De kunst hoeft in ons land niet meer te lijden, maar blijft toch bloeien Volksvijand no.l wordtin ons land niet voldoende en juist bestreden Kath* congres in Breda over woningbouw Tweede Kamer over de status van de vluchtelingen Chefarine „4" doet wonderen Noors stoomschip „Gatt" weer vlot gescheept Was fourage-handelaar dronken en heeft hij met auto gereden? WOENSDAG 13 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zonder publiek blijkt sport wel zo aardig te zijn Gezinswoningen, bezitsvorming en overheidssteun Op het congres van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, dat gister en vandaag te Breda werd ge houden, heeft de voorzitter, de heer Alders, o.a. de kwestie van vorstver let aangesneden. Hij betreurde de geringe resultaten bij de pogingen om dat verlet in de zomermaanden in te halen. Hij noemde het bovendien te leurstellend dat men in de gemeen ten met de grootste tekorten talrijke werken in aanbouw ziet, die minder urgent zijn dan woningen. Hij drong aan op de beperking van de niet drin gend noodzakelijke bouwactiviteit er juichte het toe dat het departement in een jaar voor niet minder dan 178 millioen aan minder urgent werken had afgeremd. „Volksvijand no 1, de woningnood, kan niet voldoende bestreden worden met de ibouw van 65.000 woningen per jaar, zolang wij met een tekort zit ten van 200.000 woningen. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt, dat de 65.000 te bouwen woningen door onverwachte stagnatie nog niet eens ieder jaar gehaald zal kunnen worden, dan komt men tot de con clusie, dat de woningproductie, hoe dan ook, omhoog moet". De heer Alders constateerde een versterking van de positie der wo ningbouwverenigingen, omdat de ge meentebesturen de eigen activiteit overhevelen naar genoemde vereni gingen. Ook was hij vol lof over de particuliere 'bouw, die in 1954 39 pro cent van de totale woningproductie uitmaakte. Als mogelijkheid tot oplossing van persoonlijke woningnood, en niet als voorwerp van geleidelijke bezitsvor ming; bovendien bestaat de mogelijk heid nu een eigen huis te verwer ven momenteel alleen open voor de best betaalde groepen der werkne mers. Het bouwen van een eigen huis, achtte spreker slechts aantrekkelijk. Men dient aldus spr. het eigen woningbezit te stimuleren door het Drakenburgh krijgt eigen kapel Naar de Utrechtse redacteur van „De Tijd" verneemt, zal binnen af zienbare tijd op het landgoed Dra kenburgh te Baarn een kapel ge bouwd worden, terwijl het bestuur van de Stichting aKtholiek Gemeen schapsoord en Volkshogeschool Dra kenburgh ook een totale restauratie van het gebouw voorbereidt. Nu de overdracht van de eigendomsrechten van de Stichting Katholiek Gemeen- terdag een feit geworden is, stelt de laatste alle pogingen in het werk om de plannen zo spoedig mogelijk te realiseren. Indien de nieuwe kapel in het voorjaar van 1956 gereed komt, zal de viering van het zilveren jubileum van de stichting Septem ber 1955 uitgesteld worden tot de inwijding. De in 1930 opgerichte stichting be gon in 1937 in samenwerking met de K.A.B. aan de bouw van het gemeen schapsoord. De K.A.B. fourneerde geld voor de aankoop van grond en materiaal, terwijl de werkzaamheden werden uitgevoerd door jeugdige werklozen, die door het rijk betaald werden. De K.A.B. verkreeg het eigendomsrecht over Drakenburgh met de bepaling echter, dat de stich ting eigenaresse zou worden na te rugbetaling van de geïnvesteerde gel den. In 1940 was het gebouw nqg niet helemaal gereed toen de oorlog aller lei moeilijkheden veroorzaakte. Dra- kenburgh viel in handen van het N. A.F. en werd volgens gewijzigde i plannen afgebouwd. Na de bevrijding volgde rechtsherstel in de vorm van j betaling van een aanzienlijke som. i Een en ander leidde tot complicaties, waaraan nu een gelukkig einde is ge- maakt. De stichting is Zaterdag eige- naresse geworden van landgoed en gebouw voor een bedrag van 225.000.terwijl de werkelijke waarde veel hoger ligt. De soepele houding van de K.A.B. in deze neemt i niet weg, dat de stichting een zware financiële last op zich genomen heeft, die slechts verantwoord is wanneer de toekomstige exploitatie in volle- i dige zelfstandigheid volgens de plan-1 nen zal verlopen. Daartoe dient het gebouw grondig opgeknapt te worden. Het ligt in de bedoeling enige tijdens de oorlog aangebrachte veranderingen onge daan te maken en het gebouw in zijn oorspronkelijke staat terug te bren gen. Door de zolder om te bouwen tot slaapzaal wil men het aantal zalen voor conferenties e.d. uitbreiden. Ook het meubilair zal vernieuwd worden. Bovendien zijn er plannen voor de aanleg van sportvelden e.d. om Dra kenburgh tot een up to date katho liek gemeenschapsoord te maken. In dit kader past ook de bouw van de nieuwe kapel. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat hiervoor op dracht gegeven zal worden aan archi tect Herman van der Putten, die ook het gebouw ontworpen heeft. De ge wijzigde situatie brengt uiteraard mee, dat een vroeger plan voor een gemeenschappelijke kapel voor Dra kenburgh en het nabij gelegen Nieu- wenoord niet doorgaat. De kleine zusters van de H. Joseph, die Nieuwenoord onlangs van de K. A.B. overgenomen hebben, hopen over enige jaren een eigen kapel te bouwen. schepen van mogelijkheden tot finan- ciëring en een verlichting van de exploitatie-kosten. De krotopruiming, aldus spreker, moet zo snel mogelijk gerealiseerd worden, al zo dit eerst dan groots- scheeps kunnen gebeuren, wanneer de woningnood voorbij is. Verleerde politiek Nadat spr. zijn voldoening had uit gesproken over het aanpassen van de huren der vooroorlogse huizen, als mede, over de „onderhoudsdwang", brak hij een lans voor verlaging der bouwkosten en voor belastingfacili teiten ten aanzien van nieuwbouw. Na de uniformiteit van vele nieuwe woonwijken te hebben gehekeld, drong hij aan op betere samenwer king tussen woningbouwverenigingen en architecten. „Als de kinderen op trappen en stoepen spelen en huiswerk maken zoals het nu al gebeurt dan zitten wij aan de verkeerde kant van de streep", meende de heer W. J. An- driessen, lid van de Tweede Kamer en oud voorzitter van de KVP, die hierna het woord verkreeg. De heer Andriessen gaf uiting aan zijn grote ongerustheid over de tot dusver gevolgde woningbouwpolitiek, en betwijfelde of de thans gebouwde woningblokken wel enige waarde in de toekomst zullen hebben. De gezinswoning Ernstig bezwaar had spreker tegen de bouw van veel te kleine woningen en zgn. eenkamerwoningen, zulks in verband met de gezonde uitgroei van het gezin. Hij citeerde cijfers, waaruit blijkt, dat naarmate de steden groter worden, de huizen kleiner worden, zodat Rotterdam in het eerste kwar taal van 1955 78.5 procent van zijn woningen met één of twee slaapka- s bouwde, Den Haag 67.5 procent, en Amsterdam 53 procent. Landelijk bezien is, dank zij de geleidelijke doorwerking van de be moeiing van minister Witte, een daling waar te nemen van 1952 tot 1954 van 32 procent tot 24 procent, in de grote steden van 58 procent tot 47 procent. Dit laatste percentage achtte de heer Andriessen echter ook nog onverantwoord hoog. Dat het an ders kan, bewijzen Brabant en Lim burg, waar de percentages 1 of 2 slaapkamerwoningen slechts 11.2 en 2 bedroegen. De heer Andriessen protesteerde eveneens tegen de veel te bekrompen slaapkamers, alsmede tegen de veel te hoge huren van de grote gezins-, woningen. Hier eiste hij speciale bij- dragenreglingen of omslag van de huur over meerdere kleinere wo ningen. Of de flatbouw dient te wor den volgehouden achtte hij een ge schikt studieobject voor een volgend congres. Ernstig waarschuwde de heer An driessen tegen stadsuitbreiding, waar bij van bovenaf uitgerekend wordt hoe een gezin met zoveel kinderen nog precies in zoveel ruimte kan leven, alsmede tegen de bouw van wijken, die van meet af aan een be paald ongustig stempel dragen. Ook ten aanzien van de zgn. „huis kamer-, zitkamer-, salon-ineen-wonin gen", die 90 van ae nieuw gebouwde huizen uitmaken, liet de heer Andries sen een waarschuwend geluid horen. Ouders met meer kinderen achtte de heer Andriessen in zulke huizen dik wijls te beklagen. Tot slot betoogde spreker dat voor de oplossing van de woningnood en het opvoeren van het woonpeil een gemeenschappelijke spanning nodig is, maar ook het bren gen van financiële offers. De regering zal, zover huur- en kostenpeil dit noodzakelijk maken, financieel moe ten steunen. De heer W. F. v. d. Kerkhof heeft in een rede de practische vraagstuk ken besproken, welke de woningex ploitatie met zich brengt; zijn raad gevingen waren vooral bedoeld voor de besturen van woningbouwvereni gingen. Nog jaarlijks 10.000 nieuwe t.b,c. gevallen Het gaat met de tbc-bestrijding in Nederland nog steeds goed. De sterfte bedroeg in 1954 slechts 7.5 per 100.000 inwoners, waarmee wij voor het eerst het laagste sterfte cijfer hebben van de gehele wereld. Dit zei de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse vereniging tot be strijding der tuberculose, dr. mr. Heynsius van der Berg in zijn ope ningswoord van de in Utrecht gehou den jaarvergadering van deze ver eniging. Tien jaar geleden overleden in ons land meer dan 5.000 mensen per jaar aan tbc en in 1954 slechts 800. Al is dat minder dan aan verkeersongeval len komen te overlijden, het is naar de mening van dr. Heynsius van der Berg nog een belangrijk aantal en de tbc op de leeftijd van 20 tot 30 jaar nog tien procent van alle over ledenen op. Bovendien komen er nog jaarlijks 10.000 nieuwe gevallen bij. Dit wijst er op, dat de tuberculose bestrijding in Nederland nog niet is afgelopen en dat er nog veel werk wacht en er hiervoor nog veel geld zal nodig zijn. Dinsdag hebben sportkampioenen van de vroege ochtend tot de late' avond in volle ernst1 geprobeert in Dirkshorn enige vis te verschalken. Na een lange tijd de dobber bestudeerd te hebben, moet Abe Lenstra, die ook wel met hengel en snoer weg weet, even zijn aandacht van het water afhouden, om eens de ernstige trekken, die een waar visser passen, uit zijn gezicht te lachen. Gerrit Schulte houdt naast hem een oogje op zijn dobber. De Tweede Kamer heeft gisteren behandeld het wetsontwerp tot goed keuring van het in 1951 te Genève getekende verdrag betreffende de status van vluchtelingen. Met de re geling in de conventie stemde allen met hem in. De heer ROOSJEN (A.R.) vroeg zich af, waarom de visumplicht ge handhaafd zou moeten worden als een vluchteling in een land een steun punt heeft gekregen. De heer ZEGE- RING HADDERS (V.V.D.) stemde in met de bedoeling van de regering om voor de vluchtelingen zo gunstig mo gelijke kansen te scheppen voor een menswaardig bestaan. Vluchtelingen moeten soepeler wor den behandeld dan vreemdelingen, er dient naar te worden gestreefd hen snel een plaats in onze samenleving te geven. Ambonezen behoren naar zjjn oordeel boven het verdrag te staan. Mej KLOMPé (K.V.P.) vond het jammer dat de vluchtelingen niet een eigen status wordt gegeven, hij moet niet onderworpen worden aan aller lei voorschriften zoals de vreemde- lingen. Ze zou gaarne het verdrag zien gevolgd door een vluchtelingen- wet om de positie van de vluchteling vast te leggen. Voorts vroeg zij hoe de positie van de vluchteling-zeeman zal worden geregeld. Nederland zou wellicht zei zij, een initiatief kunnen nemen. De heer SCiHEPS (P.v.d.A.) meende dat het vluchtelingenvraagstuk een bredere omlijsting behoeft dan het verdrag biedt. Volgens hem moeten de vluchtelingen de gelegenheid heb ben hier te zijn als gasten of als ge naturaliseerde Nederlanders. De in kampen verblijvende Ambonezen val len niet onder het verdrag. Zij mogen, zei de heer Scheps, in geen geval in een slechtere positie komen dan de in het verdrag bedoelde vluchtelin gen. Hij pleitte voorts voor bespoe diging van naturalisatie van Indische Nederlanders die kans lopen hun pas poort kwijt te raken. De heer Scheps vroeg nadere in lichtingen mfet betrekking tot de Ne derlandse echtgenote van een Pool, (mevrouw Weiher-Toet) die in ons land vertoeft en Nederland zou wor den uitgezet. Jonk vrouwe WTTTEWAAL VAN STOETWEGEN (C.H.) kwam op voor een milder toelatingsbeleid. Facilitei ten kunnen worden verleend, bijvoor beeld door het kosteloos naturalise ren. De regering zou met construc tieve denkbeelden kunnen komen. De heer WELTER (K.N.P.) wees erop, dat nu voor de vreemdelingen- refugee's in ons rechtsstelsel een bij zondere figuur wordt geschapen, men voor de Ambonezen en de personen van gemengde afstamming niet kan volstaan met hun positie ongeregeld i zwevende te laten. De heer HAKEN (COMM.) verzette zich tegen goedkeuring van het Ge- neefse verdrag. Hij was er tegen om onder het mom van humaniteit ons land te maken tot een centrum van van spionnage. Vandaag zal namens de regering op dit debat worden geantwoord. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 ct (Advertentie) DODEND WATER. Bij het zwemmen in de Waal ter hoogte van de Millingse Waard te Millingen aan de Rijn is gistermid dag om 17.30 uur de 16-jarige H. Sie- bert uit Millingen aan de Rijn ver moedelijk door de sterke stroom in moeilijkheden geraakt en verdron ken. IJlings toegeschoten hulp kwam te laat; de rivierpolitie uit Nijmegen heeft met het dreggen nog geen re sultaat gehad. Het Noorse stoomschip „Gatt" dat bij een der stormen in de afgelopen winter bij het uitvaren op de Zuider- pier van Hoek van Holland is gelo pen, is gistermiddag omstreek half vijf van de pier gesleept door drie sleepboten. De „Gatt" wordt drijvende gehouden door twee pompboten. Om ongeveer half zes kwam de sleep de mond van de Nieuwe Water weg binnen. Het is de bedoeling dat de sleep aan de Berghaven een loods aan boord neemt die haar naar Rot terdam zal geleiden. De „Gatt" liep 13 Jan. j.l. 's nachts op de pier. Nog diezelfde nacht werd een aantal opvarenden met behulp van de nieuwe reddingsvlet in veilig heid gebracht en des morgens bij daglicht werden zeventien leden van de bemanning door een helicopter van de marine luchtvaardienst van boord gehaald. Daarmede was de eerste red ding van de in noodverkerende sche pelingen door een Nederlandse heli- copter een feit geworden. De „Gatt" zal naar Krimpen aan de IJssel worden gesleept om daar te worden gesloopt. Het schip is gebor gen door Van der Graaf en Mulder's bergingsmaatschappij N.V. te Rotter dam. Moeilijk geval De sneheid, waarin de geplaagde mensheid wordt gedwongen te leven, Tegenwoordig gaat dat allemaal veel vlotter; nau welijks heb je kans gehad brengt voor iedereen pro- om al de boogjes van het blemen mee, maar zeker Zeemanshart in je eigen niet in het minst voor de hart op te nemen, of je schepper van volkscultuur, moet je weer gaan prepa- voor de genieën, die zo reren op de smeekbeden haarfijn de grote ziel van 't om wodka, die aan Annus- warmvoelende volk peilen en deze warmte in poëti sche uitspattingen aan de oppervlakte brengen. In vroeger jaren had een gevoelig lied een gezonde levenkans en als het heel mooi was, kon het best een paar seizoenen mee. Zo herinneren we ons per soonlijk, hoe Marie, die met een huzaar vrijde, onze prilste jeugd jarenlang een bijzonder cachet gegeven heeft, omdat we het zo'n mooi lied vonden en het thuis niet mochten zingen. ka gedaan worden en i nog maar flauw deze nieu we kunst in je opgenomen hebt, vertelt een meneer dat in de Jordaan de bloe metjes voor de ruiten staan en ook dat is weer een erg mooi lied. Zo krijgt de kunst zijn kans niet meer in deze voortsnellende tijd, maar de kunstenaar-zelf onder vindt van deze cultuur - over-haasting niet zo heel veel hinder. Vroeger verkocht hij zijn kunst voor 2 cent pér blaadje en nijvere kunst minnaars schreven de lied jes van elkaar over, zo dat het batig saldo voor de schepper niet boven een droge boterham uitkwam. Dat was nog echte kunst, Maar tegenwoordig maakt men er vlug een stapel gra- lachend over het. glanzen de autootje, dat hij van zijn kunst had overgehouden èn zong tot grote geestdrift van de Jordaan „Aan dé" voet van die oude Wester heb ik vaak in gedachten gestaan". Dit was de tweede maal, mofoonplaten van en wordt dat Johnny dat lied giste- daan met vrouw en kroost de hulde van de Jordaan oogstte, toen de 100.000 plaat van zijn indrukwek kende „In d.e Jordaan" van de machine' gekomen was. ren zong, want vóór de Jordanerhulde had hij een ontvangst op het stadhuis historie gemaakt en daar had hij de burgemeester op zijn kunst vergast. Tenslotte werd het te druk en daarom klom Johnny op het balkon van Johnny werd bedolven 't Westermarkt-hotel, waar onder de bloemen, omdat de duizenden Jordaners op er nog nooit in dea tijd van 18 weken zo'n hoge stapel platen van één lied over de toonbanken gegaan was. En Johnny streek glim- het plein hem geen betere lof wisten toe te zwaaien, dan al deinend te galmen: „Wij zijn in de Jordaan geboren. Tegen een 48-jarige fouragehande- laar uit Vijfhuizen, die door de recht bank te Alkmaar vrijgesproken was van het „in kennelijke staat" zijn auto te hebben bestuurd, heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam gisteren een boe te van 200 gld. subsidiair 30 dagen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden geëist. Verdachte, die twee glazen bier en twee glazen drank had gebruikt, voerde als verweer aan, dat hij on wel was geworden niet ten gevolge van de drank, maar omdat hij de na- kuur voor suikerziekte verwaarloosd had. „Afgeladen"! Op Dinsdagmiddag 1 Februari j.l. was de man in Purmerend in zijn wagen gestapt. Hij had de motor reeds gestart, toen hij zich niet goed gevoelde worden. Een wachtmeester der rijkspolitie, gealarmeerd op het bericht, dat een dronken man met zijn wagen wilde gaan rijden, ver klaarde voor het hof, dat de man „af. geladen" was en dat in de wagen een sterke dranklucht hing; met een collega had hij de man naar het bu reau overgebracht en ter ontnuchte ring ingesloten. Suikerziekte. De procureur-generaal achtte op grond van de verklaring van een 15- jarig meisje, die de auto even voor- en achteruit had zien rijden, bewe zen dat er inderdaad gereden was. De raadsman vond het hoogst twij felachtig of zijn cliënt gereden had, al was de wagen dan een halve meter vooruitgegaan. Hij prees de man, die terstond be sloot niet te starten, toen hij zich onwel voelde worden. Pleiter had in een encyclopedie gelezen, dat men sen die suikerziekte hebben, gedra gingen kunnen vertonen, als die van een beschonkene. Hij concludeerde tot bevestiging van het vrijsprekend rechtbankvonnis. Het hof zal op 19 Juli arrest wijzen. BUITENGEWOON LID. PROV. ST. VAN ZUID-HOLLAND. Tot buitengewoon lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland is gistermiddag benoemd dr. B. van den Temper (P.v.d.A.) uit 's-Gravenhagc. Bij de stemming verwierf de heer Van den Tempel 57 stemmen; twee stemmen waren blanco, een stem was ongeldig. Dr. van den Tempel zal alleen zijn stem mogen uitbrengen als in het col lege de stemmen staken. KNAAPJE OVERREDEN. Omstreeks vier uur gistermiddag is een vierjarig knaapje uit de Rogge veenstraat te 's-Gravenhage van een wagen gevallen en overreden. Het kind was op slag dood.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5