Een Cherlock Holmes van deze tijd Qaat \J binnenkort ook met vacantie IN 1942 HING HITLERS RITK AAN HET BEKENDE ZITDEN DRAADJE Churchill vond het te gewaagd DE LEIDSE COURANT DETECTIVES ALS SHERLOCK HOLMES bestaan over het algemeen slechts in de fantasie van bestseller-schrijvers. In de dagelijkse practijk van de misdaad gaat alles veel stroever. Zelfs dè meest scherpzinnige detec tive moet zó lang passen en meten om de met moeite verzamelde stukjes van de legpuzzle in elkaar te passen dat de uiteindelijke oplossing van de misdaad practisch nooit de speelse zwier heeft, welke schrijvers eraan weten te geven. Het beroep van detective zou men het best kunnen karak teriseren met de woorden van Churchill: Bloed, zweet en tranen! Maar natuurlijk zijn er ook uitzonderingen op de regel. Wanneer men de wereld onder een vergrootglas neemt, is er hier of daar nog wel een man te vinden, die zo uit het brein van Sir Conan Doyle gestapt zou gunnen zijn. De Ame rikaanse journalist Collie Small heeft een dergelijke man ontdekt; een heel wonderlijke figuur, die in zijn manier van werken niet alleen doet denken aan Sherlock Holmes, maar ook aan de Baron van Münchhausen en de Rode Pimpernel. Die man is dr. Harry Söderman, criminoloog en detective. Hij is de grootste politieman van Zweden en over de gehele wereld heeft hij een zeer goede reputatie. Collie Small vertelde onlangs in The Saturday Evening Post over het werk van deze detective en het onderstaande artikel is aan deze publicatie ontleend. Onlangs bracht Söderman Zweden nog in verbazing door een moord, die er als een zelfmoord uitzag, binnen enkele men tot klaarheid te brengen. i3r was een vrijgezel dood aangetrof- tfen in zijn woning met een revolver an de hand. Alles wees op zelfmoord en alle detectives, die voor deze zaak waren opgeroepen, trokken ook vrij spoedig die conclusie. Behalve Söderman! Na een langdurig onder hoek zei hij tegen zijn collega's: „Het dijkt, of jullie gelijk hebben, maar één ding klopt er toch niet!" Na deze mededeling nam hij een foto van de dode en liep daarmee alle eethuisjes sn de omgeving af. Na een half uur had hij een dienstertje gevonden, die de man herkende. Zij herinnerde zich, dat hij op de avond van de moord met een Finse officier aan een van haar tafeltjes had gegeten. Söder man bedankte haar voor de inlichtin gen en ging naar het Finse Rusthuis sn Stockholm, waar hij in" no time de dader arresteerde. Het was een Fin se officier, die ruzie met het slacht offer had gekregen en hem had neer geschoten. Toen zijn collega's hem vroegen, hoe hij tot een onderzoek in deze richting was gekomen, antwoordde Söderman: „Nou, de inhoud van de maag hebben we gecontroleerd en daarbij bleek, dat de man een maal tijd naar binnen had gewerkt, dié nooit door hemzelf in het kleine keu kentje van zijn vrij gezellen woning bereid kon zijn. Dat was mijn aan knopingspunt. Ik heb uitgezocht, waar hij gegeten heeft en met wie. De rest was gemakkelijk!" Grappige zaak. „Mijn grappigste zaak?" grinnikte Söderman op een desbetreffende vraag van Collie Small. „Dan moet ik even terug naar de oorlogsjaren. In die tijd had ik heel wat contacten met de geallieerden, maar ik had ook mijn taak hier in Zweden. Op zekere dag kreeg ik er lucht van, dat er een Gestapo-agent in Stockholm gearri veerd was. Ik liet de man schadu wen en al spoedig had ik zijn corres pondentie onder controle. Het bleek, dat die Gestapo-agent inlichtingen moest verzamelen over een Engels man, die tot op dat moment aan mijn aandacht was ontsnapt. De Brit had een tandtechnische inrichting en uit een mededeling aan Berlijn bleek „dat hij niets vermoedde". Ik besloot om de Gestapo-agent een 6lag voor te zijn en deed een onder zoek in de tandtechnische inrichting. Erg lang behoefte ik niet te zoeken. De Brit had een geweldige voorraad i dynamiet, keurig verpakt in levens- middelenpakken met het stempel: „Made in Nuremberg". Het was de om met deze pakjes sche-1 pen op te blazen, die met grondstof fen voor de Duitse oorlogsindustrie in Zweedse havens lagen. „Ik sympathiseerde met de Engel sen", lachte Söderman, „maar dat plan kon ik toch niet door laten gaan. Er was maar één oplossing. De En gelsman verdween in de cel, maar ik heb hem het genoegen verschaft van een buurman. In de cel naast de zijne heb ik de Gestapo-agent opge borgen!" Rode Pimpernel. We zullen van Söderman als de tective afstappen, om hem te zien optreden in de rol van Rode Pim pernel. Reeds vele maanden voor de Duitse capitulatie was hij een plan aan het uitwerken om te voorkomen, Dit apenmasker was een zeer knappe ontdekking van een misdadiger. Toch liep hij tegen de lamp, zoals u in bijgaand artikel kan lezen. Dr. Söderman betreedt 't vertrek van de misdaad. Kleinigheden zullen hem straks de goede weg wijzen. dat de politieke gevangenen in Noor wegen bij de Duitse nederlaag door de Quislings zouden worden ver moord. Recht op de man af, zoals steeds, nodigde hij de-chef van de Gestapo in Noorwegen uit voor een bespre king aan de Zweedse grens. Hij stel de hem kort en bondig voor om alle Noorse gevangenen naar Zweden te laten overbrengen. Söderman zou voor autobusen zorgen. De Gestapo- chef beloofde over dit plan te zul len nadenken. Maanden verliepen echter zonder dat er een antwoord kwam en tel kens als Söderman telefoneerde, werd hij met een kluitje in het riet gestuurd. Eindelijk wist hij het zover te brengen, dat men hem uitnodigde voor een bespreking in Oslo. Hij ging met de trein tot de Zweedse grens en stapte daar over in een auto van de Gestapo. Het was een hachelijke onderneming. Nauwelijks was hij echter in Oslo gearriveerd of de toestand werd nog .moeilijker. Via de radio vernam hij de capitulatie van Duitsland en te gelijkertijd bereikte hem het bericht, dat de Gestapo-chef en Rijkscommis saris Terboven, met wie hij de be spreking zou hebben, zelfmoord had^ den gepleegd. Snelle reactie. Als men bedenkt, dat Söderman in een vreemd land was, was zijn reac- tie wel zeer merkwaardig. Hij liet een auto voorkomen en reed alle ge vangenissen af, waar hij de slacht offers van het Nazi-regiem mede deelde, dat ze vrij waren. Hij gaf hen echter opdracht binnen te blijven en liet de gevangenissen sluiten. Vervolgens reed hij naar het bu reau van de politieke politie. Toen hij binnenkwam ging er juist een te- tefoon. Hij nam de hoorn van het toestel en een stem vroeg: „Met wie spreek ik?" „Met het hoofd van de politie", antwoordde Söderman. „En wie heeft u benoemd?" „Dat heb ik zelf gedaan", zei de laconieke Zweed. „Dat is merkwaardig", hernam de stem weer, „want ik ben namelijk het hoofd van de politie." Het bleek, dat Söderman toevallig een super-landverrader aan de lijn had. Hij liet zich echter niet uit het veld slaan. ,Dan ben u de man, die ik zoek", merkte hij grimmig op. „Mooier kan het niet. Ik kan u mededelen, dat u onder arrest staat en ik geef u vijf minuten, om u bij mij te melden." Binnen vijf minuten kwam de man zich overgeven. Geen enkele politie ke gevangene werd vermoord en Sö derman mocht voor zijn doortastend optreden de hoogste Noorse onder scheiding uit handen van de koning ontvangen. Fantastisch plan. De autoriteit, welke Söderman reeds als jongeman bezat, was er ook oorzaak van, dat zelfs Hitier hem niet kon weren. Bij de kwestie van de Rijksdagbrand moest hij Söder man toelaten en ook tijdens de oor log kwam de Zweed nog regelmatig in Berlijn. In 1942 stelde hij een fantastisch plan op, om een einde aan de oorlog te maken. Hij reisde naar Berlijn en .testte de politieke betrouwbaarheid van 't hoofd der internationale cri minele politie in Berlijn, Arthur Nebe, en van de hoofdcommissaris van politie, Graaf von Helldorf. Toen hij zeker was, dat ze tegen het iHitlerregiem waren, stelde hij met hen een plan op om Hitier, Goering, Goebbels en Himmler te arresteren. Er waren in die maanden betrek kelijk weinig militairen in Berlijn. Men kwam tot de slotsom, dat er 10.000 Engelse parachutisten boven Berlijn moesten worden neergela ten. Söderman zou met de para-troe pen meekomen. Op het moment, dat de landingen begonnen en alle aan wezige Duitse militairen zouden wor den ingezet voor de strijd, zou Hell dorf met zijn mannen naar de kan selarij gaan om Hitler te arresteren. De mannen van Arthur Net$e zouden intussen Berlijn afstropen, om zo veel mogelijk Nazi's van enig ge wicht te arresteren. Söderman was er van overtuigd, dat dit plan zou slagen. Hij wist, dat de politie te vertrouwen was en stond op het standpunt, dat het Duitse le ger door de arrestatie van de lei ders zodanig gedemoraliseerd zou worden, dat de oorlog meteen ten einde zou zijn. Niet geprobeerd. Helaas is men nooit aan de uit voering van dit plan toegekomen. Söderman legde zijn plan voor aan de Britse gezant in Stockholm en een week later was hij bij Churchill. Er werden vele besprekingen gevoerd en tenslotte zou Chruchill de beslis sing nemen. Gespannen wachtte Sö derman op het antwoord. Eindelijk kwam het: „Nee!" Churchill vond, dat hij geen 10.000 parachutisten kon riskeren op het erewoord van twee Duitsers en een Zweed, die hij niet of niet voldoen de kende. Söderman was teleurge steld en wat de twijfel over het ver trouwen betreft, stelde de geschie denis hem in het gelijk. Helldorf en Nebe werden geëxecuteerd na de aan slag op Hitler in Juli 1944. Ook heerboer. Na vele omzwervingen over de ge hele wereld is Söderman thans weer thuis bij zijn vrouw en drie kinde ren. Meestal is hij op zijn boerderij, want naast zijn politie-banen is hij ook op zijn tijd heerboer. Maar zonder de misdaad kan hü toch niet.. Regelmatig trekt hij er Dr. Söderman in het laboratorium, dat een belangrijke rol speelt bij de oplossing van problemen. nog op uit als detective, want zo zegt hij „achter je bureau droog je uit." Een van zijn laatste karweitjes was „de man met het apengezicht". Een inbreker, die zodra hij ge stoord werd een apenmasker op zette en de meest afgrijselijke gelui den maakte. 'n Gek? Nee, zeker niet! Want wat ge beurde er? Als iemand het apenge zicht zag, rende hij naar buiten om de politie te waarschuwen. Maar on derweg begon zo'n man of vrouw te twijfelen. 'n Aap? Nee, dat is onmogelijk! Ik móet me vergist hebben. Meestal keerde men naar huis terug zonder de politie te hebben gewaarschuwd en intussen was de dief natuurlijk ge vlogen. ,,'n Psycholoog", .grinnikte dr. Sö derman, „die heel wat gestolen heeft. Met heel veel moeite heb ik hem eindelijk te pakken kunnen krij gen. Gelukkig! Want zulk soort klan ten bezorgen je veel kopzorgen." Ziekenfondskaart niet vergeten Denk niet, waarde lezer, dat wij pessimistisch zijn, neen, wij zien wel degelijk de zon door de wolken, maar ziek worden kan tenslotte een ieder en dan is het gelukkig, uw ziekenfondskaart bij u te hebben. Veel ruimte neemt ze niet in, dus daar hoeft u het niet om te laten. Als men buiten de stad vertoeft met vacantie, heeft men dan ook recht op ziekenfondsbehandeling? Wij laten hieronder volgen de be palingen, geldend voor vprplicht verzekerden indien zij vertoeven buiten hun woonplaats voor korter dan 3 maanden. Het verdient aanbeveling voor uw vertrek even overleg te plegen met uw ziekenfonds, dit moet u in elk geval doen, als u weet, dat u niet ge heel in orde bent en dat u dus wel licht doktershulp nodig zult hebben. Verzuimt u dit overleg te plegen, dan loopt u in dit geval grote kans dat u niets vergoed krijgt (voor vrij willig verzekerden geldt hetzelfde). Ten tweede dient u zich buiten uw woonplaats steeds te wenden tot een arts, tandarts enz., die is aangesloten bij een ziekenfonds. Hebt u een spe cialist nodig, dan geldt deze bepa ling voor zover dat mogelijk is. Moet u een dokier raadplegen, dan verdient het aanbeveling dat u deze arts van te voren mededeelt, dat u ziekenfondslid bent en dat u de kaart kunt tonen. U moet verder bedenken, dat u al leen recht hebt op zekere vergoedin gen indien redelijkerwijze niet van u verwacht kon worden dat u zich tot uw eigen arts in uw woonplaats zoudt wenden. Rechten tijdens vacantie. Na bovenstaande hoofdregels, waaraan u dus moet voldoen, laten wij thans volgen de rechten die u hebt tijdens uw vacantie, als u ziek mocht worden. I' 1) Huisartsenhulp. i Voor hulp van een aan een fonds verbonden huisarts krijgt de verze kerde tegen overlegging van een ge specificeerde kwitantie een vergoe ding van 1.50 voor een spreekuur- bezoek en 2.50 voor een huisbezoek van de arts Wegens nachtbezoek kan hoogstens gerekend worden op het dubbele van genoemde bedragen. Dit wil dus zeggen, dat u zelf de dokter moet betalen, u vfaagt een gespecificeerde kwitantie met ver melding van aantal bezoeken en aard daarvan, b.v. spreekuur, huis, nachtbezoek enz. Ook de data moe ten vermeld staan. Met deze kwitan ties gaat u na terugkomst naar uw ziekenfonds, waar u de bovenge noemde bedragen vergoed krijgt. 2) Specialistenhulp. De huisarts in uw vacantieverblijf, die dus aangesloten moet zijn bij een ziekenfonds, kan u zonodig verwij zen naar een specialist, zo mogelijk ook aangesloten bij een ziekenfonds. De verzekerde behoeft deze spe cialist niet zelf te betalen, deze dient terzake een specificatie in bij de ad ministratie van het ziekenfonds. U ziet het, overlegging van de zieken fondskaart is dus wel zeer noodza kelijk. Ook hier geldt weer de bepa ling, dat u bij het binnenkomen bij een specialist uw ziekenfondskaart afgeeft, althans, dat u mededeelt, dat u verzekerd bent bij een ziekenfonds. Was men voor het vertrek reeds onder behandeling van een specialist, dan t>ent u verplicht bij het zieken fonds voor uw vertrek vergunning te vragen om eventueel op uw va- cantie-adres specialistenhulp te mo gen inroepen. Het fonds zal dan wel voorwaarden stellen. Geneesmiddelen. De verzekerde kan v.ergoeding krijgen van door de huisarts of spe cialist die hem buiten zijn woon plaats behandeld heeft, voorgeschre ven medicijnen, alles met inachtne ming van de regeling die getroffen is ten opzichte van soorten en hoe veelheden. Vergoeding blijft achterwege voor genees- en verbandmiddelei}, waarop de verzekerde geen aanspraak kan maken volgens de voorschriften. Ook in dit geval moet de verzeker de het kostende zelf betalen en een gespecificeerde kwitantie vragen. Tegen overlegging van deze kwitan- Naar de tandarts! Tandheelkundige hulp tijdens de vacantie is wel een van de belang rijkste, want uw humeur kan vrese lijk in de war zijn, indien een uwer kiezen het behaagt u te plagen. Ook thans weer meldt men zich bij een tandarts die bij een ziekenfonds is ingeschreven Deze tandarts krijgt van u na de behandeling zijn hono rarium uitbetaald tegen afgifte van een gespecificeerde kwitantie. Men krijgt van het ziekenfonds vergoe ding tot een bedrag dat dit fonds zou hebben moeten betalen indien uw eigen tandarts u behandeld had. Natuurlijk kan men niet op ver goeding rekenen, indien redelijker wijs niet verwacht kon worden dat men zich tot zijn eigen tandarts zou wenden. Ziekenhuisverpleging. Ook als men buiten zijn woon plaats vertoeft met vacantie moet voor opneming in een ziekenhuis vooraf toestemming wórden gevraagd aan het fonds. Indien uit medisch oogpunt opneming in een ziekenhuis in uw woonplaats mogelijk is. kan dit fonds eisen, dat opneming aldaar geschiedt en komen eventuele kos ten voor ziekenvervoer voor reke ning van het fonds. Is opneming dringend en kan men vooraf geen toestemming vragen, dan is opneming in een ziekenhuis in uw vacantieoord mogelijk, maar ook dan kan het fonds weer eisen, dat men u vervoert naar een zieken huis in uw woonplaats. Wenst de verzekerde dit niet, dan krijgt hij slechts vergoeding voor de kosten, die het fonds bij verpleging in zijn woonplaats zou hebben be taald, vermeerderd met de uitge spaarde vervoerskosten. Vooraf over leg plegen met het fonds, indien be kend is, dat u zult moeten worden opgenomen, is noodzakelijk. Wij hebben de voornaamste bepa lingen hierbij voor u opgesomd en het zal u duidelijk zijn, dat het rae- denemen van een ziekenfondskaart zeer zeker gewenst is. Overigens wensen wij u een onge stoorde vacantie met veel mooi weer!

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5