De heer Th. Dl. W. Bergers benoemd tot Ridder io de Orde vao de H. Gregorios de Grote Zomerfee met haar Zonnebloemen opende de Kaagweek in Warmond Amerikaanse pastoor uit Lisse komt in Oegstgeest op bezoek EEN FEESTELIJKE INTOCHT Burgemeester van Voorhout is met ziekte-verlof VRIJDAG 15 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hartelijke huldiging van stoere werker „Van die 83 jaar, daar merk je zelf niets van" zei de heer Th. M. W. Bergers gisteravond, toen hij, wegens zijn omvangrijke en langdurige ver dienstelijkheid voor het openbare le ven, l^et ridderkruis van de Orde van de H. Gregorius de Grote had ontvangen. Bij het gadeslaan van de jonge ridder bij deze, ook al omvang rijke en langdurige, huldiging in het gebouw van de RtK, Militaire Ver eniging, werd de indruk beves tigd, welke wij toch reeds van onze president-commissaris hadden gekre gen, dat de last der jaren de heer Bergers nog niet drukt. Op een leef tijd dat de meeste mensen hun le vensloop reeds beëindigd hebben of „emeritus" zijn geworden,, zat hij daar aan de met rose roosjes ver sierde en met palmen omwuifde tafel: stoer en monter, en slagvaar digEn het fyerhaalde „Hij leve lang", dat, onder verdienstelijke piano-begeleiding van mevr. Fien JansenLindehkoff, de geridderde werd toegezongen, klonk even over tuigd als bij een jeugdige jubilaris. Een groot gezelschap was „in 't geheim" voor deze huldiging uitge nodigd: op de eerste plaats de fami lie, dan het bestuur van het Liefde werk Oud-Papier (dat deze bijeen komst had belegd), de St. Vincen- tius-conferentie, de Kiath. Midden standsbond, het collectanten-college van de (Hartebrugkerk, het dagelijks bestuur van de „Vebo", vertegen woordigd door de heren T. Kuypers en M. Weima, en commissarissen, directeur en hoofdredacteur van de „Leidse Courant". (De hulde werd geopend door em. pastoor S. Smitz o.f.m, die, als vice- voorzitter van het L.O.P., herinner de aan het 80-jarig jubileum van dit liefdewerk, waarvan Leiden dé oud ste afdeling is. De bijzondere hulde van deze avond is daarvan nog een uitvloeisel. Deken M. A. Jansen somde in eea toespraak ter inleiding van de „rid* derslag" de vele activiteiten van de heer Bergers op: 40 jaren was hij lid en vele jaren voorzitter van het L.O.P., ongeveer 25 jaar commissa ris van de N.V. „De Leidsche Courant" en bijna 10 jaren president-commis saris, 46 jaar collectant in de Harte- brug en bijna een diamanten jubi leum (58 jaar) als lid van de St. Vincentius-conferentie. Wanneer iemand aan één van deze activiteiten zijn leven had besteed, was het reeds welletjes geweest, zo dat de deken concludeerde, dat de veelvoudige jubilaris een 3 tot 4 dubbel leven had geleid, in werk jaren reikend over enige mensenge slachten. Vooral bewonderde dé deken in de jubilaris de deugd van trouw. Met Baulus in de 2de brief aan Timötheus kan hij zeggen: fidem servavti, ik heb het geloof bewaard, want de daden, uit dit geloof voortgekomen, bewij zen het. In jaren en in activiteit heeft hij heel zijn hart en al zijn krachten gegeven in onwankelbare trouw. In de middeleeuwen was de eed van trouw de bestaansreden van de rid derschap. Op deze vorm aansluitend heeft het Z.H. de Paus behaagd de heer Bergers om zijn trouw te benoemen tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De deken decoreerde hierop de heer Bergers met het ridderkruis en Overhandigde hem de bul, waarna hij de geridderde en diens familie van harte gelukwenste. Pastoor Smitz sloot zich bij deze Een vrolijk moment bij de huldi ging. Van links naar recht: de heer A. Schlatmann; mevr. BergersAl- frink, deken M. A. Jansen, de heren H. J. S. Meijers, L. van Veldhoven, Th. M. W. Bergers en pastoor S. Smitz. (Foto: Van der Horst). gelukwensen aan en noemde deze on derscheiding hogelijk verdiend en het sprak hem bijzonder aan, dat deze onderscheiding was verleend ter ge legenheid van het jubileum van Oud- Papier. Dit eenvoudig liefdewerk is typerend voor de persoonlijkheid van de heer Bergers: een stille wer ker voor de medemens, en dat uit liefde Gods. Door dit laatste steekt zijn activiteit boven alles uit. Spr. zeide, dat de onderscheiding niet al leen een sieraad naar buiten, maar ook voor het inwendig leven mocht zijn. De heer Bergers bracht dank aan God voor de levenskracht, welke hem geschonken is. Die 83 jaar, daar merk je zelf niets van. Blijf aan 't werk, dan blijf je gezond, fit en rustig. Spr. dankte allen, die medegewerkt hadden aan het verlenen van deze hoge onderscheiding, en hoopte nog heel lang te mogen samenwerken j met alle mede-bestuursleden in de J diverse colleges. j De heer A. Sohlatmann, eveneens j bestuurslid van het L.O.P., sprak na mens een dochter van de jubilaris, soeur Marie, dié supérieure ds van het zusterklooster te Dinteloord. I Soeur Marie had haar gelukwens gekleed in een klankvol gedicht, dat door de heef Schlatmann werd voor gedragen. Namens het collectantencollege sprak de heer H. P. Jansen, welks vice-voorzitter 'hij is (pastoor Lobuis is op retraite). Spr. citeerde een woord van de jubilaris: „alles wat ik doe, dat doe ik secuur". Spr. kon dit ten volle beamen. De heer Bergers is in het college een voorbeeld voor ons allen, en een trouw lid. De directeur van de N.V. De Leid sche Courant gewaagde eveneens van de trouw en het doorzettingsvermo gen van de heer Bergers. Als com missaris van de N.V. heeft hij geen vergadering gemist en zijn wijze ad viezen zijn de krant van veel nut ge weest. Daarom had de N.V. de eer voor zich opgeëist het gouden kruis, dat bij deze ridderlijke onderschei- De heer E. A. M. Pley, president van de Bizondere Raad van de St. Vincentiusvereniging, deelde mede, dat de heer Bergers reeds in 1897 tot lid werd benoemd. Ook in dat lid maatschap is hij trouw geweest. De heer J. C. J. Lambermont, voor zitter van de Kath. Middenstands bond ter stede, herinnerde aan het vele werk door de heer Bergers ook in het belang van de middenstand verzet. Hij is voorzitter geweest van de plaatselijke afdeling en van de Leidse Middenstandscentrale, en als lid van de gemeenteraad heeft hij aller belang, maar in 't bijzonder ook dat van de middenstand gediend. Hij heeft veel moeite en tijd aan de mid denstand besteed, en dat in een tijd, dat er gepionierd moest worden. Namens de familie sprak de heer W. A. van Harteveld, die met dank baarheid de stoere gezondheid van vader Bergers memoreerde. De men sen, die op zulk een leeftijd zoveel werk kunnep blijven verzetten, zijn met een kaarsje te zoeken. De heer Bergers dankte ten slotte voor alle goede wensen. Het is reeds vele jaren geleden, dat Cornelis Albertus Verdoorn met een Amerikaanse bisschop naar de Ver enigde Staten vertrok en daar korte tijd later priester werd gewijd. Bij zijn afscheid van het vaderland behoorde hij tot de parochie van St. Willibrord te Oegstgeest, maar eigenlijk kwam hij uit Lisse. Hoe het ook zij, Zater dag a.s. zal pastoor Verdoom weer in Nederland arriveren en een bezoek brengen aan de parochianen van Oegstgeest. Pastoor Verdoorn is reeds zes jaren in de zielzorg en sinds enkele jaren is hij pastoor van vier parochies in Twisp in de Staat Washington. In een van zijn parochies zijn de gelovigen uitsluitend Indianen. Zijn parochianen, die hun pastoor graag mogen, hebben een bedrag bij een gebracht,, om hem in staat te stel len een 'bezoek te brengen aan zijn vader en andere familieleden in het vaderland. Zaterdagmiddag om half een arri veert pastoor Verdoorn op Schiphol, 's Avonds celebreert hij een plechtig Lof in de parochiekerk van Oegst geest en Zondag zal hij om half ne gen een plechtige H. Mis opdragen, 's Middags van twee tot half vier is er een receptie in het Willibrordge- bouw, waar oude kennissen ongetwij feld graag gébruik van zullen maken. Deze gedenkwaardige dag zal om half vijf worden besloten met een plechtig Danklof. Onder zeer grote belangstelling wijd want mijn wagen door twee De deken van Leiden speldt de he^r Bergers het ridderkruis op. Foto v. d. Horst. van de Warmondse ingezetenen en de zeer vele thans in de gemeente verblijvende watersportbeoefenaars, deed de Zomerfee met haar vier zon nebloemen in een open rijtuig, voort getrokken door witte paarden, en be geleid door de Warmondse Fanfare haar intrede in deze gemeente. Bij het voormalige Warmonderhek werd zij opgewacht door het bestuur van het Winkelweekcomité. De heer Flint verwelkomde de zo merfee met een toespraak, waarin hij o.m. zek Als lid van het Winkel week-comité heb ik de eer namens de gemeente Warmond, dooh speciaal namens de gezamenlijke middenstand, op de grens van de gemeente een kort begroetingswoord! tot U te mo gen riohten. Wanneer ik dit doe, is het allereerst een oprecht hartelijk welkom in deze gemeente. U zult vanaf heden gedurende 8 dagen lang, tijdens de Kaagweek, niet alleen in de belangstelling staan van de inge zetenen van Warmond, maar ook van de vreemdelingen, die Warmond als vacantieoord en als centrum van de watersport bezoeken; doch voor al zult U het middelpunt vormen van de gevestigde middenstand in onze gemeente. Wat kan ik U op dit moment, nu U feestelijk Warmond binnen gaat, beter toe wensen, dgn dat U met Uw 4 zonnebloemen ge durende Uw verblijf in het Recrea tieoord zeer prettige dagen zult be leven. Hierna werd haar een prach tige veldbouquet aangeboden. Hierna dankte de zomerfee voor de bijzonder vriendelijke woorden van welkom en sprak de hoop uit de ge hele burgerij van deze schone ge meente een vreugdevolle en geslaag de week tegemoet zal gaan. Hierna begon de rondgang door het dorp, waarbij de Zomerfee en haar begeleidsters door de zeer ve len die langs de rijweg hadden plaats genomen, enthousiast werden toege juicht. Op het bordes van het gemeente huis hadden plaats genomen de bur gemeester met zijn echtgenote, de beide wethoudersen het volledige winkelweek-comité. Bier werd 'het woord gevoerd door de burgemeester die de lieve zomerfee en de lieve zonnebloemen dank bracht, omdat zij bereid gevonden zijn de Winkelweek, almede de aanstaandë Kaagweek op deze plechtige vriendelijke wijze te willen openen. Ik hoop van harte, dat de dagen, die gij hier in War mond met Uw gevolg zult doorbren gen, dagen zulen zijn, waarop gij steedsl met genoegen zult terugzien en waaraan gij de meest prettige herinneringen zult bewaren. De Zomerfee beantwoordde het welkomstwoord van de burgemees ter met de mededeling, dat zij geko men uit verre windstreken naar dit oude, maar niet verouderde dorp Warmond, zeer getroffen was door de vriendelijke ontvangst. De hek ken op de Warmonderbrug stonden wagenwijd voor mjj open; ja wagen- paarden voortgetrokken kon er zeer gemakkelijk door. En nu, na een aangename tocht over moderne we gen en straten van dit zo mooi ge bleven dorp, ben ik gekomen aan het gemeentehuis, aan de plaats waar waar het bestuur van deze gemeen schap zetelt. U Mijnheer de Burgemeester hebt mij namens het gemeentebestuur welkom geheten. En niet alleen mij, maar ook mijn zonnebloemen. Ook namens hen dank ik U daarvoor zeer hartelijk. In deze week, dat ik in Warmond zal vertoeven, hoop ik vreugde en vrolijkheid te brengen; maar dat niet alleen. Ik hoop ook te Aan de burgemeester van Voor hout, drs. C. J. N. de Graaff, is ziek teverlof verleend, met Ingang van heden. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft de waarneming van het burgemeesters ambt te Voorhout opgedragen aan mr. E. J. M. Kolfschoten, burgemees ter van Alkemade. Deze zal daartoe de bij de wet voorgeschreven ambts- en zuiveringseed in handen van de Commissaris afleggen. GAAT BOUW 4 WONINGEN AAN DE RIJNSBURGERWEG NIET DOOR? In de vergadering van 17 F^br. 1.1. kon de gemeenteraad, na een in formatieve bespreking accoord gaan met de verbouwing van perceel Rijns- burgerweg 1 tot 4 woonhuizen. Daarom werd tegelijkertijd het •besluit tot herziening van het uit breidingsplan en het besluit om gel den voor de bouw van 4 woningen beschikbaar te stellen, aan G. S. ter goedkeuring ingezonden. Bij schrijven van 21 en 29 Juni hében G. S. nu hun standpunt ken baar gemaakt. Bij de commissie van advies voor de uitbreidingsplannen bestaan te gen deze partiële herziening onover- komenlijke bezwaren, zodat goed keuring van deze herziening zeer dubieus is. Maar G.S. hebben ook om financiële redenen ernstige bezwaren tegen deze verbouwing, omdat zij in de huidige omstandigheden, bou wen zonder rijkssteun, dus dn de vrije sector, niet dn overeenstemming vinden met het finacieel belang van de gemeente. Volgens B. en W. is tegen de argu mentatie van G.' S. weinig aan te voeren. Ook zij vinden de lasten en risico's aan deze bouw verbonden uit eindelijk wel wat te groot. Daarom zullen zij de raad advise ren het besluit tot bouw van deze 4 woningen in de vrije sector in te trekken. Wat betreft de onoverkomenlijke bezwaren van do commissie van ad vies inzake de partiële herziening van het uitbreidingsplan, hebben zij nadere inlichtingen hieromtrent ge vraagd. De bouw van 4 woonhuizen daar ter plaatse, is zeker een verfraaiing voor de Rijnsburger weg. Worden deze woningen door de gemeente niet gebouwd, en krijgt de herziening toch de goedkeuring, dan bestaat toch nog de mogelijkheid, dat particulieren enige woningen ter plaatse bouwen. Het is dus afwach ten! Aan de technische Hogeschool te Delft slaafde de heer D. J. A. Ves- ter voor het cand.-examen bouwkun dig ingenieur. Gemeenteraad. Donderdag 21 Juli, 's avonds 7.30 kqmt de gemeente raad in openbare vergadering bijeen in café de Bonte Koe. Op de agenda staat o.m.: Verpachting gemeente eigendom. Tarief vergunningsrecht verkoop ster ke drank. Subsidie Kraam centrum Noordwijk. Functie gemeentebode en uniform. Wachthuisje bij het Sol daatje. Verhuur perceel Herenstraat 73. Benoeming personeel openbare werken in nieuwe functies. Intrek king besluit t »t bouw van 4 woningen aan de Rijnsburgerweg. Verzoek tot aankoop perceel mgr. Broerestraat 23 Wijziging begroting waterleiding be drijf. DE ZILK Concert van „St. Jeanne d'Arc. „St. Jeanne d'Arc" zal Zaterdagavond 16 Juli a.s. met de drumband concer teren in de Zilk. Dit concert zal plaats hebben voor de garage van de heer Van Steijn, Wassenaarseweg 7 op een geïmproviseerd podium. ontdekken grote ijver bij de zaken mensen vooral, mooi versierde éta lages bij alle winkeliers en tenslotte hoop ik na een succesvolle winkel week en een geslaagde Kaagweek vol met goede indrukkèn te kunnen vertrekken. Lang leven Warmonds gemeentebestuur. De zeer vele aan wezigen stemden hiermede van har te in. Nadat het gezelschap door het gemeentebestuur in de raadszaal enige verversingen waren aangebo den werd nogmaals een rondrit ge maakt door het dorp, waarna naar hotel de Zon werd gereden, waar men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. 'Het was een waardige opening van Winkel- en Kaagweek en voor al de prachtige kleding van Zomer fee en zonnebloemen trokken zeer veel belangstelling. Ook de lieve jeugd had grote be langstelling voor de zomerfee (links) met haar zonnebloemen. Foto v. d. Horet.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5