Mooi zomerweer op laatste dag bracht spannende en fraaie strijd Willem 11 werd voetbalkampioen van Nederland Nachtelijke huldiging te Tilburg De uitslagen en kl ïssenmenten van de Tour Schitterend besluit van de Kaagweek Holland won van Friesland, Bakker won in de Drakenklasse en dr* v* d. Zijpp in de Regenbogen DONDERDAG 21 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De beslissing om het landskam pioenschap der voetbalgrootheden is gisteravond te Eindhoven en Breda gevallen en Tilburg voer daar wèl bjj. Immers, Willem Et slaagde er in met 32 van Eindhoven te winnen, waarmede de Tricolores een pun- tenaantal hadden, dat alleen NAC kon bereiken, maar de Bredanaars met twee invallers uitkomend faalden op eigen terrein en verlo- ren met 2—4) van PSV De eindstand van de kampioens competitie ziet er als volgt uit: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Willem n e NAC f PSV f Eindh. 14—11 14—12 10—10 9—14 De Tilburgse bevolking heeft op spontane wijze de landskampioen „Willem IT' ingehaald en ondanks het late uur hartelijk gehuldigd. Voorafgegaan door een muziekkorps maakten bestuur en spelers een rondwandeling over het voornaamste plein van de stad, waarna in de bo venzaal van hotel Hiche een geïm proviseerde receptie plaats vond. Maar voordat deze een aanvang kon nemen moesten de spelers en de trai ner gehoor geven aan de in spreek koren gedane oproep van het publiek om op het balcon te verschijnen. Op de receptie zagen wij onder meer het voltallig gemeentebestuur van Til- burg en de heer H. P. Hoolboom, voorzitter van de keuzecommissie Door de vertegenwoordigende wet houders van Eindhoven, Breda en Tilburg werd Willem II namens de gemeentebesturen van deze steden met een lauwerkrans vereerd. HET VERLOOP VAN DE WEDSTRIJD TE EINDHOVEN. 7 minuten na de rust in de aan trekkelijke kampioenswedstrijd tus sen Eindhoven en Willem II, werd de definitieve grondslag gelegd voor de derde landstitel van de Tilbur- gers. Toen kreeg Becx op links een vrije trap te nemen, die hij hard op een rij van Eindhovenspelers schoot. L. van Tuyl wilde het leer wegwerken, doch via zijn dijbeen vloog de bal onhoudbaar.voor Van Gemert in het Eindhovens doel. Zo kwam Willem II met 32 voor te staan, een voorsprong, welke de Tilburgers niet meer afstonden. Het was overigens voor Willem II toch geen wedstrijd om over te kla gen. De Eindhovenaren waren, di rect veel levendiger en actiever de strijd begonnen, waardoor in de tweede minuut de eerste hoekschop was afgedwongen, die Van Keme- nade overkopte. Willem II kon het de eerste tien minuten niet verder bren gen dan wat middenveldspel, maar ging toch het eerst scoren. In de 12e minuut verdwaalde de bal ver van uit het middenveld in de buurt van het Eindhovendoel, waar stoppér Frans Van Tuyl en doelman Van Gemert allebei waren om weg te werken. Zij begrepen elkaar (weer eens) niet en toen De Jong kwam toegesneld, trachtte Van Tuyl nog weg te werken. Hij schoot echter hard en onhoudbaar in eigen doel (0-1). Twee minuten later was het Van Roessel, die de bal opdreef en naar rechtsbuiten De Jong centerde. Frans Tebak bleef voor buitenspel staan, maar vergat dat zijn stopper verder naar achteren was opgesteld. De Jong kreeg hierdoor de kans om een nieuwe aanval op te bouwen. Hij berekende zijn pass nauwkeurig, waaruit de bal bij Beek terecht kwam en weer was Van Gemert ge slagen (02). Willem n hervond hierdoor de Het enthousiasme van de Willem II- supporters was uiteraard groot: di rect na de wedstrijd werden de spe lers van de zegevierende club op de schouders gehesen: we zien hier v.I.n.r. Brooymans, Formanoy, van Roessel, van Beers, de Bruyckere. De uitslag van de 13e etappe van Mil- lau naar Albi, over 203 km., luidt 1. Daan de Groot 5.52.41; 2. Darrigade 6.13.12; 3. Gay z.t.; 4. Schneider z.t.; 5. Caput 6.13.26; 6. Barozzi z.t.; 7. Van Breenen z.t.; 8. Poblet 6.13.50; 9. Ockers; 10. Van Est; 11. Van Steenbergen; 12. Hinsen; 13 Het grote peloton met o.a. Nolten, Wagtmans, L. en J. Bobet, Dotto, Rolland. Geminiani, Close. De Bruyne, Impanis en Gelabert, allen in dezelfde tijd als Poblet. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Rolland 83.04.46: 2. L. Bobet 83.09.39; 3. Fornara 83.11.04; 4. Brankart 83.15.30; 5. Astrua 83.17.30; 6. Van Est 83.17.36; 7. Vitetta 83.18.32; 8. Gaul 83.18.49; 9. Close 83.23.27; 10. Geminiani 83.24.05; 11. Oc kers 83.26.51; 12. Quentin 83.33.53; 13. Mahé 83.34.13; 14. J. Bobet 83.39.57; 15. Gelabert 83.44.42; 16. Coletto 83.45.14; 17. Impanis 83.46.45; 18. Lauredi 83.48.21; 19. Wagtmans 83.50.40; 20. Huber 83.55.06; 33. Hinsen 84.19.29; 34. Van Breenen 84.31.09 35. Nolten 84.32.35; 37. De Groot 84.34.18. De Zwitser Meili heeft de strijd ge- staakt. Het ploegenklassement van de 13c etappe luidt: 1. Nederland <De Groot, Van Breenen, Van Est) 18.18.57; 2. Frankrijk 18.40.22; 3. Gemengde ploeg 18.40.52; 4. ex aequo Italië en lie de France beiden 18.41.06; 6. ex aequo: ZO, West, NOC. Zwitserland, Spanje en Bel gië. allen 18.41.30. Het algemeen ploegenklassement luidt; 1. Frankrijk 247.23.17; 2. Italië 248.15.59; 3. België 249.04.56; 4. Nederland 249.45.25 5 NOC 249.51.47; 6. Spanje 250.36.15; 7. Zuid Oost 250.47.05; 8. Zwitserland 251.27.54; 9. West 251.38.31; 10. Gemeng de ploeg 252.05.13; 11. He de France 252 19.39. Het puntenklassement luidt: 1. Van Est 227 p.; 2. Wagtmans 231 p.; 3. Ockers 232: 4. Poblet 245; 5. Bauvin 285; 6. Rol land 303; 7. Schneider 362; 8. Fantini 363; 9. Monti 394; 10. Fornara 418; 11. Brankart 422; 18. Hinsen 510. Voor de 13e etappe is de prijs voor de strUdlQstigste renner toegekend aan Daan de Groot Hij kreeg 61 pnt; tegen Nolten 10, Lauredi 5 en Gay 4 punten. „BIJ ONS IN DE JORDAAN" De Nederlandse wielergroten hebben in hun hart een zwak plekje voor de grote stadsjeugd. Dat is Woensdagavond wel gebleken bij het wielerfestijn op de Lindegracht in de Amsterdamse Jordaan waar cracks als Van Vliet, Derksen en Gerrit Schulte en bovendien nog enige buitenlanders, onder wie de Engelsman Bunker, de Zuidafrikanen Hettema en Jonker, de Australiër Webb en de Zweed Lagerlof aan de start kwamen zonder een cent vergoeding te vragen. Deze wedstrijden werden gehouden ten bate van de bouw van een jeugdhuis in deze Amsterdamse volkswijk en de duizenden toeschouwers waren niet ka rig met hun betuigingen van sympathie, toen bekend werd gemaakt, dat Pelle- naars tijdens een telefoongesprek tussen Daan de Groot en diens ouders en zusje Jannie mededeelde, dat de Tourploeg voor dit doel een bedrag van 100. schonk. De Jordaners hebben bij velen een streepje voor en zo zag men burgemees- terf d'Ailly het startschot losen voor een ereronde van alle deelnemers en de fa milie De Groot, die in de feestvreugde deelde. De sprint voor profs werd gewonnen door Jan Derksen vóór Jan Hijzelen- doorn en Arie van Vliet. Een afvalrace leverde een zege op voor Jan Hijzelen- doorn. terwijl nu Derksen tweede werd voor Koch. Koch won echter de klasse- mentswedstrijd met 12 punten voor Hij- zelendoorn 11 pnt. en Bakker 8 pnt. Bij de amateurs won de Zweed Lager lof de sprint voor Post, Van Rossum en de Zuidafrikaan Hettema. DE RONDE VAN KROATIË De tweede helft van de vierde etappe van de Ronde van Kroatië van Kransjska Gora naar Ljubljana over een afstand van 90 km. is gewonnen door Ogneski (Bulgarije) in 2 uur 16 min. 21 sec. Johnsson (Den.), Bergano (Z.S1.) en Müller (Oostenr.) eindigden ex aequo op de tweede plaats in 2 uur 18 min. 32 sec. In het algemeen klassement heeft de Oostenrijker Müller met 20.42.21 de lei ding, Zuid Slavië bezet de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement. Ne derland staat op de zesde plaats. rust. Er werd door de Tillburgers doelmatiger gevoetbald dan in de eerste fase van de strijd, maar Eind hoven gaf zich kennelijk nog niet ge wonnen. Het bleef op doelpunten aandringen. Vooral de rechtsbuiten Louwers maakte het alle Tilburgse verdedigers in deze periode lastig. In de 17e minuut was het dan zo ver. Louwers kreeg op rechts een vrije trap te nemen. Hij deed dat zo verrassend en zo hard, dat de bal haast onzichtbaar via de uitgestoken vuist van Feyt in het doel verdween (12). Meteen daarop brak Louwers weer door om te scoren, doch de goedleidende scheidsrechter Horn had terecht overigens buiten spel geconstateerd en liet dit feit dus niet doorgaan. Dit was echter maar uitstel, want in de 32e minuut bouw de de gehele Eindhoven-voorhoede aan een grote aanval, waarop alle Willem n'ers wel moesten misgrij pen. Tenslotte kwam de bal dan weer bij Louwers, die opnieuw scoorde (22). Een minuut later miste Schmidt een geheide kans voor Eindhoven door over te koppen, waarop direct weer een zeer hache lijke situatie aan de andere kant ont stond, die door Frans Tebak ten lange leste werd opgeklaard. Pas na de rust werd weer ge scoord. In de 7e minuut kwam dan het noodlottige doelpunt voor Eind hoven, dat wij reeds noemden. Een tweede treffer in eigen doel dus. Maar het intimideerde Eindho ven deze keer allerminst. Er ont stond een fraai voetbalduel met wis selende kansen, met snelle heen en weer golvende aanvallen* doch er kwamen geen doelpunten meer, zo dat de ongeveer 17000 toeschouwers bij deze slotfase van de kampioens- ronde toch nog volop te genieten kregen van aantrekkelijk voetbal en spanning. BOKSEN In een rede over de physiologie en de nadelen van de bokssport, welke hij gisteren te Keulen heeft gehou den voor vertegenwoordigers van Duitse boksbonden en studenten van de Keulse sporthogeschool, heeft de Amerikaanse professor in de physio logie dr. Steinhaus zich tegen het boksen gekeerd. Een waardevolle aanvulling op het betoog van de Amerikaanse geleerde vormden de resultaten van het onderzoek dat door dr. Bambus uit Bonn op ver zoek van een boksbond in West- Duitsland is ingesteld. Onafhankelijk van elkaar kwamen zij tot de slot som, dat het boksen in zijn huidige vorm beschadigingen van het cen trale zenuwstelsel met zich brengt, die niet te genezen zijn. De verte genwoordigers van de boksbonden slaagden er wel in verscheidene on gelukken in de ring, speciaal wat be treft sommige met dodelijke afloop, op andere wijze te verklaren, althans het effect van de stoten te verkleinen, maar in de loop van de gedachten- wisseling werden de tegenstellingen tussen hun opvattingen en die van de geleerden steeds duidelijker. Prof. Steinhaus pleitte voor een verbod van stoten tegen het hoofd. Daarentegen betoogde hij, dat te lage stoten minder gevaarlijk waren, omdat eventuele kwetsuren volko men geheeld kunnen worden. Een docent in het boksen van de sport hogeschool stelde voor de K.O. als beslissing van een partij te schrap pen. Dr. Bambus verlangde een scherpere medische controle op de boksers, vooral tijdens wedstrijden. Naar zijn mening moet de ringarts de bevoegdneid krijgen iedere bok ser, die „aangeslagen" is, uit de ring te nemen. HET BRITSE ELFTAL VOOR DE WEDSTRIJD TEGEN DE „REST VAN EUROPA". Het Britse elftal voor de voetbal wedstrijd tegen het continentale elf tal „De Rest van Europa" op 13 Aug. te Belfast, is als volgt samengesteld: (Achter, elke speler is vermeld: de club waarin hij speelt en het land waar hij vandaag komt). Doel: Kelsey (Arsenal, afkomstig uit Wales). Achter: Sillet (Chelsea, Engeland) McDonald (Sunderland, Schotland). Midden: Blanchflower, aanvoerder (Tottenham, Ierland), Charles (Leeds Wales) en Peacock (Glasgow Celtic, Ierland). Vóór: Matthews (Blackpool, Enge land), Jonstone (Manchester City. Schotland), Bentley (Chelsea, Enge land) en Mclroy (Burnley, Ierland) en Liddell (Liverpool, Schotland). Reserves: Fraser (Sunderland, Schotland), Byrqne (Manchester United, Engeland), Docherty (Pres ton, Schotland), Re vie (Manchester City, Engeland). Trainer: J. Morgan (Linfield). De wedstrijd wordt te Belfast ge houden ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Ierse voetbal bond. AUTOMOBILISME Dodelijk ongeluk op de Hockenheimsring Tijdens een proefrit op de Hocken- heim ring heeft een piloot van Daim ler Benz, de 26-jarige Eitel, het le ven verloren doordat zijn Mercedes 300 S.L. uit de baan vloog en tegen een boom botste. De oorzaak van het ongeluk is n'iet bekend. RALLYE-RIJDER IN RAVIJN. Een van de deelnemers aan de Adriatische rallye, de Duitser Gustav Menz, is ernstig gewond op het berg- traject bij Bajna Basta in West Ser vië, waar zijn D.K.W. in een bocht van de weg slipte en in een ravijn terecht kwam. Zijn medebestuurder liep slechts lichte kwetsuren op. ATHLETIEK IJSLAND—NEDERLAND 24 UUR UITGESTELD. De tweedaagse athletiekwedstrijd (heren) IJslandNederland, die gisteravond zou beginnen, is 24 uur uitgesteld. Het vliegtuig met het Nederlandse Karper 10. gezelschap had wegens mist niet te Reykjavik kunnen dalen. Te Glas gow werd een tussenlanding uitge voerd, en gisteren werd de reis naar Reykjavik voortgezet, waar men om 3 uur 's middags arriveerde. Op ver zoek van de leider van de Neder landse ploeg de heer Moerman werd de wedstrijd wegens vermoeidheid van onze athleten uitgesteld tot Don derdag en Vrijdag. SCHAKEN VOORWEDSTRIJDEN KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de tweede ronde van de voorwedstrijden om het Nederlands schaakkampioenschap luiden: dr. J. T. Barendregtdrs. J. G. Karper 10; J. VisserC. Or- baan 01; D. 't HartE. van der Wolk 0—1; J. H. van de Pol—drs. C. B. van den Berg 01; L. Prinsdr. ir. J. C. Scheffer afgebr.; P. A. Hoo- gendoorn was vrij. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen J. Visser en drs. J. G. Karper is zonder verder te spelen door Karper gewonnen gegeven. De uitslag is dus: J. Visserdrs. J. G. Een prachtige vijfde zeildag met flink veel wind en later op de dag ook zelfs zon vormde het besluit van een in J/aar geheel geslaagde Kaagweek 1955. Bij zonder spannende en fraaie races heb ben er voor gezorgd, dat de zeilers, die hadden ingeschreven voor deze Kaag week, ruimschoots aan hun trek zijn ge komen en ongetwijfeld mag dit'zeilfes- tjjn én wat de deelname én wat de or ganisatie én tenslotte wat steeds een zeer belangrijke factor is wat 't weer betreft, zelfs schitterend geslaagd wor den genoemd, zodat degenen, die deze dagen op de Kagerplassen vertoefd heb ben, zeker geen spijt zullen hebben enige vacantiedagen aan dit watersport- feest te hebben gewijd. Van 'de ochtend tot de late middag op deze vijfde dag bestond er veel be langstelling voor de wedstrijden, veel meer dan Maandag en Dinsdag, hetgeen begrijpelijk is, omdat het de dag der be slissingen was, zowel voor de meeste der teamwedstrijden als voor de per soonlijke wedstrijden, waar het in de A-ldassen ging t»m de hoofd - en wis- selprijzen, voor het bezit waarvan de zeilers zich vier of vijf dagen geheel ge- Tiende Holland-overwinning in de Regenboogklasse op Friesland. Met een voorsprong van 5.8 punt op het Friese team ging Holland voor de derde maal de strijd aan in de Regen boogwedstrijd Holland-Friesland. Aan valsleider van der Velde had zich ten doel gesteld in deze beslissende race niet teveel te riskeren, maar zoveel mo gelijk te trachten de voorsprong te ver dedigen, zodat hij zich onthield van strijd. Toch brandde onmiddellijk na de start de strijd om de leiding los tussen dr van der Zijpp, Groenhout en Alber- Friese zijde tegen v. d. Velde, De strijd in de teamwedstrijd der Finnjollenklasse tussen de W.V. Aals meer, De Kaag en Aegir heeft een on verwacht verloop gekregen doordat Koos de Jong. teamvaarder no. 1 van De Kaag die Dinsdag evenals steeds trouwens in alle teamwedstrijden en in de open persoonlijke wedstrijden als eerste was geëindigd, na protest werd uitge sloten, zodat de door de Kaag na de achterhoede bleef en de prijs voor zijn neus zag weggekaapt. Tijdens deze race ging het er buiten gewoon hard aan toe. Er stond een ste vige bries uit het Noorden, iets teveel Oostelijk echter op 't rak van Norremeer naar Zweiland en iets te Noordelijk om op het rak Zweiland naar de tweede ronde met de ballon te varen. Toch waagden sommigen het erop, maar men had er absoluut geen voordeel van, om dat de ballon het schip opzij trok. En voor het ingaan van de tweede ronde hadden enkelen de grootste moeite om dit zeil binnen te krijgen. Klaas Vrolijk die de Blikstiender van Priester voer, slaagde er helemaal niet in en hij liet de schuit rustig voor de wind naar de wal lopen om geen brokken te maken. Maar daarbij was hij tevens uit de strijd. De volgorde van aankomst was tenslotte: 1. dr Van der Zijpp, 2. L. de Wit; 3. J. Al- berda; 4. J. C. v. d. Velde De hoofdprijs tweede dag verworven voorsprong werd j en wisselprijs werd door dr Van der teniet gedaan en Aegir de leiding had herkregen. Op de derde dag evenwel werd de Aegir-zeiler Koopmans uitge sloten en was de volgorde van aankomst: De Kaag met De Jong en Warburg 1 en 5 met 8.1 punt, Aegir no. 2 met J. Hof land en 5 punten, Aalsmeer met Bob Markus en.W. Maarse resp. 3 en 4 en 7 punten, waardoor de totaal-uitslag werd: 1. Aegir 24.1 pnt.; 2. De Kaag 21.2 pnt.; 3. Aalsmeer 16 pnt. S. Bakker won het Zilveren Draak- jacht door fraaie slotrace. De stand op de laatste dag in de Dra kenklasse, met als inzet het Zilveren Draak jacht, beloofde zeer zwaar te wor den. Na drie wedstrijddagen had W. Klomp de leiding met 54 punten vóór de Amsterdammer S. Bakker met 53, ter wijl J. Hofkes als derde gegadigde volg de met 49 punten. H. W. v. d. Steen als vierde met 43 punten. De laatste be slissende wedstrijd liet evenwel al spoe dig geen twijfel meer over wie met de prijs zou gaan strijken, want 3. Bakker had met F. Grimm uit Leiderdorp een prachtige start, terwijl Hofkes en v. d. Steen resp. als derde en vierde volgden, allen over stuurboord in deze in-de- windse start over de startlijn gaande. Daarachter volgde Klomp, de andere kanshebber voor de hoofdprijs, met ver schillende andere voor zich over bak boord. eveneens over stuurboord, waar- Zij pp gewonnen met 70 punten, terwijl J. Alberda en J. C. van der Velde met 65 punten de tweede plaats moesten de len. De prijswinnaars in de overige klassen. In de Vliegende Hollanderklasse wist R. Kremer uit Vinkeveen met 58 punten beslag te leggen op de Thedo-beker, die in de jaren 19391946 werd verzeild in de Vrijbuiterklasse en daarna beschik baar werd gesteld voor de Vliegende Hollanderklasse. Reeds in 1953 had Kre mer deze beker voor een jaar gewonnen, terwijl R. de Vries er vorig jaar beslag op had gelegd. J. Maarse uit Aalsmeer behaalde 50 en H. C. Blok uit De Kaag 47 punten. In de Finnjollenklasse won de Rotter dammer Koos de Jong met ruime voor sprong de hoofdprijs met 79 punten, ter wijl zijn naaste concurrenten, de Rotter dammers L. R. Koopmans en J. Hofland resp. 56 en 51 punten behaalden. De Jong behaalde dit succes ondanks hij in de wedstrijd op Maandag zelfs niet ge start was, maar de drie andere wedstrij den betekenden evenzovele overwinnin gen voor de Rotterdammer, die nu bin nenkort een gooi gaat doen naar het Europees kampioenschap bij de wedstrij den te Gmünden in Oostenrijk. De hoofdprijs in de 12 M2 Sharpie- klasse was ditmaal voor Bouw van Wijk, uit Woubrugge, de zoon van de Draken- zijae xegen door hij al dadelijk een hele achterstand T ,1 Huisman en K. Tol, waarbij eerstge- verkre^g j de Nerée tot Eabberich die zeiler G. van Wijk. In de laatste wed- in de achterhoede startte, maakte enkele ««M heeft van Wuk evenwel noemde, die dit seizoen uitstekend conditie is, won en de leiding nam. Op het Zweiland ging hij aan de kop van het peloton, met Tol als ernstige concur rent achter zich, doch inmiddels had ook Alberda zich naar de kop gedron gen en deze was vooral op de kruisrak- ken voortdurend met Tol in het geweer, totdat deze volgens de Fries een on geoorloofde manoeuvre uithaalde, het geen de protestvlag aan boord van de Algri in het want deed verschijnen. Af wachten was nu geboden, maar inmid dels tekende zich de volgorde steeds scherper af. Dr. van der Zijpp wist van geen wijken meer en kwam als eerste aan en Alberda werd tweede, daarna volgden de vier Hollanders en tenslotte de twee laatste Friezen, wat een pun- tenuitslag gaf van 18.1 ppnt voor de Friezen tegen 18 voor Holland. Het to taal werd daardoor: Holland 57, Fries land 51.3. Het protest werd door Alber da niet ingediend. Op de overwinning zou zulks ook niet van invloed zijn ge weest, hoogstens had het verschil vijf punten in het nadeel van de Hollanders kunnen zijn. Zo werd 't de tiende over winning van de Hollanders in de serie van 29 wedstrijden. fouten, kwam tot tweemaal toe met de g""» v?0r pl5atS E!°ften, vechle"' bakboord-stuurboord-regel in conflict en S'e«ds bu op de achtste of zevende zich direct gewonnen door niet meer Groot verschil in de wedstrijd Tandjong PriokDe Kaag. Het krachtsverschil in de Teamwed strijd der Valkenklasse tussen Tandjong Priok en de Kaag was op de laatste dag niet zo groot, n.l. slechts 5.1 punt, maar toch groot genoeg voor een grote over winning van het Kaagteam, want de einduitslag werd: De Kaag 107.3 punt, Tandjong Priok 58 punten. Daarmede werd De Kaag voor de vierde maal sinds 1951 winnaar van het zilveren wisselschild. Tandjong Priok won in '52. De Kaag won ook van Curasao. De zilveren „Amerikaanse" windmo len, door de zeilclub „Asiento" te Cu rasao beschikbaar gesteld voor de team wedstrijd tegen De Kaag in de Pam- pusklasse, werd eveneens door De Kaag gewonnen. Op de laatste dag boekte de ploeg van Asiento evenwel een kleine zege. Het resultaat was 11 tegen 10.1 punt, maar het totaal werd toch een fikse Kaag-zege: 37.326 punten. Het bewijst evenwel, dat de zeilers uit Cu rasao enige tijd nocjig hadden om erin te komen: eerste dag 6 punten, tweede 9 en de derde dag 11 punten. deel te nemen aan de race. Bij de eerste boei op het Zweiland had Bakker reeds de leiding veroverd op Grimm, terwijl Klomp en v. d. Steen als derde en vierde volgden, maar Bakker liep steeds ver der uit en ging met ruime voorsprong de boei op het Norremeer om. Er stond toen een stevige, harde wind, juist iets voor Bakker, die geen ogenblik ook maar één keer nog in gevaar kwam en met v. d. Steen als tweede achter zich de tweede ronde inging, om aldus ook te winnen. Derde werd Klomp, vierde Hofkes, vijfde Grimm. Bakker won de hoofdprijs en de wisselprijs met 78 punt ten met Klomp op de tweede plaats met 69 punten. Zilveren Regenboogjacht voor Leen de Wit. De wisselprijs in de Regenboogklasse plaats totdat het hem gelukte tenslotte naar voren te breken en tot de derde plaats te komen, een plaats achter de Rotterdammer N. Oerlemans. die hier mede juist een punt te weinig kreeg voor de hoofd- en de wisselprijs, want Van Wijk had 61, Oerlemans 60 punten. In de laatste wedstrijd was de Leidenaar W. Guldemond winnaar geworden. H. Prins uit Oud-Loosdrecht won de laatste wedstrijd in de Olympia jollen - klasse en dat bezorgde hem tevens de hoofd- en wisselprijs. want hij behaalde 60 punten tegen S. Haaksma uit Oegst- geest 58. In de Vrijheidsklasse werd P. H. Frech uit Den Haag winnaar van de hoofd- en wisselprijs met 89 punten, gevolgd door G. van Brakel uit Groningen met 87, ter wijl de 16 M2 Streepklasse voor S. van der Steeg uit Leeuwarden was met 83 punten met F. Jansma uit Grouw op de tweede plaats met 75 punten. De Valkenklasse heeft gedurende alle 1953 gewonnen door J. Hofland en I dagen van de openwedstrijden voortdu- het vorig jaar door C. de Jong, viel dit maal in handen van dr. J. W.J. van der Zijpp uit Sneek, die op deze laatste dag nog op de derde plaats lag bij de pun tentelling. Voor deze laatste wedstrijd had Huisman de leiding met 52 punten, daarop volgde de Sneker J. Alberda met 48 en vervolgens dr v. d. Zijpp met 43 punten. De dokter uit Sneek, die zich in de teamwedstrijden reeds danig had doen gelden en in de persoonlijke wedstrijden reeds tweemaal een dagprijs had gewon nen, liet zich ook in deze laatste wed strijd van zijn beste zijde zien. Bij de start lag hij op de derde plaats achter Alberda en Leen de Wit, maar op het Zweiland was Alberda al naar de derde plaats verdrongen en dr van der Zijpp bond daarna met Leen de Wit de strijd om de leiding aan. Een harde strijd voor wie de Zaankanter kent, maar nog har der toonde zich ditmaal de Friese dokter die op de terugweg van het Norremeer het Zweiland er eindelijk in slaag de De Wit te passeren, om zijn leiders plaats niet meer af te staan. aar bleef ditmaal de grootste kanshebber op de hoofd- en wisselprijs, leider J. Huisman, zal men zich onge twijfeld afvragen. Wel, hij was best ge start, te best zelfs en wegens het te vroeg rend hevige strijd laten zien tussen de verschillende concurrenten voor de beste plaats. Niet minder dan dertig ge gadigden waren hier en hoe fel er ge vochten werd voor de hoofdprijs, die gewonnen werd door N. Both Jr. uit Gou da met 80 punten, tonen de geringe ver schillen onder zijn opvolgers: A. J. Klein. Rijswijk 79 p., G. A. S. Jongeneel uit Boskoop 75 p., Th. v. Helvert, Lei den 72 punten. De Leidenaar J. v. Dijk, met drie overwinningen en een derde plaats in vier wedstrijden, hetgeen hem een to taal puntenaantal van 75 opleverde, was verreweg de sterkste in de 16M2 Punt- klasse en de hoofdprijs is door hem dubbel en dwars verdiend, terwijl G. Biesot uit Oegstgeest tenslotte eindelijk over zijn grote concurrent Willem van Staveren zegevierde in de Pampusklasse Hun punten waren resp. 80 en 68, ter wijl ir J. v. d. Hoek uit Oegstgeest derde werd met 64 punten. Tenslotte de kleinste klassen. In de 12 Voetsjollen zegevierde opnieuw A. W. Reyers uit Sassenheim met 107 punten tegen J. Sweers de Landas uit Bloemen- daal met 89 punten en in de Jeugdklasse won C. v. Schie uit Utrecht met 75 pun- over de lijn van de afvaart gaan terug- ten tegen D. Groot uit Aalsmeer met 67 geroepen. Dit drukte ongetwijfeld het moreel van Huisman en aangezien hij toen bovendien een heel veld van Regen bogen had te overwinnen, kon hij de moed niet meer opbrengen een leidende positie te gaan innemen, zodat hij in de punten. Het einde van de Kaagweek 1955 kwam met stralend zeil weer, hetgeen ongetwijfeld de beste herinnering aan dit bijzonder geslaagde zeilfestijn zal zijn.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6