Gloriedag voor Nederlandse ploeg in de Tour de France Wagtmans, Hinsen, Van Est Jos Hinsen werd Wim van Est in winnaar. Gele Trui Rake klappen Het verloop van de 7e étappe DONDERDAG 14 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA Thonon-les-Bains, 13 Juli, (Van een speciale ANP-verslaggever) Een gloriedag voor de Nederlandse ploeg aan het einde van de zevende etappe van Zürich naar Thonon-les-Bains, zoals onze kleine wielerwereld er nimmer een heeft beleefd in de geschiedenis van de Tour de France, zo kunnen kort en krachtig de prachtige successen van Jos Hinsen, Wim van Est en Wout Wagtmans in het vriendelijke badplaatsje aan het meer van Genève Woensdagavond worden samengevat. Dank zy de schitterende geslaagde, zeer vroege uitlooppoging van Wim van Est met Walkowaik, Fantini en Dacquay, bij wie zich later Jos Hinsen, Gauthier, Stablinski, Caput en Hoorelbecke voegden, kon dit negental een tijdwinst boeken van niet minder dan 17 minuten 33 sec., precies voldoende voor Wim van Est om de gele trui aan Antonin Bolland op verrassende wijze te ontfutselen. De 24-jarige debutant in de Tour de France, de aan de Belgisch-Brabantse grens woonachtige Jos Hinsen won op do lange rechte laan van Thonon-les- Bains tot verbazing van vriend en te genstander de sprint van het negental en Wout Wagtmans slaagde er in, dank zij een furieuze spurt aan de kóp van het peloton, waarbij hij alleen de ra zendsnelle Poblet en verder Ockers voorrang moest geven, de groene trui te behouden. Wim van Est in de gele lei derstrui van het algemeen klassement, Wout Wagtmans drager van de groene trui als nummer een in het algemeen puntenklassement, Jos Hinsen won voor de Nederlandse ploeg de eqrste etappe in deze ronde, indien wij althans de zege van de ploeg in zijn geheel in de tijdrit te Diepe even buiten beschouwing la ten. En in het algemeen ploegenklasse- ment is Nederland van de zesde naar de vierde plaats gestegen. Nederlandse kolonie uitgelaten van vreugde. De kleine Nederlandse kolonie was uitgelaten van vreugde en Pellenaars, van wie Jacques Goddet onlangs nog had verklaard, dat hij hem de beste ploegleider van de tour vond, kwam handen te kort om de gelukwensen in entvangst te hemen. De organisatoren en de Franse en buitenlandse journalis ten waren in het eerste ogenblik een beetje overbluft door deze fantastische resultaten van de Nederlandse equipe, welke zeer zeker voor een belangrijk deel te danken zijn aan de teamgeest en de straffe discipline. Jos Hinsen heeft de lange sprint op onbetwistbare wijze gewonnen. Er was geen twijfel aan mogelijk, dat het wiel van de jongen uit Rijckevorsel het e.erst over de eindstreep was gegaan, want nauwelijks een seconde later klonk het al door de - luidsprekers: Hinsen vain- queur de l'étappe a Thonon-les-Bains (Hinsen, winnaar van de etappe te Tho non-les-Bains). En dan te bedenken, dat deze knaap, die over een uitstekend hu- JOS HINSEN meur beschikt en mentaal voor de ploeg zijn gewicht in goud waard is, enkele kilometers voor de eindstreep op de kronkelende weg langs het stille meer. doodeenvoudig werd gelost, toen het groepje het tempo met uiterste krachts inspanning had verhoogd, om op Sta blinski te jagen, die met een harde de marrage zijn acht lotgenoten van meer dan 200 km trachtte kwijt te raken. En toen onder aanvoering van Wim van Est de Fransman weer was bijgebracht, viel het groepje even stil. Die enkele seconden waren voldoende voor Hinsen om weer contact te krijgen. Dat gebeur de op het lichte heuveltje, niet ver van de eindstreep. Op de laatste 50 meter heeft hij er alles uitgeperst, wat hij nog in zijn lichaam aan reserves over had. Met schokken ging het bovenlichaam over het stuur en terug. Met een ruk trok hij het voorwiel over de streep: hij had gezegevierd. Deze telefoto geeft een beeld van de finish in Thonon. Als eerste zien we over de eindstreep gaan Jos Hinsen, achter hem gaat Fantini schuil, op de derde plaats volgt Caput en achter Sta blinski op de v(jfde plaats zien we Wim van Est de hand heffen in triomf. Er zijn gisteren rake klappen uit gedeeld in de Tour de France. Jos Hinsen won de 7e étappe en Wim van Est reed zich in de gele trui. Maar er vielen nog meer klappen, want op ongeveer 30 km voor de finish te Thonon les Bains deed zich jen incident voor, dat achteraf door de betrokkenen natuurlijk betreurd wordt. In het heetst van het gevecht kreeg Gerrit Voorting een duw van de grote Fransman Louison Bobet, waardoor de Nederlander op het trottoir terecht kwam. Gelukkig re ageerde Voorting snel, zodat hij zijn voorwiel kon optillen om een val op het trottoir te vermijden, het geen gelukte. Adri Voorting, die van deze duw- partij getuige was, nam het op voor zijn broer en gaf Bobet een klap met zijn fietspomp, waarop de pop pen aan het dansen kwamen. En in de algemene verwarring gaf Hein van Breenen tenslotte Geminiani ten klap in het gezicht. Oorzaak? De Frans Nationalen meenden, zoals in het wedstrijdver slag ook tot uitdrukking komt, dat de Nederlandse renners gisteren tegen hen samenspanden, wat de Fransen uiteindelijk centen kostte. Met zoet dex auetiuinnitig,, WIM VAN EST. De slag begon al gauw, maar Nederlanders zegevierden Een lachende Wim van Est, die als zesde van het groepje binnenstormde ging onmiddellijk zijn kameraad geluk- De gebruikelijke ceremonie voor het huldigen van de etappe-winnaar volgde. Twee meisjes in de klederdracht van Savoye boden hem de bloemen en het speciale vaantje, bestemd voor de win naar aan. En gearmd met de beide scho nen doorstond de sympathieke jongen het kruisvuur van vragen, welke de. journalisten hem stelden. Tientallen ca mera's klikten, film-operateurs draaiden meters film, radio-reporters sleurden hem mee naar de microfoon. Intussen wachtte Wim van Est rustig langs de kant van de weg op de komst van het peloton. Een klein groepje Hol landers stond om hem heen. De chrono meters waren ingedrukt. Zou Wim van Est de gele trui hebben veroverd? Bij het vertrek te Zürich stond hij op de zeventiende plaats in het algemeen klas sement met 17 min. 8 sec. achterstand op de leider Antonin Rolland. De secon den werden minuten, de minuten wer den een kwartier. De spanning steeg tot het uiterste. Zeventien minuten.... werd er geroepen. Nog acht, nog zeven seconden. Men stond hardop te tellen; ja, Wim van Est had de gele trui. En juist op dat ogenblik kwam in de verte het peloton in gesloten formatie opda gen. Toen Poblet als eerste over de streep rolde bleek het verschil zeven tien min. en 3 sec. te zijn. Met een ver schil van 25 sec. op Antonin Rolland had onze landgenoot dus de eerste plaats in het individuele klassement veroverd. Ook voor Wim van Est volgde de be kende plechtigheid. Met bloemen na tuurlijk, met een zoen van de wereld kampioene in het harmonicaspelen Yvette Horner, maar vooral ook met het aantrekken van het gele tricot. niet Antonin Rolland kwam op Wim van Est toe. Zijn ogen waren zwart van het stof en het zweet. Zijn gele trui vol vui le vlekken. „Bravo, Wim!", en de Frans man gaf van Est de hand. En nog eens riep hij uit: „Bravo Wim, maar niet voor de rest van de Hollandse ploeg!" Toen men Rolland vroeg, wat hij daar mede bedoelde, liet hij zich ontvallen, Wout wilde z(jn groene trui afgeven. Thonon-les-Bains, Woens dagavond (Van een speciale ANP-verslaggever) „Ik was eerst van plan de groene trui maar aan Poblet te ge ven", vertelde Wout Wagt mans. „Maar toen ik in het zicht van de streepr kwam en ik in het midden van de sprintende renners zat, heb ik mij bedacht. En zo kon ik nog achter Poblet en Ockers op de twaalfde plaats beslag leggen. Nog 5 punten voor sprong heb ik op de Span jaard. Het is niet veel, maar ik vermoed, dat die voor sprong in Briangon, na de eerste Alphenetappe, wel wat groter zal zijn". Over hun prestaties en hun moeilijkheden Hinsen: slechts moment. In het prachtige hotel, aan het Meer van Genève gele gen, enkele kilometers buiten het drukke badplaatsje Tho non was Jos Hinsen weer he lemaal op zijn verhaal geko men. En hij vertelde ons nauwkeurig, hoe hij die sprint had gewonnen. „Ik zag op het wegdek de aankondi ging nog 200 meter, staan, Stablinski had de sprint reeds ingezet. Alles van me was in beweging. Hoe ik nog over hem heen ben gekomen, ik weet het niet. Maar ik zag, dat ik kon winnen. Vermoe delijk was Stablinski evenals trouwens Fantini vermoeid door de zware etappe van vandaag. In lange, zware etappes verliezen de sprin ters veel van hun speciale capaciteiten. Bij mij is het precies andersom. Als ik veel kilometers in de benen heb. ben ik rapper in de eind sprint. In de driedaagse van Antwerpen hadden wij een etappe van 240 km. en toen werd ik ook zesde in de sprint, uit een groepje van „Wie hebben het werk ge daan onderweg?" vroegen wjj. „Gauthier natuurlijk niet en niemand verwachtte dat ook van hem. En Stablinski en Walkowaik van dezelfde ploeg deden ook al niet veel werk. Maar de drie man van de lie de France, die hebben er hard aan getrokken en Wim en ik bleven niet ach ter. Ik zei tegen Van Est: tempo blijven rijden, niet stil vallen. Want als het tempo stil valt, dan is het gemakke lijker om te demarreren en weg te komen". „Je moest lossen, op die laatste kilometers, niet?" „Mijn benen deden zeer en ik kreeg plotseling een inzin king. Ik verloor 't contact, ik bleef tien meter achter de staart hangen. Gelukkig werd er vooraan even gestopt en kon ik weer bijkomen. Het was mijn enige zwakke mo ment in deze etappe". Van Est^had het Dinsdag avond moeilijk. Een nerveuze Wim van Est die de laatste da^en veel soepeler ging draaien, had Dinsdagavond aan zijn ploeg leider gevraagd, wanneer hij nu eens de kans kreeg om mee te gaan. Het gesprek werd niet bepaald op vriend schappelijke toon gevoerd. Beide mannen hebben een sterk karakter, maar hun in zichten lopen vaak uiteen. Pellenaars vroeg om ver trouwen in zijn tactische ca paciteiten en de andere jon gens steunden hem. Wim van Est legde zich er tenslotte bij neer. De reactie van deze botsing van meningen is in de etappe door Zwitserland gekomen. En Van Est zeide rondborstig aan de maaltijd in Thonon-les-Bains: „Pel, je had gelijk'. Maar over één feit werd aan tafel gezwegen. Aan de merkwaardige overeenkomst met 1951, toen Wim van Est ook aan de voet van de ber gen, in het Pyreneeënstadje Dax de gele trui had ver overd. Maar 't tricot de vol gende dag. in de bergen, kwijt raakte door zijn val in 1 het ravijn. Ook nu heeft Wim j van Est aan de voet van de bergen, dit keer de Alpen, de eerste plaats in het klasse- j ment veroverd. Laat ons slechts hopen, dat hij in de etappe over de Aravis, de Galibier en de Lautaret het wat voorzichtiger aan doet. Zijn ervaringen van de laat ste jaren zullen hem daarbij een goede steun zijn. dat in het peloton alle Nederlandse ren ners rond hem hadden gereden, zodat hij geen bewegingsvrijheid had gehad en het tempo danig werd gedrukt. Trou wens, toen het tempo zo scherp naar beneden werd gedrukt, waren er moei lijkheden in het rennersveld gekomen. Croci-Torti was er bij betrokken. Ger rit Voorting ook. Louison Bobet kwam onze landgenoot sussen. Maar waar schijnlijk begreep Voorting de Fransman niet en hij duwde hem ruw op zij. De nerveusiteit was groot, vermoedelijk ook door het feit, dat de Franse natio nale ploeg best een étappe-zege aan de Nederlandse ploeg gunde, maar er geen rekening mee had gehouden, dat de tijd winst wel eens zo groot zou kunnen worden, dat de gele trui van Rolland in gevaar kwam. De slag was al vrij gauw en verras send begonnen. Nadat de karavaan uit Zürich was vertrokken onder zware re genval, die de details van het landschap aan het oog onttrok, ging in Gettnau, op 66 km van de start, de kreet door de rijen volgers: er zijn er vier weg! Spoe dig waren de namen bekend: Walko- wiak van de Noord-Oost Centrale ploeg, Dacquay van lie de France, de Italiaan Fantini ende Nederlander Wim van Est. De vier vluchtelingen vergrootten hun voorsprong, die aanvankelijk slechts 25 sec. had bedragen over een afstand van enkele kilometers tot een minuut en tien seconden. Ploegleider Pellenaars zond een boodschap naar voren, dat „Wïmme" geen dwaze dingen moest doen. Er waren nog ruim 200 km te rij den. Hij moet zich, een dag voor de Al pen, vooral niet forceren. Maar Wimme gaf een geruststellend antwoord. Hij zou wel oppassen, die oude rot van het Bra bantse Heike. Na 80 km spankeren door het zwaar golvende Zwitserse heuvel land, bedroeg de tijdwinst 2 min. op een groepje van 5 man, dat zich uit het wandelende peloton had losgemaakt. Er waren twee man van de equipe lie de France, Caput en Hoorelbecke. Verder de .O.C.-man Stablinski, voorts de ge bruikelijke vazal van Louison Bobet, ditmaal Bernard Gauthier en wederom een landgenoot, Jos Hinsen, die zich de laatste dagen al een waardevolle kracht in onze ploeg had getoond. Hein Breenen zong Tosca. Op een derde gedeelte van het traject hadden deze vijf man aansluiting ge vonden met de koplopers. Met hun ne genen konden zij gemakkelijk nog ver der weglopen van het peloton, waarin Hein van Breenen zijn goede humeur weer eens liet bemerken door uit volle borst een van zijn geliefde aria's uit de opera „Tosca" ten beste te geven. Voor lopig hadden de vluchtelingen dus geen reden om zich ongerust te maken, of het moest zijn, dat ook Gauthier zich strikt aan de consignes van zijn aanvoerder hield en geen meter kop wenste te doen. Desondanks kon tot de eerste bevoor rading te Bern, waar de tribune van het autocircuit vol toeschouwers zaït, een gangetje van ongeveer 40 km per uur worden gehandhaafd. Toen was, wat de kilometers betreft, de helft van het werk volbracht. Met een voorsprong van 17 minuut reed Wim van Est reeds lang en breed in de gele trui. Rollende donderslagen en een zich boven Fri- bourg ontlastende onweersbui gaven het bergpanorama iets sinisters. Voor de tweede maal deze dag moesten de tal rijke motorrijders in de tour-karavaan zich haastig in regenkleding steken en ook de ploegleiders waren gedwongen de kappen van de open volgwagens op te zetten. Dat in Fribourg de straten blank stonden, deerde de negen cou reurs aan de kop niet. Zij snorden door de plassen en hun wielen spoten fon teinen van modderwater over de trot toirs waar vele jongedames angstkreten slaakten om hun overigens toch al vol komen plooi- en vormloos geworden toiletjes. Hoop, die werkelijkheid werd. Natuurlijk verheugden de Nederlan ders zich op een mogelijke verovering van de leiderstrui door Wim van Est. Het speet hun wel een beetje in Po- sieux, na 171 km rijden, te moeten con stateren, dat de voorsprong van de lei der nog maar 15 min. bedroeg en daar aan kwam Wim van Est er dus nog ruim twee tekort om het begeerde geel te kunnen verwerven. Gelukkig werd hij een beetje geholpen door de drie Wim van Est, die zich in de zevend* etappe van de Tour de France, van Zü rich naar Thonon les Bains, zo verras send in de gele trui heeft gereden, smaakt hier het zoet der overwinning in de vorm van een zoen van miss Tho non, die de stoere Brabander aan haar hart drukte na hem met het geel der triomf te hebben getooid. mannen van de lie de France-ploeg, die herhaaldelijk probeerden het tempo t® verhogen. Ten eigen bate natuurlijk, want zij wilden zich maar al te graag los rijden van de zes anderen. Van Est en Hinsen en natuurlijk ook de door Bobet meegestuurde bewaker Gauthier stonden hun echter geen drievoudig ploegsucces toe. In Vaulrüz, op 196 km van de start was het negental nog com pleet en bedroeg de gezamenlijke voor sprong weer 17 min. en 10 sec. Nu volg de spoedig een scherpe afdaling naar Vevey aan het meer van Genève, dat zijn waterspiegel en de schitterende ho tels en blanke terrassen aan zijn boor den hulde in een ragfijn waas, van het lichtste blauw, dat men zich maar den ken kan. Verder ging het naar beneden naar het verrukkelijk gelegen Montreux, met zijn klimplanten in grote variatie langs huizen, bergwanden en zelfs langs de bruggen. De renners hadden daar echter geen oog voor. Maar wie met een vaart van 60 tot 70 km per uur door bochten en vlak langs bonkige muren raast, moet men daarvoor wel veront schuldigen. i „Allez-hop"!, riep de Franse douane beambte in Saint Gingolph, die veel t® blij was, dat hij de tour weer op zijn vaderlandse bodem terug had, om zich te bekommeren om paspoorten of auto papieren van volgers. En „Allez-hop' riep Wim van Est zijn jonge makker Jos Hinsen toe, toen Wal- kowiak en Stablinski, de beide verte genwoordigers van de Noord-Oost Cen trale ploeg op de laatste 20 km beurte lings probeerden er tussen uit te knij pen. Jos Hinsen zwoegde en sloofde mee, om dat te verhinderen. En wat er op de laatste kilometers is gebeurd, is reeds verteld. Weer hebben vijf renners de strijd moeten staken. Het waren Diot (lie de France). Kain (Luxemburg), Jones (Gr. Brittannië). Molineris (Zuid-Oost) en Couvreur (België). Het aantal uitvallers bedraagt thans 12 in totaal, dus bijna tien procent. Stablinski 'N.O.C.-ploeg) kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner in deze etappe. frttdi Jiuêlet in zijn yeftaaxtetand auetutannen Ferd! Knbler van de Zwitserse ploeg, rich, terwijl de Zwitser Kubler «Ich In-, blik evenwel, wordt hij overtroefd door Roker Darrigade. van de Franse ploeg spant in zijn woonplaats Zürich de over- de Fransman Darrigade, die de over- en Pasquale Formara uit Italië leiden winning te behalen. Op het laatste ogen- winning in de wacht weet te slepen, in de zesde etappe van Colmar naar Zü-J J

Leidse Courant | 1955 | | pagina 13