Rijnsburgse bloemencorso zal dit iaar twee kilometer lengte hebben Protest tegen sluiting Belgische grens voor Nederlandse tomaten Meer series in de Werd zware Veluwe-heidebrand door kwaadwilligen gesticht? Eerste Rijkswet in Eerste Kamer Chefarine „4" doet wonderen Weer railsabotage Willempje met box in Merwede, zijn redder moest gered worden Prins Bernhard nam parade van Engelse luchtmacht at Militairen redden 3 mensenlevens en vertrokken daarna geruisloos Reclame helicopters krijgen rednetten voor drenkelingen j WOENSDAG 27 JULI 1955 DE LEEDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Minister Staf, optredend als waar- J nemend minister van Landbouw, heeft in een brief aan zijn Belgische collega Lefévre scherp geprotes teerd tegen de voortdurende sluiting van de Belgische grens voor Neder landse tomaten. Een uiteenzetting van miniser Lefèvre, waarin 'deze zijn besluit rechtvaardigt op grond van de sterke vertraging in de groei van tomaten dooi- het slechte weer van de voorzomer, is door de Neder landse minister volledig van de hand gewezen. Het Nederlandse protest is gericht tegen het feit, dat de Belgische minister de beslissingen van de ge mengd Nederlands-Belgische commis sie, die tot taak heeft de minimum prijs vast te stellen, eenzijdig terzijde heeft geschoven. Het staat echter vrijwel vast, dat het protest van mi nister Staf in Brussel geen uitwer king zal hebben. Van Belgische zijde vernam.,.Pa rool", dat de maatregel van minister Lefèvre ten nadele van de Neder landse tomaten geenszins in strijd is met het Benelux-landbouwparotocol. Mei> kijkt in België echter in de eer- gte plaats naar de eigen moeilijkhe den. Die moeilijkheden zijn ont staan door het feit, dat de gemengde commissie tot prijsvaststelling over ging op een tijdstip dat een normaal seizoen kon worden verwacht, zo zegt men in Belgische kringen. De minimumprijsregeling vormt, zoals bekend, de sleutel op de land- bouwexport van Nederland naar België. Als Belgische producte de mi nimumprijs, die de commissie heeft vastgesteld, niet halen, kan de Bel gische regering de grens sluiten voor Nederlandse import van die produc ten. Nu is echter de toestand zo, dat de Belgische tomaten ruim boven de In het muntverslag over 1954 wordt de mening uitgesproken, dat de nieu we zilveren gulden bijzonder ge schikt zal blijken voor gebruik in automaten. Men verwacht dat hier door veel minder behoefte zal ont staan aan nikkelen kwartjes. Door de positie van nikkel op de wereld markt is hieraan tot nu toe nog steeds een tekort geweest. Ook in dubbeltjes bestaat om dezelfde reden nog een zekere schaarste, zodat tel kens'weer zilveren muntjes die al uit de circulatie waren genomen door het muntdepot in omloop werden gebracht. Aetherklanken DONDERDAG. Televisieprogramma. AVRO: 20.15 Circus. 21.30—21.45 Act. en weer.ber. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 uur Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 ld. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 0.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Philh. ork. 11.45 „Kruistocht tegen natuurschennis en -baldadigheid", caus. 12.00 Piano en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinib.- rneded. 12.35 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.- muz. 13,55 Koersen. 14.00 Gram. 14.05 „Spel met Maronetten", horsp. 14.45 Tenor en luit. 15.00 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.35 Dans- muz. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. van der Laan: „Kroniek van Overzee". 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Sportproblemen. 18.35 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Surinaamse volksmuz. 19.20 Act. 19.30 Amus.muz. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1955: „Don Giovan ni", opera. (In de pauze: pl.m. 21.25 Tour de France). 23.00 Nieuws. 23.15 Sportact. 23.0524.00 Intern, festi val v. h. chanson te Venetië. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de buisvrouw. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. ,(12.30 12.33 Land- en tuinb.meded. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.20 Negro-spirituais. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer koor en solist. 15.45 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Klassieke muz. 17.00 Klankb. voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wedstr. 21.15 Gram. 21.44 Residentie-ork. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 -24.00 Gram. minimumprijs liggen, doch niettemin heeft de Belgische minister van Landbouw de grens gesloten voor Nederlandse tomaten. Het uitgangspunt voor die maatre gel is, dat de Belgische regering de minimumprijs voor deze zomer, die vóór het seizoen is vastgesteld, om ver gestoten acht door het weer. Brussel heeft daarom een nieuwe prijsvaststelling gevraagd. Zo had de Belgische regering de Nederlandse •gevraagd, de minimumprijs voor de tweede helft van Juni en de eerste week van Juli te verhagen van 13 tot 15 francs en die voor de daarop vol gende periode van frs 8.70 tot frs 11. In beide gevallen heeft Den Haag dat geweigerd. Van Belgische zijde zei mendeze weigering niet te kun nen begrijpen. Er is geen enkele re gel in het landbouwprotocol, die verbiedt, dat de gemengde commis sie in de loop van 't seizoen tot een (nieuwe, aangepaste vaststelling van de minimumprijs overgaat. En nu was daar alle aanleiding toe, omdat het weer zo heeft tegenge werkt, aldus deze Belgische zegs man. VERMOGENSONDERZOEK MIDDENSTAND. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft de 's-Gravenhage de commissie vermogensonderzoek bij de midden- standsonderneming officieel geïnstal-! leerd. Hij noemde de ontwikkeling van de vermogenspositie van de mid denstand een uitermate belangrijk onderwerp, zowel voor de midden stand als voor het middenstandsbe- leid. Spr. achtte een beter inzicht in de vermogenspositie van de midden stands-onderneming van het aller grootste belang. Dit toch kan een antwoord geven op de zo belangrij ke vraag, in welke mate het voor de middenstandsondernemer mogelijk is uit eigen middelen te voorzien in.de vermogensbehoefte van zijn onder neming. OP ZATERDAG 6 AUGUSTUS J De uitbreiding van de Staatslote rij van vier naar z.es series is na enig tegensputteren van prof. dr I. A. Die penhorst (AR) en mr dr G. Kolff (CH) met 28 stemmen vóór en 10 te gen door de Eerste Kamer aangeno men. Voorlopig zal de loterij met een halve serie worden uitgebreid. Gelei delijk aan zal tot een uitbreiding van twee series worden overgegaan. Politie-onderzoek De omstandigheid, dat bij de bos- en heidebrand op de Veluwe eergis teren bijna tegelijkertijd op verschil lende plaatsen brandhaarden werden ontdekt, is voor de rijkspolitie te Epe aanleiding om een onderzoek in te stellen naar mogelijke kwaadwillige brandstichting. Toen namelijk de eerste vuurhaard was ontdekt in de omgeving van de Poelweg-Langeweg, werd korte tijd later, op ongeveer 1500 meter afstand boven de wind, een tweede vuur haard ontdekt. De derde vuurhaard werd gevonden nog enige tijd later en wel 400 meter benedenwinds van de plaats waar men toen aan het blussen was, een afstand die deskun- WEINIG ANIMO VOOR BOUWVAK BIJ JEUGD. „Het komt anders nooit voor, dat de opdrachtgever van een bouwwerk tevens de aannemer en de sloper is", zei jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, voorzitter van de Stichting Vakop leiding bouwbedrijf bij het hijsen van de vlag op de kap van het huis, dat door leerlingen in de Ahoyhal van de E-55 wordt gebouwd. Het was een feestelijk moment, waaraan het traditionele „pannebier" dat voor bouwvaklieden getapt wordt, zodra zij het hoogste punt van het werkobject hebben bereikt, niet ontbrak. Tevoren had de heer Laman Trip meegedeeld, dat de bouwwereld zich zeer ongerust maakt over het gebrek aan animo onder de jeugd om in het bouwvak te gaan, juist in een tijd, dat nieuwe krachten onmisbaar zijn. Er bestaat onder de jeugd een zeke re tegenzin tegen het beroep van bouwvakarbeider, aldus de heer La man Trip. Voor de eerste maal heeft de Eerste Kamer gistermiddag een Rijkswet behandeld. Het betrof hier de goed keuring van de op 1 Maart 1954 te Londen tot stand gekomen Interna- le Tinovereenkomst. Vele vacantiegangers en dagjes mensen hadden op de publieke tri bune plaats genomen om een bijzon der moment in de parlementaire ge schiedenis mee te maken. Achter de regeringstafel hadden plaats geno men naast de ministers Van de Kieft, Zijlstra en Kernkamp en staatssecre taris Van den Berge de gevolmachtig de minister Pos van Suriname en Debrot van de Ned. Antillen. De heer Jonkman memoreerde de totstandkoming van het Statuut en bracht in herinnering de belangrijke preambule, waarin gezegd wordt dat Nederland, Suriname en de Ned. An tillen op voet van gelijkwaardigheid •zullen samenwerken. De heer Jonk man deelde mede, dat de fractie voorzitters in de Eerste "Kamer over wegen over te gaan tot het voorstel len van een wijziging van het regle ment van orde tot uitwerking van het statuut. Het zal daardoor moge lijk zijn dat de gevolmachtigde mi nisters plaats nemen aan de rege ringstafel en evenals de Nederland se ministers kunnen deelnemen aan de beraadslaging. Verder wordt overwogen aan ad viseurs of afgevaardigden van Su riname en de Nederlandse Antillen een plaats te geven, gelijk aan d'ie, welke door leden van de Tweede Kamer wordt ingenomen als zij in de Eerste Kamer een initiatief-voorstel verdedigen. De heren Pos en Debrot brachten dank voor de ontvangst. Zij wezen op de betekenis van het Statuut. De tinovereenkomst werd zonder hoofd, stemming aanvaard. digen te groot achten voor versprei ding van vuur door de lucht. Een enigszins verdachte omstandig heid is voorts, dat dit reeds de derde brand in deze omgeving binnen zeer korte tijd is; de eerste branden kon den echter in de kiem worden ge smoord. De rijkspolitie te Epe heeft reeds verschillende getuigen gehoord, tot- nutoe zonder resultaat. Ook een op roep van de politie, waarin de men sen, die het eerste bij de brand aan wezig waren, werd gevraagd zich te melden, heeft totnutoe geen resultaat opgeleverd: er heeft zich nog nie mand gemeld. „Opa Schram"te Lyon inet geheugenstoornis Opa Schram, de vermaarde Neder landse tippelaar, die het vorig jaar op 67-jarige leeftijd een voetreis naar Rome ondernam, zal voorlopig wel uitgewandeld zijn, want dezer dagen is hij door de politie uitgeput in een greppel bij Lyon gevonden. Opa, die een voetreis naar Lourdes maakte, was al zijn bezittingen kwijt en aanvankelijk dacht men, dat de oude man beroofd was. Thans blijkt echter, dat hij aan geheugenstoornissen lijdt; hij kan zich niets meer herinneren en ver moed wordt, dat hij zijn bezittingen ergens heeft achtergelaten. Opa wordt momenteel in een Frans ziekenhuis verpleegd, vanwaar hij dezer dagen door bezorgde vrien den naar het vaderland gebracht zal worden. 100.000 GLADIOLEN EN DAHLIA'S rig jaar een primeur: het reed als 1955?. Ge kon de laatste weken deze vraag in Rijnsburg niet stellen, of men vertelde U, dat de liefhebberij zó groot was, dat het comité bij wij ze van spreken de inschrijvingen nauwelijks bij kon houden. En toen men gisteren in het Rijnsburgse ge meentehuis een persconferentie hield en drs. Hogewoning, de voorzitter van het corsocomité, het nodige over dit corso aan de openbaarheid prijs gaf, bleek, dat men niet had over dreven. Om U niet langer in twijfel te laten: op 6 Augustus wordt in Rijnsburg een bloemenkaravaan van start gezonden die zo om en nabij twee kilometer lang is en waarin naar ruwe schatting 100.000 gladio len en dahlia's zijn verwerkt (om het over de andere bloemen maar niet te hebben!) Niet alleen kwantitatief, maar ook kwaliteitief zal dit corso met kop en schouders boven het cor so van verleden jaar uitsteken. Dit corso kan worden georgani seerd dank zij een hechte samenwer king tussen het bloemencentrum Rijnsburg en de V.V.V.'s van Katwijk en Noordwijk. In de afgelopen maanden is er ach ter de coulissen met man, macht en geestdrift gewerkt en nog enkele haastig voorbij rennende dagen en dan zal men Vrijdags enkele honder den medewerkers kunnen tellen, die in Flora's grote veilinghallen de praalwagens optuigen en de luxe auto's versieren. Wat die luxe wa- TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN k 85 d (Advertentie) Trein moest stoppen In de nacht van Zondag op Maan dag schijnt zich. een nieuw geval van railblokkering in de 'buurt van Zwol le te hebben voorgedaan en wel op de lijn ZwolleAmersfoort. Op het baanvak OldebroekNun- speet werden stenen en koperen rail verbindingen gedeponeerd, die een treinbestuurder tot stoppen hebben gedwongen. Verleden week werd de lijn Zwol leAlmelo geblokkeerd en verband tussen deze twee gevallen ligt dus voor de hand. De politie neemt dit echter niet aan en ziet in het laatste geval kinderwerk. Duizenden vacan tiegangers verblijven immers met •hun kinderen op de Veluwe. Vochtig avontuur Het begon allemaal erg onschuldig •met een windvlaag; deze windvlaag 'kreeg echter de box te pakken, die de 1-jarige Wilhelm Teuber op het dek van het m.s. „Gelderland" in het Merwedekanaal binnen de perken •moest houden. De box ging alle per ken-te buiten en dook tezamen met Wilhelm in de Merwede. Wilhelms moeder dook hem on middellijk na en zo zou het avontuur nog vrij normaal afgelopen zijn, als In zijn hoedanigheid van air-vice- imarshal van de R.A.F. nam Prins Bernhard gisteren op het vliegveld Cranwell de „passing-out parade" van de R.A.F.-cadetten af. Bij deze gelegenheid hield de Prins een rede, waarin hij aan zijn eigen training, na bijna 15 jaar geleden, herinnerde. In 1941 deed de koning van Engeland hem de hoge eer aan hem te benoe men tot air commodore van de R.A. F.-vrijwilligers reserve. Deze maand bewees de Engelse koningin hem de •grote eer hem te promoveren tot air vice-marshal. De Prins zeide zeer getroffen te zijn door dit bewijs van waardering. In zijn rede heeft de Prins verder gewezen op de grote betekenis van de goede samenwerking tussen de verschillende delen van de strijd macht en daarom hield hij de cadet ten voor in htm vrije tijd zoveel mo gelijk te leren over de koninklijke •marine en het leger, waardoor het respect zal groeien voor de rol, die zij spelen en ook het vertrouwen in •hen, wanneer men werkelijk moet sa menwerken. niet tegelijk met Wilhelms moeder een voorbijganger eveneens in het water gedoken was. Deze wakkere was meer met goede voornemens, dan met zwemkunst ge wapend en juist toen Wilhelms moe der haar zoontje te pakken had ge kregen, voelde zij, dat ook nog iemand anders redding van haar ver wachtte, want tegen die tijd klamde de redder zich aan haar vast, als aan de laatste strohalm. Hierdoor kwam Wilhelms moeder den, maar een 21-jarige matroos toon- wederom in zeer grote moeilijkhe- de, dat de Jantjes wezenlijk niet •bang zijn voor de woeste baren; hij dook ook in de Merwede, nam Wil helm uit de handen van zijn moeder over en bracht het knaapje op de wal in veiligheid. Inmiddels waren er voldoende voorbijgangers gekomen, die met stokken en goede raad ook de vrouw en de goedwillende redder op het droge wisten te brengen. gens betreft: we meldden U reeds, dat de artistitiek adviseer, de heer G. Kiersch uit Amsterdam, met een aan tal ontwerpen van de tekenplank is gekomen, dat op dit gebied volkomen afwijkt van, laten we zeggen, het klassieke model. En als de ontwer pen, zoals ze op papier staan, pok inderdaad straks zullen rijden, dan lijdt het geen twijfel, of deze creaties zullen links en rechts sterk de aan dacht trekken. NIET VERVEN. Over de aantallen gladiolen en dahlia's, die straks op de wagens ver werkt zullen worden hadden we het al. Interessant is het te weten, dat aan de twintig praalwagens meer dan 1000 kg ijzer en draad is verwerkt en dat de ontwerpers het corso-co mité hebben verzocht om de vrien delijke hoeveelheid van 400 meter tule en andere stoffen ter beschik king te stellen, teneinde de dames, die de „bemanning" van de wagens vormen in een passende kledij Je kunnen steken en de wagens tot-en- met te kunnen afwerken. Uiteraard zal men hier niet gaan „verven met bloemen" zoals de heer Kiersch dat gaarne noemt en.... waaraan hij een broertje dood heeft! Hij liet het ook tijdens deze perscon ferentie niet na er zijn afschuw over uit te spreken. „In dit corso", zo zei hij letterlijk, „zal geen enkele bloem mishandeld worden, maar alles met blad en stengel verwerkt worden." STRENGE EISEN. Kon het vorig jaar gebeuren, dat er enkele wagens meereden, die de charme van het corso nu niet bepaald verhoogden. In de karavaan van 1955 moeten alle wagens aan de strenge eisen van het comité voldoen. Hope lijk zal men er de deelnemers op wij zen, dat ook de kleding van de inzit tenden der luxe wagens in stijl dient te zijn en dat het persé géén aanbe veling verdient om de geburen, de kennissen en deszelfs kinderen maar aan boord van de auto's te hijsen. Men rijdt per slot van rekening om reclame te maken voor de bloe men. Tam-tam maken moet men goed doen, anders kan men het beter laten. Speciaal in de badplaatsen para deert men voor een publiek, dat voor een belangrijk percentage bestaat, uit mensen, die heel wat gewend zijn en als er in dit corso maar enkele wagens meerijden, die sterk uit de toon vallen, dan bereikt men precies het omgekéerde van wat men had willen bereiken. DE START OM 1 UUR. De start van de bloemenstoet is be paald op 1 uur van het parkeerter rein van veiling Flora. Om half drie arriveert de karavaan op de Katwijk- se boulevard en koerst dan naar Noordwijk, waar men rond vier uur de boulevard hoopt op te draaien. Daar zal het weer een „Bataille des Fleui*s" plaats hebben bij „Huis ter Duin" en op de Wilhelminaboule- vard en het is te wensen, dat dit bloemengevecht met meer geestdrift wordt geleverd dan verleden jaar, toen een ietwat al te ijverige dienaar van Hermandad het publiek belette de bouquetjes naar de meisjes op de wagens te smijten, daar hij vreesde, dat de dames niet onbeschadigd in Rijnsburg zouden komen.... Om de aandacht van de badgasten reeds enkele dagen tevoren op dit corso te vestigen, zullen in Katwijk en Noordwijk grote aantallen corsage- anjers worden uitgereikt. ZELFDE MOTTO. Het badplaatsencorso, dat ook dit jaar zal gaan onder 't motto: „Flo- in tal eerste corso in de lande 's avonds verlicht door Katwijk. Zoals dat gaat met iets nieuws: het leed aan een stuk of wat kinderziekten. De stalen- bundels waren veel te veel „gericht" en zetten de gehele wagen niet in gloed. De afgelopen maanden heeft men geëxperimenteerd met alle mogelij ke lampen en fittingen en noem- maar-op en net toen iedereen tegen iedereen zei, dat men de verlichting voorlopig maar in de mottenballen moest leggen, toen kwam een Rijns- burgs installatiebureau met idee nummero zóveel en: deze methode van vérlichten en bélichten deed het wonderlijk goed. En men is er nu van overtuigd, dat wanneer de weersom standigheden willen meewerken, het 's avonds op Katwijks boulevard een grandioze zegetocht zal worden. Het verlichte corso zal alleen in Katwijk rijden. Om ongeveer negen uur zal de verlichte stoel over de boulevard gaan. Zo werken de badplaatsen en Rynsburg samen: Katwijk en Noord wijk om hun gasten een extra attrac tie te bieden en Rijnsburg om haar naam en producten op kleurrijke wij ze aan de buitenstaanders te tonen. Voor men met het startpistool gaat knallen, gaat u van het corso ver moedelijk nog wel méér vernemen. Boerderij verbrand Gisterochtend vroeg is brand uitge broken 'in de schuur van de kapitale hofstee van de gebroeders Van Muijers in de Amstelhoek, gemeente Mijdrecht. De 'brandweer uit Amstelhoek, die spoedig ter plaatse was, vroeg on middellijk assistentie van de brand weer van Mijdrecht. Met negen stra len werd de vuurzee aangevallen en tenslotte bedwongen, eer de vlam men zich meester konden maken van de aangebouwde woning. Dt schade beloopt in de tienduizenden. Behalve de stallen voor het vee en het pas gewonnen hooi bevonden zich in de schuur een aantal land bouwmachines en een trekker. Al les werd een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De gebroeders Van M. waren verzekerd. J. K. BRUGMAN, GRONDLEGGER VAN KATHOLIEKE ONDER WIJZERSORGANISATIE OVERLEDEN Vanochtend vond in de kathedrale basiliek van Haarlem de plechtige uitvaartsdienst plaat^ van de heer A. J. W. Brugman, een der grond leggers van de katholieke onderwij- zersorganósaties. De heer Brugman overleed Zondag in de Maria-stichting te Haarlem in de leeftijd van bijna 91 jaar. De heer Brugman was hoofd van een open bare school in Amsterdam. Hij was de oprichter en eerste voorzitter van de Katholieke Onderwijzersbond van openbare onderwijzers en later van de Canisiusfederatie, een van de 'beide federaties van Katholieke on derwijzersverenigingen in Neder land. Hij heeft zich behalve op het gebied van het katholieke onderwijs ook bewogen op de terreinen van de katholieke politiek en de katholieke drankbestrijding. Na de stichting van 'het Katholieke Onderwijzers verbond in 1934 legde hij zijn functies neer maar bleef nog plaatselijk werkzaam katholieke verenigingen. Bestelauto te water Toen gisteravond een militaire truck onder de rook van Grave het rivier tje de Raam passeerde, zagen de in zittenden, dat een bestelwagentje plotseling slipte op het natte wegdek en in het vrij diepe water terecht kwam. Lofwaardig initiatief Nu de heer Schuller, de initiatief - volle directeur van Aero-Ypenburg, reeds twee maal in staat is geweest drenkelingen uit zee op te vissen, heeft hij besloten de reddingen meer doeltreffend te organiseren en daar toe heeft hij een net besteld in En geland, dat aan alle eisen voldoet om een uitgeputte zwemmer uit zee op te vissen. Omdat de vervaardiging van het net enkele weken zal vergen en thans het warme weer een hoogtepunt op de Nederlandse stranden veroorzaakt, wordt door het technisch personeel van Areo-Ypenburg een tijdelijk net vervaardigd, dat Zondag a.s. reeds dienst zal kunnen doen. Teneinde te voorkomen, dat het kostbare reclamemateriaal tijdens een redding verloren gaat, zoals dit Zondag j.l. het geval was, zal de re clame voortaan op een speciale wijze aan de helicopters bevestigd worden, waartoe reeds verscheidene opdracht gevers van Aero-Ypenburg toestem ming hebben verleend. Hierdoor zal het mogelenk zijn, dat de reclamevliegtuigen altijd het red- dingsnet bij zich zullen hebben, zo dat zij te allen tijde in staat zijn om een reddende vleugel te bieden. Ogenblikkelijk stopte de militaire wagen en voordat de motor stilstond, waren al twee militairen gekleed in het water gesprongen en doken naar de inzittenden van het bestelwa gentje. Verschillende malen moesten de jongens duiken, maar tenslotte werd hun inspanning met succes bekroond en drie drenkelingen lagen even later aan de walkant, waarvan de enige dame bewusteloos was. De militairen pasten kunstmatige ademhaling toe en voordat de ambu lance-auto uit Nijmegen gearriveerd was, kwam de dame alweer bij ken- De twee heren en de dame, die met het bestelwagentje in het water te recht waren gekomen, zouden naar een Nijmeegs ziekenhuis gebracht worden, maar voordat de heren in de ambulance stapten, wilden zij toch wel even kennis maken met de dap pere militairen, die hun van een prac- tisch zekere dood gered hadden. Hiervoor waren zij echter te laat, want zij konden nog juist in de ver te de militaire truck zien rijden, waarvan de inzittenden bij de komst van de ambulance kennelijk hun taak beëindigd zagen en door een geruis loze aftocht de bedankjes ontlopen hadden. Het Nederlandse leger op zijn best!

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5