Binnenkort vaste reddingsdienst van helicoptères bij zeebaden Op weg naar nieuwe vormen De Blauwe tram mag tot 1957 rijden Wat er gaat verdwijnen Wat verschijnt De tweede ronde DINSDAG 12 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Verbondsraad K'A>B> „Drakenburg" verkocht De uitvoerige rede, waarmee de heer J. A. Middelhuis de voorjaars vergadering van de KAB-Verbonds- raad heeft geopend, gaf tal van aan wezigen aanleiding tot vragenstellen of toelichting. Het grootste deel van de discussie liep over de loonpolitiek, die in haar geleide vorm steeds meer dreigt vast te lopen en over de ver zekering, dat wil men ontkomen aan een nieuwe loonsverhoging straffer toezicht op de prijzen gebo den zal zijn. Het begon met een grapje, dat er in de bouwvakken zowaar nog arbei ders zijn die tegen de vastgestelde lonen werken. „Maar ook elders weet men het met zwarte lonen te versie ren", constateerde de Verbondsvoor zitter. Hij meende, dat het zwart wel eens wit zou kunnen worden, en dat men van een geleide tot een meer vrije loonpolitiek zal moeten komen. De werkgevers voelen wel niet zo zeer voor een bedrijfstaksgewijze ge voerde loonpolitiek, maar zij zullen dan toch evenzeer een vinger in de pap houden, als de werknemers. Na tuurlijk moet worden voorkomen, dat de ene groep door de andere wordt uitgebuit. Daarvoor is coördi natie nodig, vond de heer Middel huis, ook al is dat begrip nu nog niet juist te omschrijven. In elk geval is het een kwestie van omstandigheden, en vooral moet worden rekening ge houden met zwakke groepen. Zijn betoog had de Verbondsvoorzitter ge bouwd op de omstandigheid dat men in Nederland allengs tot meer nor male omstandigheden is terugge keerd. Binnenkort zal een interne bijeen komst van Verbondsbestuurders wor den gehouden, waarin de heer Mid delhuis vijftien stellingen over be- drijfsbonden en vakorganisatorische vormen zal inleiden. Hopelijk komt men dan tot bezinning omtrent pro blemen, die nog zo veranderlijk zijn. Tegen afbetaling en cadeau stelsel. Onder de afgevaardigden bestond deze grote grief, dat afbetaling en ca deaustelsel een gezonde prijsontwik keling in de weg staan. De K.A.B.- leden zullen nu worden voorgelicht omtrent de wijze, waarop koopkracht kan worden geschapen. Afbetaling en cadeaux wijzen op verzadiging, zeide de heer Middelhuis en het feit van die verzadiging bracht hij mede in verband met de mogelijkheid van ruimere vacanties. De vraag was gesteld, waarom de grote gemeenten in het Zuiden, Arn hem en Nijmegen inbegrepen, terza ke van de gemeente-klasse, niet wor den opgeschoven. Onder hilariteit deelde de Verbondsvoorzitter daarop wettelijke weg ov"er. Op een verzoek, te streven naar een volwaardig de partement van de PBO, zeide de voorzitter, dat hopelijk na de komen de verkiezingen aan de minister meer bevoegdheid kan worden verleend. Bij de beantwoording van nog veel andere vragen, was wel het belang rijkst de hoop van de heer Middel huis, dat bij doorvoering van de ouderdomsverzekering de werkge vers eigen verzekeringen zullen aan passen. En nogmaals greep hij het vraagstuk van prijsverlaging-loons verhoging aan om te beweren, dat de arbeiders deel moeten hebben in de toegenomen nationale welvaart. Maatregelen tegen leden-verloop In het kader van de K.A.B.-propa- ganda zal Louis Beumer een groot scheepse actie gaan voeren, waarom trent hij enkele belangrijke medede meegedeeld, dat 1 October a.s. de Ontwikkelingscentrale 25 jaar zal be staan, aan welk feit in speciale bij eenkomst aandacht zal worden be- steeds. De inhoud van „Lering en lei ding" zal zich meer gaan richten naar het kader van de K.A.B.; propagan da voor méér abonne's is nodig. De cultuurdienst zal zich ook verder be zig houden met de vrije tijdbesteding in allerlei vorm en ook met meer lectuur-voorziening. Na Nieuwenoord ook Drakenburg. De verkoop van Nieuwenoord is gevolgd door afstand van het nabij gelegen landgoed Drakenburg. Voor 225.000 zijn de eigendomsrechten overgedragen aan de reeds bestaan de Stichting. Dit heeft voorzitter Middelhuis meegedeeld en hij voegde er aan toe, dat de K.A.B. nu weer blanco staat tegenover het vraagstuk van een eigen conferentie-oord. In afwachting van wat een gevormde commissie zal adviseren, zeide de Verbondsvoorzit- lingen heeft gedaan. Allereerst gaat tpr „itHnilrirrfiilr het om het scheppen van sfeer en Nieuwe d Drakenburg. Heeft SS?Mte-Tnif1Si?j van de K.A.B., maar vooral plaat-ve?e J instellingen die Katholiek Nederland In een grote stadsparochie ver telde de heer Beumer woonden in één straat 23 gezinnen, waarvan de vader wel bij een bepaalde vakafde ling stond ingeschreven, maar in het op dat gebied rijk is. Nadat de aftredende leden van het Verbondsbestuur, de heren Collig- non, Korten, Maenen en Zwanikken waren herkozen verklaard, ging de ucciuc \xc vautuiu5vuuiuim uaatuij, mede, dat het vraagstuk van de clas- gewijd aan de vrije tijdbesteding plaatselijk kaartsysteem van de K.A. Verbondsraad over in beslotën ver- B. waren deze gezinnen niet te vin-1 gadering, die ook heden, Dinsdag zal den. Nochtans staan enkele Katholie- voortduren, ke Vakbonden in ledental hoog ge noteerd: mijnwerkers 35.000, landar- beiders 25.000, metaalbewerkers 50.000, fabrieksarbeiders 35.000, han dels-, kantoor- en winkelbedienden 20.000. Terwijl de K.A.B. met 380.000 le den op weg is naar de 400.000, moest de heer Beumer toch wijzen op het grote verloop van leden, dat langza merhand grote zorgen baart. Verle den jaar waren er weliswaar 62.371 inschrijvingen, maar de afschrijvin gen bedroegen 49.740. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of het niet de moeite zou lonen, in sa menwerking met het KASKI langs wetenschappelijke weg na te gaan, hóe het grote verloop van leden bin nen de K.A.B. eigenlijk te verklaren is, waar de oorzaken precies liggen en welke maatregelen wellicht kun nen worden genomen. De grote massa kent de Beweging onvoldoende, zei de heer Beumer. Hij had nog andere plannen, bij voorbeeld een nationaal opgezette kinder-teken wedstrijd, met propa ganda niet slechts via de radio, maar ook door middel van televisie. Reeds staat een radio-uitzending op stapel onder het motto' „De motoren wor den weer aangezet". Een declamato- rium, gewijd aan de arbeid, wordt door de K.A.B. opgedragen aan alle werkers in Nederland. Verder wordt gedacht' aan een radio-uitzending, Amsterdam-Zandvoort B. en W. van Amsterdam zullen de concessie voor de tramlijn Am- sterdam-Haarlem-Zandvoort verlen gen tot uiterlijk 1 Januari 1957. Dit is een gevolg van het feit dat de be slissing van minister Algera over de vervanging van deze tramlijn door een autobusdienst pas dezer dagen bij de directie van de Noord-Zuidhol landse Ver voers-Maatschappij be kend is geworden, waardoor zij de ftractie-omsohakeling op de oor spronkelijk geprojecteerde data niet kan doen ingaan. Er zullen 65 nieuwe autobussen moeten worden besteld. Daartoe kan pas worden overgegaan nu de beslis sing van de minister bekend is. De directie hoopt dat de omschakeling het volgend jaar haar beslag kan krijgen. De gemeenteraad had beslo ten dat de concessie op 1 Maart 1956 zou eindigen. Hedenmorgen werd in Wolgeva het standbeeld onthuld van Pieter Stui- vezand de stichter van New York, die in het Friese plaatsje geboren werd. Na afloop van de plechtigheid hield de minister van overzeese rijksdelen, prof. dr. Kernkamp een rede waarin hij de betekenis van de persoon van Stuivezand uiteenzette. }eug.d daad deken yeóckend aan sificatie door de Stichting van de Ar beid opnieuw in studie wordt geno men. Op het platteland meent men alle grenzen te kunnen verwaarlo zen, maar dat achtte de heer Middel huis te sterk beweerd. Omtrent de P.B.O. werd meege deeld, dat katholieke en christelijke werkgevers wel blijk geven van een positieve instelling en bereidheid om mee te werken. Mocht doorvoering van de PBO desondanks niet geluk ken, dan blijft verwezenlijking langs een andere uitzending met een K.A. B.-ganzenbord. Een volgende ronde zal worden in geluid met 27 grote kaderdagen, waarna ook bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de jongens en meisjes, die nog maar kort gele den het bedrijfsleven zijn binnenge stapt. „Wij moeten de 400.000 leden ha len", zo besloot Louis Beumer: „dit seizoen nog!" Eerder had voorzitter Middelhuis Moeders nemen de zorgen mee op vacantie Al is het ook midden in een menigte en bovenop een immense stapel kof fers: moederzorg gaat altijd door, ook van hele kleine moedertjes tenminste, dat laat deze foto duidelijk zien, waarop een klein meiske, omstuwd door de drukte van een grote luchthaven, moederlijke zorgen aan haar poppenkind wijdt. De foto werd gemaakt op het Tempelhof-vliegveld in West-Berlijn, waar een groepje Westberlijnse kinderen wachtte op ver voer per vliegtuig van de stad naar het platteland, waar de kleintjes meestal uit grote en minder-welvarende gezinnen in het kader van de „kinderluchtbrug" welke de Amerikaanse luchtmacht heeft ingseteld samen met het Duitse Rode Kruis, voor enige weken bij pleegouders zullen wor den ondergebracht om weer geheel op krachten te komen. De operatie, waarbij veertien vliegtuigen zijn betrokken, duurt een dag of zes en omvat bijna 2000 kinderen, waarbij velen uit vluchtelingengezinnen. In Augustus zal z ijin omgekeerde richting worden herhaald. Redder van Zondag neemt initiatief Steeds meer verovert de helicop- tère Nederland en in de particuliere sector is het vooral Aero Ypenburg, die steeds nieuwe plannen bedenkt. Deze maatschappij, die enkele ja ren geleden begon met het uitvoeren van reclamevluchten, maakte zich Zondag j.l. beroemd op het Scheve- ningse strand, toen de directeur van deze maatschappij met zijn helicoptère een Duitse drenkeling, die door de stroom werd meegesleurd, uit zee wist te redden. De directeur is thans met een nieuw plan gekomen, waardoor in de toekomst meer doeltreffende hulp aan drenkelingen kan worden verleend. Om het strand moet een groot net met brede mazen gelegd worden, dat met vier sleepkabels van elk ruim 15 meter lang aan vier haken van van de helicoptère bevestigd kan worden. Wie betaalt? Verkeert iemand in nood, dan komt de helicoptère, die op drukke dagen toch meestal met reclameborden in de lucht boven het strand is, naar beneden, pikt het net op en trekt dit door zee naar de plaats, waar de drenkeling zich bevindt; te voren heeft de helicoptère dan bij de dren keling een boei afgeworpen, waar mede deze zich drijvend kan houden, totdat het reddende net gehaald is. Het net moet natuurlijk aan speciale eisen voldoen, maar de directeur van Aero Ypenburg heeft iets dergelijks al in Duitsland gezien, dus de tech nische moeilijkheden zullen wel te overwinnen zijn; over de financiële gevolgen denkt de ondernemende directeur eens te gaan praten met de directie van het Scheveningse zeebad. Rondvluchten. Daarnaast heeft de helicoptère- maatschappij toestemming van Ver keer en Waterstaat gekregen voor het uitvoeren van rondvluchten boven Nederland, met als startplaats alle burger vliegvelden en plaatsen, waar helicoptères mogen dalen en landen. De Aero-Ypenburg stelt zich voor, dat vooral bij feestelijke gebeurte nissen de animo voor dergelijke rond vluchten groot zal zijn. De reizigers zullen vier minuten in de lucht blij ven en hoewel dit op het eerste ge- REVALIDATIE-WERKPLAATS. Zaterdagochtend 30 Juli zal de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de heer J. G. Suurhoff de werkplaats voor aangepaste arbeid voor Echt en omgeving te Echt offi cieel openen. Het doel van deze werkplaats is mensen, die om een of andere reden geen werk kunnen vinden in de nor male productie, emplooi te geven. Het loon, dat zij kunnen verdienen, staat gelijk aan dat in de vrije be drijven. Ook de sociale voorzieningen zijn dezelfde; het uiteindelijke doel is revalidatie. De stichting begon in Januari '55 met drie mensen, thans vinden er 25 werk. De instandhouding van het be drijf is afhankelijk van de opdrach ten van industriëlen. Doordat bedrij ven uit de naaste omgeving kampen met gebrek aan personeel, kan een gedeelte van de productie dier bedrij ven worden ondervangen door dezp i werkplaats. zicht een weinig krap lijkt, dient men niet te vergeten, dat het dalen en stijgen per helicoptère practisch geen tyd kost. Na 22 Juli a.s. geen zilveren guldens meer U heeft nog slechts wat luttele dagen de tijd om afscheid te nemen van de voor-oorlogse zilveren gul dens. Deze zijn n.l. ongeldig en op 22 Juli a.s. loopt de termijn, dat u deze iguldens kunt inwisselen af. Dit kan gebeuren bij alle postkan toren, bij- en hulpkantoren der PTT, alsmede bij de kantonen en agentschappen van de Nederland- sche Bank. Mocht u dus in het be zit zijn vah zilveren guldens haast u dan. Onze foto geeft een afbeelding van deze ongeldige guldens. Uit practische overwegingen worden deze guldens ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat er t.z.t. 2 soor ten guldens in omloop zullen zijn. Want de oude gulden gaat verdwij nen om plaats te maken voor een een nieuwe. Wanneer deze nieuwe igulden gaat verschijnen is nog niet 'bekend, maar hij komt. Ook van deze nieuwe gulden geven wij hier een afbeelding. Dit nieuwe geldstuk zal kleiner worden dan de oude gul den en ook een andere tekening be zitten. De oude gulden Erna Donk en Dirk v. d. Geer bieden, uit naam van de ruim 800 school kinderen van de R.K. parochiale scholen een Antipendium aan aan Deken L. H. M. Nieuwenhuizen, die de volgende maand zijn veertig jarig priester feest te Alphen aan den Rijn viert. De aanbieding vond Maandagmorgen plaats in de kerk, even voordat de jubilaris een plechtige gezongen H. Mis opdroeg. Van de plechtigheid in de kerk en de viering in schoolverband in de Sint Josephzaal gaven wij gisteren reeds een verslag. De nieuwe gulden OntwerpProf. L0. Wenckebach Middellijn 25mm. Diktetl,6mm. Gewicht 6,5 gr. Gladde rand net inschriftGOD Z'l MET ONS K.A.B. kondigt aan: Op de voortgezette verbondsraads- vergadering van de KAB zijn gisteren de vier periodiek aftredende be stuursleden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. De propagandaleider, de heer L. Beumer, hield een causerie over de afgesloten eerste ronde van de actie „naar de 400.000", die, door een aan winst van 10.000 leden in drie maan den, het ledental van de KAB ge bracht heeft op 380.000. Hij hield een beschouwing over de ervaringen en de resultaten van de actie en voorts over de zwakke plaat sen waarmee in de op 1 September aan te vangen tweede ronde rekening moet worden gehouden. De vergadering van heden heeft een besloten karakter; nu zullen de voor stellen van het bestuur en van de bonden worden behandeld. Nieuwe stichting voor beter wonen Landelijke organisatie Daar men het standpunt huldigt, dat de belangstellenden zelf zich die nen in te spannen om tot betere wo ningtoestanden te komen, is te Utrecht en Amsterdam een organisatie opgericht, die slechts een doel kent: Meer woningen. Deze organisatie, waar iedere Ne derlander lid van kan worden, zal zich gaan spannen om sneller betere woningen te laten bouwen en heeft zich daartoe van deskundige hulp ver zekerd. Waar nodig zullen plaatselijke af delingen worden gesticht. Men overweegt o.m. om op grote schaal de zgn. prae-fab-huizen door de Nederlandse industrie te laten ver vaardigen, omdat men van mening is, dat deze mogelijkheid te weinig ge bruikt wordt. Het secretariaat is voorlopig geves tigd Pieter van de Doesstraat 16, Am sterdam en Reelaan 20, Den Holder. Overval op een taxichauffeur Dader nam de benen In de nacht van Zondag op Maan dag vroeg een onbekende aan een Nijmeegse taxichauffeur hem naar het ten Zuiden van Nijmegen gele gen dorpje Hatert te brengen. Aangekomen op een stille weg, viel de passagier de chauffeur plotseling met een mes aan en bracht hem ver scheidene steken in hals en rug toe. De taxi-chauffeur behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en verweerde zich zó, dat de aanvaller lafhartig de vlucht nam. Nadat de taxichauffeur zich in het Canisiusziekenhuis had laten verbin den, kon hij de politie waarschu wen, die tot nu toe nog geen spoor gevonden heeft. MILITAIR-ONGELUK TIJDENS OEFENING Lnt. J. H. A. Fievez, de zoon van de vroegere en thans overleden minis ter van Oorlog, bleef gisteren tijdens een avondoefening bij Venlo aan zijn ring haken, toen hij over een hek klauterde. De vinger werd hem afgerukt en hij moest ter verzorging in een zie kenhuis worden opgenomen. NEDERLANDS BEVOLKING. Op 1 Juni woonden er in ons land 10.734.066 mensen, of 12.312 meer dan op 1 Mei van het jaar. In Ja- nuari-Mei werden volgens opgave van het CBS 32.835 huwelijken geslo ten tegen 32.690 in hetzelfde tijdvak van veleden jaar. Het aantal levend geborenen bedroeg 97.328 tegen 97.282, terwijl 36.830 tegen 35.657 per sonen overleden zijn. Foto van burgemeester wekte misnoegen Reclamebureau gaf f 500 aan '40-'45 Een reclamebureau dat het onge noegen had gewekt van de burge meester van Almelo, mr. J. M. Rave- sloot, heeft de burgemeester genoeg doening gedaan door een bedrag van 500,over te maken naar de Stich ting 1940'45. Het reclamebureau had een foto van de burgemeester van Almelo zonder diens toestem ming gebruikt in een advertentie voor een dassenfabriek. Overigens wist de eigenaar van het reclame-bureau die de heer Ravesloot verontschuldigingen is ko men aanbieden, bij welke gelegen heid de burgemeester de suggestie tot schenking van 500,aan de Stichting 1940'45 deed destijds niet dat het de heer Ravesloot was die op de foto was afgebeeld. De foto was aan het reclamebureau met an dere ter keuze voorgelegd door een fotografisch atelier. 2-)arig knaapje door jeepaanhanger gedood Een 2-jarig knaapje uit Dubbel dam mocht gistermiddag met zijn vriendje in de jeep van diens broer meerijden naar het land. Achter de jeep bevond zich een aanhangwagentje met een sproei-in- stallatie)en toen dejëepnog maar net vertrokken was, rolde het 2-jarig ventje uit de auto. Daar de'chauffeur niets bemerkte, reed deze door en het wiel van de aanhanger kwam over het hoofd van het jongetje, dat op slag werd gedood. MIJN AANGESPOELD Om twee uur gistermiddag is op Schiermonnikoog een helicopter ge land van de mijnopruimingsdienst uit Den Helder. De manschappen van deze dienst hebben bij paal 17 een mijn, die daar Zaterdag was aange spoeld, laten springen. De manschap pen blijven de nacht op het eiland over om nog verdere onderzoekingen te doen. Vanmorgen om negen uur zijn zij weet per helicopter vertrok ken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5