Tsjechisch-Britse mevrouw Sispera arriveerde op doorreis te Schiphol A.N.W.B. verzoekt minister wijziging van verkeersreglement Auto reed van pont af te water, de inzittenden redden zichzelf ZATERDAG 16 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Uitbundige stemming' Gisteravond geraakte Schiphol in opwinding, toen de 32-jarige mevr. Phyllis Sispera uit het vliegtuig stapte, dat haar op doorreis van Tsjecho-Slowakije naar Londen op Schiphol had gebracht. Mevrouw Sispera huwde in 1946 als Brits meisje een Tsjechisch pi loot en vertrok met hen naar zijn vaderland, waar de piloot enkele j maanden geleden in moeilijkheden j kwam en veroordeeld werd tot dwangarbeid in de uraniummijnen. Mevrouw Sispera deed toen moei te om voor zichzelf en haar 3 kin deren een uitreis-visum naar Enge land te krijgen, hetgeen aanvankelijk door de Tsjechische autoriteiten ge weigerd werd. Men heeft mevrouw Sispera toen de vrijlating van haar man beloofd, wanneer zij in Tsjeóho-Slowakije wilde blijven, doch zij weigerde. Omdat deze zaak door de Britse regering vrij hoog werd opgenomen en de internationale verhoudingen momenteel een bijzondere spanning minder goed verdragen, verleenden de Tsjechische autoriteiten tenslotte toch de gevraagde uitreisvisa en gis termorgen kon mevrouw Sispera met een K.L.M.-vliegtuig de reis naar de vrije wereld ondernemen. Tot zover klinkt alles, als de vele verhalen, die ons van achter het IJzeren Gordijn bereiken. Dat de zaak echter nog andere facetten heeft, bleek toen gisteravond om 9 uur het vliegtuig uit Berlijn aan kwam, waarin zich een kennis van mevrouw Sispera bevond, die te ge lijk met haar echtgenoot gevangen had gezeten en het IJzeren Gordijn had weten te ontvluchten. Het weerzien tussen hem en me vrouw Sispera was hartelijker, dan men dat tussen vrienden gewoonlijk pleegt waar te nemen en onmiddel lijk vroegen enkele Britse journa listen, die in grote getalen op Schip hol aanwezig waren, of mevrouw Sispera wellicht met de pas aange komene wilde gaan trouwen. Mevrouw Sispera weigerde lachend antwoord te geven en gedroeg zich ook verder vrij uitgelaten, iets, dat wel een weinig vreemd aandoet, als men bedenkt, dat haar echtgenoot nog dwang-arbeid verricht in ura niummijnen. Ondertussen beleefde de wereld pers een grote dag en dat men in En geland dit „buitenkansje" in de „komkommertijd" wilde uitbuiten, bleek, toen mevrouw Sispera in het vliegtuig stapte, dat haar naar Lon den zou brengen: alle plaatsen in dat vliegtuig waren gereserveerd door journalisten van Britse kran ten, die kennelijk de illusie hadden onderweg nog een spannend verhaal voor hun Zondagseditie machtig te worden. De Nederlandse Verkeerswetge- ving, daterende van 1 Januari 1951 en van een aantal wijzigingen voor zien in 1953, blijft, naar de mening van de ANWB, ondanks haar gede tailleerd karakter, bij voortduring vraagpunten opleveren in die geval len, waarin de formulering van de wetgever plaats biedt voor verschil lende interpretaties. Op zichzelf behoeft dit, aldus de ANWB, geen verwondering te wek ken, daar bij de noodzakelijkheid om zovele verschillende verkeersprinci- pes en verkeerssituaties tot in de fi nesses vast te leggen, altijd de mo gelijkheid blijft bestaan, dat de rech ter aan de gekozen formuleringen in haar onderling verband een andere betekenis toekent, dan de wetgever heeft kunnen voorzien. Niettemin is hierdoor een aantal situaties ontstaan, dat naar de AN WtB meent, voor de verkeerspraktijk ten enenmale ongewenst moet wor den geacht. De ANWB heeft thans in vier, ge durende de laatste tijd, door de Ho ge Raad gewezen arresten aanleiding gevonden, de minister van verkeer en waterstaat te verzoeken een aan tal wijzigingen in het wegenverkeers reglement aan te brengen, daar deze beslissingen, naar de mening van de bond, afwijken van of in strijd ge acht moeten worden met de norma le en door de wetgever beoogde ver keer sgewoonten. Ten dele be treffen het hier zaken, waarin de ANWB tot in ho<pgste instantie de verdediging op zich had genomen, met het oog op het algemene ver- keersbelang. Voorrang voor achteruitrijder? Zo heeft de bond er de aandacht van de minister op gevestigd, dat de recente arresten van de Hoge Raad, waarin is vastgesteld, dat ook aan achteruitrijdend verkeer, dat van rechts komt. voorrang moet worden verleend, stellig afwijken van de be doeling van de wetgever en tot con sequenties moeten leiden, die strij dig moeten worden geacht met de principes van de verkeersveiligheid. De ANWB meent, dat het desbe treffende voorrangsartikel zodanig zal moeten worden gewijzigd, dat hierover geen twijfel meer kan ont staan. Hinderen bij wegrijden. Het tweede arrest, dat de ANWB onder de aandacht van de minister heeft gebracht, behandelt de princi piële vraag of het bepaalde in art. 30 in het wegenverkeersreglement (dat zegt, dat bestuurders van voertuigen slechts op zodanige wijze mogen wegrijden, dat het verkeer hiervan geen hinder ondervindt) ook omvat het wegrijden, nadat men als ver keersdeelnemer tengevolge van een bepaalde verkeerssituatie zijn wagen even tot stilstand heeft moeten bren gen, dus wanneer er geen sprake is van wegrijden na parkeren. De Hoge Raad was in zijn beslissing van oor deel, dat deze vraag bevestigend dient te worden beantwoord. De ANWB is van mening, dat de betreffende bepaling niet van toe passing dient te zijn op degene, die als verkeersdeelnemer naar aanlei ding van de zich voordoende ver keersomstandigheden even heeft ge stopt. Deze verkeert immers in een veel kwestbaarder positie dan dege ne, die van niet-verlceersdeelnemer tot verkeersdeelnemer wordt en heeft ook niet diens mogelijkheden om ervoor te zorgen, dat hij het ove rige verkeer niet hindert bij het weer in beweging zetten van zijn voertuig. De bond heeft de minister verzocht bij de eerstvolgende wijziging van het wegenverkeersreglement art. 30, lid 1 zodanig te veranderen, dat dit voor wat betreft het wegrijden alleen toepasselijk is op degenen, die van een geparkeerde toestand uit weg rijdt. Parkeren tegenover T-kruising. Tengevolge van een arrest van de Hoge Raad is het verboden te par keren aan de lange zijde van een zgn T-kruising, binnen een straal van 10 meter van het punt, waar de rijbaan- kanten of hun verlengden elkaar op een straathoek snijden. De Hoge Raad heeft daarmede gekozen voor de zgn cirkeltheorie. De ANWB is, met de langere rechterlijke instanties, die in deze kwestie in tegenovergestelde zin hadden beslist, van mening, dat de toepassing hiervan practisch onuit voerbaar is. Er kan onmogelijk van de weggebruiker worden verlangd, dat hij een cirkelvlag in feite zelfs twee, in dit verband met beide straathoeken gaat uitzetten met een straat van 10 meter. Tenslotte wordt door deze uitleg het in vele steden reeds bestaande tekort aan parkeerruimte nog ver groot. De ANWB heeft de minister ver zocht, art. 32, lid 1 sub K dusdanig te wijzigen, dat het parkeren op een T-kruising tegenover de zijstraat niet onder het hierin vastgelegde verbod valt. Voorsorteren op circulatie- pleinen? Tenslotte heeft de ANWB de aan dacht van de minister gevraagd voor de noodzaak om ten behoeve van de verkeersafwikkeling op circulatie- pleinen een aparte bepaling in het wegenverkeersreglement op te ne men, die de gedragingen van de weg gebruiker op een dergelijk plein re- De foto toont mevrouw Sispera bij het verlaten van het vliegtuig. Ach ter haar is een van haar kinderen te zien en op de voorgrond loopt een van haar zoons met een groot pak. geit en hem voorschrijft links te houden teneinde vóór te sorteren. In zijn arrest van 16 Maart 1954 heeft de Hoge Raad in tegenovergestelde zin beslist dat het cirkelvormig ver keersplein één weg is, waarop slechts wegen van rechts uitkomen en geen wegen van links, zo dat bestuurders van motorrijtuigen, die het plein volgen, niet van richting veranderen en derhalve niet links mogen hou den om, overeenkomstig art 28 van het wegenverkeersreglement, vóór te sorteren. De ANWB is van mening, dat juist de gehele opzet van het circulatie plein er op gericht is het verkeer zich te doen afwikkelen op de ma nier, zoals thans door de Hoge Raad is veroordeeld. Immers, circulatie pleinen worden in het algemeen daar aangelegd, waar een bijzonder gecompliceerd en druk verkeer- moet worden opgevangen en snel ge reguleerd. Dit vergt uiteraard niet alleen een bijzondere technische vormgeving, maar ook een speciale wijze van rij den, gericht op een snelle afwerking en aangepast aan die bijzondere vormgeving. Met het oog op het dynamische karakter van het verkeer en de nood zaak de verkeerswetgeving op logi sche wijze daaraan aangepast te hou den, heeft de ANWB de minister met aandrang verzocht deze voorgestelde aanvullingen reeds bij de eerstvol gende wijziging van het wegenver keersreglement daarin op te nemen. Bromfiets ontplofte Bestuuder licht gewond Gistermiddag omstreeks half vijf is in de Bleekerstraat te Zaandam een bromfiets ontploft, die door de heer J. Hovestad uit Amsterdam- Noord werd bereden. De bestuurder, wiens jas vermoedelijk door het heet- lopen van de motor in brand was geraakt, had zijn voertuig neerge gooid en zich in het gras langs de weg gerold om de vlammen te do ven; enige seconden later ontplofte de bromfiets met twee harde knallen en in korte tijd was de fiets een ruïne. Ongeveer tien ruiten in de on middellijke nabijheid sprongen en enige brokken ijzer sloegen ruim 40 meter weg. De bestuurder werd niet ernstig gewond. Dodelijke botsing. Gisteravondom half tien heeft op de rijksweg van Rotterdam naar Dor drecht ter hoogte van Ridderkerk een bromfietsrijder door botsing het leven verloren. De 26-jarige B. Koogje uit Schiedam reed met zijn patroon achterop, toen er een auto i uit de richting Dordt naderde. De duo-rijder zag de botsing aankomen en liet zich op de weg vallen, waar door hij zich waarschijnlijk het le ven redde. De berijder van de brom fiets sloeg met zijn hoofd tegen een boom en moet op slag dood geweest zijn. De bestuurder van de auto als mede een inzittende, kregen verwon dingen door glasscherven en moesten naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Derde bromongeluk. Gistermiddag tegen zes uur is een 60-jarige dame uit 's-Gravenhage door een aanrijding met een voet ganger van haar bromfiets gevallen en later overleden. De dame reed op de Westduinweg toen een 17-jarige voetganger over stak met de reeds gemelde botsing tot gevolg. Het slachtoffer is na aan komst in het ziekenhuis „Bronovo" aan onbekend letsel overleden. SER-rapport over de loonvorming opkomst Reeds geruime tijd is een commis sie uit de Sociaal Economische Raad onder leiding van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman bezig een rapport op te stellen over de toekomstige loon vorming. Men zal zich herinneren dat verleden jaar de Stichting van de Arbeid hierover een advies heeft opgesteld. Dit advies is nog steeds bij de SER in studie. Het heeft, naar wij vernemen, er veel van weg, dat de Sociaal Economische Raad thans spoedig met deze studie gereed zal komen. Het is niet uitgesloten dat dit SER-rapport, dat bestemd is voor de minister van Sociale Zaken, in de Septemlbervergadering van de SER zal worden vastgesteld. Zoals de laatse tijd uit allerlei be richten reed is duidelijk geworden, zijn in de SER ernstige bezwaren gerezen tegen het advies van de Stichting (waarin o.a sprake was van een te stichten loonraad binnen het kader van de SER). Men mag on der deze omstandigheden verwach ten dat in het komende SER-rap port over de loonpolitiek op langer termijn geen overeenkomstig stand punt zal zijn verwerkt, doch dat in tegendeel de meningen ver uit el kaar zullen lopen. 100 Jaren geleden stichtte Dord recht het Drentse Veendorp en dit eeuwenoude initiatief is door Veen- dorp gewaardeerd met een geweldi ge Drentse kei, die gisteren per vrachtwagen in de oude handelsstad aankwam, waar in het plantsoen een cement-bordesje zal worden aange legd, omdat anders het geschenk in de grond verzinkt. Kalmte bewaard De chauffeur van een Amsterdam se bestelauto, die gistermiddag met de pont het Noordzeekanaal over stak om in Velzen zijn pakjes te be zorgen, wilde vlak voor de stijger zijn auto al vast starten. Maar daar hij vergeten was, dat zijn wagen in de eerste versnelling stond, kwam de wagen meteen tot leven, vernielde de afsluitboom en reed tot ontzet ting van alle opvarenden het ka naal in. De chauffeur en zijn assistent wis ten onder water echter him kalmte te bewaren. Zij wachtten kalm, tot de auto volgelopen zou zijn met wa ter. Daarna konden zij vrij gemak kelijk de portieren van de wagen openen en even later kwamen zij tot opluchting van allen weer boven. Een felle brand heeft gistermid dag de boerderij van de heer H. v. d. Pol aan de rijksweg Arnhem-Nij- megen in as gelegd. De brand, waar van de oorzaak nog onbekend is, be gon in de landbouwschuur en sloeg weldra over naar de boerderij. De brandweer uit Eist kon door krachtig ingrijpen het woonhuis sparen, maar vele tonnen vers hooi, schuren en landbouwmachines vielen het vuur ten prooi. De schade, die niet verze kerd is, bedraagt vele duizenden gul dens. water. Mannen op de kant en van de pont, die onmiddellijk in het wa ter gesprongen waren om reddings pogingen te ondernemen, behoefden niet meer te doen, dan hen op de wal te trekken en een klein uurtje later bracht een takelwagen ook het bestelautootje op het drogen. De pont kon gedurende al die echter de stijger niet bereiken, omdat daar de auto voor lag en de stagna tie, die bij Velzen toch al schrikba rende omvang kan aannemen, groei de aan tot een historisch record. AANRIJDING TE VOORBURG Te Voorburg heeft zich gistermid dag een aanrijding voorgedaan, waar bij een 68-jarige Voorburger levens gevaarlijk werd gewond. Bij dit on geluk was een vrachtauto betrokken, waarvan de bestuurder waarschijn lijk niets van de aanrijding heeft be merkt. Naar aanleiding van dit ongeluk verzoekt de commissaris van politie te Voorburg de bestuurder van de vermoedelijk lege vrachtauto met aanhangwagen en met rode cabine, die gistermiddag omstreeks kwart over twaalf op de Prinses Marianne- laan te Voorburg reed in de richting Voorburg-centrum, zich te melden aan het politiebureau of telefonisch kennis te geven aan de verkeers politie, tel 778550, toestel 5. Gemeenteraad Zoeterwoude Een zeer belangrijk besluit Als een verlengstuk van de belang rijke vergadering van de vorige week kwam de raad van Zoeterwoude gis teravond weer bijeen, om het besluit te nemen tot het doortrekken van de riolering vanaf de Schenkelweg tot de korte Miening en het rioleren van de Loethe, alsmede tot het maken van een zuiveringsinstallatie. De raadsleden Van der Geest en Tijssen hadden bericht van verhin dering gegeven. De gemeente-archi tect was ter toelichting aanwezig. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: Nu binnenkort hèt leggen van een nieuwe riolering in de Zwetkade en de Schenkelweg in uitvoering zal ko men is het noodzakelijk deze riolering door te trekken naar de Korte Mie ning, waardoor met een noodbema- ling de lozing kan plaats hebben. Hiervoor is nodig, dat een stam- riool wordt gelegd tussen het Pa rochiehuis aan de Schenkelweg en dewoning Schenkelweg 10, eigenaar C. W. van Leeuwen. Aan beide eigenaren is gevraagd of zij bereid zijn een strook grond aan de gemeente te verkopen. De onderhandelingen zijn nog gaande, doch het R. K. kerkbestuur heeft reeds toestemming gegeven tot het leggen van het riool door haar grond, terwijl de heer v. Leeuwen om na dere toelichting heeft gevraagd; in middels heeft deze eigenaar verklaard de grond wel te willen verkopen. Ook de overige eigenaren van gronden tussen de Schenkelweg en de Korte Miening t.w. de heren C. J. v. Klink en Jac. Overdevest, is verzocht deze percelen te verkopen. De heer C. J. v. Klink heeft mede gedeeld, dat hij voorlopig nog niet tot verkoop wenst over te gaan, ter wijl de heer Overdevest wel bereid is tot verkoop, doch over de prijs is nog geen overeenstemming bereikt. Beide heren hebben echter toestem ming gegeven de riolering door hun grond te leggen onder voorwaarde, dat alle schade door de gemeente zal worden vergoed. Het college is van mening, dat in verband met het goed functionneren van de riolering ZwetkadeSchen kelweg noodzakelijk is, het stam- riool het eerst te leggen en stelt voor hiertoe te besluiten en het Rijks In stituut voor Zuivering van Afvalwa ter (R.I.Z.A.) te raadplegen over de noodbemaling bij de Korte Miening. Wat betreft de gronden tussen Schenkelweg en Korte Miening die de gemeente t.z.t. toch in eigendom moet hebben, stellen B. en W. voor deze gronden door een deskundige te laten taxeren. Ook in de Loethe zal een riolering moeten worden gelegd. Lozing op de Korte Miening is niet mogelijk, om dat deze riolering een verlengstuk wordt vanaf de Schenkelweg en dus niet gelegd kan worden met afschot naar de Korte Miening. Hier komt dus tevens naar voren het maken van een zuiveringsinstal latie. In verband hiermede stellen B. en W. voor opdracht te geven aan het R.I.Z.A. tot het maken van een plan van riolering met zuiveringsinstalla tie en het hiervoor benodigde cre- diet te verlenen. De riolering ko mende vanaf de Schenkelweg wordt dan later op die van de Loethe aan gesloten. De voorzitter deelt mede, dat de raadsleden mevr. Neuwahl en Van der Ploeg verzocht hebben een si tuatie-tekening te ontvangen. Aan dit verzoek kan nu niet worden vol daan, maar de grote kaarten en te keningen die ter tafel worden ge bracht, zullen aan het gemis tege moet komen. Omtrent de aankoop van de grond wijst de voorzitter op het uitbrei dingsplan waarin deze gronden zijn opgenomen; er kan dus onteigend worden, doch eerst zal op basis van onderhandeling getracht worden tot overeenstemming te komen. Voor de goedkeuring van het besluit zal het ook nodig zijn deskundige-rapporten over te leggen. Vragen. De heer Van der Ploeg informeert naar de aankoop van de grond naast de bakkerij van de heer De Jong; de toegangsweg van Schenkelweg naar Zwetkade, waarop de voorzitter me dedeelt, dat ook hiertoe onderhande lingen gaande zijn. De heer Van der Ploeg vraagt naar de glqbale kosten voor de noodbe maling en naar de nodige goedkeu ring tot lozing in de Korte Miening. H. M. DE KONINGIN OP 22 JULI NAAR VEERE? Er bestaat een goede kans, dat H. M. de Koningin op Vrijdag 22 Juli een onofficieel bezoek zal brengen aan Veere ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat het vier eeuwen geleden is dat stad en heer lijkheid Veere tot markizaat werd verheven. Nadere bijzonderheden kunnen op dit moment nog niet wor den verstrekt, aldus heeft het pro vinciaal bestuur van Zeeland mee gedeeld. Dr Paul Julien, de bekende Ne derlandse schrijver, die zijn expedi ties naarf Afrika op aantrekkelijke wijze te boek gesteld heeft, is voor de 19de maal naar Afrika vertrokken voor een studiereis naar het grensge bied van Kenya en Ethiopië. Hoeveel tijd zal er mee gemoeid zijn? 1 De voorzitter antwoord, dat de globale kosten nog niet geraamd zijn. Het bestek, bestaande uit riolering en straataarnleg van Schenkelweg tot korte Miening, is door B. en W. ge splitst. Voorlopig zal eerst de riolering ge legd worden; hiertoe is, afgezien van de koop van de grond, toestemming verleend. De plannen worden nu, deels toe gelicht door de gemeente-architect, van alle kanten besproken. De tijdsduur noodzaakt enerzijds tot het maken van een noodbemaling met nood-zuiveringsinstallatie, doch anderzijds zou het geheel uitvoeren van de plannen voordeliger zijn. Het Hoogheemraadschap van Rijn land vraagt bij de overlegging van de plannen een rapport van het R.I.Z.A. De gemeente-architect heeft wel vertrouwen, dat de noodlozing en noodinstallatie, een fabriek-matige levering reeds meermalen met goed- keuring toegepast, wel toegestaan zal worden als voorlopige oplossing. De nieuwe rioleringen van Schen kelweg en Zwetkade voorlopig in de polder te laten lozen acht de gemeen, te-architect niet mogelijk. Niet te verwezenlijken. De heer Onderwater oppert het plan het stamriool te leggen en voor lopig totdat de hoofdinstallatie gereed is, met een spuiduiker vanaf de Kor te Miening met een verval van 1.50 m. hoog de riolering door te persen naar de Zwetpolder, bijge staan en een waterinlating op de sloot bij de Zwetkade en en ander met vergoeding voor meerder uitma len van water. De gemeente-architect acht de doorspuiting niet mogelijk; het water zal wel doorgaan, doch de faecaliën zullen onderlangs in het riool terug stromen en verstoppingen veroorza ken. De gemeente-architect geeft de toe lichting op een eerste plan n.l. een noodlozing op de sloot naast de Her vormde kerk het z.g. kerk-water te maken. Dit was technisch ook niet mogelijk. De projectie van de noodbemaling op de Korte Miening is van het bu reau van gemeentewerken geheel ge reed om na goedkeuring uitgevoerd te worden. De heer L. v. Leeuwen wil liever eerst de grond kopen om geen kos ten te maken voor schadeloosstelling bij het leggen van de riolering. De voorzitter wijst er op, dat in geval de onderhandelingen niet sla gen, een onteigening minstens een half jaar duurt. Hier kan de toestand van Zwetkade en Schenkelweg niet op wachten. Als uit de verdere beschouwingen blijkt, dat de defintieve zuiverings installatie binnen 2 jaar niet tot stand zal komen, slaakt de heer Van der Ploeg de verzuchting, dat het toch wel heel erg is dat deze zaak zo lang heeft gelopen. De voorzitter wijst op de misluk king van het eerste rioleringsplan. Het gedeelte wat in 1947 is uitgevoerd moet nu geheel vernieuwd worden. Voor de verdere uitvoering waren er toen geen gelden. Nieuwe verbindingen. Bij de verdere bespreking over het beschikbaar zijn van bouwgrond in de Loethe deelt de gemeente-archi tect mede, dat de Provinciale Water staat in het geval de Bakkerbrug laag mag worden en de nieuwe brug vanaf de Schenkelweg een z.g. koker- brug zal worden, ook de in 1949 ge bouwde Asschuurbrug zal verlaagd worden. Als deze opritten lager wor den zullen twee straten vanuit de Loethe op de Dokter Kortmannstraat uit kunnen komen. Als scheepvaart- belang zullen dan alleen maar gelden het varen van een mestschuit vanaf het Watertje naar Stompwijklh De gemeente-architect dringt aan op gelijktijdige uitvoering van riole ring en straat naar de Korte Miening, dus tot spoedige aankoop van grond, waarop de voorzitter zegt, dat hier omtrent een meningsverschil is tus sen het College en de heer Van der Broek. B. en W. willen alvast maar de riolering tot stand brengen. Totdat deze werken tot uitvoering komen is het seizoen van tuinen en landbouw voorbij en zijn de kosten van de schade niet zo hoog. De raad gaat in geheime zitting en na heropening wordt besloten tot: le. het leggen van een stamriool met noodlozing en nood-zuiveringsinstal latie, waartoe de plannen van het Bureau aan de R.I.Z.A. ter advies aan Rijnland zullen worden overgelegd; 2e. tot het geven van een opdracht aan een Ingenieurs-bureau tot het maken van een rioleringsplan voor de Loethe met zuiveringsinstallatie in overleg met het R.I.Z.A.; 3e. tot het samenstellen van een taxatie-rap port voor de aankoop van de gronden liggende tussen de Schenkelweg en de Korte Miening. Hoewel geen rondvraag wordt ge houden wil de heer Van Leeuwen verzoeken een hoeveelheid Maaszand beschikbaar te stellen voor de zwem plaats welke op eigen initiatief van de onderwijzers is gemaakt nabij de boerderij van L. v. d. Ham in de Geer. Herhaaldelijk verwonden de schoolkinderen zich aan scherpe voor werpen, wat voorkomen kan worden door de oever met zand te bedekken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6