Leiden krijgt waarschijnlijk ruim ,Tweeiingbad' in Pesthuispolder TUSSEN SALIE e Bouw van instructiebaden zijn elders in voorbereiding INRICHTING VAN TILBURG ALS VOORBEELD Opdracht aan architect Wesselo Haarlemse Bloemenkeuring had overvloed van gladiolen Ferdf Kübler uit de Tour DINSDAG 19 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 4 Speciaal in hondsdagen zoals wij er, ondanks ons barre klimaat, onlangs enkele hebben mogen beleven, wordt in Leiden het gemis aan een ruime zweminrichting waar men door onderdompeling enige afkoeling kan ge nieten, sterk gevoeld. Wel bezit onze stad in de zweminrichtingen „De Zijl" en „Poelmeer" gelegenheden, waar men stof en zweet van zich af kan spoelen, doch deze zijn zo excentrisch gelegen dat men op de terugweg de zomerse overdadigheden weer in ruime mate kan opdoen. Het gemis aan een badgelegenheid wordt echter niet alleen door de gelegenheidszwem- n>ers gevoeld: het zijn speciaal de lagere scholen en de zwemverenigingen die het sterkst onder dit tekort te lijden hebben. Volgende week wordt aan de gemeenteraad echter een voorstel van B. en W. voorgelegd, dat voorziet in de bouw van een overdekt instructiebad met aangrenzend zomerbassin. Als plaats van deze inrichting wordt ge noemd de Pesthuispolder. Mocht de gemeenteraad haar goedkeuring aan het voorstel hechten dan zal Leiden waarschijnlijk reeds in 1957 een zwem inrichting bezitten waarin waterrat en pootjebader zowel zomers als 's winters terecht kunnen. Het voorstel dat hopelijk in één middag de goedkeuring van de raad zal verwerven, heeft maar liefst een voorbereidingstijd van drié jaar ge kost. Aan de hand van gegevens van de Overdekte en de twee oipenlucht- baden werd nagegaan hoe groot de nood wel was. Het bleek dat, wil bijvoorbeeld het zwemonderricht aan leerlingen van de lagere scholen doeltreffend zijn, elke week een les gegeven moet worden inplaats van eenmaal in de veertien dagen waar op het onderwijs nu plaats vond. Verder kwam vast te staan dat de Leidse bevolking in vergelijking met de inwoners van andere steden uit gesproken „bang voor water" is. De directeur van de duinwatermaat schappij zal in de afgelopen dagen deze mening weliswaar zeker niet ge deeld hebben een recordverbruik werd genoteerd doch verder dan de douchecel kwam men meestal niet. Tot nu toe was het echter gewenst dat het zwemmen niet al te populair zou worden, want anders waren de zweminrichtingen even vol geworden als sardineblikjes. Een nieuwe zwem inrichting zal in deze gedragslijn echter verandering brengen. Natuurlijk zullen ook de vijf Leidse zwemverenigingen van de nieuwe badgelegenheid kunnen profiteren. Hun totaal aantal leden bedraagt op het ogenblik rond 2100. Door ruimte gebrek moesten de verenigingen ech ter herhaaldelijk zwementhousiasten afwijzen. Men schat dat onder gun stiger omstandigheden het aantal tot 4000 kan stijgen. Bij eenmaal in de week trainen betekent dit een jaar lijks aantal baden van rond 200.000. De aanvragen van personeelsver enigingen moesten om dezelfde reden op zij worden gelegd. Ook hierin zal door de opening van de nieuwe zwem inrichting verandering kunnen ko men. Rekent men het aantal baden uit particulier initiatief op 225.000 en die in schoolverband op 156.000 dan komt men per jaar op een totaal aan tal baden in Leiden van 581.000. Hier in zijn de bedrijfszwempartijen nog niet verrekend. Nood gelenigd. De capaciteit van een overdekte zweminrichting zal om deze gewel dige toevloed te kunnen verwerken zeker 968 m2 moeten bedragen. De Overdekte alleen met zijn oppervlak te van 300m2 schiet hierin dus ern stig tekort. Bovendien heeft het bad verschillende gebreken die aan de bezoekers niet onbekend zullen zijn. Hoewel de Zijl met in totaal 2750 m2 theoretisch de zomerse belangstelling wel zou kunnen verwerken, blijkt in de practijk de inrichting op hoogtij dagen veel te klein te zijn. De be langrijke rol die het bassin in het watexkundige leven van het oostelijke deel van de stad speelt, zal het echter ook in de toekomst kunnen behouden. Het centrum en het westen van de stad verkeert echter nog in een grote „waternood", die alleen door de in richting van een goed geoutilleerd en aantrekkelijk open zwembad in het westen van de stad gelenigd kan worden. Aangewezen oplossing. Om in het tekort van de overdekte zwemgelegenheid te kunnen voorzien is de bouw van een aangrenzend overdekt zwembad de aangewezen oplossing. Het nieuwe bad moet be schikken over een groot bassin van tenminste 15 X 25 m en een instruc- tiekom van 8 X 15 meter. In totaal zal dan beschikbaar zijn 495 m2i Daarom verdient het aanbeveling om in de toekomst over te gaan tot het bouwen van twee instructiebaden in andere delen van de stad. De bouw van deze ruimte is echter nog slechts een vroom luchtkasteel. Het open zwembad zal een diep bas sin moeten krijgen van 20 X 50 meter met een aangrenzend kikkerbad. Noodzakelijk is in ieder geval het open bad te voorzien van een zonne bad, kinderbadje met fontein, een strandje en een speelweide. Een res taurant met terras zal het totaal nog aantrekkelijker maken. Het terrein in de Pesthuispolder Het overdekte gedeelte van het zwembad Ringbaan Oost te Tilburg. Een kijkje op het open bad. heeft de voorrang gekregen door zijn centrale ligging ook ten opzichte van het Haagwegkwartier. Klatergoud in Brussel. Een commissie onder leiding van de wethouders Van Schaik en Jonge- leen heeft in de afgelopen jaren verschillende oriëntatiebezoeken ge bracht aan Tilburg, Bochum (D.) en Brussel, waar onlangs nieuwe inrich tingen werden gebouwd. Het bezoek aan Brussel was in zo ver een mislukking dat de overdekte zweminrichting in de stad van het „manneke" op de tweede en derde verdieping van een gebouw bleek gehuisvest. Ondanks het feit dat er kwistig met klatergoud gewerkt was, bleek de accommodatie v^n de ge legenheid schrikbarend. Het bad in Bochum was zo groots opgezet, dat de Leidse schatkist reeds leeg zou zijn voordat het bad met water gevuld was. Tilburg als voorbeeld. Het bad in Tilburg maakte op de commissie verreweg de beste indruk. Het werd ontworpen door H. Wesselo, die ook in Leiden met het ontwerp van een inrichting belast zal worden. In aanmerking genomen dat men bij de bouw moest woekeren met de ruimte in Leiden staat men er gunstiger voor is het overdekte bad zeer ruim opgezet. Bij de bouw is men afgestapt van de rechtlijnige betonconstructies en hee/t men de voorkeur gegeven aan baksteen en tegel. Deze bouwstenen hebben het voordeel dat condens er minder vat op heeft en een aantrek kelijker resultaat verkregen kan wor den. De gebruikte tegels zijn stroef en toch gemakkelijk te reinigen. Tocht en koude lucht zijn buitengesloten door de toepassing van dubbele glas platen in een messingraam. Het ge volg is een helder zicht naar buiten en een goede isolatie. Op grond van dit bezoek is de com missie van oordeel dat een zwembad ongeveer van het type als in Tilburg in Leiden zeer goed zal voldoen. Zij adviseert dan ook de architect de heer H. Wesselo te Bussum opdracht te geven een plan voor Leiden te ontwerpen en een crediet daartoe ter beschikking te stellen. In het voorstel van B. en W. met betrekking tot de bouw van een nieuwe zweminrichting op een terrein in de Pesthuispolder wordt een cre diet van 15.000 gevraagd voor het ontwerpen van een schetsplan. De stichtingskosten van de nieuwe zwem inrichting worden geraamd op rond 'S 2.200.000. Een sluitende exploitatie! Werrelman, Eindhoven (mei lof); zal niet mogelijk zijn. 1 J. M. Werrplman F.indlhnvpn DAAR DEUGDE NIET VEEL VAN Een marktkoopman uit Haarlem reed in de avond van 4 Mei 's avonds half elf met zijn auto op de Noord- wij kerweg te Noordwijk zonder ver lichting aan vóór en achterzijde. Toen hij op bevel van de politie moest stoppen, bleken de remmen niet meer te werken en kwam hij links uit halende op het fietspad terecht. Bij onderzoek bleek, dat de auto niet meer verlicht kan worden en de rem men versleten waren. Het o.m. vond het gelukkig, dat er geen slachtoffers waren, maar vroeg zich af, hoe men met zulke vehikels durft te rijden. Het o.m. eiste voor geen verlichting 60'.boete of 20 dagen en voor de versleten remmen 90.boete of 30 dagen. De kantonrechter wilde er rekening mee houden, dat de koop man deze hoge boete van 150. moeilijk kan betalen en veroordeelde hem tot 60.boete of 30 dagen. GEEN RICHTING AANGEGEVEN Een tuinder uit Rijnsburg was op 4 Mei met zijn auto op de Noordwij- kerweg te Noordwijk zonder zijn richtingswijzer uit te steken plotse- OVERGANGSEXAMEN R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL „RIJNLAND" Na afgelegde tentamens zijn de vol gende leerlingen van de R.K. Middel bare Handelsavondschool „Rijnland" te Leiden bevorderd tot de tweede klas: mej. R. Dijkmans, Leiden (met lof); de heren B. Edelaar, F. Edelaar (met lof), B. Henzing (met lof), J. Rijnsbergen (met lof), A. Straathof, H. Lefeber, H. Beekhuizen, allen te Leiden, mej. W. Hoogervorst te Oegst- geest, G. Juffermans te Oegstgeest, mevr. N. PieterseKorenhof te Voor schoten. Naar de examenklas van de afde ling Middenstandsopleiding van de zelfde school gingen over: de dames: R. Niersman, Leiden (met lof), L. Döfferhoff, R. de Groot, Oegstgeest, R. Bohemen, Stompwijk, de heren: F. v. Zijp, W. v. Zijp, J. Veilbrief, Lei den, S. v. Santen, Stompwijk, W. van Wetten, Noordwijk, J. Blokhuizen, Leiderdorp, A. Koppes, W. de Groot, Oegstgeest. EINDEXAMEN OPTICIEN. Voor het eindexamen van de opti ciensafdeling van de Leidse Instru- mentmakersschool slaagden de vol gende leerlingen: J. A. Agasi, Voorburg (met lof); D. J. Buikstra, Bolsward; J. W. C. Dijkhof, Alkmaar; E. Fuchs, Amster dam; J. Th. Klouwens, Rotterdam; Mej. Oei Kiet Twan, Leiden; W. J, M. Spijker, Utrecht; J. Tjia, Leiden; F: J. Weyler, Rotterdam; R. C. M. Werrelman, Eindhoven (mei lof); F. J. M. Werrelman, Eindhoven. Er is in een paar jaar anders veel veranderd! Het is namelijk nog niet zo lang geleden, dat men de vroeg- bloeiende gladiolen op de vingers van één hand kon tellen, maar die tijd is kennelijk voorgoed voorbij. En wie daaraan soms nog getwijfeld mocht hebben, weet sedert gisteren wel be ter. Want toen exposeerde de N.V. Verzamelde Gladiolenhybridateurs de nieuwe zaailingen in alle mogelijke en onmogelijke kleuren. Daar was om te beginnen de voor de tijd van het jaar wel zeer uitvoe rige collectie van Konijnenburg Mark, Noordwijk. De Noord wij kse firma, die de laatste jaren met veel succes een middelgroot ras met ge vlekte bloemen intruduceerd, voerde er thans ook veel van dit genre ten tonele. Het waren er te veel om ze hier allemaal te noemen, maar de meesten te mooi om ze althans niet even aan te stippen. Daar stond o.m. Elfje met een prachtig gebouwde tros in rose bloemen, die een food merk op een geel „veld" hebben. Fantas tisch mooi was ook de fel-rode Isabel met gegolfde bloemblaadjes, evenals de cochenillerode Happy. Twee gla- diooltjes van een uitzonderlijk goed gehalte. Imposant was een wat gro ver type, dat niet zo sierlijk was. Tot I tory Day. Een fraai gebouwde gladi- de uitblinkers behoorde stellig Little ooi, die sterk de aandacht trok. Daar- Diamond met het vlekkeloos gebouw-1 naast toonden Gebrs. Vink, Noord- de takje en de fluweelachtige gloed die er over de rode, donkerrood ge merkte bloemen ligt. Zeer opvallend v/as ook Summer Fairy, rose met groot geel merk, waarop twee „zwart"-rode merken. Verder ston den er verschillende witte zaailingen met een rood merk, die min of meer op Ar es gelijken en nog anderen. Van de grootbloemige vonden we het beste de gele Lohengrin, de sneeuw witte Elvate, de apart getinte licht- purperen Cecile Rhodes, de licht-lila Preste, de forse rode Lido en de teer- rose Sweet Sixteen (wel een ver warring wekkende naam, daar er al een gladiool met de naam Sweet Se venteen bestaat!) Johns. Captein, Heemstede liet naast een vaas ge mengde gladilus primulinus de mooie primulinus D meter zien, en G. Hom mes, Heiloo, toonde de verdienstelijke zalmrose April Beauty en hier 'de al zeer veel genoemde Jetty van Wa veren. Flaming Fire van G. J. Wighert, Santpoort, noemden we vorige week ook reeds en vonden hem beter van kwaliteit dan nu. Lange trossen H. J. Salman Zn., Noordwijk: Vic- wijk, hun favorieten, waarvan o.i. Tosto nog steeds de eerste plaats be zet. Een forse, zeer vroegbloeiende gladiool met een fonkelend rode kleur en best gebouwde tak, Rosa lie, eveneens een zeer vrolijk gladiool heeft een lange, ietwat open tak met rose bloemen. Laetare heeft een zeer aparte kleur: staalgrijs met een paars- purper merk Een tint, die men niet om de andere deur vindt en waarvoor veel belangstelling bleek te bestaan. La Parisienne is van hetzelfde type als de voorgaande, maar viel niet zo op. Een vaas gemengde zaailingen, waarin enkele opmerkelijke mooie, completeerde het geheel. Van J. Dix jr., Heemstede, was er wederom de voornaam getinte Anna E. C. Phi lips. Dezelfde firma toonde ook But tercup, intens geel en de qua kleur zeer opvallend ir. Ottens, rose met geel-merk. Jenny Lind is een enorm rose aanwinst van Blom Paddings, Beverwijk. Een „knaap" van een gladiool met een fraai gevormde tak. Van Tubergen, Haarlem, toonde we derom enkele variëteiten van Gladio lus Harlemensis. We vonden Oriole, rose met purper gestreept wit merk, heel goed met de lange elegant ge vormde tak, evenals de grijsachtig- witte Carol en de crème Ivor Gem. Pracht exemplaar Een schilderij van een nanusgla- diool was Regina van Rhijn, ingezon den door P. J. van Rijn, Warmond. Een prachtig rode aanwinst, die de zelfde sierlijk gevormde tak van Nymph. Een der allermooiste nanus- sen van P. Goemans Zn., Hillegom, noteren we een opvallende nieuwe dubbele chrysanthemum maximum: Cobh.m Gold, een vól-dubbele mar griet met goede, lange stengels en een lichtgele kleur. De dubbele witte John Murray liet te veel het zwarte hart zien en zal het o.i. niet ver brengen. Aglaia is al een jaar of tien oud, heeft een sierlijke vorm, maar wordt voor snijbloem niet veel meer gekweekt. Wirral Pride werd vorige week met een getuigschrift van ver dienste bekroond, maar is o.i. geen verbetering van Wirral Supreme. Van Griffioen, Voorschoten, was de we der de dubbele witte margriet Juni- fer Read, die nu echter veel te rijp was. Ook van deze firma zagen we Ester Read en Wirral Supreme. Tot slot: de lelies. J. Wittebol, Hauwert, bracht een vaas met de altijd mooie oranje lilium Maxwill zware tak ken tussen twee haakjes en John. W. Tijms, Assendelft, liet de fijn proevers genieten van zijn lilium spe- ciosum rubrum. Dit is en blijft toch nog altijd een van de mooiste lelies! ling de weg overgestoken, met gevolg een ernstige botsing met de auto van de garagehouder B. uit Noordwijk, die rechts passeerde. Het o.m. begreep niet, hoe men zonder op het verkeer te letten en zonder richting aan te geven, zo maar plotseling een drukke rijweg oversteekt. Het o.m. wilde rekening houden, dat verdachte als straf zijn been gebroken had en in 5 weken niet had kunnen werken, waarom het o.m. 15.boete of 5 dagen eiste. De kantonrechter ver oordeelde hem tot 15boete of 5 dagen met toewijzing der civiele vordering a 65^ Laatste Berichten De Zwitser Ferdi Kubler is voor de twaalfde étappe niet gestart. Hij 1« Maandag uitgeput in Avignon aange komen en was toen reeds van plan de strijd te staken. Zijn teamgenoot Clerici, die last van een blessure aan het linkerbeen had, liet zich na 20 km. in de bezemwagen opnemen. PROF. VAN EVERDINGEN OVERLEDEN. Te Amersfoort is Zondag op 82- jarige leeftijd overleden prof. dr. E. van Everdingen, oud-hoofddirecteur van het K.N.M.I. te De Bilt. Prof. Van Everdingen werd in 1873 geboren te Delft, waar hij in 1891 eindexamen gymnasium deed. Daar na studeerde hij wis- en natuurkun de aan de rijksuniversiteit te Lei den. Na zijn studie, in 1897, werd hij als assistent aan deze universiteit verbonden. Zijn relatie met het K.N. M.I. dateerde van 1903; van 1907 1938 was hij hoofddirecteur van dit instituut. Prof. Van Everdingen doceerde van 19001910 als privaat-docent te Leiden, van 1910 tot 1943 was hij buitengewoon hoogleraar in de me teorologie, klimatologie en oceano- graphie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in een rusthuis te Amersfoort. Donderdagochtend om 11 uur wordt het stoffelijk overschot ter aarde be steld op de begraafplaats in De Bilt. GEEN COMPROMIS IN BELGISCHE SCHOOLSTRIJD. De Belgische C.V.P. heeft de voor waarde, door de regeringspartijen gesteld voor het voor onbepaalde tijd laten rusten van het schoolontwerp- Collard nl. dat dan ook de be staande schoolwetgeving van het vo rige, Katholieke, kabinet zou wor den opgeschort verworpen. De leider der CVP-fractie, Struye, deelde dit vanochteid in de Senaat mede. Hij zeide, dat de CVP de op schorting van een bepaald aantal van de schoolwetten van het vorige kabinet had willen overwegen, maar een minimum aan zekerheid ver langde voor wat de uitbetaling van de salarissen der leerkrachten aan de confessionele middelbare scholen betreft. Aangezien dat minimum haar is geweigerd, kan zij de voorwaarde der regeringspartijen niet aanvaar den OVERSTROMINGEN IN ENGELAND ware slagregens hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag over stromingen veroorzaakt in Weymouth (Zuidwest-Engeland). De brandweer moest honderden inwoners uit hun huizen halen. De laaggelegen delen van de kustplaats werden geheel overstroomd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Oegstgeest komt Vrijdag a.s., des avonds te 7 uur bijeen ter bespreking van de annexa tie-plannen van Leiden en Rijnsburg. Scheepsberichten ALPHACCA 18 te New York. BOR NEO 19 Surabaja. CALTEX UTRECHT 18 te R'dam, CLEODORA 19 te Madras. DRENTE 19 Tj. Priok. GROOTE BEER 16 v. Le Havre n. Halifax. KOTA INTEN 17 nm v. Suez n. Port Said. OOSTKERK p. 18 Guardefui n. Fremantle. ORANJE 19 te Singapore. ROTTI 19 te Tj. Priok. RIJNDAM 16 te New York. SALATIGA 19 vm te Colombo. SARPEDON 17 te Dordrecht. SIBAJAK p. 18 Kp Elba (Ro de Zee) n. Port Said. SINGKEP 18 v. Rangoon n. Colombo. TEUCER 19 te Tj. Priok. TOMINI 18 v. Colombo n. Aden. ZUIDERKRUIS 18 v. Las Palmas n. Walvisbaai. MULO-EXAMENS TE LEIDEN. Voor het Mulo-diploma A zijn gis teren te Leiden geslaagd: H. A. J. Eppenga, A. Burgij, A. W. van Vol lenhoven, E. A. J. Voskuil, D. J. Dee, R. F. van Dinter, J. M. Vahrmeijer, H. J. Wielders, R. Verhoeven, M. Volbeda, G. J. de Vries, N. J. Wet- selaar en J. C. Sandberg, allen te Leiden; H. van Rhee, C. M. de Jong,' W. van Duyn, A. A. Guyt en H. Ha- geman, allen te Katwijk aan Zee; J. R. F. Schildt, E. Tolsma en A. J. Plaizier, allen te Oegstgeest; C. H. Dullemond te Noordwijk; R. Verstra ten te Voorschoten. TONELISTEN GINGEN UIT VISSEN Het Leidse Klucht- en Revuegezel schap hield Zondag een viswedstrijd in de Vliet. Er waren 32 deelnemers en er werd 2 x 1^ uur gevist. De vangst was slecht; er werden in totaal maar 16 vissen gevangen. De uitslag v/as: 1. T. Pet, 250 gr.; 2. H. Pet, 223 gr.; 3. Van Berkel, 210 gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 4