Blikseminslagen bij warmte-onweders Chroestsjef en Zjoekof komen met Boelganin mee Boot sloeg om tussen de krokodillen De Russen met 'n zware delegatie te Genève Bomaanslag in Casablanca Drees heropende Joods historisch museum te Adam Paniek te Ascot Oppositie tegen Peron VRIJDAG 15 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13550 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Verwacht vjordt, dat zij zaken willen doen President Eisenhower wordt Zaterdagavond, vergezeld van zijn vrouw en zijn zoon John, te Genève verwacht. Eisenhowers zoon, die majoor is, komt als persoonlijke assistent van zijn vader, niet als lid van de Ame rikaanse afvaardiging. De Britse delegatie, geleid door eerste-minister Eden, zal zich Zaterdag middag van Londen naar Genève begeven. De Sowjet-Russische delegatie zal onder leiding staan van premier Boel ganin, die zal worden vergezeld door de leider der communistische partij Chroestsjew, de minister van Buitenlandse Zaken Molotof, de minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, en de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko. NADRUK OP DE BEWAPENINGS BEPERKING Het feit, dat Zjoekof deel uit maakt van de delegatie wijst volgens Ass. Press op de nadruk, die de Rus sen tijdens de besprekingen van de Grote Vier zullen leggen op de kwes tie van de beperking der bewape- Wat zingen wij in onze kerken? MU ER IN RUIMERE KRING aandaCht wordt besteed aan de liederen die wij in onze kerken zin gen, is het nuttig om ook in een dagblad een beknopte uiteenzetting van de problemen te geven. Zeer terecht mag men zich afvragen of de christenen in onze kerken de liederen, die wij op een Neder landse tekst zingen, bewust en met aandacht meezingen. Wij bedoelen die liederen, welke men na het lof en tijdens bepaalde devotionele oefe ningen gewoon is te zingen en die men in een parochiebundel vindt gedrukt. In zo'n boekje worden de liedjes in verschillende groepen on derverdeeld. Het is opvallend, dat de Maria-liederen en Kerst-liederen de hoofdschotel vormen, terwijl ook de liederen ter ere van het Altaarsacra ment behoorlijk in aantal zijn. Dit in tegenstelling met de schaarse hoeveel heid liedjes voor andere hoogfeesten en enkele heiligen. In ons land zijn er verschillende parochiebundels of kerkboeken in omloop waarin we de bedoelde liede ren in onze eigen landstaal kunnen vinden. Wanneer wij deze in gebruik zijnde bundels moeten beoordelen, dan kunnen we vaststellen dat er in derdaad enige bundels zijn die mooie en betekenisvolle liederen met goede melodieën bevatten. Andere uitgaven daarentegen geven een verzameling van liedjes, waarvan over het alge meen noch de teksten noch de melo dieën mooi en goed zijn. Wanneer men deze teksten aan dachtig doorleest, dan valt het ons op, dat er in veel liedjes maar wei nig inhoud zit en dat menige versre gel enkel en alleen terwille van de rijm is neergeschreven. Zo is bijv. in het bekende Maria-liedje „Wees ge groet, o Sterre" de tweede versregel „Wees gegroet van verre" zuiver toe gevoegd om een rijmwoordje op het woord „sterre" te 'krijgen. Deze en verschillende andere versregels doen onwillekeurig denken aan Sinter klaasrijmpjes of Sinterklaasgedicht jes. In menig geval zullen deze laat ste in kwaliteit, en ook wat inhoud betreft, uitmunten boven de liede ren die wij in onze kerken zingen. Toch kunnen wij nog verder gaan. Het bekende Kerstlied „Stille Nacht" heeft een bar slechte tekst en de me lodie is zo mogelijk nog slechter. Wat zien wij nu gebeuren? Dit lied wist zich niet alleen over geheel Europa te verspreiden, maar kwam ook in Amerika en zelfs in de Congo terecht! Vakmusici kammen dit lied en de melodie tot en met af. Wij kennen zelfs een zeer begaafd musi cus die op het gebied van het Neder landse lied zeldzaam goed werk ver richt heeft. Deze man kraakt het „Stille Nacht" gedurende 364 (in schrikkeljaren 365) dagen per jaar, maar op de éne dag die er dan nog over blijft, Kerstmis, staat hij het zelf te zingen en nog wel met tra nen in de ogen! Men mag zich zeer terecht afvragen wat dat is en hoe dat komt. Komt het door het lied zelf of is het meer de sfeer van de Kerst nacht en van het feest die deze ont roering veroorzaakt? Al met al kunnen we dus vaststel len dat de teksten in vele gevallen niet al te best zijn en dat ook de melodieën vaak veel te wensen over laten. Anderzijds blijkt dat zulke lie deren tóch nog een enorme popula riteit hebben en zich over vele lan den wisten te verspreiden. HET probleem van het goede Ne derlandse lied voor onze kerken is nu toch wel in een stadium geko men, dat wij de toekomst niet al te ning. Maarschalk Zjoekof kent pre sident Eisenhower persoonlijk uit de tijd na de capitulatie van Duitsland in 1945. Het zal Zjoekof's eerste be langrijke diplomatieke missie zijn. Veelbetekenend is ook, dat Chroest sjef tot de delegatie behoort. Hij heeft geen officiële functie in de Russische regering, doch heeft als leider van de communistische partij veel invloed op de politiek van het Kremlin. Hij is oók lid van de prae- sidium der Opperste Sow jet, het Russische parlement. In diplomatieke kringen te Londen ziet men in de opneming van de partijsecretaris Chroestjef in de Rus sische delegatie een aanwijzing, dat de Russen van plan zijn serieus te onderhandelen. Een onmiddellijk con tact tussen partij en regering is nu gewaarborgd, meent men. Nu maarschalk Zjoekof naar Ge nève komt, vraagt men zich af, of nu ook Charles Wilson, de Amerikaan se minister van defensie niet naar Genève zal gaan. Hij heeft echter „voorlopig" geen voornemens, zegt men in Washington. somber behoeven in te zien. Ook de Gregorius-vereniging heeft toegezegd stappen te ondernemen om ook de beschikking te krijgen over mooie en verantwoorde liederen, voorzien van een goede melodie. Zeer zeker zijn er meer dan vol doende liederen, die zowel wat tekst als melodie betreft, aan de eisen voldoen. Wij behoeven slechts te den ken aan de haast niet te overziene schat van liederen uit de Middel eeuwen en uit de eeuw die daar op aansluit. Voor alle hoogfeesten en perioden van de kerkelijke jaarcy clus en voor talloze heiligenfeesten vindt men er betekenisvolle liede ren. Maar om deze liederen te kun nen smaken wordt een zekere ont wikkeling vereist, zodat ze niet voor alle christenen geschikt zijn. Teneinde nu in de toekomst over een redelijk aantal liederen voor al le soorten feesten en tijden van het kerkelijk jaar te beschikken, wil men aan enige dichters (en ons land heeft die inderdaad) opdracht geven om goede en mooie liederen te dich ten, die geschikt zijn om in onze kerken gezongen te worden, nadat zij van een verantwoorde melodie zijn voorzien. Voor deze melodieën zou men desnoods een bestaande melodie kunnen nemen of anders een nieuwe laten maken. Het is te wensen, dat met de uit voering van deze plannen niet al te lang wordt gewacht. Anderzijds is het te wensen dat men niet over haast te werk gaat en dat men er niet, voor zal terugdeinzen om ook een paar liederen te handhaven die zó goed zijn ingeburgerd, hoewel zij niet voor de volle honderd percent verantwoord zijn. Hoewel het pro bleem erg omvangrijk is en er vele haken en ogen zijn, mogen we toch hopen dat we over enkele jaren over een goede parochiebundel beschik ken met een schat van liederen met mooie teksten en goede melodieën. Drs. KOEN PIKET. Terwijl de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Groot- Britannië en de Verenigde Staten zich gisteren te Parijs begonnen voor te bereiden op hun werk zij moe ten hun plannen nog voorleggen aan de raad van de Navo bezocht de Russische premier Boelganin met Chroestjef de Franse ambassade te Moskou, waar een receptie werd gegeven ter ere van de Franse na tionale feestdag. Hij werd natuurlijk bestormd door journalisten die iets wilden horen over wat de Russen denken van Genève, maar hij zei dat hij Vrijdag persoonlijk een perscon ferentie zou houden op het Kremlin, waar hun nieuwsgierigheid geheel zöu worden bevredigd. Door een bomaanslag van terroris ten zijn Donderdagavond te Casa blanca zes personen om het leven ge komen en zeven gewond. De bom ontplofte op een terras van café, waar het vol zat met Fransen, die het feest van de bestorming van de Bastille vierden. Onder de doden, allen blanken, bevinden zich twee kinderen en één politieman. Na de ontploffing trok een met vlaggen voorziene stoet blanke be togers naar het stadhuis. De demon stranten riepen: „Weg met Grand- val". (Grandval is de nieuwe Fran se resident-generaal). De proteste rende menigte werd door de politie verspreid. Een kwartier vóór deze aanslag werd in de nieuwe inheemsenwijk van Casablanka een handgranaat geworpen in een jeep van de poli toe. De vier inzittende Fransen lie pen ernstige verwondingen op. In het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt te Amsterdam heeft de Nederlandse premier, dr. W. Drees, Donderdag middag de heropening verricht van het Joods Historisch Museum, dat daar reeds voor de oorlog was gevestigd, maar in de oorlogsjaren gedwongen was te verdwijnen. De foto toont dr. Drees in gezelschap van de voorzitter van de Stichting Joods Historisch Museum, dr. E. A. Rodrigues Pereira, bij een oude Joodse bijbel. Weer herroeping in proces-Jungschlager In de rechtszaak tegen Jungschla- ger heeft de getuige Ulmer Donder dagmorgen de verklaringen, die hij tijdens het vooronderzoek heeft af gelegd, herroepen. Ulmer, die Indo nesisch staatsburger van Nederland se afkomst is, zei deze verklaringen te hebben afgelegd, omdat hij door enkele leden van de politie, waaron der inspecteur Enduh, zou zijn mis handeld. Woensdag had hij dezelfde verkla ringen nog voor de officier van justi tie herhaald, die hem Donderdag vroeg, waarom hij toen de bekente nissen had bevestigd. Getuige zei ook dit uit angst te hebben gedaan en zich voorgenomen te hebben pas voor de rechter zijn oorspronkelijke ver klaringen te herroepen. In Engeland zijn Donderdag in het geheel ten gevolge van bliksemin slag zes personen om het leven ge komen. Onder hen bevonden zich drie schoolkinderen, die onder een eik schulden. Op een scheibaan ih Hampshire werd een soldaat gewond, terwijl zijn kameraad gedood werd. Bij de haven werden hoogspan ningsleidingen getroffen, waardoor fabrieken in de omgeving tot stil stand kwamen, it Hampshire worden ook overstromingen tengevolge van zware regenval gemeld. Tijdens de koninklijke paarden rennen te Ascot in Engeland is d'e bliksem ingeslagen, waardoor één toeschouwerd werd gedood en dertig anderen werden gewond. Meer dan honderd personen werden door de knetterende bliksemstralen tegen de grond geworpen. Eén bliksemstraal sloeg in vlak bij de koninklijke loge waar koningin Elizabeth II gewoonlijk de wedstrij den gadeslaat. Gisteren was echter juist geen van de leden van de vor stelijke familie aanwezig. Van 4.20 tot 5 uur werden de races gestaakt om de ambulance de gele genheid te geven de gewonden weg te voeren. De hertog van Norfolk, die de Koningin vertegenwoordigde, sprak over de microfoons de menigte toe en vroeg hun de kalmte te bewa ren. In Kopenhagen steeg de tempera tuur tot 88 graden. De slagers over wegen om de winkels in de namid dag te sluiten, daar het vleesverbruik tot één derde is teruggevallen ten gevolge van het 'hete weer. De con sumptie van groenten, limonades en bier is zeer gestegen. In België kwam veel mist en ne vel voor. Na de verkoeling brengen de regens van Woensdag, liepen de temperaturen daar gisteren weer op tot 75 graden. In Frankrijk brachten regens in de middag enige opluch ting, doch de warmte was weer spoe- i dig terug. In Oslo bereikte de tem peratuur de 84 graden Fahrenheit. Voor Noorwegen worden onweers buien en koeler weer voorspeld. In Oostenrijk was het warm en bewolkt In de nacht richtten zware regens veel schade aan. Uit Duitsland wordt heerlijk zo merweer gemeld. Twee-en-twintig personen kwamen om Vijftig mensen vochten gisteren voor hun leven temidden van de naar hen happende kaken van krokodil len, toen hun barkas op het Victoria- meer in Oost-Afrika kapseisde. Twee en twintig personen kwamen om het leven. Zij, die niet door de krokodillen werden gedood, verdronken in het zicht van de oever. Het vaartuig was op weg naar het eiland Mageat. Dit is Kenia's „Dui velseiland", de gevangenis voor fa natieke Mau-Mau-terroristen. On der de slachtoffers bevonden zich veroordeelde Mau-Mau-leden en hun Afrikaanse bewakers. Overlevenden zagen dat de com mandant van de gevangenis, de 57- jarige Australiër Steve Caryle Mar tin, naar de oever begon te zwem men in het van krokodillen weme lende water. Hij haalde de wal echter niet. Het Victoriameer, het grootste van Afrika en de voornaamste broii van de Nijl, is bekend om zijn plotse linge, kwaadaardige stormen en ge- President van Vietnam in Moskou om hulp te vragen President Ho Tsji Minh gezien tijdens zijn toespraak bij de aankomst op hét vliegveld van Moskou. Hij brengt een bezoek aan Rusland om o.m. besprekingen te voeren voor het verkrijgen van economische hulp voor zijn land. Links van hem zien we maarschalk Boelganin en president Worosjilof; twede van rechts minister Molotof. President Peron wordt thans van alle zijden duidelijk gemaakt, dat hij in het belang van Argentinië af moet treden. De persoonlijke aanvallen op de president zijn vervat in de ant woorden van de oppositie op zijn plei dooi voor politieke rust en samen werking. Een afgescheiden vleugel van de democratische partij gebruikt de sterkste bewoordingen: „De pre sident moet het feit onder ogen zien, dat zonder zijn heengaan geen vrede mogelijk is". De socialisten plaatsen zich achter deze overtuiging: „Het totalitaire re giem, dat de natie ten gronde richt, is de hinderpaal voor de vrede." De katholieke Kerk kwam in een uitvoerig herderlijk schrijven tot de conclusie, dat pacificatie alleen mo gelijk is door een radicale verande ring. „De politieke onderdrukking dient vervangen te worden door vrij heid", zeggen de bisschoppen. De ge hele oppositie geeft talloze voorbeel den van beperkingen van vrijheden onder het regiem van Peron. Kerkelijke kringen meldden van daag, dat de financiële hulp aan de Kerk, die tijdens de strijd tussen de Kerk en staat gedurende de laatste negen maanden werd stopgezet, bin nenkort waarschijnlijk weer inge voerd zal worden. Ook werd opge merkt, dat priesters, die uit gevan genishospitalen waren geweerd, weer verlof kregen om hun taak te ver vullen. vaarlijke klippen. De barkas kap seisde in ondiep water, slechts vijf en veertig meter van de oever. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Za- terdagavond. Opgemaakt te 10 lur) AANHOUDEND WARM veer met ongeveer dezelfde tem- >eraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit S Noordelijke richtingen. 15 Juli zon op 4.38, onder 20.56; maan op 0.25, onder 17.05. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 15 Juli v.m. 10.45; n.m. 23.20. Het weer in Europa weer max. temp. STOCKHOLM onbewolkt 30 C. OSLO half bewolkt 30 KOPENHAGEN onbewolkt 26 AMSTERDAM nevel 24 LONDEN nevel 29 LUXEMBURG onbewolkt 22 PARIJS nevel 28 BORDEAUX mist 26 GRENOBLE zwaar bew. 29 NICE onbewolkt 26 GENèVE hevel 26 ZüRICH nevel 23 BERLIJN onbewolkt 28 LOCARNO half bew. 29 FRANKFORT onbewolkt 28 MüNCHEN zwaar bew. 21 WENEN nevel 26 INNSBRUCK nevel 21 ROME licht bew. 32 AJACCIO half bew. 28 MALLORCA half bew. Korreltje De tong der vrouwen is een degen, die zij nimmer laten roesten. Chinees spreekwoord.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1