Vermoedelijke baby-verwisseling bracht onrust in twee gezinnen Verlangen naar klaarheid Eerste ontmoeting van de meisjes - Afscheid B. H. v. d. Top In de Leidse Don wordt gezwoegd Qeadapleevde zeehandje& ap flexeC DONDERDAG 21 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 A AD VAN VEGTEN opgevoed in Leiden LENY VAN DUYN opgevoed in Rijnsburg De sensationele ontdekking van de „vermoedelijke" baby-verwisseling in het Academisch Ziekenhuis te Leiden op 7 December 1931, welke ontdek king reeds enige maanden geleden het onderwerp van gesprek was in de betrokken gezinnen, is thans geheel in de openbaarheid getreden. Er is geen definitief bewijs, maar de feiten zijn toch van dien aard, dat men aan neemt, dat er op die drukke dag in de kraamkamer, ruim 23 jaar geleden, door een verpleegster een vergissing is gemaakt. Mevrouw Van Duyn uit Rijnsburg, een van de betrokken moeders, heeft voor haar gevoel de zeker heid, dat Mevrouw Aad Zeldenthuisv. Vegten haar dochter is. En hoewel de sympathie, die zij voor het meisje koestert volledig beantwoord wordt, wenst zij toch, dat deze zaak geheel wordt uitgezocht. Zij wil, dat ook voor de wet Aad v. Vegten haar dochter zal zijn, maar anderzijds zou zij niet graag afstand doen van het meisje, dat zij heeft opgevoed. De andere moe der, mevrouw v. Vegten, zou de kwestie, evenals haar man, liever laten rusten. Zij stellen zich op het standpunt, dat de meisjes meerderjarig zijn en het weinig zin meer heeft, om nu nog tijdrovende en kostbare stappen te ondernemen om officieel klaarheid in deze zaak te brengen. al die officiële acten te laten, wijzi gen. Het zou een uiterst gecompli ceerde procedure worden. Moeilijke kwestie •De moeder in Rijsburg, die blijk baar nog geen volledig beeld heeft van de moeilijkheden, welke een eventuele rechtzetting van de ge maakte vergissing met zich mee zal brengen, heeft kennelijk nog geen stappen ondernomen om haar wens tot erkenning te verwezenlijken. Een arts, die zij raadpleegde, heeft haar afgeraden dergelijke stappen te on dernemen. Juridisch zal de zaak ze ker niet eenvoudig zijn. Meisjes van 23 jaar zijn uiteraard al dikwijls ge registreerd b.v. bij examens, huwe lijk e.d. en het is niet eenvoudig, om i MOEDERHART SPREEKT. Maar als het moederhart spreekt, gaat het niet zo gauw uit de weg voor juridische moeilijkheden en hoewel er voor de standpunten van beide families veel te zeggen valt, is het toch wel heel duidelijk, dat een vrouw na de onrust, welke zij sinds de opzienbarende ontdekking heeft gekend officieel zekerheid wil hebben. Zij heeft het meisje, dat volgens haar overtuiging „haar eigen doch ter" is thuis op bezoek gehad en er is van 6tonde af aan een zeer pretti ge verhouding ontstaan. Mevrouw van Duyn is op haar beurt enige ma len naar de Huigsloterdijk in Lei- muiden geweest, omdat zij er naar verlangde het meisje te zien. Merkwaardig in deze zaak is voorts, dat het ene gezin, het Leidse. katholiek is, en het Rijnsburgse Ned. Hervormd, zodat de meisjes ook in religieus opzicht niet de opvoeding hebben gehad, welke de ouders wensten. MEISJES MAAKTEN KENNIS. Zoals wij reeds schreven, zijn de verschillende feiten in deze zaak aan het licht gekomen door de verloofde van Leny van Duyn, die verbaasd was over de gelijkenis van zijn vér- loofde met de dochtertjes van de fa milie v. Vegten. De-twee meisjes, die door de ver wisseling „vermoedelijk" in de ver keerde gezinnen zijn beland, hebben elkaar voor het eerst ontmoet óp een feest in Den Haag. Door uitwisse ling van foto's zijn zij toen reeds gaan twijfelen, of er geen verwisse ling van babies heeft plaats gevon den. VERWARREND. De geboortestaten uit 1931 bleken in verband met werkzaamheden in het gebouw van de verloskundige af deling van het Academisch Zieken huis op een moeilijk te bereiken plaats te zijn opgeslagen, aldus meldt I de Nwe Leidse Crt. Maar na enig zoeken zouden ze zeer waarschijnlijk toch wel te vinden zijn. Prof. dr A. J. M. Holmer zei 't blad op grond van het medisch beroepsgeheim in zage van de geboortestaten te moe ten weigeren. Daarentegen hadden de heer en de dame, die ons eerder hadden te woord gestaan, geen woord gezegd over de mogelijkheid, dat het medisch beroepsgeheim in het geding zou komen. Hoe het zij, de preciese tijdstippen van de ge boorte vielen niet vast te stellen. Wanneer de kwestie van de vermoe delijke baby verwisseling echter nauwkeurig zal moeten worden on derzocht, omdat een moedér zegt haar eigen kind niet alleen voor haar gevoel, maar ook voor de wet te willen terug hebben, dan zullen de geboortetijden toch waarschijnlijk wel worden vastgesteld. Ook al moet dan in laatste instantie een bloed onderzoek de beslissing brengen in deze kwestie, waarover het laatste woord zeker nog niet gesproken of geschreven is. Het Parool schrijft daarentegen: Prof. dr A. J. M. Holmer, die aan het hoofd staat van de kraamvrouwen kliniek in het Academisch Zieken huis. deelde vanochtend mee, in de administratie te hebben geconsta teerd, dat de beide vrouwen inder daad op dezelfde dag zijn geboren, doch niet op practisch hetzelfde ogenblik. Hij wees er op, dat alleen bloedonderzoek van de betrokkenen tot opheldering zal' kunnen bijdra gen. Typische overeenkomst van lichamelijke kenmerken alleen zal niet als bewijs kunnen worden aan vaard, mede gezien het feit, dat fa-1 milies die van oudsher in Leiden en omgeving hebben gewoond dooiwhu- welijken onderling op tal van wijzen verwant kunnen zijn, hetgeen het onverwachts voorkomen van typir sche afwijkingen in bepaalde gezin-, nen kan verklaren. Lijken deze meisjes op elkaar?! meisje rechts is Aad van Vegten die 't Zouden wel zusjes kunnen zijn! in Leiden opgroeide en vermoedelijk Het meisje links is een dochter van in 1931 met een andere baby verwis- mevrouw v. Duyn uit Rijnsburg; hetl seld werd. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd nam de heer D. H. van der Top, magazijnmeester aan de Lichtfabrieken, gisteren af scheid van directie en collega's. Daar de directeur der fa'bfrieken, ir. Y. Ykema, verhinderd was, nam de ad junct-directeur, de heer ir. F. Stok- huyzen, de honneurs waar In de di rectiekamer memoreerde de heer Stokhuyzeri de mooie staat van dienst van de heer v. d. Top en dankte deze, ook namens het gemeentebestuur, voor de met grote accuratesse gele verde prestaties gedurende een lange reeks van jaren. De heer Stokhuyzen wenste de vertrekkende functionaris nog vele goede jaren en sprak de hoop uit, dat de heer v. d. Top met voldoening op de bij de Lichtfabrie ken doorgebrachte tijd terug mag zien. Bij deze goede wensen sloten zich de overige aanwezige heren gaarne aan. Namens de Personeelsvereniging vertolkte de voorzitter der huldi gingscommissie de gevoelens van het personeel en wees spr. op de bijzon dere positie die de heer v. d. Top bij het bedrijf innam en op de aange name samenwerking. Een geschenk als herinnering aan deze samenwer king was inmiddels reeds aangebo den, waarbij mêvr. v. d. Top in de hulde betrokken werd door aanbie ding van een fraai bloemstuk. De heer van der Top dankte voor de tot hem gerichte sympathieke woorden en voor het aangeboden ge schenk: Voor het steeds genoten ver trouwen betuigde hij eveneens zijn oprechte dank aan directie, gemeen tebestuur en collega's. Daarna vond in het magazijn nog een intieme huldiging plaats door de naaste medewerkers van de heer van der Top, waarbij vele hartelijke woorden tot hem werden gericht, ver gezeld van enige aardige attenties, waarmede de heer v. d. Top bijzonder ingenomen was. Van de gelegenheid, om hem de hand tot afscheid te drukken, werd door zeer velen gebruik gemaakt. Broeder Benitius Tuithof o.f.m. Viert zilveren feest Onder de tientallen f ranciscanen uit Leiden geboortig is Broeder Be nitius Tuithof er een die met ere ge noemd mag worden. Sinds 1952, het jaar, waarin het Missiecollege St. Willibrord weer te Katwijk-Rijn terugkeerde, is Br. Be nitius de portier van het college. Portier zijn omvat meer dan de deur openen en sluiten. Het is inderdaad geen geringe taak; aan een instituut waar 40 kloosterlingen wonen en circa 140 leerlingen verblijven, vraagt de bel, de telefoon, de spreekkamer, de reeks van boodschappen dagelijkse oplet tendheid, een uiterste nauwkeurig heid. toegewijde zorg, vriendelijke voorkomendheid en aandacht. Dat het Missiecollege Zaterdag 23 Juli bij het zilveren feest van Broe der Benitius als Minderbroeder feest viert is dan ook begrijpelijk. Zaterdag zal Br. Benitius niet aan de deur zijn, maar wel is hij thuis op Overrijn 7 om met zijn medebroeders in intieme kring een blij feest te vie ren. Maandag is 't begonnen. Een beet je zenuwachtig kwamen de jongens de RK. Ambachtschool „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan binnen om te beginnen aan de examenopgave van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. „Maak een loket", luidde de opdracht, maar de examencommissie zorgde ervoor, dat de jongens niet te gauw naar de zaag grepen. Eerst een uur rustig de tekening bestuderen. Dat kalmeert de zenuwen! En daarna aan de slag. Nu moet u zo'n loketje niet onder schatten. Het is een hele toer, om het raamje er zo in te krijgen, dat het gemakkelijk op en neer gescho- ven kan worden. Binnen dertig uur moeten de jon gens hun opdracht uitvoeren. En al les handwerk! De machines zijn voor deze gelegenheid buiten gesloten, want een echte vakman moet toch al tijd het handwerk nog beheersen. De jongens, die in de Boerhaave laan aan hun examen werken, zijn afkomstig uit de Rijn- en Bollen streek. Zij maken deel uit van een groep van 2000 jonge timmerlieden, die in deze weken het diploma van de stichting proberen te bemachti gen. Na de ambachtsschool hebben zij twee jaar in de practijk gewerkt en in de avonduren vakonderwijs ge noten. Het behalen van het diploma brengt mee, dat zij een jaar op schuiven in de salaris-rangorde, het geen dus een opslag betekent. Behalve het loketje is er nog een schriftelijke examenopgave, waarin de kennis op gebied van materialen, constructie en veiligheidsvoorschrif ten wordt getest. In de examencom missie hebben zitting de heer Proper, aannemer in Oegstgeest, de heer Ja cobs, leraar van de Don Bosco-school en de Leidse timmerman Westbroek. De heer W. de Jong uit Voorschoten is secretaris. De f<5to toont wel, dat de loketten aardig opschieten. Leendert de Jong uit Rijnsburg monstert zijn eigen werk, terwijl Wim de Nijgh uit Kat wijk over zijn werkstuk staat gebo gen. De jongens geven elkaar niet veel toe. Er zijn enkele gangmakers bij en de anderen houden het tem; goed bij. Nog een dagje en het ei men zit erop. Als de theorie net zo goed is als; practijk gaan de jongens misschis allemaal met het rij ksnij verheids: ploma naar huis^want de loketj zien er. prima uit! DE LEIDSE HENGEL-COMPETITI Zondag 17 Jui'i vond de tweede c moeting plaats tussen de diverse ve enigingen, welke deelnemen aan i Competitie. Omstreeks 6 uur vertri men vanaf de Beestenmarkt te L; den. met bestemming de Ringvaa bij Aalsmeer. Het weer werkte alle zins mede en de deelnemers war? er dan ook vast van overtuigd, dit een dag zou worden dat er e aardig visje op de controleur-stat: zou worden gezet. Wat de vangst b; treft, is men niet teleurgesteld gt worden, doch tijdens het vissen li? de temperatuur zodanig op, dat h ene kledingstuk na het andere we uitgetrokken door de hengelaars. 0 het laatst waren er zelfs deelneme die in hun badpak zaten te visse Voor de vis was dit erg bedroeven: daar ontkomen aan de haak, dire werd verijdeld door te water spri: gen van een hengelaar. In de tie jaar dat de hengel-competitie t wordt gehouden, had men een de gelijke hitte nimmer meegemaa! zodat de nu gehouden wedstrijd: zeker lang in de herinnering zuil? voortleven. Nu iedere deelnemende verenigi: in totaal 7 maal 1 uur heeft gevis ziet de stand er als volgt uit: 1. De Bliek, 10 punten, 98 stuk: 2. De Ruisvoorn 9, 76; 3. K.N.G. 9, T: 4. De Forel 9. 64; 5. D.V.S. 8, 6. V.I.O.S. 8, 57; 7. Onder Ons 7, 7 8. Hengelsport 7, 62; 9. S. en G. 7, i 10. D.V.V. 6, 72; 11 Zaalberg 6, 5 12. De Voorn 6, 50; 13. De Zinker: 34; 14. DeGuVo, 0, 24 stuks. Bij beschouwing van deze ran( lijst blijkt wel dat de nu gehoude wedstrijden de stand danig hebbe gewijzigd. Zo is K.N.G. van de 1 plaats verdrongen en staat nu nr. Dg Forel is van de 13e plaats op rc 4 terechtgekomen; een prestatie v, deze jonge vereniging welke er z ker mag wezen. Op 14 Aug. a.s. zal de derde ont moeting plaats vinden. Het vertrei is bepaald pp 6 uur per bus vanaf d Beestenmarkt. BIOSCOPEN. De films voor de week van 2229 Juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: ..Van de wal in de sloot", 14 jaar. Lido: ..Ik ben er kapot van", alle leeftijden. Luxor: ..Pas op, val niet", alle leef tijden. Trianon: „Zeven broeders zoeken ze ven meisjes", alle leeftijden. Rex. „Stan Laurel en Oliver Har* dy als brokkenpiloten", alle leeftijden. De heer De Haan. conservator van het Texels Natuurhistorisch Museum in Den Burg, en zijn echtgenoC hebben zich kortgeleden ontfermd over twee, door het moederdier verlaten, naar schatting acht dagen oud( Zeehondjes, die zij „Pinni" en Phoca" hebben gedoopt. De foto toont het echtpaar De Haan met hun beid' lievelingen tijdens de maaltijd. De voeding van Pinni en Phoca bestaat nu nog uit melk en room, maar «I spoedig ook garnalen en nog later platvis gaan omvatten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10