achtste Laura-rit ten einde Nog nimmer werd zij door zulk fraai weer begunstigd Nat. athletiekkampioenschappen voor militairen in de Leidse Hout E.TX-rapport van Oegstgeest over de volkshuisvesting ZATERDAG 16 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 De achtste Rijwlelvierda-agse, de Laura-rit is ten einde, maar de herinnering aan deze prachtige vier fiets dagen zal by de deelnemers onvergetelijk blijven en in de geschiedenis van de Laura met gouden letters worden opgetekend. Het was alle maal even voortreffelijk. Weer, stemming, parcours, organisatie, controle, verzor ging, service en wat dies meer zij, verdienen slechts één predicaat: uitmuntend! Met waardering hoorden we vooral noemen de routes. Alles by elkaar 453 km., niet te lang, niet te kort, met schilderachtig cachet, historische waarden, prachtig land- schaps- en stedenschoon, veel ontspanning en jool, zyn slechts enkele van de zeer vele kenmerken, welke deze dagen tot ieders genoegen stempelen. De laatste van de vier dagen was on-1 tegenzeggelijk de mooiste, wellicht niet helemaal voor wat het parcours betreft, dat de derde dag, de tocht door onver getelijke Gooi, het paradijs van de hoofdstad Amsterdam, het mooiste was, maar wel voor wat het weer betreft. Een zonovergoten dag, waarop het een lust was te peddelen. Mej. de Graaf van de Oranje ploeg, die gisteren tegen een boom opbotste, in de contreien van Wilnis, waardoor haar rij wiel een behoorlijke kreuk opliep was vandaag op het traject naar Delft nog onfortuinlijker. Wellicht een beetje on voorzichtig greep ze naar een komkom mer van een groenteman, verloor daarbij het evenwicht en een paal op haar weg, die niet opzij ging, deed de rest. Nu was het gedaan met haar vehikeldachten haar metgezellen, maar „Dubbel Safe", de servicedienst van de heer Dusoswa, knapte het geval in een kwartier op en voort ging het weer, een lesje en twee wielen rijker, maar wat guldens Dit jaar had de Laura geen tent op het ijsclubterrein. Er werd gestart en ge finisht in het ij sclubgebouw. Dat gaat best. want dan zijn toch nooit alle deel nemers tegelijk bij elkaar. Bovendien werkte het mooie weer erg mee, .dat ve len de zaal spoedig verlieten. Hoe de rij ders zelf denken over het gemis van de tent, konden wij niet juist peilen. De me ningen liepen sterk uiteen. Het geeft in elk geval voor het bestuur een rijke besparing aan uitgaven. Maar nu werkte ook alles mee om zich dit te kunnen veroorloven en men werd hierbij ook bij de sluiting van de Laura, waarbij wél alle deelnemers bijeen waren, -niet ge handicapt door slecht weer, zodat men dit rustig in de openlucht kon doen. Wat echter als het anders was geweest? De vraag rijst nu wel of het risico niet te groot is tegenover de bedoeling, die hier bij bij het bestuur had voorgelegen om de Laura-deelnemers en de burgerij nader tot elkaar te brengen....? Geen gele trui De gele trui kende men dit jaar niet in de Laura. Het vorig jaar was het opa Berkouwer ook dit jaar van de partij die de trui had verdiend en met veel trots ermee in de Laura peddelde. Daar entegen had men dit jaar een Miss Laura in de stoet. Mej. Mien van Vliet uit Alphen was deze eer te beurt gevallen, wel verdiend, om haar zonnig humeur en grote sportiviteit. Zetelend op een „troon" boven op een geluidswagen werd ze in triomf op de laatste dag binnen ge voerd. HET VERLOOP VAN DE VIERDE DAG Na een goede en flinke nachtrust, ge volgd op een zeer gezellige avond Don derdag in Avifauna, werd Vrijdagmor gen vol goede moed gestart voor de laat ste en kleinste tour, 100 km., naar Rot terdam. De tocht ging nu over de Rijn dijk in de richting Hazerswoude. Na een mooie, rustige tocht door het vlakke land, waar de dauwdruppels glinsteren in het schijnsel van de hoger stijgende zon, als paarlen in een vitrine, bereikte men Zoetermeer. Hier moest men zich onderwerpen aan de eerste controle. Gezellige muziek was weer metgezel van de rijders, evenals de on misbare bondgenoot van vacantie-trips, de alles verkwikkende zon. Opgemon terd en in prima stemming verliet men de stempelpost. De Driemanspolder ~bood opnieuw een fraaie rit met mooie verge zichten. Even voorbij Delfgouw maakte een oud Alphenaar, Aart van Triest, die thans door Prov. Waterstaat op de Oost- poortbrug is geplaatst, zijn opwachting. Hij wilde nog weer eens enkele oude be kenden zien en spreken, waartoe hij keus genoeg had. Omstreeks 9.50 werd bij het kantoor van de VVV te Delft gestempeld. Iets meer dan een derde van de tocht was afgelegd. Hier namen velen zich de tijd om het oude stadje te bekijken. Als de stoet zich dan weer voortbe weegt naar Kethel verzorgde de geluids wagen verzoeknummers. Dubbel Safe verrichtte behalve reparatie aan dubbel gevouwen en genekte rijwielen, ook or donansendiensten tussen de verschillen de ploegen, in de vrije tijd. In Kethel werd weer gerust, gegeten en gedronken in een melksalon. De po- litie-groepen hadden ook nu weer hun eigen melksalon bij zich en hadden er geen behoefte aan om bij de doodgewo ne burgers te gaan zitten. De tocht werd voortgezet in toenemen de bij moedigheid en in versneld tempo naarmate de eindoverwinning nader kwam. Verre van ons om te beweren, Nu nog een kort statistiekje ter illustratie van het verloop van de jaarlijkse deelnamen. In 1948, het eerste jaar van de Laura, had men 350 deelnemers aan de Laura; in 1949 najn dit toe tot 491, in 1950 waren er 57. in 1951 was de afstand van de Laura in twee groepen ver deeld, een lange, de A-afstand waar voor 255 rijders hadden ingeschre ven en een korte, de B-afstand, waarvoor 204 liefhebbers bleken te zijn, in totaal dus 459 Laurianen in 1951. Het jaar daarop ondervond men een stijging tot 509. In 1953 was het nog iets meer: 517. In 1954 daalde het aantal tot 431, tot het in 1955 nog eens een dikke honderd deelnemers minder waren. Wij zul len ons nu niet verdiepen in de oor zaak van de teruggang. Zijn vier dagen tocht nog te lang? Vergt dit teveel van het vacantiè-budget van de liefhebbers? Zijn de dagelijkse af standen voor de massa toch te lang? Het is allemaal moeilijk na te gaan. Wij hoorden wel de opmerking, zo is het mooi genoeg, u moet het be slist niet langer maken. Maar wij hoorden ook het verlangen uiten tot vergroten van de afstanden. Het is maar de vraag wat denken ervan degenen die zich niet uitspreken en zonder meer het niet aandurven deel te nemen of zich na een of twee keer te hebben deelgenomen distanciëren van de Laura. Men zou eens de proef op de som kunnen nemen en een volgend jaar probe ren met kortere afstanden. De vier dagen is het bestuur wellicht aan zijn naar L(eiden) A(msterdam) U(trecht) R(otterdam) A(lphen) verplicht vast te houden, maar het zou per dag wat minder kunnen? Telken jare beloven de deelne mers het volgend jaar beslist weer terug te zullen komen en in koor verzekert men het bestuur anderen te zullen animeren en mee te bren gen. Hierom is te meer de terug gang niet erg duidelijk te verklaren. dat men uitgeput en te moe naar het einde van de Laura verlangde. Integen deel! Maar aan alles, ook aan de goede dingen moet eens een einde komen, ge lijk alles zijn grenzen heeft. Prettige dingen, vreugde volle momenten, laten nu eenmaal naar zich verlangen Via Bijdorp werd weldra Schiedam bereikt, waar de burgerij wel even wat lelijk deed bij het zien van zoveel melk flessen in de stoet.... Over de Rotterdamse dijk werd Neder lands eerste havenstad Rotterdam be reikt. Een levendige drukte van allerlei soort deed de dankbaarheid voor de heerlijke vacantie, die de Laurianen ge noten, extra stijgen. Door Rotterdam ging het langs het Groothandelsgebouw, en emplacementen, via Goudse Singel naar de Pijpenstad Gouda. Langs „Pias- zicht" (62 km.) bereikte men Capelle aan de IJssel waar weer gepauzeerd wérd, gegeten, ijsjes verorberd en spelletjes gedaan. Nadat het doek achter deze be drijven was neergelaten, werd weer „ouderwets" gefietst en zo bereikte men weldra Nieuwerkerk aan de IJssel, waar in speeltuin „Vooruit" nog net op tijd ge stempeld kon worden. Inmiddels was het erg loom weer ge worden, waarbij de zon wel eens on barmhartig werd. De rit langs de IJssel- dijken met aan weerszijden rivier- en poldergezichten, naar Moordrecht maak te het verdragen van de warmte iets lichter. In Moordrecht troffen in de Lau ra meerijdende Provinciale ambtenaren het bijzonder goed, toen ze de Koningin Julianasluis in werking zagen. Feestciyke intocht Opgeruimd bereikte men Bodegraven. Hier werd de laatste stempel van deze Laura-tocht verleend in 't Beursgebouw en trof men voorbereiding voor de fees telijke intocht te Alphen. Via de Lage Zijde over de Damse Rijnbrug en over de Gouwsluisse Hefbrug, een aantal dorpsstraten en langs het raadhuis be woog zich de lange, feestelijk uitgedoste en met bloemen rijk „beladen" stoet als een ononderbroken gordfel door een haag van juichende ingezetenen, die het er wel voor over hadden bijna driekwartier te wachten om hun Laurianen, hun gasten de traditionele blijde thuiskomst op de laatste dag niet te ontnemen. Op het IJsclubterrein, in de vrije na tuur en brandende zon, waar de stoere Laurianen, voor het laatst van dit sei zoen weer eens gezellig op Laurakarta's Een groepje van deelneemsters en deelnemers uit de Laura-rit, in de bloe metjes op de laatste dag. grondgebied, in het gras zaten neerge hurkt, sprak de heer C. P. Mulder, twee de voorzitter, een officieel slotwoord. Het was een jaarlijks terugkerende plichtpleging. De groepen eerder in onze verslagen genoemd kregen de groepsspeldjes mee naar huis en weder om werden de beste voornemens ge maakt voor het volgend jaar, toen de heer Mulder verklaarde, dat besloten was de Laura voort te zetten. De enorme voorbereidingen en de grote kosten eisen een grotere deelname, voegde de heer Mulder er aan toe. De heer A. Lansink, propagandist voor de Laura te Arnhem, vervulde dit keer de taak, die andere jaren aan Notaris De Heer uit Rotterdam steeds was toebe deeld en sprak een dankwoord namens de deelnemers. Het gonsde over het ter rein van instemming der deelnemers, toen spr. verklaarde, dat ondanks het geringer aantal deelnemers deze Laura nog voortreffelijker is geweest! Tot besluit van de achtste Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura-rit verzorg de de Haagse drumband van de Natio nale Reserve, in tegenwoordigheid van majoor v. d. Lee van het Gewest Zuid- Holland en o.l.v. sergeant D. de Vries uit Scheveningen, een rondgang door de ge meente en een taptoe voor het raadhuis. „TOUR DE VALKENBURG 1955'% Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. wordt vanaf het marinevliegkamp Val kenburg een wielerwedstrijd verreden voor het aldaar gelegen personeel: de Tour van Valkenburg 1955. Deze wed strijd wordt verreden op normale fiet sen. Racefietsen mogen niet aan de start verschijnen. Ziehier de voornaamste be palingen van deze wielerronde, waar voor Katwijk nogal veel belangstelling heeft. Van de zijde van de winkeliers werd namelijk verzocht zoveel mogelijk te doen om de aldaar verblijvende bad gasten te vermaken. De ronde lijkt veel op de Tour de France: er is een gele trui en er zijn diverse klassementen. Evenzo is er een „suikerprijs". De ronde is verdeeld in drie étappes: de eerste etappe is veertig kilometer lang en loopt door Wassenaar, de duinen en Katwijk; dan over de Boulevard via Valkenburg weer terug naar het vliegkamp. De tweede etappe is een tijdrit, die 25 kilometer lang is en de derde etappe is gelijk aan de eer ste. Maandagmiddag om vijf uur zal deze tour beginnen. Maandagavond en Woensdagavond zal de muziekkapel van de M.L.V. tussen vijf en zes uur op de Boulevard in Katwijk de doortocht van de renners opluisteren met marsmuziek Behalve snelheid komt ook hel element humor in deze tour voor: vele renners zullen Maandag gecostumeerd aan de start verschijnen. Swift-Combinatie. De uitslag van de 50 km-rit voor de avondcompetitie is als volgt: A-klasse: 1. C. Plasmeijer 1.20.30. B-klasse: 1. H. v. Gent 1.20.332; 2. J. de Vroomen; 3. C. v. Amsterdam. C-klasse: 1. C. Vertegaal 1.29; 2. P. Turk; 3. A. Hillebrand. D-ldasse 2B km.: 1. J. Faas 55.19; 2. J Herreur; 3. L. Schagen. Op de baan an de Kromme Zandweg te Rotterdam wordt Zondag een twee- uurs koppelwedstrijd gereden. De vol gende Leidse koppels nemen hieraan deel: W. VreeswijkD. Wallet, A. van HouwelingenC. Plasmeijer, terwijl A. v. Wetten met de Hagenaar P. Kooyman een koppel vormt. Lenig en Snel. Uitslag selectiewed strijd voor de KNWU 300 m sprint kampioenschap. Aijklasse: 1. J. Riethoven, 2. A. Pran gers, 3. P. Janssen. B-klasse: :1.W de Meij, 2. J. van Loon, 3. J. de Hoed, 4. P. Otto. C-klasse: 1. W. Turenhout, 2. Fl. Jans sen. Junioren: 1. R. Riethoven, 2. H. v. d. Weijden. Algeheel kampioen van de sprint J. Riehoven. Zondag 17 Juli peletonrit, start 9 uur. De uitslag van de clubontmoeting tus sen W.W.V. „Arie van Vliet" en T. en W.V. „Lenig en Snel' is geworden: 1. N. Koch (A.v.Vl); 2. H. Lammers (A. v. VI.); 3. M. Terhorst (A.v.Vl.); 4, G. de Lange (A.v.Vl.)5. M. v. Engelen (A.v.Vl.)6. P. Jansen (L.enS.)7. S. Gommans (L.enS.)8. J. Riethoven (L. enS.); 9. J. de Hoed (L.enS.); 10. W. Sluié (A.v.Vl.). Uitslag van de sprint van de KNWU, 300 m: 1. J. Riethoven, 2. A. Prangers, 3. W. de Meij, 4. J. v. Loon. Gisteren zijn op het sportterrein in de Leidse Hout onder wel zeer gunstige weersgesteldheid de nationale militaire athletiekkampioenschappen gehouden, welke 3 records opleverden. Sgt. G. H Damman van de Kon. Lucht macht wist zijn record op de 5000 meter van 15 min. 31 te brengen op 15 min. 12, Sgt. B. Demmink van de Kon. Lucht macht verbeterde zijn record kogelstoten en bracht het van 14,09 m. op 14,46 m. Sold. M. Bos, eveneens van de Kon. Luchtmacht verbeterde het record ver springen met een sprong van 7,05 m. Het oude record stond op naam van J. Parlevliet ipet 6,86 m. De uitslagen waren als volgt: 100 m hardlopen: 1. Ie lt. Smeets, KLu 10,9 sec.; 2. Kornet Van Raamsdonk, KL 11,3-sec.; 3. 2e lt Kramer, KL 11,4 sec. 400 meter horden: 1. Sgt. Pootjes, KL 57,2 sec.; 2. Sld Smits, KL 1.00,2 min.; 3. Kpl Van Leeuwen, KL 1.00.4 min. 110 m. horden: 1. Mar. 3 Kamerbeek, KM 15.4 sec.; 2. Sld Smit, KL 16,1 sec.; 3. Sld Teeuwsen, KL 16,2 sec. 500 meter: 1. Sgt. Moerman, KL 51,0 sec.; 2. Sld Karenbeld, KL, 52,0 sec.; 3. Sld De Vries, KL 5.6 sec. 1500 meter: 1. Sgt. Jonkers, KLu, 4.05.2 min.2. marech. Schoone, KL 4.14.2; 3. Sgt Roffel, KL 4.16.0. 5000 m.: 1. Sgt. Damman, KLu, 15.12,0 nieuw mil. record; 2. Sld Keesom, KLu 15.12.2; 3. Wmr. Kuenen, KL 15.40.0. Kogelstoten: 1. Sgt. Demmink, KLu, 14,46 meter, nieuw mil. record; 2. 2e lt Meyer, KL 13.86 m.; 3. marn. Rebel, KM 13.59 m. Discuswerpen: 1. marn. Rebel, KM 44,391/$ m.; 2. Sgt. Pietersen, KM 40,52^ m.; 3. SM Preusser, KLu, 36,11 m. In „De Leidse Hout" werden gisteren de nationale militaire athletiekkam pioenschappen gehouden. Hieraan na men teams deel afgevaardigd door de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht. Voor de eerste maal werd ook deelgenomen door dames van de Marva, de Milva en de Luva. Op de foto: Finish 100 meter heren. Ie werd de le Lt. G. Smeets. Speerwerpen: 1. marn 3 Kamerbeek, KM 59,82 m.: 2. Sld Dorenbos, KL 53,28 m.; 3. Sld Fouwler, KL 52.56 m. Verspringen: 1. Sld Bos, KLu 7.05 m., nieuw mil. record; 2. Sgt. Moerman, KL 6.99 m.; 3. Vd. Griek, KL 6.93 m. Hinkstapsprong: 1. Wmr De Jong. KL 14.07 m.; 2. Wmr. Beelt, KL 13.97 m.; 3. Sgt. Engelkens, KL 12,30 m. Hoogspringen: 1. Vdg Jaspers, KL 1.72" m.; 2. Lt Dijksterhuis, KL 1.72 m.; 3. Sgt Steemers, KL 1.72 m. 200 m. hardlopen: 1. Sld Bos KLu 22.3 sec.; 2. Sld Spoelman, KL 23,2 sec.; 3. Sgt Hoedelmans, KL 23,5 sec. 800 meter hardlopen: 1. SM Blanken- stein, KL 2.01,5 min. 2. Sld Klunder, KL 2.01.8 min.; 3. Sld I Van Maurik KL 2.04.1 min. Polstokhoogspringen: 1. Lt. Koet KL 3.30 m.; 2. Kpl Berbee, KLu 3.20 m; 3. Sld v. d. Eykel, KLu 3.10 m. Estafette 4 x 100 meter dames: 1. Luva 5.5 sec.; 2. Marva 56.6 sec.; 3. Milva 62.9. Estafette 4 x 100 meter heren: 1. Kon. Landmacht 44.4 sec.; 2. Kon. Luchtmacht 44.5 sec.; 3. Kon. Marine 45.8 sec. 100 meter dames: 1. Kpl Luva Karelse 13.4 sec.; 2. Sgt. Luva De Vries 13,9 sec.; 3. Krp. Luva Baars, 14.0 sec. Verspringen dames: 1. Krp. Luva Ka relse 4.77 m.; 2. Sgt Luva De Vries, 4.63 m.; 3. Krp. Luva Baars 4.5314 m- KAV DE BATAVEN Aan de baan wedstrijden, welke mor gen door de Leidse Athletiek Commissie op de Sintelbaan worden georganiseerd, nemen deel de volgende athletes: R. en T. de Winter, C. Devilee, J. Guldemond en R. Hensing. Ook zal een aantal heren hthleten aan de start verschijnen. De wedstrijden beginnen om 1 uur. Men zor- ge tijdig op de baan aanwezig te zijn. In het Bislet stadion te Oslo heeft de Fin Pentti Karvonen de 3000 meter steeple gelopen in 8 min. 45.4 sec., een nieuw wereld- en Europees record. Het officiële record staat sinds 28 Aug. Dat er veel belangstelling in mid denstandskringen te Oegstgeest be staat voor het E.TJ.-rapport moge blijken uit het feit, dat naar aanlei ding van enige uittreksels uit 't rap port in ons blad op vergaderingen van winkeliers en middenstanders werden besproken. We zullen het nu hebben over de Volkshuisvesting. Een geschiedkundige bron uit 1840 vermeldt van onze gemeente dat toen nog over een aanmerkelijk groter grondgebied beschikte een totaal van 353 huizen waarin 359 huisgezinnen woonden tezamen 1430 omvattend. Aan de hand van de bodemkaart is het niet moeilijk zich in te denken waar deze eerste huizen hebben ge staan (o.a. oude Dorp). De twee hooggelegen langgerekte stramdwal- len die in Oegstgeest samenkomen, leenden zich van nature tot bebou wing zonder kostbare hulpmiddelen. Dat dit niet op grote schaal is schied, moet worden toegeschreven aan het gróot-grondbezit in deze om geving, dat de agrarische bestemming bepaalde van deze grond. CANDIDATENTOURNOOI VAN DE K.N.S.B. Dinsdag a.s. zal te Amsterdam een begin worden gemaakt met het zgn. can- didatentournooi van de Kon. Ned. Schaakbond. Aan deze wedstrijd zullen 12 spelers deelnemen. De eerste 5 uit deze wedstrijd verwerven het recht deel te nemen aan de wedstrijd om het per soonlijk kampioenschap 1956 van de K.N.S.B. De deelnemers zijn: J. Th. Barendregt (Amsterdam), drs. C. B. van den Beig (Amsterdam), mr. dr. J. H O. Graaf van den-Bosch (Hilversum), D. 't Hart (Rot terdam), P. A. Hoogendoorn (Dor drecht), drs. J. G. Karper (Amsterdam), C. Orbaan (Amsterdam), J. H. van de Pol (Delft), Lod. Prins (Amsterdam), dr. ir. J. C. Scheffer (Groningen), T. D. van Scheltinga (Amsterdam) en E. van der Wolk (Eindhoven). De wedstrijden vinden plaats in café restaurant de Kroon te msterdam. De speeldagen zijn: 19 t/m 23 en 25 t/m 30 Juli 1955. Dagelijks wordt gespeeld van 1722 uur, op Zaterdag echter van 14.30—19.30 uur. WATERPOLO L.W.V.—N.H.T.M. 4—2. De thuisclub begon aanvankelijk hele goed en spoedig wist B. Erades de stand op 10 te brengen gevolgd door een ver schot van dezelfde speler (20). Een klein foutje in de L.W.V.-verdedi ging werd voldoende afgestraft 21, maar nog voor rust zorgde C. la Lau met een fraai schot voor 1. In de tweede helft ging spoedig een LWV-speler naar de kant, zodat de achterstand werd verkleind (32). Na een corner werd het door C. la Lau 4--2 en ondanks twee spelers naar de kant werden verwezen, bleef de stand onge wijzigd en behaalde de thuisclub een verdiende overwinning. 1954 met 8 min. 49.6 sec. op naam van de Hongaar Rozsnyoi. 1 Juli jl. had Karvo nen te Helsinki het record al op 8 min. 47.8 sec. gebracht. DE A.A.A. KAMPIOENSCHAPPEN In een drukkende hitte werden de eerste wedstrijden van de AAA kam pioenschappen gehouden. Het gevolg van de warmte was, dat het Britse kam pioenschap over de 6 mijl door Ken Nor- ris gewonnen werd en niet door de favo riet Gordon Pirie, die in de laatste ron de volkomen uitgeput de strijd moest staken. Norris won de race in 29 min. 0,6 sec. Vrijwel schouder aan schouder hadden de beide athleten, Pirie en Norris ronde na ronde gelopen, waarbij Pirie in het begin de leiding had, welke even voor dat de helft was afgelegd werd overge nomen door Norris. Tien uitputtende ronden lang lag Norris voor met Pirie op zijn hielen. Met uiterste krachtsin spanning werkte Pirie zich echter naar voren toen de bel luidde voor de laatste ronde. Dit was echter te veel. Met een asgrauw gezicht, onvast op zijn benen, wankelde Pirie over de baan en greep hij zich vast aan de omrastering om zich staande te houden tot de officials toe schoten om hem te helpen. De eerste hulp bij ongelukken moest er nog aan te pas komen voordat Pirie zich naar de kleedkamer kon begeven. Toen hij hersteld was feliciteerde hij Norris met de overwinning en voegde eraan toe: „Het was de hitte die mij er toe dwong op te geven. Het was veel warmer dan wanneer je in de zon loopt". Tijdens de race zag het er een moment naar uit. dat de beide athleten het re cord van ^atopek van 27 min. 59,2 sec. zouden benaderen, maar de warmte het was 27 graden werkte te verlam mend om door te kunnen zetten. Titels werd verder behaald door Palmer (GB), die het kogelstoten won met 15,11 meter en Hardy, die op de 7 mijl snelwandelen de snelste was met 53 min. 4.8 sec. Transacties. In de laatste 60 jaar echter zijn verschillende adellijke families tot verkoop van hun gronden in Oegst geest overgegaan en tot op de huidige dag is deze ontwikkeling nóg aan de gang. Twee transacties zijn daarbij van bijzonder belang geweest voor de verdere ontwikkeling van Oegst geest, n.l. die betreffende de landgoe deren Endegeest en Rhijngeest, wel ke respectievelijk in 1897 en 1899 door de eigenaren werden verkocht aan de gemeente Leiden, die ze tot psychiatrische inrichtingen bestemd». Daarmede is niet alleen de recrea tieve waarden van deze groen-com- plexen aanzienlijk verminderd, maar werd ook de weg afgesneden tot een harmonieuze groepering van wonin gen voor welgestelden rondom of in de bossen, zoals in Wassenaar heeft plaats gevonden waar combinaties van financiers verschillende landgoe deren Opkochten en aan bouwmaat schappijen overdroegen. Slechts het Wilhelminapark, het eerste park waarmede Oegstgeest in 1900 zijn latere karakter ging bepa len, kan als een stap in deze richting worden gezien. Te betreuren blijft bovendien, dat de annexatie van 1920 het onmogelijk heeft gemaakt in het gebied zuidelijk van de lijn Ende geestPoelgeest een meer verant woorde overgang van groen-zóne naar stedelijke woonbebouwing te scheppen. De gehele ontwikkeling der gemeente kan worden geken schetst als een opvulling van de V- vormige ruimte tussen de op beide strandwallen gelegen historische ker nen Endegeest—Poelgeest en Kerk buurt (Of oude dorp en de perken). De uitbreidingen geschiedden in de vorm van een aaneenschakeling van parkachtige stelsels van lanen, het geen niet tot de overzichtelijkheid van de gemeente heeft bijgedragen. Een afwijking van deze ontwikke ling is de arbeiderswijk ten westen van de Rijksweg. Woning- en gezinstelling. De woning- en gezinstelling van 1947 geeft aan 2006 woningen, waar van 1618 gewone woningen, 89 boer derijen en tuinderswoningenen 299 woningen met bedrijf. Het nagenoeg ontbreken van étage woningen betekent weliswaar niet dat bijna alle huizen ook enkel wor den bewoond, maar wijst er slechts op, dat Oegstgeest in eerste opzet een andere weg is gegaan in zijn wijze van bebouwing dan andere randge meenten. Oegstgeest heeft zich ook niet in die mate tot villaplaats ont wikkeld las Wassenaar, maar mist vrijwel evenzeer de eentonige mid- denstandsbouw, in overwegend ge sloten blokken, die men in forense gemeenten zo veelvuldig ziet. In de na-oorlogse jaren is de bouw van kleinere woningen sterk toege nomen, waarmede wordt bespaard aan bouwkosten. Het tekort aan wo ningen wordt momenteel geschat op pl.m. 258. De trek naar Oegstgeest is nog zeer groot en vele aanvragen van buitenaf worden bereikt. VOORHOUT ZIEKTE-VERLOF BURGEMEESTER In aansluiting op ons bericht van gisteren, deelde burgemeester drs de Graaf van Voorhout ons mede, dat het ziekteverlof, door hem zelf is Z0ETERW0UDE- LEIDERDfORP MARIA-FEEST Zondagavond om 7 uur heeft de plechtige viering plaats van het feest van O. L. Vrouw van de Carmel met toewijding van alle leden aan Maria. In een gisteravond gehouden leden vergadering van de S.V.V. Scheveningen is het voorstel van het bestuur om een fusie aan te gaan met F.C. Holland Sport met overgrote meerderheid van stemmen aangenomen. Dit besluit zo deelt het bestuur van Scheveningen mede zou heden aan het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB worden meegedeeld. In dien het sectiebestuur er zijn goedkeu ring aan verleent, zal dit betekenen, dat in de komende competitie Scheveningen en Holland Sport als gefusionneerde .-ereniging onder de naam Schevenin- gen-Holland Sport zullen uitkomen. Hiermee zal dan bereikt zijn, aldus het bestuur, dat Holland Sport bewaard is gebleven voor Den Haag. Het bestuur van Holland Sport had zich reeds eerder over de zaak beraden en besloten om, indien Scheveningen daartoe bereid zou zijn, een fusie aan te gaan. PAARDENSPORT DE RACES TE ASCOT. Op de banen te Ascot zijn de paar denraces voortgezet. De „Brittannia Stakes" werd gewon nen door het paard „Cronus" toebeho rend aan de Engelsman Harry Joels, dat 51 stond genoteerd. „Grey Filly Palariva" het paard van de Aga Khan won de „Chesr.am stakes" met vijf lengten voorsprong op nummer twee. Het paard werd gereden door de Franse jockey Roger Poincelet en start te 8—13. De „Queen Alexandra Stakes", de k-ngste vlakkebaan-ren van Engeland, over 2% mijl, werd voor de tweede achtereenvolgende maal gewonnen door de zes jaar oude „Bitter Sweet", terwijl de „Kings Stand Stakes" een zege ople verde voor de 4/7 genoteerd staande fa voriet „Pappa Fourway", aat een jaar geleden nog voor 155 po".J sterling te koop was. Dit betekende \oor „Pappa Fourway" zijn zesde opeenvolgende overwinning.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10