RIJNSTREEK Diploma's en overgang aan de Technische School te Alphen Het Indonesisch kabinet dient zijn ontslag in D. v. d* Waals naar Rijswijk B. en W. van Nieuwkoop zoeken de oplossing van 't verkeersprobleem ZATERDAG 23 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Aan de Technische School te Al phen aan den Rijn werden Vrijdag middag leerlingen bevorderd en gedi plomeerd, door de directeur, de heer H. v. d. Bijl, die ook de prijzen uit reikte. De leerlingen: Jaap Jongeneel, Joop Schuurman en Rienus Bell boden aan elk der leraren een boek aan en het andere schoolpersoneel andere ge schenken. Weth. A. J. Dekker hield een korte toespraak. Bevorderd werden van de le naar de 2e klas, Machine Bankwerkers: E. W. Baerveldt, C. Boekhout, J. H. Boon, L. v. d. Bos, H. Bouthoorn, J. H. Bronk, W. F. Broer, A. v. Dijk, A. C. de Geus, W. Griffioen, J. Hoog, G. Straver, D. Huisman, -C. de Jager, H. den Hertog, H. Koster, F. Lekx, H. Meijer, N. Mooij, P. F. Oosterman, L. v. Oosterom, J. W. Rijswijk, H. D. Scheer, H. Schilpzand, J. v. d. Stoep, C. F. Verkade, H. Wiggemansen, al len te Alphen aan den Rijn; C. Anker, Leiderdorp; T. G. Bloos, Nieuwkoop; C. Domburg, Zevenhoven; C. P. El lens, Nieuwveen; M. Goedhart, Ter Aar; A. H. Guldemond en J. Habben- brak te Koudekerk aan den Rijn; H. Slingerland te Woubrugge; K. Vonk te Koudekerk aan den Rijn; R. van Woerkom, Leimuiden; A. C. Hooger- vorst te Nieuwveen; P. Ommering, Leiden; J. D. Kraaij te Koudekerk aan den Rijn; A. H. van Kranenburg, Ha- zerswoude; A. Kroft, Ter Aar; K. v. Leeuwen, Nieuwveen; F. Lekx, Kou dekerk aan den Rijn; H. v. d. Nagel te Woubrugge. Bevorderd van de le naar de 2e klas timmeren: J. D. Blanksma, W. Bosman, T. H. de Bruin, H. M. J. van Gils, C. G. Hogenes, J. Koster, J. F. Tromp, J. Bleijenberg (met lof), L. Dijs (met lof), C. A. v. d. Hoek, B. G. v. d. Linden, J. Turken, N. C. van Wilgen, allen te Alphen aan den Rijn; J. G. de Vos te Aalsmeer; H. de Bruijn te Bodegraven; P. J. Harteveld, A. H. Grootendorst, beiden te Boskoop; J. Batelaan te Hazerswoude; Tj. C. Leenheer te Koudekerk aan den Rijn; P. L. Sassen te Langeraar; P. A. Akerboom, A. Ouwerkerk, C. F. de Jong te Ter Aar; M. van Leersum te Woubrugge. Het diploma ontvingen, afd. machi nebankwerker M. A. Bell, C. Grif fioen, C. v. d. Ham, B. Koppier, H. Langelaar, C. Leijnse, G. Mulder, H. Rennings, C. Roggeveen, D. C. van Rijn, J. B. Schuurman, D. Vonk, P. C. Wernsen, W. van Burik, W. A. Groeneveld, J. H. Hoogendoorn, R. G. Meeuwenberg, G. A. v. Of wegen, H. Reijneker, A. Rijken, R. A. Span jaard, H. v. d. Weerd, allen te Alphen aan den Rijn; H. Vergeer te Aarlan- derveen; C. M. Noorlander te Bos koop; A. van Diggele te Hazerswoude; C. P. de Jong te Koudekerk aan den Rijn; G. van Walbeek te Leiden; N. A. Reijerse te Leiderdorp; J. C. A. Lek, Langeraar; B. W. Sassen te Ter Aar; A. Kasteleijn, C. de Lange, bei den te Woubrugge; B. E. Slingerland en R. Slingerland te Woerden; H. J. Epping en G. C. Wieman te Zeven hoven. Aan de afd. timmeren werden ge diplomeerd: A. Blanken, W. den Baas, P. van Harskamp, D. P. van Klaveren, J. Ram, J. Reijneveld, A. Spruijt, G. Vonk, T. Middelkoop en M. Schreu- ders, allen te Alphen aan den Rijn; J. C. Nottelman te Bodegraven; A. v. Doorn en G. v. Veen (met lof) te Boskoop; J. J. Jongeneel (met lof) te Koudekerk aan den Rijn; A. Anker te Leiderdorp; C. Brus, Leimuiden; A. A. Rietveld te Nieuwveen; G. van Seelt, Zwammerdam; J. Rademaker, Zevenhoven. MELKHANDEL NEEMT VACANTIE De Alphense melkhandel volgt het voorbeeld van de bakkers en neemt ook vacanrtie. Het laat geen twijfel of de Alphen se huisvrouwen zullen het grote ge- Weg van de minste weerstand Het Indonesische kabinet-Ali Sta- stroadmidjojo zal vanavond zijn man daat teruggeven aan vice-president Hatta. Vrijdagavond besloot het kabi net, dat vanavond een verklaring aan het parlement zal worden afge legd in zake de legerkwestie. Daar na zal de regering haar mandaat te ruggeven. De crisis is ontketend door de pro motie van kolonel Oetojo tot gene- raal-majoor en meteen daarna tot chef staf. De waarnemend chef staf, kolonel Loebis, stond aan het hoofd van officieren, die zich tegen de be noeming verzetten. De in Moskou op geleide minister van Defensie Iwa Koesoemasoemantri schorste hierop Loebis wegens „insubordinatie". De groep officieren hield echter voet bij stuk en negen dagen geleden heeft de regering haar steun aan Koesoe masoemantri ingetrokken. Deze nam zijn ontslag. Een compromisplan van de regering werd door het leger ver worpen. De twee jaar oude regering heeft Vrijdag „de weg van de minste weer stand'' gekozen. Liever dan van het parlement een motie van afkeuring te incasseren, trad zij af. Eerder op de dag was een motie van afkeuring van de oppositie uitgesteld tot van daag. De regering Sastroamidjojo is de vijfde sedert Indonesië in 1949 onaf- Regen bij stromen in Zwitserland Sinds Donderdagavond stort in cen- traal-Zwitserland de regen bij stro men neer. Het treinverkeer Luzern Interlaken is van Donderdagavond tien uur af gestaakt, meldt de „Volks krant". Het autoverkeer over de Brü- nigpas vindt geen doorgang. Men is thans bezig met bulldozers, die op grote vrachtwagens worden aange voerd, de weer weer vrij te maken. Een Nederlandse autobus met va- cantiegangers heeft de hele nacht halverwege InterlakenLuzern door gebracht tussen twee zware, over de weg gevallen beuken. Vooral de omgeving van het Sar- ner- en het Lungermeer wordt zwaar getroffen door overstromingen. Vriendelijke bergbeken zijn veran derd in brede stromen, die mansdikke beuken en dennen en tonnen steen met zich voeren en het lage land aan de meren tot een onbegaanbare woes tenij maken van boomstronken, mas sa's stenen en roodbruin stromend water. De ganse nacht lang heeft men bij het flakkerend licht van stormlantaarns getracht het water binnen de beekbeddingen te houden, doch men slaagde daarin niet. Hedenmorgen, toen men de omvang van de ramp kon overzien, stond een grote oppervlakte volkomen onder water. In vele opzichten deed alles aan de Februari-ramp van 1953 den ken. En nog altijd valt de regen bij stro men neer. Sinds mensenheugenis heeft het water hier niet zoveel scha de aangericht. j hankelijk werd. In de laatste twee jaar is de financiële en economische toestand in het land snel slechter ge worden. Op het ogenblik is zij slech ter dan ooit. Deze toestand vormt de achtergrond voor het geschil met het leger. EISENHOWER SPREEKT MET ZJOEKOF. President Eisenhower heeft Zater dagochtend maarschalk Zjoekof in zijn villa te Genève ontvangen, aldus deelde een Amerikaanse woordvoer der mede. Dit geschiedde op verzoek van de Sow jet-minister van defensie. Peronistische partij is raadloos Naar A.F.P. seint hebben alle leden van de opperste raad van de Peronis tische partij het voorbeeld van hun voorzitter, schout bij nacht Teisare, gevolgd en zijn afgetreden. Teisare heeft verklaard afgetreden te zijn als voorzitter van genoemde raad, teneinde meer tijd te kunnen besteden aan zijn functie van vice- president van het land. Hij zei hier mee uitvoering te geven aan de in structies van Peron, dat partijfunc tionarissen geen regeringsfuncties moeten bekleden. Bollenvelden het décor van smokkelaarsfilm Volgend jaar, als de bollen weer in symmetrische vlakken liggen te bloeien, zal een Engelse cameraploeg daar uitgebreide opnamen van ma ken. Een ploeg van de J. Arthur Rank Filmmaatschappij, die op een verhaal van Carles Terrot een filmt gaat bou wen, die zich voor een belangrijk deel in Nederland afspeelt, aldus het „Parool". De film behelst het verhaal van Engelse smokkelaars, die vanuit Ne derland diamanten naar Engeland transporterenverpakt in tulpen bollen. Bij aankomst in Engeland worden de kostbare bollen verwis seld met een legale zending; de dia manten worden in tuinen geplant en de smokkelaars moeten een ferme jacht ontketenen om hun producten terug te vinden. De politie is er ech ter ook achter aan en men kan zich de verwarringen voorstellen. Uit wat de heer Terrot ons van- morgen vertelde, mochten we opma ken, dat het 'n licht comedietje in de Engelse traditie zal worden, gere gisseerd door John Lee-Thompson en onder andere met medewerking van de mooie Diana Dors. Terrot ver zorgde ook het scenario voor ,,An alligator named Daisy", een film werk, dat in Engeland enthousiast is ontvangen en zijn smokkelverhaal, dat nog geen naam heeft, zal in boek vorm verschijnen in Engeland en Amerika. Terrot heeft ook nog enige couleur locale nodig in onderwereldkroegjes. Die gaat hij morgen zoeken. En hij denkt er zelfs over om ook Volendam, dat hij gisteren in rust, van toeris ten bevrijd, zag, in de film op te ne men. mak van de regelmatige bezorging zo waarderen, dat zij het kleine on gemak van de vacantietijd graag ac cepteren en met wat inschikkelijk heid zullen meewerken tot het wel slagen van de ontworpen vacantie- regeling voor onze melkhandelaren. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentierubriek in dit blad. De heer L. C. Slootjes, lid van de Alphense gemeenteraad, heeft zich tot het college gewend met een vier tal vragen betreffende de woning bouw. Al eerder heeft de heer Slootjes hierop de aandacht gevestigd. Hem zijn door B. en W. de opleveringsdata opggeven. Volgens hem hadden de 22 woningen aan de Javastraat op 1 Juni 1955 klaar moeten zijn, in- plaats van 1 Juli 1955, de 48 étage woningen aan de Industrieweg op 1 Juli 1955 i.p.v. 28 Januari 1956, de 30 étagewoningen aan de Prins Bern- hardlaan moeten klaar zijn op 1 De cember 1955, i.p.v. 28 Januari 1956, de 30 woningen aan de Witte de With- straat op 31 December 1955 i.p.v. 28 Febr. 1956 en de 51 woningen aan de Ruysdaelstraat op 31 Dec. 1955 i.p.v. 8 Maart 1956. De heer Slootjes informeert, of B. en W. niet met hem van oordeel zijn, dat de bouwtijd van een jaar voor 51 woningen aan de Ruijsdaelstraat, abnormaal lang is gesteld en de be treffende woningbouwvereniging hierin weinig begrip heeft getoond voor de heersende woningnood? Is het nog mogelijk, dat B. en W., voor dat de bouw van de 70 woningen in de omgeving van de Piet Heinstraat definitief wordt opgedragen, zich verzekeren dat zij binnen een rede lijke tijd klaar zullen zijn? Voorts wil de heer Slootjes weten of de geruchten waarheid bevatten, dat voor heiwerk en grondverbete ring ten behoeve van de huizen aan de Industrieweg, PrinsBernhardlaa en Witte de Withstraat, abnormaal hoge prijzen zijn bedongen? Welke invloed zal dat hebben op de vaststelling van de huren? Bij bovenstaande opleveringsdata, zoals de heer Slootjes het ziet, heeft hij rekening gehouden met twee maanden onwerkbare dagen vanwege vorst e.d. en is voorts uitgegaan van de aannemingscontracten. Personalia. Voor het hoofdakte examen B is geslaagd de heer H. A. Kroon. De heer H. Piket, onderwijzer aan de R.K. jongensschool aan de Paradijslaan te Alphen a. d. Rijn en wonende te Bodegraven, is geslaagd voor het examen Nederlands M.O. De Rijswijkse gemeenteraad heeft Vrijdagavond met algemene stem men benoemd tot directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Za ken, de heer D. van der Waals, die sedert 1 Januari 1942 hoofdcommies chef, laatstelijk directeur van de dienst van sociale zaken is te Alphen a. d. Rijn. De heer Van der Waals is een Bra bander van geboorte. Hij werd 10 Augustus 1907 te Raamsdonkveer ge- boren. Hij doorliep de H.B.S. te Waal wijk en werkte vele jaren in de handel. Benevens zijn gemeentelijke func tie vervult de heer Van der Waals te Alphen a. d. Rijn nog zeer vele andere taken, waarvan wij de be langrijkste noemen. Hij is ouderling van de Ned. Herv. Gemeente Alphen a. d. Rijn, voorzitter van Christelijk Historische Kiesvereniging en lid van de Voogdijraad te Leiden. Op het ge bied van reclassering en emigratie vervult hij eveneens zeer verdienste lijk werk. De datum van in diensttreding te Rijswijk is nog niet bepaald. Voor lopig blijft hij in elk geval te Alphen a. d. Rijn, aan de Stationsstraat 40 wonen, tot hem in Rijswijk een ge schikte woning zal worden beschik baar gesteld. De heer v. d. Waals is benoemd uit een 99-tal sollicitanten, waarvan B. ten W. hem nr. 1 op de voordracht- lijst hadden geplaatst. Hij krijgt de reorganisatie te ver wezenlijken van de een half jaar oude dienst van Sociale Zaken. Rijs wijk is een sterk groeiende gemeen te, met pl.m. 25.000 inwoners, waar men heel veel met z.g. stadsproble- men te maken heeft. Fotografen-rel Meer dan honderd fotografen zijn gisteren bij de villa van de Russische delegatie slaags ge raakt. Zij zouden een foto maken van Boelganin en Eden, maar vochten om de beste plaatsen daarvoor. De beide staatslieden wachtten het resultaat niet af en gingen naar binnen. De fotografen keerden zich tenslotte tegen één man, die zij er van beschuldigden niet bona fide te zijn. Deze moest zich on der politiebescherming stellen. Brand in woning spoedig geblust BABY WERD GERED In de Ten Harmsenstraat, in woning nr. 15, bewoond door de familie C. Dozij is Vrijdagmiddag, omstreeks 2.30 uur een begin van brand ont staan, welke, dank zij de doortastend heid van een der buren, mevr. Kos ter, beperkt kon blijven tot één ver trek en het leven van een baby die op de tweede etage sliep, gered kon worden. De heer en mevr Dozij waren niet thuis. De zorg voor de baby was toe vertrouwd aan het dienstmeisje. Dit meisje had even voor twee uur een petroleumvergasser aangestoken op een klein kamertje op de derde etage, welk kamertje gewoonlijk als bad kamer werd gebruikt. Op de petro leumvergasser stond een wasketel met water. Daarna heeft het meisje de woning verlaten voor een afgesproken con sult bij een arts. Hiervan had zij kennis gegeven bij mevr. Koster en daar de sleutel afgegeven. Kort daarop nam mevr. Koster in haar woning, een sterke brandlucht waar. Toen ze in haar woning niets kon ontdekken, spoedde zij zich naar nr. 15 en zij bemerkte spoedig de brand in de badkamer. Onmiddellijk sloot zij raam en deur af, waarschuw-, de zowel de politie als de brandweer en nam de baby mee naar haar eigen woning. De brand is tengevolge van de hermetische afsluiting grotendeels gesmoord, doch intussen was reeds een gat in de vloer door het plafond van de tweede etage gebrand en laaide het vuur opnieuw op. De bad kamer was geheel uitgebrand, voordat de brandweer met koolzuur-sneeuw- blussers de nog aanwezige vlammen had kunnen bedwingen. De vergasser is vermoedelijk te heet geworden waardoor de vlotter van het reservoir lossmolt en de weg vloeiende olie vlam vatte. De schade is beperkt gebleven tot de kleine kamer. Geboren: Maria Hendrika Wilhel- mina, dr van Hendrik Loef en Maria A. Haus; Hermina Hendrika, dr van H. G. Boogaard en K. de Jong; Eric Dirk, zn van E. H. Stolp en J. Brand; Wilhelmina Anthonia, dr van H. Hes- seling en W. A. van Veen; Theodorus Corstianus Jozef, zn van Job J. Duijn- dam en C. A. G. v. Luijk. Ondertrouwd: J. H. Bruines 46 j- en A. C. van den Ouwelant 37 j.; E. Tromp 25 j. en G. Vis 28 j.; J. Geers 26 j. en J. Dirkzwager 26 j.; L. Ver boom. 29 j. en M. S. Minderman 25 j.; J. Barendse 30 j. en G. Blaauw 26 j. Gehuwd: P. Smits 31 j. en W. J. Tollenaar 26 j.; C. G. Jong 23 j. en H. Prins 19 j.; F. G. J. Kohier 28 j. en M. C. de Greef 23 j.; J. de Jong 23 j. en L. J. Lam 19 j.; J. Duiker 26 j. en A. van Klaveren 30 j.; J. Terwan 28 j. en A. Voskuilen 23 j.; J. van der Kolk 24 j. en H. J. Idelenburg 24 j. Overleden: D. de Vries 59 j., we duwe van W. den Hartog; Pieter Tui- nenburg 84 j.; Adrianus van der Poel 81 j.; Willem van der Velden 67 j.; Hendrik de Heij 69 j.; Matje van Harten 60 j. ALKEMADE De Zondagdienst der huisartsen wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. v. d. Bijl en dr. v. d. Werf. BODEGRAVEN GESLAAG VOOR ULO-EXAMEN. Alle 23 candidaten van de Kath. Ulo behaalde hun diploma t.w. Ina Steenbergen, Elly Telkers, Agaath Kortekaas, Riet Sturkenboom, Ma rian Elbert, Tonny Koomen, Anny Scheerder, Maria Schuttelaar, Cor- rie Voorn, Riet Koeckhoven, Thea Stolwijk, Margré Wever, Truus Snel, Ria Nederpel, Tonny Goes, Kees de Groot, Reinier v. Vliet, Wim Bakker, Pieter Rietveld, Niek van Niekerk, Zuster Praxedes, Zr. Felicitas, Zuster Victoria. Geboren: Emma Elizabeth dr van H. Bljjleven-van Muiswinkel; Catha- rina A. dr van J. Poot-Hoosbeek; Jo- han Gerrit zn van J. Boerefijn-de Vlieger; Gijsbertus D. zn van G. Riedstra; Philippus zn van A. Kos- ter-Verweij; Franciscus Cl. zn van A. v. Veldhuizen-Bunnik; Aletta dr van P. Muilwijk-Aentjes; Menna Geert zn van J. Ufkes-terMeulen; Daan zn van J. Zwaneveld-Scheer. Ondertrouwd: L. v. d. Linden 24 jr en Bregje v. d. Poorte 22 jr; Fre- driek Blotkamp 39 jr en Lijntje Heb- by 40 jr; Johannes Verbey 33 jr en Jacoba v. Velzen 29 jr. Overleden: Maria v. d. Landen 70 jr, gehuwd met H. Oudshoorn; Neel- tje Polderman 78 jr geh. geweest met J. v. Dijk; Trijntje de Ouden 89 jr, geh. geweest met D. v. Eijk. De medische dienst zal het ko mende weekeinde worden waargeno men door dr Ragay en Zuster van Koeverden, Noordstraat 48. DE KWAKEL Voor het diploma hoofdakte onderwijzer slaagde de heer J. A. de Klerk, onderwijzer aan de H. Hart- school. HAZERSWOUDE [H.R.] Voor het middenstandsdiploma en Mulo A is geslaagd Dick Aker boom. LEIMUIDEN L.T.J. GING OP REIS. Ondanks hooibouw en allerlei drukke werkzaamheden bij de boeren en tuinders hebben de L.T.J.-ers het er maar van genomen en zijn zij er een dag tussenuit gegaan. Gezamen lijk met de afdeling Nieuwkoop ging men er met een autobus op stap. De bestemming was Rotterdam. De meeste jongelui hadden nog nooit de tunnel gezien en kregen hiervoor nu de gelegenheid. De E 55 werd bezocht en hier hebben de jongelui volop ge noten. Het bezwaar was echter, dat men lang niet voldoende tijd had, om alles behoorlijk te aanschouwen. Het was al 9 uur 's avonds, toen de terug reis aanvaard werd. In prettige stemming reed men door het polderlandschap. Bij het af scheid te Nieuwkoop sprak Kees Verhaar een dankwoord tot de be sturen. Voor het eindexamen aan de Kunstnijverheidsschool te Amster dam, afdeling Edelsmeden, slaagde mej. H. A. de Ren. LEIDERDORP De Zondagsdienst doktoren wordt waargenomen door dr. H. Ba- kema, Acacialaan 58, Tel. 24826. Geb.: John André, z. v. A. H. Wal- laard en E. Kruit; Margaretha Cor nelia, d. v. B. Hoogstraten en T. Ho genes; Arnold, z. v. D. van Wijck en S. J. de Koning; Cornelis, z. v. D. v. Hemert en J. Glasbergen. Geh.: G. Nagtegaal en J. van der Hoogt. LANGERAAR Benoeming Kerkmeester. In de vacature in het R.K. Kerkbestuur, ontstaan door het overlijden van de heer H. v. d. Kroon, is door de bis schop van Haarlem voorzien door de benoeming tot Kerkmeester van de heer C. J. Pieterse Gz. OUDE-WETERING De heer J. Dekker is gisteren geslaagd voor het examen hoofdakte. Voor het Mulo-examen A slaag de mej. F. M. A. de Jong. Tegelijker tijd legde mej. de Jong met succes het middenstandsexamen af. ST0MPWIJK Het Wit-Gele Kruis heeft aan het gemeentebestuur medewerking ge vraagd voor de bouw van een me disch centrum. Met een dergelijk gebouw wordt bedoeld een wijkge- bouw bestemd voor de activiteiten in de sector der vólksgezondheid, annex badhuis. Bij een beoordeling van het ver zoek rijst allereerst de vraag of de gemeente te dien aanzien een taak heeft en B. en W. menen, dat een bevestigend antwoord geen bestrij ding meer zal ondervinden. De ontwikkeling op het gebied der volksgezondheid heeft ook dit soort voorzieningen in het arbeidsveld der gemeente gebracht. Of het verantwoord is met betrek king tot dit onderwerp, iets te onder nemen dat alleen de buurtschap Stompwijk betreft, lijdt naar de me ning van B. en W. geen twijfel. De ligging van de buurtschap Stompwijk ten opzichte van het cen trum der gemeente is zodanig, dat een behartiging van de zorg voor de volksgezondheid alleen kan plaats vinden in een zich ter plaatse be vindend wijkgebouw. De huidige outillage van het Stompwijkse Wit- Gele Kruis is zeer slecht en is een belemmering voor een goed func- tionneren van de verschillende on derdelen der gezondheidszorg. Ook aan een badhuis is grote be hoefte. Er zijn in de buurtschap maar weinig woningen welke van een douche of een bad zijn voorzien. In de bestaande woningen ontbreekt veelal de mogelijkheid om een der gelijke voorziening te treffen. Het Wit-Gele Kruis is financieel niet in staat zelf de bouw van een en ander ter hand te nemen en ver zoekt daarom de gemeente dit te doen. Het ligt, aldus B. en W. op de weg der gemeente na te gaan of en zo ja in hoeverre het mogelijk is de gewenste voorzieningen te treffen en indien de gemeenteraad deze mening deelt, dan betekent dat niet dat de raad zich nu reeds uitspreekt over de definitieve stichting en exploita tie van het wijkgebouw en badhuis. Hierover kan eerst een oordeel wor den gevormd als de stichtings-moge- lijkheden in een concrete vorm zijn gegoten. Voor het uitwerken van meer om lijnde plannen vragen B. en W. voorlopig een crediet van 1000, vast te stellen. Geen subsidie kinderfeest. De Harddraverij vereniging „Nooit Ge dacht" heeft bij het gemeentebe stuur een verzoek ingediend om ƒ400,beschikbaar te stellen voor het houden van het traditionele kin derfeest. B. en W. menen ditmaal niet aan het verzoek te mogen voldoen aan gezien ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding ook kin derfeesten zijn georganiseerd waar voor de gemente een bedrag beschik baar heeft gesteld. Z0ETERW0UDE Op de landbouwtentoonstelling te Dordrecht, behaalden leden van de geitenfokvereniging de volgende prij zen: Klasse oudere geiten: le prijs: C. P. Splinter, tevens reserve kampioen; 2e A-prijs: D. van Laar; 2e B-prijs: W. Hoogervorst; 3e A-prijs: W. van Rooyen; 4e A-prijs: W. Hogervorst. Klasse 3-jarige: 2e prijs: P. Rose- boom. Klasse 2-jarige: 2e prijs: P. Rose- boom. Klasse 1-jarige: le prijs: J. Rogge veen. Klasse lammeren: le prijs: C. P. Splinter; 2e prijs: W. Hogervorst; 4e prijs: D. van Laar. Productieklasse: 4e prijs: P. Rose- boom. Verenigingsgroepen: le prijs: Ver. Leiderdorp. Van de talrijke problemen, waar aan men in Nieuwkoop het hoofd heeft te bieden, is er een, dat wel het dringendst om een oplossing schreeuwt, n.l. hoe kan men het steeds drukker wordende verkeer op een verantwoorde wijze door het lang gestrekte dorp leiden? Het verkeer, ook hier, neemt hand over hand toe. Over tien jaar, zegt men, zal het verdubbeld zijn. De weg door het Zuid-Einde is veel te smal om dit te kunnen verwerken. Tach tig maal per dag komen de bussen van Maarse en Kroon en van de N. A.L. er doorheen. En wanneer de weg dan nog heel vaak versperd is door ladende en lossende vrachtwagens in dit industrierijke deel van het dorp en door voertuigen van allerlei aard van hun klanten bedienende leveran ciers, vereist het niet alleen acroba tische toeren daar veilig langs te ko men, maar zijn daardoor bovendien verkeersopstoppingen aan de orde van de dag. Reeds eerder ging er in de raad een stem op, om de Voorwetering te dempen, 't Leek aanvankelijk de stem van een roepende in de woestijn. Maar toch kwamen er medestanders voor deze meest radicale oplossing. De vóórstanders zeggen, 't is de enige doeltreffende methode en vroe ger of later zal men er toch aan moe ten; zie wat andere gemeenten in soortgelijke gevallen gedaan hebben. Anderen komen vooral met bezwa ren van aesthetische aard. Er zal iets karakteristieks van Nieuwkoop verlo ren gaan. En bovendien zal dempen van de gehele voorwetering niet wei nig kosten. B. en W. zoeken nu naar een an dere oplossing. Zij zijn van oordeel, dat de weg vanaf het Zuid-Einde tot het dorp voor het overgrote deel door verbreding aan de Noordzijde over zijn gehele lengte, een breedte kan verkrijgen van 6 meter. Inderdaad zou op deze wijze het verkeer, voor lopig althans, gemakkelijker ver werkt kunnen worden. Mocht de raad hiervoor voelen, dan zullen B. en W. in deze richting plan nen gaan maken. Bovendien zou men dan aan de polder kunnen verzoeken, het leggen van vaste bruggen over de Voorwettering toe te staan, waar door de draaiplanken, die zoveel on derhoud vergen, op de duur zouden kunnen verdwijnen. Wilt U iets weten? Vraag: Waar zou ik een invalide wagen kunnen krijgen? Antwoord: Gisteren adviseerden wij contact op te nemen met het Wit- Gele Kruis. Naar aanleiding van dit antwoord deelde men ons mede, dat er bij de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6, 2 wagentjes beschikbaar zijn. Vraag: een Kath. avondschool voor het reclame-tekenen te leren. Antwoord: U kunt zich ofschoon de inschrijving officieel in Augustus zal plaats hebben nu reeds opge ven aan de Kath. Avondschool, Boer- haavelaan 44. Formulier van inschrij ving wordt dan toegezonden. Vraag: welke dokter in Leiden of Oegstgeest is specialist voor hernia behandeling? Antwoord: U kunt zich het beste om inlichtingen wenden tct de St. Ur- sulakliniek te Wassenaar, Eikenlaan 3, tel K. 1751—9441. Vraag: betreffende een protestant se openlucht-samenkomst op het plein voor de Geref. kerk te Noordwijk- *an-Zee. Antwoord: De Grondwet bepaalt in art. 184: Alle openbare godsdienst oefening binnen gebouwen en beslo ten plaatsen wordt toegelaten, behou dens de nodige maatregelen ter ver zekering der openbare orde en rust. Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienstoefening buiten de gebouwen en besloten plaatsen ge- oprloofd, waar zij thans naar de wet ten en reglementen is toegelaten. Daaruit blijkt, dat niet elke demon - startie, bestaande uit het zingen van godsdienstige liederen met toespra ken van een predikant verboden is. Ook de preken van pater Jelsma op het Plein te Den Haag zijn niet ver boden, zelfs niet al zou hij er geeste lijke liederen bij zingen. Het gaat er dus maar om: le wat is een godsdienstoefening en 2e was die godsdienstoefening ten tijde dat bedoelde Grondwetsbepaling gemaakt werd (1848) al of niet ter plaatse toe gelaten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6