Uitbreidina aantal kamerleden Knal-effect op 14-Juli-viering Salarisverhoging Giro slechts ten dele verantwoord QauC en Molten Cap,en uit Het Internationaal verdrag vermindert strandvervuiling Koe verdween Smeden ontstemd over de vele bemoeiingen van overheidswege Verkeersverbetering bij 't viaduct van Wassenaar B. B. VRIJDAG 15 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Grondwetswijziging De regering heeft, zoals gemeld, bij de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet ingediend. De regering merkt in de Memorie van Toelichting op dat met grond mag ■worden betwijfeld of de uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer ook door de Eerste Kamer in tweede lezing zou zijn verworpen, indien het destijds niet onverbrekelijk was ge koppeld aan het voorstel om stern- overdracht mogelijk te maken. Daar om wordt deze mogelijkheid thans niet voorgesteld. Evenmin is een wij ziging van het quorum aanhangig gemaakt. Bij uitbreiding van het aantal leden der Kamers wordt ook het aantal namen dat op een candidatenlijst mag worden geplaatst, vergroot. Deze aan tallen worden voor de verkiezing van leden van Provinciale Staten en ge meenteraden gebracht op twintig en voor de Tweede -Kamer op dertig. Provincies Ten aanzien van de provinciën wordt voorgesteld de koninklijke goedkeuring voor verordeningen van de Provinciale Staten te laten ver vallen, het bepalen van de zittings duur der leden van de Provinciale Staten aan de wetgever over te la ten, de beperking van het aantal zit tingen der Staten te doen vervallen en de woorden in de grondwet, die de commissaris der Koningin belas ten met het toezicht op de verrich tingen der Staten, te schrappen. Het verdient naar de mening van de regering ook overweging art. 138 der grondwet, inzake de door de le den der staten af te leggen eed of belofte, te schrappen. Door te volstaan met opneming van het eedsformulier in de provincale wet en niet in de (grondwet, zou met de in dezen van FYiese zijde geuite verlangens rekening kunnen worden gehouden, zo merkt de regering in de toelichting op. De regering wil vervolgens in de grondwet een artikel opnemen, dat bepaalt, dat de wet het toezicht re gelt op de gemeenten in door inpol dering verkregen gebieden, die nog geen deel uitmaken van een provin cie. Hoewel zij van de noodzakelijk heid niet overtuigd is, acht de rege ring dit gewenst teneinde te voorko men, dat het instellen van een ge meente, die nog niet bij een provincie behoort, in strijd met de grondwet ge acht zou kunnen worden. Pensioenen Het voorstel met 'betrekking tot de De avondfeesten in Parijs van de veertiende Juli zijn dit jaar begon nen met een grote knal. De bliksem sloeg n.l. in een opslagplaats van vuurwerk op een van de Seinebrug- gen, waardoor een twintigtal raket ten afgestoken werden. Zij schoten over de rivier. Het dansen op straat, op begelei ding van accordeons en orkestjes, dat gewoonlijk de gehele nacht wordt voortgezet, kwam in gevaar door on- weders. Op de boulevard werden in de ochtend duizenden overvallen door een onweer en hevige regen. Balkons bezweken onder scheldwoordenvloed Door instorting van twee balkons van een flatgebouw in Algiers zijn Donderdagavond 15 personen om het leven gekomen en drie gewond. Volgens de politie is het ongeluk gebeurd tijdens een hevige twist tus sen de bewoners van de vijfde en zesde verdieping van het gebouw, die op de balkons waren samenge komen en elkaar uitscholden. Toen de ruzie haar hoogtepunt had be reikt bezweken de bolkons. pensioenen van de leden der Tweede Kamer beoogt de weg te banen voor een wettelijke regeling, zoals door de commissie-Van Poelje wordt voor gestaan. Daarop wordt echter niet vooruitgelopen. In de regeling, die deze commissie ontworpen heeft, van de schadeloosstelling per lid maatschapsjaar. Tenslotte stelt de regering een grondwetswijziging voor, die het mo gelijk maakt de leden van de Eerste Kamer niet alleen een vergoeding voor reis- en verblijfkosten toe te kennen maar ook voor andere kosten, waarbij vooral gedacht wordt aan het hebben van een persoonlijke admini stratieve hulp en aan abonnementen op bepaalde tijdschriften. Deze ver goeding moet dan nader bij de wet geregeld worden. Deze grondwetswijziging kent voorts aan de voorzitter een jaarlijk se toelage toe, die eveneens bij de wordt niet uitgegaan van een dade- wet wordt vastgesteld. Een zodanig lijk, doch eerst op een bepaalde leef-1 wetsontwerp kunnen de Staten-Ge- tijd ingaand pensioen en dit ten be- neraal slechts met volstrekte meer- drage van een bepaald percentage derheid aannemen. Standpunt van regering De wijzigingen in een paar loon schalen, die door de directeur-gene raal der P.T.T. voor het giropersoneel zijn vastgesteld en bij girokantooror der van 6 Juni j.I. werden meege deeld, zijn onderwerp geweest van uitvoerige besprekingen tussen de re gering en het centraal overleg in ambtenarenzaken. De weg die voor de verbetering van deze lonen was ge kozen, namelijk een inkrimping van de loonschaal, kan door de regering niet worden aanvaard, omdat zij deze in strijd acht met het bezoldigingsbe sluit burgerlijke rijksambtenaren. Voorts acht de regering deze opzet niet verantwoord in verband met ernstige repercussies, welke handha ving van deze regeling naar haar oordeel tengevolge zou hebben. De gekozen opzet kan daarom niet wor- A 'damse roofoverval Meisje gearresteerd De Amsterdamse politie heeft een 25-jarig meisje gearresteerd, dat be kend heeft deelgenomen te hebben aan de beroving van de Veluwse za kenman enkele weken geleden in het Amsterdamse bos. Zoals men zich zal herinneren, werd de zakenman in Amsterdam aangesproken door een onbekende, die hem een lift vroeg naar Amstel veen. Toen zij even later door de Am sterdamse straten reden, zag de on bekende een hem bekende jonge vrouw, die ook in de wagen opgeno men werd. Daar de zakenman de weg niet kende, werd hem die door de onbe kende gewezen, die hem naar het Amsterdamse bos liet rijden, waar op een eenzame weg de motor plotseling Daar de zakenman meende, dat' het contactsleuteltje gevallen was, verzocht hij zijn passagiers even uit de auto te komen, zodat men beter kon zoeken. Toen men de auto uitgestapt was, werd de zakenman door de onbeken de neergeslagen en het meisje be roofde hem van zijn portefeuille. Het meisje heeft tegen de politie verklaard, dat zij de man die de overval in scène gezet heeft, niet kent en de politie speurt thans ver der. R'DAMS „MUIZENGAATJE" DOOR VIADUCT ONTVANGEN. De wethouder van openbare wer ken te Rotterdam heeft gistermiddag het viaduct „Rozenlaan", dat verbin ding geeft tussen de binnenstad en de stadswijken Hillegersberg en Schiebroek officieel geopend. De enige redelijke verbinding met Hil legersberg was tot dusver via de spoorwegonderdoorgang Bergweg- Straatweg, in de volksmond „het Muizengaatje" genoemd. den gehandhaafd en de regering heeft besloten dat de hierop gebaseerde re geling wordt ingetrokken. Dit betekent niet, dat de belangrij ke verbeteringen van de lonen bij de giro thans zijn uitgesloten. Zo zullen de jeugdlonen van 18-, 19-, en 20-ja- rigen, werkzaam in de functie van employé derde klas, conform de mo gelijkheden, neergelegd in het B. B. B. R. A., blijven vastgesteld op de be dragen die voorkomen in de op 6 Juni gepubliceerde regeling. Ten aanzien van de 21-jarigen en ouderen zal de P.T.T. zich moeten beperken tot de 'binnen het kader van 't B. B. B. R. A. vastgestelde mogelijkheden. Het personeel dat sinds 6 Juni is aangenomen op de door de regering te hoog geoordeelde bedragen, deze gedurende zes maanden kunnen behouden. Daarna zullen de in het contract opgenomen voorwaarden in overeen stemming moeten zijn met de door de regering aangegeven regeling. De verbeteringen in de promotiemoge lijkheden die in de kantoororder van 6 Juni worden vermeld, blijven ge- zal handhaafd. Olie-los-verbod Een speciaal probleem voor de Ne derlandse stranden vormt de vervui ling door olie, die vanuit zee wordt' aangespoeld. Internationale commissies en na tionale studie-groepen hebben dit vraagstuk reeds gedurende enige tijd in behandeling en de burgemeesters van de Nederlandse kustplaatsen hebben hun medewerking gegeven door het invullen van formulieren, waardoor de studiecommissie zich een beeld kon vormen van de tijd stippen en de omvang der bevuiling. Als oorzaak is enige tijd geleden het lossen van stookolie door zee schepen aangewezen en een interna tionale organisatie heeft een ver drag opgesteld, waarin bepaalde zee gebieden worden aangewezen, waar geen olie zou mogen worden gelost. Alhoewel het verdrag nog niet in Kardinaal De Jong 70 jaar Bij gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Zijne Eminentie kar dinaal De Jong, aartbisschop van Utrecht, op 10 September a.s. zal mgr. B. J. Alfrink in de kapel van het moederhuis van de Zusters van O. L. Vrouw aan de Zuidsingel te Amersfoort, waar Zijne Eminentie verblijf houdt, een pontificale H. Mis opdragen tot intentie van de jarige. Tijdens de Mis zal de aartsbisschop coadjutor een toespraak houden om Z. Em. geluk te wensen met zijn ze ventigste verjaardag en met de twin tigste verjaardag van zijn bisschops wijding op 12 September a.s. De plechtigheid zal door de radio worden - uitgezonden. In verband met de gezondheidstoe stand van kardinaal De Jong zal ver dere feestviering achterwege blijven. ffiükójtzm óCaey in tüöune te (Z&cot werking is getreden, heeft dit thans al zijn vruchten voortgebracht, want de vervuiling, dei dit jaar geconsta teerd werd, was beduidend minder dan die van het vorig jaar. De vervuiling treedt uiteraard vooral op, wanneer de wind van de zee naar het land staat en evenmin zal het verbazing wekken, dat een zeeramp onder de kust onmiddellijk zijn weerslag op de stranden geeft. Toch blijkt over het algemeen ge nomen de vervuiling niet zo'n om vang aan te nemen, dat het strand leven wordt beïnvloed of de vogel- Stand met ernstige schade wordt be dreigd. „Nood-slachting''l Toen een boer, die zijn koeien in de Leenderweide aan de rijksweg bij Eindhoven laat grazen, gistermorgen op de weide aankwam, vond hij nog slechts enkele waardeloze overblijf selen van een zijner koeien. Een oppervlakkig onderzoek toon de aan, dat enkele brutale veedieven de koe 's nachts in de weide geslacht hadden en het vlees over de rijks weg naar tot nu toe onbekende stre ken vervoerd hebben. De politie stelt een onderzoek in. Prins Bernhard zal Zaterdag met de oudste twee prinsessen voor en kele dagen naar Engeland vertrek ken om een deel van het officiële in ternationale concours hippique in Londen bij te wonen. De prins zal tevens besprekingen voeren ter voor bereiding van een derde onder zijn voorzitterschap te houden interna tionale conferentie. Prinses Margriet maakt de reis mede en zal enkele dagen bij een vriendinnetje buiten Londen gaan logeren. Jaarvergadering in Alkmaar Donderdag is te Alkmaar het twee daags jaarlijks congres geopend van de bond van smeden, constructie- en machinereparatiebedrijven in Neder land; er waren vele afgevaardigden van afdelingen uit alle delen van het land. De grote zaal van de Harmonie was geheel gevuld toen de heer M. v. d. Voet uit Leiden, algemeen voorzitter van de bond, zijn jaarre de hield. Spreker zeide, dat de bond in het afgelopen verenigingsjaar nieuwe statuten heeft gekregen, het geen de sectievorming in alle be drijfstakken mogelijk maakte. Te vens zijn de algemene leveringsvoor waarden bepaald, die door alle leden van de bond gebruikt en nageleefd zullen moeten worden. In zijn rede uitte de heer Van der Noodweer boven Friesland Wervelstorm teisterde bossen Een zwaar noodweer heeft gister middag de Zuid-Westhoek van de provincie Friesland geteisterd en in de omgeving van het dorp St. Nico- laasga zware schade aan bebossing aangericht. Tegen vier uur was een hevig on weer komen opzetten, dat gepaard ging met regen en hagel, waarbij stenen vielen van een centimeter doorsnee. In dit onweer ontstond een wervelstorm, die bij Huis ter Heide, een bosgebied', dat op ongeveer een kilometer van St. Nicolaasga ligt, honderden bomen ontwortelde. Bo vendien kreeg een hotel zulke scha de aan deuren en ramen, dat de be woners van dit hotel hun toevlucht elders hebben moeten zoeken. De weg van Joure naar St. Nicolaasga en de Langweerderweg zijn over een afstand van enige honderden meters geblokkeerd door ontwortelde of af gebroken bomen. Ooggetuigen zagen de wervelwind als een rookkolom over het bos trekken. Een uur later woedde het onweer boven de stad Sloten; hier werden enige paarden in de wei door de bliksem gedood. Voet critiek op de regeringsbe- moeiïngen, die vooral aan de kleine re bedrijven vrij veel schade berok kenen. De gemeenteclassificaties zui gen het personeel weg uit de kleine re bedrijven, die niet de hoge indus trieionen mogen betalen, zei spr. Ook aan het adres van de SER had de heer Van der Voet critiek; de voorgenomen instelling van een hoofdbedrijfschap in het kader van de PBO kon zijn instemming niet verkrijgen. „Het gaat niet aan", al dus spreker, „dat dit alles ons als vrije organisatie van boven wordt opgelegd. De bond wil niet aan de leiband lopen en de leden van een vrije organisatie voelen er niets voor om straks een dubbele contributie te moeten betalen zonder dat dit nodig is". De vorig jaar verschenen midden standsnota noemde spreker in dit verband weinig zeggend. Aan het slot van zijn rede wekte spreker de leden van de bond op om de organisatie zo hecht mogelijk te maken, opdat men zich tegen al te grote inmenging zolang mogelijk te weer kan stellen. Met algemene stemmen werd de heer Van der Voet tijdens de verga dering voor de volgende 4 jaar her benoemd als voorzitter. Een opname van Gaul, de winnaar van de 8ste étappe van de Tour de France en onze landgenoot Jan Nolten bij een demarrage op de Col des Arra- Prov. Staten van Zuid Holland Communisten uit commissies geweerd De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gisteren na zeer lang durige discussie besloten met 19 te gen 43 stemmen de voordracht van Gedeputeerde Staten, dat communis ten zitting zouden kunnen nemen in de adviescommissies, te verwerpen, Vóór stemden de C.H.-fractie, behal ve de heer S. H. van Eijbergen, de V.V.D.-fractie, de C.P.N., twee leden van de K.V.P.-fractie: de heren W. J. van Dijck en M. P. van der Weijden, en de Gedeputeerden, de heer A. C. A. Deerenberg (K.V.P.), mr. J. J. R. Schmal (C.H.) en mr. H. van Riel V.V.D. Tegen stemden de A.R.-fractie, de K.V.P.-fractie behalve de twee hier boven genoemden, de S.G.P.-fractie en de P.v.d.A.-fractie en de Gedepu teerden dr. J. P. van Praag (P.v.d. A.), mevrouw mr. Chr. A. de Ruij- ter-de Zeeuw P.v.d.A.) en mr. T. A. van Dijken (A.R.). VANDALEN IN ARNHEM Versieringen, die ter gelegenheid van „Euotpia" in Arnhem zijn aan gebracht, hebben het moeten ontgel den. Onbekenden hebben acht grote maskers en poppen, evenals een emaille richtingaanwijzer zwaar be schadigd en voorts twaalf grote mas kers gestolen. Een collega-beeld van het bekende Brussels manneke, spe ciaal voor „Eutopia", vervaardigd, heeft het eveneens moeten ontgelden en is aan gruizels geslagen. BRAND IN VLISSINGEN. Gistermiddag zijn in Vlissingen drie gezinnen bestaande uit elf per sonen, dakloos geworden ten gevol ge van een uitslaande brand, die op de bovenverdieping van het pand Nieuwstraat 39 heeft gewoed. De bo venverdieping brandde geheel uit en in het benedenhuis werd veel schade aangericht door het bluswater; er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De brand ontstond doordat een der bewoonsters een petroleumtoestel omstoootte; een bewoner, die op een kamer boven te rusten lag, kon zich nog via het dak in veiligheid bren gen, toen de uitgang via de trap ver sperd bleek door het vuur. De Vlis- singse brandweer, die spoedig aan wezig was, had na een half uur de vlammen gedoofd en beperkte zich daarna tot nablussingswerk. Huis en inboedel waren verzekerd. 3* - y-fr, - Een persoon werd gedood en dertig gewond, toen Donderdag de bliksem in de tribune te Ascot sloeg, tijdens de races. De inslag vond plaats op slechts enkele meters van de koninklijke loge. Koningin Elisabeth was echter op het moment van de inslag niet aanwezig. Op de foto zien we enige slachtoffers tijdens het verlenen van de eerste hulp. Op 23 Juli zal het oude spoorweg viaduct in de lijn Scheveningen Wassenaar dienstbaar zijn aan een betere verbinding tussen het Haagse Bezuidenhout en de Wassenaarse Wittenburgweg. Voorlopig is 1.3 kilo meter van de oude spoorbaan veran derd in een dubbele verkeersweg, me op- en afritten naar beide zijden. Deze weg betekent in feite een ver dubbeling van de Zijdeweg en van de Zijdelaan. De betekenis van het verkeer Den HaagAmsterdam er van is gering, doch het verkeer Den HaagWassenaar, dat ongeveer een kwart uitmaakt van de stroom, die zich thans nog onder het viaduct in de rijksweg 4 moet doorwringen, zal er gemakkelijker op worden. Aanvankelijk hoopte men op. en afritten dicht bij het viaduct te ma- kenu, waardoor het van beide zijden komende verkeer, dat onder de via duct links af zou moeten, geheel om te leiden. Dit plan is op technische bezwaren, o.m. van de Haagse tram wegen, afgestuit. Wanneer rijksweg 4a (vier-a) van achter Ypenburg via Burgerveen, naar Rijksweg 4 tussen Oude- en Nieuwe Wetering gereed is, dan zal het verkeer door Den Haag en Was senaar op Amsterdam aanzienlijk ont last worden. De rijkswaterstaat hoopt deze weg in 1958 gereed te hebben. Voorts bestaan plannen om de zo genaamde „landscheidingsweg" tus sen de hoogheemraadschappen Delf land en Rijnland dienstbaar te maken aan een dwarsverbinding. Aan deze plannen is echter nog geen gestalte gegeven. Het ligt in de bedoeling het op 23 Juli te openen traject over de oude spoorbaan bij Wassenaar ver der door te trekken naar Schevenin gen, waar de weg dan op de Alkema- delaan zal uitmonden. Wacht niet op Uw buurman. Doe mee aan de B.B.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2