >pklaringen. In hoofdzaak in het Oosten van het land nog hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Matige tijdelijk vrij krachtige Noord-Westelijke wind. 30 Juli zon op 4.59, onder 20.37; Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INSBRUCK AJACCIO weer temp. zwaar bew. 26 C. onbewolkt 30 onbewolkt 22 zwaar bew. 23 zwaar bew. 26 zwaar bew. 20 zwaar bew. 23 zwaar bew. 24 regenbui 22 onbewolkt 32 regenbui 19 zwaar bew. 23 regen 20 zwaar bew. 21 zwaar bew. 20 half bew. 24 regen 22 licht bew. 28 Korreltje Elke dwaasheid heeft voorvechters.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1