3)a£eid4e(Bou/tont Genève sloot Zaterdag in een vreedzaam accoord HET DAAGDE Ministers van buit. zaken in October weer bijeen Richtlijnen voor hun besprekingen vastgesteld De heren weer naar huis De wereld is ingenomen met de resultaten van Genève Richtlijnen aan ministers van buitenlandse zaken Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN MAANDAG 25 JULI 1955 46ste JAARGANG BUREAUX: PAPENGRACHT 32 in Genève Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Eucharistisch congres te Rio de Janeiro geopend Begin van een lange weg naar de vrede De conferentie van de regeringsleiders van de „Grote Vier" is Zaterdag avond geëindigd. Om omstreeks half acht gingen de delegaties uiteen, na een plenaire slotvergadering welke ongeveer één uur had geduurd. De stataslieden hebben overeenstemming bereikt over de volgende stap pen, die gedaan zullen worden om de internationale spanning te verminde ren en een einde te maken aan de „koude oorlog". Zij gaven hun ministers van buitenlandse zaken opdracht om in October weer te Genève bijeen te komen voor het bestuderen van de vraagstukken ter zake van de Duitse eenheid en de Europese veiligheid en om middelen te zoeken voor het uit de weg ruimen van de hinderpalen, die het vrije contact en de vreedzame handel tussen de volkeren belemmeren. Ook kwamen zij overeen, dat de verschillende voorstellen betreffende de ontwapening, waaronder Eisen howers aanbod om overzichten inzake het militaire apparaat met de Sovjet- Unie uit te wisselen, op een op 29 Augustus te New York te beginnen bij eenkomst van de subcommissie voor ontwapening der V. N. zullen worden besproken. BEPERKTE TAAK VOLTOOID De regeringsleiders bereikten over eenstemming over alle vier punten van hun agenda, nadat zij Zaterdag in totaal vijf uur in het geheim ver- 'gaderd hadden. Vorige besprekingen hadden slechts tot een impasse ge leid. Daarna kwamen zij nog in een plenaire slotvergadering bijeen, waar in zij uiting gaven van hun vertrou wen in de toekomst. Premier Eden, die als eerste het woord voerde, zeide dat de conferentie de beperkte taak, welke zij zich met betrekking tot het verminderen van de internationale spanning, ruimschoots had voltooid. President Eisenhower is Zondag in Washington teruggekeerd. De president zei bij zijn aankomst, dat de resultaten van de conferentie in de komende maanden tot uitdruk king zullen komen. „Inmiddels zijn er nieuwe contacten tot stand geko men en er is een nieuwe vriendschap pelijke houding in de wereld tot stand gekomen". De Russische delegatie, bestaande uit Boelganin, Chroesjtsjef,, Zjoekof en Molotof, is Zondagochti nö om ne gen uur per vliegtuig uit Geneva vertrokken. Boelganin en Chroesjtsjef zullen enkele dagen in Oost-Duit^- land vertoeven. Molotof en zijn plaatsvervanger Gromyko alsmede maarschalk Zjoe kof, de minister van defensie, ver volgden hun weg naar Moskou. De Britse premier, sir Anthonv Eden, verklaarde bij aankomst te Lon den: „Ik heb thans meer vertrouwen in de internationale toestand dan voordat ik naar Genève vertrok". De premier vervolgde: „Er waren vele problemen en moeilijkheden. Maar we gaan tenminste in de goede richting, en dat is iets waarvan we enige tijd geleden niet zeker waren". ontmoeting. „Het is over het geheel een goede week geweest", zo zeide de Amerikaanse president. Premier Faure tenslotte voorspelde, dat de bijeenkomst een gelukkige in vloed op de toekomstige gang van zaken tussen Oost en West zal heb ben. De Sowjet-premier zeide nog in zijn slotverklaring, dat de Sowjet-Un:e teleurgesteld was over het feit, dat onderwerpen betreffende het Verre Oosten en de „wettige rechten" van het Chinese volk, alsmede de toestand rondom Formosa niet ter sprake wa ren gekomen. Evenals de andere regeringsleiders legde hij de nadruk op het belang van de onderlinge contacten, welke' de staatslieden binnen en buiten de con ferentiezaal hebben gelegd. Het belangrijkste vraagstuk achtte hij de collectieve veiligheid. In dit verband herhaalde hij zijn plan voor een Europees veiligheidsverdrag in twee phasen en zijn voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau. Voorts recapituleerde hij de Sow jet-ontwapeningsvoorstellen van 10 Mei. Ten aanzien van de Duit- se kwestie herhaalde de So wj et-pr e- „Nu hebben wij tenslotte een aan- fIT1ier opvatting, dat Duitsland niet vang gemaakt met het werk waarvan wij wellicht hadden gehoopt dat het in 1954 had kunnen beginnen", aldus sir Anthony. Maarschalk Boelganin verklaarde vervolgens, dat de conferentie zonder twijfel van positieve betekenis is ge weest voor het verminderen van de spanning en het herstellen van het onderling vertrouwen. President Eisenhower was van oor deel,* dat „de vooruitzichten op een durende vrede met rechtvaardigheid, algemeen welzijn en grotere vrijheid beter zijn en dat het gevaar van de ontzettende tragedie van een moderne oorlog geringer is geworden". Hij mag toetreden tot militaire groepe ringen. Rusland was weliswaar voor stander van hereniging van Duits land, doch men moest de feiten onder de ogen zien. Er bestonden nu twee delen Duitsland en een fusie zou on realistisch zijn Boelganin was voorts van oordeel, dat de toekomstige be sprekingen van de ministers van bui tenlandse zaken over Duitsland niet mogen worden gehouden zonder ver tegenwoordigers van zowel West- als Oost-Duitsland. Volgens een Russische woorvoerder gaf de Russische minister-president geen enkel commentaar op het plan van Eisenhower voor het uitwisselen noemde de conferentie een historische van militaire gegevens. ',Het weer is thans goed Uit de reacties in de verschillende landen op het resultaat van de con ferentie van regeringsleiders blijkt in genomenheid met de bereikte toena dering tussen Oost en West. Vice-president Nixon van de V.S. verklaarde, dat door de bijeenkomst de atmosfeer is opgeklaard voor nieuwe onderhandelingen tussen de Sowjet- en de Westelijke mogendhe den. Hij was van mening, dat het per soonlijk contact tussen Eisenhower en de hoogste Sow jet-leiders laatstge noemden had overtuigd van de op rechtheid van de president. In Moskou zeide vice-premier Miko- jan, dat „de ótmosfeer is gewijzigd". Het weer is goed, zo voegde hij hier aan toe, en als het weer goed is, is al les in orde. In Londen werd het resultaat van Genève het grootste diplomatieke succes van na ae oorlog genoemd, ter- wel te Parijs werd gesproken van een stap naar het verminderen van de in ternationale spanning. In een commentaar voor de Oost- Duitse zender in Oost-Berlijn werd Adenauer de voornaamste verliezer genoemd. „Adenauer en zijn politiek zijn het resultaat van de koude oor log geweest. Nu de koude oorlog af loopt, zal hij niet meer nodig zijn", aldus het Oostduitse station. Thans moesten de Duitsers op alle niveaux, „waaronder het hoogste", gaan over leggen om de twee delen van het land dichter tot elkaar te brengen. Sir Winston Churchill, die vijf jaar geleden het denkbeeld van de thans geëindigde conferentie opvatte, ver klaarde „zeer dankbaar" over het resultaat te zijn. Fotografen-aanval op de „Grote Twee" werd afgeslagen De pauselijke Legaat, Kardinaal Masella, gefotografeerd tijdens de openingsplechtigheid van het Eucharistisch Congres te Ria de Janeiro. Na afloop van slotvergadering Na afloop van de slotvergadering van de conferentie van regeringslei ders der „Grote Vier" zijn de richt lijnen bekend gemaakt, welke aan de vier ministers van buitenlandse zaken zijn gegeven voor toekomstig over leg over de vier punten, die in de af gelopen week te Genève aan de orde zijn geweest. Deze richtlijnen zijn de volgende: 1. De veiligheid in Europa en het Duitse vraagstuk. De ministers zijn belast met de bestudering van de verschillende desbetreffende voorstel len, waaronder die betreffende het sluiten van een veiligheidsverdrag voor Europa of een deel van Europa (dit voorstel bevat een artikel vol gens hetwelk de deelnemende landen zich verplichten, niet hun toevlucht tot geweld te nemen en elke hulp aan een aanvalller te weigeren), de be perking, controle en inspectie wat be treft de strijdkrachten en de bewape ning en het vestigen van een zóne tussen Oosten West, waar de ont plooiing van de strijdkrachten met voorwerp zal zijn van gemeenschap pelijk accoord. De vier regeringsleiders zyn over eengekomen, dat de regeling van de Duitse kwestie en de hereniging van Duitsland door middel van vrije ver kiezingen tot stand zullen komen overeenkomstig de nationale belangen van het Duitse volk en in het belang van de veiligheid in Europa. 2. De vier regeringsleiders, die constateren dat iedere realisatie van een verlichting van de militaire las ten de mogelijkheid schept om uit- gebreide hulpbronnen vrij te maken, 1 welke kunnen worden aangewend I voor het verbeteren van het levens- 1 peil van de minder ontv/ikkelde ge bieden, zijn overeengekomen, hun po gingen om door middel van de sub commissie voor ontwapening der Ver enigde Naties tot een ontwapenings stelsel te komen, voort te zetten. Zij stellen voor, dat de subcommis sie op 29 Augustus te New York bij eenkomt en zij dragen de ministers van buitenlandse zaken op, kennis te nemen van de werkzaamheden van dit orgaan en te onderzoeken, of de vier regeringen andere initiatieven op het stuk van de ontwapening zouden kunnen nemen. 3. De ontwikkeling van de contac ten tussen Oost en West. De ministers van buitenlandse zaken zullen des kundigen belasten met de bestude ring van alle maatregelen, welke kunnen leiden tot een progressieve eliminering van de hinderpalen, die het vrije contact en de vreedzame handel tussen de volkeren in de weg staan. Op deze foto verkeert de Russische premier, Nikolai Boelganin, evenals trouwens zijn collega, de Britse eerste-minister Sir Anthony Eden (op de achtergrond links) een beetje in moeilijkheden, hetgeen aan zijn houding ook wel is te zien. Leden van de Russische veiligheidsdienst grepen echter spoedig in bij deze be narde situatie, welke ontstond, toen een zestig fotojournalisten en cineasten al te veel opdrongen tijdens een diner, dat Boelganin in de Russische villa te Genève had aangericht ter ere van zijn Engelse gast. Aanvankelijk liet men de persmensen, met wie de Russische minister- president het over het algemeen uitstekend kan vinden, maar begaan, maar toen niet alleen de bloemperken bij de villa, maar ook de grote twee bijna onder de voèt werden gelopen, maakte men aan het spel gauw een einde. NOODWEER IN SALZKAMMERGUT In de nacht van Vrijdag op Za terdag heeft het in het Oostenrijkse district Salzkammergut hevig gere gend en geonweerd. In de buurt van Gmunden werden verscheidene brug gen weggeslagen en wegen versperd. Er zijn daar twaalf doden te betreu ren. Een 20-tal huizen moest ont ruimd worden. In Gmunden en nabu rige dorpen is de noodtoestand af gekondigd. 4. De vier ministers van buiten landse zaken zullen in de loop van October te Genève bijeenkomen ten einde een studie van deze vraagstuk ken te maken en hun werkwijze te bepalen. Nog niet alles opgelost De bewoordingen van de richtlij nen voor de ministers sluiten niet uit, dat in October de strijd zal worden voortgezet over de vraag, of eerst de Duitse eenheid hersteld moet worden en daarna over een Europees veilig heidsverdrag moet worden onderhan deld, zoals het Westen wil, of juist omgekeerd, zoals de Russen dat wen sen. Het Westen stemde er later mee in, dat de twee punten tegelijk kun nen worden behandeld. Hoewel het desbetreffende hoofdstuk van de richtlijnen is getiteld: „Europese vei ligheid en Duitsland" is niet recht streeks gestipuleerd, dat de onder handelingen over deze kwestie tege lijk zullen worden gevoerd. Een verrassing betekent de passage betreffende de bestudering van „het instellen van een zóne tussen Oost en West, waarin het beschikken over strijdkrachten-voorwerp van onder linge overeenstemming zal zijn'. Dit punt is duidelijk een restant van het oorspronkelijke voorstel van Eden in zake een „gedemilitariseerd" gebied in Europa tussen de twee machts blokken. Functionarissen weigerden •mee te delen, wie de wijziging had voorgesteld, doch het is bekend, dat de Westduitsers niet veel voor het Britse plan voelen. Lot der arrestanten is thans veel beter De Ned. Hoge Commissaris in Dja karta, mr. W. F. L. Graaf van By- landt, die Zaterdagavond op Schip hol aankwam, verklaarde dat er geen enkele reden is te veronderstellen, dat de behandeling van de arrestan ten in Indonesië thans slecht is. Hij weer er op, dat de aanwijzingen, dat in bepaalde gevallen gevangenen zijn mishandeld, al van oudere da tum zijn. Ook zijn er thans geen moeilijkheden meer bij het verlenen van consulaire bijstand aan de arres tanten. Zij kunnen regelmatig wor den bezocht. Mr. Van Bylandt zei verder, dat on der de Nederlandse juristen in In donesië bijzonder weinig animo is om de verdediging van de Ned. arrestan ten op zich te nemen. „Ik weet dan ook niet of wij onder hen iemand zullen vinden". Mr. van Bylandt voegde er aan toe, dat de wijze, waarop mevrouw Bou- man thans de verdediging voert, zeer goed is. Het is noodzakelijk ook naar een andere verdediger te zoe ken omdat men niet alles op haar' schouders kan laten rusten. Boven- dien zullen er nog meer zaken van arrestanten voorkomen. Graaf van Bylandt deelde mede, dat er goede grond is om aan te ne men dat de heer v. d. Wetering, die vorig jaar op Celebes door een bende is ontvoerd, zich in goede welstand bevindt. Hetzelfde geldt voor een Duitse arts, die tegelijk met de heer v. d. Wetering werd ontvoerd. Indonesische regering afgetreden De Indonesische minister-presi dent, mr Ali Sastroamidjojo, heeft Zondagavond in Djakarta vice-presi dent Hatta officieel op de hoogte ge steld van het aftreden van de rege ring. Het kabinet zal de lopende za ken behartigen tot dat een nieuwe regering zal zijn gevormd. Hatta deelde aan journalisten mee, dat hij gedurende drie dagen overleg zal plegen met 20 partij- en fractie leiders over de wijze, waarop een nieuwe regering dient te worden ge vormd. BENOEMINGEN BISOOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft, op zijn verzoek om ge zondheidsredenen, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer H. J. Heijnen, als regent van de Bisschop pelijke Kweekschool te Beverwijk en aldaar benoemd de zeereerw. heer B. Verbeem, die leraar was op het Seminarie Hageveld te Heemstede. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). 5 NOORDOOSTELIJKE WIND Overwegend zonnig en droog weer. Matige, morgen overdag af en toe vrij krachtige Noordooste- lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 26 Juli zon op 4.53, onder 20.43; maan op 13.46, onder 23.02. 16 uur 59 min. eerste kwartier. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. 22 C. onbewolkt 26 licht bew. 24 nevel 19 zwaar bew. 21 onbewolkt 23 nevel 25 zwaar bew. 31 half bew. 29 zwaar bew. 27 nevel- 27 half bew. 29 regen 23 half bew. 22 nevel 21 geheel bew. 23 nevel 28 onbewolkt 33 zwaar bew. 29 Korreltje (La Fontaine).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1