Hitte veroorzaakte 130 doden in Duitsland KALF B.B. T DINSDAG 19 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De woningbouw K.V .P.-commissie „ad hoe" Het bestuur der Katholieke Volks partij heeft besloten tot instelling: van een commissie-ad hoo voor de wo ningbouw. De commissie heeft tot taak te onderzoeken langs welke wegen het aantal jaarlijks te bouwen woningen kan worden vergroot. De commissie zal bij haar onderzoek bij zondere aandacht schenken aan de eisen, welke uit een oogpunt van goede volkshuisvesting aan de hoe danigheid der te bouwen woningen gesteld moeten worden. Gelet op het grote belang en de or ganisatie van het vraagstuk van de woningbouw is de Commissie ver zocht op korte termijn aan het Partij bestuur te rapporteren. Met het oog daarop zal de commiss'ie zeer spoedig met haar werkzaamheden aanvangen. Het voorzitterschap der commissie is aanvaard door prof. G. R. Holt, hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hogeschool te Delft. Als leden zijn uitgenodigd: mevr. T. Be- liën-Smulders, burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers en de heren mr. F. Andriessen, 2e secreta ris van het Kath. Instituut voor Volkshuisvesting, als secretaris; M. J. Duives, wethouder te Nijmegen; F. v. d. Gun, secretaris Kath. Instituut voor Volkshuisvesting; drs. F. K. Langemeijer, econ. medewerker aan het algemeen secretariaat der K.V.P.; mr. J. N. Metz, hoofdinspecteur-di recteur voor de Arbeidsvoorziening in Noord-Brabant; di's. v. Pol, adj.- secretaris van de Ned. Kath. Aanne mers- en Patroonsbond, G. A. R. v. Pickartz, lid van Gedeputeerde Sta ten in Overijssel, ir. J. Rademaker, Hoofd v. d. Dienst Aanvullende Ci- viel-Technische Werken, H. Werkho ven, voorzitter Kath. Bouwvakarbei dersbond St. Joseph. Als adviserende leden der commis sie zullen optreden de leden der Sta- ten-Generaal W. J. Andriessen, ir. E. Kraaijvanger en F. v. Vliet. IN GOUWZEE VERDRONKEN. Voorbijgangers vonden gistermid dag 'n bundeltje kleren op het Slob be nabij Volendam. Dit behoorde toe aan de 50-jarige J. Veerman, een lange-afstand-zwemmer uit Volen dam, die Zondag in de Gouwzee was gaan zwemmen. De negentien-jarige arbeider De Roek uit Lamswaarde in de buurt schap Kijkuit is op tragische wijze om het leven gekomen. In de schuur op het bedrijf van de landbouwer Pateer startte hij een tractor die, zo als later bleek, in de versnelling stond. De tractor ging rijden met het gevolg, dat De Roek tussen het voer tuig en de dorsmachine terecht kwam. Hij werd op slag gedood. IN BED GEROOKT. Een onvoorzichtige, woonachtig in perceel Mandemakersteeg 7, bij de nieuwendijk te Amsterdam, die in bed had liggen roken en waarschijn lijk in slaap was gevallen, heeft de brandweer Maandagavond veel moei te bezorgd. Het bed vloog in brand en er ont wikkelde zich zoveel rook dat de brandweer eerst dacht met een flinke binnenbrand te doen te hebben. In het hart van Amsterdam neemt de brandweer het zekere voor het on zekere en dus gingen er enige mo torspuiten en een ladderwagen heen. Met één straal was de brand ini het bed snel geblust. (Tel.) DUIZEND TON METEND SLEEPSCHIP GEZONKEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn in de voorhaven van de Prins Bernhardsluis te Tiel twee sleepsche- pen met elkaar in aanvaring geko men, waardoor het afvarende sleep- schip „Mineraal 4" is gezonken. De bemanning van dit schip kon zich door in een roeiboot te springen in veiligheid brengen. Het gezonken sleepschip was gela den met ijzer, bestemd voor IJmui- den. De rijkspolitie te water onder zoekt de schuldvraag. Het wrak ligt betrekkelijk gun stig, zodat het verkeer naar en van de sluis niet is gestremd. Ook Genève had het warm In Genève, waar thans de leiders van de Grote Vier bijeen zijn, was het Maandag weer erg warm. Hier werd een temperatuur gemeten van 32 graden Celsius. Ook elders hield de hittegolf aan. West-Duitsland is gisteren begon nen aan zijn derde week van onafge broken hitte. Onweer, hitte, zonne steek en verdrinking bij het baden hebben reeds 130 mensen het leven gekost. In Oostenrijk is de temperatuur tot bijna 32 graden Celsius geste gen. Wenen had de heetste dag van het jaar. In Zweden is de warmste week uit de jongste geschiedenis geëindigd. Een verfrissende wind uit zee bracht de verkoeling waarnaar men al zo lang had verlangd. In Finland, waar het ook warm is, heeft een fabrikant van ijs de dag Nog een kardinaal ,half-vrij" Kardinaal Wyszinski, primaat van Polen, staat niet meer „onder direct toezicht van de politie". Hij heeft meer vrijheid gekregen maar is niet in zijn functies hersteld. Dit werd gisteravond meegedeeld in Munchen door leiders van een Poolse organisatie van ontheemden, die over de beperkte vrijlating van kardinaal Wyszinski inlichtingen hadden gekregen uit Polen. Het „toezicht van de politie" op de kardinaal wil nog niet zeggen, dat de primaat in de gevangenis was op gesloten; zo werd door deze Poolse leiders gezegd. Maar de behandeling, die de kardiaal thans heeft gekregen, is menselijker geworden. Hij mag echter nog steeds geen contact opne men met de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders in Polen. Het is bijna twee jaar geleden, dat imen voor het laatst nog iets heeft ge hoord over kardinaal Wyszinski. Op 25 September 1953 namelijk hield de primaat in de St. Annakerk in Warschau een preek, waarin hij zijn ■mening gaf over het proces tegen de •bisschop van Kilce, mgr. Kaczmarek, die vier dagen tevoren was veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf we gens „staatsgevaarlijke activiteit". •De kardinaal zei: „Allen, die vandaag •misdadigers worden genoemd, zullen morgen als heiligen worden gepre- prezen". Sindsdien was een gordijn van stilzwijgen om hem gevallen. De opwinding, die na de arrestatie van de primaat in Polen ontstond, was voor de regering aanleiding om zich niet te wagen aan een openbaar strafproces. De beperkte vrijlating van kar dinaal Wyszinski is gekomen vrijwel op hetzelfde ogenblik als die van kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije. van zijn leven gehad toen een col lega uit Londen bij hem vier mil- lioen ijsco's bestelde, per vliegtuig over te brengen. De Londense firma was uitverkocht geraakt en er was in Engeland geen aanvulling te krij gen. In Frankrijk is het aantal doden als gevolg van de warmte met twee gestegen. Een jongen sloeg om met zijn kano en verdronk en een ander verdronk bij het baden in de Loire. In de Spaanse provincie Soria zijn Maandag, nabij het dorp Valdunas, drie boeren, die op het land werkten, door de bliksem getroffen en ge dood. In Japan tenslotte zijn 32 mensen •het slachtoffer geworden van een soort slaapziekte, veroorzaakt door de abnormale warmte. Ook daar zijn de temperaturen gestegen tot 32 graden Celsius. MIJNRAMP IN OOST-DUITSLAND. Bij een grote brand in een mijn te Niederschlema in Saksen (Oost- Duitsland) zijn 24 mijnwerkers om het leven gekomen en 96 gewond, al dus meldt het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. Het reddingswerk staat onder lei ding van een commissie onder aan- voering van minister Fritz Selbman, aldus dit bericht. A.D.N. gaf geen bij zonderheden over de mogelijke oor zaak van de ramp. „Reactor-centrum" opgericht ONDERZOEK OP GEBIED VAN ATOOMENERGIE Voor het onderzoek, dat in ons land verricht zal worden op het ge bied van kernreactoren en hun toe passingen, is, na overleg tussen de Staat, de Stichting voor Fundamen teel Onderzoek van de Materie (F.O. M.) de N.V. Kema en groeperingen uit het bedrijfsleven, in het leven ge roepen de stichting „Reactor-centrum Nederland" (R.C.N.). Dr. H. M. Hirschfeld, economisch adviseur van de Nederlandse regering is benoemd tot voorzitter van het curatorium en van het bestuur van de stichting. In de bestuurscolleges zijn de be langhebbenden gelijkelijk vertegen woordigd doch op gebieden, die het algemeen belang nauw raken zijn de vertegenwoordigers van de Staat be paalde rechten voorbehouden. Tot di recteur werd benoemd prof. dr J. M. W. Milatz, hoogleraar in de experi mentele physica te Utrecht. Naast de bestuursorganen zal een wetenschappelijke adviesraad wor den ingesteld. Hoewel de F.O.M. een deel van haar werk aan de nieuwe stichting zal overdragen zal deze stichting haar werk op 't gebied van de kern- physica niet staken, doch haar activi teiten zullen meer gericht blijven op het wetenschappelijk gebied. In het R.C.N. zal het zwaartepunt zich meer verplaatsen naar het economisch ter rein. De toezeggingen van het bedrijfs leven belopen vriiwel het totaal ver eiste bedrag van 7 7 millioen voor de investering. Daarnaast zijn toezeg gingen gedaan voor bedragen in de exploitatiekosten. Verder is ingesteld een interdepar tementale commissie voor atoom energie, die tot taak heeft de rege ring te adviseren betreffende de ont wikkeling van de vreedzame toepas sing van de atoomenergie. OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE NIJMGEN. In een perceel grond op de zgn. Grutberg, gelegen tussen de Broer straat en de Nieuwstraat te Nijme gen, is een sarcophaag uit de vierde eeuw opgegraven. Vermoedelijk is hierin een kind begraven. De sarco phaag is 1.10 meter lang en zestig centimeter breed. Het grafje lag in de zgn. heilige linie. Waarschijnlijk is deze vondst een bewijs dat er in de vierde eeuw in het Merovingische tijdperk, in Nijmegen reeds Chris tendom was. De sarcophaag werd ge vonden 1.50 meter onder de begane grond. Volgens deskundigen moeten een meter lager nog meer sarcopha- gen zijn. Hiernaar wordt nog ge zocht. In de onmiddellijke omgeving van de sarcophaag werden scherven gevonden van romeinse en ook van middeleeuwse oorsprong. VLEESETEND Een boer in de Italiaanse plaats Picciorana, is tot de ontdekking gekomen, dat 'een van zijn kal veren van het vegetarische dieet is afgeweken. Hij had reeds enige tijd met lede ogen gezien, dat zijn kippen op onverklaarbare wijze ver dwenen. Toen hij zich des nachts opstelde om de dief, mens of dier, te snappen, zag hij op zeker ogenblik tot zijn grote verbazing, dat één van zijn kal veren rustig een kip apvrat als of het een bosje mals hooi gold. Het kalf bleek bij een nader onderzoek volkomen normaal. Het staat thans onder strenge .bewaking. DROEVIG EINDE VAN VACANTIEREIS. Op de grote verkeersweg van Tho- len naar Oud-Vossemeer is gister avond de veerman van Oud-Vosse meer A. Pols levensgevaarlijk ge wond en zijn vrouw gedood. De heer Pols was per auto op weg naar huis. Hij had juist een driedaagse vacantie- reis gemaakt naar Duitsland. In volle vaart is hij op een zware boom van 80 cm. middellijn gereden, waarbij de wagen werd vernield. De heer Pols kreeg het stuur door de borst gedrukt, zijn vrouw was zo zwaar gewond dat zij kort daarna overleed. Men vreest ook voor het leven van de veerman. Het gaat om Uw land. Uw stad, Uw straat, Uw huls, Uw gezin Klaarheid gezocht over millioenen-erfenis Geruime tijd geleden is opgericht een ,3ond van vermeende erfgena men van Pieter Teyler van der Hulst en Catharina Olthoff", die de rech ten betwist van de leden der Teylers Stichting te Haarlem. Het bestuur van deze bond heeft het bestuur der stichting ingelicht over de oprich ting, waarop een onderhoud volgde, tussen mr J. van der Hoeven, rechts geleerde van Teylers Stichting, en de heren Tijhuis, Hovenier en Drink- waard, bestuursleden der „P.T.H.". Besproken werd waarop de Tey lers Stichting berust en of het mo gelijk is dat er een eind gemaakt wordt aan alle elkaar tegenspreken de verhalen omtrent deze nalaten schap. De Bond bestudeert nu een suggestie van_mr. v. d. Hoeven, die het volgende inhoudt: Een of enkele rechtsgeleerden zullen door de „P.T. H." worden aangezocht om het doel der vereniging te behartigen en mr Van der Hoeven zal het bestuur van de Teylers Stichting voorstellen om met de door „P.T.H." aangestelde rechtsgéleerden in overleg te treden om gezamenlijk te komen tot een te rugbrengen van de zaak tot z'n „nor male en ware proporties". OUDE VROUW GEDOOD DOOR GAS VERSTIKKING De Haagse politie vond gistermid dag door omwonenden gewaar schuwd in een huis aan de Prinses Mariestarat de 78-jarige mevrouw M. G. de G.K. dood op bed. Zij was door gasverstikking om het leven ge komen. De slang tussen het muur- kraantje en het gascomfoor was po reus, waardoor het gas de kamer kon binnenstromen. U vraagtwij antwoorden WEET U HET OOK NIET Vraag A. D.: De onderste bladeren van mijn geraniums worden geel en vallen af. Wat te doen? Antwoord: Een geranium is een kamerplant, maar vraagt veel frisse lucht en hoewel de plant prijs stelt op een licht en zonnig plekje, ver draagt zij toch geen al te warme plaats in de zon achter de ruiten. De plant vraagt vrij veel water in de zomer, maar wil niet besproeid wor den. Zij zal dan gaan rotten, terwijl de .bloemen zullen gaan smetten. Als zij tijdens de bloei 1 x per week kunstmest krijgt en tevens veel frisse lucht, zal ze weinig last hebben van gele bladeren. Vraag Abonné: Kunt u mij een goed recept verstrekken voor het maken van bessensap van zwart bessen? Antwoord: Bessensap verkrijgt men door de bessen zachtjes te ver warmen met zoveel water dat ze on derstaan. Na een half uurtje de mas sa overdoen op een vergiet, met een doek bekleed, en laten uitdruipen zonder sterk te persen. Ook kunt u de bessen in een bekleed vergiet doen en met een deksel of doek afdekken. In een pan met kokend water zet u een kom om het sap op te vangen De vergiet met cje bessen op de rand van de pan steunen en de bessen zo een uurtje stomen. Voor het winnen van een fles sap heeft men nodig, als er niet geperst wordt, 1% kg. vruch ten. Vraag mevr. H.: Hoe kan ik het gemakkelijkste koffievlekken uit een cocosmat verwijderen? Antwoord: U kunt deze vlekken het beste verwijderen met een sop van synthetisch wasmiddel. Zit ër melk bij, dan na deze behandeling de overgebleven vetvlekken bedekken met pijpaarde. Gedurende een paar uur laten zitten. Daarna afborstelen. Qettèae i& in feesttaoi vaat de confeventie Vraag A. J. A. de W.: Kunnen slecht betalende klanten aangemaand worden door de recherche? Antwoord: Als er oplichting in het spel is, zal de politie wel tussenbeide willen komen, maar als het gaat om invordering van schulden, moet u zijn bij een kantongerechtsdeurwaar der. De kosten zijn in normale ge vallen niet erg hoog. Niet afleveren als er niet betaald wordt, is veel be ter, dus „boter bij de vis". Vraag G. H. O.: Kunt u mij precies vertellen op welke data de beide Paasdagen zijn gevallen in het jaar 1937? Antwoord: In dat jaar vielen de op 28 en 29 Maart. Een beeld uit het „Internationale" Genève. waar de conferentie van de Grote Vier worut gJioudcn: een bonte rij vlaggen van de verschillende Zwitserse Kantons siert een der bruggen in de stad, die op het ogen blik in het middelpunt van de wereldbelangstelling staat. Vraag J. D. S.: Hoe moet ik vlek ken van vruchtensappen verwijde ren? Antwoord: Indien de stof wasbaar is, kunt u sop van huishoudzeep of synthetisch wasmiddel gebruiken. Ongekleurde weefsels zonodig nable- ken. Vlekken in moeilijk wasbare weefsels behandelen met alcohol of eau de cologne. Vraag H. J. K.: Ik ben chauffeur op een vrachtauto en ben in het bezit van rijbewijzen B. C, E. Daar ik bus chauffeur wil worden, moet ik ook het rijbewijs D hebben. Moet ik hier voor een examen afleggen? Antwoord: Dat ligt er aan, wanneer de rijbewijzen B, C, E zijn afgege ven. Toont u deze even op de provin ciale griffie en daar zal men u zeg gen, of u een D-bewijs zonder exa men kunt verkrijgen.. Vraag B. N.: Aan ons huis wordt niets gedaan. Het lijkt wel een krot woning. Wat kunnen wij doen? Antwoord: U kunt u met uw klach ten wenden tot de kantonrechter. Dit kunt u doen op een ongezegeld ver zoekschrift, af te geven op de griffie. In dit verzoekschrift moet u opgeven de volledige namen en adressen van u en uw huiseigenaar, verder uw klachten. Tenslotte vraagt u een dag te willen bepalen, waarop uw zaak kan worden behandeld. Hieraan zijn enige kosten verbonden. U kunt u ook wenden tot de dienst van Bouw en Woningtoezicht uwer gemeente. Vraag A. E. v. d. L.: Ik ben in het bezit van een ficus, z.g. rubberplant. Steeds is de plant mooi geweest, maar sinds enige tijd laat zij de bladeren hangen en wordt enigszins geel. Antwoord: Deze plant vraagt een zonnige standplaats, maar dan veel water. Eenmaal per 14 dagen kunst mest. Is de aarde nog wel goed? Vraagt u anders aan een bloemist om goede, voedzame aarde, zodat u de plant verpotten kunt. Vraag A: Hoe komt men aan het woord „sjoemelen" bij het bridge spel? Antwoord: Het woord „sjoemelen", dat gebruikt wordt om een andere manier van kaarten delen aan te ge ven, is afkomstig uit het Duits en naar Nederland gebracht door Duitse emigranteno.a. de gevluchte Duitse Joden) voor 1939. Het Duitse woord „schummeln" betekent bedriegen. In feite bedriegt (jiddisch: besjoemelt) men het spel, daar niet op de juiste wijze volgens de spelregels te ge ven, maar de kaarten groepsgewijze en evt, kleur bij kleur te delen. Vraag Abonné: Is citroenzeep slecht voor een droge huid? Antwoord: Wat in „citroenzeep" zit, is fabrieksgeheim. Waarschijnlijk een essence, die er de geur van ci troen aan verleent. Veel kwaad zal dat wel niet kunnen doen. In het al gemeen echter is het aan te bevelen een droge huid niet dikwijls met zeep te wassen (zeker niet dagelijks, misschien 1 a 2 maal per week) en als men zeep gebruikt, daarvoor een product te nemen, dat veel vet be vat, dat is dus de z.g. overvette zeep, die bij de apotheker te verkrijgen is. Vraag P. te V.: Welke spijzen en dranken bevorderen de ontwikkeling van maagzuur en welke bestrijden dit zuur? Antwoord: Er treedt verhoogde af scheiding van maagsap op na het nuttigen van alle „lekkere" dingen en van al die voedings- en genotmid delen, die van huis uit eetlustopwek- kertd worden genoemd. Het minste maagsap wordt er afgescheiden, wan neer er niet wordt gegeten. Het zuur kan gebonden worden door melk en pap, evenals door bicarbonas natri- Vraag D. E.: Onze lelietjes van dalen hebben wel bladeren maar geen bloemen; wat kan ik hiertegen doen? Antwoord: Waarschijnlijk deugt de grond niet. De beste grond is een mengsel van mos, bladaarde, gewone tuingrond en wat scherp zand. Vraag J. S. te R.: inzake het recht van een weduwe, de derde vrouw van een inmiddels overleden man. Antwoord: Zij heeft in de nalaten schap recht op het kleinste kindsge deelte. Vraag Abonné te L.: Als bij over lijden een huis in de nalatenschap valt en er onder de aangetrouwde kinderen één is die tot verkoop wil overgaan, moeten de andere kinde ren daarmede dan genoegen nemen? Antwoord: Aangetrouwde kinde ren zijn geen erfgenamen. Alleen als één van de erfgenamen tot verkoop wil overgaan, moet daaraan worden voldaan. Vraag Th. Z. te H. inzake levering van een Blaupunkttoestel. Antwoord: De aanleg is nooit in de prijs inbegrepen, zodat u moeilijk een actie kunt instellen. Overigens wordt deze service gewoonlijk wel ver leend. Het adres van de importeur kennen wij niet. Vraag C. de V. te W. inizake invoer rechten op een Duits horloge. Antwoord: Dat is zó zonder meer niet te zeggen. Vraag G. S. te V. inzake Handels avondschool. Antwoord: Wend u tot de heer J. Meys, Rijnzichtweg 24, Oegstgeest. Vraag. Abonné: Heeft een baas recht om 1 uur loon af te houden voor doktersbezoek. Antwoord: Uw vraag is erg alge meen. Wij kunnen daarop niet an ders dan ook in het algemeen ant woorden: dat hangt af van uw ar beidsvoorwaarden. Vraag J. v. d. B. te N.: Mijn zuster is werkster in 2 gezinnen. Bij de één is ze 3 dagen en bij de andere me vrouw is ze 2 dagen. Als zij ziek wordt krijgt zij dan ziekengeld? Antwoord: Een werkster, die drie dagen in de week bij één werkgever in dienst is, is daar verplicht verze kerd. En blijkens uw schrijven wordt inderdaad premie voor haar betaald. Uw zuster krijgt dus eventueel ziek- tegeld. LEIDERDORP Scholieren-uitstapje. De leerlin gen der hoogste klassen van de Lei- derdorpse scholen en van de R.K. school aan de H. Rijndijk hebben gis teren hun uitstapje gehad, dat jaar lijks aan de kinderen van die klassen te beurt valt. Met drie autobussen vertrokken zij om half negen in de richting Schiphol, dat als eerste be- zoekpunt op het programma stond. De rondleiding viel zeer in de smaak, ondanks dat de regen als spelbreker optrad. Daarna volgde een bezoek aan Artis in Amsterdam. Dit blijft al tijd een der grote attracties. Nadat hier een geruime tijd was vertoefd en ook de meegebrachte boterhammen waren verdwenen, werd gestart voor een mooie tour door het Gooi naar Oud-Valkeveen aan het IJselmeer. Dit eldorado voor de jeugd genoot de volle waardering en té vroeg naar de zin van velen klonk het sein voor het vertrek. VOORSCHOTEN KWESTIE VAN WACHTEN. Bij B. en W. van Voorschoten is een adres binnengekomen van A. P. van Haasteren en 42 anderen, d.d. 21 Juni 1955, houdende het verzoek maatregelen te treffen tegen verdere vervuiling van de Korte Vliet door rioollozing. B. en W. stellen de raad voor een brief aan betrokkenen te doen uit gaan, waarbij wordt medegedeeld, dat de raad reeds in z n vergadering van 9 Februari 1952 een bedrag van 17.000.beschikbaar stelde ten be hoeve van de voorbereidende werk zaamheden verbonden aan de bouw van een installatie voor gedeeltelijke zuivering van rioolwater, waarna aan een Ingenieursbureau opdracht werd verleend een plan te ontwerpen; dat dit plan in 1954 geheel bestekklaar gereed kwam, waarna de raad in zijn vergadering van 8 October 1954 het voor de uitvoering van dit plan be nodigde kapitaal van 460.000be schikbaar stelde; dat de wettelijke vereiste goedkeuring van Gedepu teerde Staten ten aanzien van deze uitgaaf tot heden echter niog niet werd verkregen, zodat met de bouw der installatie derhalve nog geen aanvang kon worden gemaakt; dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om de verkrijging van deze goedkeu ring zoveel mogelijk te bespoedigen, waarna onmiddellijk met het werk zal worden begonnen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2