Ministers moeten 't van Buit. zaken maar opknappen Peron thans definitief afgezet Marokkanen slaken er de brand maar in Critieke toestand in Indonesië De chefs kunnen het niet eens worden Noch over Duitsland noch over het Europese veiligheidspact Russen slecht gekleed CammunLóteti antó napten dam een tunnel DONDERDAG 21 JULI 1955 46ste JAARGANG onenigheid Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR» LEIDEN EN OMSTREKEN 1 GFNPVE Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.51 De Indonesische regering, die ver wikkeld is in een geschil met het le ger over de benoeming van een nieu- i,Opa Ike' denkt aan zijn kleinkinderen De vier grote regeringsleiders te Genève hebben Woensdag aan hun ministers van buitenlandse zaken opdracht gegeven opnieuw de kwesties van de Duitse eenheid en de Europese veiligheid in studie te nemen. Het besluit hiertoe is genomen aan het einde van de bijeenkomst van Woensdagmiddag. De regeringshoofden hebben hun ministers van buiten landse zaken opgedragen, Donderdagmorgen opnieuw bijeen te komen om als leidraad voor hun eigen studie van de twee problemen, die tot dusverre zijn besproken de kwesties van de Europese veiligheid en de hereniging van Duitsland tot in bijzonderheden uitgewerkte voorstellen uit te werken. EDEN'S SUGGESTIES. Duitsland zouden deelnemen (dus op Naar verluidt zouden de staats hoofden ermee hebben ingestemd de vier suggesties, die reeds naar voren zijn gebracht door de Britse pre mier Sir Anthony Eden, aan de mi nisters van buitenlandse zaken voor te leggen als uitgangspunten voor hun bestudering. 1. Een studie van de invloed van een Duitse hereniging op de veilig heid van alle betrokkenen. 2. Een studie van een Europees veiligheidspact of een voor een ge deelte van Europa. 3. Een studie van de 'begrenzing van een inspectie op de strijdkrach ten en bewapening in Duitsland en naburige landen. 4. Een studie van de mogelijkheid een gedemilitariseerde zone in te stellen. ER MOET EEN BRUG GESLAGEN WORDEN. Volgens Amerikaanse kringen heeft president Eisenhower op de zit ting van Woensdagmiddag verklaard, er zeker van te zijn dat Rusland, evenals de Verenigde Staten, de we reldvrede wenst te bewaren. De Ame rikaanse president zei, dat de minis ters van buitenlandse zaken Donder dag bijeen zullen komen om te trach ten „een brug te slaant" tussen de verschillende standpunten van Oost en West met betrekking tot de Euro pese veiligheid en de Duitse eenheid. Een Britse woordvoerder gaf giste ren een kort overzicht van de ge beurtenissen op de zitting van Woensdag. Na een korte inleiding door de Britse premier, sir Anthony Eden, die tevens voorzitter was, her haalde de Russische premier, maar schalk Boelganin, het Russische voorstel voor een veiligheidsverdrag, waaraan zowel Oost- als West- De Franse premier wees er ver volgens op, dat een plan in twee fa sen zou kunnen betekenen een be stendiging van een verdeeld Duits land, omdat de landen die in de be staande organisaties wensen te blij ven mogelijk geen haast zullen tonen om zich bij nieuwe aan te sluiten. Faure zei meer te voelen voor een systeem van collectieve veiligheid op basis van wederzijdse overeen komsten, die voorzien in een begren zing, die een „plafond" vaststellen om een machtsevenwicht te verze keren en die tevens voorzien in een evenuele beperking van de bewape ning. De Britse premier Eden zei van mening te zijn, dat een verdrag, waar alle Europese landen lid van zouden zijn, moeilijk te verwezenlij ken zou zijn in verband met het gro te verschil in onderlinge belangen. "Hij zei echter dat er een middenweg moet bestaan tussen een verdrag met vijf deelnemers en één met 26. Hij was het eens met de Franse premier, Edgar Faure, dat zulk een verdrag niet zal kunnen worden be reikt zo lang Duitsland nog ver deeld is. Belgische schoolwet is goedgekeurd De Belgische Senaat heeft Woens dagnacht, na een van de langste ver gaderingen in zijn geschiedenis, de fel omstreden hervorming, van het onderwijs goedgekeurd. De vergade ring van de Senaat begon Woensdag ochtend en duurde achttien uur; met slechts twoe korte onderbrekingen voor lunch en diner. Vóór de uiteindelijke stemming, die als resultaat 91 stemmen voor en geen tegen opleverde, verliet de Ka tholieke oppositie de vergadering. Alle Katholieke amendementen op het wetsontwerp, bijna vijftig in ge tal, waren door de Senaat verwor pen. Het wetsontwerp is reeds goedge keurd door de Kamer van Volksver tegenwoordigers, zodat het nog slechts door koning Boudewijn onder, tekend behoeft te worden. Het Franse blad „Le Monde" schrijft, dat de Sow jet-leiders er „vreemd" uitzien in hun „uit zonderlijke" kleding. De snit van de pakken der de legatieleden toont duidelijk spo ren van de dagen na de revolu tie, toen het kleermakersberoep werd onderdrukt. „Het betreft hier een vak, dat niet in een paar minuten te leren is, doch een familietraditie van node heeft. Pas als de Moskouse kleermakers weer geleerd heb ben, hoe zij een broek en een jas kunnen maken, kunnen wij met zekerheid zeggen, dat alles weer normaal is", aldus „Le Monde". Toch nuttig. President Eisenhower verklaarde, dat de besprekingen van groot be lang waren geweest en een zeer nauwgezette studie verdienen. Het probleem is thans, zo zei hij, om feen „brug te slaan" en de ministers van buitenlandse zaken zouden nu een studie kunnen maken van de manier om zulk een brug te bouwen. Sir Anthony Eden verklaarde vervolgens president Eisenhower voor wat dit laatste betreft volledig te steunen, en stelde voor zijn vier suggesties door de ministers van buitenlandse zaken te doen gebruiken als uit gangspunten. Premier Boelganin verklaarde het hier in grote lijnen mee eens te zijn, doch zei van mening te zijn dat alle suggesties met betrekking tot de Europese veiligheid niet afhankelijk moeten worden gesteld van de her eniging van Duitsland. we chef-staf, scheen Dinsdag haar val nabij. Verscheidene regeringsgezinde partijen dreigen n.1. hun steun aan premier Sastroamidjojo te onttrek ken. Binnen 24 uur na het vertrek van president Soekarno voor zijn pel grimstocht naar Mekka bevestigde de regering, dat de weerbarstige mi litaire leiders haar compromisvoor stellen vierkant hadden verworpen, zelfs ondanks het feit, dat zij er in had toegestemd, de schorsing van ko lonel Loebis, plaatsvervangend chef staf en leider van de boycot tegen de benoeming van generaal-majoor Bambang Oetojo, in te trekken. Er moet thans rekening Worden ge houden met de mogelijkhed, dat het leger de macht zal overnemen. Inmiddels vertelt Soekarno, die op weg is naar Mekko, overal waar hij onderweg landt aan de corresponden ten, dat alles op vreedzame wijze in orde komt. Onzekere geruchten In Rio de Janeiro werden Woens dagavond berichten ontvangen, vol gens welke president Juan Peron van Argentinië zou zijn afgezet. In legerkringen zou men bezig zijn om tot een overeenkomst te ko men, teneinde een herhaling van bloedvergieten als bij de mislukte op stand van 16 Juni, te voorkomen, al dus deze berichten. Inmiddels is de telefoonverbinding tussen Buenos-Aires en Rio de Ja neiro verbroken. Het schijnt, dat de marine sinds 16 Juni voortdurend in opstand is gebleven. Honderdjarige grootvizier De inwoners van twee Marokkaan se plaatsen hebben Dinsdagavond laat hun huizen in brand gestoken en zijn de bergen en het land ingetrokken als teken van protest tegen de Fran se autoriteiten. De eerste vlammen laaiden op in Le Douar El Alya, ongeveer 25 kilo meter van Casablanca, waar onge veer 25.000 Marokkanen in armelijke houten huizen' en hutten wonen. De hele stad stond spoedig in lichter laaie. Marokkanen trokken met fak kels van woning naar krot om toe te zien, dat geen huis werd overge slagen. Een tweede brand werd aangstoken in Le Douar Brada (aan de hoofd weg van Fedala), een dorp, dat 1500 inwoners telt. Behalve dat de brandstichting een demonstratie tegen het Franse be stuur is, menen de autoriteiten, dat de Marokkanen tevens hopen, dat de regering, thans betere stenen wonin gen voor hen zal gaan bouwen. Volgens Ass. Press treffen de Fran se autoriteiten voorbereidingen om Nederlandse bloemen op Euch. Congres De Nederlandse kolonie te Rio de Janeiro heeft Woensdag duizenden bloemen, die per K.L.M. uit Neder land waren aangevoerd, gelegd op het altaar van het Eucharistisch Congres, dat in de Braziliaanse hoofdstad wordt gehouden. De plechtigheid werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur, de heer T. Elink Schuurman, en de bisschop-coadjutor van Roermond, mgr. J. M. J. A. Hanssen, die het Ne derlandse Episcopaat vertegenwoor digt. GEEN MISDAAD OP DE VOORPAGINA. Afgevaardigden van de Republi keinse Volkspartij (R.K.) in de Fran se Nationale Vergadering hebben een wetsontwerp ingediend, dat beoogt misdaadverhalen van de vóór- en achterpagina's van dagbladen en pe riodieken te weren. Ook details en foto's van misdaden wil men verbo den zien. Op overtredingen wil men boeten van 50.000 tot 500.000 francs zien gesteld. sultan Moulay Ben Rrafa af te zetten als een eerste stap om de Marokka nen een groter aandeel te geven in het bestuur van hun land. De nieuwe resident-generaal Grandval houdt vast aan zijn politiek program, dat omi. inhoudt benoeming van een be kwaam Marokkaans kabinet ter ver vanging van de machteloze regering, welke geleid wordt door de 100-jari- ge grootvizier Mohammed El Mokri, die deze functie nu reeds een halve eeuw vervult. Gisteren was Buenos Aires reeds Opgeschrikt door geruchten, volgens welke de vloot uit de vlootbasis Puerto Belgrano, ongeveer 800 km. ten Zuiden van Buenos Aires, was vertrokken om de hoofdstad te bom barderen. In een officiële radiobekendma- (king, die om het kwartier werd her haald, werden deze geruchten ech ter tegengesproken en werd de be volking gewaarschuwd zich geen angst te laten aanjagen door een „geruchtenoffensief". Volgens een officiële lezing waren vlooteenheden uit Puerto Belgrano vertrokken voor normale oefenin gen. De golf van geruchten gaf evenwel vele onderwijzers aanleiding de kin deren naar huis te sturen en de school te sluiten. Weldra geen pas meer voor Duitsland? West-Duitsland overweegt binnen kort toeristen uit Nederland, Zwitser land, Zweden en Noorwegen zonder pas in het land toe te laten, uitslui tend op vertoon van een identiteits bewijs. Nog dit jaar zou een daartoe strek kend wetsontwerp bij de Bondsdag worden ingediend. De socialistische fractie heeft bovendien aangedron gen op de afschaffing van triptieken voor auto's, die Duitsland binnenko- men. President Eisenhower doet in Genève echt nog wel eens iets anders dan deelnemen aan de moeilijke conferentie van de Grote Vier. We zien hem hier in allen gemoede bezig met het kopen van Zwitserse poppen voor zijn kleinkinderen „back in the States", tijdens een uurtje winkelen in de stad. Wat zal „Opa Ike" met vreugde worden begroet bij zijn terugkeer in het Witte Huis. Aanslag op pasja van Marrakesj Vandaag is een aanslag gepleegd op de pasja van Marakesj, El Glaoui. De pasja bleef ongedeerd. De aanslag werd gepleegd met een vuurwapen, toen de pasja het paleis van Bahia verliet. Het vuur van de aanvaller werd! door de politie beantwoord. Volgens de eerste berichten hebben een aan tal omstanders verwondingen opge lopen. De Franse resident-generaal, Gil bert Grandval, arriveerde Donder dagmorgen in Marrakesj voor een een bezoek aan El Glaoui. De pasja begeleidde Grandval naar het paleis van Bahia. De aanslag werd gepleegd, toen hij het paleis weer verliet. De Griekse veiligheidspolitie en de gendarmerie aldaar zijn op zoek naar 27 communisten, die uit de Vorla- gevangenis zijn ontsnapt, door een tunnel onder de straat door te graven, die aan de andere kant van de straat uitkwam in de douchecellen van een fabriek van de Destre Company. De foto laat de uitgang van de tunnel zien, met links de door de gevangenen wegge worpen gevangeniskleren. Testament vin huisbaas Bij de opening van het testament van de heer J. Vink, die 3 Juli in het rusthuis te Wormerveer overleed, is bekend geworden dat de huurders van acht woningen, waarvan de heer Vink eigenaar was, gedurende tien weken geen huur behoeven te beta len. Dit geld echter niet voor huur ders die huurschuld hadden... wordt weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). j DROOG EN OVERWEGEND ZONNIG. j Vannacht hier en daar mist. Morgen droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig wind en iets hogere middag- temperaturen dan vandaag. 22 Juli zon op 4.47, onder 20.48; maan op 8.51, onder 21.44. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 22 Juli v.m.5.15; n.m. 17.40. Het weer in Europa STOCKHOLM, OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ROME AJACCIO MALLORCA licht bew. 26 C. onbew. 28 onbew. 24 half bew. 20 geheel bew. 22 zwaar bew. 21 regen 21 regen 24 half bew. 25 licht bew. 27 onbew. 23 nevel 25 zwaar bew. 25 licht bew. 27 onbew. 25 nevel 22 zwaar bew. 25 onbew. 36 onbew. 30 licht bew. 31 Korreltje De stem van de natuur laat zich niet overschreeuwen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1