Loonhoogte besproken in Stichting v+ cL Arbeid Met waste aexfiaat aan Jiaikfieüeen DE STENEN SPREKEN Sttiftawiag. P U ROL VROUWEN (zonder VREES ZATERDAG 16 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 In de Stichting van de Arbeid zijn Vrijdagmorgen besprekingen ge voerd over de wijze waarop ook de werknemers in de naaste toekomst moeten delen in de nog steeds stij gende welvaart. Uit verklaringen, die de laatste dagen door de confessio nele vakcentralen zijn afgelegd, is duidelijk geworden dat men het over dit probleem in de vakbewe ging als geheel niet eens is. Het N.V.V. voelt het meest voor voortzetting van de geleide loonpo litiek en koerst de laatste tijd dui delijk in de richting van een nieuwe algemene loonronde. Van de zijde der confessionele vakcentralen be staat hiertegen ernstig bezwaar. Men vreest van een algemene loon ronde een nieuwe prijsstijgende wer king. In deze kringen wenst men het streven van minister Zijlstra om de prijsverstarring te doorbreken in geen geval te doorkruisen. De confessionele vakbeweging voelt meer voor een soepeler loon- beleid via het bedrijfstakgewijze overleg. Zouden uit dit overleg loonsverhogingen resulteren dan be hoeft hiervan naar de mening van de confessionele centralen veel minder een prijsstijgende werking te worden gevreesd dan van algemene loonron- den. Volgens onze inlichtingen is men in de Stichting van de Arbeid Vrij dagmorgen nog niet tot een eenslui dend standpunt kunnen komen. In HOFFEESTEN TE DORDRECHT. Prof. dr L. J. M. Beel, de minister van binnenlandse zaken heeft Vrij dagavond in de Grote Kerk de Hof feesten van Dordrecht geopend. Dit deed prof. Beel in een plechtige bij eenkomst, waarin hij de gedachten van de vele officiële gasten bepaalde bij de opwindende gebeurtenissen van 1572, toen Dordrecht het moe dige initiatief nam tot het bijeen roepen van de Staten van Holland, welk feit de opstand tegen de tyran- nie van Alva inluidde. In het slot van zijn rede wees prof. Beel op de reële zin van deze eerste vrije statenvergadering, welke ieder jaar in Dordrecht met grote luister gedurende een feestweek wordt her dacht. Het was de gedurfde keuze d'er Staten in het conflict. Daarmee werd onbewust de eerste stap gezet, die uiteindelijk zou leiden tot een vrij en onafhankelijk Nederlands volksbestaan. Op hetzelfde moment werd het beginsel geponeerd van een verdraagzaamheid, al bleef verwe zenlijking uit en zou 't zelfs eeuwen vergen vooraleer zij vorm en inhoud kreeg. de socialistische pers werd gisteren gesuggereerd dat de Stichting van de Arbeid van plan zou zijn een ad vies uit te lokken van de Sociaal Economische Rad over de vraag of het nationale inkomen voldoende ruimte laat voor nieuwe loonsver hogingen. Een dergelijk verzoek is echter volgens het standpunt der confessionele vakcentralen beslist overbodig. En de Stichting van de Arbeid heeft besloten vooralsnog dit verzoek aan de S.E.R. niet te doen. De Stichting van de Arbeid geeft er de voorkeur aan over dit pro bleem eerst nog eens contact op te nemen met enkele ministers, die bij het loon- en prijsbeleid ten nauwste betrokken zijn t.w. de minister Zijl stra, Suurhoff en Mansholt, met wie ook herhaaldelijk besprekingen zijn gevoerd over de melkprijsvei'hoging van vier cent in het begin van dit jaar. Men mag aannemen dat de Stich ting van de Arbeid dit contact op het hoogste niveau zo mogelijk op zeer korte termijn wil doen plaats vin den. Voorstel grondwetswijziging: Uitzending van dienstplichtigen naar de West De regering heeft nog twee wets ontwerpen tot wijziging van de grondwet Ingediend bij de Tweede Kamer. Het eerste betreft het doen vervallen van de bepaling dat dienst plichtigen van de land- en lucht macht niet zonder uitdrukelijke machtiging van de wetgever naar de Overzeese Rijksdelen kunnen wor den uitgezonden, indien zij daarme de niet instemmen. Deze bepaling is door de feiten achterhaald, nu Nederland in de N. A.V.O. samenwerkt. De bepaling past ook niet in de huidige construc tie van het Koninkrijk, waarin niet alleen de zeemacht, doch ook land en luchtmacht een taak hebben voor 't gehele Koninkrijk, dus met inbe grip van de Overzeese Rijksdelen, en waarin afzonderlijke krijgsmach ten voor de Overzeese Rijksdelen zijn vervallen. De regering stelt nu voor de arti kelen 198 en 199 te doen vervallen. UITGESLAPEN Een ingezetene van Dordrecht bezocht Donderdagavond de bios coop en kon na de eerste hon derd meters van de film zijn ogen niet meer open houden. Aangezien hij geen wekker bij zich had en hij op een afgelegen plekje zat, werd hij niet wakker toen de laatste kus in de film ge geven v/as en de zaal leegstroom de. Het personeel van de bisocoop ontdekte hem niet en zo gingen, terwijl de slaper in zijn stoel bleef zitten, de deuren op slot. Om half één werd de man wak ker en tot zijn ontsteltenis ont dekte hij dat hij opgesloten was. Door middel van braak bevrijdde hij zich zelf en ging naar het politiebureau om daar uit te leg gen wat er gebeurd was. WAAGHALS IN DE ZWAANHALS. Een Rotterdamse waaghals uit de Zwaanhalsstraat wilde gisteravond zijn sigarenaansteker uit een grote fles bezine vullen en meende, dat hij dit het beste in de buurt van een brandende gasvlam kon doen. Even later was de Rotterdamse brandweer met groot materieel on derweg, omdat zij gewaarschuwd was voor een uitslaande brand, voor afgegaan door een explosie. De brand was spoedig geblust; de schade bedraagt enkele duizenden guldens; niemand werd gewond en de waaghalzerige Zwaanhalsbewo- ner kon zijn sigarenaansteker buiten verder vullen. GROEI NIJMEEGSE UNIVERSITEIr Blijkens een statistiek van de ge meente Nijmegen is het aantal stu denten aan de Rooms Katholieke Universiteit sinds 1949 toegenomen van 942 tot 1479, waaronder 298 meisjes studenten. Onder de Nijmeegse studenten is 2 pet. niet-katholiek. Van de Rooms Katholieke studen ten van Nederland studeert 18.5 pet. in Nijmegen. H. M. DF KONINGIN BIJ „HERODES" H. M. de Koningin heeft gisteren, onopgemerkt door het publiek, de voorstelling van „Herodes", gegeven door de toneelgroep Theater in de Stadsschouwburg te Amsterdam, bij gewoond. De heer Bendien was in de hal ter begroeting aanwezig toen de Koningin met klein gevolg arriveerde. Ook het vertrek der hoge gaste langs de uitgang Marnixstraat werd dooi de aanwezigen nauwelijks opgemerkt. MET PLAATJES VAN JOOP KOEVOETS En ditmaal een brug, die u onge twijfeld al dikwijls gepasseerd bent. De moeilijkheid is, dat de gezichts hoek een weinig verplaatst is. Op deze wijze is de opgave toch nog moeilijker dan men zou verwachten. De vorige week De poort was van de nieuwbouw (die intussen ook al weer tientallen jaren oud is) van het Lakenhal. Door de twee poorten heen zag u de tuin De Lakenhal werd op deze plaats van een ongewone kant bekeken. Daarom was waarschijnlijk het aantal goede oplossingen geringer dan gewoonlijk. Zo lag ik op mijn bed te beven, Ik vreesde werk'lijk voor mijn leven, Maar kon ik dit nu zo maar laten? Stil blijven liggen, zou niet baten. 'k Begon opeens heel hard te gillen, Waarop 'k het tentzeil op zag tillen En ik vader zachtjes hoorde vragen; „Zijn 't de muskieten, die jou plagen?' „Nee", zei ik, „Het waren ogen, Die zich naar mij bewogen, 'k Geloof heus, dat het leeuwen zijn, Die leven toch in de woestijn?" Mijn vader greep snel zijn geweer, Weer ging het tentdoek heen en weer, 'k Hoorde een schot en vloog er uit, Aan Vaders voeten lag de buit. Ambtelijk antwoord. Plantkun dige: „Kunt u mij ook zeggen, of deze struik tot de familie van de Ea- plionaceae behoort?" Opzichter: „Nee mijnheer, die struik behoort helemaal niet aan een familie; ze is eigendom van de ge meente!" Eerste ruzie. Zij (huilend): „En de pastoor heeft nog gezegd: de lief de bedekt alles, de liefde gelooft al les en de liefde hoopt alles. Hij: „Natuurlijk, maar de pastoor heeft bij mijn weten niet gezegd: De liefde eet alles!" Weinig hoopvol. Millionnairs- dochter: „Oh Karei, wees toch niet zo bang voor dat bezoek aan papa. Hij heeft gisteren nog gezegd, dat hij je bewondert". Kantoorbediende: „En wat bewon dert hij dan in mij?" Millionnairsdochter: „Je brutali teit". Duidelijk. Hij: „Zou je vader er bezwaar tegen hebben, dat ik met je trouw?" Zij: „Als hij er zo over denkt als ik ja!" Vlug. Rechter: „Hoe oud bent U?" Juffrouw: „Ik tel 28 lentes". Rechter: „Telt U dan vlug door, want we hebben hier weinig tijd". Filosoof. Jantje liep met zijn va der langs een café en bleef verwon derd staan, om het gebrul daar bin nen beter te kunnen volgen. „Wat doen ze daar, vader", vroeg Jantje. „Och, kom maar rnee, jongen" antwoordde vader, ,,'t is niets ge daan. Of ze laten er een lang leven, of ze slaan er een dood". Huidgenezing Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poedei (Advertentie) Aardrijkskundige. „Hoe ver is 't nog naar Zwammerdijke?", vroeg het oude heertje aan een schooljon gen. „Als U rechtdoor loopt", antwoord de 't ventje, „is 't nog ruim 40.000 km. Maar als U zich omdraait is het hooguit een kwartiertje". Tacticus. Huisvrouw: „Waarom bedelt U? U bent toch krachtig ge noeg om te werken?" Bedelaar: „Waarom staat u in de keuken? U bent toch mooi genoeg om filmster te worden?" (Die man is er rijk mëe geworden). In de vacantie- Gids: „Deze vaas is vijftien eeuwen oud. Men zou er graag twintigduizend gulden voor neertellen". Dame; „Lieve deugd, wat moet dat ding nieuw niet gekost hebben?" Kunstzinnig. Vader: „Die kleine Greetje, in het rijksmuseum heeft een schilderij haar tot tranen bewogen!" Onderwijzeres: „Is ze zo kunstzin nig?" Vader: „Nee, maar ze zat er juist onder, toen de lijst er af viel". Juriste. Rechter (tot zijn doch ter): „Ik heb je toch verboden, An nie, om die man nog ooit te ontmoe ten!" Annie: „Ja pa, maar ik ben in ho ger beroep gegaan. En ma vond het goed". Zij: „Wat ben je stil vanavond! Scheelt er iets aan? door NELLY GRAF 40) En toen keerde Thurman de Crosse het hoofd om en keek hij Grant aan. Haat scheen in het vliegtuig op te laaien. Er lag moordlust in die on verzoenlijke blik. Misschien is het goed dat ik de tweede piloot waarschuw, dacht Ne- rine, terwijl zij zenuwachtig beefde. Grant boog zich voorover. Met een metaalachtige klank in zijn stem voegde hij de ander toe: „Ik zal me even de moeite ge troosten dat pakje op je knie te on derzoeken". „Sinds wanneer is het gewoonte ge worden voor een luchtreiziger de be zittingen van een ander te onder zoeken?" „Dat is geen gewoonte", Grant's stem was strak. „Maar je weet wat ik bedoel. Toevallig ben ik de rechts kundige van de Van Hutten Vlieg tuigindustrie. Ik geloof, dat dit pakje haar toebehoort. Als dat niet het ge val is zal ik mijn verontschuldigin gen aanbieden. Geef het hier". „Wat jij Thurman sprong overeind. Nerine stond eveneens op. „Mr. de Crosse! Grant", want hij was ook opgestaan —u „gaat u alstublieft zitten". Zij ging naar hen toe, terwijl haar hart van vrees snel begon te kloppen. Zij wenste de tweede piloot te waarschuwen, maar haar telefoon be vond zich achterin het vliegtuig en de twee mannen waren dicht vooraan. „Gaat u alstublieft zitten". „Het spijt me, Nerine", Grant beet de woorden af, „ik moet zien wat er in dat pakje zit". Hij ging in de gang tussen de zit plaatsen staan, greep het pakje en begon er aan te trekken en te duwen. „Naar de hel met jou!", schreeuw de Thurman. Het gejodel van de cowboy hield plotseling op. „Zeg jongens, jullie hebt toch ze ker geen zin om te gaan vechten, hè?" Niemand schonk nu nog aandacht aan hem. „Dat pakje is vannacht bij van Hut ten gestolen. Het lag op zijn bureau. Stella nam het mee. De detectives hebben Chuck opgesloten maar Alice Herstrom heeft met een camera en een dictafoon enig detectivewerk ver richt. Er is alleen nog maar de be kentenis nodig, Thurman. Geef me nu de tekening va de Zeemeeuw". Terwijl hij het pakje naar achte ren slingerde haalde Thurman een ploertendoder uit zijn zak. Hij gaf Nerine zulk een stevige duw, dat zij tegen de grond viel. Grant ont week de vuist van Thurman toen deze naar hem sloeg, bukte zich en plaatste een zware slag op zijn kin. De dames begonnen te huilen. Bert Richmond, de zakenman trachtte zich een weg te banen naar de mannen, die nu verwoed aan het vechten wa ren. Op bezorgde toon zei de cowboy: „Een vliegtuig is niet de geschikste plaats om te vechten jongens". Nerine slaagde erin haar telefoon toestel te bereiken en waarschuwde de tweede piloot, Harry Blitz. De da mes drongen achter in het vliegtuig tesamen. De tweede piloot kwam de cabine binnen gesneld. „Gaat alstublieft allemaal zitten. De piloot heeft al een keer of tien de machine in haar horizontale stand terug moeten brengen. De staart van het vliegtuig wordt te zwaar belast". Dan snelde hij naar de vechtende mannen. Thurman de Crosse zag hem aan komen, rukte zich van Grant los en terwijl hij met zijn ploertendoder zwaaide gaf hij Blitz een verschrik kelijke slag tegen het hoofd. De tweede piloot kreunde toen hij in elkaar zakte en stil bleef liggen. De dames huilden of gilden. Grant Warton had zich van het pakje mees ter gemaakt en verbrak het touwtje maar Thurman viel op hem aan als een woedende panter. Hij sloeg in alle richtingen. Bert Richemond was erin geslaagd de zitplaats van de cowboy te berei ken. „We moften tussen beide komen. maak een eind aan dat gevecht". „Ik doe niets liever", zei de cow boy en hij knielde op zijn stoel. Zijn armen zwaaiden het koord. Hij mat de afstand met zijn ogen, maakte een lus en slingerde die toen fluitend door de lucht over hoofd en schouders van de vechtende mannen. Nerine, die had gezien wat de cow boy van plan was, snelde toe en hielp hem trekken. Het vliegtuig zou een afschuwelijke schok krijgen, maar Ferd zat aan het stuurrad. Hij zou de stabilisator onmiddellijk in wer king brengen. De armen werden geboeid, Thur man en Grant werden nu veilig ge bonden. Terwijl Thurman verschrikkelijk vloekte hielp Bert Richmond Nerine de bewusteloze tweede piloot op een achterover geslagen stoel te leggen. Zij deed het weinige dat zij voor hem kon doen, ging dan naar de telefoon en zei Ferd draadloos een boodschap te verzenden om een ambulancewa gen en een andere tweede piloot op de eerstkomende landingsplaats. „Kom hier en vertel me alles", zei Ferd nieuwsgierig. „Ik betwijfel het of ik mijn passa giers wel alleen kan latën voor wij te Sacramento zijn geland", antwoordde zij. „Alles is nu in orde". Toen zij naar Grant en Thurman terugkeerde zei Grant: „Bindt deze kerel stevig, maar laat mij los. Hij behoort tot een spionnen- bende en maakte zich uit de voeten met een waardevolle tekening van een bombardementvliegtuig van de regering. Ik moest dat pakje hebben. Telefoneer Ferd, Nerine. Hij zal dit bevestigen". Toen zij hem onmiddellijk opbelde antwoordde Ferd: „Ja, dat is juist. Laat hem dadelijk vrij". Terwijl de cowboy Grant bevrijdde bond hij Thurman nog wat steviger. Het pakje lag gescheurd en bescha digd op de vloer. Grant raapte het op. Nerine zag, dat zijn ogen zich ver grootten en hoorde hem scherp zeg gen: „Goede genade!" Haar blik volgde de zijne naar het bruine pakpapier, waaruit het grijn zende gelaat van de losbandige Dee- dums te voorschijn kwam. „Wel, het is Deedums!", riep zij op niet gelovende toon uit. „Wiehijgde Grant. Dan draai de hij zich wild om naar de Crosse, terwijl hij het pakje omhoog hield. „Waarom heb je me niet gezegd, dat je de tekening niet had?" Hij zette het pakje in de stoel voor hem neer alsof het vergif was. Thurman was gewoonweg verplet terd. Hij kronkelde zich in allerlei bochten om dan stil te blijven liggen; zijn ogen waren strak op het pakje gericht. Dan kwam er een uitdruk king van zulk een duivelse haat op zijn gelaat dat Nerine, die geprobeerd had hem een gemakkelijker houding te geven, vlug achteruit trad. Thur man scheen half krankzinnig te wor den. Zijn blik verstarde. Vlokken schuim verschenen in de hoeken van zijn mond. misschien had een van de slagen van Grant zijn hersens ge schokt. Hij begon te mompelen: (Wordt vorvoW»

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7