mm BCvcti Zilveren priesterfeest van mgr. dr. W. van Hees Regering niet voor wetswijziging Douwe Egberts tabak r Voor yjumat ttii&ó" heeft eig.en mede ZATERDAG 23 JULI 1955 DE LEILS"7 ''OUHAM** DERDE BLAD PAGINA 2 Op feestelijke wijze is in het gene ralaat van de orde van het Heilig Kruis te St. Agatha bij Cuyk, het zilveren priesterfeest gevierd van de magister-generaal der orde, mgr. dr. W. van Hees. Vrijdagochtend cele breerde de jubilaris een plechtige H. Mis, waarbij mgr. dr. Jan Olav Smit uit Rome pontificale assistentie ver leende. Onder degenen, die de plech tigheid bijwoonden en die nadien ter receptie kwamen, bevonden zich mgr. Andreas Cremers, Apostolisch vicaris van Bondo, missie-oversten van de orde uit alle werelddelen, provin ciaals van verscheidene orden en con gregaties in den lande en vele we reldlijke autoriteiten, onder wie de burgemeester van Cuyk, de heer L. Jansen. M ogelijkheid contributieaftrek in P.B.O. De regering is met de S.E.R. van mening, dat aan de bepaling in de wet op de P.B.O., die aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersver enigingen mogelijk maakt en aan de toepassing daarvan vele en grote moeilijkheden kleven. De regering meent echter voorshands, dat deze moeilijkheden voldoende kunnen worden opgelost binnen het kader van. het toezicht van de Raad. Dit antwoordt de minister voor de P.B.O. op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Hooy. De regering acht het bijzonder van belang, dat geen aftrek van meer dan de helft van het contributiebe drag wordt toegestaan en dat gewaakt wordt tegen discriminatie tussen vrije organisaties. De regering meent dat de nog geringe praktijkervaring met deze bepaling onvoldoende aanleiding is een wetswijziging te bevorderen. Gistermiddag omstreeks vijf uur is brand ontdekt in de spuiterij van de meubelfabriek der firma Swart en Van der Hoeven aan de Oosthaven- kade te Vlaardingen. Onmiddellijk werden alle deuren van de spuiterij afgesloten en werd groot alarm ge maakt, daar men geen kan® meer zag de vuurhaard te bereiken. De brandweer was binnen tien minuten met veel materiaal aanwezig om het vuur met vijf stralen te bestrijden, zodat de brand tot de spuiterij be perkt is kunnen blijven. Het fabrieks pand is verzekerd. ^Patent-NerpaH/^ aan de Noordzijde door Laan van Meer dervoort-Javastraat, aan de Oost zijde de Koningskade, aan de Zuid zijde de Hobbemastraat en een daar op aansluitende weg naar het ver lengde van de Koningskade en ten slotte aan de Zuidzijde door een deel van de Vaillantlaan met een door braak bij begin- en eindpunt van de Jacobastraat, aansluitende op de Wal deck Pyrmontkade en Koningin Em- makade. Daartoe zal het water tussen deze beide kaden, de zgn. af zanderij vaart, moeten worden gedempt. en W. achten het dringend nodig, dat zo spoedig mogelijk wordt over gegaan tot de aanleg van dit laatst genoemde deel van de ringweg. Tevens achten zij het wenselijk, dat de raad reeds nu in beginsel besluit tot de aanleg van het gedeelte van de ringweg op de Noord-West-Bui tensingel. Advertentie DE ZWARTE BESSEN ZIJN ZEER DUUR. In de kleinfruitstreken van ons land begint de aardbeienpluk nu af te lopen, maar de bessenpluk is thans in volle gang. Naast de rode bessen komen er op het ogenblik zeer veel zwarte bessen aan de veilingen. Voor al in Limburg heeft men thans grote aanvoeren, van rond 100 ton per dag. Op de Zuid-Bevelandse fruitveilin gen ligt het gezamenlijk kwantum rond 25 tot 30 ton per dag. Deze zwarte zijn wel bijzonder gevraagd, want de prijs lag in de afgelopen week tussen 2.30 en 2.40 per kg. Zeer grote hoeveelheden werden ge ëxporteerd naar conservenfabrieken in West Duitsland. Verder namen ook de binnenlandse cónservenfabrieken belangrijke kwanta voor him reke- Oh, zal ik de telefoon even nemen? Voorzicntig verteld. „Waarom kom je zo laat?", informeerde de baas. „Ik ben onderweg een garage bin nengereden", antwoordde de chauf feur. „Moest er dan iets aan de wagen gerepareerd worden?" „Nou, toen eigenlijk nog niet, maar nu wel en de garage ook". rang. De zwarte bessen zijn nog nim mer zo duur geweest als dit jaar. De oogst is normaal, met sterke ver schillen. Het is nog maar enkele ja ren geleden dat verschillende kwe kers hun zwarte bessen gingen rooien omdat er voor dit product bijzonder weinig belangstelling bestond. Dat is nu wel heel anders geworden. RINGWEG OM DE BINNENSTAD VAN DEN HAAG B. en W. van 's-Gravenhage stel len aan de raad dezer gemeente voor een bedrag van E.JHOvOOO1 beschik baar te stellen voor de demping van een stuk vaart en de aanleg van een gedeelte van een ringweg om de bin nenstad. Het betreft hier demping van de af- zanderij vaart tussen de Obrechtstraat en de Veenkade. Reeds in 1951 hebben B. en W. in een nota aan de raad gesproken over de aanleg van een drietal ringwegen, Aan één daarvan zal nu worden be- TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden, telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. (Advertentie). Boekbespreking „ZUID-HOLLAND". Toerisme in de eigen provincie. Vele Hollanders kan men gerust provinciaaltjes noemen, maar in zo verre zijn Hollanders beslist geen provinciaaltjes, dat zij er niet zo iets als een provinciale voorliefde of pro vinciale verering op na houden. Toch is die geringe geïnteresseerdheid voor de eigen provincie historisch ge groeid een gebrek, althans tot een bepaalde hoogte! Want Zuid-Holland heeft bepaalde karaktertrekken in zijn landschap, die énig ter wereld zijn; het heeft vele belangwekkende steden en stadjes en een grote ver scheidenheid in de verschillende ge westen. Daarvan vertelt op boeiende, maar ook nauwkeurige wijze de brochure „Zuid-Holland", uitgegeven door de provinciale V.V.V., Park straat 38, den Haag. Het bevat zowel voor de „provinciaaltjes" van eigen bodem als voor de vreemdelingen een schat van gegevens, aardig verlucht met foto's en tekeningen, en boven dien „passe-partöut" auto. en fiets tochten kris-kras door de provincie. De prijs bedraagt 1.50, wat het voor het bedrijven van toerisme dicht bjj honk méér dan waard is. Later opklaringen Het KNMI deelt mede: De laatste paar dagen bevond ons land zich aan de flanken van een ge bied van hoge barometerstanden bo ven de Britse eilanden. Noordelijke winden transporteer den boven het Noordzeewater afge koelde lucht naar onze omgeving. Gisteren dreven daarbij uitgestrekte wolkenbanken over de Noordelijke provincies het land binnen. Deze breidden zich afgelopen nacht over het hele land uit, waarbij plaatselijk wat motregen viel. Inmiddels is een oud en zwak front van een Oceaan depressie, welke via1 IJsland naar Spitsbergen trok, op de Noordzee aangekomen. Dit front, dat vergezeld gaat van tamelijk veel bewolking, waaruit plaatse1 ijk motregen valt, zal waar schijnlijk gedurende de nacht ons land bereiken. De kans op regen van enige betekenis blijft echter klein. Na de frontpassage kunnen morgen opnieuw opklaringen voorkomen. De wind gaat dan iets meer naar Noord tot Noordoost, waarbij wat drogere lucht wordt aangevoerd. In het tem- peratuurverloop komt nog weinig verandering. Lelijk. Zij: „Ik ga na het eten een uurtje slapen. Daar wordt je mooier van". Hij: „Maak er dan maar een paar uurtjes van". Bemoediging. Vader: „Kareltje, wat kijk je opgewekt. Je hebt zeker een pluim van de meester gehad". Kareltje: „Ja vader. De meester zei: Moed houden maar, jongen. De laatsten zullen de eersten zijn". Net op tijd. „Is de operatie ge slaagd, professor? „Uitstekend! Ik was nog net op tijd". „Was het zo'n ernstig geval?" „Nee juist niet. Als ik twee dagen gewacht had; was hij misschien van zelf beter geworden". Juist wel. Heer: „Deze kamer bevalt me uitstekend, mevrouw, maar die twee schilderijen passen niet bij elkaar". Dame: „Juist wel! Het en» is storm op zee en het andere is mijn man za liger, toen hij bij de landstorm was". Steunpilaar. „Ik heb dat je je op het gebied van de letter kunde beweegt. Wat doe je eigen lijk precies?" „Ik maak boekenkasten". Niet erg. Heer: „Geloof U aan liefde op het eerste gezicht?" Dame: „Nee, absoluut niet". I Heer: „Nou, dat is niet zo heel erg. Morgen hoop ik u toch weer te ont moeten". Reden. „Waarom heb je mij niet geroepen, toen die jongen met stenen ging gooien, in plaats van zelf terug te gaan gooien", vroeg de moeder. „Ach", antwoordde het zoontje. „U gooit op vijf meter afstand toch nog mis". 'n Kracht. Chef: „Een oplichter heeft zich voor onze kwitantie-loper uitgegeven en heeft op één dag tien éuizend gulden geïncasseerd". Directeur: „Probeer die vent te vinden en neem hem als de drommel in dienst". Hatelijk. „U hebt m'n stem ge hoord", zei de zangeres. „Veel men sen zeggen, dat ik goud in mijn keel heb". Directeur: „Oh dan is alles duide lijk. Daarom kunt u niet zingen!". kleding haar doen en laten be lemmert. Aan al deze eisen zijn de En gelse ontwerpers en confection- nairs tegemoet gekomen. Er werd gesproken over „gestroom lijnde jongedames". De inkopers waren enthousiast over de lijn der jongedames-kleding. Zelfs het ietwat plompe jongemeisje (dat overigens niet zelden uit groeit tot een slanke jonge vrouw), kan elegant te voor schijn komen in een van deze speciaal ontworpen modelletjes. Ontwerpen. Op de bijgaande tekeningen ziet men 6 van deze speciale teenager-ontwerpen. Het eerste model 'is een ontwerp van Miss Rensor: „een mantel, vervaar digd van maiskleurige wolllen tweed en gegarneerd met bever. De A-lijn maakt ten teenager lang en slan'k. Duprez et Cie. verwerkten maiskleurige wollen tweed tot een charmante wandeljapon. Bijna alle meisjeskleding wordt voor het najaar van wollen ma terialen gemaakt. Lakense stof fen voor de cocktailjurken en geklede mantelpakken, tweeds voor de robbedoes, die niette genstaande haar zeventien jaren nog wel eens langs de trapleu ningen wil glyden. Het derde model van deze serie is afkomstig van Lorraine Chadleys Ltd. De smalle rug en taille maken de draagster slank, terwijl de heupen wor den gecamoufleerd door een wij de rok. Wollen fantasiestof in azuur-blauw is de kleur van het verwerkte materiaal, rose met blauw de kleur van de vrolijke petty-coat, terwijl kraag en manchetten van hetzelfde mate riaal als de petty-coat werden vervaardigd. Nummer vier is een eenvou dige jurk van wollen tweed, ontworpen door Debut Dresses Ltd. De japon, die elk meisje jarenlang met vreugde zal dra gen. Carolyn Dresses kwam uit met een blauwe lakense japon, die met een leren riem voor daags en met een satijnen ceintuur tij dens een feestje kan worden ge dragen. En dan nog een blauw-wit ge ruite lakense japon in de nog steeds zo geliefde Princesse-lijn. Ontwerp Jenny Hockley Ltd. Zeg moet je eens 'n kaart trekken. Ik ken een heel leuk trucje? Doelmatig en elegant is de kle ding voor de teenager anno 1955. Het jonge meisje heeft recht op speciaal voor haar ontworpen kleding. In Amerika maakt de confectionnair via televisie, mo deshows, radio en tijdschriften, reclame voor kleding voor de „junior miss". De teenagers zijn in Amerika bijna net zo goed op de hoogte van de mode als haar mama's. Er zijn in Amerika (en ook in Frankrijk) vele fabrieken, die uitsluitend meisjeskleding fabri ceren. In Frankrijk zijn er zelfs couturehuizen, die uitsluitend voor meisjes van 13 tot 20 jaar ontwerpen (Henri Ours, Virginie en Cattegno). Ook in Nederland begint de belangstelling voor de kleding van het jonge meisje toe te ne men. Enkele grote confectie-ma- gazijnen laten bij haar mode shows van tijd tot tijd oók een teenager meelopen. Maar zover als in Engeland en Amerika, waar speciale teenager-mode shows worden gegeven zijn we hier nog niet. Speciale shows. Tijdens de Londense Fashion Weeks trokken deze speciaal voor het jongemeisje georgani seerde shows sterk de aandacht. De Engelse ontwerpers (sters) hadden aan alles gedacht. De kwaliteit van de gebruikte ma terialen was uitstekend, de prij ken niet te hoog, de coupe per fect. Daar het jongemeisje nog al eens wat zwaar rond de heupen is (een molligheid, die meestal na het twintigste jaar ver dwijnt), had men modellen ge creëerd, die lang en slank ma ken. Wijde rokken, die de onvol komenheden van het nog niet geheel volgroeide figuur verber gen. Eén der voornaamste eisen, die het jongemeisje stelt aan haar kledij is, dat deze „heerlijk moet zitten". Ze moet zich er vrij in kunnen bewegen. Ceintuurs mo gen niet knellen en ze moet met haar beste mantelpak of avondjurkje tóch nog een beetje kunnen draven. Ze moet weten, dat ze er leuk uitziet, zonder te worden aangezien voor een ^nuf'. Zij wil zich realiseren, dat ze gekleed is, zonder dat de OIIOIIOIIOIIOIIOIIOHOIIOIIOIIOIIOIIOIIOnOIIOIIOIIOllOi OIIOIIOHOIIOIIOIIO

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10