D&öf Lh $LM{LGAT A C Het kortebaankampioenschap te Stompwijk op 3 Augustus 3êj masTAD Duinstreek Veelbelovend Concours Hippique op 4 Augustus Oe Middenstands - examens Laatste Berichten SPORT Burger!'?ke Stand PERSSPIEGEL Marktberichten WOENSDAG 27 JULI 1955 DE LEIDSE COUftANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Uit dc draverijen van het vorig jaar een spannende raee tussen Postduifje K in een van de kampritten met Oviedo A, door deze laatste gewonnen. Woensdag 3 Augustus is het weer de dag voor Stompwijk. waar de beste kor te dravers van ons land op de korte baan in het veld gebracht worden om elkaar de titel van het Zuid Hollandse kam pioenschap te betwisten, een strijd, die ditmaal hard zal zijn, want er zijn tal van paarden van naam ingeschreven, wier eigenaars en berijders belust zijn op de eervolle kampioenstitel en dit tussen haakjes op de daaraan verbon den prijs van 1100. Onwillekeurig dringt zich bij de paar densport de vraag wel eens op hoe oud deze sport nu wel zou zijn. Welnu, het is moeilijk na te gaan, wanneer het paard zijn intrede in de sport heeft ge daan, hoewel men algemeen aanneemt, dat het paard zijn rol in de sport reeds spoedig is gaan vervullen. Reeds de bewoners der paalwoningen gebruikten het paard voor jacht- en oor logsdoeleinden; hierop wijzen de been- dervondsten. Reeds 16 eeuwen vóór Christus getuigen historische aanteke ningen der Egyptenaren van het gebruik van paardenbespanningen voor oorlogs wagens en hogepriesterwagens. Ca. 550 v. Christus kwamen de eerste Egyptische en Oosterse paarden naar Gs "renland en honderd jaar later von den reeds tijdens de Olympische Spelen wagenrennen plaats. De evolutie der paardensport is steeds hand in hand gegaan met de verder gaande ontwikkeling der mensheid. De perfectionnering van stoot- en schietwa pens. de uitvinding later van het bus kruit bracht een grote omwenteling te weeg in de ruitersport. De steektournooien der vroege Mid deleeuwen, waarbij men gebruik maakte van zeer zware, dus vrij trage paar den. moesten plaats maken voor snellere kampen te paard. Carrousseloefeningen traden ervoor in de plaats en beoefening van zware dressuur en hogeschoolgangen werden noodzakelijk voor de africhting van snelle en bewegelijke ruitergroepen. In ons land kent men voornamelijk de paardensport met aangespannen paarden. Als zodanig onderkent men allereerst d« harddraverijen, in de vorm van snel heidswedstrijden van paarden voor een tweewielige wagen, sulky of speedcar genaamd, gespannen. Deze draverijen worden meestal gelopen over afstanden van 3004000 meter, waarbij de specifiek Ned. kortebaandraverijen over 300 m. worden gelopen, de snellere en beter ge klasseerde iets meer, de langzamere iets minder. Op de draverijen in Stompwijk kan men dit elk jaar constateren. Een andere tak in de paardensport is die der tuigpaarden zoals men bij een concours hippique kan zien in de vorm van één- en tweespannen of langspannen (twee of drie voor elkaar gespannen, zgn. tandem en randem) en meerspannen zoals vier- en zesspannen. Deze nummers worden, gesplitst in twee groepen: voor concours tuigpaarden èn voor hackney's, een speciaal in Engeland gefokt hoog edel klein tuigpaard met verheven gan gen en veel knie-actie. Wat Stompwijk zal brengen. AFSCHEID VAN COMMISSARIS MEYER. Op 1 September zal de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer zijn ambtelijke loopbaan beëindigen. Aan gezien de commissaris een grote po pulariteit geniet, zullen vele Sleutel- Voor het kampioenschap van Zuid stadbewoners de behoelte gevoelen, Holland, dat volgende week Woensdag te onl b« 011 afscheid hun erkentelijk- Stompwijk zal worden verreden, zijn niet heid te doen blijken. beschikbaar is. als volgt verdeeld: 1100, 500, 300, 200, 100 en 50. De eer ste en de tweede prijs zijn dus elk 100 hoger dan het vorig jaar. Donderdag 4 Augustus is de dag van het grote concours hippique. Naast het grote nationale open springconcours zal ook een jeugdspringconcours worden ge houden, waarvoor weer grote deelname bestaat. Natuurlijk ontbreekt het con cours voor tuigpaarden evenmin en als steeds bestaat het weer uit verschillende nummers met als extra nummer een span hackney's van de heer Touw uit Den Haag. Iets geheel nieuws in dit mi lieu. Maar iets geheel nieuws voor Stompwijk is ook de deelname uit de Noord Oost Polder. De heer Van Dijk uit Emmeloord heeft met vijf paarden ingeschreven voor het concours tuig paarden, dat daardoor nog aan aantrek kelijkheid wint. Zo belooft Stompwijk in het midden der volgende week weer twee prachtige paardensportdagen vol spanning. Donderdagochtend zullen ook weer de gebruikelijke feesten voor de kinderen plaats hebben, terwijl de dag besloten wordt met de traditionele voetbalwed strijd van Stompwijkse Boys, ditmaal te gen St. Bernardus (Hazerswoude Gr.). minder dan 30 paarden ingeschreven, w.o. de snelste van Nederland, als O'Ma- rijke. Prinses Zora, Octavia, de winnaar van 1953, Partout, Redlof WB, Playsier, vorig jaar 2e prijswinnaar in Stompwijk en Carlos, de pas ingevoerde hengst, een der beste paarden uit het buitenland, eigenaar de heer Smit uit Groningen, berijder Jan Wagenaar, die ook Prinses Zora zal rijden. Zij zullen de grote strijd om de kampioenstitel van Zuid Holland met elkaar moeten uitvechten, waarvoor in totaal 2250 aan prijzen Geslaagd zijn: J. Dijsselbloem-, Leiden; A. Ede laar, Leiden; E. E. v. Egmond, Noord- wijk; G v. Egmond; Rijnsburg; M. v. Egmond, Aarlanderveen; H. Eve- leensi Abbenes; A. v. d. Eijk, Bent- huyzen; C. v. d. Eijkel, Rijnsburg; M. v. d. Eijkel, Rijnsburg; W. Eymaal, Voorhout; Th. v. d. Fits, Oude-Ade; A. Fjlippo, Leiden; R. Florijn, Lei den; P. Frijlink, Voorschoten; G. v. Galen, Alphen aan den Rijn; P. v. d. Geer, Voorhout; H. Geex'tman, Al phen aan den Rijn; A. v. d. Geest, Ter Aar; B. v, d. Geest, Zoeterwou- de; M. v. d. Geest, Stompwijk; A. v. Gent, Oegstgeest; N. de Gier, Zeven hoven; J. J. v. Giezen, Leiden; H. Giliams, Noordwijk aan Zee; J. Gö- bel, Alphen aan den Rijn; J. v. Veld- huyzen-Goede, Leiden; J. de Graaf, Alphen aan den Rijn; Jan de Graaf, Voorschoten; M. de Graaf, Leider dorp; G. Gras, Wassenaar; J. v. d. Greeft, Oude Wetering; C. Griek- spoor, Lisse; J. de Groot, Leiden; W. de Groot, Zoeterwoude; E. v. d. Gug- ten, Wassenaar; A. Guyt, Katwijk a. cl. Rijn; E. v. d. Haak-Becker, Leiden; A. den Haan, Langeraar; C. den Haan, Langeraar; H. d. Haan, Rijns burg; C. de Haas, Leiden; M. de Haas, Leiden; M. Haasbeek, Alphen aan den Rijn; J. Haasnoot, Katwijk aan Zee; M. Haasnoot, Katwijk aan Zee; J. Hakkenberg, Leiden; A. Hak ker, Leiden; J. v. Halteren, Alphen aan den Rijn; A. v. Harten, Ter Aar; R. Hartog, Oud Ade; A. Hartveld, Rijnsaterwoude; D. v. d. Haven, Lei den; C. Heemskerk, Warmond; C. P. Heemskerk, Rijnsburg; J. Heemskerk Rijnsburg; N. Heemskerk, Alphen a. d. Rijn; H. v. Hensbergen, Nw. Ven nep; K. v. Heusden, Nieuwveen; J. Heyboer, Zoetermeer; J. v. d. Hey- den, Lisse; P. v. d. Hoeven, Zoeter meer; C. den Hollander, Hazerswou de; J. den Hollander, Katwijk aan Zee; L. den Hollander, 's Graven- hage; J. Holverda, Leiden; M. Hol- verda, Leiden; J. Hoogeveen, Hoog- made; B. Hoogkamer, Wassenaar; J. G. v. Hoorn-Keyzer,, Leiden; Th. Horz, Oegstgeest; Th. Huis, Lisse; H. Huisman, Leiden; J. Huls, Alphen a. d. Rijn; J. P. v. d. Hulst, Voorhout; A. Imanse, Haarlemmermeer; H. Im merzeel, Noorden; F. de Jong, Ter Aar; H. de Jong, Leiden; H. M. de Jong, Ter Aar. Om dit mogelijk te maken heeft zich een comité gevormd uit de bur gerij en als eerste resultaat heeft dit comité mogen boeken de toe stemming van de heer Meyer, om een afscheid te organiseren. Dit afscheid zal plaats vinden op 30 Augustus a.s. In het comité hebben zitting: Dr. mr. W. Hugenholtz, vQorzitter, E. H. Moens, secretaris-penningmees ter, prof. dr. J. N. Bakhuyzen v. d. Brink, J. W. Ronda, J. Brouwer, luit.- kol. H. W. Gerth van Wijk, J. H. v. d. Kloot, D. C. Kok, J. Ch. Lamber- mont, mr. F. Ligtenbergh, dr. ir. P. C. Lindenberg, C. F. Meerpoel, jhr. J. de Monchy, mej. J. H. Penning, dr. K. Reitsma, mr. Ph. J. de Ruiter de Wildt, J. G. J. Verhey van Wijk, D. W. v. d. Wal, H. dc Wilde. Uitvaart J. Verhoeven. De heer Bonnet verzoekt de leer lingen van de 4e klas van de R.K. School aan het Rapenburg morgen aanwezig te willen zijn bij de uit vaart van de heer(J. Verhoeven, die onderwijzer was aan genoemde school. De leerlingen gelieven om half tien in de Leonarduskerk aan de Haagweg te willen zijn. Geslaagd. De heer Wortman slaagde voor het staatsexamen gymnasium B. Leids Orkest voor radio. Het Leidse Amusementsorkest Sylvia begint naam te maken in de radiowereld. Zaterdag a.s. treedt het weer voor de microfoon, deze keer voor de VARA. In een programma van 20 minuten, dat om kwart over twee begint, zal een geheel Neder lands!!) programma worden uitge voerd. Circus Knikkebeen. In afwijking van het gisteren ge- DRIE GEZUSTERS UIT ZEE GERED. Gistermiddag zijn drie gezusters de W. uit Bergschenhoek die zich •bij Scheveningen te ver in zee had den gewaagd en door de stroom afge dreven waren door drie badgasten en een lid van de reddingsbrigade gered. ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG NABIJ VROOMSHOOP. Gisteren heeft de trein van 10.13 uur van Mariënberg naai- Almelo nabij Vroomshoop op een onbe waakte overweg een luxe-auto aan gereden. De chauffeur van de auto werd licht gewond, de auto werd bescha digd. De trein heeft met 12 minuten vertraging zijn reis voortgezet. Geb.: Carolus Willem, z. v. H. W. v. d. Meij en H. v. Venetien; Willem, z. v. H. Pracht en J. Witteman; Ja- coba Catharina, d. v. D. Knetsch en A. Hoogeboom; Ronald, z. v. M. Spiro en P. F. v. Looi; Miranda Loetitia Eleonora, d. v. P. P. Nieboer en V. E. de Haan; Theodora Maria, d. v. C. L. de Boer en J. Vale; Adriana Maria, d. v. C. L. de Boer en J. Vale; Cornelis, z. v. C. Onderwater en M. v. Duijvenboden: Margaretha Maria, d. v. C. A. v. Ruiven en A. M. v. Vliet. Ondertr.: H. W. Alferink en M. A. H. Faes; N. Masurel en M. A. Mulder; J. Vis en T. Wijrdeman; H. C. Hoger- vorst en C. T. J. Wolf; J. de Lange en H. van Saarloos; M. I. M. Kaanders en A. B. Schoon; N. v. d. Pluijm en O. V. Y. Zandvoort; J. W. Stoop en P. W. T. van Paridon; J. Ba velaar en M. Fasel; C. Wairata en M. v. d. Blij; J. C. Fles en C. M. J. J. Overdijk; D Pracht en G. Koene; A. de Keizer en E. de Jong; A. Kapaan en M. v. Belkum; J. G. Simonis en P. Hille- brand. Getr.: B. Fisscher en H. C. E. Klop- rogge; H. J. de Heer en C. M. Pad denburg. Overl.: H. Grijpsma, huisvr. v. Nie sing 75 jr.; J. Duivenvoorden huisvr. van v. Elk 60 jr.; J. Ezinga, vrouw 63 jr.f M. W. Dubbelaar, huisvr.- van Sierat 48 jr.; N. Bavelaar, man 78 jr.; J. S. Kolderman, wednr. 75 jr.; A. v. d. Heemst, huisvr. van Schouten 66 jaar. een 29-jarige Katwijker welke ver bonden is aan de v. d. Bergh-stich ting, plotseling linksaf met het gevolg dat beiden in botsing kwamen. Het rijwiel werd hierbij totaal vernield, doch de berijdgr kwam er heelhuids af. De motorrijder was er erger aan toe, want deze kwam bij de val met zijn hoofd op de grond en bleef be wusteloos liggen. Dr Schut van de v. d. Bergh-stichting, welke de eerste hulp verleende constateerde een zwa re hersenschudding. Na overgebracht te zijn naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden is de heer B. zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. VOORSTOTEN Feest voor de schoolverkeersbriga- öe. Veilig Verkeer heeft de ver- keersbrigadiertjes, die weer een jaar lang hun verantwoordelijk werk zo uitstekend verricht hebben een ge zellige middag aangeboden, waarbij tevens andere kinderen te gast wa ren, omdat er ruimte genoeg was in de zaal van het Marine Opkomst Centrum. Vanwege het Verbond voor Veilig Verkeer werd de film „Twee jongens en een auto" vertoond. Hier in beleefden de kinderen de span nende achtervolging van een auto, die na een aanrijding doorgereden was. Verder werd nog een film ver toond over de verkeersbrigades in Amerika. Door de voorzitter van de afdeling, de heer mr. Drossaart Bent- fort werden de nieuwe brigadierties geïnstalleerd, waarna van de „oude" brigadierties afscheid werd genomen. In de cantine van het M.O.C. kregen de brigadiers een verfrissing aange boden. Geboren: Frederike Erica d. van J. Faber en W. A. van Bekkum; Marjanne Henriëtte d. van E. Th. Vriesinga cn J. J Buitelaar: Fran- ciscus Maria. z. van C. A. Douw en W. A. de Vetten; Agnes Marlon d. van R. M. Faber en T. Coster (geb. te Leiden); Helena Cornelia Maria d. van J. M. A. van der Poel en W. R. Gijben (geb. te Leiden); Catharina Petronella Maria d- van F. J. M. Gussenhoven en G. C. van Ruiten (geb. te Leiden). Ondertrouwd: Theodorus Jacobus Cornelis Zonneveld en Catharina Aagje Vermeulen, te 's-Gravenhage) Jacobus Drop, te Vlaardingen, er Maria Moot. Gehuwd: Cornelis Verloop en Neel- tje Cornelia Grootenboer: Anton Wolters, te Haarlem, en Eleonore Gabriëlle Kris; Hendricus van der publiceerde over voorstellingen van Doe en Johanna Maria van der Blom. circus Knikkebeen melden wij van- Martijn splinter en Johanna Boom. daag 't volgende: de ouders van de ue Leiden: Jan Pieter Vernee, te artisten worden hedenavond in de 's-Gravenhage, en Jannetje van Rijn; tent verwacht om half 8. Bernardus Willem Hoitink en Johan- De ouders van alle kinderen, die na Maria Ellen Jorre de St. Jorre aan de vacantiebezigheden meedoen, Overleden; Hélène Sophie Gérar- zullen in de 3e Augustusweek op i c'ina de Jongh 87 j.; Rudie Logeman twee avonden in de gelegenheid j 24 jaar. worden gesteld naar circus Knikke been te komen kijken. Nadere berichten hieromtrennt vol gen nog'. De voorstellingen op Donderdag en Vrijdagavond a.s. gaan dus niet door. Agenda Leiden WOENSDAG: Gala-voorstelling van Circus Knik kebeen in de tent op het terrein aan de Burggravenlaan. Aanvang 7.30 uur. St. Petruskerk, Rozenkranskruis tocht, 7 uur. ZATERDAG: Excursie van „Oud Leiden" naar Kennemerland. Vertrek om een uurveniV-9e'n moesten er die dag niet van de Garenmarkt. minder dan tien personen, soms met I levensgevaar voor de reddersop het Apotheken. De avond-, nacht- strand worden gebracht en Zondagsdienst der apotheken te WIELRENNEN ÖE RONDE VAN FRANKRIJK Hedenmorgen om 11.30 uur zijn de 70 overgebleven renners gestart voor de 19e etappe PauBordeaux (195 kilometer). Te Navilles Angos, 14 km. na de start zyn Van Breenen (Nederland), Ockers (België) en Darrigade, Gau- thier en Mahé (Frankrijk) gepas seerd met 100 meter voorsprong op het peloton. ZWEEFVLIEGEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Drie vliegers bereiken Noord- Frankrijk na ca. 300 km. vliegen. De tweede dag van de wedstrijden om het zweefvliegkampioenschap van Nederland, startte achttien vlie gers van Teriet voor een vrije af- standsvlucht, d.w.z. zij moesten de maximale afstand zien af te leggen. Met de vrij krappe rugwind en krach tige thermiek kon verwacht worden, dat er grote afstanden uit de bus zouden komen. De wind waaide uit het Noord-Oosten en de eerste lan dingsmeldingen kwamen dan ook al uit de buurt van Antwerpen, dat op ca. 125 km. afstand van Teriet ligt. Naarmate de middag vorderde kwa men meldingen van steeds grotere afstanden bij de wedstrijdleiding bin nen. KLM-gezagvoerder Koch telefo neerde uit West-Vlaanderen een af stand door van ca. 230 km., die hij met zijn 17 jaar oude Minimoa in vier en een half uur had afgelegd. De Boer kwam ca. 255 km. ver in vijf uur. Toutenhoofd meldde een landing in Frankrijk op ongeveer 295 k.m. afstand, evenals Selen en Beenker met afstanden van ongeveer 330 km. tót in de buurt van de Ka- raaalkust. Deze laaitste drie vlie gers deden over deze afstand ca. zes uur. Wie van hen de beste afstand beeft gevlogen zal pas definitief •bekend zijn als de transportploegen na hun 750 km. lange tocht op Ter- let zullen zijn teruggekeerd. In ieder geval heeft de tweede dag van de wedstrijd ook weer het gou den brevet opgeleverd, want Beenker voldeed met zijn vlucht aan de laat ste eisen. Er zijn nu zeven Neder landers met dit brevet, waarmede ons land geen slecht figuur slaat. De Hilversummer Frits Seyffert die een noorderlijker koers had ge kozen, landde op het eiland Goeree Overflakkee bij Nieuwe Tonge. Een primeur voor dit eiland Tegen acht uur waren alle landingsmeldingen op één na binnengekomen Toen de Venlose vlieger Mercus om elf uur in de avond nog steeds niets van zich bad laten horen, en ook de Ant werpse politie geen inichtingen kon verschaffen werd de luchtverkeers beveiliging van Sohiphol gealarmeerd om een onderzoek in te stellen. Om half twaalf belde de vermist ge waande vlieger echter zelf op van het Belgische militaire vliegveld Brasschaet bij Antwerpen om eens te informeren waarom hij toch zo lang op zijn ploeg moest wachten. Hij bleek reeds om drie uur met zijn T-10 te zijn geland, maar de berich tendienst van het vliegveld had blijkbaar verstek laten gaan. Ko'ch heeft, hoewel hij Dinsdag niet de grootste afstand maakte, toch de eerste plaats behouden in het totaal-klassement. EEN MUZE BETRAPT. Uit de „Gazet van Limburg": Terwijl in de socialistische dag bladen het onweer van het 0-56 pamflet nog narommelt, laat de neutra]Jg" omroepver. AVRO haar luisteraars nog eens fijntjes nage nieten. In het Zondagavond-pro gramma van de AVRO, in een uit zending onder de merkwaardige titel „De muze betrapt", heeft een der deelnemende kunstenaars het nodig geoordeeld, in een waardeloos rijmelarijtje zijn anti papistisch gemopd te luchten. „Er was een roomse reu in Mook", zo begon het verheffende versje, waarmee de kunstenaar de muze zou gaan betrappen. Dit ho ge peil hield hij evenwel niet lang vol. Reeds de tweede regel ver meldt beschamende mededelingen over teeltkeus, die wij uit respect voor onze lezers hier niet verder vermelden. De hondjes die de muze ter eremet hun natuur driften voor de microfoort gehaald worden, ondervinden evenwel aldus de dichter hinder van een passerende bisschop. „Die gaf 'n goed getroffen mis-schop en zei slampamper die je bent ga als de weerlicht in je mand-ement". Dat is poëzie. Werk van een kunstenaar. Het is ten gehore ge bracht in een programma zo kondigde de radiogids aan „waarin de artisten nu eens mogen doen wat zij zelf prettig vinden". Na 0-56 is er een groot gewee klaag opgestegen, waarbij niet al leen de socialistische pers uiting gaf aan haar verontwaardiging en aan haar bezorgdheid over de le vensstijl der katholieken, doch waarin ook de liberale pers met een superieur misprijzen 't 0-56 blad tussen twee vingers omhoog hield. Het Vriie Volk ging in zijn opwinding zelfs zo ver, dat 't van mr v. Doorn verwachtte ofwel een neerleggen van zijn voorzitters functie der KVP, ofwel 't terugge ven van zyn aanstelling bij de staande magistratuur. Wij eisen niet het ontslag van de AVRO-voorzitter of -directeur. Omwille van de muze door de AVRO betrapt toen zij in de ont- vangkelder van een Amsterdamse brouwerij met poëzie en zang ver eerd werd willen wij zelfs de dichtader niet afgebonden zien van de grote Nederlander, die het boven ten dele geciteerd gedicht voor ons wrocht. Maar het zal ons toch benieuwen of er excuses zullen worden aan geboden voor een zó schunnig stukje berijmde mandementspa niek. OOSTDUITSF, SIAMESE TWEELING GESTORVEN De tien maanden oud Siamese tweelingen uit Oost-Duitsland, Chris tel en Magrit, zijn Woensdagochtend in West- Berlijn gestorven enkele uren na de scheidingsoperatie. Alle pogingen om hart en bloedsomloop na de operatie weer op gang te brengen, bleven zonder resultaat. De beide meisjes bleken met meer organen aan elkaar te zijn verbonden dan bij het Röntgenonderzoek kon worden vast gesteld. In Oost-Duitsland was geen chi rurg bereid gevonden de operatie ,uit te voeren. De chirurgen, onder leiding van prof. Wilhelm Heim, hadden vóór de operatie de film bestudeerd, die ge maakt was van de succesvolle schei ding van de Nederlandse Siamese tweeling Folkje en Tjitske de Vries. De achternaam van de Oost-Duitse Siamese tweelingen wordt op ver zoek van de ouders niet vermeld. WOERDEN, 27 Juli.. Kaas. Aanvoer 220 partijen. Eerste kwali teit ƒ2.17—2.24, tweede kwaliteit ƒ2.072.16, extra kwaliteit tot 2.44. Handel kalm. Op de eerste mooie Zondag van dit jaar was er langs de Nederlandse kust al weer een groot aantal drenke lingen onder de baders en zwemmers in zee. Alleen reeds in de badplaats Sche Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. NOORDWIJK AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP. Gistermiddag te ongeveer half twee had een zeer ernstige aanrijding plaats op de Zwarteweg te Noordwijk met dodelijke afloop. De 24-jarige winkelbediende Jaco bus Brand uit Rijswijk reed op de motorfiets in de richting Katwijk toen hij ter hoogte van de dr mr Willem v. d. Bergh-stichting een bus van de NZH tegenkwam, waarachter zich een 3-tal fietsers bevonden. Juist toen de motorrijder de bus pas seerde, zwenkte een der wielrijders, Duizenden Nederlanders, mannen, vrouwen en kinderen, profiteren jaarlijks van de genoegens van het strand. Ook deze zomer zullen weer grote drommen dagjesmensen, kam peerder en badgasten de zee opzoe ken. Het is vacantie en het hoort erbij, dat men dingen doet, waar anders niets van komt. Velen, die anders vrij- wel nooit in het water zijn, begeven zich nu in zee en helaas loopt dat lang niet altijd goed af. Elk jaar verdrinkt er een vrij groot aantal mensen in zee. Voor dit sei zoen gaat het er opnieuw om, het aantal ongelukken met dodelijke af loop tot een minimum te beperken. Krachten sparen. Is men eenmaal in een benarde si tuatie geraakt en bemerkt men, dat men afdrijft of dat men door het wa ter zeewaarts wordt getrokken, dan gaat het er in de eerste plaats om de kalmte te bewaren, opdat men geen dingen doet, die de toestand nog ver ergeren. Allereerst dient men zijn krachten te sparen, want wanneer deze uitge put zijn, is er .maar weinig hoop meer over. Zwaaien met de armen heeft alleen zin, als men het badpersoneel of de uitkijkpost van een reddings brigade denkt te kunnen bereiken. Het zo maar in vertwijfeling de han den boven water steken, is absoluut verkeerd. Ook het ondoordacht om hulp gaan roepen om mensen die dichter bij de kust zijn, te alarmeren, kan men beter achterwege laten. Deze beide bezigheden zijn zeer vermoeiend en hoe vaak hebben er al drenkelingen tevergeefs tegen de wind ingeschreeuwd! Blijven drijven. In moeilijke omstandigheden te wa ter dient men te bedenken, dat men zijn eigen reddingsgordel bij zich draagt. Wanneer men de longen vol lucht zuigt en daarbij oppervlakkig ademhaalt, is het heel goed mogelijk, zich drijvende te houden. Dit geldt al voor het gewone gracht- en rivier water; in het door het hoge zoutge halte soortelijk zwaardere zeewater gaat dit des te gemakkelijker! Zo kalm als maar mogelijk is, dient men af te wachten tot men in „rusti ger" water komt. De afwezigheid van de drenkeling wordt in die tussentijd meestal wel bemerkt, zodat assisten tie kan worden geboden. Geoefende zwemmers trachten nu het strand te bereiken zonder in nieuwe ongunstige stromingen ver zeild te raken, daarbij telkens even proberend, of zij misschien grond van een zandbank onder de voeten kun nen krijgen om even uit te rusten. Maar vóór allesleert zwemmen en weest voorzichtig, vooral in zee! Brengt uw eigen leven en dat van anderen niet door roekeloosheid in gevaar. dr. Alfreda Briedé. 3? Voor verhuur zonder chauffeur nieuwe wagens vanat f 8.— per dag ƒ0.08 per km. Garage Bierman, Voorhout. Tel. K 2532-7433. C? Brillen J. A. Verheul, Haarlemmerstraat 86, er kend opticien levert u elk gewenst montuur en gla zen. Automatische sliipin- richting. Ruime sortering. Ziekenfondsleden kriigen gewone korting. Postzegelverzamelaars! Tijdens de uitverkoop 20 korting op alle postzegel pakketten. Grote oprui ming van Luchtpostbrie ven enz. Leidsche Post- zegelhandel H. Lansdaal, Vrouwensteeg 3. Leiden. Attentie: wegens vacantie eerste week van Augustus gesloten. 2* Hoenderpark „Oud- Clingendaal". Wassenaar, Raaphorstlaan 30. Telef. K 1751-9399, - ingang direct achter het Dierenpark. Ge renommeerd adres voor ionge en volwassen hen nen. Meerdere rassen en kruisingen Altijd geopend. 3T Auto- en Motorrijschool ..Succes". Maresingel IA, Telef 01710-20236. b.g.g. 02532-7592. Les met motor rijwiel ƒ5,— p. u. en Ford of Morris 6,per uur. Vrachtwagen (Autobus) 7,— per uur. T? Sierteeltvergunningen. Aangeboden of gevraagd. Huur of verhuur, ruilen. J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen, Telef. 291 K 1713.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3