Wout Wagtmans naar de vierde plaats teruggevallen Uitstekend geslaagde trip van Bataven naar Oisterwijk De uitslagen en klassementen Wim aan GROENETRUI-PERIKELEN DINSDAG 12 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Colmar, Maandagavond (Van een speciale ANP-verslaggever) In het mooie Elzassische stadje Colmar hadden de rekenaars na afloop van de 5e etappe niet veel moeite gehad om de positie van de favorieten uit te rekenen, nadat een klein groepje vluchtelingen, bestaande uit Hassenforder van de Noord Oost Centrale ploeg, de gebrilde debutant Jean Bobet, steun en toeverlaat van broer Louison, Vincent Vitetta van de Zuid Oost ploeg en Siguenza op de helft van de 229 km. lange etappe was weggelopen uit het in hoog tempo rijdende peloton. De zonnige en op sommige plekken zeer hete Vogezen lagen op de renners te wachten, de eerste stevige klim naar de ruim 900 meter hoge Col de la Cliarbon- nière moest worden overwonnen. Het groepje van Hassenforder, .Teau Bobet, Vi tetta en Siguenza wist, dank zij een niet fel reagerend peloton een tijdwinst van niet minder dan 9 min. te veroveren. Het gevolg was, dat Rolland weliswaar zijn gele trui kon behouden, maar dat Wagtmans van de tweede plaats werd verdreven door Hassenforder, terwijl Jean Bobet in Colmar nog boven onze landgenoot kwam te staan. forder, achter hem Vitetta en Jean Bobet van Chanbonnière konden Haan en Adri I Voorting met vele andere renners trouwens het tempo niet meer volgen j en verloren zij enkele kilometers terrein. Tijdens de beklimming van de Col had j zich ook onder de aanvoerders een klei- i ne verandering in de volgorde voorge daan. Vitetta bereikte het eerst de top,j met aan zijn wiel Hassenforder en Jean Bobet. Met een snelheid van 60 tot 70 km per uur stortten zij zich naar bene- den, over de spiralende, op sommige 1 plaatsen met gesmolten asphalt overdek- te wegen, die naar de tweede ravitaille- ringspöst Ville, op 172 km. van de start gelegen leidden. Zij werden daar op 1 minuut gevolgd door de Siguenza, die I een lekke band had gehad, op 5 minuten j door Daquay en Adriaenssens, die in- j middels de steun hadden gekregen van de naar voren gestormde Belg De Bruy- ne, op iy, minuut door Alomar en Lam- pré van de Zuidwest ploeg, die even- j eens profijt hadden getrokken van de snelle afdaling, op iets grotere afstand door de Spanjaard Gelabert en op ruim 9 minuten door het peloton. De strijd om de laatste slag. HASSENFORDER, gistermiddag ging de Fransman Hassen- In die volgorde begon de slag op de ford®*" te Colmar als eerste laatste vrij vlakke 50 km, een slag, i eindstreep. Hassenforder is va waarin de thans niet opvallende drager ploeg, van de gele trui, Rolland, noch Wout Wagtmans, de tweede man van het aige- meen klassement zich mengden. Even min als zijne majesteit Louison Bobet trouwens. In de meute wist Wim van Est zich ondanks een gedraaide tube en dank zij de assistentie, welke De Groot, Nol ten, Van Breenen. Hinsen en Van Don gen hem onmiddelijk boden, voortreffe lijk te handhaven. De leidersgroep viel in het zicht van de torens van Colmar in delen uiteen. Vitetta, die de dagprijs voor de strijd- lustigste renner1 kreeg, Jean Bobet en Siguenza vergezelden Hassenforder op zijn triomfale intocht. De rest slaagde er slechts in de grote groep 33 seconden voor te blijven. Wat de Nederlanders betreft: bjj de aankomst op de baan trok Wies van Wagtmans behield groene trui. Wagtmans wist zijn positie in het al gemeen puntenklassement te handhaven, dank zij het formidable sprintje, welke hij eruit perste toen het peloton de baan van Colmar opreed, waarmede hij elfde plaats in de etappe verdiende. Wagtmans blijft dus drager van de groe ne trui met 54 punten in totaal, gevolgd door Poblet met 71 punten, Robic en Hassenforder beiden met 86 punten, Van Est met 87 en Rolland met 98 punten. daardoor heengeslagen, zij het in som mige gevallen met zeer veel moeite en ten koste van beangstigend tijdverlies. Piet Haan en Ardi Voorting hebben het wel het zwaarst te verduren gehad. Zij kwamen ruim 20 minuten na binnen. „Hassen, Hassen, Hassen".honderd duizenden Elzassers hebben zich de ke len schor geschreeuwd om hun streek genoot aan te moedigen. „Dolle Hassen", die er met een groepje tussenuit was ge trokken, nog voor de helft van de etappe MetzColmar was afgelegd. In tiental len dorpen en stadjes en op de hellingen der Vogezen stonden de supporters ge schaard in dichte rijen en zij hebben hun Hassenforder met applaus en enthou siaste kreten als het ware op vleugelen naar de finish op de wielerbaan in Col mar gedreven. Daar had Hassenforder nog de vastbeslotenheid en de kracht en hij had hier misschien ook wel e beetje sympathie van zijn metgezellen om het sprintje op de vlakke baan te winnen voor Vitetta, Jean Bobet en Si guenza. En zo was de feestvreugde in dit oude stadje met zijn prachtige, met houtsnij werk versierde huizen, na afloop van deze vijfde etappe extra groot. Traject verre van gemakkelijk. Het traject over 229 kilometer was weer verre van gemakkelijk. Wel bevon den de wegen zich hier over het alge meen in goede conditie, maar er waren enkele pittige hellingen te overwinnen, welke de niet-klimspecialisten behoorlijk in de benen gingen zitten. Daarbij was het nog bijzonder warm, zodat de knech ten, die er herhaaldelijk op uit werden gestuurd om iets drinkbaars te halen, De Nederlanders heben zich moedig 7eETAPPE 2ÜRICH-TH0N0N-I3JULI267KM. Officieel berekende gemiddelde snelheid 36 km. p.u. 8eETAPPE THON0N-BRIANC0M-14 JULI2531 Officieel berekende gemiddelde snelheid 34km Nog 119 in 5e etappe. Aangezien hij al verscheidene malen in tijdnood was geraakt, liet tourbaas God- I det de karavaan 20 minuten vroeger dan oorspronkelijk was aangegeven uit de startplaats Metz vertrekken In een vlot j tempo trokken de 119 overgebleven ren- J ners er op uit. Het leek er even op, of zich meteen al weer enkele drieste I vluchters a-la-Alomar zouden aandienen j maar de weglooppogingen, waaraan o.a. j beurtelings Forestier, Dupré, Siguenza j en Dotto deelnamen, werden op bevel van de grote mannen in het voortsnel lende peloton voorlopig in de kiem ge-1 smoord En toen het na 89 km. fietsen tijd j werd voor de eerste ravitaillering zaten 1 allen weer broederlijk bijeen. Vooraan tenminste, want aan de staart waren de Nederlanders Wies van Dongen, Adri Voorting, Jan Nolten en Piet Haan zo onverstandig geweest juist voor de ra vitaillering nog gauw even hun flessen te vullen in een verleidelijk koele bron aan de kapt van de weg. En aangezien het peloton toen aan een stijgingje bezig was viel er snel een gat tussen onze dor stige landgenoten en de grote groep. In wolken benzinedamp van de dicht aaneengesloten volgwagens kwamen zij later echter weer bij en zij konden met een Daan de Groot meenemen, die door een lekke band had moeten afstappen. Inmiddels was na de ravitaillering te Lunevile Hassenforder de lucht van de Vogezen tegemoet komen waaien en dit wakkerde onmiddellijk de niet geringe strijdlust aan. Met Siguenza en Vitetta samen nam hij 20 seconden winst op het peloton. Ploegleider Marcel Bidot van de Franse nationale kent Hassen en bij stuurde onmiddellijk een van de mannen mee: ditmaal Jean Bobet. Voor dit vier tal konden wij te Baccarat, dat precies op de helft van het traject lag, een winst noteren van 3 minuten. Tien kilometer verder bestond dit tijdvoordeel nog, maar nu op de Belg Adriaenssen, de vu rige Spanjaard Alomar en op Daquay, welk trio over deze afstand een minuut vooruit was gesneld. Bij Senones, aan het begin van een ge leidelijke stijging naar de ongeveer 30 km. verder gelegen Col de la Charbon- nière, een berg van de derde categorie, welke meetelde voor de prijs van de beste klimmer, was de situatie aldus: Op kop het groepje van vier, waarvan Has senforder de leider was; op 3 minuten het trio AdriaenssensDaquayAlomar; en op.... 9]/$ minuut de grote groep. Nu begon Hassenforder dus de tweede plaats van Wout Wagtmans in het alge meen klassement te bedreigen. Wat had den enkele jongere Nederlanders het slecht op die eerste hellingen. Ook Jan Nolten bleek nog niet over zijn inzinking heen. Hij reed bepaald slecht op de vlak ke gedeelten en kon bij het klimmen, waar hij zich toch sterk moet voelen, evenmin zijn cadans vinden. Wim van Est daarentegen klom uitstekend, even als Wout Wagtmans, die voortdurend in de buurt bleef van Louison Bobet. Ger- rit Voorting riep ons in het voorbijgaan toe, dat het nog niet meeviel, zo'n eerste echte berg, maar, dat het wel zou wen- nen voor de Alpen aan de beurt waren. Tot op een hoogte van 600 meter bleef j ons Nederlands tiental compleet in de groep, maar op de laatste windingen 15. Kübler; 16. ex aequo: groot peloton: De Groot, Hinsen. Nolten, Van Breenen. Van Dongen, Van Est en Gerrit Voorting allen in dezelfde tijd als Wagtmans. Piet Haan en Adri Voorting eindigden ex aequo met enkele andere renners als 101e in 6 uur 18 min. 2 sec. Alg. klassement: 1. Rolland 28.17.35; 2. Hassenforde 28.22.31; 3. J. Bobet 28.23.24; 4. Wagtmans 28.26.56; 5. Robic 28.30.38; 6. L. Bobet 28.31.07; 7. Astrua 28.31.28; 8. Vitetta 28.31.36; 9. Van Genechten 28.32.00; 10. Buitel 28.32.03; 11. Impanis 28.32.15; 12. Monti 28.32.20; 13. Mallejac 28.32.22; 14. Mahé 28.33.00; 15. Picot 28.33.13; 16. Brankart 28.33.14; 17. Van Est 28.34.43 18. Quentin 28.35.35; 19. For- nara 28.36.06; 20. Sorgeloos 28.37.38; 23. Gerrit Voorting 28.29.26; 43. Van Breenen 28.46.44; 47. Hinsen 28.48.29; 52. De Groot 28.52.29; 97. Nolten 29.22.02; 102. Van Dongen 29.29.52; 104. Adri Voorting 29.33.58; 114. Haan 29.54.22. Desbats, Vivier én Dupont staakten de strijd. Ploegenklassement: 1. NOC 18.10.42; 2. Zuid Oost 18.11.12; 3. Frankrijk 18.11.42; 4. Ile de France 18.19.25; 5. Spanje 18.19.36; 6. België 18.20.09; 7. ex aequo: Nederland (Wagtmans, De Groot, Hin sen). Gemengde ploeg, Zwitserland, En geland. West, Italië allen in 18.20.42; 13. Zuid West 18.27.52. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk 84.55.0; 2. West 85.19.26; 3. Italië 85.26.24; 4. België 85.30.07; 5. NOC 85.30.44; 6. Nederland 85.41.05 7. Zuid Oost 85.46.19; 8. Spanje 85.49.04; 9. Ge- I mengde ploeg 85.52.49; 10. Zwitserland 86.04.49; 11. Engeland 86.15.14; 12. Zuid West 86.22.29; 13. Ile de France 87.09.08. Klassement voor de grote bergprijs: 1. Vitetta 3 pnt.; 2. Jean Bobet 2 pnt.; 3. Hassenforder 1 pnt. Puntklassement: 1. Wagtmans 54 pnt.; 2. Poblet 71 pnt.; 3. ex aequo Hassen forder en Robic 86 pnt.; 5. Van Est 87 pnt.; 6. Rolland 98 pnt.; 7. Sorgeloos 104 pnt.; 8. Kübler 107 pnt.; 9. Bauvin 113 Hassenforder 5.57.54; 2. Vitetta z.t.; 3. pnt.; 10. Ockers 120 pnt.; 11. Schneider Jean Bobet z.t.; 4. Siguenza z.t.; 5. Lam- 124 pnt.; 12. Monti 142 pnt.; 13. Lampré pré 6.06.21; 6. Bergaud z.t.; 7. Dacquay 147 pnt.; 14. Fantini 154 pnt.; 15. De z.t.; 8. Gelabert z.t.; 9. Adriaenssens z.t.; Bruyne 166 pnt.; 16. Impanis 178 pnt.; 10. Alomar z.t.; 11. Wagtmans 6.06.54; 12. 17. Lauredi 186 put.; 18. Vitetta 193 pnt.; Mockridge; 13. Poblet; 14. Hollenstein; 119. G. Voorting 194 pnt; 20. Buitel 195 p. Twee tweede plaatsen in voortreffelijke vierkamp Dongen de sprint aan voor Wagtmans, omdat'de groene truidrager een zo voor delig mogelijke plaats moest hebben voor het puntenklassement. Wout won de sprint dan ook van het peloton, waar door hij zich van de elfde plaats in deze vijfde etappe verzekerde. De uitslag van de 5e etappe luidt: 1. De trip, welke Zondag j.l. door de i K.A.V. de Bataven naar Oisterwijk werd georganiseerd, is een voortreffe-, lijk geslaagd evenement geworden. Een groep van ruim 75 leden heeft hieraan deelgenomen en van het begin tot het einde is het een prachtige dag gewor den. (Advertentie) I tot intentie van de leden van de Ba taven werd opgedragen, Onder deze H. Mis gingen allen te Communie. In de vierde etappe van de 42e Tour I Lorraine, terwijl de deelnemers verbeten de France is deze opname gemaakt, on- naar de finish van dit parcours draaien, geveer tien kilometer vanaf het stadje I De foto laat Wim van Est zien op de voorgrond, gevolgd door Gerrit Voorting op de derde plaats. Colmar, Maandagavond (Van een speciale ANP-ver slaggever) Wout Wagt mans verscheen met de groe ne trui aan de start te Metz. „Ik geloof, dat deze me be ter staat dan de gele? Past beter bij de kleur van mijn haar", spotte de onverbeter lijke kleine man uit St. Wil- lebrord. „Net een fris blaadje spinazie", viel Hein v. Bree nen, die veel verstand van groenten heeft, in. Gisteren heeft Wagtmans een boete gekregen van 2.omdat hij geen rugnummer had gedra gen. Dat had het publiek van zijn truitje getrokken, toen hij te Namen van de finish aar zijn hotel was gereden. Louison Bobet vond het een mop. Louison Bobet en Raphaël Geminiani hebben hartelijk gelachen, toen zij Antonin Rolland 10 km. voor Thion- ville Zondagmiddag zagen kostte, naar men weet. Wagt mans in Metz de gele trui. Maar, moet Bobet later heb ben gezegd, de Hollander had toch niet over voldoende hulptroepen beschikt om de vlucht van Rolland te kun nen verhinderen. Dat mopje van Bobet heeft weinig weer klank gevonden in de wieier - wereld. De Italiaanse en Zwitserse journalisten en ook enkele Franse deskundigen staken het niet onder stoelen of banken, gisteren te Metz, vandaag te Colmar, dat er een zekere samenwerking be stond tussen de Franse en de Nederlandse ploeg in de Tour de France. Inderdaad wezen diverse symptomen in die richting en wij kunnen ons levendig voorstellen, dat ver scheidene experts hun ver moedens kenbaar maakten. Maar aan de andere kant staat het als een paal boven water, dat Bobet en zijn 9 knechten, gesteund nog door verscheidene regionalen, heus geen beroep behoeven te doen op het Nederlands tien tal. Want de Franse ploeg vormt een klasse apart en Neen, de alleenheerser over de West-Europese wielerwe- reld is heus niet afhankelijk van de Nederlandse renners, indien om de eerste plaats in het individuele eindklasse ment zou gaan. Oude belangstelling I. L. van den Berch van Heemstede, de oud-voorzitter van de KNWU staat in hoog aanzien bij de Nederlandse cotte opgeborgen en met deze vracht hadden de meisjes de reis naar het Zuiden onder nomen. Verkeerde tijdschema's De organisatoren zijn tot nu toe niet bijster gelukkig geweest met hun tijdsche ma's. Vrijwel voortdurend wegrenners. In vorige jaren komt de karavaan te laat i was hij altijd gedurende .en- de etappeplaatsen aan. Tot.de nu volgt deze krasse oud- voorzitter in de open volks wagen van Jacques Goddet half uur vervroegde. Al leen in Colmar bleek 't ren- nersveld op tijd te zijn bin- hebben uitgestippeld, zich en kele malen in het aantal kilo meters vergist. Zürich mee te rijden. Het hoofdbestuur van de KNWU heeft telegrafisch zijn geluk- aangeboden met de hebben zelfs geprotesteerd, toen de etappe naar Metz tien kilometer langer bleek te cessen. zijn dan was opgegeven. Arnhemse mascotte, Vier Arnhemse meisjes hebben aan de Nederlandse ploeg een mascotte, in ^ie vorm van een masker aange boden. Dit viertal vormde een delegatie van de ten- toonsteling Utopia. In een oude hoedendoos was de mas- Naar wij vernemen hebben behalve de heer J. J. Stol, lid van de sportcommissie van de KNWU. ook de heren C. J. de Voogd en M. Koot, onderscheidelijk voorzitter en tweede secretaris van die commissie, bij de Officier van Justitie te Amsterdam gelijkluidende klachten we gens smaad subs, smaadschrift tegen Kees Pellenaars ingediend, een en ander naar aanleiding van een artikel dat on langs in het dagblad „De Telegraaf" heeft gestaan. Het artikel handelde over het.conflict, dat tussen Pelenaars en de sportcom missie was gerezen, naar aanleiding van het starten van Wagtmans en Van Est in de loo km kampioenswedstrijd achter motoren, Maandagavond 4 Juli jl. in het Olympisch stadion te Amsterdam. In de etappe naar Colmar gaven Vivier. Desbats en Du- pont de strijd op. Nog vijf van de tien renners die in Le Havre zijn gestart, zijn er nog van de Zuidwest ploeg over. Swift-Combinatie Door de Sport commissie van de KNWU zijn ter stimu lering van de sprint z.g. 300 m. weg- sprints ingesteld. Het doel is jonge sprinters naar voor te laten komen. Daartoe is aan de verenigingen opge dragen deze sprints te organiseren voor iana moest woraen acmergeiatei hun leden. De winnaar van deze club- Ook de terugreis verliep vlot Onmiddellijk hierna begaf men zich naar de 2 autobussen, welke op de Ko- ninginnelaan gereed stonden, en al heel spoedig was men op weg uiteraard iri de beste stemming om te ca. half twaalf via Rotterdam, Dordrecht en Breda te Teteringen te arriveren, waar koffie werd gedronken. Dit oponthoud duurde niet lang en even later was men op weg naar Oisterwijk, dat na een prachtige tocht te half een werd be reikt. Daar waren de ploegen van de plaatselijke vereniging Taxandria, het Bredase DJA en het Goudse DONK reeds aanwezig en met de Bataven wa ren de verenigingen gereed om de wed strijd te gaan beginnen. Voor de dames en heren werd een aparte puntentelling aangehouden, ter wijl de B- en C-junioren niet in de pun- tenstand werden opgenomen, daar en kele verenigingen hierover niet be schikten. Zowel bij de dames als bij de heren tekenden zich vrij spoedig reeds de sterkste ploegen af. Bij de dames was dit Taxandria, die een geduchte athlete als C. v. d. Bosch in de gelede ren had. Deze athlete, die Nederlands kampioene kogelstoten is, won uiter aard dit nummer, doch zij bleek ook op verschillende andere nummers zeer goede prestaties te kunnen leveren. Zo won zij het hoogspringen met 1.545 m, hetgeen een nieuw Zuid-Nederlands re cord was. Bovendien werd zij le op het discuswerpen en de 100 m. Daarbij kwa men ook de A-meisjes van Taxandria op de technische nummers goed voor de dag. sprints gaat over naar de Provinciale ronde. Voor de Swift-Combinatie worden de sprints verreden Woensdag 1 Juli op het traject aan de Sumatrastraat. Start 19 u. De uitslag van de dameswedstrijd was: 1. Taxandria 157 p.; 2. Bataven 116 p.; 3. DONK 69y, p.; 4. DJA 65»^ p. Was DJA bij de dames de zwakte ploeg, bij de heren was dit precies an dersom. Verschillende sterke athleten, waaronder de bekende Adriaansen, die een mooie overwinning op de 3000 m boekte voor de Bataaf B. Kraan, zorg den ervoor, dat deze ploeg bij de heren al spoedig een voorsprong nam. De Ba taven vormden nog wel de grootste be dreiging. Onze stadgenoten behaalden enkele goede overwinningen. Zo won L. v. d. Lans de 400 m, J. Berbee het discuswerpen, terwijl ook de estafettes naar de Leidenaren gingen. Het fraaiste nummer was echter het hoogspringen heren. Hierbij gaven H. Warmenhoven (Bataven) en A. v. d. Meer (Taxandria) elkaar niets toe en tot en met de hoogte 1.75 m ging alles goed. Op 1.80 m spron gen beide athleten elk 3 maal af, zodat zij de eerste plaats moesten delen. Na de wedstrijd trachtte H. Warfnenhoven nog eenmaal de 1.80 m te halen en zo waar slaagde hij hierin. Bij nameting bleek de lat 1.805 m te zijn, zodat hij met deze fraaie prestatie een nieuw club- en Leids record vestigde, terwijl hij tevens de tweede plaats op de 10 besten-lijst van Nederland veroverde. De eindstand bij de heren werd: 1. DJA 163 p.; 2. Bataven 143 p.; 3. DONK 127 p.; 4. Taxandria 84 p. Indien de punten zouden zijn samen gevoegd, dan hadden de Bataven in de totale rangschikking de eerste plaats ingenomen. De einduitslag zou dan heb ben geluid: 1. Bataven 259 p.; 2. Taxan dria 241 p.; 3. DJA 228i/ p.; 4. DONK 196^ p. half 6 vertrok men na deze ge en prettige wedstrijd uit Ois- terwijl naar Oosterhout, alwaar eèn koffietafel gereed stond. Hierna was er een pauze van l'/2 uur ingelast, tenein de Oosterhout te verkennen, waarvan gaarne gebruik werd gemaakt. Al te snel was deze tijd om, en het was slechts schoorvoetend, dat de bussen weer wer den bestegen en het gastvrije Brabantse land moest worden achtergelaten. en zo kwamen de bussen i de Sleutelstad aan en was het eindè ge komen van een dag, waaraan elk der deelnemers de meest aangename her inneringen zal blijven bewaren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8