Gerrit Voorting werd door val uitgeschakeld Charly Gaul won in magistrale stijl de Galibier étappe Rolland heroverde de gele trui op Wim van Est Grote prestaties van Gaul en Nolten, maar de laatste faalde 3$Caemen(ïuCde uoat Mint en en llan £ót MoadCatópCaafa maai Qewat Haaiting, Briangon, Donderdagavond. (Van een speciale ANP-verslaggever) Groot ver lies en maar weinig winst voor de Nederlandse ploeg, zo kan de conclusie luiden ten aanzien van de zware 8e etappe over de Alpenassen van de Haute Savoie, over de lachende Aravis, de geniepige Telegralic en de reus onder de reuzen, de Gali- bier. van Thonon naar Briangon over meer dan 50 km. Groot verlies voor de Ne derlandse ploeg, inderdaad, want met het uitvallen van Gerrlt Voorting zal de ploeg in de komende dagen een nimmer gefaald hebbende teamgenoot missen, het geen tevens een knauw betekent voor de moreel, welke er zo ruimschoots in het tiental in de laatste dagen heeft gezeten. En weer zal ploegleider Pellenaars voor nieuwe problemen worden geplaatst. HU zal op de eerste plaats zijn troepen moet- ten hergroeperen, vooral ook omdat Adri Voorting, Piet Haan en Wies van Dongen nauwelijks meer in staat mogen worden genoemd om ook maar op enigszins bevre digende wijze als knecht te fungeren. Maar daarnaast zal Pellenaars tegen de hardé werkelUkheid in, naar nieuwe middelen moeten zoeken om de teamspirit toch in zijn overgebleven strijdmacht te handhaven, een zware opgave, ook voor een man als Pellenaars, die altijd een vaste lijn heeft gevolgd, maar ook steeds weer tegenslagen heeft moeten overwinnen. Alleen, zonder hulp, zonder steun, slechts puttend uit eigen kracht, waarmede hU zyn renners, zUn verzorgers, zijn mecaniciens, sterkt in moeilijke ogenblikken. Slechts weinig winst zat er voor de bert met 15 en Nolten met 11 punten; Nederlandse renners in deze Alpen-etap pe. of het moest zijn een gedeeltelijk herstel van Jan Nolten. die met Charly Gaul tezamen de Aravis had beklommen, maar in de lastige wendingen van de Te- legraphe onherroepelijk de kleine Luxem burger, klimmer niet uitzonderlijke ca paciteiten, moest laten gaan en zelfs op de laatste kilometer voor de top van de Galibier de tweede positie kwijt raakte aan een jagende groep met Gelabert, Louison Bobet en niet te vergeten Ferdi Kubler. Een juichende Gaul kwam op het Champs de Mars in Briangon door, met bijna een kwartier voorsprong, de mi nuut bonificatie voor het winnen van de etappe inbegrepen, op Kubler, Conletto, Bobet, Gelabert, Vitetta en Fornara. Charly Gaul. de bergkoning, die zich tevens aah de kop van het bergklasse- ment nestelde met 22 punten, voor Gela- rukte van de 40e plaats in het algemeen klassement van Thonon-les-Bains naar de 3e plaats van de ranglijst te Briangon op. Verlies voor Wim van Est van de Gele truie die weer in het bezit is gekomen van Antonin Rolland, die tegen veler verwachting in, voortreffelijk klom en nog beter daalde. Behoud gelukkig van de groene trui. zij het op het nippertje door Wout Wagtmans, die tweemaal een zwak ogenblik in deze etappe heeft ge had. De eerste keer bij de beklimming van de Telegraphe waar hij op een ge geven ogenblik 20 seconden achter lag, maar nog voor de top weer aansluiting had met de groep Bobet en later in de eerste windingen van de Galibier, toen hij bij Stan Ockers in het wiel zat, die een gat liet vallen, waardoor ook onze landgenoot het contact met de groep Bobet, Kubler, Fornara, Brankart, Close, Gelabert en Coletto verloor. Maar een razend snelle afdaling van de Galibier en de Lautaret, op jacht naar Poblet, die hem immers het meest bedreigde in het puntenklassement voor de groene trui, bracht hem het succes, dat hij als 16e arriveerde in Briangon, slechts drie plaatsen achter Poblet. In één ding had Wagtmans zich radicaal vergist, hij was door deze Alpenetappe van mening ge weest, dat de sprinter Poblet wel geen goede klimmer zou zijn, maar in Brian gon had Wagtmans zijn opvatting vol komen gewijzigd. Wagtmans bleef drager van de groene trui met 103 punten na 8 etappes tegen Poblet 105 punten. Bijna leed onze ploeg nog het verlies van Adri Voorting, Wies van Dongen en Piet Haan, die met 1 uur 5 minuten en 15 seconden achterstand op de tijd van de winnaar te Briangon binnenkwamen, juist 2 minuten voor het sluiten van de tijdcontrole, welke overi gens. omdat het hier een zwaardere bergetappe betrof, op 15% van de tijd van de winnaar was gesteld. Dit drietal had op de Galibier, waar donkere wolkenmassa's zich hadden sa mengepakt. een tropische regenbui ge kregen. Met tonnen viel het water uit de hemel. De tienduizenden toeschou wers hadden zo goed en zo kwaad als het ging een schuilplaats gevonden in de lange en donkere Galibiertunnel. De drie Nederlanders moestenlopend de tun nel door. Vlak na de tunnel kreeg Wies van Dongen nog een lekke band Hu moest zelf repareren en hij kon de glacL de natte band met zijn koude handen bijna niet aan het wiel vastkrijgen. Verschuivingen vielen in het algemeen klassement te noteren. Wim v. Est zakte naar de tweede plaats met 7 ,min 25 sec. achterstand op Roland, en Gaul steeg van de 40e naar de 3e plaats met ruim 10 min. achterstand op de drager van de gele trui, Rolland. Fantini en Hinsen vie len een stuk terug, Fantini van de 4e plaats in Thonon-les-Bains naar de 18e plaats in Briangon en Hinsen van de 6e plaats naar de 36e. Maar intussen gaat de strijd tussen de groten, tussen Van Est, Gaul, Wagtmans. Fornara, Louison Bo bet. Ferdi Kubler onverminderd voort. De Ronde van Frankrijk is nog lang niet beslist Wonderwerk van de kleine Luxemburger Op de 14e Juli, de nationale van de Fransen, begon de strijd, in net begin over lichte hellingen, vrijwel on middellijk. En de Alpentoppen waren toen nog ver Jan Nolten, die zijn vrouw en zichzelf beloofd had, dat hij in de bergen eindelijk weer eens wat zou laten zien, sprong al na 5 km. mee met Caput. Colette en de Belg Sorgeloos. Louison Bobet schoof meteen een van zijn knech ten naar voren om een oogje in het zeil te houden. Hij koos daar dit keer Fran- gois Mahé voor uit, juist een mannetje, dat goed te gebtuikeh is voor een extra' lastig karwei. Aan het wiel van Mahé volgden nog Adriaenssens, Picot, Pezzi en Walkowaik en de geslepen specialist in de bergen, de tengere Luxemburger Charly Gaul. Het resultaat van het voor postengevecht was, dat nn 55 km. jachten Nolten, Colette en Sorgeloos hun collega Caput van zich af hadden geschud, dat zij op 50 seconden werden gevolgd door de sterk en goed klimmende Charly Gaul op 1 min. 10 sec. door Walkowiax, op 1 min 40 sec. door Mateo, Adriaenssens, Mahé, Picot, Pezzi en Caput r.n op 2 min. door het peloton. 7 km voor de top van de Aravis, een reusachtige berg ^an de tweede catego rie. maar in een lachend en prettig landschap, hadden Nolten en Gaul staan de op hun pedalen de avonturiers achter zich gelaten. Maar men vroeg zich af, wie de grootste avonturier van deze dag zou zijn. Op de koele top van de Aravis waar duizenden toeschouwers zich ver drongen bij de sprint voor het bergklas- sement, hadden Gaul en onze landgenoot ruim een minuut voorsprong op de snel ste volgers, Sorgeloos en Colette, 4 min. op Gelabert en Vitetta en nog iets meer op het peloton, waarin ook onze gele truidrager Wim van Est, Wout Wagtmans met de groene trui en Daan de Groot za ten. Op ruim 5 minuten lagen Van Bree- nen en Gerrit Voorting en op 6 tot 8 mi nuten de andere Nederlanders, behalve Adri Voorting, die pas 11 min. na Gaul en Nolten over de pashoogte kwam. Nolten had overigens op de pas met een tweede plaats, na Gaul, genoegen moe ten nemen. In de snelle afdaling hielden de pupillen van Kees Pellenaars zich voortreffelijk, vooral Jos Hinsen, die an derhalve minuut op Van Breenen en G. Voorting inliep. In het gehucht Marthod enkele kilo meters na de eerste ravitailleringspost te Ugine voltrok zich het droeve onge val met Gerrit Voorting, maar de Tour ging voort. En Jan Nolten, bezig aan het mateloos zware kopwerk Pellenaars die hem was gaan opzoeken, waarschuw de hem nog zich te forceren tezamen met Charly Gaul, wist van dit gebeuren niets. De twee vooraan versterkten hun positie ten opzichte van Sorgeloos en Co- lette. Op de helft van het parcours wis- iten zij dit tweetal 5 minuten achter zich, en een stuk van het peloton op meer dan 8 minuten. En bij de 144e kilometer, bij het rustieke Aiguebelle, bedroegen de verschillen respectievelijk 11 minuten op Sorgeloos en 13 minuten op Colette, die zich inmiddels door de grote groep had- laten opnemen. Nolten's brachten vloeiden weg. Na 5 uur fietsen, terwijl de Col du Te legraphe, die aan het hoogste punt van de tour, de Galibier, voorafging, naderde bespraken Nolten en Gaul. nog beurte lings gretig het spit afbijtend, de situatie: 15 minuten winst op het peloton met de grootste mannen. En vol goede moed stuurden zijn hun fietsen langs de sterk stijgende windingen van de Telegraphe, die als is hij dan maar van de tweede categorie, een mirakel van een Col mag worden genoemd door zijn vele haar speldbochten en slechte weggedeelten en langs gapende afgronden. 5 km. voor de top, die op 1570 meter hoogte is gelegen, vloeiden de krachten in Noltens body ploseling weg. En toen hij enkele malen geen kop meer nam. ging Charly Gaul zonder ver der naar hem om te zien, van hem weg. Als een gek klom hij, steeds hoger en En dit is dan het schouwspel, waarin de Nederlandse deelnemer aan de Tour de France, Gerrit Voorting, alle lllussies op verdere gloriedagen in dit wieler sportfestijn voorgoed verloor. De foto werd gemaakt op de Col dé Aravis, waar eerst de Franse regionalen Remy en Forlini, het evenwicht verloren om trokken te geraken in een niet al te stige valpartU, en waar vervolgens Ger- rit Voorting over zijn beide onfortuin- lUke lotgenoten duikelde Voorting moest met de ambulancewagen naar het zie kenhuis worden vervoerd, waar men constateerde, dat hy vermoedelijk een heupfractuur had opgelopen. ZUn ver dere deelname aan de Tour is uitgeslo ten. V.ln.r.: Remy, die pijnlijk ligt te spar telen, Forlini, die alweer overeind is ge krabbeld, en Gerrit Voorting, die bU het wrak van zUn fiets is bHjven liggen Nolten vandaan. Op de pashoogte noteer de hij al 5 min. 35 sec. winst op onze met een verschrikkelijke inzinking kam pende landgenoot. En van 23 km. afstand dreigde, temidden van een gigantisch bergmassief. grimmig de nog te overwin nen Galibier, 2556 meter hoog, in een vreemd uitziend decor van sneeuw en ijs, van grijze en roodbruine rotswanden. Beslissing van Nolten's avontuur. In de 23 nu volgende kilometers viel de beslissing over het beloop van het avontuur, waarin Jan Nolten zich in de ochtend van deze warme Julidag had gestort. Louison Bobet, de wijze heerser van de Tour, moet dat hebben voorzien.- Want terwijl Jan Nolten, aan de randen van de ravijnen vocht met zichzelf, met de hitte en de dorst en de verraderlijke keislag van de weg, ontbrandde in het peloton de strijd. Terwijl Jan Nolten naar drinken snakte en naar adem hapte, versnelden Louison Bobet, Geminiani, Ockers. Wout Wagtmans en nog enkele anderen het tempo. En zij hadden op de top van deze berg de achterstand op Nolten reeds tot 8 min. teruggebracht. Als Nolten erin zou slagen zich te herstellen en nog voor de jachtende meute de pas van de Galibier te over winnen, dan zou hij zijn tweede plaats achter Gaul in deze rit tijdens de afda ling kunnen handhaven. Echter alleen dan. Op de laatste loodzware windingen van de Galibier, waar tientallen volg auto's met kokende radiatoren de be stuurders in de steek lieten, zag de slo vende Nolten hoog boven zich de wegen naar de top slingeren, gemarkeerd door autobussen, particuliere wagens en lange hagen toeschouwers. Ergens langs een bergpad stond met reusachtige zwarte letters tussen sneeuw geschreven: „Hup Nolten". Maar Nolten wist, dat het ge vecht met de groep Bobet verloren was. Alles liet hem in de steek: zijn cadans, zijn adem, zijn benen Hij zat om het rennersjargon te gebruiken „dood" op zijn fiets. Vier kilometer voor de top had hij nog 2 min. 15 sec. voorsprong op het groepje van Bobet en Kubler De laatste steeds verder van de wit weggetrokken kilometers, temidden van de rotsmassa en de sneeuwbergen, waren voo: het zwaarst en 1 kilometer voor de pas hoogte paseerden Bobet en Gelabert hec en verder Kubler, enkele Italianen e Belgen. Op de top was Charly Gaul in middels een kwartier door. Gelabet i- kwam met 5 sec. voorsprong op Louise Bobet door, Kubler na Bobet wederon met een verschil van 5 seconden. Colett als vijfde opnieuw met 5 sec verschil daarna volgden nog- Adriaenssens, Fo: nara, Close. Vitetta en als tiendeJe Nolten, die reeds op Gelabert op die e kilometer 1 minuut en 45 seconden ha verloren. Gelukkig kon Nolten zich in de afa-: ling via de Lautaret naar Briangon, ove niet minder dan 31 km te midden een majestueus landschap herstellen. Hi eindigde als 12e in Briango. En over dt fameuze jacht van Wagtmans op Poblel voor het behoud van de groene trui heb ben wij alreeds geschreven De toestand van Gerrit Voorting Pellenaars heeft gisteravond te lefonisch, gesproken met de genees heer, die Gerrit Voorting in het ziekenhuis te Albertville behandelt. Het rechterdijbeen is 5 cm onder het bekken gebroken. Louis Guer- lache, de verzorger van de Neder landse ploeg in de Tour de France, reisde heden per trein naar Albert ville om een bezoek aan Voorting te brengen en met de geneesheer een regeling te treffen. Daarna zal hij naar Monaco rijden Hedenavond zal men beter kunnen beoordelen of er een kans bestaat dat Voorting naar Nederland zal kunnen worden over gebracht. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk zullen ervoor zorg dragen, dat het onze landgenoot z niets zal onbreken. Het hoofdbestuur van de KNWU, dat Woensdagavond een telegram had gezonden naar Thonon-les- Bains met gelukwensen voor Wim van Est en Jos Hinsen, stuurde 24 uur later opnieuw een telegrafische boodschap, waarvan de inhoud als volgt luidt: „Hebben met diep leedwezen ge hoord van ongeluk Gerrit Voorting. stop. Vertrouwen dat u door teleur stelling zult heenbijten. stop. Wen sen Voorting spoedig algehele be terschap". Dit telegram heeft Pellenaars nog Donderdagavond in het hotel te Briangon ontvangen. Jn de traditionele klederdracht van de pe van de Tour de France op zUn naam pe de gele trui veroverd heeft, bloemen provincie Savoye, bieden enkele aardige bracht en Wim van Est, die in deze etap- aan. Op de foto staat Jos Hinsen links, meisjes Jos Hinsen, die de zevende etap-1 1 Albertville, 14 Juli. (Van een speciale verslaggever) Op het tafeltje in de gelag kamer van het café de la Plaine in het gehucht Mar thod, enkele kilometers voor bij de ravitailleringspost te Ugine in de achtste etappe van de Tour de France lag Gerrit Voorting, huilend en krimpend van de pijn en steeds maar gebarend naar zijn rechter dijbeen, dat waarschijnlijk ernstig gebles seerd was. De waardin bracht hem drinken. omstanders wreven zijn door het vuile stof bedekte gezicht met eau- de-cologne schoon. Enkele brandweermannen, die toe vallig voor het café hadden gestaan, om de doorkomst van de renners te aanschou wen. hadden onze landgenoot na zijn zware val op het as falt, het café binnengedragen. Jacques Goddet stond buiten ongeduldig te wachten op de komst van het bruine wagen tje, waarin dokter Dumas moest zitten. Hoe het is gebeurd, zal al tijd wel een raadsel blijven. Een grote groep renners had in Ugine de ravitaillerings- zakjes aangepakt en enkele renners. rechtop zittend, dronken hun Bidonnetje lèeg of ledigden de musettes. Plotseling was er een opstop ping van volgwagens. Waar- schUnlijk renners De feestvreugde van Thonon les Bains maakt plaats voor droefheid lyk het ergste aan toe was In volle vaart x.ioet hij op de had een van de op de grond liggende fietsen onvoorzichtige zijn ingereden. Hij maakte beweging gemaakt, waren een buiteling over zijn stuur en smakte tegen het wegdek. Toen Voorting door de De brandweermannen het café- tje was binnengebracht, lag de fiets met het nummer plaatje 49 onbeschadigd langs de kant van de weg. Pellenaars was nog niet doorgekomen, stond nog, on wetend over deze zware val- twee sturen in elkaar haakt Zeker tien renner: ren er bij betrokken, meesten van hen konden meteen weer opstappen, maar Barone, Remy en For lini, van wie de fietsen stuk waren, stonden met sombere gezichten te kijken naar Ger rit Voorting, die er kenne- partij. te Ugine te wachten op Wies van Dongen, Piet Haan en Adri Voorting. die achterstand op het peloton hadden en hun zakjes nog in ontvangst moesten nemen. Pellenaars arriveerde Vrijwel In Thonon-les-Bains was er van de dokter werd hij in de ambulance gedragen om naar een ziekenhuis te wor den overgebracht Voor de 32- jarige Gerrit Voorting, die te Thonon-les-Bains nog 25e stond in het algemeen klasse ment met 22 minuten achter stand op de gele truidrager Wim van Est, was de Ronde van Frankrijk afgelopen, niet door gebrek aan capaciteiten, niet door een inzinking, niet doordat hij niet in vorm zou zijn. maar slechts door stom toeval, door een ongeluk, waarvan hij alleen het slacht offer werd. terwijl hij er slechts indirect bij betrokken was. - Pellenaars vernam later, dat in het ziekenhuis Albertville röntgenfoto's ren gemaakt, die padden uit gewezen, dat het rechterdij been van Voorting was ge broken In het hotel Briangon, waar de Nederlandse ploeg logeert, troffen wij des avonds een sombere Pelle naars aan. Hij was nog diep onder de indruk van het on geluk, piekerde over de wij ze, waarop hij het best Ger rit Voorting zou kunnen hel pen. zat uit te rekenen, of hij zelf nog naar Albertville kon rijden Maar over Grenoble zou het betekenen stand van zeker 700 km. heen een terug Want anders moest hij in de nachtelijke uren de Galibier en de Telegraphe over, en daarna terug, zeker ook 400 kilometer tezamen pig onderzoek in, waarschuw- later heerste er droefheid om de degenen, die Voorting op het verlies van een trouwe het tafeltje ondersteunden kameraad, een ervaren en riveerde. Met toestemming wedstrijd niet kon missen. VRIJDAG 15 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Met bijna veertien minuten voor- I sprong op de eerstvolgende renner Ferdi Kubler, heeft de Luxemburger Charly j Gaul, lid van de gemengde ploeg in de Tour dc France, de. achtste etappe van deze monsterwcdstrUd. van Thonon-les- I Bains naar Briangon, in de tyd van 7 uur 42 min. en 49 sec., gewonnen I Deze telefoto toont Gaul, terwyi hij de I eindstreep overstuift van deze bUzonder zware etappe, waar in vier beruchte cols waren opgenomen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10