2 Goederentreinen ontspoorden en versperden de Moerdijkbrug TWEEDE KAMER Vluchtelingen krijgen vaste grond onder de voeten Blijf meester i DONDERDAG 14 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Seen. cmge£uMen, trvawi gAate icumge De Moerdijkbrug, die eind vorige week zijn laatste nieuwe overspanning kreeg, en die nog slechts wachtte op de rails-aanleg, zodat de treinen elkaar daar konden passeren, is hedennacht het toneel geworden van in-elkaar geschoven wagons en ontspoorde treinen doordat te vijf over één twee goederentreinen tegen elkaar opreden en beide ontspoorden. Het ongeluk is te wijten aan de dichte mist, waardoor de bestuurder van de trein, die vanuit het Noorden komende de brug wilde passeren, het onveilige voorsein niet zag. Toen hij het onveilige hoofdsein bemerkte en onmiddellijk de remmen aanzette, was de botsing niet meer te vermijden, daar hij toen de trein uit Brabant reeds te dicht genaderd was. De --blokwachter, die de trein uit het Noorden voor het punt, waar de lijn in enkel spoor overgaat, had wil len laten stoppen, zette onmiddellijk toen hij zag, dat de trein doorreed, het sein voor de Branbantse trein op onveilig; tegelijk rende hij met een rode lantaarn de trein uit Brabant tegemoet om hem tot stoppen te ma nen. De pogingen mochten echter geen resultaat boeken, want de trei nen waren elkaar reeds te dicht gena derd en met een klap, die tot ver in de omtrek gehoord werd, reden zij op elkaar in. De eerste wagons van beide trei- men, schoven in elkaar en ongeveer 30 volgwagons raakten buiten de rails en versperden het baaïivak. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek bracht aan het lidht, dat slechts de bestuurder van de trein uit het Noorden een gebroken arm had; ver der deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De gewonde bestuurder werd naar het R.K. Ziekenhuis van Dordrecht overgebracht en vanuit Utrecht kwa men technische troepen om te pogen het baanvak zo snel mogelijk vrij te krijgen. Naar het zich laat aanzien, zal met de opruimingswerkzaamheden wel enige tijd gemoeid zijn, zodat men vannacht in Utrecht meende, dat van daag het verkeer over de Moerdijk brug wel gestremd zal blijven. I De diensten zullen zoveel (mogelijk Imet bussen onderhouden worden. Maar Poolse-Nederlandse wordt uitgewezen Verzinsel kwam te laat De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot goedkeuring van bet verdrag, dat op 28 Juli 1951 te Genève werd ondertekend en waarbij de status van vluchtelingen wordt geregeld. De minister van Buiten landse Zaken, mr. Beyen, constateer de in zijn antwoord aan de Kamer, dat de opvatting van de regering, dat dit verdrag niet van toepassing is op de Ambonezen, die in ons land verblijven, door de overgrote meer derheid van de Kamer wordt ge deeld. Deze Ambonezen zouden, als Indonesische staatsburgers, over In donesische reisdocumenten moeten beschikken. Zij hebben echter, waar deze documenten niet zijn uitge reikt, Nederlandse papieren ontvan gen. De minister van justitie, de heer Donker, noemde het de grote ver dienste van dit verdrag dat het de vluchtelingen vaste grond onder de voeten geeft en hun positie versterkt. Bij het onderzoek van de asyl-aan- vragen is het noodzakelijk het kaf van het koren te scheiden. Dat blijkt uit het feit, dat tussen 1 Januari 1953 en 25 Juni 1955 84 personen ille gaal ons land binnenkwamen en dat daarvan in 27 gevallen afwijzend be schikt moest worden. Twaalf geval len zijn nog in onderzoek en aan 45 personen werd het asyl verleend. Ontelbaren zijn het niet eens met het regiem van het land waar zij wo nen, maar dat wil nog niet zeggen dat zij in leven of vrijheid bedreigd worden, aldus de minister. Sommi gen vluchten om economische of an dere redenen en er zijn onder de vluchelingen ook personen met cri minele antecedenten. In genoemd tijdvak kwamen 456 vluchtelingen legaal naar Nederland. Daaronder bevonden zich 101 vluchtelingenn uit Triëst. Tot 1 November. Minister Donker maakte bekend, dat zij, die clandestien ons land zijn binnengekomen, tot 1 November a.s. gelegenheid zullen krijgen zich aan te melden om in aanmerking te ko men voor asyl. Degenen, die hen clandestien gehuisvest hebben, zullen dan niet vervolgd worden, maar het onderzoek naar de vraag of de vluch teling bonafide is, zal even nauw keurig als in alle andere gevallen plaats hebben. Het geval met de Poolse vrouw. Hierna gaat hij nog in op de vraag van de heer Scheps over de van oor sprong Nederlandse vrouw uit Po len, die uit Nederland verwijderd staat te worden. Spr. deelt mede, dat de vrouw voor de oorlog is getrouwd met een Poolse schepeling. Zij is naar Polen vertrokken en heeft thans vijf kin deren. De vrouw heeft op een ge geven ogenblik een verzoek aan de Poolse autoriteiten gedaan om een uitreisvisum om haar vader, die ziek was, te bezoeken. Die aanvra ag heeft moeilijkheden Opgeleverd. Intussen is enige maan den geleden het beleid der Poolse regering verbeterd ten goede en de vrouw was de eerste er zijn meer dergelijke gevallen die een der gelijke vergunning kreeg. Zij ging naar Nederland. Haar vader was overleden. Op 14 Maart is zij ons land binnengekomen. Zij heeft zich aangemeld en geen enkel woord gézegd over moeilijk heden in Polen, noch met betrekking tot het regime, noch met betrekking tot haar echtgenoot. Op 3 Mei kwam de vrouw bij de vreemdelingendienst van de Haagse politie met de mededeling, dat zij met haar kind 1 der kinderen had zij meegebracht naar Nederland niet naar Polen wilde teruggaan. Zij gaf daarvoor twee redenen op. De eerste was, dat zij zich met het regime niet kon verenigen en de tweede, dat haar huwelijksleven zeer slecht was, dat haar man dronk en haar mishandelde. De eerste reden is geen grond voor asylverlening. Ik neem aan, dat pet. der bevolking zo denkt over het regime, aldus spr., maar dat is geen reden om die 80 pet. op te nemen. Asyl-verlening geschiedt als de men sen worden bedreigd naar leven en vrijheid. Het is geen geval van poli tieke asylverlening. Enige dagen later kwam bij de po litie een vrouw, die zeide te zijn de moeder van de zwager der Pools-Ne- derlandse. Zij deelde mede, dat de vrouw een zuster had gehad, die overleden was. Kort na haar aan komst in Nederland had de Pools- Nederlandse kennis gemaakt met de zoon van de vrouw, die de medede' lingen kwam doen. Die kennisma king leidde tot een intieme verhou ding. De vrouw veranderde toen van gedachte en besloot in Nederland te blijven. Zij heeft toen o.a. gezegd: als het zo niet kon, gooi ik het over de politieke boeg. Van het communistische regime had de vrouw geen moeilijkheden ondervonden. De vrouw, die aangifte kwam doen deelde mede alles te hebben gedaan om de verhouding te beëindigen, maar dat is niet gelukt. Het voor de minister beslissende feit is, dat de frontverandering is gekomen nadat de relatie was aange knoopt. Hij kon de aangevoerde ar gumenten niet voetstoots aanvaardên. Onder die omstandigheden heeft hij het verzoek der vrouw om hier te over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten (Advertentie) blijven afgewezen. Vooraf heeft hij advies gevraagd aan de permanente vreemdelingen-adviescommissie. Een stemmig heeft deze geadviseerd tot uitwijzing. Dat zijn de feiten, aldus de minis ter. De vrouw schijnt ondergedoken te zijn. Er is een dagvaarding voor een kort geding. Dat is tot daar aan toe, zegt de minister, maar vanmor gen heeft een der bladen gemeld, dat er een opsporingsbevel is uitge vaardigd en dat er speurhonden worden gebruikt. Dat is van a tot z gelogen. Wij gebruiken geen speur honden om de vrouw op te sporen. Hierna repliceren enige leden. De heer Scheps (P.v.d.A.) vraagt naar aanleiding van de mededelin gen over de Poolse vrouw in welke situatie zij nu door de publicaties is geraakt. Wat voor zekerheid heeft zij als zij naar Polen terugkeert? Hoe weet men, dat de vrouw geen moei lijkheden in Polen zal ondervinden. De argumentatie van de minister acht hij klaar en begrijpelijk. De heer GORTZAK (C.P.N.) merkt op, dat de minister het per centage van 80, dat het niet eens zou zijn met het regime van achter het IJzeren Gordijn, aanneemt op gron den, die hij niet motiveert of kan mo tiveren. De heer OUD (V.V.D.) zegt in de mededelingen van de minister over de Poolse, van Nederlandse afkomst, één element te hebben gemist, n.l., dat men hier niet heeft te maken met een gewone vrouw, maar een vrouw, die van origine Nederlandse is en die haar Nederlanderschap verloren heeft door haar huwelijk, Mag dit met zich medebrengen de vrouw ge lijk te stellen met een vrouw, die niet van oorsprong Nederlandse is? Minister DONKER merkt o.a. nog op, dat het feit, dat de Poolse vrouw van Nederlandse afkomst niet is toegestaan hier te blijven niet be rust op de verhouding met haar zwager, maar op het feit, dat zij pas met de argumenten om hier te blij ven is gekomen nadat zij die ver houding had aangegaan. Spr. zegt nog geen antwoord te hebben op het dilemma dat zich nu moeilijkheden in Polen kunnen voor doen en de kwestie, dat men een toe lating zou kunnen afdwingen door zich hier te misdragen, zodat men niet terug kan. Met het aspect van de zaak, dat de vrouw van origine Nederlandse is, is rekening gehouden. Daarom is ook advies gevraagd aan de commissie, dat is voorgeschreven. In redelijkheid zal moeten worden aangetoond, dat er in Polen moeilijk heden voor de vrouw bestaan. Er is nog geen begin van serieus bewijs ge leverd. De moeilijkheden zijn pas ter tafel gebracht zes weken na haar aankomst en ze maken de indruk dat ze aangevoerd zijn om de relatie te bestendigen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goed gekeurd, met aantekening, dat de C. P.N. geacht wil worden te hebben' tegengestemd. Stewardess nooit van Uw leven smaakte een Virginia zo lekker. Ga zachter, maar ook geuriger roken. Neem direct een pakje Stewardess! Schiphol moet zich sneller ontwikkelen Nederland mag niet achter blijven bij de geweldige dymaniek van de luchtvaart: de KLM zal zich steeds dienen uit te breiden en reeds nü houdt men zich bezig met de ver voerscapaciteit in I960. Daarom zal Schiphol aanzienlijk dienen te wor den uitgebreid. Naarmate de vlieg tuigen groter en sneller worden zul len de verschillende startbanen een grotere lengte moeten hebben en reeds zijn plannen ontworpen om een startbaan op 2510 meter te brengen. Dit heeft de directeur van de KLM op Schiphol medegedeeld. Teveel heerst er, volgens de direc teur, in Nederland de mening dat het de KLM wel goed gaat, maar wil de KLM haar belangrijke rol in het luchtvaartverkeer blijven vervullen, dan dienen ook op Schiphol de plan nen voor ontwikkeling met een gro tere snelheid te worden gerealiseerd. NATIONAAL JEUGD E.H.B.O.- TOURNOOI VAN RODE KRUIS Het nationale jeugd E.H.B.O.-tour- nooi van het Rode Kruis zal dit jaar op 16 Juli tet Rotterdam worden ge houden in de Herman Heyermans- sohool, Roesener Manzstraat 161. De deelnemende groepen komen uit de afdeling Amsterdam, Apel doorn, Breda, Eindhoven, 's Graven- hage, Middelharnis, Overschie, Rot terdam, Utrecht en Wassenaar. Jan van Scorel haalde Jan van Scorel niet uit Rome Mej. dr. Elisabeth Houtzager, direc trice van het Centraal Museum te Utrecht, die de grote zomertentoon- stelling van schilderijen van Jan van Scorel voorbereidt, is dezer dagen naar Rome gevlogen om van prins Doria Pamphilj een authentieke Jan van Scorel in bruikleen te ontvangen voor deze expositie. De K.L.M. wilde het hare bijdragen om de Jan van Scorel-tentoonstelling in de belang stelling van kunstminnend Nederland te plaatsen en zegde toe te zullen trachten het lijntoestel „Jan van Sco rel" van Rome naar Amsterdam te laten vliegen met aan boord mej. Houtzager en het schilderij van de Hollandse meester. De gemeente Utrecht die een toerwagenbus in ex ploitatie heeft, die eveneens de naam van „Jan van Scorel" draagt, deed er nog een schepje op en zond deze bus naar de luchthaven om mej. Hout zager te halen. Het K.LJM. toestel „Jan van Scorel" moest echter in revisie en mej. Hout zager kwam daardoor met de „Jeroen Bosch". Bij haar aankomst op Schip hol verklaarde zij, dat ze in Rome vele moeilijkheden heeft ondervonden voordat dit meesterstuk, dat Agatha Schoonhoven de geliefde van de schilder voorstelt en een van de be kendste werken van Jan van Scorel is, aan haar in bruikleen werd afge staan. Nadat de ministeries van onder wijs, kunsten en wetenschappen en van financiën hun toestemming had den gegeven, was er echter ook voor prins Pamphilj geen beletsel meer om dit werk uit zijn particuliere ver zameling voor de tentoonstelling in Utrecht af te staan. Van 30 Juli a.s. af zal het temidden van een vijftigtal andere werken van Jan van Scorel en zijn leerlingen prijken in het Cen traal Museum te Utrecht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9