DE IJZEREN SCHELVIS Ziekenfondsen vonden accoord met ieder, behalve met de tandartsen Tijdelijke bijslag op Indonesische pensioenen goedgekeurd Spiritueel agenda-punt zonder larie-koek in Larens raad Glaasje rood voor socialisten Watervoorziening A'dam in gevaar Eén raad voor 3 gemeenten Afbreuk aan woningbouw door afwijken van program B.B. DONDERDAG 14 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Voor 1955,1956 en 1957 Met de landelijke huisartsenvereni ging hebben de ziekenfondsen over eenstemming bereikt over een rege ling van het honorarium gedurende de jaren 1955, 1956 en 1957. Indien de Ziekenfondsraad met de regeling accoord gaat zal voor praktijken tot 2000 zielen het honorarium 10.25 per ziel- per jaar bedragen en voor praktijken met meer dan 2000 zielen 7.75 per ziel per jaar. Dit deelde de heer C. J. Van Lienden mede tijdens de gisteren te Utrecht gehouden jaar vergadering van de Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfond sen. De regeling komt er op neer dat het brutohonorarium van de huis arts, dat nu gemiddeld per ziel per jaar 6.71 bedraagt, zal stijgen tot 9.50 per ziel per jaar. Het getal van 2000 duidt geen nor male praktij kom vang aan doch is ge kozen om zoveel mogelijk te bevor deren dat in de kleine praktijken de kosten kunnen worden gedekt. Ook met de specialisten (verenigd in de L.S.V. en de Ned. Ver. van Spe- sialisten) is overeenstemming bereikt. De verhoging zal ca. 16.3 pCt. bedra gen vergeleken met de kosten van 1953. De bekende progressieve kor ting zal vervallen. Met de apothekers is overeenstemming bereikt over een verhoging van het netto honorarium tot 2.52 per ziel per jaar (dit was sinds 1949 1.44 per ziel per jaar). Deze regeling is nog afhankelijk van een nader onderzoek van de kosten, doch men hoopt dit vóór 1 October a.s. voor elkaar te hebben. TANDARTSEN Minder optimistische geluiden liet de heer Van Lienden horen over de onderhandelingen met de tandartsen. De voorlopige regeling kon nog niet in een definitieve worden omgezet. De centrale onderlinge ziekenfondsen hebben tot dusver weinig vertrouwen Tandartsencongres in de hoofdstad Gedegenereerd voedsel in het Westen Deze week wordt in Amsterdam het internationale congres voor tandart sen gehouden, dat Maandag in het Instituut voor de Tropen is geopend. Het congres is georganiseerd door de „American Dental Society", een ver eniging van Europese tandheelkundi- y gen, die na hun studie in Europa, deze hebben gecompleteerd met een spe- vj cialistische studie in de Verenigde Staten. Voorzitter van het congres is de Amsterdamse tandarts, dr. E. J. Van de Berg. Hij heeft het congres geopend met een rede, waarin hij o.m. betoogde, dat het tandbederf, ondanks het steeds stijgende aantal tandart sen, eerder toeneemt dan afneemt. Z.i. is dit te wijten aan drie factoren. Het snoepen neemt enorme afmetingen aan, bij de samenstelling van- de maaltijd let men eerder op de sma kelijkheid dan op de gezondheidsti- •mulerende eigenschappen en het ge conserveerde voedsel is een ernstige bedreiging voor de gezondheid van de tanden. Volgens dr. Van de Berg heeft het voedsel van de Westerse wereld een degeneratieproces onder gaan, o.a. door de zucht om het aan trekkelijk en smakelijk te maken. in de gang van zaken en zij menen dat de tandheelkundige verstrekking van ziekenfondswege geheel op de helling zal moeten komen. De zaak, zoals die zich nu ontwikkelt, vervult de ziekenfondsen met grote zorg. Bij de Maatschappij voor Tandheelkunde wordt de zaak te eenzijdig bekeken en spreekt het belang van de professie heel sterk, aldus de heer Van Lien den. Ten aanzien van de schooltandver- zorging zei de heer Van Lienden dat deze hier en daar dreigt spaak te lo pen door het tekort aan tandartsen Met spoed zal hier naar een oplos sing moeten worden gezocht om tij dig schadelijke gevolgen voor de schooljeugd te voorkomen. De heer Van Lienden meende dat ■de honoreringsregeling, zoals die nu met de huisartsen is getroffen, mag doen verwachten dat de ziekenfonds patiënten in de toekomst in geen enkel opzicht bij de particuliere pa tiënten zullen worden achtergesteld. Bij eventuele klachten zullen de com missies van toezicht behoorlijk werk kunnen doen. Wat de financiëring betreft ver wacht de heer Van Lienden, dat de premie voor de verplichte verzeke ring ook in 1956 niet omhoog zal be hoeven te gaan. Er zijn nog voldoen de reserves. Anders ligt dat bij de vrijwillige verzekering. Alleen al de nieuwe regeling piet de huisartsen vergt een premieverhoging van 9 cent per week. Deze zaak vervult de fondsen met grote zorg, omdat velen de toch al hoge premie bijna niet kunnen op brengen. In de komende maanden zullen de ziekenfondsen zich hierover ernstig moeten beraden opdat er een rede lijke oplossing voor worde gevon den. Regeling met fondsen Honorarium artsen van f 6.71 op f. 9.50 De ziekenfondsen en de Landelijke Vereniging van Huisartsen hebben overeenstemming bereikt over de hoofdzaak van een afspraak, die zal gelden voor de jaren 1955'56 en 1957. Indien deze overeenkomst de goedkeuring van de ziekenfondsraad zal verwerven, wordt het bruto honorarium van de huisarts, die nu gemiddeld per ziel en per jaar ƒ6.71 bedraagt op ƒ9.50 gebracht. Concessie van de regering Het wetsontwerp, waarbij een tijde lijke bijslag op Indonesische pensioe nen wordt toegekend, heeft gisteren de goedkeuring van de Tweede Ka mer verkregen, nadat de regering zich tot een concessie bereid verklaard had. Deze concessie houdt in, dat voor zng. „achtergebleven pensioenen" tij delijk een overgangsbijslag wordt toe gekend van vijf procent van het maandelijkse pensioen met een mi nimum van vijf gulden en een maxi mum van twintig gulden. Bovendien is er de beperking, dat pensioen, duurtetoeslag en eventuele overgangsbijslag te zamen niet meer dan 750 mogen bedragen. Deze tij- Subsidies voor res tauraties van molens De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gistermiddag beslo ten subsidies te verlenen voor de restauratie van een aantal molens in Zuid-Holland. De subsidie voor de restauratie van de korenmolen „'De Hoop" te Gorichem welke is geraamd op 13.750.bedraagt 2062.50, voor de korenmolen aan de Onderweg te Nootdorp totale kosten 7.665.1.49.75, voor de korenmolen „Den Arend" te Berg ambacht totale restauratiekosten 15.000.2250.voor de mo lens van de Drooggemaakte Polder aan de Westzijde te Aarlanderveen totale kosten ƒ29.000 ƒ4350, voor de korenmolen „De Drie Le-1 lies" te Puttershoek totale kosten 8000 1200 en voor de restau ratie van de korenmolen te Geer vliet totale kosten 17.815 2672.25 Voor het tekort in de kosten van het herstel van molens behorende tot het molencomplex aan de Kin derdijk werd nog een bedrag van 1237.ter besohiking gejteld. Besloten werd tot intrekking van de subsidie van ƒ3900.voor het herstel van de korenmolen „Wind- lust" te Wateringen omdat, alle po gingen van de provinciale molen commissie en het gemeentebestuur van Wateringen ten spijt, het niet is gelukt tot herstel van de molen te komen. Het herhaaldelijk gevoer de overleg heeft niet kunnen leiden tot enigerlei medewerking van de eigenaar. Een subsidie voor het herstel van de Mopmolen van de Veender- en Lijkerpolder werd ingetrokken, om dat later bleek dat voor de restau ratie van deze molen een bijdrage zou kunnen worden verleend op grond van de wet bescherming wa terstaatswerken in oorlogstijd. De provincie draagt nu volgens deze wet 90 van de kosten, ofwel 17.010.bij. Ten laste van de pol der blijft het restant. De totale kos ten bedragen 18.900. HORECABEDRIJF: Exploitatiekosten stegen mèt omzet Het Horecabedrijf heeft in 1954 geen slecht jaar gehad, maar van vooruitgang is zeker geen sprake. Dit wordt vermeld in het jaarverslag 1954 van de Nederlandse bond van werk gevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven. De omzet cijfers zijn het vorig jaar wel geste gen, maar de exploitatiekosten zijn ook omhooggegaan, o.m. door een stij ging van de sociale lasten met 25 tot 30 pCt. Wat de nieuwbouw in het Horeca bedrijf betreft, merkt het verslag op, dat tegenover een stijging van de lo- gies-prijzen een toeneming staat van de bouw- en inrichtingskosten. Van daar dat er weinig verandering is ge komen in het gebrek aan hotel-, ver gader-, en congresruimte. Het verslag -betreurt het, dat de reorganisatie van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer tot een krachtig pro- paganda-apparaat voorlopig niet is verwezenlijkt. Ook wordt opgemerkt, dat over het algemeen nog weinig te recht komt van vacantiespreiding. De nieuwe regeling voor de bere kening van omzetbelasting over het bedieningsgeld heeft tot gevolg ge had, dat de omzetbelasting niet lan ger een beletsel hoefde te zijn voor het zogenaamde inclusief afrekenen. Daarbij wordt echter uitdrukkelijk opgemerkt, dat het nog steeds verbo den is, dat het bedienende personeel bij het afrekenen een bedrag noemt. Men tracht nu het bedienend perso neel met het publiek te laten afreke nen met 'bonnen waarop het bedie ningsgeld afzonderlijk wordt opge voerd. Er zijn op het ogenblik bon boekjes in druk, waarbij dit mogelijk zal zijn. delijke overgangsbijslag geldt van 1 Januari af. Minister Luns zeide, de bezwaren tegen verdere wijzigingen van het regeringsvoorstel te handhaven, om dat deze gehele materie bezien zal worden door een studiecommissie. Da Kamer nam met instemming kennis van deze tegemoetkoming van de regering en de heren v. d. Wete ring (CH) en De Graaf (KVP) trok ken hun amendementen in. De heer v. d. Wetering vroeg nog de aandacht voor degenen, die voor 1934 gepen- sionneerd zijn en de heer Hazenbosch (AR) zeide de voorkeur gegeven te hebben aan 't amendement-De Graaf, omdat dit voor de lage pensioenen meer betekende dan hetgeen de rege ring voorstelt. Hij drong er bij de minister op aan, de studie, die tot sa nering van de regeling der Indische pensioenen moet leiden, zoveel mo gelijk te bespoedigen. (Advertentie) De raad van Laren, die gisteravond bijeengekomen was ter behandeling van een negen punten tellende agenda, verkeerde blijkbaar al in vacantie- stemming. Niet alleen was 40 pet. der leden afwezig, doch de rest van de raad geloofde het wel en had geen woord voor de verschillende voorstellen, zodat het alle hamerstukken werden. Toch was er nog een verrassing: op de tafel van B. en W. prijkte een pakje, waarop vermeld stond „te openen vóór agendapunt 7 aan de orde komt" (een verzoek tot verhoging van het aantal drankwetvergunningen). De voorzitter had echter gemeend eerst de agenda af te moeten werken, waarna hij aan het einde van de vergadering mededeling van de ontvangst van dit pakket aan de raad deed. Bij opening bevatte het een fles met een liter jenever, benevens twaalf glaasjes. In een bijgevoegd gedicht werd waardering uitgesproken voor het afwijzend prae-advies van B. en W. inzake de verhoging van de drankwetvergunningen. Dat er slechts twaalf borrelglaasjes waren, terwijl de raad vijftien leden telt, werd in het gedicht verklaard met het feit, dat de P. v. d. A.-fractie drie leden telt en deze wel geen jenever zou prefereren, daar ze meer zou zijn ingesteld op rode bessen. De raadsvoorzitter meende, dat de raad het geschenk wel kon accepteren, daar hier geen kwestie was van omkoperij, welke zienswijze de raad deelde. De wethouder voor sociale zaken deelde daarop de glaasjes uit, waarna de voorzitter een paar maal met de fles rondging om de glazen te vullen. Het enig aanwezig lid van de P. v. d. A.-fractie prefereerde water, een voorbeeld dat gevolgd werd door de vrouwelijke afgevaardigde van de VVD. De gemeentewaterleiding van Am sterdam deel mede, dat gistermiddag tengevolge van een breuk in een buis een lek in de aanvoerleiding van wa ter uit de Loosdrechtse plassen naar Amsterdam is ontstaan. Juist op deze van zeer hoög waterverbruik vloeien hieruit ernstige moeilijkheden voort. De watervoorziening zou Woensdag nog in stand kunnen wor den gehouden, doch met het oog op bedrijfstoestand van vandaag v/ordt beperking van het waterver bruik dringend verzocht. Velzen, Beverwijk en Heemskerk een keer meer ter stembus De minister van binnenlandse za ken heeft aan de besturen van de ge meenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk een voor-ontwerp van wet doen toekomen, dat een spe ciale bestuursregeling voor het ge bied van deze drie genieenten bevat met het oogmerk om meer eenheid in de leiding van de ontwikkeling in dit gebied te brengen. Het voor-ont werp voorziet in de stichting van een geheel nieuw lichaam, de IJmond- raad, dat wordt gekozen door de kie zers der drie gemeenten en waaraan de taak wordt toebedeeld om een werkplan op te maken voor een evenwichtige ontwikkeling van het gebied aan de IJmond met inacht neming van geldende streek- en uit breidingsplannen. De voornaamste taak van de raad zal bestaan in het opmaken van een werkplan voor de juiste ontwikke ling van het IJmondgebied. Ter uit voering van dit werkplan zullen de ten doet verwachten, dat Velsen 11 zetels, Beverwijk 7 en Heemskerk 1 zetel krijgt in het te vormen lichaam. Aan de hand van de laatste verkie zingsuitslagen is de volgende partij verhouding waarschijnlijk: K.V.P. 7 zetels, P.v.d.A. 6 zetels, Ohr. par tijen 3 of 4 zetels, V.V.D. 1 zetel, C.P.N. 1 of 2 zetels. De gemeentebe sturen van Velsen, Beverwijk en Heemskerk hebben tot 15 September tijd gekregen om zich over het voor ontwerp van wet uit te spreken. Trein strandde door blikseminslag Woensdagmiddag is een trein die uit Amsterdam over Gouda naar Rot terdam onderweg was, op de verbin- dingsbaan Breukelen—Harmeien blij- draad- Molenaars protesteren tegen belastingdruk De heer P. H. J. Trouwen, voorzit ter van de Nederlandse Katholieke bond van molenaars, graan-, meel- kunstmesthandelaren heeft gisteren te Nijmegen de jaarvergadering van de bond geopend. De bondsvoorzitter verklaarde, dat het de molenaars in zeker opzicht voor de wind gaat. Als gevolg van de groei van de veestapel steeg de vraag naar veevoeders, ten voordele van de mengvoederfabrikanten die tevens molenaar zijn. In de afdeling kunstmesthandel ging het minder goed. De winstmarge wordt te klein, door minder coulante houding van de importhandel, zo zei de heer Trou wen. De kleinhandel lijdt onder de sterke concurrentie van het groot be drijf het molenaarsbedrijf onder ging als het ware een koude sanering. Spr. betreurde het vooral dat de minister van financiën een systeem van omzetbelasting ingevoerd heeft, waardoor de impoteurmengvoederfa brikant, die ook rechtstreeks verkoopt aan de veehouders, vrij blijft van 3/4 omzetbelasting op veekoeken en dierlijke eiwitten terwijl de molenaar mengvoederfabrikant, die de grond stoffen voor zijn mengvoeders via normale handelskanalen betrekt, een gedeëlte van de grondstoffen twee driemaal belast ziet met 3/4 om zetbelasting. Sprekers bond heeft geen bezwaar tegen o b mits deze voor elke branche dezelfde is. Onze kleinhandel aldus spr. moet samen 3.000,000 opbren gen aan o b op koeken en eiwitten, terwijl de diercte concurrenten niets betalen. bestaande raden der drie gemeen-ven staan, tengevolge van ten plannen van uitvoering moeten |breuk d00r blikseminslag. De volgen- vaststellen. 6 r* rr j v de trein werd over verkeerd spoor ge- De IJmondraad wordt geheel sa-1 laJ A mengesteld uit mensen van het be-jle,d' stopte bij de st""aande tre,n en treffende gebied. In totaal zullen ne-nam reizigers daaruit over. gentien leden in het nieuwe lichaam zitting hebben, de voorzitter, die door oestrande treinstel werd naar de Kroon voor de tijd van zes jaar SesleePt, waarna met het wordt benoemd, niet meegerekend. TWk^e^nJ' ^°n De zetel van de raad zal gevestigdnc•c,^,r,r,0" Q worden in Velsen. De kiesgerechtig de bewoners van de drie gemeenten stellen de raad samen. Het inwonertal van deze gemeen- worden begonnen. De treinen Amster damRotterdam via Gouda moeten gedurende de herstelwerkzaamheden over één spoor worden geleid, waar door vertragingen optreden tot veer tig minuten. Veehandelaren in Arnhem bijeen GUNSTIG ADVIES OVER BEDRIJFSCHAP Twee belangrijke mededelingen heeft de heer K. W. ten Dam, voor zitter van de Ned. Bond van Veehan delaren op de alg. ledenvergadering te Arnhem gedaan. De S.E.R. heeft een gunstig advies uitgebracht over instelling van een bedrijfschaphandel in vee, en de landelijke commissie voor dieren is het in principe eens met de in een adres van de Bond aan gevoerde bezwaren tegen maatrege len inzake dierziektebestrijding. Over het laatste punt is er een samenspre- king beweest tussen de Bond, verte genwoordigers van het ministerie van Landbouw en de Veterinaire- en Ge zondheidsdienst voor dieren. De com missie is tot de slotsom gekomen, dat wat in het adres gevraagd wordt, re delijk is. Een wijziging der maatrege len ligt dus in het verschiet. De heer Ten Dam wees er op, dat de veehandelaren thans de groot ste handelsgroep in het land vormen. De geldelijke omzet van de veehan del in ons land bedraagt 2 milliard. De heer Ten Dam wees verder op het Landbouwschap, waarmee de vee handelaren nog veel te doen zullen krijgen, en op de nieuwe landbouwwet, waarmee de veehandelaren zullen worden geconfronteerd. Met deze nieuwe wet zal men veel te maken krijgen, ook in het raam van de loon- en prijspolitiek, aldus spr., die ook nog een internationaal aspect aan roerde: de Europese Veehandelsunie. Tenslotte sprak hij over de oplei ding tot de veehandel. Hij deed een ernstig beroep op de jongeren in de veehandel om de roep om ontwikke ling te verstaan. De heer Ten Dam bracht hulde aan de ere-voorzitter van de Bond, de heer Van der Stoel, die het eerste congres van de Bond pre sideerde, en eens open oog had voor wat zich in ons bedrijfsleven afspeel de. De vergadering werd ingeleid door de voorzitter van de afd. Gelderland, de heer W. v. d. Bosch, 's Middags sprak prof. dr. J. A. Beyers, hoogle raar aan de veeartsenijkundige facul teit -van de Rijksuniversiteit te Utrecht, over dierziektebestrijding. 1 Vrouw veroordeeld tot tien jaar HAAR MAN VERMOORD Tien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft het ge rechtshof te Leeuwarden opgelegd aan de 54-jarige vrouw J. van B. te Warffum, die aldaar op 2 Mei 1046 haar man P. van de V. door het toe dienen van vergif van het leven be roofde. De Groninger rechtbank had haar tot vijftien jaar imet aftrek ver oordeeld. De procureur-generaal had een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en daarna ter beschikkingstel ling van de regering gevorderd. Bevordering van school reisjes in Benelux Het lid van de Tweede Kamer de heer Goedhart heeft aan de minister van Buitenl. zaken de volgende vraag schriftelijk gesteld: is de mi nister bereid met zijn Belgische, en Luxemburgse ambtgenoten in over- 1 leg te treden om te bereiken, dat jon gelui uit de Benelux-landen, die in 1 groepsverband schoolreisjes door de j drie landen maken, in het vervolg zonder individuele identiteitspapie- ren de onderlinge grens kunnen overschrijden en dat b.v. volstaan kan worden met een verklaring van de leerkracht, die de verantwoorde lijkheid voor het schoolreisje draagt? Het lid van de Tweede Kamer de heer Maenen heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisves ting de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de- indertijd op grond van zorg vuldige berekeningen vastgestelde verdeling van het landelijke woning- contingent over de provincies door de toewijzing van de woningen, die in 1955 met halve premie kunnen worden gebouwd, ernstig is ver stoord, ten gevolge waarvan het re gelmatig inlopen der acute woning tekorten, hetgeen bij de verdeling der richtcontingenten een der be langrijkste maatstaven is geweest, wordt verhinderd? 2. Wordt naar de mening van de minister aan de continuïteit in de woningbouw, en daardoor aen de al gemene woningproductie geen af breuk gedaan door het in belangrij ke mate afwijken van eenmaal vast gestelde bouwprogramma's? 3. Is de minister bereid aan de provincies, waarin slechts een gering aantal woningen in de vrije sector met halve premie is terechtgekomen, rekening houdende met de bevol kingstoename, de woningtekorten en de industriële ontwikkeling, binnen het kader van de aanwezige bouw capaciteit compenserende bouwmo gelijkheden te verlenen? BISSCHOPPELIJK MUSEUM VRAAGT COMMISSIE SUBSIDIE De beheerscommissie van het Bis schoppelijk Museum te Haarlem heeft Prov. Staten van Zuid-Holland een subsidie van 1500 per jaar gevraagd. De commissie wil door het aanstellen van een deskundig conservator aan het museum bevorderen, dat de be zittingen van dit museum beter zul len kunnen worden getoond. Van K. en W. is reeds een subsidie toegezegd: het bisdom Haarlem (dat de gebouwen waarin het museum is gevestigd, bezit en beheert) draggt 1069 bij in het salaris voor de aan te stellen conservator. Vanochtend is in een tankschip van 100 ton, eigendom, van de Bataafse Petroleum Maatschappij Holland, dat op de werf van de Coöperatieve Scheèpsbouwvereniging Vooruit U.A. te Zaandam lag, een explosie ontstaan die tot ver in de omtrek was te 'ho ren. Onmiddellijk daarna sloegen me ters hoge vlammen uit het schip, ten gevolge waarvan dit zo heet werd, dat de gangboorden een meter uit el kaar kwamen te staan. Enige arbei ders, die onder het schip aan het werk waren, kwamen wit van schrik doch ongedeerd naar boven. Tv. ee anderen hadden juist de machinekamer ver laten. De brandweer pakte het vuur met zeven stralen aan en slaagde er na een uur in het te doven. De oorzaak is: gasvorming in de ruimen van dit oude schip. Toen een onder het schip werkzaam zijnde las ser zijn lasapparaat tegen de scheeps wand hield zonder dat er van een steekvlam nog sprake was, ontstond de ontploffing. Brokken ijzer vlogen circa veertig meter weg. Het schip lag op de helling om te worden ver bouwd. Het is zo ernstig beschadigd dat het zal moeten worden gesloopt. Goed B.B.'er zijn =r volhouden doorzetten.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10